Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 73 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΩΝ ΛΑΩΝ?
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 10:48 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Ξέρω ότι το θέμα ίσως θίξει κάποιους αλλά να ξέρετε ότι το ανοίγω με όλη την καλή μου πρόθεση και με όρεξη για συζήτηση!!Έχετε αναλογιστεί ποτέ ότι η θρησκείες μπορεί να είναι το όπιο των λαών??ότι μπορεί(για να κάνω μια συνομοσιολογική σκέψη)η νέα τάξη πραγμάτων να μας έδωσε για να μας κρατάει κοιμισμένους??διότι όλες η θρησκείες περιμένουν είτε να ξαναέρθει η να πρωτοέρθει ο μεσσίας και τα σχετικά και μπορεί να μας πλασάρουν κτ δικό τους για να μας χαλιναγωγήσουν ...και θα πιάσω τον χριστιανισμό!!! :razz: Ένα δίδαγμα από την καινή διαθήκη είναι το εξής "αν σου δώσουν μια σφαλιάρα στο μάγουλο γύρνα να σου δώσουν και μια από την άλλη" δηλαδή παρόλο που μπορεί να σε κατακρεουργούν εσύ μην αντιδράς αλλά γύρνα το μάγουλο και θα δικαιωθείς στην επουράνια ζωή,αλλά σε αυτήν τη ζωή απλά πρέπει να τα υπομείνεις όλα!!Θα έρθει η δευτέρα παρουσία και θα δικαιωθούν η αδικημένοι..θα έρθει ο πολέμαρχος να μας σώσει θα έρθει ο τάδε να μας σώσει και ούτω καθ'εξής!!!! Συνδέοντας όλα αυτά σκέφτηκα ότι ναι ίσως οι θρησκείες να είναι το όπιο των λαών για να κάνουν κάποιοι τις δουλειές τους...γιατί σου λένε να μην αντιδράς αφού θα δικαιωθείς στην άλλη ζωή(σε μια ζωή που δεν ξέρουμε αν υπάρχει) η ότι θα έρθουν να σε σώσουν μια μέρα και ότι ότι ότι και καταφέρνουν έτσι απλά να σε κάνουν ένα καλό πρόβατο .... Συγνώμη αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ο μοναδικός που μπορεί να μας σώσει είμαστε εμείς οι ίδιοι,δεν περιμένω κανέναν πολέμαρχο και κανέναν μεσσία..περιμένω εσένα τον συνάνθρωπο μου να επαναστατήσεις να επαναστατήσουμε μαζί γιατί εμείς μπορούμε να δώσουμε ελπίδα σε εμάς!!όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται ώρες ώρες τεχνάσματα για να μας κρατάνε κοιμισμένους και να μας κάνουν να τα υπομένουμε όλα απλά περιμένοντας για κτ που δεν είναι σίγουρο!!Η μάζα των ανθρώπων είναι σαν ένα ζώο δυνατό άγριο και ευνουχισμένο που ελέγχεται από έναν δυο βοσκούς που το εξημέρωσαν και το κάνουν ότι θέλουν,αυτό το ζώο έχει την δύναμη να κατασπαράξει τον βοσκό που το εκμεταλλεύεται αλλά δυστυχώς δεν το ξέρει...ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ!!Απλά περιμένουμε κάτι ανώτερο να μας σώσει..... :oops: όσο για τον υποτιθέμενο ιχώρ, για μένα τον έχουν όλοι όσοι έχουν αυτογνωσία,ελεύθερο πνεύμα και το αίσθημα της δικαιοσύνης ανεπτυγμένο μέσα τους,δεν πιστεύω ότι είναι κάτι που το κατέχουν αυτοί που έχουν ελληνικά γονίδια αλλά ούτε και πιστεύω ότι υπάρχει ιχώρ!!! Βέβαια οφείλω να παραδεχτώ τις χριστιανικές μου επιρροές γιατί θέλοντας και μη μεγάλωσα σε μια ορθόδοξη κοινωνία αλλά αυτή την στιγμή γίνεται ένας πόλεμος μέσα μου και τα αποτελέσματα του πολέμου προς το παρών είναι αυτά που γράφω..καλά η κακά για κάποιους άλλους!!!Αλλά προτιμώ να είμαι σκεπτόμενο άτομο και έστω να βγάζω και λάθος συμπεράσματα παρά να δέχομαι ότι μου λένε!!! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΩ ΜΕ ΜΕΤΡΟ

