Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Forum lockedPost a reply Page 1 of 6   [ 107 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: ENΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
Unread postPosted: 27 Feb 2009, 21:13 
New Member
New Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Θα αφήνατε εσείς το παιδί σας απολύτως ελεύθερο να κάνει ότι θέλει όπως υποτίθεται ότι άφησε ο Θεός το δικό του παιδί -τον άνθρωπο- ελεύθερο και κατάντησε και την ζωή του αλλά και την φύση όλη σαν τα μούτρα του;;;;;;;
Εμ δεν νομίζω. Όταν ένα πιτσιρίκι κρατάει ένα όπλο του το παίρνεις ή το παρακαλάς να μην αρχίσει να ρίχνει εξηγώντας του παράλληλα τι πάει να κάνει; Εγώ πάντως θα του το έπαιρνα. Όταν ένα πιτσιρίκι είναι στην άκρη της ταράτσας τι κάνεις; Του εξηγείς με ωραίο τρόπο τι πάει να κάνει και προσπαθείς να το πείσεις να μην πηδήξει ή το τραβάς με την πρώτη ευκαιρία ώστε να μην πέσει; Είμαστε ή δεν είμαστε παιδιά του Θεού; Είμαστε ή δεν είμαστε "πιτσιρίκια" μπροστά στον Θεό; Όταν βλέπεις ότι κάποιος παιδεραστής βιάζει το οποιοδήποτε παιδί τι κάνεις; Τον παρακαλάς να σταματήσει εξηγώντας του το πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνει η παίρνεις ένα όπλο και του ρίχνεις; Συγχωρήστε με αλλά εγώ θα του έριχνα. Τώρα τι σόι Θεός είναι αυτός που έδωσε ελευθερία στον άνθρωπο ώστε να καταστρέψει τα πάντα εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τι σόι Θεός είναι αυτός που δίνει την ελευθερία στον παιδεραστή να βιάσει ένα παιδί και στερεί από το παιδί την ελευθερία να προστατευθεί ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Αν κάποιος το καταλαβαίνει ας με ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ και εμένα να βγω από το σκοτάδια της άγνοιας. Και μην μου πει κανείς "μα αυτά δεν τα κάνει ο Θεός αλλά ο άνθρωπος". Nαι αλλά ο γιατρός την αρρώστια την αντιμετωπίζει δραστικά όχι με ευχολόγια. Ο γιατρός είναι ο "δυνατός" σε μια αρρώστια και όχι ο ασθενής.
Πάμε τώρα στο θέμα της δοκιμασίας. Γιατί ο Θεός δοκιμάζει τον άνθρωπο; "Μα για να δει ο άνθρωπος τις αδυναμίες του και να τις διορθώσει" μου είπε κάποτε ένα φιλαράκι. Ωραία λέω εγώ. Άιντε και είδα τις αδυναμίες μου, πάλεψα, άλλες διόρθωσα άλλες όχι. Φεύγω από τον μάταιο τούτο κόσμο και πάω στον παράδεισο. Με βλέπει ο Πετράκης. "Καλώς τόνε μου λέει. Εσύ θα μείνεις μαζί μας γιατί πάλεψες με τις αδυναμίες σου. Εδώ δεν υπάρχει πλέον λύπη υπάρχει μόνο χαρά" "Ρε συ λέω ετούτος έχει δίκιο επαέ είναι καρρρρά, νιώθω μόνο χαρά δεν νιώθω πια τίποτα κακό για κανένα μόνο μια απέραντη χαρά. Να συνχώρεσα και αυτόν που με ζήλευγε επειδής είχα 10 έγες και μου τις έκλεψε. Καλά είναι εδώ. Δεν το κουνώ απ επαέ!!!" Και να σου τότε ο "όξω από δώ" –ούτε να αγιάσω δεν με αφήνει ο τρισκατάρατος-. Aφού εδώ δεν μπορείς να νιώσεις τίποτα κακό παρά μόνο χαρά και ευτυχία γιατί πάλεψες με τον "αέρα" στην γη; Eτσι και αλλιώς όποιος έρθει εδώ δεν μπορεί -και να θέλει- να νιώσει τίποτα κακό. Άρα τι κέρδισες με τον αγώνα σου. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Στον παράδεισο φιλαράκο δεν μπορείς να νιώσεις τίποτα κακό ακόμα κι αν το θέλεις. Και αν υπολογίσω και το γεγονός ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει κόλαση –γιατί αν υπάρχει τότε γιατί στο τέλος τα πάντα θα γίνουν ΕΝΑ; Στο ΕΝΑ μαζί θα είναι και η κόλαση; Και αν η κόλαση είναι ΑΙΩΝΙΑ όταν οι ΑΙΩΝΕΣ τελειώσουν μήπως τελειώσει και η κόλαση; Και αν όλοι μας θα πάμε με τον α ή β τρόπο κάποτε στον παράδεισο τότε τι μένει; Άρα αν υπάρχει Θεός να είστε σίγουροι ότι έχει βάλει στοίχημα και μας χρησιμοποιεί για να το κερδίσει.
Κύριοι αν σάς κούρασα σας ζητάω ταπεινά συγνώμη. Σας εύχομαι καλές αποκριές και εύχομαι αν υπάρχει πραγματικά Θεός -που δεν το βλέπω- να κοιτάξει και τους αδύναμους του μάταιου τούτου κόσμου και να μου λύνει που και που καμιά απορία.

