Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 46 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Καμουφλαζ
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 13:52 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
emman82

Στο συγκεκριμένο βιβλίο αναφέρεται ότι ο Αβραάμ και ο Ισαάκ στην πραγματικότητα λάτρευαν τον Δία και τον Απόλλωνα, και ο Γιαχβέ δεν είναι άλλος από τον Δία! Ας μην ξεχνάμε και τον Ααρόν, τον αδελφό του Μωησέως, ο οποίος έφτιαξε το χρυσό μόσχο προς λατρεία, δηλ. το είδωλον του Διός του Αρωτριεώς. Δεν πρόκειται περί κανενός Σημίτη θεού, λοιπόν.

http://truth.freeforums.org/joseph-yahu ... .html#6529

συμφωνα με το παραπανω κειμενο,η χριστιανικη πιστη αποτελει εξελιξη των παγανιστικων αξιων των αρχαιων Ελληνων.

ειναι τελικα η χριστιανικη πιστη ενας Νεοπαγανισμος,καμουφλαρισμενος με τον Μονοθεισμο?

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 13:57 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Γι' αυτό ήρθε ο Χριστός, ώστε να αποδειχθεί πως ο Θεός είναι ο ένας και μοναδικός Θεός αγάπης. Καταπάτησε όλα τα παγανιστικά έτσι...

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 14:01 
Member
Member

GammaRay

Ακριβως αυτη ειναι η ερωτηση

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 14:10 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Η απόδειξη είναι μία...

Οι θεοί του παγανισμού υπάρχουν! Είναι Νεφελίμ, Ρυπαρά Γένη, Γίγαντες, δαίμονες καμουφλαρισμένοι...δε ξέρω, αλλά υπάρχουν και μπορούν να ενεργήσουν (μαγείες κλπ.). κατέχουν γνώσεις για τον υλικό κόσμο κι όλα τα σχετικά.

Κάνε μία προσευχή, έλα πιο κοντά Του...θα νιώσεις τον Χριστό μέσα σου και μετά θα σου φύγουν όλα! Δε μπορώ να σε βοηθήσω αλλιώς, γιατί η συζήτηση θα κυλάει για πάντα...
Αν γίνεις μία φορά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Χριστιανός μετά δεν θα σε αμφισβητεί κανείς!

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 14:16 
Member
Member

:offtopic:

GammaRay
η ερωτηση δεν εχει καμια σχεση με το τι πιστευει ο καθενας

ρυπαρα γενη που ζουνε αναμεσα μας?εγω παντως δεν εχω δει ακομα κανεναν μπροστα μου(εκτος ισως απο εδω h**p://www.youtube.com/watch?v=4JRwahO8eIc)

,ειναι και αυτοι καμουφλαρισμενοι με σαρκια ανθρωπων?

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 16:21 
Η παλαια διαθηκη κατα την προσωπικη αποψη εχει παρει σιγουρα πολλα στοιχεια απο την αρχαιοελληνικη μυθολογια και επειδη η καινη διαθηκη ειναι η συνεχεια της παλαιας,αρα μπορουμε να πουμε πως και αυτη θα εχει καποια αρχαιοελληνικα στοιχεια......

Οσο για τον Αβρααμ,Ισαακ,Μωηση δεν ξερω τι πραγματικα λατρευαν!!!παντος για την παλαια διαθηκη κραταω καποιες επιφυλαξεις γιατι τα περισσοτερα μου φαινονται για παραμυθακια των εβραιων,τα οποια τα αντεγραψαν απο τους αρχαιους ελληνες,αλλα και απο αλλους αρχαιους πολιτισμους...
Βεβαια η μυθολογια των ελληνων δεν ειναι απλα παραμυθακια οπως θελουν καποιοι να λενε!!!

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 20:39 
Good Poster
Good Poster

H Παλαια διαθήκη δεν εχει καμία σχέση με την Καινή. Δεν εχω σκοπό να υπερασπιστώ ούτε να θίξω κανένα, αλλά νομίζω ότι η διαφορά τους είναι εμφανής!

