Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 64 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Προγαμιαίες (εφηβικές) σχέσεις
Unread postPosted: 13 Jul 2008, 01:03 
Advanced Member
Advanced Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 time
Παιδιά, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας στα παρακάτω θέματα?

-Σχέση πριν τον γάμο
-Σεξ πριν τον γάμο
-Εφηβικές σχέσεις

Στα δύο τελευταία κολλάει άνετα η πλύση εκγεφάλου που έχουμε πάθει όλοι μας και η εξοστράκιση που δέχονται τα παιδιά πια, εδώ το ξέρω (παρ' όλα αυτά πείτε μου γνώμες, παρακαλώ!). Αλλά οι σχέσεις πριν τον γάμο?

Οι γνώμες όλων σας μετράνε! :(

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 14 Jul 2008, 14:00 
Moderator
Moderator

Have thanks: 15 time
Highscores: 1
Από θρησκευτικής πλευράς και σαν προσωπική γνώμη πιστεύω πως επιτρέπεται κάθε ανθρώπινη σχέση αρκεί να μην υπάρχει το σεξουαλικό στοιχείο. Το σεξ από την σκοπιά που το συζητάμε επιτρέπεται μόνο στα πλαίσια του γάμου. Αλλά ακόμα και στον γάμο δεν θα πρέπει να κάνουμε άκρατο σεξ και πρέπει να διακόπτουμε κατά την περίοδο της νηστείας, μας λένε οι γεροντάδες. Το σεξ έχει προεκτάσεις που δεν έχουμε κατανοήσει πλήρως. Σαν παράδειγμα αναφέρω ότι ένα μεγάλο κομμάτι της σκοτεινής τέχνης των μάγων βασίζεται πάνω στην σεξουαλική μαγεία.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 14 Jul 2008, 14:19 
Θα διορθώσω λίγο αυτό που σωστά σου επισημαίνει ο joro. Εγω δεν θα έλεγα την λέξη "επιτρέπεται" θα έλεγα "δεν είναι επικίνδυνο"...κάτω από την ευλογία.
Η ιερολογία του γάμου, παρέχει την προστασία που χρειάζεται...

Post subject:
Unread postPosted: 14 Jul 2008, 15:27 
Advanced Member
Advanced Member

Πολύ καλά! Και να δείτε πως όλοι αυτοί που έχουν κόμπλεξ με το προγαμιαίο σεξ είναι επειδή δεν μπορούν να συγκρατηθούν όπως οι υπόλοιποι!

Το σεξ δεν είναι τόσο μεγάλος πειρασμός ως λαγνική απόλαυση, αλλά ως ένα είδους μόδας πια.

Προσωπικά πιστεύω πως μία μικρή σχέση πριν ον γάμο χρειάζεται, εκτός αν έχει προηγηθεί μακροχρόνια φιλία και ο/η μέλλον/μέλλουσα σύζυγος είναι Χριστιανός/ή...εκεί υπάρχει μεγαλύτερη κατανόηση και κανείς δεν θα νοιαστεί για μία μεγάλη σχέση πριν τον γάμο κλπ., άλλο επίπεδο συνενόησης οι Χριστιανοί!

Τίποτα για ηλικίες στον γάμο δεν έχει ειπωθεί ποτέ από Άγιο ή τον Χριστό, σωστά?

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Jul 2008, 09:10 
Moderator
Moderator

ίσως αυτό το απόσπασμα να σε βοηθήσει να δεις το θέμα από μία άλλη γωνία....

«Ο δον Χουάν μου είπε ότι όλοι ερχόμαστε στον κόσμο με μια συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας που καθορίζεται
από τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πραγματοποιήθηκε η σύλληψή μας. Αν η συνουσία ήταν βαρετή, χωρίς οργασμό,
το νέο ον θα έχει λιγοστή ενέργεια.» Έφερε ως παράδειγμα την περίπτωσή του: «Η μητέρα μου ήταν δεκαπέντε ετών.
Η επαφή της με τον πατέρα μου έγινε πίσω από μια πόρτα. Εκείνη δεν τελείωσε. Γι' αυτό, ο δον Χουάν με συμβούλευσε
να μην σπαταλώ τη σεξουαλική μου ενέργεια. Η σεξουαλική πράξη -συνέχισε με διδακτικό ύφος- έχει τεράστια σημασία.
Καταναλώνει μεγάλη ποσότητα ενέργειας και αποτελεί γεγονός για την τεκνοποίηση. Δεν μπορείς να τη σπαταλάς με
χυδαίο τρόπο.» Υπάρχουν και άλλα θέματα σχετικά με την τεκνοποίηση, που επίσης μου εξήγησε: «Το παιδί όταν
γεννιέται παίρνει από τη δική μας ενέργεια, και στο φωτεινό αυγό το οποίο είμαστε μπορεί να παρατηρηθεί η
ύπαρξη τόσων σκοτεινών κηλίδων όσα παιδιά έχουν γεννηθεί. Όταν ανησυχούμε μήπως χτυπήσουν τα παιδιά, στην
πραγματικότητα ανησυχούμε για την ενέργεια την οποία τους έχουμε παραχωρήσει.» Και διαβεβαιώνει:
«Δεν πρέπει να αγκαλιάζουμε τα παιδιά από μπροστά, γιατί τα αποδυναμώνουμε στην ασυνείδητη επιθυμία μας να
ανακτήσουμε αυτή την ενέργεια και να ξαναγίνουμε πλήρεις.»

