Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 23   [ 454 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Next
Author Message
 Post subject: Παναγιωτης Τουλατος
Unread postPosted: 05 Jul 2008, 01:36 
Moderator
Moderator

Has thanked: 302 time
Have thanks: 167 time
Εχει διαβασει κανεις το κοκινο βιβλιο του Παναγιωτη Τουλατου;
Αν ναι, πια ειναι η γνωμη σας ;
Επισης πως τον βλεπετε σαν ανθρωπο. Εμενα μου φαινετε συμπαθης και γνωστης πολλων πραγματων.
Νομιζω πως αδικα εχει κατασυκοφαντηθει.
Παρακαλω την αποψη σας.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 07 Jul 2008, 11:07 
Δύο είναι τα βιβλία του Παναγιώτη, ο οποίος υπήρξε ενα διάστημα "φίλος" ...με την εννοια ότι παρακολούθησα για δυο περιπου χρόνια, τις ομιλίες του σε ξενοδοχείο της Αθήνας, αλλά και επισκέφτηκα πλειστάκις το σπίτι του στην Ν. Σμύρνη, όπου του πήγα και κάποιο καλό υλικό που είχα στην κατοχή μου και το οποίο χρησιμοποίησε στο πρώτο του βιβλίο "τα αρχεία της χαμένης γνώσης". Το μπλέ, όχι το κόκκινο...
Δυστυχώς όμως φίλε μου, θα σε απογοητεύσω, όπως άλλωστε απογοητεύτηκα και εγω. Δυστυχώς δεν πρόκειται για συκοφαντίες. Μάζεψε τρελλά λεφτά από την "ομάδα" του, με σκοπό να στήσει "κοινόβια" που θα λειτουργούσαν σαν καταφύγια στα δύσκολα που έρχονται. Οι οπαδοί του τον θεωρούσαν, τον Ιωάννη ...και ο ίδιος ποτέ δεν το διέψευσε. Ο ίδιος δε, ισχυριζόμενος ότι είναι η... "μετανσάρκωση του Μ. Αλεξάνδρου" έπεισε κάμποσες από τις οπαδούς του, να αφήσει απογόνους του μεγάλου στρατηλάτη (sic)...
Όμως "μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι" και έτσι βρέθηκε για τα καλά εκτεθειμένος, όταν σε κάποιες από τις ομιλίες του πήγε "τύφλα" στο μεθύσι....έλεγε τις μύριες όσες ασυνάρτητες [email protected]@κίες και τελικά για δεύτερη φορά οι ...οπαδοί του, ακόμα και οι πιο "κολλημένοι" αποφάσισαν να πάψουν να κάνουν τους ...αιμοδότες και να μεγαλώνουν τις καταθέσεις του.
Για δεύτερη φορά η ομάδα του διαλύθηκε και αυτός για πολλοστή σύρθηκε στα δικαστήρια... Είχε εξαφανιστεί για κάμποσο καιρό...Μην μου πεις πως άρχισε πάλι τις δημόσιες εμφανίσεις του...? Ψάχνει για νέα θύματα...?

Πάντως οφείλω να ομολογήσω, πως πολλά από αυτά που έλεγε ήταν σωστά... και έβγαλε σημαντικά πράγματα στην φόρα...

Post subject:
Unread postPosted: 07 Jul 2008, 19:37 
Moderator
Moderator

Εισουνα πολυ κατατοπιστικος. Ευχαριστω.
Απλως ηταν και αυτος ενας λογος που αρχισα να ενδιαφερομε για ολα αυτα που απασχολουν το φορουμ και τον θυμηθηκα. :o :(

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 09:54 
Great Poster
Great Poster

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
ultimate μήπως έχεις τίποτα video από τον Τουλάτο να μου δώσεις?
Δε νομίζω να τα πέταξες! Αφού έχει αλήθειες μέσα.Στο χέρι μας είναι,από αυτά που ακούμε ,να διαλέξουμε ποιο το ψέμα και ποια η αλήθεια.
Θα ήθελα να τον ακούσω τι λέει τώρα μετά απο τόσα χρόνια.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 10:47 
Power Poster
Power Poster

