Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 42 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Η Κόλαση
Unread postPosted: 20 Jan 2009, 22:19 
Advanced Member
Advanced Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 time
Δείτε τι είναι πραγματικά η Κόλαση!
Τι δεν θέλει ο διάβολος να ξέρουμε, η κρυμμένη αγάπη του Θεού, τα ψέμματα περί κακού και εκδικητή Θεού!

Code:
http://www.zephyr.gr/STJOHN/pyrinos.htm

Αξίζει να το διαβάσετε, θα σας αλλάξει τον τρόπο σκέψης και θα αγαπήσετε τον Θεό περισσότερο!

Θα το έβαζα στην ενότητα των βιβλίων, αλλά χρειάζεται να σηζυτήσουμε το εν λόγω κείμενο, πιστεύω.

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject: Re: Η Κόλαση
Unread postPosted: 21 Jan 2009, 12:30 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Η κόλαση είναι η γη, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Είναι το κέντρο εκπαίδευσης των ψυχών.
Η μυθολογία της Π.Δ. λέει οτι εκδίωχθησαν οι πρωτόπλαστοι απο τον παράδεισο και που βρίσκονται σήμερα οι απόγονοι;
Στο εκπαιδευτήριο τους για να δώσουν εν τη πράξη εξετάσεις ηθικής και αγάπης.
Όποιος θέλει καταλαβαίνει!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 21 Jan 2009, 15:31 
Advanced Member
Advanced Member

Διάβασέ το μία το βιβλίο, Ωκεανέ!

Παρουσιάζει απόψεις πολύ σωστές και τα στηρίζει κάπου, όχι μόνο στο "Αφού ο Θεός είναι καλός, δεν υπάρχει Κόλαση!", αλλά και στον κώδικα της Βίβλου, σε λόγια Αγίων. Επιτέλους κάποια πραγματικά και άξια επιχειρήματα!

Δες το κεφάλαιο 17 τουλάχιστον!

Profile  

Unread postPosted: 21 Jan 2009, 15:58 
Webmaster
Webmaster

Δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λέω, απλώς προσδιορίζω γεωγραφικά το τόπο που τιμωρούνται οι άεργοι στο πνεύμα.

Τιμωρώ σημαίνει ΤΙ-θασεύω την ΜΩΡΙΑ.
Δηλαδή εκπαιδεύω το ακατοίκητο πνεύμα μου που λόγο της μωρίας μου μου επιφέρει δεινά!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 21 Jan 2009, 20:44 
Great Poster
Great Poster

Have thanks: 1 time
αυτό που λες ωκεανέ δεν είναι ορθόδοξο.. ο Χριστός και οι πατέρες μιλάνε καθαρά για κόλαση η οποία δεν βρίσκεται στη γή αλλά
είναι η πλήρης μη κοινωνία με το Θεό και ο βασανισμός της ψυχής από την όψη του ίδιου Θεού και της πλήρης δόξας του κατά τον Μεταλληνό.
Όταν πεθαίνει ο άνθρωπος βλέπει τα πράγματα πιο καθαρά και οδηγείται πέρα από αυτή τη γη.

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 00:04 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
Η κόλαση και ο παράδεισος αρχίζουν από εδώ στην γη κατά κάποιον τρόπο,
Παράδειγμα όταν λέγει ο Χριστός στον παράλυτο 40 χρόνια (που έκανε καλά) ίδε υγιής γ΄γονας’μηκέτι αμάρτανε ίνα μη χίερόν σοί γένηται , που σημαίνει μην ξανακάνεις αυτά τα αμαρτήματα που έκανες γατί θα πάθεις τίποτα χειρότερα .
επίσης και στον τυφλόν εκ γενετής. και ηρώτησαν αυτόν οι μαθηταί αυτού λέγοντες ραββί, τις ήμαρτεν, ούτος ή οι γονείς αυτού, ίνα τυφλός γεννηθή;
απεκρίθη Ιησούς ούτε ούτος ήμαρτεν ούτε οι γονείς αυτού, αλλ' ίνα φανερωθή τα έργα του Θεού εν αυτώ .
αυτό θα πει πως πολλές φορές ότι παθαίνουμε εδώ στην Γη είναι αποτέλεσμα αμαρτιών μας,
δηλαδή η κόλασης και ο παράδεισος από εδώ αρχίζουν κατά κάποιων τρόπο,
και ένας ασκητής που ζει σε μια σπηλιά και δεν έχει ούτε μια καρέκλα να κάθετε, και ένα ποτήρι για να πίνει νερό,λόγω της αγιότητας του αισθάνεται από τώρα τον παράδεισο .