Profile  

Post subject: Re: ENΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
Unread postPosted: 27 Feb 2009, 21:26 
Great Poster
Great Poster

Have thanks: 1 time
Οι απορίες σου είναι δικαιολογημένες. Αν και δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω σου παραθέτω μερικά πράγματα.
Ο Θεός μας έχει δώσει τη συνείδηση και βάσει αυτής μας ελέγχει. Αν η συνείδηση μας είναι καθαρή τότε θα πάμε στον παράδεισο , αν όχι στην κόλαση...
Τώρα γιατί μας αφήνει τόσο ελεύθερους , το μόνο που έχω σκεφτεί είναι ότι δεν υπολογίζει και τόσο πολύ τη σημασία της τωρινής ζωής.
Σημασία έχει η αιώνια ζωή όπου θα είμαστε και στην αληθινή "ουράνια" φύση μας.
Οπότε όσα μας φαίνονται τώρα σαν δυσκολίες κλπ τότε στην αιώνια ζωή θα μας λένε θυμάσαι τότε που ... και θα γελάμε...
Εξάλλου ο διάβολος έχει βάλει το χεράκι του και το σύμπαν έχει εκπέσει στην αμαρτία.
Υπάρχει δρόμος σωτηρίας, αλλά το σύμπαν δεν είναι στην παλαϊά του θεϊκή μορφή.
Τώρα κυριαρχεί σε πολλά σημεία ο διάβολος.
Ο Θεός μόνο μας έδωσε τον τρόπο να ξεφύγουμε από το μάτριξ , να ξεφύγουμε από αυτό το κακό σύμπαν έτσι όπως κατάντησε
και να αποκτήσουμε θεϊκή φύση κατά χάριν.
Κάθε δυσκολία είναι και ένας τρόπος να ανέβουμε πνευματικά , σε αυτό το σύμπαν ο διάβολος παίζει ακόμα πολλά παιχνίδια.
Επίσης στον παράδεισο , όπως λέει ο π.Μεταλληνός , απλώς θα βλέπουμε την αληθινή φύση του Θεού που τώρα δε μπορούμε να δούμε.
Άλλοι από αυτή τη φύση που θα έχουν ήσυχη τη συνείδηση τους θα αγιάζονται και άλλοι θα καίγονται...

Profile  

Unread postPosted: 27 Feb 2009, 22:39 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Φίλε ikapet68,

έχεις σκεφτεί ποτέ οτι μπορεί η κόλαση να είναι εδω η γή και εσύ να είσαι τιμωρημένος μέχρι να κατανοήσεις τα λάθη σου;
Σκέψου το σοβαρά αυτό και θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς!

Το δις εξαµαρτείν ουκ ανδρός σοφού!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 27 Feb 2009, 23:58 
Editor
Editor

Has thanked: 42 time
Have thanks: 44 time
Highscores: 5
εγω θα το πω διαφορετικα.
Εμεις ενδιαφερομαστε για το Θειο? η μηπως μεσα απο την καθημερινοτητα το εχουμε ξεχασει-παραμεληση.
Γιατι οπως πολυ σωστα λεει και η γιαγια μου "δεν φτανει να θελει ο ενας θα πρεπει να θελει και ο αλλος"
Με λιγα λογια θα πρεπει να το θελουν και οι δυο πλευρες και οχι μονο η μια.

τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μεν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.

Άνθρωποι, άνθρωποι, αιμοχαρείς, αιμοδιψείς και αιμοβόροι!!!
Προς τι το αίμα, προς τι το μίσος, προς τι ο αλληλοσπαραγμός;
Για όλους υπάρχει γη, για όλους υπάρχει ήλιος!!
Το θεμέλιο της κοινωνίας η δικαιοσύνη και η αγάπη.
Μοίρα κοινή των ανθρώπων ο Θάνατος!

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 00:59 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Αν και δεν ασπάζομαι πια την ίδια άποψη με αυτό που είπε ο Ωκεανός, κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί πως η ζωή αυτή δεν είναι το δώρο Θεού που ήταν κάποτε, αλλά μία κρίση που περνάει ο Άνθρωπος!