Με χαρά θα ακούσω τα σχόλια σας και θα συζητήσω μαζί σας

Αλκίμαχος :evil:

Η αλήθεια είναι σαν την θάλασσα για να την γνωρίσεις πραγματικά δεν φτάνει να κολυμπάς στην επιφάνεια της,πρέπει να βουτήξεις στα άδυτα της και να δεις κάθε φωτεινό και σκοτεινό σημείο της!!Το θέμα είναι να μην χαθείς στην αναζήτηση...(Χ.Δ)

Profile  

Post subject: Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΩΝ ΛΑΩΝ?
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 11:14 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 2 time
Have thanks: 5 time
Highscores: 3
alkimachos wrote:
Ξέρω ότι το θέμα ίσως θίξει κάποιους αλλά να ξέρετε ότι το ανοίγω με όλη την καλή μου πρόθεση και με όρεξη για συζήτηση!!Έχετε αναλογιστεί ποτέ ότι η θρησκείες μπορεί να είναι το όπιο των λαών??ότι μπορεί(για να κάνω μια συνομοσιολογική σκέψη)η νέα τάξη πραγμάτων να μας έδωσε για να μας κρατάει κοιμισμένους??διότι όλες η θρησκείες περιμένουν είτε να ξαναέρθει η να πρωτοέρθει ο μεσσίας και τα σχετικά και μπορεί να μας πλασάρουν κτ δικό τους για να μας χαλιναγωγήσουν ...και θα πιάσω τον χριστιανισμό!!!

Σαφέστατα η αδερφότητα της Σιόν, οι μορμόνοι και άλλες θρησκείες είναι όλες φτιαγμένες από ψέματα μερικών για να ελένξουν και τίποτα παραπάνω. Φύσικα και ο Χριστιανισμός μπορεί κάλιστα να ελέγχεται σήμερα από τα "λαμόγια" αλλά η ίδια η θρησκεία δεν δημιουργήθηκε γι αυτό.

alkimachos wrote:
Ένα δίδαγμα από την καινή διαθήκη είναι το εξής "αν σου δώσουν μια σφαλιάρα στο μάγουλο γύρνα να σου δώσουν και μια από την άλλη" δηλαδή παρόλο που μπορεί να σε κατακρεουργούν εσύ μην αντιδράς αλλά γύρνα το μάγουλο και θα δικαιωθείς στην επουράνια ζωή,αλλά σε αυτήν τη ζωή απλά πρέπει να τα υπομείνεις όλα!!Θα έρθει η δευτέρα παρουσία και θα δικαιωθούν η αδικημένοι.

Κοίτα να δεις, ο χριστιανισμός μιλάει καθαρά για την ψυχή και το πνεύμα. Στην γη υπάρχουν τα προσωρινά αγαθά τα οποία δεν σε οφελούν σε τίποτα, αντίθετα στην μετέπητα ζωή, που είναι αιώνια, έιναι σημαντικά άλλα πράγματα. Όσον αφορά αυτό το δίδαγμα λέει ουσιαστικά ότι δεν θα καταλάβεις και τίποτα άμα χτιπήσεις τον άλλο, ίσα ίσα αυτός μπορεί να καταλάβει κάτι άμα δεν τον χτιπήσεις όταν σε χτιπήσει εκείνος. Όσον αφορα την επουράνια δικαίωση, αύτο δεν υπάρχει. Δικαίωση δεν υφίσταται στην μετέπητα ζωή, δηλαδή δεν πας στον παράδεισο επειδή ήσουν καλός άνθρωπος αλλά επειδή δεν έκανες κακά πράγματα και δεν έδωσες δικάιωμα στον έξω από εδώ να σε πάρει κάτω μαζί του!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:17 
Advanced Poster
Advanced Poster

