Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 12   [ 223 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: ο υιός του θεού
Unread postPosted: 23 Oct 2009, 21:14 
αυτή είναι μία ερώτηση που πραγματικά δεν είχα σκεφτεί ποτέ να θέσω, ωστόσο όταν την άκουσα (πριν πολλούς μήνες), διαπίστωσα πως είναι εξαιρετικής σημασίας. γιατί, λοιπόν, ο υιός του θεού είναι ένας? δηλαδή... γιατί δεν έκανε ο θεός κι άλλον ένα γιο? και γιατί είναι γιος, κι όχι κόρη? δε θα ήταν δικαιότερο να έχει μία κόρη κι ένα γιο? και γιατί σταμάτησε να κάνει παιδιά ο θεός?

Post subject: Re: ο υιός του θεού
Unread postPosted: 23 Oct 2009, 21:34 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 80 time
Have thanks: 95 time
Δεν έκανε παιδιά ο θεός...
Ο Υιός Λόγος γεννάται αιώνια από τον Πατέρα. Είναι το δεύτερο πρόσωπο της Αγίας Τριάδας.
Είναι μονογενής, γιατί η τριάδα δεν είναι 89 πρόσωπα.
Δεν είναι κόρη, γιατί τον ρόλο της νέας Εύας τον διαδραμάτισε η Παναγία για να εξυψώσει ξανά τη γυναίκα. Ο Χριστός διαδραμάτισε το ρόλο του νέου Αδάμ.

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2009, 21:37 
Power Poster
Power Poster

Has thanked: 1 time
Have thanks: 10 time
'Εχουμε αρχίσει και κρίνουμε τον ίδιο τον Θεό!Πρώτα να κρίνουμε τους εαυτούς μας,να μετανοήσουμε και μετά θα καταλάβουμε γιατί η αγαπή του Θεού προς τον άνθρωπο έστειλε τον αγαπητό του Υιό για να σταυρωθεί και να μας σώσει από την αμαρτία.'Αν ήταν κόρη θα μπορούσε να περάσει τόσο μαρτύριο?Η Αγία Τριάδα είναι το σύμβολο της πίστεώς μας,αλλά στη σημερινή εποχή της αμφισβήτησης και της πτώσεως μας βασανίζουν ερωτήματα του γιατί και πως ο Θεός θα κρίνει τι θα κάνει.

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2009, 22:04 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

zenjt wrote:
'Εχουμε αρχίσει και κρίνουμε τον ίδιο τον Θεό!Πρώτα να κρίνουμε τους εαυτούς μας,να μετανοήσουμε και μετά θα καταλάβουμε γιατί η αγαπή του Θεού προς τον άνθρωπο έστειλε τον αγαπητό του Υιό για να σταυρωθεί και να μας σώσει από την αμαρτία.'Αν ήταν κόρη θα μπορούσε να περάσει τόσο μαρτύριο?Η Αγία Τριάδα είναι το σύμβολο της πίστεώς μας,αλλά στη σημερινή εποχή της αμφισβήτησης και της πτώσεως μας βασανίζουν ερωτήματα του γιατί και πως ο Θεός θα κρίνει τι θα κάνει.

Αντράνταχτο επιχείρημα τολμώ να πω :kafe:

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2009, 22:27 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
Quote:
αυτή είναι μία ερώτηση που πραγματικά δεν είχα σκεφτεί ποτέ να θέσω, ωστόσο όταν την άκουσα (πριν πολλούς μήνες), διαπίστωσα πως είναι εξαιρετικής σημασίας. γιατί, λοιπόν, ο υιός του θεού είναι ένας? δηλαδή... γιατί δεν έκανε ο θεός κι άλλον ένα γιο? και γιατί είναι γιος, κι όχι κόρη? δε θα ήταν δικαιότερο να έχει μία κόρη κι ένα γιο? και γιατί σταμάτησε να κάνει παιδιά ο θεός?