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Jul 2008, 10:31 
New Member
New Member

Have thanks: 0 time
πιστευω πως το σεξ σε οποια ηλικια κι αν γινεται,προγαμιαια, εφηβεια,τριτη ηλικια κλπ

βοηθαει στην καλυτερη υγεια ενος ατομου,
προφυλλασει απο καρδιακες παθησεις,εγκεφαλικα,τονωνει το νευρικο συστημα

και γενικα συμβαλει στην ισορροπια της ψυχοσωματικης υγειας μας.

τοσο μεγαλυτερη και η ΠΤΩΣΗ

-Μαυρη Μαρμαγκα-

1970-???

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Jul 2008, 11:37 
Moderator
Moderator

Ευχαριστώ αγαπητέ Ορφέα για την επισήμανση σου που είναι σωστή. Πράγματι το απόσπασμα είναι από τον Carlos Castaneda τον όποιο δεν ανέφερα. Και πάλι σωστά ο χαρακτήρας του συγγραφέα είναι αμφιλεγόμενος. Το κείμενο το παρέθεσα σαν παράδειγμα για να ξεφύγουμε από την στενή έννοια του σεξ σε υλικό επίπεδο με τις όποιες σκοπιμότητες μας έχει κάνει η σύγχρονη εποχή να το βλέπουμε. Είναι η συνέχεια της προηγούμενης απάντησης μου, που αναφέρω ότι υπάρχουν προεκτάσεις που πιθανόν να μην τις αντιλαμβανόμαστε. Πρακτικές όπως η σεξουαλική μαγεία, το ταντρικό σεξ και άλλα δείχνουν ότι υπάρχει μία προέκταση του σεξ σε άλλα επίπεδα. Οπότε ενισχύεται η θέση της εκκλησίας ότι το σεξ πρέπει να υπάρχει μέσα στο μυστήριο του γάμου και όχι έξω από αυτό. Η δική μου σύμφωνη γνώμη με του Carlos είναι ότι το σεξ δεν σταματάει στον σωματικό οργασμό. Έχει μία ολότητα που έχουμε ξεχάσει στις μέρες μας ψυχο-σωματική-ενεργειακή. Όλοι έχουμε ακούσει τής εκφράσεις <δεν πας να γ.... να ηρεμήσεις?>. Πιθανόν ο Carlos να μην έχει άδικο ως προς το κομμάτι της ενέργειας. Το σώμα μας λειτουργεί με βάση την ενέργεια του. Ένα απλό και καθημερινό παράδειγμα είναι, όταν χτυπάμε στο σώμα μας άμεση αντίδραση είναι να βάλουμε το χέρι μας πάνω σε αυτό το σημείο και να του μεταδώσουμε θερμική ενέργεια ώστε να απαλύνουμε τον πόνο. Το γνωστό μας μούτζομα είναι η ασυνείδητη εκδικητική κίνηση να μεταδώσουμε αρνητική ενέργεια σε αυτών που θεωρούμε ότι μας έκανε κάτι κακό. Οπότε και η εκδοχή να μεταφέρετε ενέργεια κατά την διάρκεια του σεξ δεν είναι απίθανη. Χαίρομαι για την επέμβαση και τις αντιρρήσεις σου Ορφέα που πάντα διατυπώνεις με ήθος γιατί έτσι ίσως βοηθήσουμε περισσότερο τον αγαπητό Gamma Ray.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 16 Jul 2008, 16:00 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Όταν υπάρχει κοινή συναίνεση σε μια σχέση ή μια σεξουαλική επαφή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Άλλωστε ποιος το απαγορεύει;

Πρέπει όμως τα πάντα να έχουν μέτρο και όχι ασυδοσία σε επίπεδο αλλαγής πουκαμίσου, αλλά εφηβικού έρωτα που θα έχει κάποια διάρκεια η οποία μπορεί να καταλήξει και σε δια βίου σύνδεση (πράγμα σπάνιο, ως αδύνατο).

Η σεξουαλική σύνδεση αυτή για τον άνδρα είναι βιολογική ανάγκη και για την γυναίκα συναισθηματική προσφορά. Έτσι μας γέννησε η φύση και τους νόμους της φύσης ουδείς μπορεί να τους αλλάξει απο αυτόν που τους δημιούργησε.

Όσοι λένε τώρα για αμάρτημα έναν νεανικό έρωτα και μια σεξουαλική επαφή, μακάρι να ήταν αυτό το μεγαλύτερο αμάρτημα του ανθρώπου και όλα θα ήταν στην θέση που θα έπρεπε.

