Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 72 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Αρχαία Ελληνική θρησκεία και Χριστιανισμός
Unread postPosted: 17 Dec 2008, 21:15 
Advanced Member
Advanced Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 time
Επειδή αναφέρθηκε ο Άγιος Γεώργιος, θέλω να παραθέσω το παρακάτω.
h**p://en.wikipedia.org/wiki/Saint_George#Life_and_legend
(Ελπίζω να γνωρίζετε Αγγλικά.)

Λοιπόν, θέλω κάποιος να μου απαντήσει πάνω στο θέμα της πολυγαμίας και της ομοφυλοφιλίας του Δία, της κτηνοβασίας του Πάνα, της αυθαιρεσίας των θεών να φονεύουν ανθρώπους και των αδυναμιών τους. Γενικότερα, γιατί αυτοί οι θεοί ήταν τόσο...άνθρωποι?

Δεν επρόκειτο ούτε την δική μου γνώμη να αλλάξετε, ούτε εγώ την δική σας. Τουλάχιστον ας γίνετε κι εσείς μια φορά απολογητές και εξηγήστε μου, γιατί ή μου τα λένε λάθος ή είμαι πολύ βλάκας.
(Πάντως είμαι πρόθυμος να δεχτώ πως οι Αρχαοελληνικοί θεοί ήταν καλοί στην ουσία.)

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject: Re: Αρχαία Ελληνική θρησκεία και Χριστιανισμός
Unread postPosted: 17 Dec 2008, 23:12 
Great Poster
Great Poster

Have thanks: 1 time
Καταρχήν να δουν και αυτές τις ιστοσελίδες..

Code:
http://www.egolpio.com/SUBS/PAGANISMOS_sub.htm

http://www.egolpio.com/PAGANISM/arxaiolatreia_atrapos_neasEpoxhs.htm

Ο νεοπαγανισμός είναι απλώς ένα άλλο κόλπο να πλανήσουν χλυαρούς χριστιανούς και να τους κάνουν οπαδούς της θρησκείας της νέας εποχής..
Εξάλλου πολλοί δωδεκαθεϊστές στην Ελλάδα πρώτον είναι ανιστόρητοι και δεύτερον είναι φασιστοχουντικά στοιχεία. Ενστερνίζονται τις ίδιες
ιδέες που είχε για τον χριστιανισμό ο Χίτλερ..
Βέβαια δεν αναφέρομαι σε όλους και ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει και να ψάχνεται..

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι η μυστική-εσωτερική λατρεία των αρχαίων Ελλήνων δεν διαφέρει και πολύ ή μάλλον ήταν ο καλύτερος προπομπός για την λατρεία του χριστιανισμού. Ο χριστιανισμός έχει πολλά στοιχεία της ηλιακής θρησκείας και είναι ιουδαιοελληνικός στη φύση του.

Το θέμα όμως είναι ότι ο χριστιανισμός δεν είναι απλώς μία γνωστική αναζήτηση αλλά μία πραγματικότητα. Ο Θεός είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει. Είτε τα μυστήρια είναι έγκυρα είτε είναι άκυρα. Δεν είναι μία φιλοσοφία αλλά μία λατρεία.

Profile  

Unread postPosted: 17 Dec 2008, 23:17 
Advanced Member
Advanced Member

Ιουδαιοελληηνικός! Σωστός χαρακτηρισμός! :mad:
Μάλλον όχι όμως ο Χριστιανισμός, αλλά η Ορθοδοξία. :cool:
(Μιας και είμαστε το μόνο δόγμα, απ' όσο γνωρίζω, που έχει αγιογραφίες με Αρχαίους Έλληνες πριν τον Χριστό!)

EDIT (απάντηση στο post του ΙΚΑΡΟΣ εδώ topic-t2180-45.html):
Oh, θα σε παρακαλούσα να μην παραθέτεις λεγόμενά μου από προηγούμενες συζητήσεις, μιας και βρίσκομαι σε μία φάση όπου αλλάζω απόψεις. Τέλος πάντων, παρέθεσες απόψεις μου που ισχύουν ακόμη, άρα όλα εντάξει.

Τότε ποιά πηγή είναι έγκυρη? Μου φαίνονται πολύ λογικά αυτά που λες, αλλά έχω και κάποιες ερωτήσεις:
-Κανένας θεός δεν σκότωσε?
-Κανένας θεός δεν ήταν ομοφυλόφιλος?
-Κανένας θεός δεν ήταν σεξουαλικά διεστραμμένος?

Σου είπα πως περιμένω με ανοιχτές αγκάλες να δεχτώ πίσω τους θεούς της Αρχαιοελληνικής θρησκείας.

Profile  

Unread postPosted: 17 Dec 2008, 23:52 
Great Poster
Great Poster

Δεν είναι μόνο ότι έχει αγιογραφίες αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων αλλά και η γενικότερη φιλοσοφία του χριστιανισμού.
Η πίστη στην αξία της ανθρώπινης ζωής , ο αγώνας να γίνεις "καλός και αγαθός" όπως ακριβώς έλεγε ο Πλάτωνας.
Η φιλοσοφία του Σωκράτη μοιάζει πολύ με τον Χριστιανισμό (τον σκότωσαν οι αρχαίοι Έλληνες όπως και τον Χριστό).
Υπάρχουν φιλοσοφοικές μελέτες που συγκρίνουν τον βίο του Σωκράτη με αυτόν του Ιησού.
Και οι δύο φιλοσοφίες στοχεύουν προς το αγαθό.

Βέβαια η αρχαία ελληνική φιλοσοφία δεν ήταν ενιαία. Υπάρχουν οι υλιστές που πίστευαν ότι δεν υπάρχει τίποτα , άλλοι που πίστευαν μόνο στην ευδαιμονία κ.λ.π. . Άλλη η θρησκεία των νεοπαγανιστών και άλλη των αρχαίων Ελλήνων. Δεν υπήρχε μία φιλοσοφία και μία γνώμη στην αρχαία Ελλάδα αλλά χιλιάδες όσοι και οι φιλόσοφοι..

Η Ορθοδοξία είναι σκανδαλωδώς επιειηκής στους πιστούς της. Κάνεις μία ..εξομολόγηση και γλίτωσες.
Στον Τίμαιο του Πλάτωνα περιγράφονται τιμωρίες στη μεταθανάτιο ζωή από αυτούς που αδίκησες στην τωρινή σου ζωή ενώ υπήρχε και στην αρχαία ελλάδα ο άδης..

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 07:07 
Editor
Editor

Has thanked: 42 time
Have thanks: 44 time
Highscores: 5
Προφανως και καθε θρησκεια εχει διαφορετικα ρευματα εντος της.
Και ας μην ξεχναμε οτι η ορθοδοξια ειναι ενα ρευμα του χριστιανισμου.
Ετσι λοιπον τα περι διαφορετικον ιδεολογιων στην Πατρωα θρησκεια ειναι φυσιολογικα.

Για την τιμωρια στην μεταθανατο ζωη απλα θα σου θυμησω την κολαση του Δαντη (εξαιρετικο για οσους δεν το εχετε διαβασει) Και μην μου πειτε οτι ανηκει σε αλλο δογμα γιατι θα ειναι παιδικη δικαιολογια.

Οσον αφορα τον Πλατωνα και τον Σωκρατη....ε οχι και ετσι ρε παιδια!!!!
Ειπαμε ενταξει εχουμε εξιψωση την Αρχαια Ελλαδα σε απιστευτο βαθμο αλλα με τετοιες συγκρισεις την ριχνουμε στα ταρταρα.
Ο Σωκρατης τη σχεση εχει με τον Χριστο? Ο Πλατων απο πια αποψη συνδεεται με τον Χριστιανισμο?
Τα οσα ειπαν οι Σοφοι της πατριδας μας προφανως και χρησιμοποιηθηκαν.
Προφανως δεν ειναι δυνατον να εχουν καμια σχεση εχοντας διαβαση αν οχι τα παντα αλλα μεγαλο κομματι των εργων τους!!!
Αλλα απομονωνοντας καμματια απο εργα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις λαθος συμπερασματα

Gamma Ray
Ειμαι 36 χρονων και οσο ζω θα ψαχνωμαι.Το οτι αυτη την στιγμη ειμαι πιο κοντα στο 12θεο δεν λεει τιποτα. Η αναζητηση συνεχιζεται και θα συνεχιζεται οσο αντεχω. Στο πισω μερος του μυαλλου σου πρεπει παντα να υπαρχη η αναζητηση και οχι η αμφισβητηση.
Η αμφισβητηση ειναι σαρακη και η αναζητηση το νεκταρ

τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μεν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.

Άνθρωποι, άνθρωποι, αιμοχαρείς, αιμοδιψείς και αιμοβόροι!!!
Προς τι το αίμα, προς τι το μίσος, προς τι ο αλληλοσπαραγμός;
Για όλους υπάρχει γη, για όλους υπάρχει ήλιος!!
Το θεμέλιο της κοινωνίας η δικαιοσύνη και η αγάπη.
Μοίρα κοινή των ανθρώπων ο Θάνατος!

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 07:45 
Master Poster
Master Poster

Have thanks: 0 time
Ψάξτε λίγο την προϊστορία του Θεού της παλαιάς διαθήκης και συγκρίνετε ομοιότητες.
ΓΙΑΧΒΕ-ΙΑΒΕ-ΒΑΚΧΟΣ-ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Ο Θεός της καινής διαθήκης είναι ο ίδιος ή διαφορετικός; Ψάχνω απάντηση.

Code:
http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Iabe

Last edited by xenokratis on 19 Dec 2008, 23:57, edited 1 time in total.
ενεργό link

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 16:20 
Editor
Editor

Has thanked: 103 time
Have thanks: 185 time
vgs wrote:
Οσον αφορα τον Πλατωνα και τον Σωκρατη....ε οχι και ετσι ρε παιδια!!!!
Ειπαμε ενταξει εχουμε εξιψωση την Αρχαια Ελλαδα σε απιστευτο βαθμο αλλα με τετοιες συγκρισεις την ριχνουμε στα ταρταρα.
Ο Σωκρατης τη σχεση εχει με τον Χριστο? Ο Πλατων απο πια αποψη συνδεεται με τον Χριστιανισμο?
Τα οσα ειπαν οι Σοφοι της πατριδας μας προφανως και χρησιμοποιηθηκαν.
Προφανως δεν ειναι δυνατον να εχουν καμια σχεση εχοντας διαβαση αν οχι τα παντα αλλα μεγαλο κομματι των εργων τους!!!
Αλλα απομονωνοντας καμματια απο εργα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις λαθος συμπερασματα

Ακριβώς έτσι είναι. Βλέπω πως η καραμέλα με τον Σωκράτη και το Πλάτωνα δυστυχώς δεν πρόκειται να λιώσει. Κάποιοι δεν σέβονται την μνήμη και το έργο των ανθρώπων αυτών και χρησιμοποιούν το όνομα τους προς επιβεβαίωση των δικών τους πεποιθήσεων. Λίγος σεβασμός ρε παιδιά.