Η πρώτη είναι αποτέλεσμα μιας παλιάς αντίληψης, με διαστραμένη αίσθηση δικαίου, αποτέλεσμα της καταπίεσης και της εξουσίας που θέλει να ασκεί στους υποβαθμισμένους πιστούς

Η δεύτερη είναι ένα νέο μήνυμα, και μια σχετικά ωραία κοινωνική προσέγγιση, διεκδικεί περισσότερα δικαιώματα (στην πορεία βέβαια χάλασε), και θέλει τον πιστό που αγαπά, ελεύθερο.

Προσωπικά δεν ξέρω αν τελικά ο Δίας είναι ο Αδάμ , ο Γιαχβέ ή ο Νωε . Πάντως νομίζω ότι η μόνη ομοιότητα που μπορεί να έχει με την Παλαια διαθήκη, με την ελληνική μυθολογία, είναι κάποια αληθινά γεγονότα που περιγράφουν και οι δυο, το να προσπαθουμε να τα ταυτίσουμε τους ειναι λάθος, την στιγμή που μάλλον λενε αντίθετα πραγματα.

Η ελληνική μυθολογία στην αντίπερα όχθη. Με μια μοναδική καθαρότητα, επαινεί την ηθική απόλυτα ρεαλιστικά. Ίσως είναι το αποτέλεσμα παλιότερων υψηλών πολιτισμών, ίσως των πολλών διορθώσεων της στον χρόνο, ισως από μια εποχή που η σεμνοτυφία δεν είχε γεννηθεί ακόμα. Προτείνει ηθική που δεν έρχεται σε αντίθεση με τίποτα! Και αυτό γιατί προτείνει την αλήθεια από διαφορές πήγες που συχνά έρχονται σε αντιφάσεις, αλλά διακρίνονται από μια γενικότερη αίσθηση δικαίου. Και όλα αυτά, δείχνουν στον άνθρωπο πως μπορεί να τα βάλει ή να γίνει και ο ίδιος Θεός!!!. Το μόνο αρνητικό ίσως, ότι έχει χάσει την αληθοφάνεια της σήμερα για να εδραιωθεί

Επιπλέον οι λόγοι που ανέφερα παραπάνω νομίζω ότι εξηγούν γιατί είναι πολύ δύσκολο να συγκεντρώσουμε όλες τις ιδιότητες της ηθικής σε έναν θεό. Έστω αν στην πορεία εγινε τριπλός, με αγγέλους , αρχαγγελους αγίους κλπ Πάντως ο χριστιανισμός δεν είναι νεοπαγανισμος . Έχει άλλη πηγή. Σίγουρα έχει επηρεαστεί από της συνήθειες, προλήψεις, κ.α που ήταν ριζωμένες μέσα στους πιστούς από παλιότερα. Έτσι βλέπουμε πως δημιουργήθηκαν έθιμα, γιορτές όπως πχ τα Χριστούγεννα, αλλά δεν είναι αυτό το στοιχείο που υπερισχύει.
Τέλος, ο χριστιανισμός είναι εβραιογενης, αλλά οι εβραίοι πολύ θα ήθελαν να μην υπήρχε.

ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΗ ΝΟΤΙΟΣΛΑΒΙΑ ΤΩΡΑ !!!

Last edited by xaris on 09 Jul 2008, 04:47, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 00:18 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Η Ορθοδοξία προϋπήρχε του Ορθοδόξου δόγματος, αυτό δεν έχει καταλάβει ο κόσμος με αποτέλεσμα να παραπαίει στα διάφορα συμφέροντα κάποιον που θεώρησαν οτι ο φόβος μπορεί να κρατάει την μάζα υπο την σκέπη και τις διαταγές τους.

