Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 64 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Είχε επαναληφθεί στο παρελθόν η δημιουργία?
Unread postPosted: 22 Oct 2010, 12:32 
Forum Legend
Forum Legend

Has thanked: 0 time
Have thanks: 77 time
Είναι φορές που αναρωτιέμαι άν ο θεός στην αβυσσαλέα περίοδο που προηγήθηκε των δημιουργημάτων του - αυτών τουλάχιστον που τώρα γνωρίζουμε – δηλαδή των αγγέλων των διαβόλων και του σύμπαντος που ζούμε, είχε ξανά δημιουργήσει σε προηγούμενες άπειρες φορές , κόσμους άλλους παρόμοιους ή και τελείως διαφορετικούς από αυτούς που γνωρίζουμε.

Αυτό που γνωρίζουμε σήμερα είναι πως ο θεός κάποια στιγμή πριν την δημιουργία του σύμπαντος, δημιούργησε τους αγγέλους. Για λόγους όχι πολύ γνωστούς, κάποιοι από τους αγγέλους θέλησαν να γίνουν θεοί και ο θεός του τιμώρησε σε διαβόλους.
Δεν γνωρίζουμε πόσο διάστημα κράτησε αυτή η περίοδος
Κάποια άλλη στιγμή μετά αποφασίζει ο θεός να δημιουργήσει τον υλικό κόσμο, δηλαδή το σύμπαν που ζούμε.

Έχουμε δηλαδή δύο μοντέλα δημιουργίας.
Το ένα πνευματικό που δυστυχώς δεν εξελίχτηκε πολύ θετικά. Κάτι πήγε στραβά.
Το δεύτερο γνωστό δημιούργημα είναι ο υλικός κόσμος, που για κακή τύχη – δεν ξέρω δική μας, του θεού – δεν είχε πάλι καλή εξέλιξη.
Αυτή τη φορά ξέρουμε τι πήγε στραβά. Η ζηλοφθονία του πρώτου του δημιουργήματος του διαβόλου, και η αλαζονεία του δεύτερου δηλαδή του ανθρώπου.

Η απορία μου είναι αν έχουν υπάρξει άλλα παρόμοια ή διαφορετικά δημιουργήματα στην αβυσσαλέα άπειρη περίοδο που προηγήθηκε της δημιουργίας τών αγγέλων.
Και αν όχι με τι ασχολείτο επ' άπειρον ο θεός πριν?

Profile  

Post subject: Re: Είχε επαναληφθεί στο παρελθόν η δημιουργία?
Unread postPosted: 22 Oct 2010, 12:54 
Moderator
Moderator

Has thanked: 73 time
Have thanks: 359 time
Highscores: 15
offline, " μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσε " χιχι,
.......αλλά για πες γιατί το τοποθέτησες στην ενότητα " Αντίχριστος 666 " ?

"Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Ταδε εφη Μέγας Αλέξανδρος.
Image

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 12:56 
Master Member
Master Member

Has thanked: 34 time
Have thanks: 54 time
Τι εννοείς ότι ο Θεός έκανε λάθος; χμμ...

Είμαι της άποψης ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα.. απλώς κλίνουμε και αποκλίνουμε με το συν Αθηνα και χείρα κίνει.. Τουλαχιστόν σε ότι έχει να κάνει με την Θρησκεία και την Ανθρωπότητα... - θα είναι όλα σύμφωνα με την Καινή Διαθήκη.

Το ποιός είναι ο Θέος και τι έκανε πριν και τι κάνει τώρα... χμμμ... εχω και εγώ και φαντάζομαι αλλα 6,5 δίς άνθρωποι την ίδια απορία...

Αν πάρουμε την περίπτωση ότι ο Θεός δημιούργησε το σύμπαν - αραγε πριν τι έκανε; - μου φαίνεται πιο εξηγήσιμο να δημιουργήθηκε το σύμπαν ταυτόχρονα με τον Θεό

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 13:31 
Forum Legend
Forum Legend

CyberDreamer wrote:
Τι εννοείς ότι ο Θεός έκανε λάθος; χμμ...