Ωραίος κι ο vgs!!

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 01:13 
Member
Member

Has thanked: 3 time
τα παρακάτω είναι αντιγραφή από ανώνυμο μήνυμα του τύπου "προώθησε το" στο διαδίκτυο. ίσως σε βοηθήσει λιγάκι στην αναζήτησή σου.

"Αυτή είναι μια από τις καλύτερες εξηγήσεις του γιατί ο Θεός επιτρέπει τον πόνο και τη δυστυχία που βλέπουμε στον κόσμο.

Μια φορά πήγε ένας τύπος στο κουρείο για το καθιερωμένο κούρεμα και ξύρισμα.
Καθώς ο κουρέας άρχισε να δουλεύει, άρχισε μια καλή συζήτηση.
Μίλησαν για τόσα πολλά πράγματα και πάρα πολλά θέματα...
Όταν τελικά άγγιξαν το θέμα της θρησκείας και του θεού, ο κουρέας αναφώνησε:
'Δε πιστεύω ότι ο Θεός υπάρχει.'

'Γιατί το λες αυτό;' ρώτησε ο πελάτης. Και ο κουρέας είπε: 'Λοιπόν, απλά βγες έξω στο δρόμο για να καταλάβεις γιατί ο Θεός δεν υπάρχει. Πες μου γιατί αν ο Θεός υπάρχει, υπάρχουν τόσοι διεστραμμένοι;
Γιατί τόσα εγκαταλελειμμένα παιδιά;
Αν ο Θεός υπήρχε, δε θα υπήρχε ούτε δυστυχία ούτε πόνος.
Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που αγαπάει και συμπονεί να επιτρέπει όλα αυτά που γίνονται.'

Ο πελάτης το σκέφτηκε για μια στιγμή, αλλά δεν απάντησε γιατί δεν ήθελε να χαλάσει τη συζήτηση.
Ο κουρέας τελικά τελείωσε τη δουλειά του και ο πελάτης έφυγε.

Όμως μόλις έφυγε από το κουρείο, είδε ένα άντρα στο δρόμο με μακρυά κατσαρά βρώμικα μαλλιά και γένια. Φαινόταν πολύ βρώμικος και απεριποίητος. Εκείνη τη στιγμή ο πελάτης γύρισε πίσω και ξαναμπήκε στο κουρείο.
Τότε είπε στον κουρέα:
'Ξέρεις τι; Οι κουρείς δεν υπάρχουν!'
'Πως μπορείς να το λες αυτό;' ρώτησε ο έκπληκτος κουρέας.
'Είμαι εδώ και είμαι κουρέας! Μόλις σε κούρεψα, τι είναι αυτά που λες;'
'Όχι!' απάντησε ο πελάτης και εξήγησε: 'Οι κουρείς δεν υπάρχουν γιατί αν υπήρχαν, δε θα υπήρχαν αχτένιστοι άνθρωποι και με μακρυά βρώμικα μαλλιά, όπως ο τύπος απ' έξω.'

'Μα.... οι κουρείς ΌΝΤΩΣ υπάρχουν! Αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν έρχονται σε μένα.'
'Ακριβώς!' απάντησε ο πελάτης. 'Αυτό είναι το θέμα! Ο Θεός, επίσης ΥΠΆΡΧΕΙ! Και αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν πηγαίνουν σε αυτόν και δεν αναζητούν σε αυτόν βοήθεια.
Γι' αυτό υπάρχει τόσος πόνος και δυστυχία στον κόσμο.'
dimitra has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 01:35 
Administrator
Administrator

Has thanked: 119 time
Have thanks: 232 time
Highscores: 9
:shock: :shock: :shock:

καί τα γόνατά τους θα λυγίσουν,
οι τρανοί σου
καί θα γίνουν των ραγιάδων
οι ραγιάδες...

Κωστής Παλαμάς
«Ο Δωδεκάλογος του Γύφτου»

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 01:43 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Πολύ καλό!!!

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 03:44 
Editor
Editor

Has thanked: 103 time
Have thanks: 185 time
Γιατί όμως πρέπει ο άνθρωπος να πάει στον Θεό? Φαντάσου έναν πατέρα ο οποίος εγκαταλείπει τον γιο του όταν είναι μωρό. Εφόσον ο γιος μεγαλώσει σε μία θετή οικογένεια, λογικά δεν θα υποψιαστεί ποτέ πως αυτοί που τον μεγάλωσαν δεν είναι οι πραγματικοί του γονείς. Εκτός και αν μία μέρα παρουσιαστεί ο βιολογικός του πατέρας και του πει την αλήθεια.

