Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 64 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Μήνυμα του π.Μαξίμου-Αρχή ινδίκτου 2015-έτος του Αντιχρίστου
Unread postPosted: 17 Sep 2014, 08:41 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΜΑΞΙΜΟΥ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Ἀγαπητοί μου ἐν Χριστῷ ἀδελφοί, ἐκλεκτά μέλη και φίλοι τοῦ «ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ» Χαίρετε ἐν Κυρίω πάντοτε!

Μέ τήν βοήθεια καί τήν χάρη τοῦ Θεοῦ, εἰσήλθαμε καί φέτος στήν νέα ἐκκλησιαστική χρονιά, πού δυστυχῶς προβλέπεται νά εἶναι ἀκόμη πιό δύσκολη, πιό ἀνηφορική καί πιό πονηρή ἀπό τίς προηγούμενες, μιᾶς καί ἐκτός ὅλων τῶν ἄλλων, θά εἶναι τό ἔτος τῆς φανερῆς ἀναδείξεως καί κυριαρχίας τοῦ Ἀντιχρίστου.

Ὁ Ἅγιος Νικόδημος ὁ Ἁγιορείτης, μεταξύ ἄλλων, γράφει σχετικά μέ τήν σημασία τῆς ἑορτῆς αὐτῆς τῆς Ἰνδίκτου, τῆς ἔναρξης δηλαδή τῆς ἐκκλησιαστικῆς χρονιᾶς:
«Εἶναι δέ καί τρίτη αἰτία, διά τήν ὁποίαν ἡ Ἐκκλησία τοῦ Χριστοῦ κάμνει σήμερον ἐνθύμησιν τῆς Ἰνδίκτου, καί ἑορτάζει τήν ἀρχήν τοῦ νέου χρόνου: ἤγουν, ἵνα διά μέσου τῆς ὑμνωδίας καί ἱκεσίας, ὁπού προσφέρομεν εἰς τόν Θεόν ἐν τῇ ἑορτῇ ταύτη, γένη ὁ Θεός ἵλεως εἰς ἡμᾶς, καί εὐλογήση τόν νέον χρόνον, καί χαρίση τοῦτον εἰς ἡμᾶς εὐτυχῆ καί γεμάτον ἀπό ὅλα τα σωματικά ἀγαθά. Καί ἵνα φωτίση τάς διανοίας μας, εἰς τό νά περάσωμεν ὅλον τόν χρόνον καθαρῶς καί μέ ἀγαθήν συνείδησιν, καί εἰς τό νά εὐαρεστήσωμεν τῷ Θεῷ, μέ τήν φύλαξιν τῶν ἐντολῶν του. Καί οὕτω νά τύχωμεν τῶν ἐν Οὐρανοῖς αἰωνίων ἀγαθῶν».

Εὔχομαι λοιπόν, πρῶτα ἀπ’ ὅλα, ἀγαπητοί μου ἀδελφοί, ὁ καλός Θεός, νά μᾶς χαρίζει ὅλα τά ἀνωτέρω πλουσιοπαρόχως. Μαζί δέ μέ τήν κατ’ ἄμφω ὑγεία (σωματική και ψυχική) νά μᾶς φωτίζει καί νά μᾶς ἀνοίγει τά πνευματικά μας μάτια και αὐτιά, ὥστε νά ἀντιλαμβανώμαστε τό θεῖο Θέλημά Του καί νά τηροῦμε τίς Ἐντολές Του.
Εὔχομαι ἐπίσης, νά φωτίσει ὅλους τούς καλοπροαίρετους ἀδελφούς μας, πού βρίσκονται σέ σύγχυση, ἤ ἐν ἀγνοία τους ἀκολουθοῦν τούς Οἰκουμενιστές κληρικούς, ὥστε νά μπορέσουν νά ἀντιληφθοῦν, νά διακρίνουν καί νά προφυλαχθοῦν, ἀπό αὐτούς τούς σύγχρονους Λυκοποιμένες, πού ὡς ἄλλοι προβατόσχημοι λύκοι, τούς ὁδηγοῦν στήν ἀγκαλιά τῆς Πανθρησκείας καί τοῦ Ἀντιχρίστου καί φυσικά στήν αἰώνια ἀπώλεια τῆς ψυχῆς τους!

Εὔχομαι ὁ Θεός νά τούς δώσει Πνεῦμα συνέσεως καί διακρίσεως, ὥστε νά μποροῦν νά διακρίνουν τήν Ἀλήθεια ἀπό τό Ψέμα, τήν Ὀρθοδοξία ἀπό τήν Αἵρεση, καί τά διάφορα μυθεύματα πού κυκλοφοροῦν, τούς ἀληθινούς Χριστιανούς ἀπό τούς ψευτοχριστιανούς, τούς διαφόρους αἱρετικούς καί πλάνους, ἀλλά καί ἀπό τούς ποικίλους ἐχθρούς τῆς Ἐκκλησίας μας, ἀντίχριστους, ἀθέους, σατανιστές, μάγους, μάντεις, μέντιουμ, ἀστρολόγους κ.λπ.

Ἀκόμη εὐχόμαστε μέ διακαῆ πόθο καί ἐπιθυμία, οἱ καλοί πνευματικοί, -πού ἀκόμη εὐτυχῶς ὑπάρχουν- νά ἀποφασίσουν ἐπιτέλους νά κατέβουν ἀπό τό ἀντίχριστο αὐτό ἅρμα τοῦ Οἰκουμενισμοῦ καί τῆς Πανθρησκείας, νά ἐλέγξουν μέ θάρρος και παρρησία τούς ὑψηλά ἱστάμενους τους, πού δυστυχῶς ἔχουν συνταυτιστεῖ με την αἵρεση αὐτή, -εἴτε ἐνεργά εἴτε παθητικά- συμμετέχοντας στά διάφορα συλλείτουργα, τίς συμπροσευχές, τούς ψευτοδιαλόγους καί ὅλα τά παρεπόμενα, πού γίνονται δεκαετίες τώρα μέ ὅλους τούς αἱρετικούς, ἀπό τίς διάφορες "χριστιανικές ομολογίες" ἀλλά καί τίς ἄλλες μονοθεϊστικές θρησκεῖες.

