Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 56 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 15:35 
+1

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 17:04 
Advanced Member
Advanced Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 time
Δείτε μία το αρχείο που έχω επισυνάψει... :cool:
Πάτερ Παΐσσιος είναι... :o

Η εξομολόγηση έχει δύναμη πάντως και κάνει καλό! :evil:

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 08:44 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Όλα αυτά τα σεντόνια είναι άποψη που θα διαβάσει κάποιος με ευχαρίστηση; ή μήπως τα πολλά και ωραία λόγια σκοπό έχουν την επιβολή μιας απόψεως;

Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι υγιής διάλογος και πως οι αγνοούντες το μυστήριο αυτό θα μπορέσουν να το κατανοήσουν και να πειστούν για την αναγκαιότητά του!

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 10:07 
Webmaster
Webmaster

Αν δεν έχουμε άποψη για το τι είναι το κάθε μυστήριο τότε είμαστε κατ' όνομα Χριστιανοί και μετέχουμε σε αυτά εκ συνηθείας και όχι απο πίστη.

Ο ειδικός δεν πολυλογεί λέει λίγα και ουσιαστικά.
Οι "ειδικοί" που λένε πολλά και ωραία λόγια, κρύβουν μέσω αυτών την άγνοιά τους και προσπαθούν να παραπλανήσουν και τους αναγνώστες εν αγνοία, των θεμάτων που αναπτύσσουν.

Πρέπει φίλε μου να έχουμε διάκριση και να κάνουμε γνωστό στο πνεύμα μας αυτό που πιστεύουμε με όλη μας την ψυχή.
Δυστυχώς κάνουμε το αντίθετο, προσπαθούμε μέσω του πνεύματος να πείσουμε την ψυχή οτι πιστεύουμε, ενώ ψυχή τε και πνεύματι πρέπει να βρίσκονται σε παράλληλη πορεία.

Για να με εννοήσεις βρες ένα θέμα που ανέπτυξε ο Γέροντας Παΐσιος και αντίστοιχα το ίδιο θέμα σε βιβλίο κάποιου "ειδικού" θεολόγου όπως εσύ τους ονομάζεις.
Μετά έλα και πες μου ποιος είναι ο ειδικός και ποια είναι η Αλήθεια και πως πρέπει να εκφέρεται ο κάθε άνθρωπος και πως να αγγίζει ο λόγος του τους έχοντες άγνοια, αλλά δίψα για μάθηση.

Το παράδειγμά σου για το by-pass είναι εύστοχο και θα το χρησιμοποιήσω λέγοντας οτι αν ο ειδικός με λίγα και απλά λόγια εξηγήσει τι είναι η επέμβαση αυτή, θα γίνει ποιο κατανοητός απο το να αναπτύξει με ιατρικούς όρους την συγκεκριμένη επέμβαση σε 3 σελίδες έκθεση.

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 09 Jul 2008, 12:03 
Webmaster
Webmaster

Απλά με 2 λόγια.

Αν μετανιώσουμε και ζητήσουμε συγχώρεση απο τον ίδιο τον Θεό (χωρίς να μεσολαβεί ιερέας), δεν θα μας ακούσει;

Truth

Image

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 14 Jul 2008, 14:02 
Pro Member
Pro Member

Have thanks: 7 time
oceangr2, η εξομολογηση προς τον ιερεα ειναι εκτος απο μια πραξη μετανοιας και μια πραξη ταπεινωσης, η εξομολογηση στον ιερεα ολων των αμαρτιων και των πονηρων λογισμων θεραπευει την ψυχη του ανθρωπου και με τις οδηγιες του πνευματικου πατρος εχει τα εφοδια για να συνεχισει τον αγωνα του.

Αμαρτωλοί λογισμοί, αμαρτωλά συναισθήματα, αισχρές και κακές πράξεις που έρχονται στο φώς της ιεράς εξομολογήσεως, που ανακοινώνονται δηλαδή με μετάνοια, νεκρώνονται λέγουν οι Πατέρες της Εκκλησίας μας.

πλήθος αίμα ελληνικό.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 14 Jul 2008, 17:20 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Επίσης, οι δαιμονισμένοι φωνάζουν τις ανεξομολόγητές σου αμαρτίες άμα σε πετύχουν...επιβεβαιωμένο από τον πάτερ Ανδρέα Κονάνο και μέλος του forum μας!