Δεν βρίσκω άλλο λόγο γιατί κάποιοι να συνδέουν τον Χριστιανισμό με τον Ιουδαϊσμό.
Η Π.Δ. είναι μακράν της Ελληνικής μυθολογίας, διότι το ηθικό μέσα σε αυτήν δεν έχει συνέχεια και συνέπεια, ως δίδαξαν οι αρχαίοι Έλληνες με τα έργα τους. Απο την άλλη το ηθικό επανέρχεται με συνέχεια και συνέπεια στην Κ.Δ. και αυτό είναι και το σημείο τομής μεταξύ των δυο κόσμων που εφάπτονται αλλά δεν συγκρούονται σε αντίθεση με την Π.Δ. η οποία συγκρούεται και με τις 2 ηθικές, της αρχαιοελληνικής Ορθοδοξίας και του Ορθόδοξου δόγματος.

Ίσως εκπλήσσει η άποψή μου, όμως ποιο κοντά έρχεται η Κ.Δ. με τον μονοθεϊσμό και την ηθική που πίστευε ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης, ο Πλούταρχος και τόσοι άλλοι παρά με τους πολεμοχαρής Εβραίους και την εβραϊκή μυθολογία τους.

Την Π.Δ. την παρομοιάζω με την Θεοσοφία, διότι και οι δυο θρησκείες έχουν το απόλυτο κοινό του ορισμού:

"Τέχνη του λόγου προς διαστρέβλωση της Αλήθειας"

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 02:54 
Good Poster
Good Poster

oceangr2 wrote:
Η Ορθοδοξία προϋπήρχε του Ορθοδόξου δόγματος,"

Tι εννοείς? Ποια είναι η διαφορά? και τι ειναι η αρχαιοελληνική Ορθοδοξία ?

Παρόλα τα λεγόμενα σου την ΠΔ την δέχεστε. Δεν είναι αυτός ένας λόγος για κάποιους, να συνδέουν τον Χριστιανισμό με τον Ιουδαϊσμό?

ΕΜΠΑΡΓΚΟ ΣΤΗ ΝΟΤΙΟΣΛΑΒΙΑ ΤΩΡΑ !!!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 08:59 
Webmaster
Webmaster

ΟΡΦΕΑΣ wrote:
...
Ομως η Ορθοδοξία είναι ίδρυμα και καινοτομία που έκανε την εμφάνισή της πάνω στη Γη μετά τη γέννηση του Θεανθρώπου Ιησού (για όσους δέχονται τη Θεϊκή του υπόσταση και προέλευση)....

Αν ισχύει αυτό τότε η Π.Δ. δεν ανήκει στην Ορθοδοξία (γεγονός που συμφωνώ και επαυξάνω).
Προφήτες υπήρξαν και Έλληνες και Άραβες και κάθε λογής άνθρωποι που ομολόγησαν το φως το Τριλαμπρές και την γέννηση του Θεανθρώπου παράλληλα με την Π.Δ.
Αν λοιπόν για τα ίδια προφητικά λόγια συγκαταλέγουν την Π.Δ. στην Ορθοδοξία, γιατί δεν συγκαταλέγομαι και έργα άλλων λαόν που ομολόγησαν τον Μεσσία εξίσου με τους εβραίους και είχαν και ποιο ηθική βάση στην γενικότερη φιλοσοφία τους;

Θα μου πείτε οτι φταίνε κάποια σημεία που ξεφεύγουν της φιλοσοφία του Χριστιανισμού.
Θα πω κι εγώ οτι κάποια σημεία της Π.Δ. όχι απλώς ξεφεύγουν του Χριστιανισμού, αλλά έρχονται και σε άμεση αντίθεση.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 09:31 
Webmaster
Webmaster

Αυτό λέω κι εγώ οτι η Π.Δ. δεν έχει τίποτα να δώσει στον άνθρωπο και θα πρέπει να θεωρηθεί ως ένα προϊστορικής σημασίας έργο, όλων των ανέμων.