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 11:54 
Webmaster
Webmaster

ICXC_NIKA wrote:
αυτό που λες ωκεανέ δεν είναι ορθόδοξο.. ο Χριστός και οι πατέρες μιλάνε καθαρά για κόλαση η οποία δεν βρίσκεται στη γή αλλά
είναι η πλήρης μη κοινωνία με το Θεό και ο βασανισμός της ψυχής από την όψη του ίδιου Θεού και της πλήρης δόξας του κατά τον Μεταλληνό.
Όταν πεθαίνει ο άνθρωπος βλέπει τα πράγματα πιο καθαρά και οδηγείται πέρα από αυτή τη γη.

Τότε δεν συμφωνώ με την ορθόδοξη παρερμηνεία του Θείου Λόγου.
Το Ουράνιο δεν μπορείς να το ερμηνεύσεις με γήινη λογική διότι η Σοφία είναι Ουράνια καθώς και η Λογική του Λόγου, όμως ποιος είναι εις θέση να ερμηνεύσει το Ουράνιο όταν δεν τιθασεύσει τον εαυτό του πρώτα και κάνει το χρέος του απέναντι στο Θείο και στον συνάνθρωπο;

Αυτά φυσικά είναι ψιλά γράμματα για την σύγχρονη Ορθόδοξη επιστήμη.

Για πες μου ποιο το νόημα η Αγάπη να κατακαίει μια ψυχή (άνευ σάρκας) σε μια λίμνη φωτιάς μετά θάνατο;
Όταν απαντήσεις σε αυτό μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας, όμως μόνο προσωπικές απόψεις θα γίνουν δεκτές, μην μου φέρεις κείμενα, βάλε το πνεύμα σου να αναζητήσει την απάντηση!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 13:41 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 16 time
oceangr2 wrote:
βάλε το πνεύμα σου να αναζητήσει την απάντηση!

Αυτο πρεπει να κανουμε ολοι αφου φυσικα εχουμε διαβασει αρκετα ωστε να εχουμε σπασει τον παγο που περιβαλλει το δογμα της καθε θρησκειας και μας εγκλωβιζει στα στενα του ορια.Η θρησκεια ειναι μεσα στην καρδια μας και οχι στα βιβλια φιλοι συνελληνες!!!

-="Ελλην" σημαίνει Φώς καί Πνεύμα. Σημαίνει Ανθρωπος καί Εξανθρωπιστής. Σημαίνει Αρετή καί Κάλος κι Ανδρεία. Σημαίνει Ελευθερία καί Δίκαιον καί σεβασμό Ετεροδόξων. "Ελλην" σημαίνει Αρμονία καί Ηθος καί Ερως γιά τήν Φύση καί τόν Κόσμο. Βαρύ τό φορτίο τής κληρονομιάς ενός τέτοιου ονόματος καί λίγοι έχουν τό δικαίωμα νά τό φέρουν.''=-

-="ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.''=-

-=BOYS DONT FORGET THAT BEST YOUR POST COUNT THE BIGGER YOUR PENIS GETS=-

Image
Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 14:51 
Webmaster
Webmaster

+1

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 15:43 
Advanced Member
Advanced Member

Κατ' αρχήν, αυτά τα βιβλία δεν είναι κάποια που γράφτηκαν μέσα από πειράματα με τον Θεό. Είναι λόγια θεόπνευστα, τα οποία μεταφέρθηκαν σε βιβλία ώστε να διατηρηθούν!

Quote:
Για πες μου ποιο το νόημα η Αγάπη να κατακαίει μια ψυχή (άνευ σάρκας) σε μια λίμνη φωτιάς μετά θάνατο;
Όταν απαντήσεις σε αυτό μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας, όμως μόνο προσωπικές απόψεις θα γίνουν δεκτές, μην μου φέρεις κείμενα, βάλε το πνεύμα σου να αναζητήσει την απάντηση!

ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΞΗΓΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ!!!
Εξηγεί πως αυτή η φωτιά είναι η αγάπη το Θεού, το πύρινο ποτάμι που υπήρχε και στην Εδέμ! Γι' αυτό κι ο Θεός πολλές φορές παρομοιάζεται με την φλόγα (στον Μωυσή, παράδειγμα). Έτσι, το κείμενο εξηγεί πως δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από την Αγάπη Του (φωτιά).
Πρέπει κι εμείς να γίνουμε φωτιά (αγάπη) ώστε να μην μας καίει! Αυτοί όμως που δεν είναι φωτιά (αγάπη), είναι απλά ξύλα και μέταλα που θα καίγονται στην Αγάπη Του! Τρίζοντας τα δόντια τους από τις ενοχές, κλαίγοντας επειδή μετανιώνουν για την ζωή που πήγε χαμένη μακριά Του...

Ωκεανέ, πιστεύω, πως λόγω του σκεπτικού που ακολουθάς βάζεις στον εαυτό σου κάποιους κανόνες όπως "Οι παπάδες λένε βλακείες, το πνεύμα μου τα ξέρει καλά, άρα μπορώ να τα βρω και μόνος μου!". Κατά την ταπεινή μου άποψη, πιστεύεις στην μετενσάρκωση γιατί δεν σου κολλάει να τιμωρεί ο Θεός. Κι εγώ αυτό έκανα, μέχρι που κατάλαβα τι είναι αυτή η τιμωρία....διάβασε το κείμενο!

Πραγματικά, διάβασέ το!!
Κι οι υπόλοιποι το ίδιο κάντε!!!!!

:evil:

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 15:56 
Advanced Member
Advanced Member

Δεν μου αρεσει η ιδεα του Θεου τιμωρου αλλα.............απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι ,οτι σπειρεις σε αυτη τη ζωη το θεριζεις ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ..........και αυτο σημαινει οτι, κακες πραξεις που κανουμε και ζημιωνουν συνανθρωπους μας .............μας γυρνανε μπουμερανγκ και τις βρισκουμε μπροστα μας αργα η γρηγορα ποικιλοτροπως,ΔΗΛΑΔΗ υπαρχει ενα ειδος Νεμεσις σε αυτη τη ζωη και ολα εδω πληρωνονται οπως λεμε καθημερινως.Αυτα τα λεω απο προσωπικη μου εμπειρια και με καποιες λαθος επιλογες που εκανα στην ζωη μου και τιμωρηθηκα οπως μου αξιζε μετα απο λιγο καιρο και μερικες φορες αμεσα.

Οσα και να γραψουνε ,οσα και να πουνε κανενας δεν εχει αποδειξει πως ειναι η κολαση και ο παραδεισος.

-="Ελλην" σημαίνει Φώς καί Πνεύμα. Σημαίνει Ανθρωπος καί Εξανθρωπιστής. Σημαίνει Αρετή καί Κάλος κι Ανδρεία. Σημαίνει Ελευθερία καί Δίκαιον καί σεβασμό Ετεροδόξων. "Ελλην" σημαίνει Αρμονία καί Ηθος καί Ερως γιά τήν Φύση καί τόν Κόσμο. Βαρύ τό φορτίο τής κληρονομιάς ενός τέτοιου ονόματος καί λίγοι έχουν τό δικαίωμα νά τό φέρουν.''=-

-="ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.''=-

Image
Image
Αργοναύτης has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 16:07 
Advanced Member
Advanced Member

Επισης μην ξεχναμε οτι ο γραφων του κειμενου που μας παραθετεις φιλε Ακτινα Γαμμα,πιστευει στην Παλαια διαθηκη(Εβραικη Ιστορια)..........δηλαδη πιστευει στον Θεο τιμωρο 100% που εξ ονοματος του οι εβραιοι κατεσφαζαν Χανανιτες,Φιλισταιους και λοιπους λαους που ζουσανε πολλα χρονια πριν απο αυτους στην επονομαζομενη γη της επαγγελιας τους.

Στο παρακατω αποσπασμα απο το κειμενο του βλεπουμε ποσο κανει τα στραβα ματια στα οργια της Παλαιας διαθηκης εστω και αυτης της χιλιολογοκριμενης παλαιας διαθηκης που κυκλοφορει.Ολο θεωρια και αυλες προσδοκιες καλογραμμενες.Ας μας πει για τους κριτες στην Παλαια διαθηκη και για τους πρωτοτοκους που εσφαξε στην Αιγυπτο.........!!!