Ξέρεις όμως με την λογική του να μην ανταποδώσεις η του να μην αντισταθείς,θα έπρεπε να μην γινότανε ούτε η επανάσταση του 21 και καμία άλλη επανάσταση...το αποτέλεσμα??κυριαρχία του κακού....και πίστεψε με υπάρχουν και άτομα που δεν καταλαβαίνουν και αν γυρίσεις το μάγουλο μπορεί να συνεχισουν και να συνεχίσουν μέχρι να σε σκοτώσουν,και ο θάνατος σου να μην σημαίνει τπτ για αυτούς!!υπάρχουν σίγουρα και άτομα που ίσως παραδειγματιστούν..αλλά ένα είναι το σίγουρο!!τα αγαθά με κόπο αποκτώνται(πνευματικά κ υλικά) με το να κάθεσαι π.χ και να περιμένεις το αγαθό της ελευθερίας από το πουθενά θα σε οδηγήσει στο πουθενά,αντιθέτως αν αναγκαστείς και δώσεις μάχη γι αυτή ίσως και να την κερδίσεις.....Όσο για τα υλικά αγαθά σίγουρα είναι προσωρινά αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να τα έχουμε?όλα θέλουν μέτρο και τα υλικά και τα πνευματικά!!! Και τέλος,στο παράδεισο πάει αυτός που δεν κάνει κακά πράγματα όπως λες..αυτός που δεν κάνει κακά πράγματα δεν είναι ο καλός άνθρωπος?ποια η διαφορα? εν τέλει εγώ πιστεύω ότι είναι στην ψυχή και στο πως νιώθεις..είναι γελοίο να κάνεις καλά πράγματα και να μην τα νιώθεις και να τα κάνεις απλά για να τα κάνεις!!για να θεωρηθεί μια πράξη καλή πρέπει να την νιώθεις, για μένα καλός άνθρωπος είναι αυτός ΄που κάνει πράγματα επειδή τα νιώθει και θέλει να τα κάνει!!!αντιθέτως κάποιος που έχει πχ κακό λογισμό και θέλει π.χ να σκοτώσει κάποιον χωρίς λόγω και δεν το κάνει επειδή φοβάται τις συνέπειες(νομικές-μεταθανάτιες)δεν είναι καλός άνθρωπος!!!για μένα τα εύσημα τα έχουν αυτοί που απαρνούνται και χαλιναγωγούν τα κακά συναισθήματα τους τον κακό εαυτό τους,γιατί οι πράξεις είναι αποτέλεσμα τον συναισθημάτων και των σκέψεών μας!!!δηλαδή αν ένα δέντρο θεωρείται κακό επειδή δεν βγάζει καλούς καρπούς κόβουμε τα κλαδιά για να μην βγάζει κακούς καρπούς και έτσι το δέντρο γίνεται αυτομάτως καλό?όχι ο σπόρος φταίει και για να βγάλει καλό καρπό το δέντρο(καλές πράξεις)θέλει καλό σπόρο(ψυχή)!!!

Η αλήθεια είναι σαν την θάλασσα για να την γνωρίσεις πραγματικά δεν φτάνει να κολυμπάς στην επιφάνεια της,πρέπει να βουτήξεις στα άδυτα της και να δεις κάθε φωτεινό και σκοτεινό σημείο της!!Το θέμα είναι να μην χαθείς στην αναζήτηση...(Χ.Δ)

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:34 
Master Poster
Master Poster

Δεν σου είπα να κάθεσαι και να περιμένεις να σου έρθουν τα αγαθά εξ ουρανού. Φυσικά να παλεύεις και να πεθαίνεις για τα πιστεύω σου, όμως ότι κάνεις δεν φτάνει μόνο να το κάνεις καλοπροέρετα. Άμα κλέβεις και σκοτώνεις για να δώσεις τα λεφτά στο λαό και να τον απαλάξεις από εγκληματίες είναι λάθος! Δεν είπαμε όμως να κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένεις να γίνουν οι κακοί καλοί.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:40 
Moderator
Moderator