Είμαι της άποψης ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα.. απλώς κλίνουμε και αποκλίνουμε με το συν Αθηνα και χείρα κίνει.. Τουλαχιστόν σε ότι έχει να κάνει με την Θρησκεία και την Ανθρωπότητα... - θα είναι όλα σύμφωνα με την Καινή Διαθήκη.

Το ποιός είναι ο Θέος και τι έκανε πριν και τι κάνει τώρα... χμμμ... εχω και εγώ και φαντάζομαι αλλα 6,5 δίς άνθρωποι την ίδια απορία...

Αν πάρουμε την περίπτωση ότι ο Θεός δημιούργησε το σύμπαν - αραγε πριν τι έκανε; - μου φαίνεται πιο εξηγήσιμο να δημιουργήθηκε το σύμπαν ταυτόχρονα με τον Θεό

Φίλε μου αυτό το τελευταίο που αναφέρεις είναι το σπουδαιότερο.
Είναι η αντίληψη που πρώτος ο Σπινόζα στο περίφημο έργο του “Ηθική”, προσεγγίζει με μια καθαρή και 'τετράγωνη' φιλοσοφική λογική.
Ο Σπινόζα 'δείχνει' πως αυτό που παρατηρούμε στον κόσμο μας είναι ένα από τα πολλά 'ιδιώματα', γνωρίσματα της φύσης του θεού.

Η άποψη αυτή είναι πάρα πολύ πιθανή. Εξηγεί πολλά παράδοξα.

Πληροφοριακά αναφέρω, πως αυτός ήταν και ο θεός του Αϊνστάιν.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 13:36 
Forum Legend
Forum Legend

yianni wrote:
offline, " μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσε " χιχι,
.......αλλά για πες γιατί το τοποθέτησες στην ενότητα " Αντίχριστος 666 " ?

Χίλια συγνώμη φίλε !!!
Λάθος μου. Απαντούσα σε αυτό το ποστ σε κάποιον, και δεν το πρόσεξα.

Ξέρεις σαν ποιο 'παλιός΄ αν μπορεί να διορθωθεί

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 15:03 
Power Member
Power Member

Have thanks: 19 time
Το πρώτο δημιούργημα του Θεού είναι οι αιωνες.

Το
πρώτο κτίσμα που κτίσθηκε είναι οι αιώνες και όχι ο χρόνος. Ο χρόνος δημιουργείται αργότερα από τον Θεόν.

Οπότε η κυρία διαφοροποίησις μεταξύ αιώνων και χρόνου είναι ότι στον χρόνο έχομε αλληλοδιαδοχή στα γεγονότα, ενώ στους αιώνες δεν έχομε αναγκαστικά αλληλοδιαδοχή των γεγονότων, αλλά μία συνύπαρξη γεγονότων σε μία συνύπαρξη πραγμάτων, χωρίς αναγκαστικά να εμπλέκωνται τα γεγονότα με την αλληλοδιαδοχή. Ο άνθρωπος είναι περιωρισμένος στην αλληλοδιαδοχική εμπειρία των καταστάσεων, επειδή είναι μέσα στον χρόνο. Ο άνθρωπος δεν έχει εμπειρία μιας υπάρξεως χωρίς αλληλοδιαδοχή. Την αποκτά όμως μόνο στην εμπειρία της θεώσεως, διότι τότε καταργείται ο χρόνος.

Και κάνω τούτη την αναφορά ώστε να κάνω γνωστόν
πως η σκέψη του ανθρώπου μετά την πτώση εμπλέκεται κυρίως στην εσφαλμένη διάγνωση.
όπου και γνώσις σφάλμα
όπου σοφία αναγνώριση της αληθειας.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 15:16 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
oflines wrote:
Η απορία μου είναι αν έχουν υπάρξει άλλα παρόμοια ή διαφορετικά δημιουργήματα στην αβυσσαλέα άπειρη περίοδο που προηγήθηκε της δημιουργίας τών αγγέλων.