Θα διαφωνήσω με την λέξη δόγμα του Χριστού, διότι ο Χριστός δεν είναι Δόγμα αλλά Αλήθεια, τα δόγματα είναι ανθρώπινα δημιουργήματα, προς διαχωρισμό των πιστεύω και διαχείρισης τα των έσω του δόγματος.
Η εκκλησία του Χριστού ήτο μια και δι(αιρέθηκε) σε δόγματα.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 10:57 
Member
Member

παρολο που το θεμα δεν ειναι κατα ποσο ορθοδοξη ειναι η ΠΔ σε σχεση με την ΚΔ

οστωσο θα ηθελα να επισημανω τα εξης

νομιζετε οτι η ΚΔ(και κατα επεκταση η εκκλησια γενικοτερα) δεν βρυθει απο παγανιστικα καταλοιπα με σαφεις παγανιστικες αναφορες?

"πιειτε ετουτο εστι το αιμα μου,φατε ετουτο εστι το σωμα μου"

το λιγοτερο που μου ερχεται στο μυαλο ,ειναι μια καννιβαλιστικη-παγανιστικη καταβολη,εννοωντας βεβαια σε σχεση με αλλους πολιτισμους που ειχαν στα θρησκευτικα τους εθιμα την θυσια,ανθρωποφαγια,γιορτη της γης και
των αγαθων που αυτη προσφερει,πινοντας,τρογοντας και χορευοντας ευχαριστωντας την για
τα πολυτιμα αγαθα της
(να μην επεκταθω στα αρχαιοελληνικα μυστηρια με γιορτες του Διονησου,της θεας Δημητρας κλπ-και συγκεκριμενα μιας και ανεφερα τον Διονησο απο που πραγματικα "κραταει" το μυστηριο της θειας κοινωνιας-με τον "μυθο" που ξεσκιζουν οι γιγαντες τον Διονησο και ανασταντα την τριτη μερα κατα τας γραφας-και μαντεψτε ποιο ηταν το

το εθιμο σε ενδειξη μνημης για τον Διονησο :bigthink: :bigthink:

:bigthink: (κατι μου θυμιζουν ολα τα παραπανω....) :bigthink:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 11:25 
Webmaster
Webmaster

ΟΡΦΕΑΣ wrote:
Φίλε Ωκεανέ, έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις για τον εαυτό σου, όταν όμως αλλάζεις το Δόγμα της θρησκείας των Ελλήνων σύμφωνα με τα γούστα σου και την κόβεις και τη ράβεις στα μέτρα σου με τα δικά σου κριτήρια, οφείλεις να επισημαίνεις πάντα μετά από κάθε τοποθέτησή σου ότι αυτό που λες είναι προσωπική σου πεποίθηση, κι ότι έρχεται σε αντίθεση με την θρησκεία μας. Κι αυτό ισχύει και για όλες τις τοποθετήσεις μελών και μη, και για όλες τις θρησκείες.
Αν γίνεται αυτό, τότε ο διάλογος είναι πραγματικά απολαυστικός, ειδικά μαζί σου...
:o

Μια δική μου τοποθέτηση τι άλλο θα μπορούσε να είναι εκτός απο προσωπική άποψη;

Όσο για την κοπτοραπτική την αφήνω στις "ιερές" συνόδους που θυμούνται ύστερα απο 3 και 5 αιώνες να αναιρούν τα πιστεύω των προγενέστερων Πατέρων της Εκκλησίας. Βλέπε Ωριγένη.
Το δόγμα αν το εξετάσεις ανα τους αιώνες θα δεις πόσο διαφορετικό γίνεται απο τις αρχικές θέσεις των Πατέρων, αυτό βλέπω κι εγώ γι αυτό και δεν νιώθω και ενοχές.