Πρωταγόρας

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 17:07 
Advanced Member
Advanced Member

Ναι, κι εγώ πιστεύω πως το ότι είχαν κάποιες κοινές απόψεις με την Ορθοδοξία για τον Θεό δεν τους καθιστά Αγίους ή τίποτα παρόμοιο (οι αγιογραφίες τους λένε "Σωκράτης ο Σοφός", όχι "ο Άγιος" π.χ.).
Μα αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να έχουν ίδιες απόψεις για τον Χριστιανισμό, διότι έζησαν πριν τον ερχομό του Θεανθρώπου (και συνεπώς του Αγίου Πνεύματος). Πιστεύω πως ο Θεός έφερε τα πράγματα έτσι στην φιλοσοφία μας, ώστε να δεχτούμε και τον Χριστιανισμό, αλλά ώστε και να μην τον θεωρήσουμε ολόιδιο και να τον απορρίψουμε (μιας και εμείς θα τον έχουμε ήδη). Είμασταν στην μέση, ας πούμε.

gogos888, Ιησούς=Υιός Θεού και Δημιουργού μας. Ο Θεός είναι αθάνατος, πάνσοφος, πανταχού παρών και τα πάντα πληρών, και το σημαντικότερο: μας αγαπάει όλους.
Τα μόνα πράγματα που μπορώ να πω με βεβαιότητα πια...

Όπως προείπα, το γεγονός ότι οι Σοφοί της Αρχαίας Ελλάδος δεν ζούσαν σε Χριστιανική κοινότητα ήταν ο λόγος που οδηγήθηκαν σε συμπεράσματα που διέφεραν. Απορώ πως δεν αναρωτιέσαι, πως ακόμη και ως παγανιστές άγγιξαν τον Χριστιανισμό!

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 20:48 
Power Poster
Power Poster

Have thanks: 2 time
Οι θέσεις κάποιων κολλημένων ''χριστιανών'' που μέσα στον πανικό τους έχουν ταυτίσει τον Ελληνισμό με "ειδωλολατρία", αποτελούν αποτέλεσμα της εναντίωσής τους στις διάφορες ομάδες που αυτοαποκαλούνται "πολυθεϊστές", "12θεϊστές", και του σχετικού φόβου και τρόμου που αυτές τους προκαλούν. Δεδομένου οτι οι ''χριστιανοί'' βλέπουν ΟΛΕΣ τις εκτός θρησκείας τους αναφορές σε Φωτεινά Όντα και Θεό, σαν μέρος μίας απειλής της πίστης, ισχύος και τρέχουσας θέσης τους.

Έτσι, λησμονούν, ή θέτουν σε δεύτερη μοίρα το οτι και οι ίδιοι είναι Έλληνες και άνθρωποι, και αρχίζουν να κατηγορούν διάφορα προσωπα της αρχαιότητος, ανθρώπους, ''θεους'' και ο,τι άλλο βρεθεί στο δρόμο τους.

Πρόκειται για εκστρατεία δυσφήμισης, με ψεύδη της χειρότερης κατηγορίας. Επιπέδου υπεδάφους...

Στην προσπάθειά τους αυτή, παραθέτουν ένα σύμπλεγμα αγαλμάτων, Πανός να συνουσιάζεται με κατσίκα (το οποίο δεν είναι σαφές εάν είναι ελληνικό ή ρωμαϊκό ή... παπάδικο), στην απόπειρά τους να θεμελιώσουν... κατηγορία "κτηνοβασίας", εναντίον του Πανός και των Ελλήνων. ΑΠΟΣΙΩΠΟΥΝ όμως, ότι ο Παν εθεωρείτο και αναπαρισταται τράγος κατά το ήμισυ, συνεπώς το ακαλαίσθητο εν λόγω σύμπλεγμα δεν εικονίζει... ένωση ανθρώπου με ζώο, που θα ήθελαν να έχουν εντοπίσει, αλλά ένωση ζώου με ζώο. Tου μισού μέρους του Πανός, που εθεωρείτο και παριστάνεται ζώο. Και μάλιστα, το ίδιο ζώο με την κατσίκα. Πού είναι λοιπόν η υποτιθέμενη "κτηνοβασία" ;;; Mήπως πρέπει τα πράγματα να εξετάζονται πάντοτε αντικειμενικά ;;;

Το κακό ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ είναι πως η ανέντιμη τακτική τους η οποία σημειώθηκε στην ανωτέρω παράγραφο, απόκρυψης μέρους δεδομένων προς εξαγωγήν καθοδηγούμενου συμπεράσματος, με άκρατες μα εμφανείς -δυστυχώς για την τύχη τους- παρερμηνείες, ακολουθείται σε όλους τους ανθελληνικούς ισχυρισμούς τους.

Όπως στην "καραμέλα" τους για τα λεγόμενα "ανθρώπινα πάθη των θεών". Δεν πάει το μυαλό τους -ή προσποιούνται ότι δεν πάει- ότι για παράδειγμα η τεκνοποίηση του Διός με γυναίκες, είναι Συμβολική. Το εκλαμβάνουν κυριολεκτικό. Όμως, ο Ζευς δεν έχει υλικό σώμα, συνεπώς μιλούν εντελώς ανυπόστατα. Ταυτίζοντας τις επαφές αυτές, με ανθρώπινη σεξουαλική επαφή.

Δεικνύεται κατανόηση, αλλά κάπου πρέπει να αρχίσουν και να ξεκολλάνε... Από τη μόνη αληθινη θεά τους, τη Βλακεία...

Επιπλέον, μιλούν για διάφορα ομοφυλοφιλικά περιστατικά σε αρχαία κείμενα, με επιμονή σε νεότερες εκδοχές Μυθολογικών ιστοριών. Όμως, ''ξεχνούν'' -αποκρύπτουν- 1) ότι είναι μεμονωμένα, καθώς και 2) ότι οι αρχαιότερες καταγραφές των ιστοριών αυτών, δεν περιλαμβάνουν τις ομο - πινελιές των νεοτέρων εκδοχών. Τόσο το μεμονωμένον, όσο και το οτι αποτελούν εναλλακτικές ιστορίες, παραλλαγές της ιδίας, σημαίνει πως είναι μεταγενέστερες προσθήκες, ίσως ρωμαϊκές, ενδεχομένως βυζαντινές. Ή, "ευσεβείς" (ασεβείς) πόθοι ανωμάλων, που δημιουργούσαν και παλιά τις εκδοχές τους, όπως κάνουν και σήμερα με αντίστοιχα ψεύδη.

Σαν να πάει κάποιος να αλλοιώσει τα ''Ευαγγέλια'' και να τα μετατρέψει σε πορνό, ομαλό ή... ανώμαλο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως οι... πρωταγωνιστές έχουν δράσει πράγματι όπως θα περιγράφεται σε αυτό το υποθετικό σενάριο, όμως εάν το κείμενο αυτό βρισκόταν αργότερα, μετά από χιλιάδες χρόνια, σίγουρα θα εθεωρείτο αληθές ή πιθανώς ισχύον από κάποιους. Ανάλογα αρχαία βρίσκουν μερικοί ''χριστιανοί'', τα διαδίδουν ως γενικευμένο αποδεκτό κανόνα, εφόσον θεωρούν ότι τους συμφέρουν, και γίνονται γελοίοι.

Αφού κάποιοι δεν κατανοούν τα αυτονόητα, αυτά θα επισημαίνονται...

Τονίζεται λοιπόν στους ολιγόνοες Α-Λόγους, ότι ο Δίας όπως και ο Χριστός δεν ευθύνεται για οποιοδήποτε κείμενο συγγράφει καθένας, εμφανίζοντάς τον όπως εκείνος θέλει. Με βάση σε όσα εκείνος έχει μέσα στο κεφάλι του.

Έχουν φτάσει μέχρι του σημείου, να ισχυρίζονται ότι το κάθε άγαλμα είναι "είδωλο", ενώ η κάθε εικόνα δεν είναι. Ε, λοιπόν, ας ανοίξουν ένα λεξικό για να δουν ότι εικών σημαίνει είδωλον. Και η αντίληψη που εκείνοι έχουν για τις εικόνες, είναι πολύ πιο "ειδωλολατρική" από την αντίληψη των αρχαίων Ελλήνων για τα αγάλματα.

Οι πράξεις των ''χριστιανών'' είναι απαράδεκτες, φιλήματα και προσκυνήματα αντικειμένων και μουμιοποιημένων πτωμάτων, που κάποιοι τους παρουσιάζουν σαν ''θαυματουργά''. Οι -σίγουρα όχι καινοτόμες, μα πολλάκις απαντώμενες σε ιθαγενείς ανά την Γη- συνήθειες και αντιλήψεις αυτές είναι βαρβαρικές, πρωτόγονες και απολίτιστες, δεν αρμόζουν σε Ανθρώπους. Σίγουρα δεν τις θέλει ο Θεός. Οι θεοποιήσεις αντικειμένων είναι ασύμβατες με τον Ελληνισμό. Παρά την ψευδή προπαγάνδα περί του αντιθέτου, που πείθει μόνον ''χριστιανο''πλήκτους.

Αντιλήψεις και φράσεις όπως "με θεράπευσε η Παναγία της Τήνου", δηλαδή η εικόνα, και όχι το εικονιζόμενο πρόσωπο, τεκμηριώνει τα περί λατρείας και θεοποίησης αντικειμένων, από τους ''χριστιανούς''.

Αυτά, δεν υπήρχαν στην αρχαιότητα. Τα αγάλματα ήταν μόνο απεικονίσεις των Όντων. Ως τέτοιες θα έπρεπε να αντιμετωπιζονται και οι ''χριστιανικές'' εικόνες. Κάτι που... στα λόγια και στα κείμενα υποτίθεται ότι επιθυμούν οι ''χριστιανοί'', ΜΑ δεν φαίνεται να συμβαίνει έμπρακτα. Γιατι... κατά τις αντιλήψεις τους δεν θεραπεύει η Παναγία, αλλά η "τάδε" Παναγία. Δηλαδή όχι το Ον, αλλά το υλικό, ξερό σαν το κεφάλι τους, αντικείμενο. Παρακμή...

Τωρα πως συμπλέει η επιμονή τους ότι τάχα το παπαδαριό τους, εκπροσωπεί τον Θεό, δηλαδή το Φως και την Αλήθεια, με ελεεινά συνειδητά ψεύδη όπως αυτά που αποδεικνύονται σε ολο το παρόν κείμενο, μόνο οι μαυροφόροι γνωρίζουν. Θα έχουν βρει την φόρμουλα . . . Ή μάλλον, θα την έχουν αγοράσει. Όλο πατέντες . . .

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 21:12 
Great Poster
Great Poster

Δηλαδή εσύ Ίκαρε που πιστεύεις... σε ένα Θεό (Δία) και μόνο ή σε πολλούς και αν ναι τι παριστάνουν αυτοί.
Επίσης μην ξεχνάς ότι οι πρόγονοι σου περισσότερο πιθανό είναι να είναι Βυζαντινοί παρά οι αρχαίοι Έλληνες. Το Βυζάντιο ήταν πολυεθνική αυτοκρατορία με κάθε φυλής λαό που τους ένωνε η κοινή θρησκεία η Ορθοδοξια.Μόνο τα τελευταία χρόνια καλλιεργήθηκε ελληνική συνείδηση σε αυτό και αυτό.