φιλε oflines υπερβαίνεις τα ορια, καποια πραγματα δεν προκειτε να τα μαθουμε ποτε, γιατι δεν ανακαλύπτονται, αλλα αποκαλύπτονται απο Τον Θεό σε αγίους και μονο αν υπαρχει λογος, εγω απο την μερια μου πάντως δεν μπορω να σου απαντήσω γιατί δεν ειμαι αγιος.
Αυτη η γνωση ίσως θα μας αποκαλυφθεί στην αλλη ζωη μετα την Δευτερα Παρουσια, η μετα τον θάνατο εκάστου ανθρώπου.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 18:47 
Forum Legend
Forum Legend

GLADIATOR wrote:
Το πρώτο δημιούργημα του Θεού είναι οι αιωνες.

Το
πρώτο κτίσμα που κτίσθηκε είναι οι αιώνες και όχι ο χρόνος. Ο χρόνος δημιουργείται αργότερα από τον Θεόν.

Οπότε η κυρία διαφοροποίησις μεταξύ αιώνων και χρόνου είναι ότι στον χρόνο έχομε αλληλοδιαδοχή στα γεγονότα, ενώ στους αιώνες δεν έχομε αναγκαστικά αλληλοδιαδοχή των γεγονότων, αλλά μία συνύπαρξη γεγονότων σε μία συνύπαρξη πραγμάτων, χωρίς αναγκαστικά να εμπλέκωνται τα γεγονότα με την αλληλοδιαδοχή. Ο άνθρωπος είναι περιωρισμένος στην αλληλοδιαδοχική εμπειρία των καταστάσεων, επειδή είναι μέσα στον χρόνο. Ο άνθρωπος δεν έχει εμπειρία μιας υπάρξεως χωρίς αλληλοδιαδοχή. Την αποκτά όμως μόνο στην εμπειρία της θεώσεως, διότι τότε καταργείται ο χρόνος.

Και κάνω τούτη την αναφορά ώστε να κάνω γνωστόν
πως η σκέψη του ανθρώπου μετά την πτώση εμπλέκεται κυρίως στην εσφαλμένη διάγνωση.
όπου και γνώσις σφάλμα
όπου σοφία αναγνώριση της αληθειας.

Σύμφωνα με τις δικές μου γνώσεις ο 'αιώνας' είναι μονάδα χρόνου που στις μέρες μας είναι ίση με 100 χρόνια.
Προφανώς δεν χρησιμοποιείς το όρο με αυτή την έννοια.

Η ποιο κάτω αναφορά σου με κάνει να πιστεύω πως δεν αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο την έννοια του χρόνου.
Αναφέρεις δηλαδή
“Οπότε η κυρία διαφοροποίησις μεταξύ αιώνων και χρόνου είναι ότι στον χρόνο έχομε αλληλοδιαδοχή στα γεγονότα, ενώ στους αιώνες δεν έχομε αναγκαστικά αλληλοδιαδοχή των γεγονότων, αλλά μία συνύπαρξη γεγονότων σε μία συνύπαρξη πραγμάτων, χωρίς αναγκαστικά να εμπλέκονται τα γεγονότα με την αλληλοδιαδοχή. Ο άνθρωπος είναι περιωρισμένος στην αλληλοδιαδοχική εμπειρία των καταστάσεων, επειδή είναι μέσα στον χρόνο. Ο άνθρωπος δεν έχει εμπειρία μιας υπάρξεως χωρίς αλληλοδιαδοχή. Την αποκτά όμως μόνο στην εμπειρία της θεώσεως, διότι τότε καταργείται ο χρόνος”

Στο χρόνο έχουμε ροή γεγονότων. Ναί?
Ένα γεγονός (κατι που γίνεται) απο μόνο του εμπεριέχει ροή χρόνου, έστω και στιγμιαία, διαφορετικά θα μιλάγαμε για μιά στατική κατάσταση. Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός.
Αυτό για την ΄συνύπαρξη γεγονότων και πραγμάτων' χωρίς μεταβολή, χωρίς ροή, δεν μπορώ να το συλλάβω όσο και να το σκέφτομαι. Τι έχουμε δηλαδή. Μια πανοραμική φωτογραφία και πάγωμα του χρόνου?