Εἶναι τό λιγότερο πού μποροῦν νά κάνουν, γιά νά προστατέψουν τόν ἑαυτό τους καί κυρίως τό ποίμνιο πού τούς ἐνεπιστεύθη ὁ Κύριός μας! Εἶναι τό λιγότερο πού ΟΦΕΙΛΟΥΝ νά πράξουν, ὡς καλοί καί γνήσιοι ποιμένες, ἄλλως θά δώσουν μεγάλο λόγο στόν Θεό. Ἄς μήν σκεφτοῦν τόν προσωρινό διωγμό καί τήν τυχόν ἀπώλεια τῆς θέσεώς τους, ἀλλά τήν μεγάλη δόξα καί τά οὐράνια ἀγαθά πού τούς περιμένουν. Ἄς πάρουν παράδειγμα καί ἄς μιμηθοῦν ὅλους τούς ὁμολογητές καί μάρτυρες τῆς Πίστεώς μας. Ἄλλωστε ἡ τιμή τῶν ἁγίων μας δέν εἶναι στίς ἑορτές καί τά πανηγύρια πού τούς κάνουμε, ἀλλά στήν μίμηση αὐτῶν!
«Τιμή Ἁγίου μίμησις αὐτοῦ»!

Εὔχομαι τέλος, ἀπό τά βάθη τῆς καρδιᾶς μου, καί μέ μεγάλη ἀγάπη γιά ὅλους τούς ἀδελφούς μας, καί ἰδιαίτερα γι’ αὐτούς πού ἀγωνίζονται σθεναρά, -παρόλη τήν μεγάλη λειψανδρία καί πνευματική πτωχεία πού ὑπάρχει- ἐνάντια στήν ἀντίχριστη κυριολεκτικά ἐποχή πού ζοῦμε, ὁ καλός Θεός νά μᾶς δώσει πνευματική καί σωματική ὑγεία, ὥστε νά μπορέσουμε καί φέτος νά ἀνταπεξέλθουμε στίς διάφορες δυσκολίες καί δοκιμασίες πού μᾶς ἐπιφυλλάσονται, ἀλλά καί νά συνεχίσουμε ἀκόμη περισσότερο καί πιό δυναμικά τόν ἄνισο αὐτό ἀγῶνα μας, ἐναντίον τῶν ἐσωτερικῶν καί ἐξωτερικῶν ἐχθρῶν τῆς Πίστεως καί τῆς Πατρίδος μας, μέ ἀπώτερο στόχο καί σκοπό τήν σωτηρία ὅλων μας!
Καί ἄς μήν ξεχνᾶμε ὅτι: «Εἰ ὁ Θεός μεθ΄ἡμῶν, οὐδείς καθ΄ ἡμῶν»!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν ἀδελφοί μου, γιατί «αἱ ἡμέραι πονηραί εἰσι». Ἄς ἔχουμε πάντοτε ὀρθάνοικτα τά μάτια τῆς ψυχῆς μας γιά τήν σωτηρία μας!!! Γιατί αὐτή εἶναι ἡ πεπτουσία τῆς Ὀρθοδοξίας καί τοῦ πνευματικοῦ ἀγώνα μας, ἡ σωτηρία τῆς ψυχῆς μας καί ἡ αἰώνια κατοικία μας, κοντά στόν Σωτήρα μας Θεάνθρωπο Ἰησοῦ Χριστό!

Κλείνοντας, ὑπενθυμίζω στήν ἀγάπη σας τά θεόπνευστα λόγια τοῦ μεγάλου Διδασκάλου καί Πατέρα μας, Ἰωσήφ Βρυεννίου, πού μπορεῖ μέν στίς ἡμέρες μας νά τά λέγουν καί νά τά χρησιμοποιοῦν πολλοί, γιά λόγους ἐντυπωσιασμοῦ καί παραπλάνησης, ὀλίγοι ὅμως δέ, εἶναι ἐκεῖνοι πού τά βιώνουν, τά ἀποδέχονται καί τά ἐφαρμόζουν στήν πράξη:

«Οὐκ ἀρνησόμεθά σε, φίλη Ὀρθοδοξία·
Οὐ ψευσόμεθά σοι πατροπαράδοτον σέβας·
Οὐκ ἀφιστάμεθά σου Μῆτερ Εὐσέβεια·
Ἐν σοὶ ἐγεννήθημεν, ἐν σοὶ ζῶμεν, καὶ ἐν σοὶ κοιμηθησόμεθα·
Εἰ δὲ καί καλέσει καιρός, μυριάκις ὑπὲρ σοῦ τεθνηξόμεθα»

link: http://www.patrokosmas.gr/themata.asp?isue=76&artid=4735

Profile  

Post subject: Re: Μήνυμα του π.Μαξίμου-Αρχή ινδίκτου 2015-έτος του Αντιχρί
Unread postPosted: 17 Sep 2014, 18:09 
Forum Legend
Forum Legend

Has thanked: 43 time
Have thanks: 65 time
Σιγα,δεν είπε και τίποτα!Για τους 2 προφήτες θα μιλήσει;

Profile  

Unread postPosted: 17 Sep 2014, 19:57 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 1 time
Have thanks: 125 time
αφου ειναι ο ιδιος προφητης δεν τους χρειαζεται...... η ζουρλα παει συννεφο Θε μου φυλαε!!!!!!!!!

