Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 65 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: ΑΛΗΘΕΙΑ
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 01:29 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Γεια σε όλους!! :( Λοιπόν δεν ξέρω πια είναι η ιδανική αρχή αυτών που θέλω να πω αλλά θα ξεκινήσω έτσι

"ΑΛΗΘΕΙΑ" Είναι γεγονός ότι ο καθένας έχει την δική του αλήθεια(γεγονός δεν χρειάζεται καν απόδειξη) και διαμορφώνεται από τις αντιλήψεις του και οι αντιλήψεις του διαμορφώνονται από άλλους παράγοντες..όμως η αλήθεια σαν λέξη υποδηλώνει και μοναδικότητα διότι η αλήθεια μπορεί να είναι μόνο μία,γιατί αν αφαιρέσεις την ιδιότητα της μοναδικότητας από τον όρο της αλήθειας τότε δεν είναι αλήθεια γίνεται κάτι άλλο..ίσως γίνεται αντίληψη!! Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...Που θέλω να καταλήξω??Ο καθένας υποστηρίζει ότι κατέχει και ξέρει την αλήθεια(θρησκείες,ομάδες.ακόμα και ο καθένας μας ίσως σαν άτομο)..με αποτέλεσμα πολυάριθμες αλήθειες!!!το συμπέρασμα?? Η δεν ξέρουμε την αλήθεια και εκφράζουμε αντιλήψεις η την αλήθεια την κατέχει την ξέρει ένας(όταν λέω ένας δεν εννοώ μόνο ένας αλλά και ένα σύνολο ανθρώπων που πιστεύουν τα ίδια πράγματα)και οι υπόλοιποι είναι βαθιά νυχτωμένοι! Εγώ μία ερώτηση θέλω να κάνω και θα το συγκεκριμενοποιήσω το θέμα.....

Εσύ που διαβάζεις αυτή τη στιγμή είσαι σίγουρος ότι το "ρεύμα" που ακολουθείς γύρω από τη δημιουργία και την αρχή όλων κατέχει την αλήθεια???

Η αλήθεια είναι σαν την θάλασσα για να την γνωρίσεις πραγματικά δεν φτάνει να κολυμπάς στην επιφάνεια της,πρέπει να βουτήξεις στα άδυτα της και να δεις κάθε φωτεινό και σκοτεινό σημείο της!!Το θέμα είναι να μην χαθείς στην αναζήτηση...(Χ.Δ)

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 09:14 
Power Member
Power Member

Have thanks: 2 time
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δόθηκε εδώ και πολύ καιρό από τον Σωκράτη.
"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Είναι αδύνατον για το πεπερασμένων δυνατοτύτων ανθρώπινο μυαλό στο πεπερασμένο και λιγοστό χρονικό διάστημα που ζει να συλάβει την ολοκληρωτική αλήθεια για τον κόσμο που το περιβάλλει παρά μόνο μικροσκοπικά κομμάτια.
Αν δεν είμασταν θνητοί θα την γνωρίζαμε αλλά τότε θα είμασταν θεοί και όχι άνθρωποι.
Δεν νομίζετε όμως ότι θα ήταν τελείως βαρετή η ζωή αν γνωρίζαμε τα πάντα; Γι'αυτό και οι θεοί ζηλεύουν τους θνητούς..

Καθηγητές Antony C. Sutton, Carol Quigley

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 09:52 
Advanced Poster
Advanced Poster

Σίγουρα η ζωή θα ήταν βαρετή αν γνωρίζαμε το μέλλον αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για την αλήθεια!!Αλλά όλα έχουν την καλή και την κακή μεριά τους..τελικά ίσως το γνωμικό "μέτρον άριστον"να ισχύει κι εδώ!!!ίσως για να υπάρχει ισορροπία δεν θα πρέπει να γνωρίζουμε όλη την αλήθεια αλλά ένα μέρος αυτής!!Πάντως κοιτώντας γύρω μου βλέπω πως όλα τα πράγματα είναι έτσι δημιουργημένα έτσι ώστε να έχουν την καλή και την κακή μεριά τους,και όταν ανατρέπεται αυτή η ισορροπία υπάρχουν συνέπειες!! Απλά εγώ κάνω αυτήν την ερώτηση στον εαυτό μου και καταλαβαίνω ότι δεν ξέρω την απόλυτη αλήθεια,ίσως να ξέρω ένα μέρος!!και κυρίως αυτή η ερώτηση που κάνω απευθύνεται σε αυτούς που πιστεύουν απόλυτα σε μια θρησκεία όποια και να είναι αυτή...αν υπάρχει κάποιος μέσα στο φόρουμ που πιστεύει ότι η θρησκεία του κατέχει την απόλυτη αλήθεια και όχι ένα μέρος αυτής,σε αυτόν απευθύνεται η ερώτηση μου!!και θέλω να μου πει την άποψη του και να την δικαιολογήσει