Δεν ξέρω αν η δική μου αντίληψη έρχεται σε αντίθεση με το τωρινό δόγμα ή οι καταθέσεις και οι μετοχές της εκκλησίας στην Εθνική έρχεται σε αντίθεση με την Διδασκαλία του Χριστού και των Πατέρων της εκκλησίας.
Θα ήθελα όμως μια δική σου τοποθέτηση σε αυτήν την απορία μου, πάντα σε θεολογικό επίπεδο.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 11:45 
Member
Member

oceangr2
Όσο για την κοπτοραπτική την αφήνω στις "ιερές" συνόδους που θυμούνται ύστερα απο 3 και 5 αιώνες να αναιρούν τα πιστεύω των προγενέστερων Πατέρων της Εκκλησίας. Βλέπε Ωριγένη

και ετσι ερχομαστε και στις περηφημες εικονομαχιες...
ΟΡΦΕΑΣ

τι διαφορα εχει λοιπον η "ειδολολατρικη " συμπεριφορα των αρχαιων ελληνων,που εφτιαχναν τα αγαλματα τους
για να αποδωσουν συμβολικα παντοτε την εικονα του θεου που λατρευαν

απο την περηφημη εικονα της Παναγιας (το θυληκο στοιχειο σαν λατρεια, σαν η δυναμη που γενναει ,προυπαρχει απο αρχαιοτατων χρονων) που καθε χρονο τον Δεκαπενταυγουστο μαζευει πληθη μονο και μονο να προσκυνησουν την εικονα?
δεν βλεπω απολυτως καμια διαφορα απο το προσκυνημα μιας εικονας απο ενα αγαλμα,δηλαδη τι θελουμε να αποδειξουμε με αυτο?οτι ειμαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως?
πιο ειδολολατρες απο οτι υπηρξαν οι "εθνικοι"?

πολυ μυστηρια τα πραματα... :bigthink:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 11:56 
Webmaster
Webmaster

Φίλε miggele,

Την τοποθέτησή σου, πολύ γνώριμο ύφος απο wicca μεριά, δεν μπορώ να την συμμεριστώ.

Άλλο το είδωλο και άλλο η εικόνα.
Το είδωλο αντικατοπτρίζει κάτι φανταστικό, ενώ η εικόνα είναι προσωπογραφία υπαρκτής οντότητας, γι αυτό και ονομάζεται εικόνα και όχι είδωλο.

Η διαφορά έγκειται στην φαντασία και την πραγματικότητα, η μεν πρώτη είναι τέχνη προς συμπλήρωση ενός κενού του ανθρώπου, η δε δεύτερη είναι λατρεία και αγάπη προς κάτι που υπάρχει και πιστεύουμε.

Μην λοιπόν τα ισοπεδώνεις όλα και μην τα συγχέεις με τα δικά σου πιστεύω.
Οι λέξης προς απόδοση της έννοιας αυτών που αντιλαμβανόμαστε ειδικότερα στα Ελληνικά είναι σαφής και ακριβής.
Αν ανέλυες αυτές δεν θα είχες τέτοιου είδους απορίες-συμπεράσματα.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 11:59 
Member
Member

ΟΡΦΕΑΣ
δεν τρώει κανένας σάρκες και δεν πίνει αίμα όπως γίνεται κυριολεκτικά στις παγανιστικές λατρείες των "θεών" που επικαλείσαι.

υ.γ δεν επικαλουμαι κανεναν θεο απλως τους αναφερω και αυτα τα παραπανω που λες,μαλλον τα κανουν οι σατανιστες

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 12:03 
Member
Member

oceangr2

απο τα λεγομενα σου μαλλον μου φερνεις προς προτεσταντης η ισως και ιεχωβας,μην τα μπερδευεις τα πραγματα...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 12:11 
Webmaster
Webmaster

Miggele wrote:
oceangr2

απο τα λεγομενα σου μαλλον μου φερνεις προς προτεσταντης η ισως και ιεχωβας,μην τα μπερδευεις τα πραγματα...