Profile  

Unread postPosted: 18 Sep 2014, 15:07 
Editor
Editor

Τώρα φταίω εγώ YoutubeTruth να παραγγείλω σουβλάκια από κροκόδειλο! :bangry:

Image

Profile  

Unread postPosted: 18 Sep 2014, 15:18 
Forum Legend
Forum Legend

H ουσια είναι ότι έχει ''κολλησει'' η βελόνα στον Αντίχριστο,και οι προφήτες δεν εχουν καμία αναφορα στους λόγους του μοναχου...Και μεινανε 38 μερες για την εμφανισή τους.....Η δεν το ξερει ή δεν το έχει υπολογίσει;

Profile  

Unread postPosted: 18 Sep 2014, 19:04 
Editor
Editor

georgioskp wrote:
H ουσια είναι ότι έχει ''κολλησει'' η βελόνα στον Αντίχριστο,και οι προφήτες δεν εχουν καμία αναφορα στους λόγους του μοναχου...Και μεινανε 38 μερες για την εμφανισή τους.....Η δεν το ξερει ή δεν το έχει υπολογίσει;

Πρέπει να του το υπενθύμισης Γιώργο μπορεί να το ξέχασε,άνθρωπος είναι! …δεν πετάγεσαι από κει να τον ρωτήσεις?

Profile  

Unread postPosted: 19 Sep 2014, 15:36 
Forum Legend
Forum Legend

Quote:
Πρέπει να του το υπενθύμισης Γιώργο μπορεί να το ξέχασε,άνθρωπος είναι! …δεν πετάγεσαι από κει να τον ρωτήσεις?

Πλάκα κάνεις,ετσι;Δεν το ξερεις ότι δεν θελει να με βλεπει ουτε ζωγραφιστό;Πως χαλασα τις σχεσεις μου με αυτόν τον ανθρωπο,ουτε εγω ξέρω!Αλλα τοτε ακομα είχα παρανοησει καποια πραγματα και η διακοπη της συνεργασίας μας ηρθε ως φυσικο επακολουθο.....Καλυτερα όμως που ηρθαν ετσι οι καταστασεις γιατι δεν θα αντεχα την εξαπατηση που υπέστησα από αυτόν τον άνθρωπο!

Profile  

Unread postPosted: 19 Sep 2014, 16:18 
Editor
Editor

georgioskp wrote:
Quote:

Καλυτερα όμως που ηρθαν ετσι οι καταστασεις γιατι δεν θα αντεχα την εξαπατηση που υπέστησα από αυτόν τον άνθρωπο!

Αφού εξαπατήθηκες Γιώργο γιατί ασχολείσαι ακόμα με τον αντίχριστο; δεν αλλάζει κάτι από αυτά που λες εσύ τελευταία για ένα χρόνο αργότερα εμφάνιση του αντί.απο ότι λέει ο π. Μάξιμος, λίγο πάνω λίγο κάτω δεν αλλάζει και από το αρχικό ζητούμενο,
αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι η ακρίβεια της εμφάνισης για να πάρεις τα εύσημα και δημοσιότητα, έτσι δεν είναι;και γι αυτό έχεις δώσει εκατό φορές ημερομηνία εμφάνισης και πάντα πέφτεις έξω.

Profile  

Unread postPosted: 20 Sep 2014, 14:40 
Forum Legend
Forum Legend

Quote:
Αφού εξαπατήθηκες Γιώργο γιατί ασχολείσαι ακόμα με τον αντίχριστο; δεν αλλάζει κάτι από αυτά που λες εσύ τελευταία για ένα χρόνο αργότερα εμφάνιση του αντί.απο ότι λέει ο π. Μάξιμος, λίγο πάνω λίγο κάτω δεν αλλάζει και από το αρχικό ζητούμενο,
αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι η ακρίβεια της εμφάνισης για να πάρεις τα εύσημα και δημοσιότητα, έτσι δεν είναι;και γι αυτό έχεις δώσει εκατό φορές ημερομηνία εμφάνισης και πάντα πέφτεις έξω.

Η απαντηση γιατι ακομα ασχολουμαι με τον Αντίχριστο είναι γιατι είναι ακόμα και τωρα Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ!
Η εμφανιση του Αντιχρίστου τον Δεκεμβριο του 2015 είναι θεμα επιβίωσης για μένα γιατι ετσι όπως εχουν ερθει τα πραγματα στην ζωή μου τειθεται αναμφίβολα θεμα συνεχίσεως της υπαρξής μου!Δυστυχως,είναι τοσο τραγικα τα πραγματα που εχω πονταρει όλες μου τις ελπίδες στην ελευση εκείνου σε 15 μήνες!Ρισκαρω για μια ακόμα φορα,το ξερω!Αλλα είναι το τελευταιο και πιο δραματικο ρίσκο που παίρνω,είναι ένα παιχνίδι που ή τα παιρνω όλα και νικάω,ειτε ητταμαι και βυθίζομαι στα ταρταρα!Πραγματι,είναι σε οριακο σημείο σημερα η ζωή μου και δεν μπορω να σκεφτω τι καταστροφή θα γίνει αν πεσω τωρα με την υστατη προσπάθεια,έξω!

Και φυσικα,δεν θελω κανενα ευσημο και καμια δημοσιότητα,θελω μόνο να δικαιωθώ για οσα εχω πει!Θελω να διακαιωθω στα εξης:

1)Εμφάνιση Αντιχρίστου τον Δεκεμβριο του 2015!
2)Ονομα Αντιχρίστου=Fox!
3)Ψηφισή του τον Μάιο του 2019,στις επόμενες Ευρωεκλογές!
4)Γεννημένος στις 29 Ιουλίου του 1982!
5)Αγγλος στην καταγωγή!