Η αλήθεια είναι σαν την θάλασσα για να την γνωρίσεις πραγματικά δεν φτάνει να κολυμπάς στην επιφάνεια της,πρέπει να βουτήξεις στα άδυτα της και να δεις κάθε φωτεινό και σκοτεινό σημείο της!!Το θέμα είναι να μην χαθείς στην αναζήτηση...(Χ.Δ)

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:12 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Την αλήθεια την κατέχει αυτός που πιστεύει οτι γνωρίζει τα λιγότερα και βάζει υπεράνω των ιδεών, απόψεων, συμφερόντων και ομάδων αυτήν!

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:18 
Advanced Poster
Advanced Poster

oceangr2 wrote:
Την αλήθεια την κατέχει αυτός που πιστεύει οτι γνωρίζει τα λιγότερα και βάζει υπεράνω των ιδεών, απόψεων, συμφερόντων και ομάδων αυτήν!

Γειά σου oceangr2 :( :( θα μπορούσες να μου το δικαιολογήσεις η να μου το εξηγήσεις αυτό...γιατί δυσκολεύομαι να το καταλάβω :bigthink: (να με συγχωρείς) :cry:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:59 
alkimachos wrote:
oceangr2 wrote:

Γειά σου oceangr2 :( :( θα μπορούσες να μου το δικαιολογήσεις η να μου το εξηγήσεις αυτό...γιατί δυσκολεύομαι να το καταλάβω :bigthink: (να με συγχωρείς) :cry:

Φίλε και αγαπητέ συντοπίτη αλκίμαχε, από όσο κατάλαβα -και με βρίσκει σύμφωνο ο ωκεανός-:
Για να καταλήξεις στην αλήθεια, δε θα πρέπει σε καμία περίπτωση να νομίσεις ότι ξέρεις αρκετά ή περισσότερα από κάποιον άλλο.Πάντοτε δηλαδή να αισθάνεσαι ότι γνωρίζεις έστω και ελάχιστα λιγότερα από οποιονδήποτε άλλο. Για να φτάσεις στην αλήθεια δεν πρέπει να την ψάχνεις συνεχώς και όχι να αναλωθείς σε ιδέες , απόψεις και να εξυπηρετείς συμφέροντα άλλων, δηλαδή κάποια ιδανικά με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά. Γιατί η αλήθεια είναι φύσει θεική.

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 14:13 
Advanced Poster
Advanced Poster

Ιόλαος wrote:
alkimachos wrote:
oceangr2 wrote:

Φίλε και αγαπητέ συντοπίτη αλκίμαχε, από όσο κατάλαβα -και με βρίσκει σύμφωνο ο ωκεανός-:
Για να καταλήξεις στην αλήθεια, δε θα πρέπει σε καμία περίπτωση να νομίσεις ότι ξέρεις αρκετά ή περισσότερα από κάποιον άλλο.Πάντοτε δηλαδή να αισθάνεσαι ότι γνωρίζεις έστω και ελάχιστα λιγότερα από οποιονδήποτε άλλο. Για να φτάσεις στην αλήθεια δεν πρέπει να την ψάχνεις συνεχώς και όχι να αναλωθείς σε ιδέες , απόψεις και να εξυπηρετείς συμφέροντα άλλων, δηλαδή κάποια ιδανικά με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά. Γιατί η αλήθεια είναι φύσει θεική.

Ευχαριστώ Ιόλαε :D Αλλά αυτό που θέλω να μου πεις είναι γιατί πρέπει να γνωρίζεις τα λιγότερα για να κατέχεις την αλήθεια??συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω ειλικρινά,δεν το απορρίπτω απλά δεν το καταλαβαίνω!!!αυτό που ίσως καταλαβαίνω είναι ότι αυτός που λέει ότι κατέχει την αλήθεια δεν την κατέχει γιατί η αλήθεια είναι έννοια άπιαστη(θεική)και δεν γίνεται να την κατέχει,ακόμα και αυτός που πιστεύει ότι ξέρει λιγότερα..οπότε αυτό που πιστεύει δεν ειναι η αλήθεια αυτό εννοείς??Επίσης συμφωνώ ότι όταν αναζητάς υπερβολικά τότε καταλήγεις να χάθεις..