αδελφέ μου της απορίες που έχεις ειλικρινά πρώτη φορά της ακούω, μεγάλο το
μυστήριο της Αγίας Τριάδος, πάρε βιβλία των πατέρων όπως του αγ.Ιω.του
Χρυσοστόμου και θα βρείς της απαντήσεις που ζητάς,βέβαια δεν θα βρείς απαντήσεις όπως αυτές που ρωτάς,αλά θα μάθεις για το μυστήριο της Αγίας Τριάδος που είναι
τεράστιο και δεν θα έφτανε το φόρουμ για να χωρέσει,όπως δεν χωράει και στο
κεφάλι μας, το πως είναι τρία πρόσωπα,αλλα ένας Θεός.

:o

Last edited by raimon on 25 Oct 2009, 12:27, edited 2 times in total.

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2009, 22:50 
Editor
Editor

και για μια καλή αρχή fallen princess μπές εδώ h**p://www.oodegr.com/oode/theos/theos.htm

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 02:51 
Great Poster
Great Poster

Has thanked: 3 time
Have thanks: 1 time
zenjt wrote:

Ζenjt,
Θα συμφωνησω μαζι σου...Το εχω πει και θα το λεω παντα!!Ας σταματησουμε να προσπαθουμε να φερουμε τον Θεο στα μετρα μας, να καταλαβουμε ποιος ειναι, αν υπαρχει, κτλ.Ας κοιταξουμε πρωτα να δωσουμε την δικη μας μαχη με τον εαυτο μας και τους δαιμονες που μας βασανιζουν σχεδον σε ολη μας την ζωη.Ας προσπαθησουμε να γινουμε καλυτεροι και μετα ας τολμησουμε να θεσουμε ερωτηματα του στυλ:''Γιατι ο Θεος δεν εκανε κορη και εκανε γιο?''

Οι πολεμιστές του φωτός αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλον από το βλέμμα.Βρίσκονται στον κόσμο, αποτελούν μέρος του κόσμου *Paulo Coelho

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 02:55 
Great Poster
Great Poster

Falcon wrote:
Ο Υιός Λόγος γεννάται αιώνια από τον Πατέρα. Είναι το δεύτερο πρόσωπο της Αγίας Τριάδας.
Δεν είναι κόρη, γιατί τον ρόλο της νέας Εύας τον διαδραμάτισε η Παναγία για να εξυψώσει ξανά τη γυναίκα. Ο Χριστός διαδραμάτισε το ρόλο του νέου Αδάμ.

+1 Πιστευω οτι η εξηγηση του Falcon τα λεει σχεδον ολα :cool:

Οι πολεμιστές του φωτός αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλον από το βλέμμα.Βρίσκονται στον κόσμο, αποτελούν μέρος του κόσμου *Paulo Coelho

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 10:57 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Αλλά και ποιο είναι το θυληκό της λέξης ΥΙΟΣ ?!
Πάντως όχι κόρη....

Αν και λίγο καθυστερημένα. το λέω εδώ ...εγώ είμαι ο Χριστός...

link: http://www.12830.gr/Forum/?topic=2448.msg42631#msg42631

Επί της ουσίας είμαι (περίπου γιατί ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι είμαι)
<η αντανάκλαση τουτου του σύμπαντος>...έτσι μου φαίνεται....

Δείτε και λίγο αυτό...
link: http://www.shantala.gr/bn_gods.html

...εκεί που λέει <Από την κορυφή του κεφαλιού του ρέει ο Γάγγης ποταμός. >

Για αυτό το λόγο μάλλον μαθαίνουμε πως ο Χριστός(του 0,ο προηγούμενος)
έλεγε τρώτε από το σώμα μου και πίνετε από το αίμα μου....
Είναι όντως αρκετά <δυσνόητο> το ότι
<αυτά που βλέπω εγώ και εσείς βρίσκονται μέσα μου>

Σχετικά με τους άλλους υιούς....νομίζω ότι και τώρα οι θεοί (και ο ΘΕΟΣ,ΔΙΑΣ-ΖΕΥΣ)
κάνουν υιούς αλλά και γενικώς παιδιά .
Αυτό το σύμπαν όμως είναι ήδη γεννημένο (ως άρρεν).
Μπορεί ,ίσως, κάποια άλλα σύμπαντα να είναι θήλεια...δηλαδή να έχουν αντανάκλαση σε γυναίκα...μπορεί...δε γνωρίζω.
...πάντως στο δημοτικό η παρέα μου ήταν κορίτσια...