Have thanks: 6 time
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9oI_-jUb1p8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=39Jzs5HjpoM[/youtube]

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 12:35 
Εχω κάποιο υλικό αλλά δυστυχώς σε βιντεοκασέτες.
Θυμάμαι πόσο μεγάλη εντυπωση μου είχε κάνει τότε που τον είχα πρωτοδεί, πως στηνόμουν τα βράδυα να περιμένω τις εκπομπές στα "παιδια της νύχτας"... πόσο τεχνηέντως δύσκολα κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του...
Αποκάλυψε μεγάλες, πολύ μεγάλες αλήθειες και πιστευω ειλικρινά πως αφύπνισε πολύ κόσμο τότε.
Μα όπως είναι γνωστό αρκούν δυο σταγόνες από ενα ισχυρό δηλητήριο σε ενα ποτηρι καθάριο νερό για να σε σκοτώσουν...
Τώρα, δέκα περίπου χρόνια μετά, θεωρώ τον Παναγιώτη, όχι απλά πλανεμένο λόγω αλαζονείας, αλλά και μεγάλο απατεώνα...

Post subject:
Unread postPosted: 08 Jul 2008, 12:58 
ΟΡΦΕΑΣ wrote:
Μία απ' τα ίδια κι εγώ αδελφή... :(
:o

Post subject: Re:
Unread postPosted: 10 Jun 2009, 11:10 
Good Poster
Good Poster

Has thanked: 1 time
Have thanks: 34 time
ultimate wrote:
Δύο είναι τα βιβλία του Παναγιώτη, ο οποίος υπήρξε ενα διάστημα "φίλος" ...με την εννοια ότι παρακολούθησα για δυο περιπου χρόνια, τις ομιλίες του σε ξενοδοχείο της Αθήνας, αλλά και επισκέφτηκα πλειστάκις το σπίτι του στην Ν. Σμύρνη, όπου του πήγα και κάποιο καλό υλικό που είχα στην κατοχή μου και το οποίο χρησιμοποίησε στο πρώτο του βιβλίο "τα αρχεία της χαμένης γνώσης". Το μπλέ, όχι το κόκκινο...
Δυστυχώς όμως φίλε μου, θα σε απογοητεύσω, όπως άλλωστε απογοητεύτηκα και εγω. Δυστυχώς δεν πρόκειται για συκοφαντίες. Μάζεψε τρελλά λεφτά από την "ομάδα" του, με σκοπό να στήσει "κοινόβια" που θα λειτουργούσαν σαν καταφύγια στα δύσκολα που έρχονται. Οι οπαδοί του τον θεωρούσαν, τον Ιωάννη ...και ο ίδιος ποτέ δεν το διέψευσε. Ο ίδιος δε, ισχυριζόμενος ότι είναι η... "μετανσάρκωση του Μ. Αλεξάνδρου" έπεισε κάμποσες από τις οπαδούς του, να αφήσει απογόνους του μεγάλου στρατηλάτη (sic)...
Όμως "μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι" και έτσι βρέθηκε για τα καλά εκτεθειμένος, όταν σε κάποιες από τις ομιλίες του πήγε "τύφλα" στο μεθύσι....έλεγε τις μύριες όσες ασυνάρτητες [email protected]@κίες και τελικά για δεύτερη φορά οι ...οπαδοί του, ακόμα και οι πιο "κολλημένοι" αποφάσισαν να πάψουν να κάνουν τους ...αιμοδότες και να μεγαλώνουν τις καταθέσεις του.
Για δεύτερη φορά η ομάδα του διαλύθηκε και αυτός για πολλοστή σύρθηκε στα δικαστήρια... Είχε εξαφανιστεί για κάμποσο καιρό...Μην μου πεις πως άρχισε πάλι τις δημόσιες εμφανίσεις του...? Ψάχνει για νέα θύματα...?