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 17:48 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Χειρότερο από το να αναζητείς πολύ είναι να αναλύεις! Ειδικά σε θέματα θαυμάτων... Θα πει κάποιος "Πώς ξέρουμε πως είναι θάυμα? Ίσως είναι ψέμα!". Κι όμως, θα το δεις... Όσοι προσπαθούν να αναλύσουν τον Θεό με την λογική καταλήγουν ή άθεοι (κι ούτε αυτοί ξέρουν τον λόγο!) ή με σχιζοφρένεια...

Αποδέξου την μαγεία που υπάρχει στο σύμπαν. Δεν υπάρχει τίποτα κακό...εκτός αν νιώθεις φυλακισμένος ή ντρέπεσαι που είσαι Χριστιανός.

Θα καταλάβεις την αλήθεια, επειδή θα σε ελευθερώσει. Μα όμως τι είναι αυτό στον κόσμο που μας κρατάει ζωντανούς? Η ΑΓΑΠΗ!!!
Λοιπόν, η αγάπη ελευθερώνει...κι ο Θεός το ίδιο, γιατί δεν είναι ένα πρόσωπο στο οποίο υποτάσσεσαι (όχι όπως το σκέφτεσαι), αλλά μία έννοια, είναι η αγάπη στον κόσμο, η σοφία στην κτίση, είναι ο Λόγος που βρίσκεται παντού...

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 18:05 
Advanced Poster
Advanced Poster

Gammaray δυστυχώς δεν μπορώ να πιστεύσω χωρίς να ερευνήσω...νιώθω πολύ πρόβατο!!!γιατί με το ίδιο σκεπτικό αν ήσουν μουσουλμάνος θα έπρεπε να πιστεύεις χωρίς να ερευνάς και να αναλύεις και δεν θα μπορούσες να δεις την 'αληθινή' θρησκεία του χριστιανισμού!!και παλαιότερα έβλεπαν ένα κεραυνό και έλεγαν θαύμα..έλα όμως που η επιστήμη προχώρησε και μπορούμε να τον εξηγήσουμε,αν είχαμε το πνεύμα του να μην ψαχνουμε και να ερευνούμε θα ζουσαμε ακόμα σε σπηλιές και θα είχαμε για ιερείς σαμάνους και άλλους διάφορους!!!ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που βαφτίστηκα χριστιανός ντρέπομαι για τα τόσα χρόνια που δεν παρακινήθηκα λίγο παραπάνω για να ψάξω και τα αποδεχόμουν όλα έτσι!!Η αγάπη ελευθερώνει συμφωνώ και συμφώνω σε πολλά πράγματα με τον χριστιανισμό αλλά κάπου μου το χαλάει...αυτό που θέλω να πω ειναι ότι μπορείς νιώσεις την αγάπη και χωρίς τον θεό,δηλαδή οι άπιστοι δεν αγαπάνε??ο χριστιανισμός έχει πολλές ομοιότητες με την διδασκαλία του Βούδα και μάλιστα συμφωνα με την θρησκευτικό που είχα είναι η πιο κοντινή θρησκεία στον χριστιανισμό!!όλοι οι υπόλοιποι στον κόσμο που αγαπάνε δεν απελευθερώνονται??η μόνο αυτοί που αγαπάν και πιστεύουν στο χριστο?όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι παιδιά του θεού??οι μόνο ποι χριστιανοί είναι παιδιά του?κρίνει από τη θρησκεία η από την ποιότητα του ανθρώπου?ισως τελικά να μην χρειαζόμστε καμία θρησκεία δν ξέρω..

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 18:51 
Advanced Member
Advanced Member

Κατάλαβα... Όλοι μπορούν να αγαπήσουν, αλλά ως Χριστιανοί είμαστε πιο κοντά επειδή έχουμε πρόσβαση στα λόγια του ίδιου του Θεού! Αλλά ως Χριστιανοί είμαστε πιο κοντά στον διάβολο, μας θέλει μακρυά από τον Θεό...έτσι αν κι έχουμε τα σοφά λόγια του Θεού, δεν τα τηρούμε...