Ο φθόνος και ο υλισμός είναι τα ποιο θανάσιμα αμαρτήματα και απο αυτά να προσέχεις και όχι απο την ετερόφυλη έλξη που έχει ευλογηθεί για την διαιώνιση του είδους που λένε κάποιοι ή για την βοήθεια στο να κατέλθουν περισσότερες ψυχές προς εκπαίδευση λέω εγώ και πλήρωση της Θείας οικονομίας.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 16 Jul 2008, 16:24 
Advanced Member
Advanced Member

Ένα τεστάκι εγκράτειας είναι το σεξ πριν τον γάμο...γιατί κατ' αρχήν είναι λαγνικό σίγουρα!

[Μιλόντας για Χριστιανούς πάντα...]

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 16 Jul 2008, 17:54 
Power Poster
Power Poster

Have thanks: 6 time
Kατα τη γνωμη μου εξαρταται υπο ποιες προϋποθεσεις και για ποιον λογο να γινει μια σεξουαλικη επαφη.
Ο ανθρωπος εχει απο την φυση του καποιες βιολογικες αναγκες τις οποιες οταν τις ικανοποιει αισθανεται ενστικτωδη ευχαριστηση. Πχ οταν πειναμε και φαμε κατι αισθανομαστε ευχαριστηση, το ιδιο και οταν διψαμε και πιουμε νερο. Το να τρως ομως παραπανω απο οσο χρειαζεσαι μονο και μονο για να νιωσεις ευχαριστηση θα σε οδηγησει σε προβληματα υγειας.
Αντιστοιχα και η ερωτικη επαφη δινει ευχαριστηση ετσι ωστε να αναπαραγεται ο ανθρωπος για καποιον λογο. Ειναι μια λειτουργια που εχει καποιο λογο για τον οποιο πρεπει να γινει. Το ερχεσαι σε ερωτικη επαφη ομως μονο και μονο για να ευχαριστηθεις χωρις να προκειται να κανεις παιδια, ειναι σαν να τρως φαγητο χωρις να το χρειαζεσαι.
Οπως το φαγητο το τρωμε για καποιον λογο και οχι απλα για να παχαινουμε, αντιστοιχα και η ερωτικη επαφη πρεπει να γινεται οταν πρεπει.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 16 Jul 2008, 18:03 
Advanced Member
Advanced Member

+1
Έγραψες!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 25 Jul 2008, 21:23 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Have thanks: 1 time
+1 ακριβώς αυτό είναι φίλε Priame!!

και σε αυτό, απλά πρέπει να ακολουθούμε τα ρητά "μέτρον άριστον" και "μηδέν άγαν".
Οπως άλλωστε και σε όλα στη ζωή μας. τότε θα βρούμε την εσωτερική ισορροπία που χρειαζόμαστε....

όλα τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι μόνο προς κατανάλωση και εκφοβισμό, κατα την γνώμη μου....

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 05 Aug 2008, 00:19 
Member
Member

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 3 ΣΧΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΕΞ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ, ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΛΤΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ: ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΡΗΜΙΤΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΝΗΣΤΕΙΑ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΜΑΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΛΙΓΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΦΑΪ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΒΑΣΙΚΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. :cry: Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ. ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ, ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ; ΟΥΤΕ ΦΑΪ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ. :cry:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 05 Aug 2008, 07:20 
Forum Legend
Forum Legend

Have thanks: 5 time
Highscores: 19
Αγαπητοί φίλοι και φίλες

Ας σκεφτούμε και το γεγονός ότι ως κοσμικοί, αλλά άνθρωποι το είδος, διαφέρουμε από τα άλλα έμβια όντα στο γεγονός της ερωτικής επαφής. Οι διαφορές γνωστές. Άλλωστε, το "αυξάνεστε και πληθύνεστε" γίνεται μόνον με αυτόν, τον ευλογημένο τρόπο.

Ω ξήν, αγγέλεις Λακεδαιμονίοις, ότι τήδε κείμεθα, τοις κείνων ρήμασι (αεί) πειθόμενοι!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 05 Aug 2008, 11:37 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 83 time
Have thanks: 50 time
Fallacia wrote:
ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 3 ΣΧΕΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΕΞ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ, ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΛΤΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ: ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΡΗΜΙΤΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΝΗΣΤΕΙΑ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΜΑΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΦΑΩ ΛΙΓΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΦΑΪ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΒΑΣΙΚΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. :cry: Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ. ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ, ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ; ΟΥΤΕ ΦΑΪ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ. :cry:

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ κδ΄:(17-24):
ο επι του δωματος μη καταβατω αραι τα εκ της οικιας αυτου
και ο εν τω αγρω μη επιστρεψατω οπισω αραι το ιματιον αυτου
ουαι δε ταις εν γαστρι εχουσαις και ταις θηλαζουσαις εν εκειναις ταις ημεραις
προσευχεσθε δε ινα μη γενηται η φυγη υμων χειμωνος μηδε σαββατω
εσται γαρ τοτε θλιψις μεγαλη οια ου γεγονεν απ αρχης κοσμου εως του νυν ουδ ου μη γενηται
και ει μη εκολοβωθησαν αι ημεραι εκειναι ουκ αν εσωθη πασα σαρξ δια δε τους εκλεκτους κολοβωθησονται αι ημεραι εκειναι
τοτε εαν τις υμιν ειπη ιδου ωδε ο χριστος η ωδε μη πιστευσητε εγερθησονται γαρ ψευδοχριστοι και ψευδοπροφηται και δωσουσιν σημεια μεγαλα και τερατα ωστε πλανασθαι ει δυνατον και τους εκλεκτους

"Γνώσεσθε την αλήθειαν. Η δ'αλήθεια ελευθερώση υμάς..."