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 18:50 
Forum Legend
Forum Legend

raimon wrote:
oflines wrote:

φιλε oflines υπερβαίνεις τα ορια, καποια πραγματα δεν προκειτε να τα μαθουμε ποτε, γιατι δεν ανακαλύπτονται, αλλα αποκαλύπτονται απο Τον Θεό σε αγίους και μονο αν υπαρχει λογος, εγω απο την μερια μου πάντως δεν μπορω να σου απαντήσω γιατί δεν ειμαι αγιος.
Αυτη η γνωση ίσως θα μας αποκαλυφθεί στην αλλη ζωη μετα την Δευτερα Παρουσια, η μετα τον θάνατο εκάστου ανθρώπου.

Καλώς το φίλο μου το raimon
Κατ΄ αρχήν δεν υπερβαίνω τα όρια, απλά είμαι 'εκτός γραμμής' – είμαι off line
Κατα δεύτερον την άποψη σου αυτή, ομολογουμένως δεν την είχα σκεφτεί. .
Το μόνο σίγουρο που ξέρω είναι πως τώρα που είμαι ζωντανός , υπάρχω εγώ και όχι ο θάνατος.
Όταν θα πεθάνω, θα υπάρχει ο θάνατος αλλά δεν θα υπάρχω εγώ.
Άρα ποτέ δεν θα μάθω την αλήθεια. Σωστά?

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 19:26 
Master Member
Master Member

μετα τον θάνατο - υπάρχει η ανάσταση...

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 19:55 
Forum Legend
Forum Legend

CyberDreamer wrote:

Για τους περισσότερους σίγουρα ναι !!!!!

Για μένα δεν νομίζω. Είμαι ..'καμένος ' από χέρι

Γιαυτό ψάχνω μην βρώ μια άκρη, και μάθω κάτι απο την αλήθεια, τώρα, όσο ακόμα υπάρχω στον μάταιο και προσωρινό τούτο κόσμο.

Και ξέρεις κάτι? παρόλο τα 75 χρόνια μου, δεν έχασα ακόμα την ελπίδα μου.
Πρώτα πεθαίνει ο άνθρωπος και μετά το χούι του.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 20:12 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
oflines εμείς πιστεύουμε οτι μετα τον θανατο του σωματος η ψυχη συνεχιζει να ζει, να υπάρχει, ο θάνατος δεν είναι τίποτα άλλο, παρά ο χωρισμός του σώματος από την ψυχη, και οι αρχαίοι πρόγονοί μας πίστευαν ότι δεν χανόμαστε με τον θάνατό μας, αναφέρω ως παράδειγμα αυτό που λέγει ο Σωκράτης στον διάλογο περί αθανασίας στο έργο του Πλάτωνος Φαίδων, επιόντος θανάτου επί τον άνθρωπον το μεν θνητόν, ως έοικεν αυτώ, αποθνήσκει, το δ’ αθάνατον και αδιάφθορον οίχεται απιόν, οταν έρχεται δηλαδή ο θάνατος στον άνθρωπο, τον μεν θνητό συστατικό του, δηλαδή το σώμα του, όπως του αρμόζει, πεθαίνει, το αθάνατο όμως συστατικό του, δηλαδή η ψυχή του, αποχωρίζεται και φεύγει, πάλι ο Σωκράτης σε άλλο έργο του Πλάτωνος Φαίδρος, έλεγε, ψυχή πάσα αθάνατος. η ψυχή είναι αθάνατη, δεν πεθαίνει.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 20:14 
Researcher
Researcher

Has thanked: 215 time
Have thanks: 212 time
CyberDreamer wrote:

Καλησπέραν!