Στην αρχή (2/2008) έλεγα είμαι ο Χριστός....ο υιός του Διός,Ζηνός.

Αν και είχα σκεφτεί από τότε ότι μπορεί να είμαι <το αισθητό σύμπαν>
ψάχνοντας να βρω την αντιστοιχία του Χριστού στην αμιγώς ελληνική θρησκεία
έλεγα πως είμαι η μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Μετά έλεγα πως είμαι ο Ηρακλής...
Επειδή είχα ακούσει ότι ο Διόνυσσος είναι θεός
και επειδή δε ήθελα να λογίζομαι ως θεός
απέρριπτα την ιδέα να είμαι ο Διόνυσσος.
Τελικώς μάλλον ο Διόνυσσος είμαι ...ο Χριστός...
Κοιτώντας στα Ορφικά βλέπουμε να αποκαλείται ο Διόνυσσος <δαίμων>.

Αυτά προς το παρόν .

(Διευκρίνηση)
Άλλο <πράμα> το <αρχέτυπο> Διόνυσσος
και άλλο πράμα οι διάφορες <υλοποιήσεις > του αρχετύπου...(άπειρα σύμπαντα )..

Οπότε πιθανώς....να μην είναι και ολόσωστη η πρόταση
<Εγώ είμαι ο Διόνυσσος>!

θεά Ήρα,θεά Εστία,θεά Δήμητρα,θεά Αφροδίτη,θεά Αθηνά,θεά Άρτεμις.

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 12:20 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

jimakoskx wrote:
Αλλά και ποιο είναι το θυληκό της λέξης ΥΙΟΣ ?!
Πάντως όχι κόρη....

Αν και λίγο καθυστερημένα. το λέω εδώ ...εγώ είμαι ο Χριστός...

http://www.12830.gr/Forum/?topic=2448.msg42631#msg42631

Επί της ουσίας είμαι (περίπου γιατί ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι είμαι)
<η αντανάκλαση τουτου του σύμπαντος>...έτσι μου φαίνεται....

Δείτε και λίγο αυτό...
http://www.shantala.gr/bn_gods.html
...εκεί που λέει <Από την κορυφή του κεφαλιού του ρέει ο Γάγγης ποταμός. >

Για αυτό το λόγο μάλλον μαθαίνουμε πως ο Χριστός(του 0,ο προηγούμενος)
έλεγε τρώτε από το σώμα μου και πίνετε από το αίμα μου....
Είναι όντως αρκετά <δυσνόητο> το ότι
<αυτά που βλέπω εγώ και εσείς βρίσκονται μέσα μου>

Σχετικά με τους άλλους υιούς....νομίζω ότι και τώρα οι θεοί (και ο ΘΕΟΣ,ΔΙΑΣ-ΖΕΥΣ)
κάνουν υιούς αλλά και γενικώς παιδιά .
Αυτό το σύμπαν όμως είναι ήδη γεννημένο (ως άρρεν).
Μπορεί ,ίσως, κάποια άλλα σύμπαντα να είναι θήλεια...δηλαδή να έχουν αντανάκλαση σε γυναίκα...μπορεί...δε γνωρίζω.
...πάντως στο δημοτικό η παρέα μου ήταν κορίτσια...

Στην αρχή (2/2008) έλεγα είμαι ο Χριστός....ο υιός του Διός,Ζηνός.

Αν και είχα σκεφτεί από τότε ότι μπορεί να είμαι <το αισθητό σύμπαν>
ψάχνοντας να βρω την αντιστοιχία του Χριστού στην αμιγώς ελληνική θρησκεία
έλεγα πως είμαι η μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Μετά έλεγα πως είμαι ο Ηρακλής...
Επειδή είχα ακούσει ότι ο Διόνυσσος είναι θεός
και επειδή δε ήθελα να λογίζομαι ως θεός
απέρριπτα την ιδέα να είμαι ο Διόνυσσος.
Τελικώς μάλλον ο Διόνυσσος είμαι ...ο Χριστός...
Κοιτώντας στα Ορφικά βλέπουμε να αποκαλείται ο Διόνυσσος <δαίμων>.