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 20 Aug 2008, 17:21 
Σχετικά με τις ερωτικές σχέσεις πριν το γάμο και μέσα στο γάμο

«Μια εύλογη απορία που έχουν πολλοί, είναι: Γιατί δηλαδή θα πρέπει να παντρευτεί κάποιος για να έχει ερωτικές σχέσεις; Και καλά τις σχέσεις με πολλούς συντρόφους. Είναι κατανοητό ότι αποτελούν παραβίαση του φυσιολογικού δεσμού μεταξύ δύο ανθρώπων. Γιατί άραγε όμως, ο γάμος (και μάλιστα ο θρησκευτικός γάμος), να είναι αναγκαίος για δύο ανθρώπους που αγαπιούνται και θέλουν να ζήσουν μαζί, και να μην αρκεί η συναισθηματική και σαρκική τους ένωση χωρίς γάμο; Δεν είναι το ίδιο; Ποια η διαφορά;

Είναι βέβαια εύκολο να καταλάβει κάποιος τους κοινωνικούς λόγους, και τα κοινωνικά οφέλη που έχει μια οικογένεια από έναν γάμο. Το δυσκολότερο είναι να κατανοήσει την πνευματική διάσταση του ζητήματος, η οποία όμως είναι η σημαντικότερη διάσταση για την Εκκλησία. Γι' αυτό θα αφήσουμε για άλλη φορά αναλύσεις πέραν των πνευματικών λόγων, που φυσικά απευθύνονται σε πιστούς ανθρώπους, και όχι σε απίστους!

Εσύ αγαπητέ ΠΙΣΤΕ αναγνώστη που ρωτάς για τις προγαμιαίες σχέσεις, έχε υπ' όψιν σου, κατ' αρχήν, ότι όσον αφορά το ελεύθερο σεξ, σε πνευματικό επίπεδο, αποτελεί ΜΟΝΙΜΗ ΕΝΩΣΗ των εμπλεκομένων μελών. Σε σημείο που ακόμα και αν χωρίσουν, οι πνευματικές πτώσεις του ενός, (ή και το αντίθετο), επηρεάζουν με έντονο τρόπο και τη ζωή του άλλου! Και σκέψου τι συμβαίνει σε ανθρώπους που έχουν πολλούς πνευματικούς συντρόφους! Ακόμα και μετάδοση δαιμονίων συμβαίνει με τον τρόπο αυτό. Γίνεται έτσι πολύ δυσκολότερη η πνευματική πορεία κάποιου, που έχει συνδέσει τη ζωή του με πολλούς τέτοιους συντρόφους, γιατί βάλλεται από διάφορες μεριές και "τον κρατούν στη γη". Φυσικά, σε μικρότερο βαθμό, μια τέτοια σύνδεση υπάρχει και λόγω συγγένειας, όπου όσο στενότερη είναι η συγγένεια, τόσο περισσότερο η πτώση του ενός επηρεάζει τον άλλον, και το αντίθετο φυσικά. Τα πάντα στον κόσμο μας συνδέονται, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο επίπεδο. Αλλά εδώ δεν θα μιλήσουμε άλλο για το σεξ με πολλούς συντρόφους, μια και απευθυνόμαστε σε πιστούς Χριστιανούς και αυτό το κατανοούν. Εδώ το θέμα μας είναι η σχέση δύο ανθρώπων μόνο.

Περί του ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΟΥ σεξ λοιπόν, μεταξύ δύο ανθρώπων, πρέπει επίσης να γνωρίζεις, ότι στην πραγματικότητα, ΑΥΤΟ ΚΑΘΕΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ. Δεν κάνει τον γάμο η ΤΕΛΕΤΗ, αλλά το ίδιο το σεξ!!! Σκέψου απλά και μόνο τη λέξη: "μονο - γαμικός"!!! Τη λέξη: "γάμος"! Και τη λέξη: "γαμώ"! Είναι η ίδια ακριβώς λέξη. Δεν υπάρχει διαφορά. Στην Αγία Γραφή για παράδειγμα, γάμος ήταν η πρώτη συνεύρεση του ανδρογύνου, όταν ο γαμπρός έπαιρνε τη νύφη στο σπίτι του! Στα μάτια του Θεού, είτε έχει προηγηθεί τελετή, είτε όχι, το ζήτημα είναι το ίδιο. Πρόκειται για ΓΑΜΟ, εφ' όσον έχει γίνει η σεξουαλική πράξη.