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Jul 2008, 09:10 
Forum Legend
Forum Legend

Have thanks: 5 time
Highscores: 19
Αγαπητοί φίλοι και συνερευνητές

Καλώς ή κακώς, τυγχάνουμε όλοι κοσμικοί, με την ευλογία του Κυρίου, βαδίζοντας στο δρόμο του Λόγου Του και πράτοντας κατά τις Διδαχές Του, να ανέλθουμε την κλιμακα της θέωσης, έως το προτελευταίο σκαλοπάτι.
Ως κοσμικοί, είμεθα ευάλωτοι εις τις πονηρές διαθέσεις των δαιμόνων, έτσι ώστε, φθειρόμενοι αμαρτάνοντας, να χάσουμε την θεία ευλογία Του και χάρη που λαμβάουμε δια του βαπτίσματος.
Δια της εξομολογήσεως, γίνεται η ουσιαστική επαναφορά της ψυχικοπνευματικής μας κατάστασης στην πρό ττου τραυματισμού από τις αμαρτίες κατάσταση.
Με την θέλησή μας, εξομολογούμενοι, επιζητούμε την ουσιαστική παρέμβασή Του για τον καθαρισμό από τις βρωμιές της ψυχής.
Η φύσις της κοσμικότητάς μας μας οδηγεί να πράττομεν : οσάκις πίπτουμε, με νέα δύναμη να υψούμεθα, οσάκις βρωμίζουμε, με θέληση να καθαριζόμαστε, οσάκις αδειάζουμε ή απομακρυνόμεθα από την Χάρη Του, να αιτούμεθα εκ βάθους καρδίας την αναγόμωση ή την ενδυνάμωση, και οσάκις εξέρωμεν εαυτούς, να ταπεινουμεθα και να επιστρέφομε σε κατάσταση ακόμα καλύτερη της προτέρας....
Όλα αυτά δια μέσου του ισότιμου με τα λοιπά Μυστήρια της Εκκλησίας μας και τη βοηθεία της προσευχής, αναφαίρετου και απαραίτητου συμπληρωματικού στοιχείου σε κάθε στιγμή της ζωής μας...
Αυτή είναι άλλωστε και η επιθυμία του Κυρίου, αλλά και η ενσάρκωσή Του. Ήρθε για να άρη τις αμαρτίες του κόσμου..

Ω ξήν, αγγέλεις Λακεδαιμονίοις, ότι τήδε κείμεθα, τοις κείνων ρήμασι (αεί) πειθόμενοι!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 15 Jul 2008, 14:26 
Pro Member
Pro Member

GammaRay wrote:
Επίσης, οι δαιμονισμένοι φωνάζουν τις ανεξομολόγητές σου αμαρτίες άμα σε πετύχουν...επιβεβαιωμένο από τον πάτερ Ανδρέα Κονάνο και μέλος του forum μας!

ναι ? ,δεν το ηξερα και ακουω τις εκπομπες του.Χαιρομαι πολυ ,εχουμε καποιον να μας δινει βοηθεια σε πολλα ζητηματα.

πλήθος αίμα ελληνικό.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 31 Jul 2008, 14:06 
Pro Member
Pro Member

Το μυστήριο της Εξομολογήσεως θεμελιώθηκε από τον Χριστό την ημέρα της Αναστάσεως του το εσπέρας. Αφού μπήκε μέσα στο υπερώο «κεκλεισμένων των θυρών» τους είπε: «Λάβετε Πνεύμα άγιον, αν τίνων αφήτε τας αμαρτίας αφίενται αυτοίς...» Ποια θα ήταν η ερμηνεία εδώ; Δείχνει ότι δια της Νξομολογήσεως ο άνθρωπος ανασταίνεται από τον θάνατο των αμαρτιών του. Κανένα μυστήριο δεν θεμελιώθηκε την ημέρα του Πάσχα παρά το Μυστήριο της Μετανοίας. Ο Χριστός έμελλε να φύγει από την γη και έδωσε στους Αποστόλους Του την εξουσία της συγχωρήσεως των αμαρτιών του λάου. Το Μυστήριο αυτό είναι μια ανάστασης εκ νεκρών του ανθρώπου, της ψυχής του. Νομίζω γι' αυτό θεμελιώθηκε το Πάσχα, ώστε εμείς δια της Εξομολογήσεως και της εγκαταλείψεως της αμαρτίας ν' αναστηθούμε μαζί με τον Χριστό στην αιώνια ζωή.

Μια σωστή εξομολόγησης είναι ένα είδος κατηχήσεως.