Έτσι, στη γλώσσα της Αγίας Γραφής “δίκαιος” σημαίνει καλός και στοργικός. Όταν μιλάμε γιά τους δίκαιους της Παλαιάς Διαθήκης δε σημαίνει ότι ήταν καλοί κριτές αλλά ότι ήταν καλοί και φιλόθεοι. Όταν λέμε ότι ο Θεός είναι δίκαιος δεν εννοούμε ότι είναι καλός κριτής, που γνωρίζει να τιμωρεί τους ανθρώπους δίκαια, ανάλογα με τη βαρύτητα των εγκλημάτων τους, αλλ’ αντίθετα, εννοούμε ότι είναι καλός και στοργικός, συγχωρεί όλες τις ανομίες και παρακοές μας και επιθυμεί με κάθε μέσο να μας σώσει και ποτέ δεν ανταποδίδει κακό αντί κακού. Στον πρώτο τόμο της Φιλοκαλίας υπάρχει το εξής θαυμάσιο κείμενο του αγίου Αντωνίου: “Ο Θεός είναι αγαθός και απαθής και αμετάβλητος. Αν δε κανείς αυτό το θεωρεί εύλογο και αληθές, αλλ’ απορεί πώς ο Θεός χαίρεται μέν γιά τους αγαθούς ενώ αποστρέφεται τους κακούς και πώς οργίζεται εναντίον εκείνων που αμαρτάνουν ενώ γίνεται ίλεως σε κείνους που τον υπηρετούν και τον λατρεύουν, πρέπει να πούμε ότι ο Θεός ούτε χαίρεται ούτε οργίζεται^ γιατί η λύπη και η χαρά είναι πάθη. Ούτε με δώρα θεραπεύεται, γιατί αυτό θά σήμαινε ότι νικιέται με την ηδονή. Δεν πρέπει να κρίνουμε το Θεό με ανθρώπινα μέτρα. Εκείνος είναι αγαθός και ωφελεί μόνο, ποτέ δε βλάπτει, παραμένει πάντα απαθής. Ενώ εμείς εφόσο παραμένουμε αγαθοί, ομοιάζοντες του Θεού, ενωνόμαστε μαζί Του^ κι όταν γινόμαστε κακοί χωριζόμαστε από το Θεό, σαν ανόμοιοί Του. Όταν ζούμε με αρετή ακολουθούμε το Θεό, ενώ όταν γινόμαστε κακοί τον κάνουμε εχθρό μας^ και βέβαια δεν οργίζεται χωρίς λόγο, γιατί τα αμαρτήματα δεν αφήνουν το Θεό να μας φωτίζει εσωτερικά αλλά μας ενώνουν με τους τιμωρούς δαίμονες. Αν δε με προσευχές και ελεημοσύνες κερδίζουμε την άφεση των αμαρτιών μας, δε σημαίνει ότι κολακεύουμε και μεταβάλλουμε το Θεό αλλά ότι με τα καλά μας έργα και την επιστροφή μας σ’ Αυτόν γιατρεύουμε την κακία μας και απολαμβάνουμε πάλι την αγαθότητα του Θεού. ‘Ωστε το να λέμε ότι ο Θεός αποστρέφεται τους κακούς είναι σαν να λέμε ότι ο ήλιος κρύβει το φώς του από τους τυφλούς”.

Δεν παυει να εχει πολυ καλα σημεια το κειμενο και μπορει να αγγιξει καποια ευαισθητα σημεια του καθημερινου ανθρωπου.

Για μενα προσωπικα ειναι ενα ακομα κειμενο που αναλυει απιστευτα καλα τον χριστιανικο Θεο.

Και γω χριστανος ειμαι αλλα οχι οπως θελουνε να ειμαστε τα γνωστα κεντρα για να μην παρεξηγιομαστε!!!

Image
Image

Last edited by Αργοναύτης on 22 Jan 2009, 16:15, edited 2 times in total.

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 16:09 
Webmaster
Webmaster

GammaRay wrote:
Κατ' αρχήν, αυτά τα βιβλία δεν είναι κάποια που γράφτηκαν μέσα από πειράματα με τον Θεό. Είναι λόγια θεόπνευστα, τα οποία μεταφέρθηκαν σε βιβλία ώστε να διατηρηθούν!