Γιατί λοιπόν στην Εκκλησία θέλουμε να "τελέσουμε γάμο", εννοώντας την τελετή;

Εδώ το κλειδί για να το κατανοήσουμε, είναι η λέξη: "ΜΥΣΤΗΡΙΟ". Γι' αυτό η Ορθόδοξη Εκκλησία, δεν αναγνωρίζει τις τελετές γάμου αλλοδόξων. Αλλά οφείλουν να την επαναλάβουν Ορθόδοξα οι Χριστιανοί για να αναγνωρίζονται στην Εκκλησία ως ζευγάρι, έστω και αν ήταν παντρεμένοι για δεκαετίες πριν γίνουν Χριστιανοί!

Εντός την Εκκλησίας, ο γάμος εντάσσεται στο σχέδιο της σωτηρίας. Ο στόχος, δεν είναι να ΩΦΕΛΗΘΕΙ κάποιος από τις σεξουαλικές χάρες του άλλου. Ούτε να ζήσουν απλώς μαζί "ευτυχισμένοι" δύο άνθρωποι. Ο στόχος του γάμου ως ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ, (ως "μύησης", για να γίνει κατανοητή η έννοια της λέξης), είναι ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΘΕΩΤΙΚΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ. Με άλλα λόγια, εκτός από τους δύο, βάζουμε στη ζωή της οικογενείας μας ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ. Δεν ζούμε ερήμην του Θεού, ούτε τεκνοποιούμε χωρίς Αυτόν. Αλλά "εαυτούς και αλλήλους, και ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΗΜΩΝ, Χριστώ τω Θεώ παραθώμεθα". Λέμε δια της μύησης αυτής στον Θεό: "Θεέ μου, η πορεία μας προς τη Θέωση, στα πλαίσια της Εκκλησίας σου, είναι δεδομένη. Παρακαλούμε, να ευλογήσεις αυτή τη νέα κατάσταση της ζωής μας, ώστε πλέον, όχι ένας, αλλά ΔΥΟ μαζί, ενωμένοι ως ανδρόγυνο, να συνεχίσουμε αυτή την πορεία, που είναι και το κέντρο της ζωής μας, και ο στόχος μας".

Ο στόχος λοιπόν, ΔΕΝ είναι ούτε η "ευτυχία" των δύο, ούτε "η τεκνοποιεία", ούτε "το σεξ". Ο στόχος είναι Η ΘΕΩΣΗ. Ο ίδιος στόχος που είχαν οι δύο (υποτίθεται, εφ' όσον ήταν Χριστιανοί) και πριν! Μόνο που τώρα, ο ίδιος αυτός στόχος, συνεχίζεται συντροφικά, όχι μόνο σε κοινή πορεία ΣΥΖΥΓΩΝ, αλλά ΚΑΙ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΑΔΕΛΦΩΝ!!!

Αποζητώντας λοιπόν ο άνθρωπος το σεξ χωρίς τον γάμο, δείχνει τα εξής:

1. Πιθανόν θέλει τα ΗΔΟΝΙΚΑ καλά του γάμου, χωρίς όμως τις ανάλογες ευθύνες. Πρόκειται λοιπόν για ανευθυνότητα!

2. Αφήνει τον Θεό ΑΠ' ΕΞΩ, δείχνοντάς Του, ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΣ στη συζυγική τους ζωή! Συνεπώς και ο Θεός ΔΕΝ ευλογεί τον γάμο ως μέρος της πορείας Θέωσης του ζευγαριού!

3. Δεν έχει ως στόχο την εν Χριστώ ζωή, ούτε τη Θέωση. Με άλλα λόγια, είναι ένα ΣΑΘΡΟ ΘΕΜΕΛΙΟ για τον γάμο, μια σχέση ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ!

Στη Χριστιανική Εκκλησία λοιπόν, η νέα αυτή περίοδος σχέσης του ανθρώπου,

1. συνοδεύεται από ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ, απέναντι στον σύντροφο της ζωής μας, απέναντι στα παιδιά που τυχόν θα γεννηθούν από αυτή την ένωση, και απέναντι στους ανθρώπους που θα επηρεάσει η ένωση αυτή.

2. εντάσσεται στα πλαίσια της Εκκλησιαστικής μας ζωής, όπου η ένωση αυτή αποβαίνει ΑΙΩΝΙΑ, και όχι μόνο παροδική.

3. εντάσσεται στην ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ πορεία δύο πιστών ανθρώπων, που αποφασίζουν να τη συνεχίσουν ως σύζυγοι, βοηθώντας ο ένας τον άλλον στον δύσκολο αυτό αγώνα, όπως και στον κοινό αγώνα της βιοπάλης, πάντα με τη Χάρη του Θεού, ο οποίος δια του Μυστηρίου αυτού, ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΤΑΙ, να αναλάβει αυτή την πορεία, και να "τελειώσει" αμφοτέρους τους συντρόφους.