Αν και μου φτάνει μόνο το 1) και θα είμαι ευχαριστημένος!

Profile  

Unread postPosted: 20 Sep 2014, 16:31 
Editor
Editor

Το θέμα Γεώργιε δεν είναι αν θα έλθει ο αντίχριστος φέτος, η το 2015, η αργότερα, το θέμα είναι αν μετά θα βρεθείς σε καλύτερη κατάσταση, η σε χειρότερη από αυτή που είσαι τώρα…? και αυτό ισχύει για όλους μας.

Profile  

Unread postPosted: 21 Sep 2014, 12:21 
Forum Legend
Forum Legend

Σαφως και θα βρεθω σε καλυτερη!Η ζωη μου θα γίνει ένα ατελειωτο παρτι,ενα παρτι 7 χρόνων!Σαφώς!!!

Profile  

Unread postPosted: 22 Sep 2014, 11:03 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 1 time
Have thanks: 125 time
georgioskp wrote:
Σαφως και θα βρεθω σε καλυτερη!Η ζωη μου θα γίνει ένα ατελειωτο παρτι,ενα παρτι 7 χρόνων!Σαφώς!!!

Μερικα απο τα τεχνασματα του διαβολου φιλε Γεωργιε ειναι να ριχνει τον ανθρωπο στην απελπισια και στην πλανη.Κατι τετοιο χωρις παρεξηγηση συμβαινει και με σενα.Λεεις οτι η μοναδικη ελπιδα επιβιωσης που εχεις θα ειναι ο αντιχριστος.Εδω ολοι λενε οτι θα ειναι η χειροτερη ολων των καταστασεων που περασε ποτε ο ανθρωπος και εσυ λεεις οτι θα κανεις και παρτυ?Νομιζεις οτι θα σε αφησει?Εδω τωρα που δεν εχει παρουσιαστει λες οτι ειναι η ζωη σου δυσκολη και τοτε θα φτιαξει?Η απελπισια σου που οφειλεται?Χρωστας πολλα λεφτα και δεν εχεις να τα πληρωσεις και το κανεις θεμα?Εδω ολοι οι ελληνες βρισκονται σε αυτη τη κατασταση.Τι εισαι στραβος κουτσος αναπηρος παραπληγικος και δεν μπορεις να κουνησεις απο τη θεση σου?Τι να πουνε αυτοι που δεν μπορουνε λογω της αλφα η βητα αρρωστειας να αυτοεξηπηρετηθουνε και βρισκονται κατακοιτοι θελοντας εναν αλλο διπλα τους να τους επιβλεπει?Εγω λεω οτι εισαι ενας τεμπελης και παλι χωρις παρεξηγηση που περιμενεις αυτο που λενε πεσε πιτα να σε φαω και εισαι σε μια διαρκη αναμονη μπας και γινει κανενα θαυμα και σου ρθουνε ουρανοκατεβατα λεφτα η μπας και παρουσιαστει ο διαολος και τοτε χαλασει το συστημα και γλιτωσεις τα χρεη.Πηγαινε και βρες καμμια δουλεια μα εδω ερχονται απο την αλλη ακρα του κοσμου ανθρωποι και βρισκουνε δουλειες και ασε τις αρλουμπες που αραδιαζεις εδω μεσα και θα δεις με αλλο ματι τα πραγματα.Μην περιμενεις να σε διορισουνε σε κανενα υπουργικο γραφειο να καθεσαι να τα ξυνεις ολη μερα και ο μισθος να πεφτει ακοπα.Οτιδηποτε δουλεια βρεις ειναι καλιτερα παρα απο το να καθεσαι ολη μερα και να κλαις τη μοιρα σου.Παιδια εχεις?Γιατι αν ειχες δεν θα ταγραφες αυτα που γραφεις αλλα θα κοιταζες αλλιως τα πραματα.Συγνωμη για το υφος των γραπτων αλλα για να βοηθησω τα γραφω ετσι.

Profile  

Unread postPosted: 22 Sep 2014, 18:15 
Forum Legend
Forum Legend

Quote:
Μερικα απο τα τεχνασματα του διαβολου φιλε Γεωργιε ειναι να ριχνει τον ανθρωπο στην απελπισια και στην πλανη.Κατι τετοιο χωρις παρεξηγηση συμβαινει και με σενα.Λεεις οτι η μοναδικη ελπιδα επιβιωσης που εχεις θα ειναι ο αντιχριστος.Εδω ολοι λενε οτι θα ειναι η χειροτερη ολων των καταστασεων που περασε ποτε ο ανθρωπος και εσυ λεεις οτι θα κανεις και παρτυ?

radio6146,ναι,με την προσμονη του τέλους του κόσμου,σαφως και θα κάνω πάρτι!Γιατι αυτό θελω οσο τιποτα άλλο στην ζωη μου,να τελειωσει ο κόσμος!Γι'αυτο και προσκαλω τον Αντίχριστο να τον τελειώσει!Και είμαι σίγουρος ότι θα δεχθεί το κάλεσμα!Ελα!Ελα!Ελααααα!

Quote:
Χρωστας πολλα λεφτα και δεν εχεις να τα πληρωσεις και το κανεις θεμα?

Όχι,δεν χρωσταω λεφτα,απλως δεν εχω ορεξη πλέον να ζω!Μου εχει φυγει η θεληση για ζωή και τα βλεπω όλα μαυρα....Αν βρισκομαι ακομα στην ζωή το χρωσταω στην προσμονη μου για τον Αντίχριστο σε 15 μήνες!Πραγματι,δεν θέλω πλεον να ζω...