Has thanked: 302 time
Have thanks: 167 time
Aλκιμαχε, εχω ακριβως τις ιδιες σκεψεις και τους ιδιους προβληματισμους. Πιστευω ειναι παρα πολυς κοσμος σε αυτην την κατασταση επιφυλακτικοτητας και κατα την γνωμη μου, καλα κανει.
Προσωπικα απεχω απο καθε οργανωμενη λατρεια και δογμα, αλλα κρατω τα λογια του Ιησου στην καρδια μου και πιστευω οτι τα ιερατεια που ηρθαν μετα τον ερχομο του αποσκοπουσαν σε χειραγωγηση του κοσμου.
Απο την αλλη ομως δεν πιστευω οτι ηρθε και θυσιαστηκε γι αυτα τα λαμογια που τον σφετεριστικαν, αλλα για ολους εμας.
Ακομα και αν η γνωση του Ιησου και η ελπιδα, ηρθε μεσα απο χιλια παρατραγουδα δοξασιες και ταλιμπανιστικες καταστασεις, δεν χανει στην καρδια μου το νοημα της και κραταω την ελπιδα του ευαγγελιου.
Το ευαγγελια εχουν κατα την γνωμη μου, ολες τις πληροφοριες ωστε να μην σου δωσουν την δυνατοτητα να πλανηθεις, εκτος αν θελεις.
Αν εμπιστευθεις αλλους να το ερμηνευσουν για σενα και τους ακολουθησεις, εισαι αξιος της μοιρας σου.
Εαν το μελετας κανενα ιερο λαμογιο απ οπου και αν προερχετε δεν μπορει να σε πλανησει.
Φτανει να εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου και να πιστευεις. Η πιστη προερχετε απο την καρδια.
Η καρδια σου θα πει αν πρεπει να εμπιστευθεις και αυτη θα σου πει εαν αυτα που γινοντε στο ονομα του Ιησου, συμβαδιζουν με τα λογια και το εργο του.
Κανεναν δεν αφηνει ο Ιησους να πλανηθει εαν δεν θελει ο ιδιος.
Ο χειροτερος εχθρος ειναι ο εαυτος σου.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην παρεξηγηθηκα.
Σε ευχαριστω για την ευκαιρια που μου εδωσες για να εκφραστω. :o :(

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:47 
Advanced Poster
Advanced Poster

Πολύ καλό παράδειγμα GrandGamer!! και τώρα σε ρωτάω αυτός που κλέβει από αυτούς που έχουν όλοι την εξουσία και αδικούν τον λαό π.χ μερικοί άνθρωποι της εξουσίας είναι καλός η κακός για σ'ένα?? σίγουρα έναν εγκληματία μπορεις να τον βάλεις και φυλακή υπάρχουν κι άλλες λύσεις συμφωνώ..δεν πέρνεις τα όπλα και αρχίζεις να σκοτώνεις!!Αλλά αν είσαι πχ σε κατάσταση αυτοάμυνας και σκοτώσεις έναν εγκληματία που πάει να σε σκοτώσει χωρίς να φταις τότε τι είσαι κακό η καλός??αυτό πού είσαι δεν καθορίζεται μόνο από τις πράξεις σου αλλά και από την πρόθεση σου!!για μένα αυτή είναι η λεπτή γραμμή που διαχωρίζει τον καλό από τον κακό...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:56 
Master Poster
Master Poster