Αυτά προς το παρόν .

(Διευκρίνηση)
Άλλο <πράμα> το <αρχέτυπο> Διόνυσσος
και άλλο πράμα οι διάφορες <υλοποιήσεις > του αρχετύπου...(άπειρα σύμπαντα )..

Οπότε πιθανώς....να μην είναι και ολόσωστη η πρόταση
<Εγώ είμαι ο Διόνυσσος>!

Κι εγώ είμαι η Χιονάτη. Θες ένα μήλο;

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 13:04 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Καλά ντε ...δε χρειάζετε να αντιμετωπίζεις έτσι κάποιον τρελό που λέει ότι είναι η δευτέρα παρουσία...
Άλλωστε την ιστορία τη ξέρουμε....πολύ λίγοι πίστεψαν ...και είναι και απολύτως λογικό!
Μου επιτρέπεις ελπίζω όμως να θέλω να δουν όλοι αυτή τη δημοσίευση?
Ίσως στο μέλλον ανοίξω ένα θέμα αποκλέιστικά για αυτό.
΄
Και μιας και που είπες για μήλο...αν και άσχετο με το θέμα....

LIDDELL-SCOTT

μήλειος=ο ανήκων εις πρόβατο ...
μηλον(η περισπωμένη)=προβατον...
Μηλίχιος=Μειλίχιος (ΖΕΥΣ)

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 13:29 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Το γέλιο κάνει καλό.
Τα ναρκωτικά σκοτώνουν.
:kafe:

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 14:44 
Editor
Editor

Quote:
Ο θεός Δίας άρχει και αποκαλύπτεται σε όποιον ,τουλάχιστον ,τον πιστέψει.
Δώδεκα οι θεοί του Ολύμπου.
θεός Δίας,θεός Ποσειδώνας,θεός Ερμής,θεός Ήφαιστος,θεός Άρης,θεός Απόλλων,

Σήμερα, 2000 χρόνια μετά τον Χριστό, κάποιοι άνθρωποι, εξακολουθούν να μη δίνουν προσοχή στις προειδοποιήσεις των Χριστιανών, ότι κάποιοι άγγελοι ξέπεσαν, και προσπαθούν να περάσουν ως "θεοί". Εξακολουθούν να λατρεύουν κτιστές θεότητες, αντί να αποδώσουν τη λατρεία τους στον μόνο άξιο να τη δεχθεί, τον Δημιουργό του σύμπαντος. Οι άνθρωποι αυτοί, εξακολουθούν να γίνονται δούλοι αυτών των πεσμένων αγγέλων, και μάλιστα καταλαμβάνονται από αυτούς σε τέτοιο βαθμό, που μισούν ακόμα και τον Σωτήρα του κόσμου τον Ιησού Χριστό, που πέθανε για την ελευθερία τους.

Η δική μας ευχή προς όλους αυτούς, είναι να αντιληφθούν την πραγματικότητα έγκαιρα, προτού ο θάνατος τους φέρει, κάτω από τη φρικτή εξουσία των "θεών" που επέλεξαν.
εδώ θα δείς την αλήθεια
link: h**p://www.oodegr.com/neopaganismos/pseftotheoi/aggeloi1.htm

:happyyyy:

Last edited by raimon on 01 Dec 2009, 18:29, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 17:29 
almasy wrote:
Falcon wrote:

+1 Πιστευω οτι η εξηγηση του Falcon τα λεει σχεδον ολα :cool:

θα διαφωνήσω κάθετα. ο falcon δεν απαντά σ' αυτό που ρώτησα. αυτό που ρωτάω είναι κάτι τελείως διαφορετικό. δε ρώτησα για το ποιος είναι ο υιός λόγος του θεού, αλλά γιατί ο υιός λόγος του θεού είναι ένας, κι αρσενικού γένους. απαντήσεις του τύπου: επειδή τα πρόσωπα τις αγίας τριάδας δεν είναι 89, φανερώνουν περισσότερο πρόθεση διακωμώδησης, ενός ερωτήματος που έθεσα απολύτως σοβαρά. όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, όχι μόνο δεν απαντάει, αλλά ειρωνεύεται κιόλας.
αλλά έστω... ας πούμε ότι το εννοεί σοβαρά. γιατί να μην υπάρχει μία γυναίκα στον πυρήνα του θεού? η παναγία - σύμφωνα με τη χριστιανική θρησκεία - ήταν άνθρωπος. θνητή. δεν ήταν θεός. ερωτώ λοιπόν.. γιατί να μην υπάρχει το θηλυκό γένος στην ουσία του θεού. κι επιμένω στην αρχική μου ερώτηση, η οποία δεν απαντήθηκε. γιατί να έχει έναν υιό, κι όχι δύο, ή τρεις, ή τέσσερις - κι ούτω καθεξής.

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 17:38 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Δε γνωρίζεις καν τη σημασία της φράσης Υιός του Θεού.. Διάβασε καλύτερα την απάντησή μου.

Το τριαδικό δόγμα δεν είναι κάτι που συλλαμβάνεται έτσι απλά. Ψάχνεις να αποδώσεις φύλο στον θεό πριν την ενανθρώπισή του;

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 17:45 
almasy wrote:
Ζenjt,
Θα συμφωνησω μαζι σου...Το εχω πει και θα το λεω παντα!!Ας σταματησουμε να προσπαθουμε να φερουμε τον Θεο στα μετρα μας, να καταλαβουμε ποιος ειναι, αν υπαρχει, κτλ.Ας κοιταξουμε πρωτα να δωσουμε την δικη μας μαχη με τον εαυτο μας και τους δαιμονες που μας βασανιζουν σχεδον σε ολη μας την ζωη.Ας προσπαθησουμε να γινουμε καλυτεροι και μετα ας τολμησουμε να θεσουμε ερωτηματα του στυλ:''Γιατι ο Θεος δεν εκανε κορη και εκανε γιο?''

δε ζήτησα από κανέναν να κρίνει αυτό που ρώτησα. να μου πει αν έκανα καλά που ρώτησα κάτι, ή αν έχω πολύ μεγάλο θράσος που ρωτάω για τον ίδιο το θεό. γνωρίζω, βέβαια πως ο χριστιανισμός είναι ιδιαίτερα κατά τού να ρωτάμε πράγματα που αφορούν τον ίδιο το θεό, λέγοντας πως είμαστε ανάξιοι κλπ,κλπ, ξεχνώντας όμως πως ο ίδιος ο χριστός - που όλοι τους επικαλούνται ως τον σωτήρα του κόσμου - καταδίκασε το πίστευε και μην ερεύνα. έχω κάθε δικαίωμα να θέσω στον ίδιο το θεό, όποιο ερώτημα θέλω, κι έχω το δικαίωμα ν' απαιτήσω να πάρω απάντηση. έχω επίσης κάθε δικαίωμα να κόβω και να ράβω το θεό στα μέτρα μου, όπως ακριβώς έκανε κι ο χριστός. έχω κάθε δικαίωμα ν' αρνηθώ, αν θέλω, το θεό, γιατί εγώ αποφασίζω για τη ζωή μου, κι όχι εκείνος. και δεν ομιλούμε για τόλμη, ούτε για θράσος. ομιλούμε για δικαίωμα, το οποίο η χριστιανική παράδοση έχει καταφέρει πολύ καλά να πάρει από τους ανθρώπους, λέγοντας πως είσαι πολύ μικρός (από άποψη αξίας) για να τολμήσεις να ρωτήσεις για τον ίδιο το θεό. όταν, όμως δε ρωτάς, μένεις στάσιμος. γίνεσαι παθητικός δέκτης. ας το καταλάβουν αυτό κάποιοι, που δεν τολμούν να ρωτήσουν για το θεό, θεωρώντας πως δεν είναι άξιοι να το κάνουν. κι ας καταλάβουν επιτέλους κάποιοι πως ο θεός υπηρετεί τον άνθρωπο, κι όχι ο άνθρωπος το θεό - γιατί αυτό ακριβώς είχε πει ο χριστός.

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 17:57 
Falcon wrote:
Δε γνωρίζεις καν τη σημασία της φράσης Υιός του Θεού.. Διάβασε καλύτερα την απάντησή μου.