Αναστασή υλική; Ανασταση πνευματική; Ανασταση αιθερική; Αναστασή με ποιά υποσταση και πως μπορουμε να ξερουμε. Ολα ειναι απλα λογια που ακόμα κανενας μας δεν μπορει να ξερει 100% αμα ειναι αληθεια. Δεν λεω οτι λενε ψεματα προς θεου απλα μην ειμαστε φανατισμένοι με πραγματα που οταν τα δουμε ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τα ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ στους δικούς μας....

Παραθέτω ενα αποσπασμα απο τα Πυθαγορικά ΧΡΥΣΑ ΕΠΗ :

"...ἢν δ΄ ἀπολείψας σώμα ἐς αιθέρα ἐλεύθερον ἔλθηις, ἔσσεαι ἀθάνατος θεός ἄμβροτος ούκ έτι θνητός... "

Αν και δεν ειναι σοφρον να μεταφραζουμε τα ελληνικα στα Ελληνικά....μεταφραζω

(Αν δε, αφήσης εις την γην το σώμα, έλθης εις τον ελεύθερον αιθέρα, θα είσαι αθάνατος, άφθαρτος θεός, ουχί πλέον θνητός.)

Ερρωσθε!

... H ροή πληροφοριών και γνώσεων στην ανθρωπότητα κόπηκε τουλάχιστον δύο φορές . Η πρώτη φορά ήταν με το "κάψιμο" της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας που έγινε το 48 π.Χ. Εκει κάηκαν περιπου 502.000 πάπυροι.... Τα κείμενα για εκείνη την εποχή ήταν ήδη παλιά φανταστείτε τι γνώση περιείχαν...Η Δεύτερη κοπή αλυσίδας ροής πληροφοριών και γνώσεων έγινε με το να εξαφανιστούν (τυχαιά;;;) περίπου 45 πάπυροι απο τα Ιερά κείμενα τα οποία προέκυψε το μετέπειτα ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ. (Μερικοί παπυροι έχουν βρεθει.... αλλα...ειναι γνησιοι;;)

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 20:27 
Forum Legend
Forum Legend

raimon wrote:
oflines εμείς πιστεύουμε οτι μετα τον θανατο του σωματος η ψυχη συνεχιζει να ζει, να υπάρχει, ο θάνατος δεν είναι τίποτα άλλο, παρά ο χωρισμός του σώματος από την ψυχη, και οι αρχαίοι πρόγονοί μας πίστευαν ότι δεν χανόμαστε με τον θάνατό μας, αναφέρω ως παράδειγμα αυτό που λέγει ο Σωκράτης στον διάλογο περί αθανασίας στο έργο του Πλάτωνος Φαίδων, επιόντος θανάτου επί τον άνθρωπον το μεν θνητόν, ως έοικεν αυτώ, αποθνήσκει, το δ’ αθάνατον και αδιάφθορον οίχεται απιόν, οταν έρχεται δηλαδή ο θάνατος στον άνθρωπο, τον μεν θνητό συστατικό του, δηλαδή το σώμα του, όπως του αρμόζει, πεθαίνει, το αθάνατο όμως συστατικό του, δηλαδή η ψυχή του, αποχωρίζεται και φεύγει, πάλι ο Σωκράτης σε άλλο έργο του Πλάτωνος Φαίδρος, έλεγε, ψυχή πάσα αθάνατος. η ψυχή είναι αθάνατη, δεν πεθαίνει.

Αυτά που λες για τον Σωκράτη, είναι του Πλάτωνα “ιδέες”

Όσο για το, μετά το θάνατο έρχεται η ανάσταση.
Εννοείς το Πάσχα, τη μεγάλη εβδομάδα, Σάββατο η ανάσταση, Κυριακή η σούβλα με το αρνί και το κοκορέτσι.

Ναί το ξέρω, στην Ελλάδα ζώ.