Profile  

Unread postPosted: 18 Dec 2008, 21:46 
Power Poster
Power Poster

GammaRay wrote:
Λοιπόν, θέλω κάποιος να μου απαντήσει πάνω στο θέμα της πολυγαμίας και της ομοφυλοφιλίας του Δία, της κτηνοβασίας του Πάνα, της αυθαιρεσίας των θεών να φονεύουν ανθρώπους και των αδυναμιών τους. Γενικότερα, γιατί αυτοί οι θεοί ήταν τόσο...άνθρωποι?

Όπως ξαναέγραψα -πάλι εξ αφορμής Ύβρεών σου- οι ανωμαλίες και κακίες ανήκουν σε εκδοχές μυθολογικών ιστοριών που είχαν δημιουργηθεί από άτομα του περιθωρίου, και δεν ήταν αποδεκτές από τους αρχαίους. Eίναι νεότερες ιστορίες που δεν υπάρχουν στα αρχαιότερα κείμενα. Όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις ομοφυλοφιλική αναφορά σε βιβλίο του Ομήρου ούτε του Ησιόδου. Το οτι οι πιο κακοήθεις από τους παπάδες και πιστούς βασίζονται σε ιστορίες που κάποιοι απαράδεκτοι έχουν δημιουργήσει με πρωταγωνιστές τους ''θεούς'', δεν σημαίνει οτι έχουν γίνει όλες αυτές οι περιγραφές στην πραγματικότητα. Η πολυγαμία του Διός και άλλων σημαίνει αλλού οτι οι Ολύμπιοι γενικώς και όχι μόνο ο Δίας είχαν απογόνους με γήινες και αλλού ο Δίας είναι Έννοια/Σύμβολο και όχι πρόσωπο.

GammaRay wrote:
Δεν επρόκειτο ούτε την δική μου γνώμη να αλλάξετε, ούτε εγώ την δική σας. Τουλάχιστον ας γίνετε κι εσείς μια φορά απολογητές και εξηγήστε μου, γιατί ή μου τα λένε λάθος ή είμαι πολύ βλάκας.
(Πάντως είμαι πρόθυμος να δεχτώ πως οι Αρχαοελληνικοί θεοί ήταν καλοί στην ουσία.)

''Απολογητές'' όπως ο διάσημος ''Ανώνυμος'' δεν αποτελεί στόχο μας να γίνουμε, πίστεψέ με. Είναι γελοίος ο τύπος. Ή γελοίοι οι τύποι.

ICXC_NIKA wrote:
Ο νεοπαγανισμός είναι απλώς ένα άλλο κόλπο να πλανήσουν χλυαρούς χριστιανούς και να τους κάνουν οπαδούς της θρησκείας της νέας εποχής..

Αυτός που λέτε ''νεοπαγανισμό'' ουσιαστικά δεν είναι κάτι το ενιαίο, είναι τάση. Ούτε ενιαία θρησκεία της ''Νέας Εποχης'' υπάρχει, αλλά εσύ πρέπει να αναπαράγεις αυτά που διάβασες ή σου είπαν ορισμένοι εκ των μαυρορασοφόρων, απολογητές της μόνης αληθινής Θεάς τους, της Βλακείας. Δεν έχω εντοπίσει προσπάθεια προσεταιρισμού ''χριστιανών'' όπως αναφέρεις, οι τελευταίοι δεν αλλάζουν, καθένας τους είναι καμμένο χαρτί πιστεύω.

ICXC_NIKA wrote:
Εξάλλου πολλοί δωδεκαθεϊστές στην Ελλάδα πρώτον είναι ανιστόρητοι και δεύτερον είναι φασιστοχουντικά στοιχεία. Ενστερνίζονται τις ίδιες
ιδέες που είχε για τον χριστιανισμό ο Χίτλερ..

Εάν ψάξεις περισσότερο, λυπάμαι, αλλά θα βρεις σίγουρα τους περισσότερος ''χριστιανούς'' να είναι ανιστόρητοι και ημιμαθείς. Ενώ οι ''ελληνίζοντες'', για να ξεφύγουν από τον ''χριστιανισμό'', οφείλεις να παραδεχτείς ότι τουλάχιστον έχουν ψαχτεί, σωστά ή λανθασμένα, μάλιστα είναι πολύ πιο ενημερωμένοι από πολλούς ''χριστιανούς'' θρησκόληπτους, που δεν ξέρουν ούτε τί πιστεύουν.

Και όσον αφορά τους ''χουντικούς'', είναι όλοι τους ''χριστιανοί''. Σκέψου όσους ''χουντικούς'' ξέρεις. Μην λησμονούμε το επίσημο σύνθημα της ''χούντας'' το οποίο ήταν ''Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια'' εννοώντας ''Θρησκεία'' τον ''χριστιανισμό'' τον οποίο μάλιστα ευνοούσε σκανδαλωδώς. Και επιδεικτικά.

ICXC_NIKA wrote:
Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι η μυστική-εσωτερική λατρεία των αρχαίων Ελλήνων δεν διαφέρει και πολύ ή μάλλον ήταν ο καλύτερος προπομπός για την λατρεία του χριστιανισμού. Ο χριστιανισμός έχει πολλά στοιχεία της ηλιακής θρησκείας και είναι ιουδαιοελληνικός στη φύση του.

Εδώ συμφωνούμε εν μέρει. Χριστιανισμός και Ελληνισμός έχουν βασικά κοινά στοιχεία, αλλά όχι και ''προπομπός'' του ''χριστιανισμού'' ο Ελληνισμός, σιγά μην είναι και ο ''Ιωαννης ο Πρόδρομος''. Εάν εμείς τώρα αντιγράψουμε τον ''χριστιανισμό'' δημιουργώντας κάτι νέο, και μετά καταστρέψουμε τον ''χριστιανισμό'', ο τελευταίος θα είναι... ''προπομπός'' του δικού μας δημιουργήματος; Μην λέμε ό,τι θέλουμε... Ο ''προπομπός'' πάντοτε έχει πρόθεση να είναι ''προπομπός''. Δεν τον κάνει ''προπομπό'' ο καταστροφέας του.

GammaRay wrote:
(Μιας και είμαστε το μόνο δόγμα, απ' όσο γνωρίζω, που έχει αγιογραφίες με Αρχαίους Έλληνες πριν τον Χριστό!)

Έχουν και οι ''παπικοί'' / ''καθολικοί'' αγάλματα αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων όπως του Αριστοτέλη ένα που θυμάμαι.

GammaRay wrote:
Oh, θα σε παρακαλούσα να μην παραθέτεις λεγόμενά μου από προηγούμενες συζητήσεις, μιας και βρίσκομαι σε μία φάση όπου αλλάζω απόψεις. Τέλος πάντων, παρέθεσες απόψεις μου που ισχύουν ακόμη, άρα όλα εντάξει.

GammaRay wrote:
Δεν επρόκειτο ούτε την δική μου γνώμη να αλλάξετε, ούτε εγώ την δική σας.

Αποφάσισε τι από τα δύο ισχύουν, 1. είσαι σε φάση που αλλάζεις απόψεις ή 2. δεν πρόκειται να αλλάξουν με τίποτα οι απόψεις σου; Ξέρεις αυτά τα 2 είναι άκρως αντίθετα μεταξύ τους, και εσύ μιλάς για εσένα που είσαι ένας :-)

GammaRay wrote:
Μου φαίνονται πολύ λογικά αυτά που λες, αλλά έχω και κάποιες ερωτήσεις:
-Κανένας θεός δεν σκότωσε?
-Κανένας θεός δεν ήταν ομοφυλόφιλος?
-Κανένας θεός δεν ήταν σεξουαλικά διεστραμμένος?

Όπως προείπα οι ομοφυλοφιλίες ή άλλες σεξουαλικές διαστροφές αποτελούν νεότερες εκδοχές ιστοριών που δεν ήταν κοινώς αποδεκτές. Με άλλα λόγια, ο ανώμαλος δημιουργούσε ιστορίες με τον θεό του ανώμαλο. Βέβαια επειδή οι ομο είναι πάντα λίγοι σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό, γι' αυτό οι ιστορίες αυτές είναι πολύ λίγες. Το οτι οι ''θεοί'' εμφανίζονται να σκοτώνουν, αλλού αυτό έχει να κάνει με τους εχθρούς τους σε μάχες συνήθως, ενώ αλλού μιλάμε για αντιθέσεις Εννοιών. Σε μύθους όπου χ ''θεός'' είναι Έννοια ή Σύμβολο και όχι υπαρκτό πρόσωπο, οπότε ''σκοτώνει'' κάτι αντίθετό του.

GammaRay wrote:
Σου είπα πως περιμένω με ανοιχτές αγκάλες να δεχτώ πίσω τους θεούς της Αρχαιοελληνικής θρησκείας.

Εάν εννοείς θρησκευτικά, κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος. Η θρησκευτική λογική ανήκει στο πλαίσιο λανθασμένης νοοτροπίας. Ο Άνθρωπος πρέπει να αντιλαμβάνεται το ΣυνΟλον / Νου / Θεό, και τα Φωτεινά Όντα -που κάποιοι λεΝε ''Θεούς'', ''Αγγέλους'', ''Αγίους''-, ΑΜΕΣΑ.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩

Last edited by ΙΚΑΡΟΣ on 19 Dec 2008, 01:11, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 19 Dec 2008, 00:59 
Power Poster
Power Poster

ICXC_NIKA wrote:
Η Ορθοδοξία είναι σκανδαλωδώς επιειηκής στους πιστούς της.
Κάνεις μία ..εξομολόγηση και γλίτωσες.
Στον Τίμαιο του Πλάτωνα περιγράφονται τιμωρίες στη μεταθανάτιο ζωή από αυτούς που αδίκησες στην τωρινή σου ζωή ενώ υπήρχε και στην αρχαία ελλάδα ο άδης..

Η ''ηθική'' του ''χριστιανισμού'' είναι μόνο στα λόγια, ανεφάρμοστη. Και συνήθως οι σωστοί ''χριστιανοί'' καταλήγουν ανήθικοι που πέφτουν συστηματικά σε ''αμαρτήματα'', όμως κατά τις αντιλήψεις τους, τα εξομολογούνται και, πάλι κατά τις αντιλήψεις τους, απαλλάσσονται συγχωρούμενοι.

Ηθικόν δίδαγμα χριστιανισμού: ''γίνου ανήθικος κακοήθης εγκληματίας και θα σου συγχωρεθεί με την εξομολόγηση''. Στην κοινωνία όμως, έτσι επικρατεί ανηθικότητα, ''κύριοι''... Διότι πριν την εξομολόγηση, ''αμαρτάνετε''.

Θα έπρεπε να απαγορεύονται οι ''αμαρτίες'', όχι να γίνονται και να... ''ακυρώνονται''. Γιατι το κακό που προξένησαν, ξέρετε, παραμένει.

Εκεί αιτιολογώ την κακοήθεια των σημερινών χριστιανικών κοινωνιών, σύν στην κουτοπονηριά και κακοήθεια που το ίδιο το ιερατείο καλλιεργεί με μεθόδους εμφανούς ψεύδους όπως εκείνες που εντοπίζω εγώ εναντίον του ελληνισμού. Με τέτοιους τρόπους οι πιστοί εκπαιδεύονται από το ίδιο το ιερατείο τους, στο να είναι ψεύτες, χαμηλού επιπέδου και γενικότερα κακοήθεις.