Quote:
Πηγαινε και βρες καμμια δουλεια μα εδω ερχονται απο την αλλη ακρα του κοσμου ανθρωποι και βρισκουνε δουλειες και ασε τις αρλουμπες που αραδιαζεις εδω μεσα και θα δεις με αλλο ματι τα πραγματα.Μην περιμενεις να σε διορισουνε σε κανενα υπουργικο γραφειο να καθεσαι να τα ξυνεις ολη μερα και ο μισθος να πεφτει ακοπα.Οτιδηποτε δουλεια βρεις ειναι καλιτερα παρα απο το να καθεσαι ολη μερα και να κλαις τη μοιρα σου.Παιδια εχεις?Γιατι αν ειχες δεν θα ταγραφες αυτα που γραφεις αλλα θα κοιταζες αλλιως τα πραματα.Συγνωμη για το υφος των γραπτων αλλα για να βοηθησω τα γραφω ετσι.

radio6146,
η δουλεια είναι το πρωτο και το κυριοτερο πραγμα στην ζωη ενός ανθρωπου,και για οικονομικούς αλλα και για αλλους λόγους....Αμα είμαι τοσο τυχερος και βγω αυριο στην αγορα εργασιας και βρω και δουλεια,ποιος στην χάρη μου!Θα το δοκιμασω συντομα και αυτό.....

Profile  

Unread postPosted: 23 Sep 2014, 01:24 
New Member
New Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 time
georgioskp wrote:
Η απαντηση γιατι ακομα ασχολουμαι με τον Αντίχριστο είναι γιατι είναι ακόμα και τωρα Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ!
Η εμφανιση του Αντιχρίστου τον Δεκεμβριο του 2015 είναι θεμα επιβίωσης για μένα γιατι ετσι όπως εχουν ερθει τα πραγματα στην ζωή μου τειθεται αναμφίβολα θεμα συνεχίσεως της υπαρξής μου!Δυστυχως,είναι τοσο τραγικα τα πραγματα που εχω πονταρει όλες μου τις ελπίδες στην ελευση εκείνου σε 15 μήνες!Ρισκαρω για μια ακόμα φορα,το ξερω!Αλλα είναι το τελευταιο και πιο δραματικο ρίσκο που παίρνω,είναι ένα παιχνίδι που ή τα παιρνω όλα και νικάω,ειτε ητταμαι και βυθίζομαι στα ταρταρα!Πραγματι,είναι σε οριακο σημείο σημερα η ζωή μου και δεν μπορω να σκεφτω τι καταστροφή θα γίνει αν πεσω τωρα με την υστατη προσπάθεια,έξω!

Και φυσικα,δεν θελω κανενα ευσημο και καμια δημοσιότητα,θελω μόνο να δικαιωθώ για οσα εχω πει!Θελω να διακαιωθω στα εξης:

1)Εμφάνιση Αντιχρίστου τον Δεκεμβριο του 2015!
2)Ονομα Αντιχρίστου=Fox!
3)Ψηφισή του τον Μάιο του 2019,στις επόμενες Ευρωεκλογές!
4)Γεννημένος στις 29 Ιουλίου του 1982!
5)Αγγλος στην καταγωγή!

Αν και μου φτάνει μόνο το 1) και θα είμαι ευχαριστημένος!

Το 2000 θα ερχόταν ο Αντίχριστος.. ( δεν φάνηκε)
Το 2004 θα καταστρεφόταν ο κόσμος ( ακόμα εδώ είμαστε - κάποιοι όμως αυτοκτόνησαν με αυτήν την προοπτική).
Το 2012 θα ξανα ( ματά ) καταστρεφόταν ο κόσμος ( δεν είδα να κουνιέται φύλλο- κάποιοι είχαν συσσωρεύσει και προμήθειες για να "σωθούν").
Το 2015 ξανα (ματά ) έρχεται ο Αντιχριστος.

Καλά στα αλήθεια τώρα. Δεν έχετε βαρεθεί να πιστεύετε όλες αυτές τις φήμες που μόνον προληπτικοί και αμαθείς άνθρωποι μεταδίδουν; Στα αλήθεια θεωρείτε ότι αν κάτι τέτοιο πρόκειται να συμβεί, θα γνωστοποιηθεί πρώτα στο διαδίκτυο, στα κρανία από τις εκταφές, θα το πουν οι εκάστοτε "προφήτες" κτλ;
Αν πιστεύετε κάτι τέτοια, τότε σίγουρα δεν έχετε και πολύ μεγάλη πίστη στον Θεό, αφού θεωρείτε έτσι ότι ο Θεός που γνωρίζει τα πάντα, θα είχε για εκπρόσωπους τους τον κάθε τυχάρπαστο που θέλει να τραβήξει πάνω του δημοσιότητα και την κάθε τυχαία ιστοσελίδα και blog του διαδικτύου.

Αν θέλετε να σωθείτε από τον Αντίχριστο, θα σας συμβούλευα, εντελώς καλοπροαίρετα, να πάψετε να πιστεύετε σε οτιδήποτε διαβάζετε και να επικεντρωθείτε στο να βελτιώσετε την γνώση σας.

Προσέξτε όμως. Η γνώση, δεν έχει καμία σχέση με την πληροφορία. Η γνώση απαιτεί κριτική σκέψη και επεξεργασία των πληροφοριών.

Profile  

Unread postPosted: 23 Sep 2014, 01:30 
New Member
New Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 time
georgioskp wrote:
Όχι,δεν χρωσταω λεφτα,απλως δεν εχω ορεξη πλέον να ζω!Μου εχει φυγει η θεληση για ζωή και τα βλεπω όλα μαυρα....Αν βρισκομαι ακομα στην ζωή το χρωσταω στην προσμονη μου για τον Αντίχριστο σε 15 μήνες!Πραγματι,δεν θέλω πλεον να ζω....