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 20:32 
Master Member
Master Member

Has thanked: 54 time
Have thanks: 74 time
Αν είχε επαναληφθεί στο παρελθόν η δημιουργία , θα μας το έλεγε η Αγία Γραφή .

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 20:37 
Researcher
Researcher

Has thanked: 215 time
Have thanks: 212 time
oflines wrote:

Αυτά που λες για τον Σωκράτη, είναι του Πλάτωνα “ιδέες”

Όσο για το, μετά το θάνατο έρχεται η ανάσταση.
Εννοείς το Πάσχα, τη μεγάλη εβδομάδα, Σάββατο η ανάσταση, Κυριακή η σούβλα με το αρνί και το κοκορέτσι.

Ναί το ξέρω, στην Ελλάδα ζώ.

Καλησπέραν!

Καθαρά εβραικό έθιμο η κυριακή του Πασχα....και αναφέρετε στους ΕΒΡΑΙΟΥΣ ολοκληρωτικα.

Παραθέτω μερικές επεξηγήσεις λέξεων :

"Άνθρωπος" : (Φράση που έγινε όνομα. = Αυτός που "αναθρεί α όπωπε" = αυτός που κοιτάζει προς τα πάνω, σκέφτεται, στοχάζεται για ό,τι "όπωπε" = έχει δει. Αυτός που στοχάζεται αυτά που βλέπει, που εξετάζει (ερευνά) όσα βλέπει).

"Ψυχή" : (Κατά τον Αναξαγόρα, ο νους και η ψυχή είναι τα στοιχεία που κινούν και συγκρατούν την φύση κάθε σώματος. Επομένως : "Ψυχή" = εκείνο που "φύσιν οχεί και έχει" (Αυτό που κινεί και συγκρατεί την φύση) = φυσέχη = φ(υ)σέχη = ψυχή.

"Σώμα" : (= Σήμα (τάφος) της ψυχής). Κατά τους Ορφικούς : "Σώμα" = σώσιμο της ψυχής, το μέρος που βρίσκεται μέχρι να εκτίσει την ποινή της.

Αυτα ήταν πώς θεωρούσαν οι αρχαιοι μας αυτές τις Εννοιες που παλι και αυτές παραθραστηκαν οπως πολλλλλλαααα αλλα.

Ερρωσθε!

... H ροή πληροφοριών και γνώσεων στην ανθρωπότητα κόπηκε τουλάχιστον δύο φορές . Η πρώτη φορά ήταν με το "κάψιμο" της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας που έγινε το 48 π.Χ. Εκει κάηκαν περιπου 502.000 πάπυροι.... Τα κείμενα για εκείνη την εποχή ήταν ήδη παλιά φανταστείτε τι γνώση περιείχαν...Η Δεύτερη κοπή αλυσίδας ροής πληροφοριών και γνώσεων έγινε με το να εξαφανιστούν (τυχαιά;;;) περίπου 45 πάπυροι απο τα Ιερά κείμενα τα οποία προέκυψε το μετέπειτα ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ. (Μερικοί παπυροι έχουν βρεθει.... αλλα...ειναι γνησιοι;;)

Profile  

Unread postPosted: 22 Oct 2010, 22:18 
Power Poster
Power Poster

Has thanked: 2 time
Have thanks: 3 time
rigaselias wrote:

και αν η αγία γραφή είναι παραποιημένη?
αν το έλεγε και χάθηκε εκ του πονηρού?
ποιος θα το έλεγε?
μην μου πεις αυτοί που έλεγαν πως η γη είναι επίπεδη.
υπάρχει κάποιος που μπορείς να εμπιστευτείς απόλυτα?
μην μου πεις ο θεός, εκτός αν έχεις καθημερινή επαφή μαζι του.

ένα αν ...... άπειρα αν.....φαύλος κύκλος

Στο θέμα μας....
είναι πιθανόν να είχε επαναληφθεί , δεν υπάρχουν επάρκης αποδήξεις, ούτε υπερ, ούτε κάτα. Ο καθένας έχει την άποψη του, η οποία είναι απλώς μια υπόθεση - πιθανότητα.