GammaRay wrote:
Ναι, κι εγώ πιστεύω πως το ότι είχαν κάποιες κοινές απόψεις με την Ορθοδοξία για τον Θεό δεν τους καθιστά Αγίους ή τίποτα παρόμοιο (οι αγιογραφίες τους λένε "Σωκράτης ο Σοφός", όχι "ο Άγιος" π.χ.).
Μα αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να έχουν ίδιες απόψεις για τον Χριστιανισμό, διότι έζησαν πριν τον ερχομό του Θεανθρώπου (και συνεπώς του Αγίου Πνεύματος).

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου όλοι οι ''χριστιανοί'' έχουν ''Άγιο Πνεύμα''. ΟΚ, ''πάσο''... Τότε πώς ερμηνεύεις την άκρα παρακμή των περισσότερων ''χριστιανών'' ιερέων, αρχιερέων και πιστών που κατ' εσ'ας έχουν ''Άγιο Πνεύμα''; Μεταχειρίζονται ψεύδη κάποιοι που έχουν θεία φώτιση; Μην τρελαθούμε... Ανοίξτε τα μάτια σας... Εδώ οι Ορθόδοξοι φτάσατε να έχετε μέχρι ομοφυλόφιλο και οικονομικό απατεώνα Μητροπολίτη Αττικής... 6 χρόνια ποινή έφαγε... Αυτόν γιατί δεν τον εμπνέει το ''Άγιο Πνεύμα''; Μήπως επειδή νομίζετε ότι το έχετε, αλλά δεν το έχετε; Για ξανασκεφτείτε ορισμένα πράγματα... Έλα να ξυπνάμε...

ICXC_NIKA wrote:
Δηλαδή εσύ Ίκαρε που πιστεύεις... σε ένα Θεό (Δία) και μόνο ή σε πολλούς και αν ναι τι παριστάνουν αυτοί.

Δεν ''πιστεύω'', έχω άμεση αντίληψη των Όντων και του Όντος, της ''μεταφυσικής Πραγματικότητας'' που λέω εγώ.

ICXC_NIKA wrote:
Επίσης μην ξεχνάς ότι οι πρόγονοι σου περισσότερο πιθανό είναι να είναι Βυζαντινοί παρά οι αρχαίοι Έλληνες. Το Βυζάντιο ήταν πολυεθνική αυτοκρατορία με κάθε φυλής λαό που τους ένωνε η κοινή θρησκεία η Ορθοδοξια.Μόνο τα τελευταία χρόνια καλλιεργήθηκε ελληνική συνείδηση σε αυτό και αυτό.

Σε κάθε σημείο της Γης κατοικούν ομάδες ανθρώπων, που αποτελούν φυλές. Το κυβερνητικό καθεστώς, με την οποιαδήποτε πολιτική του, δεν είναι ικανό να αλλοιώσει τα έθνη αυτά. Εκτός ελαχίστων επιμειξιών, η ομοιογένεια των πληθυσμών παραμένει. Μπορεί να αλλάζει το όνομά τους, ''Βυζαντινοί'', ''Οθωμανοί'', ''Τούρκοι'' κλπ, αλλά φυλετικά παραμένουν Έλληνες. Ας μην λησμονούμε το παράδειγμα των Ελλήνων της Ιωνίας που είναι ''χριστιανοί'' σήμερα και ''πολυθεϊστές'' ενώ είναι ταυτόχρονα και ''Τούρκοι πολίτες''.

Το πράγμα αλλάζει στην περίπτωση που οι ίδιοι αποφασίσουν να μετακινηθούν ολικά ή εν μέρει, σε άλλα εδάφη οπότε προκύπτει μεγάλη επιμειξία. Ή να δεχτούν αλλοφύλους στα εδάφη τους, για μόνιμη εγκατάσταση και επιμειξία. Όμως, σε κάθε περίπτωση το έχουν επιλέξει εκείνοι.

Η κυβέρνηση μπορεί το πολύ πολύ να επιβάλλει συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία και θρησκεία όπως είχαμε επί ''Χούντας'' που δεν μπορούσες να πεις τίποτα εναντίον του ''χουντικού'' καθεστώτος τους και της ''ΕλληνΟρθοδοξίας'' τους γιατι σε έτρωγε το μαύρο σκοτάδι. Αλλά ξέχασα, εσύ παραπάνω μας είπες ότι οι ''χουντικοί'' είναι... ''παγανιστές'', από αυτό φαίνεται πόσο σχετικός είσαι με όσα αναπαράγεις...

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩

Profile  

Unread postPosted: 19 Dec 2008, 03:16 
Editor
Editor

Has thanked: 103 time
Have thanks: 185 time
ΙΚΑΡΟΣ wrote:
Δεν ''πιστεύω'', έχω άμεση αντίληψη των Όντων και του Όντος, της ''μεταφυσικής Πραγματικότητας'' που λέω εγώ.

Με ποιό τρόπο απέκτησες την συγκεκριμένη αντίληψη και πως θα περιέγραφες εσύ αυτή την "μεταφυσική Πραγματικότητα"?

Πρωταγόρας

Profile  

Unread postPosted: 20 Dec 2008, 00:52 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 48 time
Have thanks: 36 time
Η συζήτηση, όπως εξελίσσεται δεν καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα...
Η δική μου άποψη είναι ότι οι Αρχαίοι Έλληνες ήταν περισσότερο χριστιανοί από πολλούς σημερινούς "χριστιανούς" σήμερα...!!!
Πραγματικά πιστεύω ότι ο Χριστιανισμός, όπως πολύ σωστά αναφέρουν και οι Άγιοι Πατέρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας (βλέπε Γρηγόριο Παλαμά, Άγιο Νεκτάριο κλπ), είναι συνέχεια της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας, του Πλάτωνα, ή του Πυθαγόρα!!!.
Βέβαια για τους ανθρώπους που έχουν φανατιστεί είτε με το ένα, είτε με το άλλο, δεν μπορεί να φανεί κάτι τέτοιο.
Διαβάστε όμως κείμενα που έγραψε ο Πλάτωνας και συγκρίνετέ τα με αντίστοιχα κείμενα των Αγίων Πατέρων της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είναι σχεδόν πανομοιότυπα!!!
Αν μπορείτε να σκεφτείτε χωρίς παρωπίδες (που σε κάποιες περιπτώσεις και η επίσημη εκκλησία προβάλλει), θα δείτε ότι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία (του Πλάτωνα, του Πλουτάρχου, του Πυθαγόρα κλπ), με τη διδασκαλία του Ιησού Χριστού.
Γιατί δεν υπολογίζω ούτε δικαιολογώ όλους αυτούς που στο όνομα του Ιησού Χριστού σκότωσαν κι έκαναν τόσα άλλα (αυτοί δεν είναι Χριστιανοί, δεν είναι καν άνθρωποι...).
Η ζωή του Σωκράτη έχει πολλά κοινά με τη ζωή του Ιησού Χριστού, είναι σαν να έχουμε έναν αυθεντικό και γνήσιο χριστιανό, προ Χριστού!!!
Ας γίνει επιτέλους μια προσπάθεια κατανόησης και σύμπνοιας των 2 ή και περισσοτέρων απόψεων με σκοπό την καλυτέρευσή μας ως οντότητες, ως άνθρωποι...!!!
Ελπίζω ότι η έρευνά σας θα σας οδηγήσει σε παρόμοια συμπεράσματα, όπου όλοι οι άνθρωποι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, παρά μόνο να ενώσουμε μεταξύ μας (τις ιδέες μας, την πίστη μας, κλπ), για το κοινό καλό!!!.

Profile  

Unread postPosted: 20 Dec 2008, 10:18 
Editor
Editor

LOVELIFE wrote:
Η συζήτηση, όπως εξελίσσεται δεν καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα

Συμφωνω απολυτος

LOVELIFE wrote:
ο Χριστιανισμός όπως πολύ σωστά αναφέρουν και οι Άγιοι Πατέρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας (βλέπε Γρηγόριο Παλαμά, Άγιο Νεκτάριο κλπ),είναι συνέχεια της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας, του Πλάτωνα, ή του Πυθαγόρα!!!
Βέβαια για τους ανθρώπους που έχουν φανατιστεί είτε με το ένα, είτε με το άλλο, δεν μπορεί να φανεί κάτι τέτοιο.
Διαβάστε όμως κείμενα που έγραψε ο Πλάτωνας και συγκρίνετέ τα με αντίστοιχα κείμενα των Αγίων Πατέρων της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είναι σχεδόν πανομοιότυπα!!!

Υπαρχη μια πολυ απλη λυση σε αυτο το προβλημα και ακουει στο ονομα αντιγραφη

LOVELIFE wrote:
Γιατί δεν υπολογίζω ούτε δικαιολογώ όλους αυτούς που στο όνομα του Ιησού Χριστού σκότωσαν κι έκαναν τόσα άλλα (αυτοί δεν είναι Χριστιανοί, δεν είναι καν άνθρωποι.)

Συμφωνουμε απολυτα με μια μικρη διαφορα οτι ολοι οσοι σκοτωνουν στο ονομα του οποιου θεου δεν ανηκουν στο ανθρωπινο ειδος.

LOVELIFE wrote:
Η ζωή του Σωκράτη έχει πολλά κοινά με τη ζωή του Ιησού Χριστού, είναι σαν να έχουμε έναν αυθεντικό και γνήσιο χριστιανό, προ Χριστού!!!

Μονο στην καταληξη και σε τιποτα αλλο. Η ζωη ο βιος και τα διδαγματα ειναι διαφορετικα σε μεγαλο βαθμο

LOVELIFE wrote:
Ελπίζω ότι η έρευνά σας θα σας οδηγήσει σε παρόμοια συμπεράσματα, όπου όλοι οι άνθρωποι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, παρά μόνο να ενώσουμε μεταξύ μας (τις ιδέες μας, την πίστη μας, κλπ), για το κοινό καλό!!!.

Εδω διαφωνω οριζοντιος και καθετος και ποικιλοτρόπως.Αν υπαρχει ταυτιση αποψεων απο ολους τοτε παμε σε προβατοποιηση.Σιγουρα δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε αλλα σιγουρα μπορουμε να βρουμε πολλα για να προβληματιστουμε

Profile  

Unread postPosted: 20 Dec 2008, 14:24 
Advanced Member
Advanced Member

Δεν μπόρεσα να τα διαβάσω όλα, αλλά απλώς ήθελα να πω Ίκαρε πως ούτε εσάς θα εκχριστιανίσω, ούτε εσείς θα με βάλετε στην Αρχαιοελληνική θρησκεία.
Από αυτήν την συζήτηση θέλω να βγούνε αυτά τα δύο αποτέλεσματα.
1.Να γίνεται κάπως πιο φιλικοί προς τον Χριστιανισμό και να μην τον κατακρίνετε.
2.Να κάνω κι εγώ το ίδιο για τους θεούς της θρησκείας σας.
:o
Πραγματικά σου μιλάω, διάκειμαι τελείως φιλικά προς εσένα και το οποιοδήποτε πιστεύω. Είμαι απλώς κάπως πιο σκεπτικός.