Εξετάζεις τον εαυτό σου και ερωτάς: «Τι έκανα»; Αυτός ο αυτοέλεγχος είναι μια σωστή τοποθέτησης απέναντι στον θεό και στον εαυτό σου. Μη κάνετε μια εξομολόγηση τυπική, διανοητική, αλλά συναισθηματική, λέγοντας: «Αυτό έκανα». Να λέγετε την αμαρτία σας με «τον μούστο της», διότι η εξομολόγησης μέσω ερωτήσεων ή γραπτού καταλόγου αμαρτιών, καταντά μια διανοητική και ασυναίσθητη η εξομολόγησης. Αυτό είναι το μυστήριο που σώζει από τον κατακλυσμό της αμαρτίας. Σαν να μας λέγει ο Χριστός: «'Ό,τι συγχωρείτε εσείς -επίσκοποι και ιερείς- συγχωρώ και Εγώ». Οι συγχωρημένες αμαρτίες, δεν λαμβάνονται πλέον υπ' όψιν λέγει και ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ούτε στα τελώνια του αέρος, ούτε στην Μέλλουσα Κρίση όπου το μεγαλύτερο πράγμα που πρέπει εκεί να παρουσιάσουμε είναι η λύσης των αμαρτιών μας.

Αντιλαμβάνεσαι, αδελφέ μου, πόσο εύκολο είναι να σωθείς; Και πηγαίνεις να τα ειπείς, όχι σε ένα άγγελο, αλλά σ' ένα συνάνθρωπο σου! Δεν πρέπει να υπάρχει ντροπή στην εξομολόγηση. Αυτό είναι το πιο αποτελεσματικό όπλο του διαβόλου, να ντρέπεσαι να εξομολογηθείς. Εάν ντρέπεσαι, κρύβεις τις αμαρτίες σου και δεν συγχωρείσαι ούτε εδώ, ούτε στην άλλη ζωή. Μια σωστή εξομολόγησης σημαίνει να τα ειπείς όλα. Πρώτα να εξετάζεις με λεπτομέρειες το κάθε τι στην ζωή σου, να ελέγχεις με ειλικρίνεια τον εαυτό σου και είναι μεγάλο λάθος να μη καταγραφής αυτά που θέλεις να ειπείς. Μπορείς επίσης να επαναλάβεις στην εξομολόγοση κάποιο παράπτωμα σου, εάν νομίζεις διότι δεν γνωρίζεις, εάν το είπες παλαιότερα επειδή δεν το είχες σημειώσει στο χαρτί.

Παρακολούθησε τον εαυτό σου, έλεγχε τα βήματα σου και τους λογισμούς σου. Διότι, εάν σκέπτεσαι ότι θα πρέπει σε λίγο διάστημα να εξομολογηθείς, θα έχεις φόβο στη διαπράξει μιας αμαρτίας και έτσι θα έχεις μια σωστή διαγωγή. Προσοχή να μη σε πιάσει ο θάνατος απροετοίμαστο. Θα ημπορούσα να ειπώ, να μη έλθει η νύκτα και είσαι ακόμη ανεξομολόγητος. Να μη κρύβεις μέσα σου μια αμαρτία ή την είπες επισκιασμένα.

Είναι καλό να έχουμε μόνο ένα Πνευματικό, ή ένα κοντά μας και ένα μακριά μας, στην υπηρεσία μας;

Αγαπητέ μου, καλά είναι, όπου και να εξομολογείσαι, να εξομολογείσαι με ειλικρίνεια. Στον μακρινό Πνευματικό, άλλοτε μπορείς και άλλοτε δεν ημπορείς να φτάσεις. Να μην εξομολογείσαι όμως στον ένα τα ελαφρά και επιεική και στον άλλον τα βαρέα αμαρτήματα σου. Σ' οποίον εξομολογείσαι να τα λέγεις όλα, όσα έκανες. Δεν έχει σημασία στην εξομολόγηση σου η φήμη Του Πνευματικού, η ηλικία του, διότι η δύναμης του δεσμείν και λύειν είναι σε όλους η ίδια. Ούτε ένας Πνευματικός έχει ισχυρότερη εξουσία από τον άλλο στη συγχώρηση των αμαρτιών. Ίσως να μην έχει πολλή εμπειρία ή το πνεύμα της αγάπης, αλλά η εξουσία από το Θεό είναι σε όλους η ίδια. Η εξομολόγηση αποφασίζεται και γίνεται από σένα και όχι από μένα τον Πνευματικό σου. Εγώ ερωτώ, αλλά αύτη η ερώτηση εμένα μου κοστίζει.
Εξομολογήσου, κυρία μου. Γι` αυτό το έργο ήλθες.