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2010, 03:37 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 80 time
Have thanks: 95 time
rigaselias wrote:

Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι η Αγία Γραφή μιλάει για τα πάντα (όχι τα αρκουδάκια που τρέφονται με μπαμπού), τότε η απάντηση θα είναι και πάλι όχι. Απλούστατα επειδή αυτά τα "πάντα" αναφέρονται μόνο στο δικό μας σύμπαν και όχι στα 10^60(και βάλε) πιθανά παράλληλα σύμπαντα.

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2010, 08:00 
Master Member
Master Member

@Falcon ναι άλλα Θέος είναι μόνο ένας - ή πιστεύεις πως κάθε σύμπαν έχει Θεό; ...χμμμ... και αν ναι ποιός έφτιαξε τόσα πολλα σύμπαν-τα! :-)

Profile  

Unread postPosted: 23 Oct 2010, 10:55 
Forum Legend
Forum Legend

CyberDreamer wrote:
@Falcon ναι άλλα Θέος είναι μόνο ένας - ή πιστεύεις πως κάθε σύμπαν έχει Θεό; ...χμμμ... και αν ναι ποιός έφτιαξε τόσα πολλα σύμπαν-τα! :-)

Φίλε μην παρασύρεσαι από τέτοιου είδους ψευτοδιλήμματα.

Άρχισε να σκέφτεσαι ποιο σοβαρά το συμπέρασμα που λογικά κατέληξες, πως πιθανόν ο θεός και το σύμπαν να υπήρχαν ταυτόχρονα.
Η πιθανότητα αυτή είναι αρκετά μεγάλη.

Αυτό εξηγεί με πειστικό τρόπο τον κόσμο που παρατηρούμε σήμερα, και που θα πρέπει να υπήρχε 'εξ από ανέκαθεν' ενδεχομένως με διαφορετικές μορφές , ανακυκλούμενες, και πιθανόν επαναλαμβανόμενες ξανά και ξανά.

Αυτός θα ήταν ένας κόσμος με άπειρα σύμπαντα, και πιθανόν να έμοιαζε με ένα άπειρο σύνολο φυσαλίδων που φουσκώνουν και σκάνε κατ΄ επανάληψη στον αιώνα τον άπαντα.
Μέσα σε αυτό τον κόσμο θα μπορούσε να υπάρχει μια ανώτερη οντότητα, που στην ουσία δεν θα ήταν τίποτε άλλο παρά ο εγκέφαλος λειτουργίας και καθοριστικός όλων των νόμων – γνωστών και αγνώστων – που οδηγεί και συντονίζει το άπειρο αυτό σύστημα να λειτουργεί με το τρόπο που παρατηρούμε σήμερα

Αυτό το μοντέλο, που πολύ - πολύ συνοπτικά σου περιέγραψα, προέκυψε από έναν μεγάλο φιλόσοφο τον Σπινόζα στα μέσα του 16ου αιώνα.

Στα τελευταία 5-10 χρόνια, οι προσπάθειες των φυσικών να βρούνε μια θεωρία που να μπορεί να περιγράψει τον κόσμο που παρατηρούμε, συνενώνοντας και τις 4 γνωστές σήμερα δυνάμεις της φύσης σε μία, μας αφήνει περιθώρια και για μιά διαφορετική λύση.
Η λύση αυτή είναι ποιο καινοτόμος, ποιο παράξενη,θα έλεγα ποιο απρόσμενη, άλλα όμως το ίδιο πιθανή.

Το τελικό παραγόμενο αποτέλεσμα και των δύο αυτών απόψεων είναι ισοδύναμο, από πλευράς επιπτώσεων στη ζωή του ανθρώπου. Δεν μας επηρεάζουν καθόλου.

Μπορεί όλα αυτά να τα γνώριζες, και να ήταν περιττή και άσκοπη αυτή η τοποθέτηση μου.
Στην περίπτωση αυτή μήν την λάβεις υπόψη σου.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 64 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next