Μετράει και η πρόθεση μετράνε και οι πράξεις, γιατί λες εσύ θα προστατέψω το λαό μου και αρχίζεις και σκοτόνεις διάφορους επειδή πιστεύεις ότι θα κάνουν κακό και ίσως να έχεις δίκιο, αλλά και πάλι δεν σκοτώνεις.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:57 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
vestromas wrote:
Aλκιμαχε, εχω ακριβως τις ιδιες σκεψεις και τους ιδιους προβληματισμους. Πιστευω ειναι παρα πολυς κοσμος σε αυτην την κατασταση επιφυλακτικοτητας και κατα την γνωμη μου, καλα κανει.
Προσωπικα απεχω απο καθε οργανωμενη λατρεια και δογμα, αλλα κρατω τα λογια του Ιησου στην καρδια μου και πιστευω οτι τα ιερατεια που ηρθαν μετα τον ερχομο του αποσκοπουσαν σε χειραγωγηση του κοσμου.
Απο την αλλη ομως δεν πιστευω οτι ηρθε και θυσιαστηκε γι αυτα τα λαμογια που τον σφετεριστικαν, αλλα για ολους εμας.
Ακομα και αν η γνωση του Ιησου και η ελπιδα, ηρθε μεσα απο χιλια παρατραγουδα δοξασιες και ταλιμπανιστικες καταστασεις, δεν χανει στην καρδια μου το νοημα της και κραταω την ελπιδα του ευαγγελιου.
Το ευαγγελια εχουν κατα την γνωμη μου, ολες τις πληροφοριες ωστε να μην σου δωσουν την δυνατοτητα να πλανηθεις, εκτος αν θελεις.
Αν εμπιστευθεις αλλους να το ερμηνευσουν για σενα και τους ακολουθησεις, εισαι αξιος της μοιρας σου.
Εαν το μελετας κανενα ιερο λαμογιο απ οπου και αν προερχετε δεν μπορει να σε πλανησει.
Φτανει να εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου και να πιστευεις. Η πιστη προερχετε απο την καρδια.
Η καρδια σου θα πει αν πρεπει να εμπιστευθεις και αυτη θα σου πει εαν αυτα που γινοντε στο ονομα του Ιησου, συμβαδιζουν με τα λογια και το εργο του.
Κανεναν δεν αφηνει ο Ιησους να πλανηθει εαν δεν θελει ο ιδιος.
Ο χειροτερος εχθρος ειναι ο εαυτος σου.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην παρεξηγηθηκα.
Σε ευχαριστω για την ευκαιρια που μου εδωσες για να εκφραστω. :o :(

+1

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 12:57 
Advanced Poster
Advanced Poster

να σαι καλά φίλε vestromas και να σίγουρος από μενα δεν παραξηγήκες :D συμφωνώ οτί ο χειρότερος εχθρό είναι ο εαυτός μας!!!αλλά σε παρακαλώ ανέτρεξε στο ποστ μου για την αλήθεια...γιατί αν ο καθένας αντιλαμβάνεται την καινή διαθήκη συμφωνα με αυτόν τότε ο καθένας έχει την αλήθεια του και η αλήθεια είναι μόνο μία...εγώ ποια να πιστέψω!!!και πάλι σε ρωτάω η 'ΣΩΤΗΡΊΑ" έρχεται μόνο μέσα από τη πίστη στο Χριστό ή από τη ποιότητα του ανθρώπου??γιατί να πιστέψω σε κάποιον και απλά να μην ακολουθήσω μια γραμμή αξιών και πιστεύω δικών μου και αν είναι να με κρίνει κάποιος να με κρίνει γι αυτες?

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:13 
Advanced Poster
Advanced Poster

GrandGamer wrote:
Μετράει και η πρόθεση μετράνε και οι πράξεις, γιατί λες εσύ θα προστατέψω το λαό μου και αρχίζεις και σκοτόνεις διάφορους επειδή πιστεύεις ότι θα κάνουν κακό και ίσως να έχεις δίκιο, αλλά και πάλι δεν σκοτώνεις.

Κοίτα αυτό είναι λάθος σίγουρα, γιατί υπάρχει καλύτερος τρόπος πρόληψης σκοτώνεις μόνο όταν είναι η τελευταία λύση!!η πρόληψη σε αυτούς που θέλουν να σου κάνουν κακό αλλά δεν το έχουν ξεκινήσει είναι οι σωστές διπλωματικές σχέσεις και η πολύ δυνατή άμυνα γιατί ο άλλος θα το σκεφτεί διπλά πρωτού σου κάνει κακό!!!άρα είναι η πρόθεση με την σωστή κρίση και άλλους παράγοντες....άσε έκαψα φλάντζα :-P :-P
χεχεχεχε :-) :-) :-)

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:18 
Master Poster
Master Poster

Όχι διαφώνω, δεν πρέπει να σκοτώνεις ποτέ! Δεν είναι λύση! Όταν σκοτώνεις δεν είσαι άνθρωπος είσαι κτήνος, γιατί μόνο τα κτήνη σκοτώνουν τα αδέρφια τους!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:26 
Advanced Poster
Advanced Poster

GrandGamer wrote:
Όχι διαφώνω, δεν πρέπει να σκοτώνεις ποτέ! Δεν είναι λύση! Όταν σκοτώνεις δεν είσαι άνθρωπος είσαι κτήνος, γιατί μόνο τα κτήνη σκοτώνουν τα αδέρφια τους!