Μα, ρωτήστε με, πάτερ, μου λέγει.
Πρέπει ο κάθε εξομολογούμενος να ετοιμάζεται από πριν, γράφοντας σ` ένα χαρτί, όσα έχει να πει. Και ο Πνευματικός θα βοηθήσει όσο του επιτρέπεται. Τα όσα γράφονται, δεν ξεφεύγουν και θα περάσουν από το πλυντήριο της Ιεράς Εξομολογήσεως και θα καθαρισθούν για πάντα. Μια χώρα είναι δυνατή και καλή εάν έχει καλούς Πνευματικούς. Εάν προετοιμάσθηκες με τον τρόπο που σου είπα, αλλά ξέχασες μερικές αμαρτίες, είσαι συγχωρημένος, αν όμως δεν ετοιμάσθηκες και στηρίχθηκες στον Πνευματικό και παρέλειψες μια ολόκληρη σειρά πραγμάτων, τα οποία δεν είπες, αυτά δεν συγχωρούνται.

Το Μυστήριο της Μετανοίας περιέχει τέσσερα στοιχεία:

Πρώτα απ' όλα να προσπαθείς να μην επαναλάβεις την αμαρτία.
Να την εξομολογηθείς αν την επαναλάβεις.
Να λάβεις την άφεση από τον Πνευματικό.
Να εφαρμόσεις τον κανόνα (επιτίμιο) που θα σου βάλει επακριβώς.

Όταν πηγαίνεις στην εξομολόγηση, να πηγαίνεις με την απόφαση να μην αμαρτήσεις πάλι. Όμως είναι δυνατόν να επαναληφθούν τα ίδια. Δεν είσαι ένοχος όταν δεν τη κάνης εκ κακής προθέσεως. Αμαρτίες που γίνονται με κακή πρόθεση δεν τις λύνω. Αυτοί που συζούν πριν από τον γάμο τους, δεν τους συγχωρώ, ούτε τους διαβάζω συγχωρητική ευχή. Τους εξηγώ για να καταλάβουν ότι θα τύχουν συγχωρήσεως, εάν διακόψουν την αμαρτία τους.
Ο αγώνας για θεραπεία του πάθους είναι και των δύο: και του Πνευματικού και του εξομολογούμενου. Ο πρώτος βοηθεί τον δεύτερο κι αυτός θεραπευμένος από την αμαρτία του προοδεύει όλο και περισσότερο και γίνεται καλύτερος. Σ' αυτή την περίπτωση της μετανοίας και θεραπείας του πάθους οι αμαρτίες αφήνουν ένα μεγάλο καλό: την ταπείνωση. «Κοίταξε σε τι κατάσταση ήμουν εγώ ο παλιάνθρωπος και τώρα που ευρίσκομαι! Πως τόλμησα να στενοχωρήσω τόσο πολύ τον Θεό με τις αμαρτίες μου»!
Ο παράδεισος είναι γεμάτος από αμαρτωλούς μετανοημένους. Όλοι αμάρτησαν, αλλά η μετάνοια τους άρεσε στον Θεό. Η αμαρτία προκαλεί την ταπείνωση. Από που καταλαβαίνουμε ότι ο διάβολος παίζει ένα ρόλο για εμάς ψυχοσωτήριο; Μας δείχνει αμέσως τις αδυναμίες μας. Μας βοηθεί να στεφανωθούμε. Αν ήξερε πόσο μας βοηθεί στην σωτηρία μας θα απέφευγε τόσο πολύ να μας πειράζει.
Λέγω συχνά στην εξομολόγηση σε μερικούς χριστιανούς: «Να ξέρης ότι θα συναντηθώ μαζί σου στην έσχατη Κρίση και δεν θα λυπάσαι τότε που δεν τα είπες όλα; Θα είμαι παρών και δεν θα μπορώ τότε να σε συγχωρήσω. Τότε κι εγώ θα σε καταδικάζω. Διότι μπορούσες με μια λέξη να πεις κι εγώ να σε λύσω και κανείς δεν θα σου έλεγε τίποτε. Θα σε έβγαζα από τα βαθιά νερά και δεν θα σε μάλωνα, διότι ήσουν βρεγμένος.
Πρέπει να ξέρετε αδελφοί μου, ότι τίποτε δεν γίνεται χωρίς θυσία. Όπου κι αν είσαι, στην έγγαμη ή στην μοναχική ζωή, παντού χρειάζεται θυσία. Και από την άποψη αυτή της σωματικής θυσίας, πιο εύκολο είναι το μοναστήρι από τον κόσμο.