Γιατί δεν θέλετε να ζείτε πια; Η ζωή είναι γεμάτη προοπτικές και πιθανότητες, θετικές ή αρνητικές, αλλά πάντα κάτι καινούργιο μπορεί να εμφανιστεί και να αλλάξει τα πράγματα.
Ο θάνατος από την άλλη είναι κάτι τελειωτικό που δεν προσφέρει κάτι.

Το ότι βλέπετε τα πάντα μαύρα, δεν σημαίνει ότι είναι και πραγματικά. Έχετε σκεφτεί ότι η εκτίμηση σας για την μαυρίλα αυτής της ζωής, μπορεί να είναι και λάθος;

Νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσετε και να δοκιμάσετε να δείτε τα πράγματα και από κάποια άλλη οπτική γωνία. :)

Profile  

Unread postPosted: 23 Sep 2014, 09:12 
Editor
Editor

Dimitris1 wrote:
Το 2000 θα ερχόταν ο Αντίχριστος.. ( δεν φάνηκε)
Το 2004 θα καταστρεφόταν ο κόσμος ( ακόμα εδώ είμαστε - κάποιοι όμως αυτοκτόνησαν με αυτήν την προοπτική).
Το 2012 θα ξανα ( ματά ) καταστρεφόταν ο κόσμος ( δεν είδα να κουνιέται φύλλο- κάποιοι είχαν συσσωρεύσει και προμήθειες για να "σωθούν").
Το 2015 ξανα (ματά ) έρχεται ο Αντιχριστος.

Καλά στα αλήθεια τώρα. Δεν έχετε βαρεθεί να πιστεύετε όλες αυτές τις φήμες που μόνον προληπτικοί και αμαθείς άνθρωποι μεταδίδουν; Στα αλήθεια θεωρείτε ότι αν κάτι τέτοιο πρόκειται να συμβεί, θα γνωστοποιηθεί πρώτα στο διαδίκτυο, στα κρανία από τις εκταφές, θα το πουν οι εκάστοτε "προφήτες" κτλ;
Αν πιστεύετε κάτι τέτοια, τότε σίγουρα δεν έχετε και πολύ μεγάλη πίστη στον Θεό, αφού θεωρείτε έτσι ότι ο Θεός που γνωρίζει τα πάντα, θα είχε για εκπρόσωπους τους τον κάθε τυχάρπαστο που θέλει να τραβήξει πάνω του δημοσιότητα και την κάθε τυχαία ιστοσελίδα και blog του διαδικτύου.

Αν θέλετε να σωθείτε από τον Αντίχριστο, θα σας συμβούλευα, εντελώς καλοπροαίρετα, να πάψετε να πιστεύετε σε οτιδήποτε διαβάζετε και να επικεντρωθείτε στο να βελτιώσετε την γνώση σας.

Προσέξτε όμως. Η γνώση, δεν έχει καμία σχέση με την πληροφορία. Η γνώση απαιτεί κριτική σκέψη και επεξεργασία των πληροφοριών.

Είσαι τελείως άσχετος με αυτά τα θέματα!!!

Ὅποιος ἀσχολεῖται μέ τόν Χριστό καί διαβάζει Ἁγία Γραφή, ἀναπόφευκτα θά συναντήσει μέσα στή Γραφή κείμενα περί Ἀντιχρίστου καί περί συντελείας τοῦ κόσμου καί τῆς Δευτέρας Παρουσίας τοῦ Κυρίου μας. Πρῶτος περί Ἀντιχρίστου ὁμιλεῖ ὁ Κύριός μας, ἀκολουθοῦν μετά ὁ Ἀπόστολος Παῦλος, ὁ Εὐαγγελιστής Ἰωάννης κτλ.

Ἐπίσης ἕνα μεγάλο πλῆθος ἁγίων Πατέρων καί ὁσίων, ἕως καί τῶν ἡμερῶν μας ὁμίλησαν, ἔγραψαν καί ἐνημέρωναν πάντοτε τούς πιστούς, ὄχι μόνον διά τόν Χριστό καί τήν ἐν Χριστῶ ζωή, ἀλλά καί διά τόν ἐρχομό τοῦ Ἀντίχριστου καί τήν ἐποχή του, ὅπως ὁ Ἅγιος Κύριλλος Ἱεροσολύμων, ὁ Ἅγιος Ἐφραίμ ὁ Σύρρος, οἱ Ἄγιοι Εἰρηναῖος, Ἰππόλυτος, Ἱερώνυμος, Αὐγουστῖνος, Βικτωρίνος, Γρηγόριος ὁ Μέγας, Καισάριος τῆς Ἀρελάτης, ὁ Ἅγιος Βέδας, ὁ Ἅγιος Νεόφυτος ὁ Ἔγκλειστος, ὁ Ἅγιος Οἰκουμένιος, ὁ Ἅγιος Ἀνδρέας, ὁ Ἅγιος Ἀρέθας, ὁ Ἅγιος Κοσμᾶς ὁ Αἰτωλός ἕως καί ὁ Ἅγιος Ἰουστῖνος ὁ Πόποβιτς, ὁ Γέροντας Παΐσιος ὁ Ἁγιορείτης ὁ σύγχρονος Ἅγιος τῶν ἡμερῶν μας, ὁ ὁποῖος διά νά μήν ἀμφισβητηθοῦν τά ὅσα ἔγραψε περί Ἀντιχρίστου, κατέθεσε ἰδιόχειρη ἐπιστολή ἐπί τούτου. Ἀκόμη ὁ Γέροντας Πορφύριος, τόν ὁποῖο συχνά ἐπισκεπτόμουν στό Ἡσυχαστήριό του καί ὁ ὁποῖος προσωπικά μετά ἀπό συνομιλία μιάμισης ὥρας μετά τῆς ταπεινότητός μου γιά τό θέμα τοῦ Ἀντιχρίστου, μέ προέτρεψε νά ὁμιλήσω στό λαό καί μάλιστα μέ ἕνα συγκεκριμένο κήρυγμα πού θά ἔχει τίτλο «οἱ δύο Ἀντίχριστοι» ἑνός πού ἔρχεται γιά νά πλανήσει τήν οἰκουμένη καί ἑνός πού ὑπάρχει μέσα μας ὑπό τήν μορφή τῶν παθῶν μας.