Τι σε πείραξε περισσότερο, το wicca ή η Αλήθεια;

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 13:24 
ΟΡΦΕΑΣ wrote:

Απλώς ο Θεός επέλεξε να στείλει κάποιους προφήτες, κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις των υπολοίπων Εβραίων, αλλά και τον Υιό του ανάμεσα στους πλέον βάρβαρους και αμαρτωλούς του κόσμου για δικούς του λόγους που εύκολα μπορεί να καταννοηθούν αν βγάλουμε την τσίμπλα του κακού εθνικισμού από τα μάτια μας.

Οι Έλληνες είχαν την παιδεία να Τον δεχτούν, όπως και έγινε, κι ας γεννιόταν και στην Ανταρκτική.

Ο Θεός ήθελε να δώσει μια ευκαιρία και στους αθλίους αυτού του κόσμου, και αυτοί την πέταξαν,
και όχι μόνο αυτό, αλλά το ιερατείο τους προσπάθησε να μετατρέψει την ευκαιρία-ευλογία που τους δόθηκε σε εθνικιστικό όπλο εναντίων των άλλων λαών του κόσμου, αλλά και του δικού τους.

Ίσως όντως να έχουν παραποιηθεί κάποια πράγματα μέσα στην Παλαιά Διαθήκη προς όφελος του "περιούσιου λαού", όμως ο Ορθόδοξος δεν πλανάται μέσω αυτής, ούτε επάρεται εναντίον κανενός, διαβλέπει μόνο τη Θεϊκή παρέμβαση και τα ωφέλιμα αυτής, έχοντας ως πρίσμα Αλήθειας την Καινή Διαθήκη.

+1

Από τα εγκώμια της Μ. Παρασκευής παραθέτω:

«Ως πικρᾶς εκ κρήνης της Ιούδα φυλής οἱ απόγονοι εν λάκκω κατέθεντο τον τροφέα μανναδότην Ίησοῦν.

»Άλαζών Ισραήλ, μιαιφόνε λαέ, τί παθών τον Βαραββάν ήλευθέρωσας, τον Σωτήρα δε παρέδωκας σταυρώ,

»Φθονουργέ, φονουργέ καὶ ἀλάστορ λαέ, κἂν σινδόνας και αυτό το σουδάριον αἰσχύνθητι ἀναστάντος του Χριστοῦ.

»Ἀραβιανόν, σκολιώτατον γένος Εβραίων, έγνως την ἀνέγερσιν του ναοῦ· δια τί κατέκρινας τον Χριστόν;

»Κἂν τους εκ νεκρών έπαισχύνθητε, ὦ Ιουδαίοι, ους ό ζωοδότης ἀνέστησεν, ὅν ὑμεῖς εκτείνατε φθονερώς.

»Κατά τόν Σολομώντα βόθρος βαθύς το στόμα Εβραίων παρανόμων.

»Έβραίων παρανόμων εν σκολιαῖς πορείαις τρίβολοι και παγίδες.

»Συναπολοῦνται πάντες οἱ σταυρωταί σου, Λόγε, Υιέ Θεού παντάναξ.

»Διαφθορᾶς εις φρέαρ συναπολοῦνται πάντες οἱ άνδρες των αιμάτων».

Και παραθέτω επίσης την απάντηση από το http://truth.freeforums.org/topic-t1283-15.html

Quote:
το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" δεν δόθηκε στους ήδη πολιτισμένους έλληνες, αλλά στους μέχρι πρότινος υπόδουλους των Αιγυπτίων που λόγω της βαρβαρότητας και της αμορφωσιάς τους, πλήρωναν συνήθως με "οδοντοστοιχία αντί οδόντος" στην καλύτερη των περιπτώσεων.... Δόθηκε σαν "εκπαίδευση", από τον Φιλάνθρωπο, μπας και τους στρώσει. Ο ίδιος είναι που στις αντιρρήσεις του προφήτη αποδεικνύει στον ίδιο τον Ιερεμία
που τον στέλνει για να κυρήξει περί τι λαού πρόκειται. Περιγράφεται γλαφυρότατα, στο κεφάλαιο 8 του βιβλίου του Ιερεμία......"Υιε ανθρωπου, βλεπεις συ τι καμνουσιν ουτοι; τα μεγαλα βδελυγματα, τα οποια ο οικος Ισραηλ καμνει εδω, δια να απομακρυνθω απο των αγιων μου; πλην στρεψον ετι, θελεις ιδει μεγαλητερα βδελυγματα."