πλήθος αίμα ελληνικό.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 01 Aug 2008, 13:54 
Pro Member
Pro Member

Γιατί είναι αναγκαία η εξομολόγηση;

Η εξομολόγηση είναι το πρώτο στοιχείο της μετάνοιας.
Διάφορα χωρία της Γραφής αναφέρονται στην αναγκαιότητα της
εξομολογήσεως, ως πρακτικού δείγματος μετάνοιας. Με την
εξομολόγηση αποκαλύπτει ο άνθρωπος την ηττοπάθειά του, την
προδοσία και άρνηση των καθηκόντων του, από την οποία προήλθε η
πτώση και η καταστροφή. Φανερώνει την υπαιτιότητα του και έτσι
καταστρέφει τα μέσα και αίτια της συντριβής του και ολοκληρώνει την
επιστροφή στους κόλπους του Πατέρα, που με την αμαρτία και την
παράβαση διακόπηκε.

Κάθε παράβαση και παρακοή επιφέρει διπλή ενοχή στον άνθρωπο.
Και στο σώμα, με τις αισθήσεις, και στην ψυχή και το νου, από όπου
ξεκινά η προδοσία. Με την εξομολόγηση θεραπεύει και τις δύο μορφές
της ενοχής, αφού περιγράφει με ταπείνωση, ως δική του, την άρνηση και
προδοσία. Ούτε εξομολόγηση γίνεται χωρίς μετάνοια, ούτε μετάνοια
χωρίς εξομολόγηση. Είναι και τα δύο αχώριστα και απόλυτα μέσα
σωτηρίας.

Η κύρια αιτία της αποπλανήσεως του ανθρώπου είναι η
λανθασμένη κρίση του νου. Μετάνοια σημαίνει την επαναφορά του νου
στη σωστή κρίση και χρήση των νοημάτων, ώστε να εκλείψει το
παράλογο. Την πράξη αυτήν της ισορροπίας τους ανθρώπου αποδέχτηκε
η φιλανθρωπία του Θεού και έγινε το μεγαλύτερο δώρο Του στη φύση
μας, αφού ξεπέσαμε από την πρώτη μας θεοειδία. Δεν πρέπει να
παραμελούμε τη μετάνοια, αφού κατά το λόγο της Γραφής «τίς καθαρός
ἔσται ἀπό ρύπου, ἐάν μία ἡμέρα ὁ βίος αὐτού ἐπί τῆς γῆς» (Ιώβ 14, 4-5).

Ποιος μπορεί να περιγράψει την έκταση της φιλανθρωπίας και
παναγαθότητας του Θεού προς τον άνθρωπο, αφού τον δέχεται, αν
επιστρέψει με τη μετάνοια, όσο μεγάλη και αν ήταν η προδοσία και η
παράβασή του;

Ποιος θα περιγράψει την αθλιότητα και το σκοτισμό του
πεπλανημένου ανθρώπου, όταν ποδοπατεί και απορρίπτει αυτό το δώρο,
το οποίο ανακαλεί τον αποστάτη και προδότη στους κόλπους της
πατρικής αγκάλης και στοργής και τον ελευθερώνει από την αιώνια και
φρικτή καταδίκη;

Πραγματικά να η φιλανθρωπία του Θεού δε μας παραχωρούσε τη
μετάνοια, δε θα μας προσέφερε τίποτε και αυτή η οικονομία του Σωτήρα
μας, αφού η δική μας τρεπτότητα και διαστροφή θα τα αφάνιζε στον
αμαρτωλό και πανένοχο βίο μας. Κανένας απόγονος της αδαμιαίας
ρίζας, ας μην παραμελήσει να εφαρμόσει στη ζωή του τη μεγάλη δωρεά
της μετάνοιας, για να μην κλάψει ανώφελα στη μέλλουσα αιωνιότητα. Το
πένθος και τα δάκρυα είναι τα κυριότερα και επικερδέστερα εργαλεία της
γνήσιας μετάνοιας και όσοι μετανοούν σωστά, ας μην τα αποχωρίζονται.

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩΝΑ.
Αποσπάσματα από το βιβλίο "Συζητήσεις στον Άθωνα" του Γέροντος Ιωσήφ Βατοπαιδινού.