Ἐπίσης μεγάλοι διδάσκαλοι τῶν ἡμερῶν μας ὁμίλησαν καί ἔγραψαν περί Ἀντιχρίστου, ὅπως ὁ Χρῆστος Ἀνδροῦτσος, Παναγιώτης Τρεμπέλας, Ἀνδρέας Θεοδώρου, Μᾶρκος Σιώτης, Βασίλειος Ταμιωλάκης, ἀλλά καί πολλοί σύγχρονοι ἁγιασμένοι κληρικοί καί μοναχοί ὅπως ὁ μακαριστός Ἅγιος Ἱεράρχης τῆς Φλώρινας Αὐγουστῖνος Καντιώτης, ὁ π. Χαράλαμπος Βασιλόπουλος, Γέροντας Ἀρσένιος Κομπούγιας, π. Ἀθανάσιος Μυτιληναῖος, Γέροντας Χριστόδουλος Ἀγγελόγλου, Ἀρχιμ. Ἐμμανουήλ Καλύβας, κτλ.
Ἀποροῦμε λοιπόν πῶς σημερινοί κληρικοί, ἔστω καί ἐλάχιστοι, διατυπώνουν παρόμοιες ἀνόητες ἐρωτήσεις!!! διά τό ἐάν δηλαδή καί κατά πόσον μποροῦμε νά μιλοῦμε περί Ἀντιχρίστου. Δέν κατανοοῦν ὅτι ἐκτίθονται καί φαίνονται ἄσχετοι μέ τήν Πατρολογία καί ὅτι γενικῶς δέν μελετοῦν τά συγγράμματα ἁγίων, παλαιῶν καί νεωτέρων;
Ἐπίσης ὑπάρχουν κληρικοί καί ἱερομόναχοι οἱ ὁποῖοι συνιστοῦν στούς πιστούς λέγοντάς τους «ἐσεῖς νά ἀσχολεῖσθε μόνον μέ τόν Χριστό καί ἀφῆστε τόν Ἀντίχριστο». Θεωροῦμε ὅτι καί οἱ ἀνωτέρω εἶναι παντελῶς ἄσχετοι μέ τήν Πατρολογία τῆς Ἐκκλησίας μας. Διότι ἄν μελετοῦσαν τούς Ἁγίους καί τούς Πατέρες, εἶναι ἀδύνατον νά μήν συναντοῦσαν τά κείμενα τῶν Πατέρων πού ἐπανειλλημμένως ἀσχολήθηκαν, ὁμίλησαν καί ἔγραψαν περί Ἀντιχρίστου.
Συμπεραίνουμε λοιπόν ὅτι οἱ ἀνωτέρω κληρικοί εἶναι καί αὐτοί ἄσχετοι καί ἐπικίνδυνοι μέ τά ὅσα κηρύττουν. Τούς συνιστοῦμε νά διαβάσουν τά ὅσα ἔχουμε γράψει στό ἄρθρο μέ τόν τίτλο «Περί Ἀντιχρίστου», «Μέρος Γ´: Ποιοί θά πλανηθοῦν ἀπό τόν Ἀντίχριστο κατά τήν διδασκαλία τῶν Ἁγίων Πατέρων» (Περιοδικό Ὀρθόδοξη Μαρτυρία τ. 158 σελ. 9).

Πιστεύουμε λοιπόν ὅτι ἡ προτροπή «ἀσχοληθεῖτε μόνον μέ τόν Χριστό καί ὄχι μέ τόν Ἀντίχριστο» μπορεῖ νά λεχθεῖ κατ᾽ ἄκραν οἰκονομίαν μόνο σέ ἀνθρώπους νεοφώτιστους πού προσέρχονται τώρα στό Χριστό κι ἔχουν παντελή ἄγνοια περί τῆς Ὀρθοδοξίας καί τῆς Ἐκκλησίας μας. Ἄν καί κάτι τέτοιο δέν τό δέχεται ὁ Ἅγιος Κύριλλος Ἱεροσολύμων, διότι ὅπως διαβάζουμε στή 15η κατήχησή του πρός τούς φωτιζομένους ἀναφέρεται ἐκτενῶς στά περί τοῦ Ἀντιχρίστου, ὅπως ἀναφέρει ἡ «Πατρολογία» τοῦ Στυλιανοῦ Παπαδόπουλου (τόμος Α´ 4η ἔκδοση, Ἀθήνα 2000, σελ. 170-175).

Ἐάν ὁ Χριστός καί οἱ Ἅγιοι δέν ἤθελαν νά ὁμιλοῦμε περί Ἀντιχρίστου, νά εἶστε βέβαιοι ὅτι δέν θά γινόταν λόγος πουθενά διά τόν Ἀντίχριστο οὔτε μέσα στήν Ἁγία Γραφή, οὔτε στά πατερικά συγγράμματα. Ἄρα τά ὅσα κηρύττουν παρόμοιοι κληρικοί κάνοντας ἀνόητες καί ρητορικές ἐρωτήσεις πλανοῦν τό λαό καί πλανῶνται οἱ ἴδιοι οἰκτρά...