Σχετικά με την αμαρτία:
"Η συγχώρεση είναι ανώτερη από την τιμωρία."
-Ο Ηράκλειτος από Έφεσο

Ξέρουμε πολύ καλά πως είμαστε "χριστιανοί" και όχι Χριστιανοί. Μέσα από τα λάθη μαθαίνεις, αλλιώς ο Χριστιανισμός δεν είναι πια ένας τρόπος για να φτάσεις την θέωση, αλλά ένα δόγμα που σε φοβίζει.

Τι μόνο στα λόγια? Οι Άγιοι δεν το έκαναν πράξη? Κι επειδή δεν μπορώ να μιλάω για τους άλλους, θα σε παρακαλούσα να συγχωρέσεις τον εγωϊσμό μου, και να με αφήσεις να μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο, λέγοντας πως ο Χριστιανισμός με φέρνει πιο κοντά στην πνευματική ζωή, στον Θεό, στους ανθρώπους, στην φύση, στην θέληση για γνώση, σε τόσες πολλές ηθικές αξίες, και στην αγάπη. Μου άλλαξε τον ζωή ο Χριστιανισμός. Αν θες θα σου στείλω ένα ποίημα που γράφω πάνω σε αυτό. :happyyyy:

vgs, εσύ τα αποδίδεις σε αντιγραφή. Προτιμώ να τα αποδώσω σε ενός είδους Φώτισης, που φανερώνει πως μέσα μας όλοι έχουμε τον ίδιο Θεό. :o

Φυλετικές σαχλαμάρες!!!
Και οι Αλβανοί, και οι Τούρκοι, και οι Αμερικανοί, και οι Ρώσσοι, και όλος ο κόσμος έχει δικαίωμα να αποκαλείται ΈΛΛΗΝ από την στιγμή που ζει ως Έλληνας! :cool:
Έλληνα δεν σε κάνει το αίμα, αλλά το πνεύμα! Αυτά περί "εξ αίματος Έλλην" κλπ. θυμίζουν την "Άρεια Φυλή" του γνωστού κωμικού και δολοφόνου Αδελφή Χίτλερ...

Αδελφοί εν Χριστώ και αδελφοί σκέτο, ας μην φέρνουμε ως παράδειγμα πιστού τους σημερινούς ψευτοπιστούς των θρησκειών (είτε είναι του Χριστιανισμού, είτε είναι της Αρχαιοελληνικής θρησκείας).
Παράδειγμα πιστού στον Χριστιανισμό: Ένας Άγιος, ένας Όσιος, ένας μοναχός ή ακόμα κι ο Ιησούς Χριστός.
Παράδειγμα πιστού στην Αρχαιοελληνική θρησκεία: Κάποιος Αρχαίος, μιας και οι σημερινοί είναι δομγατισμένοι όσο δεν πάει άλλο (ΥΣΕΕ και (νεο)παγανιστές).
(Βασικά, οι παγανιστές που ανήκουν σε οργανώσεις WICCA κλπ., είναι πολύ διαφορετικοί από αυτούς του ΥΣΕΕ, αλλά εξίσουν αντάξιοι να χαρακτηριστούν δογματισμένοι και αντιχριστιανοί.)

Εν ολίγοις, Ίκαρε...
Μου λες να έχω ως μοναδική μου πηγή για τους αρχαίους θεούς τον Όμηρο και τον Ησίοδο?
Η λατρεία που προκύπτει από τις υπόλοιπες γραφές και αναφορές είναι...αιρετική δηλαδή?

Profile  

Unread postPosted: 21 Dec 2008, 10:13 
Editor
Editor

Με απλα λογια.
Βρες τις οικουμενικες συνοδους και διαβασε τη καθιερωσε η καθε μια απο αυτες.
Βρες πιο ηταν το ακριβες πλαισιο πιστης πριν την πρωτη οικουμενικη συνοδο.
Η σημερινη χριστιανικη πιστη εχει διαμορφωθει μεσα απο τις οικουμενικες συνοδους ,και για να μην μου πεις οτι αυτα τα κανουν οι ανθρωποι θα σου πω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι εκπροσωποι του θεου στη γη.
Επισης δεν γνωριζουμε το ακριβες κυρηγμα του Χριστου μιας και ειναι απολυτος σιγουρο οτι η γραφες εχουν υποστει "αλλιωσεις" μεσα απο τα χρονια.
Επισης υπαρχη σχετικη βιβλιογραφια που με λιγο ψαξιμο μπορεις να την βρεις εαν θελεις.
Τελος εαν πιστευεις οτι η αναζητηση θα σου αλλοιωση την θρησκευτικη συνειδηση ας μην συνεχισουμε τη συζητηση γιατι δεν προκειται να βγαλει πουθενα.
Παντα φιλικα

Profile  

Unread postPosted: 21 Dec 2008, 15:15 
Advanced Member
Advanced Member

Ναι, για την παραποίηση μπορώ να πω το ίδιο και για την Αρχαιοελληνική θρησκεία. Μπορώ να πω πως το έβγαλε η Νέα Τάξη Πραγμάτων για να σε βγάλει από τον δρόμο του Χριστού...
Περιμένω να μου παραθέσεις τις πηγές σου για την παραποίησης των Γραφών πάντως...

Δεν θέλω να σας κάνω Χριστιανούς και (θέλω να) πιστεύω πως ούτε εσείς θέλετε να φύγω από τον Χριστιανισμό.
Απλώς ζητώ εξήγηση πάνω σε κάποια θέματα περί της Αρχαιοελληνικής θρησκείας τα οποία πιθανώς να έχω παρεξηγήσει. Και ταυτοχρόνως, βρίσωκ ευκαιρεία να κάνω το ίδιο και για εσάς για τον Χριστιανισμό, χωρίς να θέλω να προσυλητίσω, αλλά απλώς να σας δείξω πως ο Χριστιανισμός δεν είναι το αντίθετό σας.
Πόσες φορές πρέπει να το πω πια?!!

Κάτσε, οι Οικουμενικές Συνόδοι δεν λέω πως είναι θεόσταλτες, αλλά είναι τουλάχιστον λογικά συμπεράσματα. Θα το αναλύσω, άμα θες, όταν τις ξαναδιαβάσω όλες (ίσως ανοίξω και νέο topic).

Πίσω στο θέμα μας, περιμένω απάντηση του Ικάρου στο προηγούμενό μου post. :?

Profile  

Unread postPosted: 22 Dec 2008, 12:38 
Editor
Editor

GammaRay wrote:
.
Πόσες φορές πρέπει να το πω πια?!!

Απειρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Profile  

Unread postPosted: 22 Dec 2008, 13:48 
Master Poster
Master Poster

Have thanks: 0 time
Όταν διαβάζω τα παρακάτω για το πως επικράτησε ο χριστιανισμός θλίβομαι και ντρέπομαι ταυτόχρονα. Είμαι σίγουρος ότι η Ελλάς γύρισε μερικές χιλιάδες χρόνια πίσω με τα κατορθώματα των φανατισμένων χριστιανών. Πάντα πίστευα ότι η κατηφόρα του Ελληνισμού ξεκίνησε με το ασπασμό του χριστιανισμού. Και για να προλάβω κάποιους, δεν είμαι οπαδός της παλιάς θρησκείας.

324 μ.Χ. Μετά την εξόντωση του ανταγωνιστή του Λικίνιου , ο ρωμαίος αυτοκράτορας Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος , αρχίζει την συστηματική καταστροφή των ελληνικών ιερών. Λεηλατεί το περίφημο Μαντείο του Διδυμαίου Απόλλωνος στην Ιωνία, και θανατώνει με φρικτά βασανιστήρια όλους τους ιερείς.

326 μ.Χ. Ο Κωνσταντίνος με την προτροπή της φανατικά χριστιανής μητέρας του Ελένης καταστρέφει εκ θεμελίων το Ιερό του Θεού Ασκληπιού στις Αίγες της Κιλικίας

330 μ.Χ. Ο Κωνσταντίνος κλέβει όλους τους θησαυρούς και τα αγάλματα που βρίσκονται εντός των ελληνικών Ιερών για να διακοσμήσει την Nova Roma ( Κωνσταντινούπολη). Τον ίδιο χρόνο ο χριστιανικός όχλος καιει στο Bayeux το ιερό του Βελλενού-Απόλλωνος και λυντσάρει τους Ιερείς του.

335 μ.Χ. Ο Κωνσταντίνος καταστρέφει δεκάδες ιερούς εθνικούς ναούς σε Μικρά Ασία και Παλαιστίνη ενώ διατάζει την ΣΤΑΥΡΩΣΗ όλων των ¨μάγων και μάντεων¨.

337 μ.Χ. Είναι το έτος που ο Κωνσταντίνος από τους πρώτους καταστροφείς του ελληνικού πνεύματος, παιδοκτόνος και συζυγοκτόνος, πεθαίνει ενώ λίγο πριν είχε βαπτιστεί χριστιανός. Η εκκλησία για το “θεάρεστο” έργο του, τον ανακηρύσσει
“Άγιο” και “Ισαπόστολο”, όπως επίσης και την μητέρα του Ελένη ως “Αγία”.

341 μ.Χ. Ο Αυτοκράτωρ Κωνστάντιος Θέτει εκτός νόμου το “Ελληνίζειν” και την παραδοσιακή μαντική. Πολλοί Έλληνες είτε εκτελούνται , είτε φυλακίζονται.

346 μ.Χ. Μεγάλης κλίμακας διωγμοί εναντίον των εθνικών ( Ελλήνων και μη) της Κωνσταντινούπολης . Ο ρήτωρ, φιλόσοφος και συγγραφέας Λιβάνιος κατηγορείται ως μάγος και εξορίζεται .

353 μ.Χ. Με διάταγμα ο Κωνστάντιος απαγορεύει την λατρεία και την προσφορά θυσιάσματος στους εθνικούς δια ποινής θανάτου.

354 μ.Χ. Με νέο διάταγμα ο Κωνστάντιος απαγορεύει την λειτουργία των εθνικών και ελληνικών ιερών και διατάζει το κλείσιμο τους. Οι ιεροί ναοί των Ελλήνων και των άλλων εθνικών λατρειών ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΟΡΝΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΠΑΙΚΤΙΚΕΣ ΛΕΣΧΕΣ. Οι εθνικοί ιερείς εκτελούνται. Καινούριο αυτοκρατορικό διάταγμα διατάζει την ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ. Αρχίζουν οι πρώτες πυρπολήσεις βιβλιοθηκών σε πολλές πόλεις της αυτοκρατορίας. Χριστιανοί ασβεστοπαραγωγοί κατασκευάζουν ασβεστοκάμινους δίπλα σε ελληνικούς ναούς.
ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΒΕΣΤΗΣ

357 μ.Χ. Ο Κωνστάντιος απαγορεύει δια νόμου όλες τις μεθόδους μαντείας.

359 μ.Χ. Στην Σκυθόπολη της Συρίας οργανώνονται από τους χριστιανούς τα πρώτα στρατόπεδά θανάτου της ιστορίας. Εκεί συγκεντρώνονται οι συλληφθέντες Εθνικοί από όλα τα μέρη της αυτοκρατορίας. Τα βασανιστήρια και οι εκτελέσεις είναι σε καθημερινή βάση.