Είσαι ελεύθερος να πιστέψεις όπου θέλεις...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 18:56 
Webmaster
Webmaster

alkimachos wrote:
Ιόλαος wrote:
alkimachos wrote:
oceangr2 wrote:

Ευχαριστώ Ιόλαε :D Αλλά αυτό που θέλω να μου πεις είναι γιατί πρέπει να γνωρίζεις τα λιγότερα για να κατέχεις την αλήθεια??συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω ειλικρινά,δεν το απορρίπτω απλά δεν το καταλαβαίνω!!!αυτό που ίσως καταλαβαίνω είναι ότι αυτός που λέει ότι κατέχει την αλήθεια δεν την κατέχει γιατί η αλήθεια είναι έννοια άπιαστη(θεική)και δεν γίνεται να την κατέχει,ακόμα και αυτός που πιστεύει ότι ξέρει λιγότερα..οπότε αυτό που πιστεύει δεν ειναι η αλήθεια αυτό εννοείς??Επίσης συμφωνώ ότι όταν αναζητάς υπερβολικά τότε καταλήγεις να χάθεις..

Όταν μάθεις μια αλήθεια δεν σημαίνει οτι είναι και αλήθεια, υπάρχει πάντα και το φαινομενικά λογικό και αληθές. Αφήνοντας να εξελιχθεί μια κατάσταση, έχοντας υπομονή και μη αφήνοντας την γλώσσα να προτρέχει της σκέψης, ίσως στην αλήθεια που γνώρισες να προστεθούν σημεία, που μπορεί να αλλάξουν την άποψη σου.
Για να το καταφέρεις αυτό όμως χρειάζεται να πιστέψεις οτι η αλήθεια που γνωρίζεις μπορεί να είναι φαινομενική, οπότε θα πρέπει να αναμένεις να μάθεις και τις συνθήκες αυτής για να φθάσεις κάποτε στο απόλυτο.
Αν εμμένεις οτι γνωρίζεις το απόλυτο, τότε δεν διαφέρεις απο έναν εγωιστή ή ακόμα και απο μια συμμορία (ιδεολογική ομάδα) που προσπαθεί να επιβάλει την φαινομενική αλήθεια της, στους εγωιστές οπαδούς θύματά της.

Η αλήθεια είναι ανάλογη της σοφίας. Όσο περισσότερα γνωρίζεις, τόσο συνειδητοποιείς πόσο λίγα ξέρεις, τείνοντας να αγγίζεις την άγνοια.
Έτσι όσο περισσότερες αλήθειες γνωρίζεις, τόσο συνειδητοποιείς πόσο ψέμα κυριαρχεί στην αλήθεια του κόσμου και πόσο δρόμο έχεις ακόμα μέχρι να φθάσεις κάποιους άλλους που γνωρίζουν περισσότερες αλήθειες απο σένα, και ως αλυσίδα, εσύ γι αυτούς γνωρίζεις φαινομενικά περισσότερα αληθή πράγματα, απο αυτούς που γνωρίζουν λιγότερες αλήθειες απο σένα.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 19:15 
Advanced Poster
Advanced Poster

oceangr2 wrote:
alkimachos wrote:
Ιόλαος wrote:
alkimachos wrote:
oceangr2 wrote:

Όταν μάθεις μια αλήθεια δεν σημαίνει οτι είναι και αλήθεια, υπάρχει πάντα και το φαινομενικά λογικό και αληθές. Αφήνοντας να εξελιχθεί μια κατάσταση, έχοντας υπομονή και μη αφήνοντας την γλώσσα να προτρέχει της σκέψης, ίσως στην αλήθεια που γνώρισες να προστεθούν σημεία, που μπορεί να αλλάξουν την άποψη σου.
Για να το καταφέρεις αυτό όμως χρειάζεται να πιστέψεις οτι η αλήθεια που γνωρίζεις μπορεί να είναι φαινομενική, οπότε θα πρέπει να αναμένεις να μάθεις και τις συνθήκες αυτής για να φθάσεις κάποτε στο απόλυτο.
Αν εμμένεις οτι γνωρίζεις το απόλυτο, τότε δεν διαφέρεις απο έναν εγωιστή ή ακόμα και απο μια συμμορία (ιδεολογική ομάδα) που προσπαθεί να επιβάλει την φαινομενική αλήθεια της, στους εγωιστές οπαδούς θύματά της.