Τον κουρέα τον βλέπεις, γνωρίζεις ότι είναι εκεί και έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις αν θα τον επισκεφτείς. Τον θεό όμως δεν τον βλέπεις. Εάν υποθέσουμε πως υπάρχει και επιπλέον πως εφόσον υπάρχει μπορείς να τον "πλησιάσεις", γιατί πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια για κάτι τέτοιο? Γιατί πρέπει να ψάξεις να τον βρεις? Γιατί να μην υπάρχεις γνωρίζοντας εκ των προτέρων τον δημιουργό σου?

Πρωταγόρας

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 11:23 
Member
Member

Has thanked: 3 time
γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει συνειδητά να επιλέξουμε την αγάπη από το μίσος, την καλοσύνη από την κακία, τον Θεό από τον διάβολο. Ο Θεός πρέπει να είναι επιλογή για εμάς, και όχι επιβολή.
Ο Θεός, δεν είναι αφανής, ποτέ δεν μας εγκατέλειψε. Έστειλε τον Υιό του για την δική μας λύτρωση. Ο Χριστός, μας έχει διδάξει τον δρόμο για τον Θεό και δεν είναι άλλος από την αγάπη. Εμείς γνωρίζουμε τον Λόγο του κι επιμένουμε να τον απορρίπτουμε. Ο Θεός είναι είναι αγάπη. Η αγάπη όταν επιβάλλεται, πνίγει τον αποδέκτη της.

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 15:11 
New Member
New Member

dimitra wrote:
τα παρακάτω είναι αντιγραφή από ανώνυμο μήνυμα του τύπου "προώθησε το" στο διαδίκτυο. ίσως σε βοηθήσει λιγάκι στην αναζήτησή σου.

"Αυτή είναι μια από τις καλύτερες εξηγήσεις του γιατί ο Θεός επιτρέπει τον πόνο και τη δυστυχία που βλέπουμε στον κόσμο.

Μια φορά πήγε ένας τύπος στο κουρείο για το καθιερωμένο κούρεμα και ξύρισμα.
Καθώς ο κουρέας άρχισε να δουλεύει, άρχισε μια καλή συζήτηση.
Μίλησαν για τόσα πολλά πράγματα και πάρα πολλά θέματα...
Όταν τελικά άγγιξαν το θέμα της θρησκείας και του θεού, ο κουρέας αναφώνησε:
'Δε πιστεύω ότι ο Θεός υπάρχει.'

'Γιατί το λες αυτό;' ρώτησε ο πελάτης. Και ο κουρέας είπε: 'Λοιπόν, απλά βγες έξω στο δρόμο για να καταλάβεις γιατί ο Θεός δεν υπάρχει. Πες μου γιατί αν ο Θεός υπάρχει, υπάρχουν τόσοι διεστραμμένοι;
Γιατί τόσα εγκαταλελειμμένα παιδιά;
Αν ο Θεός υπήρχε, δε θα υπήρχε ούτε δυστυχία ούτε πόνος.
Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που αγαπάει και συμπονεί να επιτρέπει όλα αυτά που γίνονται.'

Ο πελάτης το σκέφτηκε για μια στιγμή, αλλά δεν απάντησε γιατί δεν ήθελε να χαλάσει τη συζήτηση.
Ο κουρέας τελικά τελείωσε τη δουλειά του και ο πελάτης έφυγε.

Όμως μόλις έφυγε από το κουρείο, είδε ένα άντρα στο δρόμο με μακρυά κατσαρά βρώμικα μαλλιά και γένια. Φαινόταν πολύ βρώμικος και απεριποίητος. Εκείνη τη στιγμή ο πελάτης γύρισε πίσω και ξαναμπήκε στο κουρείο.
Τότε είπε στον κουρέα:
'Ξέρεις τι; Οι κουρείς δεν υπάρχουν!'
'Πως μπορείς να το λες αυτό;' ρώτησε ο έκπληκτος κουρέας.
'Είμαι εδώ και είμαι κουρέας! Μόλις σε κούρεψα, τι είναι αυτά που λες;'
'Όχι!' απάντησε ο πελάτης και εξήγησε: 'Οι κουρείς δεν υπάρχουν γιατί αν υπήρχαν, δε θα υπήρχαν αχτένιστοι άνθρωποι και με μακρυά βρώμικα μαλλιά, όπως ο τύπος απ' έξω.'

'Μα.... οι κουρείς ΌΝΤΩΣ υπάρχουν! Αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν έρχονται σε μένα.'
'Ακριβώς!' απάντησε ο πελάτης. 'Αυτό είναι το θέμα! Ο Θεός, επίσης ΥΠΆΡΧΕΙ! Και αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν πηγαίνουν σε αυτόν και δεν αναζητούν σε αυτόν βοήθεια.
Γι' αυτό υπάρχει τόσος πόνος και δυστυχία στον κόσμο.'