πλήθος αίμα ελληνικό.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 13:13 
Poster
Poster

Have thanks: 0 time
Απ' όσο ξέρω πρέπει να μετανοούμε και να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό και μόνο, αφού μόνο αυτός μπορεί να μας δώσει άφεση..
Η σημερινή εκκλησία έχει αλλάξει πολλά πράγματα με τα οποία διαφωνώ πλήρως.
Σε γνωστή μου είχε πει παπας να πλύνει το βρακί της 10 φορές σε εξομολόγηση!!!
Επίσης δεν θεωρώ οτι οι παπάδες είναι ανώτεροι και πιο άγιοι από άλλους ανθρώπους.. και διαφωνώ ότι τους έχει δωθεί εξουσία απο το Θεό. Απο ανθρώπους έχουν διοριστεί.. Ξέρω πιο αγιους κοινούς ανθρώπους από "ιερείς".
Να πω ότι φυσικά δεν είναι όλοι έτσι και υπάρχουν και σωστοί ιερείς..
Αλλά να παω να πω τις αμαρτίες μου σε έναν άνθρωπο που είναι αμαρτωλός (όλοι έχουμε αμαρτίες) για να μεσολαβήσει στο Θεο να μου συγχωρέσει τις αμαρτίες το θεωρώ άσκοπο αφού μπορώ να προσευχηθώ μόνος μου (χωρίς μεσάζοντες) στον Θεο και να ζητήσω να με συγχωρέσει..
Ξέρω ότι αυτά που λέω δεν θα αρέσουν σε πολλούς αλλά αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη..

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 15:31 
manual wrote:
Απ' όσο ξέρω πρέπει να μετανοούμε και να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό και μόνο, αφού μόνο αυτός μπορεί να μας δώσει άφεση..
Η σημερινή εκκλησία έχει αλλάξει πολλά πράγματα με τα οποία διαφωνώ πλήρως.
Σε γνωστή μου είχε πει παπας να πλύνει το βρακί της 10 φορές σε εξομολόγηση!!!
Επίσης δεν θεωρώ οτι οι παπάδες είναι ανώτεροι και πιο άγιοι από άλλους ανθρώπους.. και διαφωνώ ότι τους έχει δωθεί εξουσία απο το Θεό. Απο ανθρώπους έχουν διοριστεί.. Ξέρω πιο αγιους κοινούς ανθρώπους από "ιερείς".
Να πω ότι φυσικά δεν είναι όλοι έτσι και υπάρχουν και σωστοί ιερείς..
Αλλά να παω να πω τις αμαρτίες μου σε έναν άνθρωπο που είναι αμαρτωλός (όλοι έχουμε αμαρτίες) για να μεσολαβήσει στο Θεο να μου συγχωρέσει τις αμαρτίες το θεωρώ άσκοπο αφού μπορώ να προσευχηθώ μόνος μου (χωρίς μεσάζοντες) στον Θεο και να ζητήσω να με συγχωρέσει..
Ξέρω ότι αυτά που λέω δεν θα αρέσουν σε πολλούς αλλά αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη..

Τι να κανουμε δηλαδη αγαπητε μου, αφου ο Ιησους Χριστος άλλα ειπε?
Εκτος αν δεν δεχεσαι τις εντολες του Χριστου...
μα οποιος αγαπαει τον Χριστο τηρει και τις εντολες του.... ειπε ο Ιησους Χριστος ο ιδιος.
Ελευθερος εισαι να επιλεξεις τον τροπο της ζωης σου..... να αρεσεις στον Θεο πρεπει, οχι στους αλλους που λες οτι δε θα αρεσει σε πολλους το μυνημα σου.......

τωρα για το βρακι που λες... δεν καταλαβαινω καθολου τι εννοεις εκτος αν βρωμουσε η κοπελα :-) ή αν προκειται για τοσο αναξιο ιερεα... μα κι ετσι να ειναι, το μυστηριο ειναι μυστηριο, οποιος κι αν ειναι ο ιερεας. Και υπαρχουν και αγιοι ιερεις και αναξιοι, τι να κανουμε.

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 15:39 
Poster
Poster

Μπορείς να μου παραθέσεις μερικά κείμενα από την Αγία Γραφή γιατί δεν βρίσκω κάτι.. :neutral:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 15:44 
Το σημειο οπου ο Χριστος δινει την δυναμη στους Αποστολους να συγχωρουν τις αμαρτιες δεν το γνωριζεις?
(Ιω. 20,23).
Σιγουρα το γνωριζεις.
Και οι ιερεις ειναι οι ακολουθοι των Αποστολων.

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 16:09 
Και τούτο ειπών ενεφύσησε και λέγει αυτοίς: λάβετε Πνεύμα άγιον, αν τινών αφήτε τας αμαρτίας αφίενται αυτοίς, αν τινών κρατήτε, κεκράτηνται» (Ιωάν. 20,21). ...