Γι' αυτό και σεξουαλική πράξη έξω από τον γάμο, μαρτυράει πέραν της κοινωνικής ανευθυνότητας, επίσης μια ανευθυνότητα απέναντι στην αγιωτάτη πίστη μας, και στον Δημιουργό μας, που λαχταράει να συμμετέχει κι Εκείνος στη ζωή των πλασμάτων Του ΑΝ ΠΡΟΣΚΛΗΘΕΙ, ώστε να τους οδηγήσει στην Δική Του Ζωή, δια του αγιασμού τους.

Συνεπώς, οι ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΕΣ εξωγαμιαίες σχέσεις, με τον άνθρωπο που αγαπάμε, ΔΕΝ είναι αυτές καθεαυτές κακές, ως πράξη. Είναι όμως αμαρτία, (αστοχία σημαίνει η λέξη αμαρτία), μόνο και μόνο, επειδή μαρτυράει την ΑΠΟΤΥΧΙΑ του Χριστιανού να εντάξει τον γάμο του στην κατά Θεόν ζωή της Εκκλησίας.

Φυσικά για τους μη Χριστιανούς, δεν τίθεται θέμα. Γάμος είναι! Είτε στα πλαίσια της θρησκείας τους, είτε στα πλαίσια της συμβίωσης, είναι γάμος, μια και ΠΟΤΕ δεν αποτελεί Μυστήριο.

Αμαρτία, είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ (ή αποτυγχάνει να μας πλησιάσει) ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ. Και μόνο με αυτή την έννοια, μπορεί να γίνει διάκριση του "τι είναι αμαρτία, και τι όχι". Δεν είναι λοιπόν ούτε θέμα "ενοχής", ούτε θέμα "ανηθικότητας". Είναι θέμα προσωπικής μας αποτυχίας ως Χριστιανών, όσον αφορά την Εκκλησιαστική του διάσταση. Για τις κοινωνικές διαστάσεις, μπορεί εύκολα κάποιος να σκεφθεί τις ευθύνες και τις απολαβές του γάμου, ώστε θα αναλυθούν σε διαφορετικό άρθρο.

Τελειώνουμε με μια συμβουλή, που κάποιου ιερέα:

Για να είναι ο γάμος μας σε σωστές βάσεις, και να διαρκέσει, πρέπει να γίνει αφ' ενός κατά Θεόν, (ως Μυστήριο), αλλά και ΟΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΜΑΣ πρέπει να είναι οι σωστές. ΔΕΝ παντρευόμαστε "για να έχουμε σεξ με τη γυναίκα των ονείρων μας". Δεν παντρευόμαστε "για να έχουμε κάποιον να μας συντηρεί και να μας αγαπάει και να μας φροντίζει". Δεν παντρευόμαστε "για να ΛΑΒΟΥΜΕ" οτιδήποτε από τον μελλοντικό μας σύντροφο!

Δεν παντρευόμαστε με τη σκέψη: "Τι μπορεί να μου προσφέρει ο άνθρωπος αυτός;"

Το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει! Η σκέψη μας πρέπει να είναι: "Τι μπορώ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ σε αυτόν τον άνθρωπο που αγαπώ;" Καταλαβαίνεις τη διαφορά; Πρόκειται για ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΘΥΣΙΑ, και όχι για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ. Είναι ΔΟΣΙΜΟ και ΟΧΙ ΑΠΟΛΑΒΗ. Είναι ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΛΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ, ΧΑΡΙΝ ΤΟΥ ΘΕΛΗΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΣΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Ο γάμος όπου ζητάμε να λάβουμε, είναι ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΣ, έστω και αν λέμε ότι τον κάναμε "από αγάπη". Αγάπη είναι ΔΟΣΙΜΟ, και όχι "απολαβή". Και όταν ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ από τον σύντροφό μας, (καμία απαίτηση, αλλά αντιθέτως, αυτοπαράδοση), τότε δεν θα έχουμε και απογοητεύσεις! Ούτε καυγάδες, ούτε διαζύγια! Όπως ο Χριστός αγάπησε την Εκκλησία (κατά την Αγία Γραφή), και έδωσε τη ζωή Του για χάρη της, έτσι και εμείς οι άνδρες, "χρωστάμε να αγαπάμε τις γυναίκες μας όπως τα σώματά μας"! Και ακόμα περισσότερο! Ομοίως και οι γυναίκες, να είναι πρόθυμες να θυσιασθούν για το σύζυγό τους, όπως η Εκκλησία έγινε σπονδή στους διωγμούς, χάριν του συζύγου της και Κεφαλής της, του Ιησού Χριστού!