Το τριαδικό δόγμα δεν είναι κάτι που συλλαμβάνεται έτσι απλά. Ψάχνεις να αποδώσεις φύλο στον θεό πριν την ενανθρώπισή του;

falcon, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' ό,τι επιδιώκεις να τα παρουσιάσεις. γνωρίζω το χριστιανισμό καλύτερα απ' το όνομα μου, και σου λέω πως ο υιός του θεού υπήρχε και πριν πατήσει το πόδι του στη γη ο χριστός. αυτό που ρώτησα είναι πολύ απλό. γιατί έναν! δε μου δίνεις απάντηση σ' αυτό. θες πάλι να μου πεις πως εγώ αγνοώ κάτι, κι όχι πως αδυνατείς ν' απαντήσεις. αλλά ακόμη κι αν εγώ δεν κατέχω καλά το χριστιανισμό, ρώτησε έναν παπά να σου πει αν υπάρχει ο υιός του θεού πριν την ενανθρώπιση του χριστού, κι αν σου πει όχι, έλα και πες το μου.
και μη μου λες πως εγώ ψάχνω ν' αποδώσω φίλο στο θεό. κοίτα πρώτα στη θρησκεία σου. ο χριστιανισμός έχει αποδώσει φύλο στον ίδιο το θεό, και τον έκανε γένους αρσενικού. τώρα το να το αρνείσαι, δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα...

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 18:03 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

fallen princess wrote:
Falcon wrote:

falcon, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' ό,τι επιδιώκεις να τα παρουσιάσεις. γνωρίζω το χριστιανισμό καλύτερα απ' το όνομα μου, και σου λέω πως ο υιός του θεού υπήρχε και πριν πατήσει το πόδι του στη γη ο χριστός. αυτό που ρώτησα είναι πολύ απλό. γιατί έναν! δε μου δίνεις απάντηση σ' αυτό. θες πάλι να μου πεις πως εγώ αγνοώ κάτι, κι όχι πως αδυνατείς ν' απαντήσεις. αλλά ακόμη κι αν εγώ δεν κατέχω καλά το χριστιανισμό, ρώτησε έναν παπά να σου πει αν υπάρχει ο υιός του θεού πριν την ενανθρώπιση του χριστού, κι αν σου πει όχι, έλα και πες το μου.
και μη μου λες πως εγώ ψάχνω ν' αποδώσω φίλο στο θεό. κοίτα πρώτα στη θρησκεία σου. ο χριστιανισμός έχει αποδώσει φύλο στον ίδιο το θεό, και τον έκανε γένους αρσενικού. τώρα το να το αρνείσαι, δε νομίζω πως έχει κάποιο νόημα...

:kafe: Πριν την ενανθρώπιση ο Υιός Λόγος ήταν άσαρκος. Δεν είπα ότι δεν υπήρχε. Είπα ότι ήταν πνεύμα. :kafe:

Έναν Υιό Λόγο, γιατί είναι 3 πρόσωπα η τριάδα. Το πρώτο ο Πατέρας και το τρίτο ο Παράκλητος.

Ψευτοφεμινισμό διακρίνω ή ιδέα μου είναι; :naii:

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 18:05 
Great Poster
Great Poster