Πολλοι των πεπιστευκότων ήρχοντο εξομολογούμενοι και αναγγελοντες τας πραξεις αυτων (Πραξεις. ιθ΄18)

Εξομολογεισθε αλληλοις τα παραπτωματα ...(Ιακώβου ε΄16)

Post subject:
Unread postPosted: 29 Aug 2008, 16:10 
Poster
Poster

thanks

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 30 Aug 2008, 09:52 
Poster
Poster

Matrona wrote:
Και οι ιερεις ειναι οι ακολουθοι των Αποστολων.

Εδώ να μου επιτρέψετε να διαφωνίσω.. συνεχιστές είναι όσοι ζουν σύμφωνα με το Λόγο του Θεού και όχι κάποιοι διορισμένοι κτλ.. Συνεχιστές είναι όσοι ζουν μέσα στο πλήθος και αντιστέκονται στους πειρασμούς..και κάνουν αγώνα να ζήσουν σύμφωνα με το Λόγο του Θεού. Να θυμίσω ότι οι Απόστολοι ήταν κοινοί άνθρωποι και όχι αυτοί που φορούσαν τα ράσα οι φαρισαίοι δηλαδή... χωρίς να θέλω να πω ότι μερικοί που φορούν ράσα δεν είναι άγιοι...μερικοί όμως, και τους ξέρει μόνο ο Θεός...
Διάβασα αυτά που μου είπατε... Εγώ με το χαζό μου μυαλό καταλαβαίνω το εξής...
Ο Χριστός ενεφυσησεν το Άγιο Πνεύμα στους μαθητές του και τους έδωσε αυτή την εξουσία.. Δεν την έδωσε σε καθένα.. Δεν έχουν όλοι οι παπάδες το Άγιο Πνεύμα....πιστεύω ελάχιστοι το έχουν...και αυτό το ξέρει ένας μόνο..
"16εξομολογεισθε αλληλοις τα παραπτωματα και ευχεσθε υπερ αλληλων οπως ιαθητε πολυ ισχυει δεησις δικαιου ενεργουμενη"
Σε αυτό έχετε δίκιο.. Λέει να εξομολογούμαστε μεταξύ μας τα παραπτώματά μας, δεν λέει όμως ότι μόνο σε ιερείς πρέπει να γίνεται αυτό. Προφανώς εννοεί κάθε αδερφό εν Χριστό ώστε όπως λέει παρακάτω αν κάποιος παραστρατήσει οι άλλοι να τον βοηθήσουν να έρθει στον σωστό δρόμο. Οπότε σε αυτό συμφωνώ εν μέρει..

ΝΑ διευκρινίσω ότι δεν ανήκω σε καμία αίρεση απλά ψάχνω να βρώ την αλήθεια. Και λάθη θα κάνω και σωστά πράματα ελπίζω να πω.. Γιαυτό μην με αποπαίρνετε...απλά δεν πιστεύω όλα όσα μου πασάρουν με κλειστά τα μάτια..

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 11 Sep 2008, 03:27 
New Member
New Member

ΟΡΦΕΑΣ wrote:
Apollon wrote:
GammaRay wrote:
gr_leon, δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερα! Άρχισε και τακτικό εκκλησιασμό (πρώτα μία εξομολόγηση όμως)...για παν ενδεχόμενο.

Καλωσήρθατε και οι δυό σας!

seyaristw

prepi na omologisw pws exw na patisw se or8odoksi eklisia katia xrwnia, tin pisti sto 8eo omws pote den tin exasa.
eksomologisi pote sti zwi mou mono kateysian sto 8eo, kapos den mporw na pistepsw pws xriazetai Papas gia na to kaneis.