Λοιπόν, έχοντας κατά νου όλα αυτά, κάτσε και σκέψου: Αν αγαπάω πραγματικά αυτή την κοπέλα, γιατί να μην την οδηγήσω νύφη στην Εκκλησία; Τι με αποτρέπει από αυτό; Μήπως θέλω απλώς να χαρώ τα θέλγητρά της; Μήπως θέλω ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ, και ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ; Μήπως τη μεταχειρίζομαι ως "χρηστικό αντικείμενο" των ηδονών μου, και όχι ως ΠΡΟΣΩΠΟ κατ' εικόνα Θεού; Και τον Θεό, γιατί θέλω να τον αφήσω έξω από τη ζωή μας;

Να γιατί είναι λάθος ακόμα και οι μονογαμικές σεξουαλικές σχέσεις! Είναι ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει ένας Χριστιανός προς τα δύο πρόσωπα που (υποτίθεται ότι) αγαπάει: Τη γυναίκα (ή τον άνδρα) της ζωής του, και τον Θεό!

Post subject:
Unread postPosted: 20 Aug 2008, 17:21 
Απορίες αναγνώστη που διάβασε το προηγούμενο κείμενο, και απαντήσεις:

1. Δηλαδή με όποιον πάει κανείς είναι σαν παντρεμένος; Δεν έχει σημασία αν με κάποιον κάνει σεξ επί 2 χρόνια και με κάποιον άλλον για μια νύχτα;

2. Κατ' επέκταση ένας που είναι εκ πεποιθήσεως πολυγαμικός και διατηρεί παράλληλες σχέσεις, ή μια πόρνη, μπορούμε να πούμε ότι "είναι μια σάρκα" με όλα αυτά τα πρόσωπα που ήρθαν σε επαφή;

Εδώ υπάρχει νομίζω μια παρανόηση. Η χρήση του όρου "παντρεμένος", έχει "χροιά" της έννοιας της ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ. Όμως εμείς δεν μιλάμε για "συμβίωση". Μιλάμε για ΓΑΜΟ. Γάμος είναι η σεξουαλική ένωση. Τελεία και Παύλα.

Το θέμα είναι πως με όποιον κάνει κάποιος σεξ, παραμένει μία "σχέση" , μία ενότητα, μια "τρύπα" στην ψυχή του, η οποία άλλοτε είναι μεγαλύτερη και άλλοτε μικρότερη, αλλά πάντως υπαρκτή. Το γεγονός είναι, ότι και η ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ.

3 . Η κάθε επόμενη ερωτική επαφή με άλλο πρόσωπο λύει την επιρροή της προηγούμενης σχέσης, όπως ξέρουμε για το γάμο;

Η ερωτική επαφή με άλλο πρόσωπο στο γάμο ΔΕΝ λύνει καμία επιρροή. Απλώς δίνει στον γαμήλιο σύντροφο το δικαίωμα να διασπάσει αυτή την ένωση ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι παύει ολοσχερώς η αλληλεπίδραση.

Οι διάφορες ερωτικές επαφές αθροίζονται. Και ακόμα και στον Γάμο συνεχίζει η επιρροή να υπάρχει. Ο Γάμος είναι Μυστήριο, και μεσολαβεί και η Χάρη του Θεού. Αλλά ακόμα και έτσι, άλλη η ισχύς του 1ου και άλλη του 2ου γάμου, γι΄ αυτό και διαφορετικές οι ευχές.

4. Η εξομολόγηση δεν λύει τέτοιου είδους επιρροές από προηγούμενες σχέσεις (επιρροή από πτώσεις προηγούμενου συντρόφου κτλ) αν φυσικά δεχτούμε ότι υπάρχουν;

Η εξομολόγηση από μόνη της, δεν αρκεί για να απαλλαχθείς από κάποιο πάθος η συνέπεια. Δεν είναι "μαγική". Αν ήταν έτσι, τότε ένας δαιμονισμένος, με μία εξομολόγηση θα θεραπευόταν. Χρειάζεται λοιπόν , θεραπευτική προσέγγιση και Άσκηση μέσα στην εκκλησία, προκειμένου τελικά να υπάρξει θεραπεία. Βεβαίως και η εξομολόγηση είναι τμήμα αυτής της θεραπευτικής. Αλλά η εξομολόγηση διαγράφει την αμαρτία, όχι και τις συνέπειές της στην ψυχή του ανθρώπου. Δεν θεραπεύει αυτόματα π.χ. τα πάθη! Χρειάζεται συνδυασμός της με την άσκηση.

5. Ο γάμος που έχει "θεία ευλογία" δεν είναι πιο ισχυρός από προηγούμενες ανευλόγητες σχέσεις;

Εννοείται! Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μένουν επιρροές, από τις προηγούμενες αμαρτίες. Η σχέση με τον/την σύζυγο , είναι εντονότερη, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν οι επιπτώσεις από τις προηγούμενες αμαρτίες!

6. Αν κάποιος πάει με μια πόρνη π.χ. οπότε "γίνεται πόρνης σώμα" που λέει κι ο απ. Παύλος, βρίσκεται αυτομάτως μπλεγμένος με όλους αυτούς που έχει πάει εκείνη κατά καιρούς;

Μιλάμε για χοντρό μπλέξιμο! Όπως όταν κάποιος κοινωνεί Σώμα και αίμα Χριστού, επίσης βρίσκεται "μπλεγμένος" (το καλύτερο μπλέξιμο!), με όλους τους Αγίους, το ίδιο συμβαίνει και με την αμαρτία.