Σεβαστή η άποψη και καταλαβαίνω την λογική σου :razz: αλλά με βρίσκει αντίθετο...δεν λέω ότι είναι καλό να σκοτώνεις και ούτε είμαι πολεμοχαρής πίστεψε με αντιθέτως!!!αλλά αν ήταν η τελευταία μου λύση δεν θα τη χάριζα σε κανέναν που θα ήθελε να με σκοτώσει ενώ δεν θα τον είχα ενοχλήσει,αυτό θα σήμαινε νίκη του αδίκου...και πες μου πια είναι η λύση όταν κάποιος είναι αγύριστο κεφάλι και θέλει να σε σκοτώσει??απλά κάθεσαι να σε σκοτώσει??αν μου δώσεις μια καλύτερη λύση θα την δεχτώ ευχαρίστως :D και μην ξεχνάς για να μπορείς να εκφράζεσαι τώρα κάποιοι αναγκάστηκαν να σκοτώσουν..είναι κτήνη όλοι αυτοί?

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:37 
Master Poster
Master Poster

Αυτοάμυνα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζεται να σκοτώσεις. Άμα κάποιος προσπαθήσει να σε σκοτώσει μπορείς να τον ακινητοποιήσεις, να του ξεφύγεις κλπ υπάρχουν πολλα που μπορείς να κάνεις. Άλλα ας μην κοροιδευόμαστε αν κάποιος θέλει να σε σκοτώσει υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κάνει με ποσοστό αποτυχίας μηδενικό!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:43 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Αυτές τις σκέψεις τις έχουμε όλοι...ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τις συνομωσίες... Προσοχή στα ψέματα των σατανιστών πάνω σε αυτό το θέμα!!!

Κοιτάξτε φίλοι μου, πρέπει να βγάλω γρήγορα ένα θέμα "Ο Χριστιανισμός χωρίς τον Θεό". Θα σας εξηγήσω πως ο Χριστιανισμός μπορεί να είναι και μία φιλοσοφία, ένας τρόπος ζωής...όχι αναγκαστικά ένα "περίμενε τον Παράδεισο".
Το να είσαι Χριστιανός κάνει καλό. Νιώθεις μία αγαλλίαση, γνωρίζεις μία νέα φύση μέσω της εγκράτειας, αποκτάς σεβασμό για όλους, έχει ειρήνη στο μυαλό και στην καρδιά...πολλά πράγματα που θα τα γράψω σύντομα!

Αν ο Χριστιανισμός είναι ψέμα τότε είναι το πιο γλυκό του κόσμου όλου.

Αλκίμαχε, θα δεις πως ο Θεός υπάρχει. Είτε από ιστορικές αποδείξεις του Ιησού Χριστού και των Αγίων, είτε επειδή το νιώθεις (ναι, η αγάπη δεν ερμηνεύεται), είτε επειδή είδες κάποιο θαύμα.
Ο Θεός σε αφήνει να πέφτεις σε τέτοιες δοκιμασίες ώστε μετά να έχεις πιο δυνατή πίστη! Δεν είναι τίποτα...μόλις πας να πέσεις από τον γκρεμό θα σε πιάσει και πάλι! :cool:

Καλή αναζήτηση!!! :evil:

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:44 
Με δυο λογια, ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο την δικια του πλευρα.
Δεν χρειαζεται να περιμενετε απο καποια θρησκεια να σας πει ποιο ειναι το σωστο.
Ο καθενας αντιλαμβανεται το σωστο οπως νομιζει ο ιδιος!!!

Στο παρον θεμα μπαινει ο νομος της σχετικοτητας,αρα η απαντηση θα ειναι παντα σε ατομικο επιπεδο,συμφωνα με τον καθε ανθρωπο,την ζωη που εχει διανυσει,το περιβαλλον που εχει μεγαλωσει και ζει,πως βλεπει τον γυρω κοσμο,η κατασταση στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο κτλ,κτλ!!!

Βεβαια οταν λεμε σχετικα,μην τα ισοπεδωνουμε ολα........τα βασικα ειναι αυτα που καταβαθος τα ξερουμε ολοι.

Τελος,απο την στιγμη που καποιος κανει κατι και δεν του δημιουργουνται τυψεις και η συνειδηση του παραμενει καθαρη,αυτος νιωθει οτι εχει πραξει το σωστο!!!!