361 μ.Χ. Ίσως ο μεγαλύτερος Ελληνολάτρης της ιστορίας ανεβαίνει στον θρόνο.
Ο Φλάβιος Κλαύδιος Ιουλιανός μια από της τραγικότερες και εκπληκτικότερες μορφές της ιστορίας. Αμέσως παύει κάθε είδος διωγμός ενάντια στους εθνικούς.
Θεσμοθετεί απόλυτη ανεξιθρησκία και επιδιορθώνει όσους από τους ελληνικούς ναούς δεν είχαν ολοκληρωτικά καταστραφεί από τους χριστιανούς. Θέλοντας κάθε άνθρωπος να έχει την δυνατότητα να ακολουθεί ελεύθερα το θρησκευτικό του μονοπάτι επιδιώκει ακόμα και την αναστήλωση του ναού του Σολομώντα.

363 μ.Χ. Δολοφονείται πισώπλατα ο Ελληνολάτρης αυτοκράτορας Ιουλιανός κατά την διάρκεια μάχης με τους Πέρσες

364 μ.Χ. Ο αυτοκράτορας Φλάβιος Ιοβιανός διατάζει την πυρπόληση της βιβλιοθήκης της Αντιόχειας. ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, ΦΥΣΙΚΗΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.

365 μ.Χ. Απαγορεύεται στους εθνικούς αξιωματικούς να διατάζουν χριστιανούς στρατιώτες.

370 μ.Χ. Ο αυτοκράτωρ Βάλεντος διατάζει μεγάλο διωγμό κατά των Ελλήνων.

ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΤΟΝΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΑΓΕΙΑΣ!!!!! ενώ ο φιλόσοφος Σιμωνίδης καίγεται στην πηρά, ο φιλόσοφος Μάξιμος ύστερα από φρικτά βασανιστήρια αποκεφαλίζεται, οι ιερείς Πατρίκιος και Ιλάριος εκτελούνται ενώ χιλιάδες άλλοι εθνικοί επώνυμοι και μη φυλακίζονται ή εκτελούνται.

372 μ.Χ. Ο ανθέλληνας Βάλεντος διατάζει τους κυβερνήτες της Μικράς Ασίας να ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΟΥΣ

373 μ.Χ. Νέα απαγόρευση όλων των μορφών μαντείας. Αρχίζει η χρήση του όρου “pagani” (δηλαδή κάτοικος της υπαίθρου ) υποτιμητικά για τους Ελληνές και τους λοιπούς Εθνικούς.

375 μ.Χ. Ο ναός του Ασκληπιού στην Επίδαυρο κλείνετε από τους χριστιανούς.

380 μ.Χ. Ο φανατικός ισπανός ανθέλληνας Θεοδόσιος ο Α΄(ο αποκαλούμενος και "Μέγας") ορίζει επίσημη και ΜΟΝΑΔΙΚΗ θρησκεία του κράτους τον χριστιανισμό και κηρύσσει εκτός νόμου κάθε άλλη λατρεία.
Όποιος δεν είναι χριστιανός χαρακτηρίζεται ως σιχαμερός, αιρετικός, μωρός και τυφλός και απειλούνται με επουράνια και επί γης τιμωρία (Κώδικας Θεοδοσίου).
Δίνει εξουσιοδότηση στον επίσκοπο Μεδιολάνου Αμβρόσιο να καταστρέψει όλους τους ναούς των Εθνικών. Χριστιανοί ιερείς καθοδηγούν τον χριστιανικό όχλο ενάντια στον ναό της Δήμητράς στην Ελευσίνα καταστρέφουν τα πάντα γύρω τους και προσπαθούν να λιντσάρουν τους Ιεροφάντες των Ελευσίνιων Μυστηρίων Νεστόριο και Πρίσκο.

381 μ.Χ. Μια επιστροφή στις αρχαίες λατρείες αρχίζει να παρατηρείται στην αυτοκρατορία με μαζικές αποκηρύξεις της θρησκείας του γιαχβέ και του ναζωραίου. ο “Μέγας” και “Άγιος” Θεοδόσιος βλέποντας την επιστροφή πολλών χριστιανών στις πατρώες λατρείες με διάταγμα του στερεί τα πολιτικά δικαιώματα όλων των χριστιανών που επιστρέφουν στης παραδοσιακές λατρείες. Σε όλη την ανατολική αυτοκρατορία ναοί και βιβλιοθήκες γκρεμίζονται και καίγονται. Με νέο διάταγμα του ο Θεοδόσιος απαγορεύει ακόμα και την απλή επίσκεψη στους ελληνικούς και εθνικούς ναούς. Στην Κωνσταντινούπολη ο ναός της Θεάς Αφροδίτης μετατρέπεται από τους “ευσεβείς” χριστιανούς σε πορνείο ενώ της Θεάς Αρτέμιδος και του Θεού Ήλιου σε στάβλους

382 μ.Χ. Το hellelu-jah ( το γνωστό αλληλούια) εντάσσεται στις χριστιανικές τελετές. Θα ενδιαφέρει τον αναγνώστη να μάθει ότι η φράση αυτή στα εβραικά σημαίνει “Δόξα τω Γιαχωβά ” ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΖΗΛΩΤΩΝ.

384 μ.Χ. Ο Θεοδόσιος διορίζει Ύπαρχο Ανατολής τον Ματέριο Κυνήγιο και τον διατάζει να συνεργαστεί με τους τοπικούς χριστιανούς επίσκοπους στην καταστροφή των ελληνικών και εθνικών ναών σε νότια Ελλάδα και Μικρά Ασία καθώς και την καταστροφή και το κάψιμό όλων των ελληνικών βιβλίων.

385-388 μ.Χ. Ο Μάτερνος Κυνήγιος ακολουθούμενος από χιλιάδες φανατικούς μοναχούς περιδιαβαίνει την ελληνική ύπαιθρο καίγοντας και καταστρέφοντας τα πάντα στο πέρασμα του. Εκατοντάδες ελληνικοί ναοί και βιβλιοθήκες ισοπεδώνονται και καίγονται από τους οπαδούς της θρησκείας της “αγάπης”. Χιλιάδες Έλληνες και Εθνικοί από όλα τα μέρη της αυτοκρατορίας καταλήγουν στα στρατόπεδα θανάτου της Σκυθοπόλεως.

389 μ.Χ. Όλες οι μέθοδοι χρονολόγησης πέραν της χριστιανικής καταργούνται δια νόμου.

390 μ.Χ. Ο πατριάρχης Αλεξάνδρειας Θεόφιλος εξαπολύει μέγα διωγμό κατά των Ελλήνων και των Εθνικών της περιοχής. Καταστρέφει σχεδόν όλους τους μη-χριστιανικούς ναούς της Αλεξάνδρειας εκτός του Σεραπείου και των ναών της Ίσιδος (όχι φυσικά λόγο κάποιου είδους σεβασμού αλλά λόγο του πολυάριθμου των Ισιδιστών της περιοχής). Οι μισαλλόδοξοι εβραιοχριστιανοί θέλοντας να εξευτελίσουν τα Ιερά των Εθνικών ανεβάζουν σε γαϊδούρια ιερά σκεύη και αγάλματα και τα περιφέρουν στην πόλη. Η φαιδρή αυτή πράξη οδηγεί σε εξέγερση των Εθνικών. Ο χριστιανός Γότθος στρατηγός Βοθέριχος αρχηγός των Βυζαντινής φρουράς της Θεσσαλονίκης προσπαθεί με την βία να επιβάλλει την θρησκεία του Ναζωραίου στους Έλληνες της πόλης. Οι Έλληνες εξεγείρονταί και σκοτώνουν πολλούς αξιωματικούς και στρατιώτες της φρουράς. Ο Θεοδόσιος μαθαίνοντας τα συμβάντα καλεί τους κάτοικούς της Θεσσαλονίκης στον ιππόδρομο δήθεν να παρακολουθήσουν ιπποδρομίες. Μέσα σε τρεις ώρες ο Θεοδόσιος με την βοήθεια των εκχριστιανισμένων Γότθων ΣΦΑΖΟΥΝ 7000 ΕΛΛΗΝΕΣ (ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ 15000) ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΜΕΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥΣ. Σε μια προσπάθεια να ηρεμίσουν τα πνεύματα η χριστιανική εκκλησιά καταδικάζει την πράξη του Θεοδοσίου ενώ βέβαια στην συνέχεια τον ανακηρύσσει Μέγα και Άγιο.

391 μ.Χ. Ο Θεοδόσιος με νέο του έδικτο απαγορεύει εκτός από την απλή επίσκεψη σε εθνικούς ναούς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΣΠΑΣΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ. Επίσης απαγορεύει την ελληνική γλώσσα και καθιερώνει την λατινική γλώσσα ως την επίσημη της αυτοκρατορίας. Νέοι διωγμοί και σφαγές των Εθνικών. Νέα εξέγερση των Εθνικών στην Αλεξάνδρεια που οχυρώνονται στο Σεράπειο. Μέσα στον ναό βρίσκονται τα τελευταία διασωθέντα έργα από την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Με την λήξη της πολιορκίας ο ναός καίγεται και φυσικά τα βιβλία –τι άλλο- καίγονται.

392 μ.Χ. Νέο έδικτο του Θεοδοσίου που απαγορεύει την θρησκεία του Δωδεκαθέου και κάθε μη-χριστιανική τελετή. Νέες σφαγές Ελλήνων και Εθνικών.
Τα Καβήρεια μυστήρια της Σαμοθράκης παύουν και οι Έλληνες ιερείς σφάζονται.
Στην Κύπρο οι τοπικοί επίσκοποί Επιφάνιος και Τύχων (Άγιοι και οι δύο) καταστρέφουν σχεδόν όλους τους ναούς στο νησί. Τα μυστήρια της Θεάς Αφροδίτης σταματούν. Νέο παρανοϊκό εδίκτο του Θεοδοσίου, σύμφωνα με το οποίο, όποιος δεν υπακούει τον “Άγιο” Επιφάνιο δεν έχει δικαίωμα ζωής στο νησί! Νέες εξεγέρσεις Ελλήνων και Εθνικών ενάντια στον αυτοκράτορα και την εκκλησία σε πολλές περιοχές της αυτοκρατορίας.

393 μ.Χ. Απαγόρευση των Πυθικών, των Ολυμπιακών και Άκτιων αγώνων ως ελληνικά μιάσματα. Οι οπαδοί της “αγάπης” ισοπεδώνουν τους ναούς της Ολυμπίας.
Παράλληλα με όλα αυτά ο (“Μέγας” και “Άγιος”) Θεοδόσιος –όλος περιέργως- ορίζει την ιουδαϊκή θρησκεία ως ανεκτή από τους χριστιανούς και απαγορεύει κάθε καταστροφή Ιουδαϊκής συναγωγής.