....Ταπεινά θεωροῦμε ὅτι μέ τίς ἀνωτέρω ἀνόητες ρητορικές ἐρωτήσεις διαφόρων -εὐτυχῶς ἐλαχίστων- κληρικῶν καί ἱερομονάχων εἴτε σέ διάφορα μοναστικά συνέδρια, εἴτε σέ κηρύγματα καί ὁμιλίες ἐντός τῶν ἱερῶν ναῶν, ἤ σέ προσωπικές συζητήσεις μέ τά πνευματικοπαίδια τους, τό μόνο πού πετυχαίνουν εἶναι νά ἐκτίθονται στό χῶρο τῆς Ἐκκλησίας ὡς ἄσχετοι μέ τά Πατερικά καί ἐκκλησιαστικά κείμενα πλανῶντες ἑαυτούς καί ἀλλήλους. Διότι ἄλλα λέγουν οἱ Πατέρες καί οἱ Ἅγιοι καί ἄλλα κηρύττουν αὐτοί.

Ἐρώτηση δική μας:
Ἐρωτοῦμε προσωπικά τούς κληρικούς οἱ ὁποῖοι συνιστοῦν στούς πιστούς τά ὅσα ἀνωτέρω ἀναφέρουμε. Ἀλήθεια, θά συνιστοῦσαν ἐάν ζοῦσαν στήν ἐποχή τῶν ἁγίων πού ἀναφέρουμε, νά ἀσχολοῦνται μόνο μέ τό Χριστό καί ὄχι μέ τόν Ἀντίχριστο;

Αρχιμανδρίτου Νεκταρίου Μουλατσιώτη.

Πρέπει νά ὁμιλοῦμε περί Ἀντιχρίστου ἤ μόνο περί Χριστοῦ;
link: http://www.gerontasnektarios.gr/2013/02/blog-post_15.html

Profile  

Unread postPosted: 23 Sep 2014, 20:42 
Forum Legend
Forum Legend

Αλλα όχι να τον περιμένεις και από το 1983 βρε Μουλατσιώτη,30 ολοκληρα χρόνια να περιμενεις Αντίχριστο και Αντίχριστος να μην σου κάθεται!Οχι και 30 ολόκληρα χρόνια!

Profile  

Unread postPosted: 23 Sep 2014, 22:45 
Editor
Editor

georgioskp wrote:
Αλλα όχι να τον περιμένεις και από το 1983 βρε Μουλατσιώτη,30 ολοκληρα χρόνια να περιμενεις Αντίχριστο και Αντίχριστος να μην σου κάθεται!Οχι και 30 ολόκληρα χρόνια!

O πατέρας Νεκτάριος ποτέ δεν έδωσε ημερομηνία για εμφάνιση, άλλο εμφάνιση, και άλλο εποχή αντιχρίστου, και αν θες να μάθεις από την εποχή των Αποστόλων εποχή αντιχρίστου είναι, τι λέει ο Απόστολος; <<Το γαρ μυστήριον ήδη ενεργείται τής ανομίας>> δηλαδή ενεργείτε από τότε το μυστήριον περί αντιχρίστου, από την εποχή των Αποστόλων.

Profile  

Unread postPosted: 24 Sep 2014, 14:05 
Forum Legend
Forum Legend

raimon,
άλλο θιγω εδώ τωρα,το ότι περιμενει 30 ολοκληρα χρόνια τον Αντίχριστο,ήταν νιος και γερασε και συνεχίζει να τον περιμένει!Τότε ήταν το 1992-2000,μετα το 2012-13 και τωρα δεν ξερω και εγω πόσο!Απο το 1983 και την πρωτη του ομιλία,εχουν περάσει 30 χρόνια!Και δεν είναι καθολου λίγα!

Profile  

Unread postPosted: 25 Sep 2014, 13:46 
Forum Legend
Forum Legend

YoutubeTruth wrote:
Πλάνες όλα.

Όταν διαβάζουμε μέσα στη γραφή ότι θα πλανηθούν ακόμη και οι εκλεκτοί εννοεί, προφανώς, ότι θα πλανηθούν αυτοί που ερμηνεύουν το κάθε τι με το μυαλό τους.

Πως αλλιώς θα έβγαιναν τόσες αιρέσεις και πως αλλιώς θα σας είχαν τραβήξει όλα αυτά τα οποία πιστεύετε...παραπάνω και από τον Χριστό (καλά τον Χριστό γραμμένο τον έχετε αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα).

Έχουμε που έχουμε μια Νέα Εποχή σε όλο το πλάτος και μήκος της Γης να εφαρμόζει δόγματα, ηθικές και συνήθειες αντίθετες και άκρως προσβλητικές προς κάθε τι Χριστιανικό...έχουμε και τους αυτόκλητους πλανεμένους που κανονικά θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ''άρρωστα'' μέλη της Εκκλησίας όπως είναι π.χ και ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος..!

Ντροπή σας.

Youtubetruth,
τίποτα δεν είναι πλάνη,παρα μονο η θεωρεία της αναλαμπής!Η θεωρεία περι Αντιχρίστου είναι αληθης,γιατι πως αλλιως εξηγεις το γεγονός ότι ''τρελαθηκαν'' μαζικα όλοι,και αρχισαν να λενε για εμφάνιση το 2012,για εμφάνιση το 2013 και για εμφάνιση το 2015 αν όντως δεν είχε ακόμα γεννηθεί και μάλιστα το 1982;;;Γιατι λενε ολοι ότι θα εμφανιστεί στα 30,στα 31 και στα 33,δηλαδή στην ηλικία του Χριστου και όχι μετα από αυτήν;Τι εχουν τα ετη 2012,2013 και 2015 ώστε να τα ''σημαδευουν'' με εμφάνιση Αντιχρίστου τότε;Τι άλλο μπορεί να είναι παρα στο να είναι στην ηλικία των 30,των 31 και των 33 ο Αντίχριστος;Βρες διαφορετικό λόγο!

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 64 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next