Και αυτό προκύπτει και άμεσα από τα λόγια του απ. Παύλου (που τμήμα τους αναφέρει ο ερωτών): " 12 Πάντα μοι έξεστιν, αλλ' ου πάντα συμφέρει· πάντα μοι έξεστιν, αλλ' ουκ εγώ εξουσιασθήσομαι υπό τινος. 13 τα βρώματα τη κοιλία και η κοιλία τοις βρώμασιν· ο δε Θεός και ταύτην και ταύτα καταργήσει. το δε σώμα ου τη πορνεία, αλλά τω Κυρίω, και ο Κύριος τω σώματι· 14 ο δε Θεός και τον Κύριον ήγειρε και ημάς εξεγερεί δια της δυνάμεως αυτού. 15 ουκ οίδατε ότι τα σώματα υμών μέλη Χριστού εστιν; άρας ουν τα μέλη του Χριστού ποιήσω πόρνης μέλη ; μη γένοιτο. 16 ή ουκ οίδατε ότι ο κολλώμενος τη πόρνη εν σώμά εστιν; έσονται γαρ, φησίν, οι δύο εις σάρκα μίαν · 17 ο δε κολλώμενος τω Κυρίω εν πνεύμά εστι. 18 φεύγετε την πορνείαν. παν αμάρτημα ό εάν ποιήση άνθρωπος εκτός του σώματός εστιν, ο δε πορνεύων εις το ίδιον σώμα αμαρτάνει. 19 ή ουκ οίδατε ότι το σώμα υμών ναός του εν υμίν Αγίου Πνεύματός εστιν, ου έχετε από Θεού, και ουκ εστέ εαυτών; 20 ηγοράσθητε γαρ τιμής· δοξάσατε δη τον Θεόν εν τω σώματι υμών και εν τω πνεύματι υμών, άτινά εστι του Θεού. " (Α΄ Κορ. 6/στ).

Και σκεφθείτε, ότι και η πόρνη όταν έχει σχέση με πολλούς, γίνεται ΓΕΦΥΡΑ δαιμονίων και πνευματικών νομικών δικαιωμάτων από όλους αυτούς προς τον καθέναν, γιατί τους συνδέει μαζί της!!!"

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι: Χαρακτηριστικό είναι και το παράδειγμα του παραδοσιακού σκωτσέζικου γάμου handfasting, όπου το ζευγάρι ένωνε τα χέρια κι έλεγε κάποια λόγια υπόσχεσης (καμμιά φορά υπήρχαν συμβολικά δώρα, στάχια για γονιμότητα κτλ). ΑΝ μετά από αυτό ακολουθούσε σεξ το ζευγάρι εθεωρείτο παντρεμένο, αν όχι, λογοδοσμένο. Όταν στις κέλτικες παραδόσεις επικράτησε ο Χριστιανισμός, το handfasting με την προσθήκη ευχών στην εκκλησία εθεωρείτο και πάλι γάμος.

Post subject:
Unread postPosted: 05 Sep 2008, 13:27 
Advanced Member
Advanced Member

Ο γάμος είναι κάτι το μαγικό! Είναι οι δύο άνθρωποι να γίνουν ΕΝΑ! Κάτι που μόνο ο Θεός μπορεί να κάνει... Να παίρνει τον πηλό, να τον λιώνει στην φωτιά μέσα από τα βάσανα και τις δυσκολίες της νέας οικογένειας, και στο τέλος να ενώνει αυτούς τους δύο πηλούς για να φτιάξει έναν πιο δυνατό!

Η γυναίκα που θα πάρει κάποιος σαφώς δεν είναι "αυτή που τον βολεύει καλύτερα σεξουαλικά, οικονομικά και πνευματικά". Είναι η γυναίκα με την οποία θα φέρει παιδιά στον κόσμο (το μεγαλύτερο θαύμα!)!!! Είναι η γυναίκα που του γίνεται φύλακας άγγελος, η γυναίκα που θα τα δώσει όλα, που θα εμπιστεύεται τυφλά, που θα είναι πάντα εκεί, που θα αντικαταστήσει τα μισά "ελέησέ με" στις προσευχές του με ένα "ελέησέ την".

Όταν αυτά τα κομμάτια πηλού γίνουν ένα κομμάτι, μόνο ο θάνατος μπορεί να τα σπάσει...όμως το Χριστιανικό ζευγάρι τον έχει νικήσει ήδη μέσω του Χριστού!

Κι όπως είχε πει κι ο Χριστός...
"Πώς μπορεί ο άνθρωπος να χωρίσει κάτι που ένωσε ο Θεός?"

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 05 Sep 2008, 14:57 
Advanced Poster
Advanced Poster

Τα εχω κανει ολα αλλα σε 1 εβδομαδα αλλαζουν ολα μπαινω στην εγγαμη ζωη

h**p://orthodoxsaints.freeforums.org/portal.php

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 05 Sep 2008, 15:04