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 13:49 
Advanced Poster
Advanced Poster

GrandGamer wrote:
Αυτοάμυνα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζεται να σκοτώσεις. Άμα κάποιος προσπαθήσει να σε σκοτώσει μπορείς να τον ακινητοποιήσεις, να του ξεφύγεις κλπ υπάρχουν πολλα που μπορείς να κάνεις. Άλλα ας μην κοροιδευόμαστε αν κάποιος θέλει να σε σκοτώσει υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κάνει με ποσοστό αποτυχίας μηδενικό!

Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ με αυτά που λες αλλά αρνείσαι να είσαι λίγο ρεαλιστής και να καταλάβεις αυτό που σου λέω!!να σαι καλά και σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σε αυτήν(που να μην έχεις άλλη λύση) την θέση γιατί όλοι εμείς μιλάμε εκ του ασφαλούς πίσω από τα pc μας!!! Να ναι καλά αυτά τα "κτήνη" που σκότωσαν για την ελευθερία..και μην ξεχνάς και πολλοί άγιοι της εκκλησίας σκότωσαν δράκους και άλλες απειλές..π,χ ο ταξιάρχης στη λέσβο που γίνεται θέμα τώρα τεέυταία σκότωνε με το σπαθί του..και ο πολέμαρχος αν πιστεύεις σε αυτόν και άλλοι πολλοί!!!όλοι αυτοί είναι κτήνη??και αν είναι γιατί θεωρούνται άγιοι??σε φέρνω σε διχασμό σωστα??η εκκλησία αναγνωρίζει σαν αγίους κτήνη??και ο θεός αφού είναι παντοδύναμος γιατί δεν τους δίνει μια άλλη δύναμη ακινητοποίησης και τους αφήνει να σκοτώνουν??

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 14:27 
Advanced Poster
Advanced Poster

GammaRay wrote:
Αυτές τις σκέψεις τις έχουμε όλοι...ειδικά εμείς που ασχολούμαστε με τις συνομωσίες... Προσοχή στα ψέματα των σατανιστών πάνω σε αυτό το θέμα!!!

Κοιτάξτε φίλοι μου, πρέπει να βγάλω γρήγορα ένα θέμα "Ο Χριστιανισμός χωρίς τον Θεό". Θα σας εξηγήσω πως ο Χριστιανισμός μπορεί να είναι και μία φιλοσοφία, ένας τρόπος ζωής...όχι αναγκαστικά ένα "περίμενε τον Παράδεισο".
Το να είσαι Χριστιανός κάνει καλό. Νιώθεις μία αγαλλίαση, γνωρίζεις μία νέα φύση μέσω της εγκράτειας, αποκτάς σεβασμό για όλους, έχει ειρήνη στο μυαλό και στην καρδιά...πολλά πράγματα που θα τα γράψω σύντομα!

Αν ο Χριστιανισμός είναι ψέμα τότε είναι το πιο γλυκό του κόσμου όλου.

Αλκίμαχε, θα δεις πως ο Θεός υπάρχει. Είτε από ιστορικές αποδείξεις του Ιησού Χριστού και των Αγίων, είτε επειδή το νιώθεις (ναι, η αγάπη δεν ερμηνεύεται), είτε επειδή είδες κάποιο θαύμα.
Ο Θεός σε αφήνει να πέφτεις σε τέτοιες δοκιμασίες ώστε μετά να έχεις πιο δυνατή πίστη! Δεν είναι τίποτα...μόλις πας να πέσεις από τον γκρεμό θα σε πιάσει και πάλι! :cool:

Καλή αναζήτηση!!! :evil:

Περιμένω με ανυπομονησία το ποστ σου πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον!!!Απλά ξέρεις τι σκέφτηκα gammaray?ότι κινδυνεύεις με αυτό το άρθρο να θεωρηθείς αιρετικός(όχι από μένα) γι αυτό πρόσεχε με αγάπη στο λέω!!Μακάρι όλα αυτά που λες να είναι αλήθεια αλλά δεν μπορώ να μην αμφισβητήσω την παρούσα στιγμή.. γιατί και οι "άγιοι" άνθρωποι ήτανε και μπορεί να έπεσαν σε σφάλματα,γιατι πολύ απλά είναι άνθρωποι και όχι θεοί κ έχω εντοπίσει πράγματα στα λεγόμενα των αποστόλων στη καινή διαθήκη που με ενόχλησαν...πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος!!Μακάρι Gammaray τα πράγματα να είναι όπως τα λες μακάρι να είναι απλά μια δοκιμασία αλλά και πάλι δεν ξέρω!!τεσπα να σαι καλα πάντως