Αγαπητή Δήμητρα πολύ ωραία Ιστορία. Με πολύ αγάπη σε ρωτώ κάτι "Πως ο θεός επιτρέπει στον Παιδεραστή -μέσω της ελευθερίας που έχει δώσει στον άνθρώπο - να βιάσει το οποιοδήποτε παιδί και δεν δίνει την ευκαιρία στο παιδί να αποφύγει τον βιασμό. Νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις το νόημα της ερωτησής μου. Παρατήρησε επίσης ότι σε όλη την φύση "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό". Αρα μιλάμε για νόμο-ους της φύσης. Και να είσαι σίγουρη ότι τους νόμους της φύσης δεν τους έφτιαξε ο άνθρωπος. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ο άνθρωπος γεννιέται καλός, οι νόμοι του είναι αυτοί που τον κάνουν κακό. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς σε κάποιον ένα όπλο ξέρωντας ότι αυτός δεν είναι σε θέση να το χρησιμοποιήσει σωστά. Και αν αυτό δεν μπορούμε nα το κάνουμε εγώ και εσύ φαντάσου ένας "λογικός" Θεός -με τον τρόπο που εμείς οι άνθρωποι προσπαθούμε να τον κατανοήσουμε- τι θα έκανε;

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 15:37 
New Member
New Member

oceangr2 wrote:
Φίλε ikapet68,

έχεις σκεφτεί ποτέ οτι μπορεί η κόλαση να είναι εδω η γή και εσύ να είσαι τιμωρημένος μέχρι να κατανοήσεις τα λάθη σου;

Αγαπητέ Ωκεανέ αμ το έχω σκεφτεί και να σου πω τον πόνο μου με έχει προβληματίσει πολύ. Την σκέψη σου δεν την απορρίπτω απλά δεν είμαι σίγουρος. Ισως έχεις δίκιο. Παρόλα αυτά επιμένω. Εντάξει βρε παιδί μου να με τιμωρήσει αφού πρέπει να γίνει έτσι. Χαλάλι. Αλλά να μην ξέρω τουλάχιστον τον λόγο. Δεν θα ήταν ποιό δίκαιο; Εντάξει........... ξέρω την αντερώτηση. Και αν δεν είσαι σε θέση να μάθεις τον λόγο και να τον αντέξεις; Ελα ντέ; Γιαύτό λέω ότι παλεύουμε με τον "αέρα" φίλε μου.

Last edited by ikapet68 on 28 Feb 2009, 18:10, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 15:47 
New Member
New Member

dimitra wrote:
γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει συνειδητά να επιλέξουμε την αγάπη από το μίσος, την καλοσύνη από την κακία, τον Θεό από τον διάβολο. Ο Θεός πρέπει να είναι επιλογή για εμάς, και όχι επιβολή.
Ο Θεός, δεν είναι αφανής, ποτέ δεν μας εγκατέλειψε. Έστειλε τον Υιό του για την δική μας λύτρωση. Ο Χριστός, μας έχει διδάξει τον δρόμο για τον Θεό και δεν είναι άλλος από την αγάπη. Εμείς γνωρίζουμε τον Λόγο του κι επιμένουμε να τον απορρίπτουμε. Ο Θεός είναι είναι αγάπη. Η αγάπη όταν επιβάλλεται, πνίγει τον αποδέκτη της.

Αγαπητή Δήμητρα αν είχες μεγαλώσει π.χ. σε Ινδουιστικό περιβάλον νομίζεις ότι θα σκεφτόσουν με τον ίδιο τρόπο; Ισως κάν να μην ήξερες τι και ποιός ήταν ο Χριστός. Δες σε παρακαλώ τον τρόπο που περνάνε το μίσος σε έναν μουσουλμάνο. "σκότωσε τους εχθρούς σου, σκοτώσου και εσύ και το βράδυ θα είσαι στον παράδεισο". Και να είσαι σίγουρη ότι οι μουσουλμάνοι το πιστεύουν. Αλλά το ποιό παράλογο που τους μαθαίνουν είναι ότι αυτό το μισος το επικροτεί ο Θεός "τους".
Σε εμάς τους "Χριστιανούς" διδάσκουν ότι η σωτηρία έρχεται μέσω του Χριστού. Οι Βουδιστές μαθαίνουν ότι η σωτηρία
έρχεται μόνο μέσα απο τον ίδιο τον άνθρωπο; Τι είναι σωστό και τι λάθος; Αρα ο τρόπος που μαθαίνουμε να σκεφτόμαστε έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον περιβάλον τον οποίο μεγαλώνουμε. Η αλήθεια είναι ότι ο "Νόμος του Θεού υπάρχει έμφυτος μέσα μας" Αρα μήπως είναι θέμα τύχης αν καταφέρουμε να τον καλιεργήσουμε μέσα μας. Για σκέψου το λίγο