Η αλήθεια είναι ανάλογη της σοφίας. Όσο περισσότερα γνωρίζεις, τόσο συνειδητοποιείς πόσο λίγα ξέρεις, τείνοντας να αγγίζεις την άγνοια.
Έτσι όσο περισσότερες αλήθειες γνωρίζεις, τόσο συνειδητοποιείς πόσο ψέμα κυριαρχεί στην αλήθεια του κόσμου και πόσο δρόμο έχεις ακόμα μέχρι να φθάσεις κάποιους άλλους που γνωρίζουν περισσότερες αλήθειες απο σένα, και ως αλυσίδα, εσύ γι αυτούς γνωρίζεις φαινομενικά περισσότερα αληθή πράγματα, απο αυτούς που γνωρίζουν λιγότερες αλήθειες απο σένα.

Kατάλαβα πιο ήταν ο τρόπος πυ το έθεσες και νομίζω θα συμφωνήσω!!! +1 +1 +1 +1 +1 +1

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 16 Sep 2008, 13:15 
Η Αλήθεια, η όντως Αλήθεια και όχι η υποκειμενική αλήθεια του καθενός μας, μας επισκευτηκε πριν δυό χιλιάδες χρόνια. Και μεις την σταυρωσαμε... Και το χειρότερο όλων είναι πως...την σταυρωνουμε ακόμα. Με τα λόγια, τα έργα, τις σκέψεις μας...

Post subject:
Unread postPosted: 17 Sep 2008, 07:15 
Webmaster
Webmaster

Μακάρι αυτήν την Αλήθεια να την αποδεχόταν και οι πλέον πιστοί, όμως το αντίθετο γίνεται.
Μετά απο 2000 χρόνια κατά πλειοψηφία πιστεύουμε ακόμα στην υλιστική αντίληψη της ανάστασης του ανθρώπου (ανάσταση του σώματος).
Ας είναι, τουλάχιστον ας περιοριστούμε στις καλές πράξεις, αφού αφήνουμε να συσκοτίζουν το πνεύμα μας, αυτοί που για κάποιους "αντιπροσωπεύουν" την αλήθεια.

Truth

Image

Profile  

Post subject: Re: ΑΛΗΘΕΙΑ
Unread postPosted: 04 Jan 2009, 19:40 
Researcher
Researcher

Has thanked: 59 time
Have thanks: 62 time
Highscores: 1
Quote:
Μετά από 2000 χρόνια κατά πλειοψηφία πιστεύουμε ακόμα στην υλιστική αντίληψη της ανάστασης του ανθρώπου (ανάσταση του σώματος).

Μετά από 2000 χιλ χρόνια δυστυχώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε ακόμη , ότι το ανθρώπινο σώμα πέρασε στην αιωνιότητα πάνω από μια φορά , Χριστός , Προφ. Ηλίας .
Είναι πλάνη η άποψη ότι το πνεύμα δεν χρειάζεται την ύλη ή μπορεί να αναταθεί χωρίς πρώτα να ακουμπήσει αυτήν .

Τις εκφάνσεις αυτής μετρά και αξιολογεί . Αυτό είναι το έργο του .

Η Αλήθεια είναι μία . Οι δρόμοι πολλοί .
Το να δηλώνεις ότι γνωρίζεις την Αλήθεια που είναι ο Θεός σου , δεν είναι εγωιστικό . Το να απαιτείς την γνώση του , ναι , είναι εγωιστικό όχι όμως απαγορευτικό .
Άλλο αλήθεια και άλλο γνώση . Δεν είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς .
Η γνώση μετριέται αποκτιέται , η αλήθεια όχι , είναι μία κοινή για όλους .

Profile  

Post subject: Re:
Unread postPosted: 04 Jan 2009, 20:49 
Poster
Poster

Have thanks: 0 time
ultimate wrote:
Η Αλήθεια, η όντως Αλήθεια και όχι η υποκειμενική αλήθεια του καθενός μας, μας επισκευτηκε πριν δυό χιλιάδες χρόνια. Και μεις την σταυρωσαμε... Και το χειρότερο όλων είναι πως...την σταυρωνουμε ακόμα. Με τα λόγια, τα έργα, τις σκέψεις μας...