Quote:

ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΞΗΓΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ!!!
Εξηγεί πως αυτή η φωτιά είναι η αγάπη το Θεού, το πύρινο ποτάμι που υπήρχε και στην Εδέμ! Γι' αυτό κι ο Θεός πολλές φορές παρομοιάζεται με την φλόγα (στον Μωυσή, παράδειγμα). Έτσι, το κείμενο εξηγεί πως δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από την Αγάπη Του (φωτιά).
Πρέπει κι εμείς να γίνουμε φωτιά (αγάπη) ώστε να μην μας καίει! Αυτοί όμως που δεν είναι φωτιά (αγάπη), είναι απλά ξύλα και μέταλα που θα καίγονται στην Αγάπη Του! Τρίζοντας τα δόντια τους από τις ενοχές, κλαίγοντας επειδή μετανιώνουν για την ζωή που πήγε χαμένη μακριά Του...

Ωκεανέ, πιστεύω, πως λόγω του σκεπτικού που ακολουθάς βάζεις στον εαυτό σου κάποιους κανόνες όπως "Οι παπάδες λένε βλακείες, το πνεύμα μου τα ξέρει καλά, άρα μπορώ να τα βρω και μόνος μου!". Κατά την ταπεινή μου άποψη, πιστεύεις στην μετενσάρκωση γιατί δεν σου κολλάει να τιμωρεί ο Θεός. Κι εγώ αυτό έκανα, μέχρι που κατάλαβα τι είναι αυτή η τιμωρία....διάβασε το κείμενο!

Πραγματικά, διάβασέ το!!
Κι οι υπόλοιποι το ίδιο κάντε!!!!!

:evil:

Εγώ πιστεύω οτι δεν εννόησες τι θέλω να πω και κάνεις λάθος όσον αφορά τα δικά μου πιστεύω.
Η περικοπή του κειμένου που παράθεσες είναι ποιο κοντά σε αυτό που πιστεύω εγω απο αυτό που νομίζεις εσυ οτι λέει!
Μόνο η περικοπή!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 16:15 
Webmaster
Webmaster

Argonaut wrote:
Επισης μην ξεχναμε οτι ο γραφων του κειμενου που μας παραθετεις φιλε Ακτινα Γαμμα,πιστευει στην Παλαια διαθηκη(Εβραικη Ιστορια)..........δηλαδη πιστευει στον Θεο τιμωρο 100% που εξ ονοματος του οι εβραιοι κατεσφαζαν Χανανιτες,Φιλισταιους και λοιπους λαους που ζουσανε πολλα χρονια πριν απο αυτους στην επονομαζομενη γη της επαγγελιας τους.

Στο παρακατω αποσπασμα απο το κειμενο του βλεπουμε ποσο κανει τα στραβα ματια στα οργια της Παλαιας διαθηκης εστω και αυτης της χιλιολογοκριμενης παλαιας διαθηκης που κυκλοφορει.Ολο θεωρια και αυλες προσδοκιες καλογραμμενες.Ας μας πει για τους κριτες στην Παλαια διαθηκη και για τους πρωτοτοκους που εσφαξε στην Αιγυπτο.........!!!