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 16:03 
Good Poster
Good Poster

Have thanks: 2 time
Έχει σκέφθη κανείς πως τα όσα βιώνουμε ή ζούμε μπορεί να είναι ενα σενάριο το οποίο εμείς έχουμε επιλέξη και σκηνοθετήση για τον ευατό μας?Το οποίο δεν ενθυμούμεθα.Σκέφθηκε ποτέ κανείς πώς από θεατής μπορεί, να είναι και μέτοχος σε μια παράσταση του θεάτρου, και ως ηθοποιός εκτελεί το σεναριό το οποίο αποδέχτηκε? Ίσως εδώ πρέπει να κάνουμε πράξη αυτό που λέγεται αλήθεια (άνευ-ληθης) να θυμηθούμε τον αρχικό λόγο και σκοπό που κατήλθαμε στον κόσμο αυτό,ίσως για τους άλλους ή και για τον ευατό μας, προκειμένου να λάβουμε ανώτερη και καλύτερη θέση φωτός στην άλλη ζωή.Όσο για εσένα Δήμητρα, για αυτο ο Θεός διμιούργησε την ουράνια κλιμακά του, η οποία περιλαμβάνει τον μικρόκοσμο ως τον μεγάκοσμο και τμήματα αυτής ειναι και το παιδί και ο γονιός, ο οποίος το προστατεύει.Σκέψου πως αν ενα παιδάκι πάθει κάτι σε μικρή ηλικία και οι επιπτώσεις ειναι για αυτό και τους γονείς του ενός Α μεγέθους εκείνη τη χρονική περίοδο, σκέψου άργοτερα αυτό το παιδάκι να μεγαλώση να έχει οικογένεια και να προκαλέσει ατύχημα στους δικούς του ανθρωπούς και στους άλλους,θα ειναι πολλή περισσότερες οι συνέπειες τότε απο όταν ήταν μικρός.Ξέρεις πόσοι γονείς ειναι που θέλουν να αποκτησούν παιδιά, και αφού αποκτήσουν και μεγαλώσουν αυτά, τα λοιδωρούν και τα μέμφονται τα επικρίνουν και τα στεναχωρούν τοτε? Φταίει ο Θεός που δεν τους έδινε πρίν? Ή φταίει ο θεος που τους τα έδωσε μετα?Κατά τη γνώμη μου ο Θεός ενεργεί με τις λιγότερες δυνατές συνέπειες των δικών μας επιλογών,μας έχει δόσει και νού και κρίση και συνείδηση την οποία έχουμε απεμπολίση δυστηχώς.Αν πάντως ο Θεός επενέβαινε και μας όριζε τη ζωή κάθε τόσο τότε θα τον λέγαμε δυνάστη και δικτάτορα.

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 16:18 
Editor
Editor

Has thanked: 103 time
Have thanks: 185 time
oceangr2 wrote:
Φίλε ikapet68,

Πως μπορείς να κατανοήσεις τα λάθη που έχεις κάνει εάν

1) δεν γνωρίζεις ότι έχεις κάνει λάθη και ποια είναι αυτά τα λάθη?
2) δεν γνωρίζεις ότι έχεις τιμωρηθεί για αυτά τα λάθη?

Πρωταγόρας

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 16:49 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Μάλλον σκεφτόμαστε έτσι επειδή δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως αυτή η ζωή είναι μία δοκιμασία και το παράξενο θα ήταν αν δεν υπήρχε πόνος!

Γιατί όλοι οι Άγιοι όταν κατάλαβαν το πραγματικό νόημα της ζωής δόξαζαν τον Θεό ακόμα και για τα βάσανα?!! :bigthink: :cool:

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 18:17 
New Member
New Member

ΠΑΝΤΕΛΗΣ wrote:
Αν πάντως ο Θεός επενέβαινε και μας όριζε τη ζωή κάθε τόσο τότε θα τον λέγαμε δυνάστη και δικτάτορα.

Φιλέ Παντελή πολύ ενδιαφέρουσα η καταχωρησή σου. Θα σου θέσω την σκέψη μου απλοικότατα. Τι θα γινόταν αν ο Θεός "άπλωνε τα χέρια του και τραβούσε απο τον κόσμο αυτό το κακό". Η αλλιώς τι θα γινόταν αν αποφάσιζε να στείλει το πνεύμα του στους ανθρώπους; Και μην μου πείς ότι καταργεί την ελευθερία του ανθρώπου. Το συντριπτικά μεγαλύτερο κομμάτι της ιστορίας του ανθρώπου είναι γεμάτο ΑΔΙΚΙΑ,ΠΟΝΟ,ΠΟΛΕΜΟ,ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ.
Ποιόν θα πείραζε άραγε να του καταργήσουν την ελευθερία προς το κακό; ποιον θα πείραζε να παγειωθεί στο καλό; Είμαστε σε θέση τελικά να διαχειριστούμε αυτή την ελευθερία. Επιμένω κάνε ενα παιδί και αφησέ το ελεύθερο να μάθει απο τα παθηματά του.