Τους ανθρώπους που αγαπάς δεν θέλεις να τους έχεις γύρω σου; να τους αισθάνεσαι κοντά σου; Δεν πηγαίνεις στο σπίτι τους; Δεν έρχονται κι αυτοί στο δικό σου; Η εκκλησία είναι το σπίτι του Θεού, γιατι δεν πηγαίνεις; Δεν Τον αγαπάς; δεν θέλεις να Τον νιώσεις γύρω σου; Αυτός έρχεται στο δικό σου σπίτι, είναι δίπλα σου όταν Τον χρειαστείς.
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύουμε εμείς ότι χρειάζεται για μια σωστή εξομολόγηση αλλά τι λέει η θρησκεία μας και η θρησκεία μας λέει οτι η εξομολόγηση πρεπει να γίνεται στον ιερέα και όχι στην εικόνα. Σκέψου λίγο, πιστεύεις αλήθεια οτι δε χρειαζεται ο παπάς ή μήπως ντρέπεσαι να μιλήσεις στον παπά γι' αυτα που έκανες, που είπες, που σκέφτηκες και ήταν λάθος... για τα πάθη σου.. Να ξέρεις όμως, και σου μιλάω εκ πείρας, ότι είναι ωραία να αισθάνεσαι ντροπή οταν εξομολογήσαι γιατι έτσι νιώθεις ταπεινός μπροστα στο Θεό και όταν ο ιερέας σου διαβάζει την συγχωρετική ευχή νιώθεις σαν παιδάκι, ότι ξαναγεννηθηκες. Ο ιερέας την ώρα της εξομολόγησης είναι διάμεσος εσένα και του Θεού.
Γι αυτό, άσε τις ντροπές και τις προκαταλήψεις που σου βάζει το "ταγκαλάκϊ" για να σε γκρεμίσει, που έλεγε κι ο Γέροντας Παίσιος, και πήγαινε να διαγράψεις με μιας όλα σου τα "χρέη" μαζί με τους τόκους χωρίς να το σκέφτεσαι άλλο. Η πραγματική ντροπή είναι να βρεθείς μπροστά στον Κριτή των όλων, αλλά και ενώπιον όλων των άλλων ψυχών, αμαρτωλός, αμετανόητος (περήφανος) και αδικαιολόγητος για την αμέλειά σου... Το ξέρεις ότι η αμέλεια είναι θανάσιμο αμάρτημα?
Με πολύ αγάπη, κι ο Θεός μαζί σου αδελφέ...

Σευχαριστω και ζητάω συγγνώμη που άργησα με την απάντηση, ίσος έχεις δίκιο με αυτά που λες φιλε μου, είμαι 26 χρόνον και σε λίγους μήνες 27 έχω ζήσει πολλά στην ζωή μου, πιστεύω πως δεν είναι ντροπή απλά μου λίπη ίσος η τελική πιστη για να πιστέψω αυτά που μας λέει η εκκλησια. Ίσος και φοβάμαι αυτά που θα μου πει ο πνευματικός (σταματα να ακούς Metal μουσική και λοιπά). Σας ευχαριστώ ο Θεός μαζί σας.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 11 Sep 2008, 13:22 
Αpollon,

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε να σου πω, πως εγω εξομολογηθηκα για πρωτη μου φορά στα 32 μου χρόνια. Όταν τελειώσε η εξομολόγησή μου, κι αφού ενιωσα όλα εκείνα που ενιωσα κατα την αναγνωση της συγχωρητικής ευχής, το μόνο που αναρωτιόμουν ήταν γιατι τόσα χρόνια δεν το έκανα. Αναστολές παρόμοιες με τις δικές σου, αλλά και ντροπή ...μεγαλη ντροπή...με είχαν εμποδίσει μεχρι τότε. Ωριμη γυναίκα πια, με παρελθόν που θα χαρακτηριζόταν πλούσιο, με εμπειρίες σε ουσίες, με περπατηματα σε ακρως επικίνδυνους "πνευματικούς" δρόμους...καταλαβαίνεις...ολα αυτα μαζί πως να τα πω σε εναν ιερομόναχο...?σκεφτομουν πως θα με παρει στην καλύτερη των περιπτωσεων με τις πέτρες...

Σήμερα, μετα από 15 χρόνια ορθόδοξης βιωματικής εμπειρίας, δοξαζω τον Κύριό μου, που τότε πήρα την ευλογημένη απόφαση και καταφερα να φτασω μέχρι το αγιο πετραχείλι.

Και τελικά, καθε φορα που θυμαμαι τις φοβίες εκείνης της εποχής οταν γινόταν μεσα μου η ζυμωση, γελάω...
Τίποτα απο όσα φοβόμουν δεν ίσχυε...τίποτα πέρα από τις δυναμεις μου δεν μου ζητήθηκε...τίποτα δεν ακουσα που να με ξενίσει που να με κανει να αισθανθώ "κάπως". Εφυγα αισθανόμενη ανάλαφρη...πως να το πω...καινούρια....και σαφως με πολύ αναθεωρημενες, κάμποσες από τις απόψεις μου για την ζωή...

Θα ευχηθώ από καρδιάς Απόλλωνα αδελφέ μου, να βρεθείς σύντομα στο ευλογημενο εξομολογητάρι και να βιώσεις όλα αυτά που τα λόγια δεν μπορούν ευκολα να περιγραψουν.
Να ξαναγεννηθείς.
Η Παναγιά μας να σε δυναμώσει και να βγαλει από τον λογισμό αλλά και από τον δρόμο σου κάθε εμπόδιο.

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 56 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next