Φίλε μου, η όντως αλήθεια που λές,είναι η πιο υποκειμενική και ψεύτικη <<αλήθεια>> που υπήρξε ποτέ.Το ότι εσύ προσωπικά πιστεύεις σε αυτήν, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι πραγματική, όπως το ίδιο ισχύει και για όλες τις θρησκείες αλλά και για τους επιστήμονες,αυτούς που λένε ότι δεν υπάρχει το θείο αλλά μόνο η ύλη.
Βέβαια, η συγκεκριμένη <<αλήθεια >> των επιστημόνων αυτών,είναι αποδεδειγμένο ότι είναι το δεύτερο μεγαλύτερο ψέμα που γνώρισε η ανθρωπότητα,μετά το πρώτο μεγαλύτερο ψέμα που είναι ο ίδιος ο Χριστός...

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

Code:
Απαγορεύεται να προσβάλεις τα πιστεύω άλλων μελών. Αυτή την προειδοποίηση δεν θα την επαναλάβω και η έξοδος απο το φόρουμ θα είνια μονόδρομος. Σε παρακαλώ συμορφώσου με τους κανόνες του φόρουμ.
Εκ της Δ.Ο.

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2009, 00:22 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
Ο Χριστός ήλθε στον κόσμο να κηρύξει την αλήθεια,τον πίστεψαν χιλιάδες
εκατομμύρια άγιοι και μαρτύρησαν.
Γρηγόριος Βασίλειος Χρυσόστομος Τρεiς μέγιστοι φωστήρες της χριστιανοσύνης κήρυξαν το ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ως το μόνο και αληθινό Θεό,δεν είμαστε εμείς πιο μορφωμένοι από αυτούς, αλλά σήμερα η ψευτοκουλτουριάρηδες δηλώνουν άθεοι για να φανούν μοντέρνοι στην κοινωνία και ότι είναι κάποιοι, γιατί είναι κομπλεξικά στοιχεία.
Προσπαθούν να μας ανοίξουν τα μάτια πηγαίνοντας από φόρουμ σε φόρουμ για να μας κάνουν παγανιστές άθεους σατανιστές και αντίχριστους ,κρατήστε της ιδέες σας για τους εαυτούς σας, αφήστε μας πια ήσυχους !

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2009, 00:38 
Editor
Editor

Αυτά για των προλαλήσαντα

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2009, 13:30 
Advanced Member
Advanced Member

Ναι, αλλά ο KETSAP πιστεύει πως εκείνος είναι σωστός. Κι όμως, τα ίδια λένε κι οι Χριστιανοί για τις άλλες θρησκείες, πως είναι μία πλάνη.

Μα raimon, δεν είναι ο πληθυσμός το επιχείρημα, γιατί και οι πιο πολλοί Ιουδαίοι ήθελαν να σταυρώσουν τον Ιησού. Άρα είχαν δίκιο?
Το ότι ο Ιησούς είναι ο Χριστός το μαρτυρούν έγκυρες ιστορικές πηγές, η Βίβλος, τα θαύματα τόσων Αγίων, οι εξορκισμοί, και η τελειότητα του να ζεις ως Χριστιανός!

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2009, 22:58 
Editor
Editor

Φυσικά GammaRay και δεν είναι μόνο το πλήθος τον αγίων, αλλά που πήγαιναν στο μαρτύριο τραγουδώντας, και βέβαια τα τόσα θαυμαστά και υπερφυσικά σημεία. Αλλά γιατί την πολεμούν την πίστη του Ιησού; τη το κακό λέγει ;την αγάπη διδάσκει την συγχωρητικότη διδάσκει την ανεξικακία διδάσκει την υπομονή και την ελπίδα διδάσκει το καλό μας λέγει και όχι το κακό γιατί λοιπόν την πολεμούν; γιατί πολεμητε τόσο όσο καμία άλλη πίστη ; φυσικά γιατί είναι η μόνη αληθινή πίστη και ο σατανάς έχει τους δικούς του τα όργανα του που τους χρησιμοποιεί. αλλά η θρησκεία μας θέλει και θυσίες έχει και πολλά μη και αυτή δεν θέλουν να κάνουν θυσίες, λέγει μη κλέψεις μη μοιχεύσεις μην πεις ψέματα μην αδικήσεις θέλει νηστεία θέλει εγκράτεια και άλλα πολλά που δεν θέλουν να κάνουν!
ο Χριστός μας λέγει στενή και τεθλιμμένη η οδός που οδηγεί στην ζωή!
Καλή μετάνοια σε όλους μας.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 65 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next