Profile  

Unread postPosted: 28 Feb 2009, 19:40 
Good Poster
Good Poster

Have thanks: 2 time
Το ποιό σημαντικό εργαλείο που μας έχει δώση ο Θεός φίλε μου νομίζω πως είναι η ελεύθερια της επιλογής.Κανεί Θεός δεν δεν είναι φασίστας του καλού, το οποίο καλό η κακό δεν είναι τίποτα άλλο απο εκείνο που απειλεί τα δικά μας συμφέροντα η μη (δες τη γίνεται στον πλανήτη μας οι ισχυροί έχουν κατασκευάση ανύπαρκτους εχθρούς, και οι ανίσχηροι αποδέχονται την ύπαρξη αυτών, υποσηνείδητα σκέπτομενοι πως κάποια μέρα θα έρθουν στη θέση τους.)Το όποιο κακό συμβαίνει θέλει πάντα δύο παρέα π.χ. (μπους-μπιν λάντεν),ο ενας οφείλη την υπαρξή του στο άλλο).Ποιό καθαρή και τίμια πράξη απο αυτή που έκανε ο Θεός για τον άνθρωπο την φανέρωση του καλού και του κακού σε εμάς δεν υπάρχει.Αν φίλε μου εμείς αρνούμαστε να απαλαγούμε απο τα ζωώδη ένστικτα του παρελθόντος, τις φοβίες και ανασφαλειές μας και μανίες κτίσεως οι οποιές μας κατατρέχουν δεν ευθύνεται ο Θεός αλλά εμείς.Δυστηχώς φίλε μου ο άνθρωπος για τις δικές του ευθύνες επιρίπτει τα βάρη του στο Θεό.Όσο γιατί δεν αφαιρεί ο Θεός το κακό απο τον κόσμο θα στο με ενα απλό παραδείγμα το οποίο έχει να κάνει με την μόλυνση του περιβάλλοντος του πλανήτη.Ο ήλιος μας ειναι ο ίδιος εδώ και δισεκατομμύρια χρόννια ,το ίδιο επιβιώνει και η ζωή στη γη αρκετά εκατομμύρια χρόννια.Δεν δέχτηκε ποτέ, απειλή η ζωή στη γη απο τον ήλιο ολα αυτα τα εκατομμύρια χρόννια, σκέψου πως αν ο ήλιος αυξήση την ένταση της θερμοτητάς του θα μας κάψει και αν την ελαχιστοποιήση θα παγώσουμε.Τώρα που εμείς καταστρέφουμε το στρώμα του όζοντος φταίει ο ήλιος? που θα μας κάψει, η ο Θεός που έφτιαξε τον ήλιο τη γη και όλους εμας?Οσο για το παιδί, δεν ξεχνώ ποτέ και εγώ πως είμαι παιδί του πατέρα μου και ευτηχώς αφηνοντάς με ελεύθερο έμαθα απο τα δικά μου λάθη αρκετά πράγματα ως τώρα.Σκέψου φίλε μου να ειχαμε ενα κατάλογο απο λάθη σε καθε βημα της ζωής μας θα ηταν οδυνηρό.

Profile  

Unread postPosted: 01 Mar 2009, 12:11 
New Member
New Member

Παντελή δεν διαφωνώ με ότι λες ποιό πάνω. Φαινομενικά ο Θεός έχει δώσει ελευθερία στα "παιδιά του". Σίγουρα ο άνθρωπος έχει ευθύνες για τα ταικτενόμενα στον κόσμο αυτό και πολύ βαριές μάλιστα. Το θέμα είναι αλλού. Όπως είπα και στην Δήμητρα ποιο πάνω στην φύση κυριαρχεί ο νόμος του "δυνατού". Παρατήρησε ότι το "μεγάλο ψάρι πάντα ή σχεδόν πάντα τρώει το μικρό. Σε όλη την ιστορία του κόσμου τούτου οι αδύνατοι την πληρώνουν. Σε ρωτώ αν αυτό το θεωρείς δίκαιο. Πέρα από ωραία λόγια με τα οποία προσπαθεί ο καθένας μας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα που συμβαίνουν υπάρχει και η πραγματικότητα και αυτή δεν αλλάζει με τίποτα. Και η πραγματικότητα δείχνει ΑΔΙΚΙΑ και ΜΙΣΟΣ. Και βέβαια εμείς ευθυνόμαστε για πολλά αλλά είναι ακόμα περισσότερα αυτά για τα οποία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και όμως πρέπει να τα υποστούμε χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Δες τι γίνεται στην Παλαιστίνη και διάβασε και την ιστορία αυτού του λαού ο οποίος αν και έχει κάνει λάθη το μόνο το οποίο ζητά είναι μια πατρίδα. Και όμως με την βία και την αδιαλλαξία ο ισχυρός του την αρνείται. Οσο για το ότι πάντα ο άνθρωπος ρίχνει τις ευθύνες στον Θεό για σκέψου το λίγο. Σε ποιόν να ρίξει τις εθύνες του - που συμφωνώ ότι έχει και μάλιστα πολλές - Τις ρίχνει στο Θεό γιατί απλά δεν μπορεί να καταλάβει γιατί συμβαίνουν όλα αυτά τα παράλογα πράγματα. Απο μικρούς μας φορτώνουν χιλιάδες βάρη και κανείς δεν κουνάει το δαχτυλάκι του να μας ελαφρύνει λίγο. Και μέχρι να καταλάβουμε -αν ποτέ καταλάβουμε- τα βάρη που μας έχουν φορτώσει τα έχουμε περάσει στα παιδία μας και πάει λέγοντας...