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 14:34 
Advanced Poster
Advanced Poster

Α και κάτι ακόμα gammaray τρόπο ζωής,φιλοσοφία και τα υπόλοιπα μπορεί να στα παρέχει και μια άλλη θρησκεία(πχ βουδισμός)όλα αυτά τα πλεονεκτήματα που λες μπορείς να τα αποκτήσεις και με άλλους τρόπους!!!το θέμα είναι η πολυπόθητη αλήθεια γύρω από τον θεό και το αν υπάρχει!! χριστιανισμός χωρις θεό δεν νοείται...οπότε αν θελήσω να έχω ένα τρόπο ζωής και όλα τα άλλα ωφέλη που ανέφερες χωρίς την έννοια του θεόυ μπορώ να ανατρέξω αλλού!! Λέω εγω τώρα (κάνω καλοπροαίρετα τον αντίλογΟ)

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 16:59 
Master Poster
Master Poster

alkimachos wrote:
Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ με αυτά που λες αλλά αρνείσαι να είσαι λίγο ρεαλιστής και να καταλάβεις αυτό που σου λέω!!να σαι καλά και σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σε αυτήν(που να μην έχεις άλλη λύση) την θέση γιατί όλοι εμείς μιλάμε εκ του ασφαλούς πίσω από τα pc μας!!! Να ναι καλά αυτά τα "κτήνη" που σκότωσαν για την ελευθερία..και μην ξεχνάς και πολλοί άγιοι της εκκλησίας σκότωσαν δράκους και άλλες απειλές..π,χ ο ταξιάρχης στη λέσβο που γίνεται θέμα τώρα τεέυταία σκότωνε με το σπαθί του..και ο πολέμαρχος αν πιστεύεις σε αυτόν και άλλοι πολλοί!!!όλοι αυτοί είναι κτήνη??και αν είναι γιατί θεωρούνται άγιοι??σε φέρνω σε διχασμό σωστα??η εκκλησία αναγνωρίζει σαν αγίους κτήνη??και ο θεός αφού είναι παντοδύναμος γιατί δεν τους δίνει μια άλλη δύναμη ακινητοποίησης και τους αφήνει να σκοτώνουν??

Μπράβο σε αυτούς που ρίσκαραν τη δική τους ζωή για να σώσουν τις ζωές αυτών που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι εναντίον της σκλαβιάς.

Όσον αφορά αυτούς τους Αγίους που λες, που σκότωναν ανθρώπους, ξέρεις τι έκαναν μετά ή πως έζησαν αφού σκότωσαν για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους; και εξάλου όλοι έχουν δικαίωμα στην μετάνοια.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Sep 2008, 17:12 
Advanced Poster
Advanced Poster

Τελικά τα κτήνη αξίζουν και μπράβο?ναι όμως όταν τα έκαναν ήταν κτήνη?σωστά?και ο θεός τους ευλόγησε και τους εξουσιοδότησε να τα κάνουν??τους έδωσε τη δύναμη να σκοτώνουν με ρομφαίες και κατάνα ενώ θα μπορούσε να τους δώσει μια άλλη δύναμη αφόπλισης όπως προείπες...μήπως η σοφία σου είναι μεγαλύτερη του θεού?η μήπως όλα είναι ένας ωραίος μύθος?αν θες να απαντήσεις απάντησε αλλά η όλη συζήτηση τελειώνει εδώ γιατί δεν μπορείς να δώσεις επαρκείς απαντήσεις!!thanks πάντως για τα reply σου να σαι καλά και σε εκτιμώ γιατί από ότι κατάλαβα δεν σου αρέσουν οι σκοτωμοί υπό οποιαδήποτε μορφή άρα έχεις καλή καρδιά..τα λέμε

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 73 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next