Η Καινή Διαθήκη, απευθύνεται στον Νέο Ισραήλ, τους "φίλους" Του, τους μαθητές Του (δεν εννοώ μονάχα τους τότε), στους Χριστιανούς. Γι αυτό άλλωστε ο Απ. Παύλος στην προς Εβραίους επιστολή, βάζει τα πράγματα στην θέση τους, λέγοντας πως "λέγοντας καινήν, έκανε παλαιά την πρώτη, το δε παλαιούμενον και γηράσκων εγγύς αφανισμού εστιν...." και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος μας πληροφορεί πως πλέον δεν βρίσκεται σε ισχύ, εκείνη η παλαιά, όταν περιτρανα ομολογεί στην ερμηνεία της ιδίας επιστολής: "Η Παλαιά Διαθήκη, δεν αφαιρείται, διότι καταργείται."

Έχω την εντύπωση πως όλα απαντώνται κάτω από αυτό το πρίσμα... και θεωρώ τα υπόλοιπα, όντως εκ του πονηρού....
Η Ορθοδοξία, στις ημέρες μας διώκεται περισσότερο από ποτέ τελικά και διώκεται κατ αρχάς από τους αυτοαποκαλούμενους "ορθοδόξους" που θάθελαν να την κόψουν και να την ράψουν στα μέτρα τους. Τα εγκώμια που παρέθεσα πιο πάνω, έρχονται οι δοκισήσοφοι εκκλησιαστικοί ηγέτες των ημερών μας και συνιστούν την "παράλειψή" τους. Και είναι γεγονός, πως τα τελευταία χρόνια, με οδηγία της Αποστολικής Διακονίας, δεν ακούγονται πλέον στους ναούς της νόμω κρατούσης εκκλησίας τα εν λόγω μεγαλυνάρια.

Προσθέτω πως στο βιβλίο: Η Μεγάλη εβδομας μετά ερμηνείας - υπό αρχιμ. Επιφ. Θεοδωρόπουλου, εκδ. Αποστολικής Διακονίας, εκδοσις Θ΄2002, στην σελ. 548 (στα Εγκώμια) αναφέρεται σε υποσημείωση:
«Ἡ παροῦσα ἔκδοσις περιέχει πάντα τὰ Ἐγκώμια, ὡς ταῦτα ἀναγράφονται ἐν τῷ Τριῳδίῳ. Ἐπειδὴ ὅμως εἰς πολλοὺς Ἱ. Ναοὺς ψάλλονται μόνον τὰ ἀναγραφόμενα ἐν τῷ βιβλίῳ τῆς «Ἀπ. Διακονίας» («Ἡ Ἁγία καὶ Μεγάλη Ἑβδομάς»), ἐθέσαμεν πρὸ αὐτῶν ἀστερίσκον, ὥστε νὰ εἶνε εὐχερὴς ἡ διάκρισις αὐτῶν.»

Και φυσικά ο αστερίσκος της Απ. Διακ., δεν βρίσκεται μπροστά από τα εγκώμια που παρέθεσα....

Τα συμπεράσματα δικά σας......

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 13:54 
Member
Member

ultimate

NICE! BUT :offtopic:

ΟΡΦΕΑΣ
Εδώ συμφωνούμε φίλε μου

ε,πως να μην συμφωνειτε?αληθεια σε ποια στοα ανηκετε?
ετσι απο περιεργεια...

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 46 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next