395 μ.Χ. Στον θρόνο ανεβαίνει ο επίσης ισπανικής καταγωγής Φλάβιος Αρκάδιος με δύο έδικτα του διατάζει ανηλεή διωγμό κατά Ελλήνων και Εθνικών. Όμως ο κίνδυνος των Γότθων (χριστιανών στο θρήσκευμα ασφαλώς) αρχίζει να ανησυχεί την “βασιλεύουσα”. Ο ευνούχος συμβουλάτορας του Αρκάδιου, Ρουφίνος συμβουλεύει τον αρχηγό των Γότθων Αλάριχο να στραφεί εναντίον της Γης των Ελλήνων και του υπόσχεται αμύθητα πλούτη τα οποία κρύβονταί μέσα στους ελληνικούς ναούς. Οι εκχριστιανισμένοι Γότθοι του Αλάριχου συνεπικουρούμενοι από πλήθος “ειδωλοφάγων” μοναχών αρχίζουν την ισοπέδωση των ελληνικών πόλεων και την σφαγή των Ελλήνων. Το Δίων, η Μεσσηνία, το Άργος, η Νεμέα, η Λυκόσουρα, η Σπάρτη, τα Μέγαρα, η Κόρινθος και άλλες ελληνικές πόλεις καταστρέφονται ολοκληρωτικά. Τα ιερά του Διός στην Νεμέα, τα ιερά της Ολυμπιάς, τα αρκαδικά ιερά της Λυκόσουρας και το ιερό της Ελευσίνας μαζί με πλήθος άλλων ελληνικών λατρευτικών κέντρων καταστρέφονται ολοκληρωτικά ενώ οι ιερείς τους είτε σφάζονται, είτε –όπως ο Ιεροφάντης του Μίθρα- Ιλάριος καίγονται ζωντανοί.
Χαρακτηριστική είναι η στάση που κρατάνε οι απανταχού την ελληνική επικράτεια αυτοκρατορικές φρουρές που αντί να εμποδίσουν τον Γότθο εισβολέα που καταστρέφει πόλεις τις αυτοκρατορίας παρακολουθούν απαθέστατα.

396 μ.Χ. Έδικτο του Αρκάδιου ορίζει ότι οποιαδήποτε είδους ενασχόληση με το Δωδεκάθεο και τις εθνικές λατρείες πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ύστατη προδοσία απέναντι στην αυτοκρατορία. Οι εναπομείναντες Εθνικοί ιερείς και Ιεροφάντες φυλακίζονται.

397 μ.Χ. Νέο έδικτο του Αρκάδιου (με την παρότρυνση του “Άγιου” και φανατικού ανθέλληνα Χρυσόστομου, αυτού του ανεκδιήγητου που απεκάλεσε τους Έλληνες φιλόσοφους “ανήθικα καθάρματα”) διατάζει το “Ες έδαφος φέρειν” για όλους τους εναπομείναντες ναούς Ελλήνων και Εθνικών, καθώς και την ασβεστοποίηση των μαρμάρων τους και την χρήση τους ως οικοδομικά υλικά ώστε να χαθούν για πάντα τα ίχνη των εθνικών λατρειών.

398 μ.Χ. το 4ο εκκλησιαστικό συνέδριο της Καρχηδόνας απαγορεύει την μελέτη των βιβλίων των Ελλήνων και λοιπών Εθνικών ακόμα και στους χριστιανούς επίσκοπους.
Ο επίσκοπός Πορφύριος (και αυτός “Άγιος”) ισοπεδώνει σχεδόν όλους τους ναούς των εθνικών στη Γάζα.
Ο Γότθος Αλάριχος για το “θεάρεστο” έργο της ισοπέδωσης της Ελλάδος διορίζεται γενικός αρχηγός του ιλλυρικού ζητήματος.

399 μ.Χ. Ο Αρκάδιος διατάζει με νέο έδικτο την ισοπέδωση όσον από τους ελληνικούς και εθνικούς ναούς έχουν παραμείνει.

400 μ.Χ. Ο επίσκοπός Νικήτας καταστρέφει το μαντείο του Θεού Διονύσου στις Βέσσες και “βαπτίζει” τους κατοίκους της πόλης.

401 μ.Χ. Ο χριστιανικός όχλος της Καρχηδόνας με κραυγές “Όπως και στην Ρώμη έτσι και στην Καρχηδόνα” καταστρέφει ναούς και “είδωλά”.
Ο Πορφύριος (“άγιος”) ολοκληρώνει το έργο του στην Γάζα καταστρέφοντας και τα τελευταία 9 εθνικά ιερά, καίγοντας βιβλία και λυντσάροντας Εθνικούς.
Η 15η σύνοδός της Καρχηδόνας αποφασίζει ότι όσοι δημιουργούν συγγένειες με “ειδωλολάτρες” αλλά και όσοι δεν αποκληρώνουν τους συγγενείς τους που παραμένουν “ειδωλολάτρες” ΘΑ ΑΦΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ!

405 μ.Χ. Ο “Άγιος” Χρυσόστομος στέλνει της ορδές των παρανοϊκών μοναχών να διαλύσουν όλα τα αγάλματα και τους ναούς στην Παλαιστίνη.

406 μ.Χ. Ο “Άγιος” Χρυσόστομος πείθει διάφορες πλούσιες “νεοφώτιστες” χριστιανές να χρηματοδοτήσουν της “ειδωλοφαγικές” δραστηριότητες αυτού και του όχλου του. Ένα από τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου πυρπολείται και εκθεμελιώνεται από τους ροπαλοφόρους του και τα περίφημα γλυπτά του ναού χρησιμοποιούνται ως οικοδομικά υλικά για εκκλησιές, σπίτια, κλπ.
Στην Σαλαμίνα της Κύπρου ο “Άγιος” Επιφάνιος δηλώνει ότι πήρε εντολή από τον Θεό (!) και καταστρέφει και ληστεύει τον εκεί ναό του Δία. Ο άλλος “Άγιος” της Κύπρου Ευτύχιος καταστρέφει το μαντείο και τον ναό της Θεάς Αφροδίτης.

407 μ.Χ. Για ακόμα μια φορά όλες οι μη-χριστιανικές γιορτές, ιεροπραξίες και θρησκευτικές δραστηριότητες απαγορεύονται δια νόμου.

408 μ.Χ. Κοινό διάταγμα του αυτοκράτορα της ανατολής Αρκαδιού και της δύσης Ονώριου απαγορεύει την οποιαδήποτε κατοχή εθνικών γλυπτών, ενώ διατάσσεται η αφαίρεση όλων των αγαλμάτων από τους ναούς των Εθνικών και η μετατροπή των ναών σε εκκλησίες. Νέες σφαγές και διωγμοί του ελληνικού και εθνικού στοιχείου της αυτοκρατορίας και νέες πυρπολήσεις βιβλίων.
Ανανεώνονται οι απειλές για τους αξιωματικούς που δεν δείχνουν ιδιαίτερο ζήλο στις καταστροφές Εθνικών μνημείων. Βαριά πρόστιμα και απειλές της ίδιας τους της ζωής δέχονται που δεν εφαρμόζουν τον νόμο κατά της “ειδωλολατρίας”.
Την ίδια εποχή ο Αυγουστίνος ( “Άγιος” και αυτός) παρά της επικλήσεις επωνύμων ε8νικών της Αλγερίας για σεβασμό στην διαφορετικότητα των πίστεων του κάθε ανθρώπου, σφαγιάζει εκατοντάδες εθνικούς και με την βοήθεια του χριστιανικού όχλου και του αυτοκρατορικού στρατού γκρεμίζει πολλά εθνικά ιερά.
Νέος αυτοκράτορας ανεβαίνει στον θρόνο, ο Θεοδόσιος ο Β.

409 μ.Χ. Έδικτο του Θεοδοσίου του Β απαγορεύει την αστρολογία και όλες της μεθόδους μαντείας δια ποινής θανάτου.

415 μ.Χ. Είναι το έτος που θα σημαδευτεί με ένα από τα ειδεχθέστερα εγκλήματα των χριστιανών. Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου σωματοφύλακες (παραβολάνοι) του εκεί πατριαρχείου βρίσκουν στον δρόμο την μαθηματικό και φιλόσοφο Υπατία, ένα από τα πιο φωτεινά πνεύματα της εποχής.
Αφού την συλλαμβάνουν την οδηγούν ΜΕΣΑ στην εκκλησία του Αγίου Μιχαήλ.
(άλλες πήγες αναφέρουν την εκκλησία Κωνσταντίνου και Ελένης) και αφού της ξεσκίζουν τα ρούχα ΤΗΣ ΓΔΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΕ ΚΟΧΥΛΙΑ, ΤΗΣ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ, ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ. Η μόνη αιτία για κάτι τόσο αισχρό δεν είναι άλλη από το γεγονός ότι η Υπατία ήταν μαθηματικός (άρα μάγισσα για τους χριστιανούς), φιλόσοφος και το σημαντικότερο κοινωνός του ελληνικού πνεύματος. Φυσικά κανείς από αυτά τα δίποδα ζώα που ευθύνονταν για τον θάνατο της δεν θα τιμωρηθεί. Τουναντίον μάλιστα ο πατριάρχης Αλεξάνδρειας Κύριλλος (ο ηθικός αυτουργός της δολοφονίας) ΘΑ ΑΓΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΗΣ “ΑΓΑΠΗΣ”.
Νέοι διωγμοί των εθνικών και των ιερέων τους στην Νότια Αφρική οι τρόποι εκτέλεσης είναι δυο σταύρωση ή θάνατος στην πηρά.

416 μ.Χ. Στην Αβυθινία ο μοναχός Υπάτιος ο αποκαλούμενος και ως “η σπάθα του θεού” μαζί με ροπαλοφόρους συνοδοιπόρους του περιδιαβαίνουν την περιοχή καταστρέφοντας ναούς, σκοτώνοντας Εθνικούς (συμπεριλαμβανομένων και των οικογενειών τους βέβαια), καίγοντας ιερά άλση και ανακαλύπτοντας κρυφούς Εθνικούς ιερείς που ασφαλώς σκοτώνουν.
Όσοι αξιωματούχοι εμμένουν στις πατρώες θρησκείες χάνουν της θέσεις τους.

423 μ.Χ. Ο Θεοδόσιος ο Β με διάταγμα του χαρακτηρίζει όλες της εθνικές λατρείες ως λατρείες δαιμόνων και απειλή με φυλακίσεις και βασανιστήρια όσους τις ασπάζονται.

429 μ.Χ. Ροπαλοφόροι μοναχοί και αυτοκρατορικοί στρατιώτες γκρεμίζουν το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Θεάς Αθηνάς από τον Παρθενώνα, καταστρέφουν την ξύλινη σκεπή του ναού και λαφυραγωγούν το ιερό.
Οι Έλληνες εθνικοί της Αθήνας διώκονται

435 μ.Χ. Με έδικτο του ο Θεοδόσιος ο Β διατάζει την ποινή του θανάτου για τους Έλληνες εθνικούς καθώς και τους αιρετικούς. Επίσης ορίζει ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΝΟΜΙΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΟΥΔΑΪΣΜΟΣ !

438 μ.Χ. Μεγάλος λοιμός πέφτει τον χειμώνα του έτους στην αυτοκρατορία και ο Θεοδόσιος κατηγορεί ως αιτία τους Εθνικούς που λατρεύουν δαίμονες.!

440-450 μ.Χ. Οι οπαδοί της θρησκείας της αγάπης γκρεμίζουν όλους τους ναούς και τα ιερά των Ελλήνων πλην εκείνων που μετατρέπονται σε χριστιανικές εκκλησίες. Ο Θεοδόσιος ο Β διατάζει το κάψιμο όλων των μη-χριστιανικών βιβλίων και ειδικότερα αυτών του Πορφύριου. Οι ναοί της πόλεως Αφροδισίας καταστρέφονται και η πόλη μετονομάζεται σε Σταυρούπολη.