Έτσι, στη γλώσσα της Αγίας Γραφής “δίκαιος” σημαίνει καλός και στοργικός. Όταν μιλάμε γιά τους δίκαιους της Παλαιάς Διαθήκης δε σημαίνει ότι ήταν καλοί κριτές αλλά ότι ήταν καλοί και φιλόθεοι. Όταν λέμε ότι ο Θεός είναι δίκαιος δεν εννοούμε ότι είναι καλός κριτής, που γνωρίζει να τιμωρεί τους ανθρώπους δίκαια, ανάλογα με τη βαρύτητα των εγκλημάτων τους, αλλ’ αντίθετα, εννοούμε ότι είναι καλός και στοργικός, συγχωρεί όλες τις ανομίες και παρακοές μας και επιθυμεί με κάθε μέσο να μας σώσει και ποτέ δεν ανταποδίδει κακό αντί κακού. Στον πρώτο τόμο της Φιλοκαλίας υπάρχει το εξής θαυμάσιο κείμενο του αγίου Αντωνίου: “Ο Θεός είναι αγαθός και απαθής και αμετάβλητος. Αν δε κανείς αυτό το θεωρεί εύλογο και αληθές, αλλ’ απορεί πώς ο Θεός χαίρεται μέν γιά τους αγαθούς ενώ αποστρέφεται τους κακούς και πώς οργίζεται εναντίον εκείνων που αμαρτάνουν ενώ γίνεται ίλεως σε κείνους που τον υπηρετούν και τον λατρεύουν, πρέπει να πούμε ότι ο Θεός ούτε χαίρεται ούτε οργίζεται^ γιατί η λύπη και η χαρά είναι πάθη. Ούτε με δώρα θεραπεύεται, γιατί αυτό θά σήμαινε ότι νικιέται με την ηδονή. Δεν πρέπει να κρίνουμε το Θεό με ανθρώπινα μέτρα. Εκείνος είναι αγαθός και ωφελεί μόνο, ποτέ δε βλάπτει, παραμένει πάντα απαθής. Ενώ εμείς εφόσο παραμένουμε αγαθοί, ομοιάζοντες του Θεού, ενωνόμαστε μαζί Του^ κι όταν γινόμαστε κακοί χωριζόμαστε από το Θεό, σαν ανόμοιοί Του. Όταν ζούμε με αρετή ακολουθούμε το Θεό, ενώ όταν γινόμαστε κακοί τον κάνουμε εχθρό μας^ και βέβαια δεν οργίζεται χωρίς λόγο, γιατί τα αμαρτήματα δεν αφήνουν το Θεό να μας φωτίζει εσωτερικά αλλά μας ενώνουν με τους τιμωρούς δαίμονες. Αν δε με προσευχές και ελεημοσύνες κερδίζουμε την άφεση των αμαρτιών μας, δε σημαίνει ότι κολακεύουμε και μεταβάλλουμε το Θεό αλλά ότι με τα καλά μας έργα και την επιστροφή μας σ’ Αυτόν γιατρεύουμε την κακία μας και απολαμβάνουμε πάλι την αγαθότητα του Θεού. ‘Ωστε το να λέμε ότι ο Θεός αποστρέφεται τους κακούς είναι σαν να λέμε ότι ο ήλιος κρύβει το φώς του από τους τυφλούς”.

Γι αυτό και ο Αντώνιος ο ΜΕΓΑΣ, είναι λύχνος της Ορθοδοξίας (της προϋπάρχουσας του δόγματος).
Αυτά είναι και τα δικά μου πιστεύω gammaray!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 16:21 
Advanced Member
Advanced Member

Ο Αντωνιος καλα τα λεει φιλε Ωκεανε .............το θεμα ειναι οτι τον καταπιε το δογμα των Οικουμενικων Συνοδων και λοιπων εμπορων παρωπιδισμου και δογματισμου του χριστιανισμου.Η χαρα και η λυπη ειναι παθη οπως λεει ο αγιος Αντωνιος και δεν ταιριαζουν στο Θεο του Χριστιανισμου....οι εβραιοκαθοδηγουμενοι δουλοι του Σιωνισμου ομως φερανε το Χριστιανισμο στα μετρα τους και τον πασσαρανε στον κοσμο οπως πασσαρανε τον Μωαμεθανισμο.........μονο που στο Χριστιανισμο υπαρχει ο ελληνικος παραγων και τα εχουνε βρει σκουρα.

Image
Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 20:11 
Advanced Member
Advanced Member

Λοιπόν, Argonaut, διάβασέ το και μην το κρίνεις χωρίς να το έχεις δει!!! :shock:

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 21:21 
Moderator
Moderator

Has thanked: 135 time
Have thanks: 244 time
Κεφάλαιο 11

( Ο Ωριγένης, όπως και όλοι οι όμοιοί του ορθολογιστές, δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι η αποδοχή ή η απόρριψη της χάρης του Θεού εξαρτάται αποκλειστικά από τα λογικά πλάσματα. Ότι ο Θεός δε σταματάει ποτέ, όπως και ο ήλιος, να λάμπει το ίδιο “επί πονηρούς και αγαθούς”. Ότι τα πλάσματα τα λογικά όμως είναι τελείως ελεύθερα να δεχτούν ή ν’ απορρίψουν τη χάρη αυτή και την αγάπη. Και ότι ο Θεός, με τη γνήσια αγάπη Του, δεν εξαναγκάζει τα πλάσματά Του να Τον αποδεχτούν, αλλά σέβεται απόλυτα την ελεύθερη θέλησή τους. Δεν αποσύρει τη χάρη και την αγάπη Του, η διάθεση όμως των λογικών πλασμάτων πρός αυτή την αστείρευτη χάρη και αγάπη είναι η διαφορά μεταξύ παραδείσου και κόλασης. Εκείνοι που αγαπούν το Θεό είναι ευτυχισμένοι μαζί Του, εκείνοι που τον μισούν αισθάνονται υπερβολικά δυστυχείς, που είναι υποχρεωμένοι να ζούν με την παρουσία Του. Και δεν υπάρχει τόπος όπου μπορεί κανείς να ξεφύγει τη στοργική πανταχού παρουσία του Θεού.