fallen princess wrote:
almasy wrote:
Ζenjt,

δε ζήτησα από κανέναν να κρίνει αυτό που ρώτησα. να μου πει αν έκανα καλά που ρώτησα κάτι, ή αν έχω πολύ μεγάλο θράσος που ρωτάω για τον ίδιο το θεό. γνωρίζω, βέβαια πως ο χριστιανισμός είναι ιδιαίτερα κατά τού να ρωτάμε πράγματα που αφορούν τον ίδιο το θεό, λέγοντας πως είμαστε ανάξιοι κλπ,κλπ, ξεχνώντας όμως πως ο ίδιος ο χριστός - που όλοι τους επικαλούνται ως τον σωτήρα του κόσμου - καταδίκασε το πίστευε και μην ερεύνα. έχω κάθε δικαίωμα να θέσω στον ίδιο το θεό, όποιο ερώτημα θέλω, κι έχω το δικαίωμα ν' απαιτήσω να πάρω απάντηση. έχω επίσης κάθε δικαίωμα να κόβω και να ράβω το θεό στα μέτρα μου, όπως ακριβώς έκανε κι ο χριστός. έχω κάθε δικαίωμα ν' αρνηθώ, αν θέλω, το θεό, γιατί εγώ αποφασίζω για τη ζωή μου, κι όχι εκείνος. και δεν ομιλούμε για τόλμη, ούτε για θράσος. ομιλούμε για δικαίωμα, το οποίο η χριστιανική παράδοση έχει καταφέρει πολύ καλά να πάρει από τους ανθρώπους, λέγοντας πως είσαι πολύ μικρός (από άποψη αξίας) για να τολμήσεις να ρωτήσεις για τον ίδιο το θεό. όταν, όμως δε ρωτάς, μένεις στάσιμος. γίνεσαι παθητικός δέκτης. ας το καταλάβουν αυτό κάποιοι, που δεν τολμούν να ρωτήσουν για το θεό, θεωρώντας πως δεν είναι άξιοι να το κάνουν. κι ας καταλάβουν επιτέλους κάποιοι πως ο θεός υπηρετεί τον άνθρωπο, κι όχι ο άνθρωπος το θεό - γιατί αυτό ακριβώς είχε πει ο χριστός.

Αγαπητη fallen princess,
Θα ηθελα παλι να τονισω κατι που εχω γραψει απο παλια, εδω μεσα στο φορουμ!Oλοι μα ολοι ειμαστε διαφορετικοι και εχουμε ελευθερη γνωμη και βουληση...Οπως λοιπον γραφουν καποιοι την γνωμη τους, θετουν ερωτηματα, κτλ. ετσι και εγω εγραψα την αποψη μου.Μπορει για καποιους να ειναι αρεστη, ενω για αλλους να μην ειναι...και αυτο ειναι σεβαστο.Απο κει και επειτα να μαθουμε ολοι μας οτι η υπεροψια και το θρασσος ποτε μα ποτε δεν ευνοησε κανενα μας!Εχουμε ολοι δικαιωμα να μαθουμε τα παντα γυρω απο την ζωη και τον Θεο, αλλα να μαθουμε πρωτα να καλυτερευσουμε τον εαυτο μας και μετα να ζηταμε απαντησεις στα ερωτηματα μας.Αυτο ισχυει για ολους και για μενα, βεβαιως...Επισης δεν εχω δει πουθενα ο Χριστος μας να λεει οτι ο ανθρωπος υπηρετει τον Θεο η' το αντιστροφο.Ο Χριστος διδαξε την αγαπη και τον σεβασμο.Προσπαθησε, λοιπον αν θες βεβαια, να βρεις απαντησεις στην Καινη Διαθηκη και στα Ευαγγελια.Καθως επισης και να μιλησεις με καποιο πνευματικο...Να ξεκαθαρισω και κατι αλλο, ειμαστε εδω για να μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλον...Αυτο μην το ξεχνας ποτε :happyyyy:

Profile  

Unread postPosted: 24 Oct 2009, 18:13 
zenjt wrote:

κατ' αρχάς να πω πως δεν έκρινα τον θεό. δεν είπα γιατί έκανε παιδί. ρώτησα απλώς γιατί να κάνει ένα παιδί, και γιατί αυτό το παιδί να είναι γένους αρσενικού. επιπλέον... το αν μετανοήσει ένας άνθρωπος είναι δικό του θέμα. αλλά δεν είδα πουθενά το χριστό να λέει πως οι "αμαρτωλοί" δεν έχουν το δικαίωμα να θέσουν ερωτήματα! :cool: ο χριστός δεν είπε ποτέ και πουθενά αυτό που λες εσύ.
κι όσον αφορά στο αν θα άντεχε η κόρη του θεού το μαρτύριο του χριστού, απαντώ αμέσως ναι. θα ήταν κι εκείνη θεά. σε τίποτα κατώτερη απ' το χριστό. θα ήταν όπως ακριβώς κι εκείνος.

Post a new topicPost a reply Page 1 of 12   [ 223 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next