451 μ.Χ. Νέο έδικτο του Θεοδόσιου του Β θέτει ως ποινή για κάθε μορφή “ειδωλολατρίας” τον θάνατο.

457-491 μ.Χ. Σποραδικές εκτελέσεις εθνικών σε όλη την αυτοκρατορία. Σε μια τελευταία προσπάθεια να υπερασπιστούν την λατρεία τους και την τιμή τους από τους από τους οπαδούς του εξ’ανατολάς “φωτός” οι Έλληνες της Μικρας Ασίας εξεγείρονται. Η εξέγερση καταστέλλεται και οι έλληνες σφάζονται από τον αυτοκρατορικό στρατό. Μεγάλες μορφές της αυτοκρατορίας με την κατηγορία πως είναι Έλληνες εκτελούνται. Ο Ζώσιμος, ο Ισίδωρος, ο Σεβεριανός, και άλλοι ενώ λαμβάνει χώρα η περίφημη δίκη του φιλόσοφου Ισοκάσιου. Στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου χριστιανοί αξιωματούχοι εκτελούν βασανίζουν και διαπομπεύουν πολλούς κρυφούς εθνικούς ιερείς. Το 474μ.χ. αυτοκράτορας αναλαμβάνει ο Ζήνων επι της βασιλείας του το 484μ.χ. εκδηλώνεται νέα εξέγερση των Ελλήνων κατά του εβραιοχριστιανικού κατεστημένου με ηγέτες τον Λεόντιο, τον Ίλλο και τον αθηναίο φιλόσοφό Παμπρέπιο επιδιώκουν την ανατροπή του χριστιανισμού και την επιστροφή των πατρώων αντιλήψεων. Παρά τον γενναίο αγώνα των Ελλήνων εξεγερθέντων 4 χρόνια μετά και οι τελευταίοι επαναστάτες θανατώνονται.
Στην Ίμβρο ο προσηλυτιστής Κόνων ακολουθούμενος από το σύνηθες πλήθος των ειδωλοφάγων μονάχων εκτελεί όλους τους Έλληνες του νησιού. Ακόμα μια δωδεκαθειστική λατρεία αυτή του Λαβρανίου Δια βρίσκει το τέλος της όπως και οι λάτρεις της από τους οπαδούς της “αγάπης”.

515 μ.Χ. Ο νέος αυτοκράτορας Αναστάσιος εξαπολύει τους στρατιώτες της αυτοκρατορίας και τον ειδωλοφαγικό “στρατό” των διαφόρων επισκόπων και ισοπεδώνει τον ναό του Θεού Θεανδρίτου στη Ζοάρα της Αραβίας καθώς και δεκάδες άλλα ιερά στην περιοχή οι εθνικοί της περιοχής τι άλλο…εκτελούνται. Στα χρόνια του Αναστάσιου γίνετε επίσης και υποχρεωτικό το βάπτισμα ακόμα και για όσους είναι ήδη χριστιανοί

528 μ.Χ. Αυτοκράτορας είναι πλέον ένας από τους κορυφαίους ανθέλληνες της ιστορίας ο Γιουτπράδα (ελληνιστί Ιουστινιανός) επί των ημερών του καταργούνται οι ολυμπιακοί αγώνες και εκδηλώνεται η περίφημη “στάση του Νίκα”. Παρόλες τις αρχικές επιτυχίες των επαναστατών ο αυτοκρατορικός στρατός ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΒΑΡΙΚΟ ΦΥΛΟ ΤΩΝ ΕΡΟΥΛΩΝ (χριστιανών ασφαλώς) πνίγει την εξέγερση των Ελλήνων στο αίμα.
40.000 νεκροί αρχικά και εν συνεχεία γκρέμισμα ελληνικών ναών και κλείσιμο φιλοσοφικών σχολών. Η τελευταία ελπίδα του ελληνισμού είχε πια χαθεί.
Μέσα στα αντίποινα της ιουδαιοχριστιανικής ηγεσίας είναι η αφαίρεση κτημάτων των Ελλήνων προς όφελος ασφαλώς της χριστιανικής εκκλησιάς και του δημόσιου ταμείου. Ο Γιουτπράδα συνεχίζοντας το θεάρεστο έργο του επιβάλλει ποινές θανάτου δια σταύρωσης πυρός και βασανιστηρίων για όσους “εκ των ανοσιών και μυσαρών Ελλήνων κατεχόμενοι πλάνη”. Συντάσσει επίσης και τον περίφημο “Ιουστινιάνειο κώδικα” μνημείο ανθελληνικού παροξυσμού.

529 μ.Χ. Ο Γιουτπράδα (Ιουστινιανός) κλείνει την φιλοσοφική σχολή των Αθηνών και δημεύει την περιουσία της. Οι τελευταίοι διδάσκαλοι κυνηγημένοι βρίσκουν καταφύγιο στην αυλή του λάτρη του ελληνικού πολιτισμού Πέρση βασιλεία Χοσρόη.

532 μ.Χ. Ο μονοφυσίτης μοναχός Ιωάννης Ασιακός μαζί με οπαδούς του περιδιαβαίνουν την Μικρά Ασία και διαλύουν ότι απομένει από της εθνικές λατρείες.

542-546 μ.Χ. Λόγο της συνεισφοράς του στην καταστροφή του ελληνικού πολιτισμού ο Ιουστινιανός ονομάζει τον Ιωάννη Ασιακό επίσημο αυτοκρατορικό προσηλυτιστή εξουσιοδοτημένο να εξοντώσει ή να βαπτίσει της “ειδωλολατρικές” ψυχές που έχουν απομείνει στην αυτοκρατορία. Ύστερα από 35 χρόνια σφαγών, βίαιων προσηλυτισμών δωροδοκιών και βασανιστηρίων ο Ιωάννης περιγράφει ο ίδιος τα κατορθώματα του στο έργο του. Ενώ στην Κωνσταντινούπολη φυλακίζονται, βασανίζονται και εκτελούνται γραμματικοί, ρήτορες, νομικοί και λόγιοι με την κατηγορία πως είναι “Έλληνες”.

556 μ.Χ. Ο επίσκοπος Αμάνθιος στέλνεται από τον Ιουστινιανό στην Αντιόχεια για να εξοντώσει όλους τους εναπομείναντες εθνικούς της πόλης και να καταστρέψει όλες της κρυφές ιδιωτικές τους βιβλιοθήκες με την “ανόσια” γνώση των Ελλήνων.

562 μ.Χ. Νέος διωγμός των Ελλήνων και λοιπών εθνικών σε Αθήνα, Παλμήρα και Κωνσταντινούπολη. Ο χρονικογράφος Ι.Μαλαλάς στο έργο του ¨χρονογραφία¨ γράφει χαρακτηριστικά “Έλληνες πιάστηκαν και διαπομπεύθηκαν μέσα στην Κωνσταντινούπολη ταυτόχρονα με το κάψιμο των ελληνικών βιβλίων στον ¨Κυνήγιον¨ μαζί με εικόνες των Θεών”.

578-582 μ.Χ. Την εξουσία παίρνει ένας νέος αυτοκράτορας ο Τιβέριος, ο οποίος ασφαλώς συνεχίζει το έργο των προκατόχων του, εκατοντάδες κρυπτοεθνικοί εκτελούνται, παλουκώνονται, αποκεφαλίζονται και σταυρώνονται. Ο ύπαρχος Ανατολής Ανατόλιος ρίχνεται στα λιοντάρια με την κατηγορία της λατρείας του Διός. Όταν τα λιοντάρια δείχνουν απροθυμία να τον κατασπαράξουν οι οπαδοί της θρησκείας της “αγάπης” αποφασίζουν την σταύρωση του ενώ εν συνεχεία πετούν το πτώμα του καθώς και τα πτώματα άλλων Έλλήνων στους σκουπιδότοπους εκτός των τειχών της πόλης . Φήμες ότι η εξουσία έχει ύποπτες συνδιαλλαγές με τους μιαρούς Έλληνες οδηγούν τον χριστιανικό όχλο της Κωνσταντινούπολης σε επίθεση εναντίον των ελαχίστων εναπομεινάντων Ελλήνων της πόλης τους οποίους είτε λιθοβολούν είτε καίνε ζωντανούς.

582-602 μ.Χ. Είναι η περίοδος της αυτοκρατορίας του Μαυρίκιου ο οποίος εγκαινιάζει την βασιλεία του με νέους διωγμούς κατά των εναπομεινάντων εθνικών της ανατολικής αυτοκρατορίας. Οι οπαδοί της θρησκείας της “αγάπης”εκτελούν βασανίζουν, καίνε, σταυρώνουν οποιονδήποτε είναι ύποπτος για εθνική λατρεία. Η ερήμωσή της επαρχίας, η πνευματική και υλική εξαθλίωση, η υπερσυγκέντρωση του πληθυσμού της αυτοκρατορίας στης μεγάλες πόλεις οδηγούν στην αποκτήνωση της καθημερινής ζωής και στην εμφάνιση συνεχών επιδημιών πανούκλας που οδηγούν στον θάνατο μεγάλο αριθμό ατόμων από τα εξαθλιωμένα πλήθη της αυτοκρατορίας.

Με τον θάνατο του Μαυρίκιου το 602μ.χ. ξεσπά μια “εμφύλια” διαμάχη στους κόλπους της αυτοκρατορίας οι όχλοι της Κιλικίας, της Μικράς Ασίας, της Παλαιστίνης, της Θεσσαλονίκης, των Βαλκανικών επαρχιών και της ίδιας της πρωτεύουσας αλληλοσκοτώνονται. Είναι μια εποχή παραλογισμού και σχιζοφρένειας (όπως κάθε εποχή που ακολουθεί μετά από λοιμούς και επιδημίες).

692 μ.Χ. Είναι η χρονολογία που λαμβάνει χώρα η “Πενθέκτη σύνοδος”.
Σε αυτήν, η ίδια η ηγεσία του ιουδαιοχριστιανισμού παραδέχεται πως παρόλες τις πολύχρονες (σχεδόν 4 αιώνες διωγμών) προσπάθειες της υπάρχουν ακόμα ελληνικά και εθνικά κατάλοιπα. Έτσι τα μέλη της συνόδου αποφασίζουν την απαγόρευση όσων από τις γιορτες των εθνικών λατρειών συνεχίζουν ακόμα σε σκόρπια μέρη της αυτοκρατορίας όπως τα Βρουμάλια, τα Ανθεστήρια, τα Βοτά και άλλες διονυσιακές και εθνικές εορτές.

804 μ.Χ. Ο πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως Ταράσιος αποπειράται να εκχριστιανίσει τους τελευταίους Έλληνες της αυτοκρατορίας τους κάτοικούς της Μέσα Μάνης αποτυγχάνει όμως καθώς το περήφανο ελληνικό στοιχείο της περιοχής ανθίσταται σθεναρά.

850-860 μ.Χ. Αυτό που δεν κατάφερε ο Ταράσιος πέτυχε με την φωτιά και το σπαθί ο Αρμένιος προσηλυτιστής και “άγιος” Νίκων. Έτσι στα μέσα του 9ου αιώνα παύει η τελευταία λατρεία των Ελλήνων Θεών στα ιερά χώματα της πατρίδας μας.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 72 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next