Ο παράδεισος ή η κόλαση εξαρτάται από τον τρόπο που δεχόμαστε την αγάπη του Θεού. Στην αγάπη Του θά ανταποκριθούμε με αγάπη ή με μίσος; Αυτή είναι μια κρίσιμη διαφορά. Και η διαφορά αυτή εξαρτάται αποκλειστικά από μας, από την ελευθερία μας, από την ενδόμυχη ελεύθερη επιλογή μας, από μια τέλεια ελεύθερη διάθεση που δεν επηρεάζεται από εξωτερικές καταστάσεις ή εσωτερικούς παράγοντες της υλικής και πνευματικής φύσης μας, γιατί δεν είναι μια εξωτερική πράξη, αλλά μια εσωτερική διάθεση, που πηγάζει από τα βάθη της καρδιάς μας και καθορίζει όχι τις αμαρτίες μας, αλλά τον τρόπο που σκεπτόμαστε γιά τις αμαρτίες μας, όπως φαίνεται καθαρά στις περιπτώσεις του τελώνη και του φαρισαίου και των ληστών που συσταυρώθηκαν με το Χριστό. Αυτή η ελευθερία, αυτή η επιλογή, αυτή η εσωτερική διάθεση πρός το Δημιουργό μας είναι ο εσώτατος πυρήνας της αιώνιας προσωπικότητάς μας, είναι το βαθύτερο χαρακτηριστικό μας, είναι αυτό που μας κάνει ό,τι είμαστε, είναι το αιώνιο πρόσωπό μας - φωτεινό ή σκοτεινό, στοργικό ή φθονερό.

Όχι, αδελφοί μου, δυστυχώς γιά μας ο παράδεισος ή η κόλαση δεν εξαρτάται από το Θεό. Αν εξαρτιόταν από το Θεό δε θά φοβόμασταν τίποτα. Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα από την Αγάπη. Αλλά δεν εξαρτάται από το Θεό. Εξαρτάται αποκλειστικά από μας και αυτή είναι ολόκληρη η τραγωδία. Ο Θεός μας θέλει να είμαστε κατ’ εικόνα Του, αιώνια ελεύθεροι. Μας σέβεται απόλυτα. Αυτό είναι αγάπη. Χωρίς σεβασμό δεν μπορούμε να μιλάμε γιά αγάπη. Είμαστε άνθρωποι επειδή είμαστε ελεύθεροι. Αν δεν ήμασταν ελεύθεροι θά ήμασταν έξυπνα ζώα, όχι άνθρωποι. Ο Θεός δε θά πάρει ποτέ πίσω το δώρο της ελευθερίας που καθορίζει τι είμαστε. Αυτό σημαίνει ότι θά είμαστε πάντα αυτό που εμείς θέλουμε να είμαστε, φίλοι ή εχθροί του Θεού, και δεν υπάρχει αλλαγή σ’ αυτό το βαθύτατο είναι μας. Σ’ αυτή τη ζωή υπάρχουν βαθιές ή επιφανειακές αλλαγές στη ζωή μας, στό χαρακτήρα μας, στις πεποιθήσεις μας. Όλες αυτές οι αλλαγές, όμως, είναι μόνο η χρονικά μεταβαλλόμενη έκφραση του βαθύτερου αιώνιου εαυτού μας. Αυτός ο βαθύς αιώνιος εαυτός είναι αιώνιος με όλη τη σημασία της λέξης. Γι’ αυτό ο παράδεισος και η κόλαση είναι επίσης αιώνια. Δεν υπάρχει μεταβολή σ’ αυτό που πραγματικά είμαστε. Τα πρόσκαιρα χαρακτηριστικά μας και η ιστορία μας στη ζωή εξαρτιώνται από πολλά επιφανειακά πράγματα, που εξαφανίζονται με το θάνατο, το αληθινό μας πρόσωπο όμως δεν είναι επιφανειακό και δεν εξαρτάται από μεταβαλλόμενα και εξαφανιζόμενα πράγματα. Είναι ο πραγματικός εαυτός μας. Παραμένει μαζί μας όταν κοιμόμαστε στον τάφο και θά γίνει το πραγματικό πρόσωπό μας κατά την ανάσταση. Είναι αιώνιος.)