Profile  

Unread postPosted: 01 Mar 2009, 12:53 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
ikapet68 wrote:
oceangr2 wrote:
Φίλε ikapet68,

Αγαπητέ Ωκεανέ αμ το έχω σκεφτεί και να σου πω τον πόνο μου με έχει προβληματίσει πολύ. Την σκέψη σου δεν την απορρίπτω απλά δεν είμαι σίγουρος. Ισως έχεις δίκιο. Παρόλα αυτά επιμένω. Εντάξει βρε παιδί μου να με τιμωρήσει αφού πρέπει να γίνει έτσι. Χαλάλι. Αλλά να μην ξέρω τουλάχιστον τον λόγο. Δεν θα ήταν ποιό δίκαιο; Εντάξει........... ξέρω την αντερώτηση. Και αν δεν είσαι σε θέση να μάθεις τον λόγο και να τον αντέξεις; Ελα ντέ; Γιαύτό λέω ότι παλεύουμε με τον "αέρα" φίλε μου.

Φίλε ikapet68,
Ο κάθε άνθρωπος παλεύει με τους δαίμονες του. Το ποιοι είναι αυτοί οι δαίμονες που τον ταλαιπωρούν είναι ζήτημα προσωπικό στον καθένα. Ένας τρίτος το μόνο που μπορεί να σου υποδείξει είναι κάποια φανερά ελαττώματα του εαυτού σου, αλλά επι της ουσίας οι δικοί σου δαίμονες βρίσκονται μες στην δική σκέψη σου και είναι αφανείς εις τους άλλους. Προς το παρόν δεν σε γνωρίζω για να σου δώσω ένα tip, αλλά με σιγουριά σου λέω οτι ένας απο αυτούς είναι η αμφιβολία σου για την ύπαρξη ή μή ύπαρξη του Θείου.
Ότι και να σου πουν δεν θα διαμορφώσεις άποψη διότι η απόφαση είναι δική σου.
Ο παιδεραστής που τόσο εμμένεις σε αυτήν την απορία, έχει απολέσει προ πολλού τον δρόμο του και το μόνο που μπορεί να σπείρει είναι το κακό, για εσένα είναι ανήθικο αυτό που πράττει, όχι γιατί κάποιος νόμος το υπαγορεύει, αλλά γιατί η συνείδησή σου δεν το δέχεται. Μέσα λοιπόν σε αυτήν θα βρείς τον Θεό σου, πουθενά αλλού, ο οποίος ήδη σου έδωσε την παρουσία του!

Ο Θεός δεν σου λέει γίνε καλός ή γίνε κακό, αλλά εν μέσω των νεφελών του καλού και του κακού μέσα σε αυτόν τον κόσμο που δοκιμαζόμαστε, ψάξε και βρες την ισορροπία σου, ώστε να μην παρασυρθείς απο το σκότος της ύλης και του συμφέροντος, αλλά και να μην γίνεις τόσο αγαθός ώστε να βοηθάς τους εκμεταλλευτές των ανθρώπων να πετυχαίνουν τον σκοπό τους επάνω σου.
Είναι θέμα ισορροπίας τα πάντα, τόσο το υπερβολικό κακό, όσο και το υπερβολικό καλό είναι λάθος. Παν μέτρον άριστον είναι το ρήμα που πρέπει να ακολουθεί ο άνθρωπος στην πορεία του.
Δεν θα συνεχίσω διότι τα πολλά λόγια μπερδεύουν αντί να βοηθούν.

Truth

Image

Profile  

Forum lockedPost a reply Page 1 of 6   [ 107 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next