Φίλε GammaRay,
Το κεφάλαιο 11 το έβαλα για να το δουν όσοι δεν έχουν την υπομονή να διαβάσουν όλο το κείμενο.
Ο Αλέξανδρος Καλόμοιρος όμως, σε όλο το κείμενο αναφέρεται σε δύο κατηγορίες ανθρώπων.
Τους πιστούς και τους άπιστους. Ή τους θεϊστές και τους άθεους.
Και εγώ ερωτώ γιατί στην πρώτη κατηγορία να ανήκουν μόνο Χριστιανοί Ορθόδοξοι και όχι όλοι οι άνθρωποι τα τελευταία 40000 χρόνια που πιστεύουν στον θεό με οποιαδήποτε μορφή του έδιναν σε όλη την ανθρώπινη Ιστορία? Αναφέρεται συνέχεια στην ελευθερία του ανθρώπου να επιλέξει ως εσωτερική διάθεση πρός το Δημιουργό μας. Σε αυτήν την διάθεση ή την προδιάθεση αν προτιμάς, στηρίζονται όλες οι θρησκείες που γνωρίζεις. Κάθε Μουσουλμάνος, Βουδιστής, Ινδουιστής, Βραχμάνος και λοιποί το ίδιο θα σου πει. Και αν το κείμενο αυτό γράφονταν το 1500 π.χ. πάλι την ίδια ανταπόκριση θα είχε.
Αναρωτήθηκες μήπως ο Καλόμοιρος άθελά του (ή όχι) περιγράφει την Πανθρησκεία με τον παράδεισο και την κόλαση που ούτως ή άλλως δέχονται όλες οι θρησκείες?
Σε άλλα κεφάλαια ερμηνεύει διάφορα φυσικά φαινόμενα ως παρουσία του Θεού, αποσιωπώντας το γεγονός ότι πρόκειται για τυχαία φαινόμενα σε έναν πλανήτη που εξελίσσεται, ο οποίος βρίσκεται μέσα σε ένα σύμπαν που συνεχώς μεταβάλλεται.

Ο Πίνδαρος αναφέρει για τους μυημένους στα Μυστήρια των Καβείρων:
Ευτυχής εκείνος ο οποίος αφού είδε αυτό το θέαμα, κατέρχεται στα βάθη της Γης. Γνωρίζει το τέλος της ζωής, γνωρίζει την Θεία πηγή.

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 22:32 
Advanced Member
Advanced Member

Τυχαίο και Θεός δεν πάνε μαζί. :cool:

EDIT: Διάβασέ το όλο! Επειδή δεν εξηγεί κάτι σωστά ή είναι φανατικός πάνω σε μερικά θέματα, τότε δεν σημαίνει πως η ερμηνεία του περί Κολάσεως είναι λάθος!

Θα ήταν ανότητο και ανώριμο να κρίνουμε όλο του τον λόγο από ένα κεφάλαιο μόνο!

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 09:42 
Advanced Member
Advanced Member

Για να το σχολιαζω σημαινει οτι το εχω διαβασει.......... :mad: :o

Image
Image

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 11:51 
Forum Legend
Forum Legend

Have thanks: 5 time
Highscores: 19
Αγαπητοί φίλοι

Είτε εντός κειμένων, είτε εντός πνεύματος εκάστου ημών, υφίστανται τα εξής :

1. Δεδομένη είναι η δοθείσα ελευθερία από τον Κύριο ημών, σε όλους μας :'Όστις θέλει οπίσω μου ελθεί, άρον τον κράββατον αυτού.....κλπ".

2. Δεδομένη είναι και η Αγάπη Του προς εμάς.

3. Έχοντες υπ όψιν τα δύο ανωτέρω, προσωπική άποψη του γράφοντος, περι κολάσεως, είναι η ζωή εκάστου ημών και Υμών μακριά απ'ό τον Κύριο, από την χάρη του και απο την αγάπη του.

Ω ξήν, αγγέλεις Λακεδαιμονίοις, ότι τήδε κείμεθα, τοις κείνων ρήμασι (αεί) πειθόμενοι!

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 42 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next