Πάντως οφείλω να ομολογήσω, πως πολλά από αυτά που έλεγε ήταν σωστά... και έβγαλε σημαντικά πράγματα στην φόρα...

Και εγω παρακολουθω πανω απο 15 χρονια τον Τουλατο σε ομιλιες του και σε εκπομπες και εχω σχεδον ολες τις εμφανισεις του σε βιντεο. Ποτε δεν ισχυριστηκε οτι ειναι ο Ιωαννης ουτε ειπε ποτε οτι ειναι ο Μεγας Αλεξανδρος ουτε καποιος δασκαλος. Ισα ισα που παντα ελεγε παντα μακρια απ αυτους που ισχυριζονται διαφορα τετοια και εκμεταλευονται τον κοσμο. Θα σου εβαζα τα αναλογα αποσπασματα σε βιντεο να στα ''τριψω στη μουρη'' αλλα δυστυχως ειμαι ακομα ασχετος με υπολογιστες και προγραμματα. Καποια στιγμη ομως θα τα ανεβασω για να βουλωσουν μερικα στοματα. Οσο για την ομαδα που λες(που επιτηδες την λες ομαδα για να δημιουργησεις αρνητικο κλιμα για το ατομο αυτο) δεν ηταν ομαδα αλλα νομιμος συλλογος. Οσο για το μεθυσμενος δεν το σχολιαζω καν γιατι ειναι μεγαλη γελοιοτητα και συκοφαντια οπως και τα υπολοιπα.
Δεν ειδα να σχολιασεις οτι αποσπασματα απ το βιβλιο του διδασκονται στο χαρβαρντ, οτι το βιβλιο βρισκεται στο κογκρεσο(που οποιος ξερει καταλαβαινει τι σημαινει αυτο) και οτι τον εχουν καλεσει σε πολλα πανεπιστημια να μιλησει για διαφορα θεματα και θεωριες που αναπτυσει στα βιβλια του. Ουτε σχολιασες οτι εχουν προσπαθησει να τον δολοφονησουν 7 φορες... Ουτε οτι 30 χρονια και, παει στα Ιεροσολυμα για Πασχα... ουτε οτι καποιοι ''συγγραφεις'' του εχουν κατακλεψει τα βιβλια και τις θεωριες και τα παρουσιαζουν σαν δικα τους, ουτε οτι βγαινει σε ελληνοαμερικανικο σταθμο στο ιντερεντ και τα χωνει στους σιωνιστες... ουτε ..ουτε...ουτε...ουτε....
Δεν συνεχιζω αλλο γιατι ειναι ανουσιο. Δεν ειμαι συνηγορος του Τουλατου αλλα ειναι αδικο για εναν ανθρωπο που παλευει για την Ελλαδα και τον Χριστο πανω απο 30 χρονια με κυνδινο τη ζωη του να τον κατηγορουν και να το συκοφαντουν ετσι.

Εμενα προσωπικα μου εκανε μεγαλο καλο γιατι με τα λεγομενα του και με τις αναλυσεις του με εστρεψε στον Χριστο.

Ο Θεος να σε λυπηθει...

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 03 Jul 2009, 02:28 
Member
Member

Have thanks: 4 time
Ομολογώ ότι και σε μένα έκανε εντύπωση αυτό το μένος κατά του Τουλάτου ακόμη και εδώ που είναι εμφανές ένα υψηλό επίπεδο. Δεν γνωρίζω προσωπικά τον Τουλάτο ούτε τον έχω δει ποτέ από κοντά. Εχω όμως διαβάσει τα βιβλία του και τον έχω δείμερικές φορές παλιά στην τηλεόραση. Στο ιντερνετ μπορείτε εύκολα να δείτε επικρίσεις και συκοφαντίες κατά του Τ.οι οποίες είναι συνήθως αντιφατικές μεταξύ τους. Ετσι και εγώ έκανα μιά δική μου έρευνα και δεν βρήκα πουθενά καμιά καταδίκη σε βάροςτου. Αν τώρα τόσος κόσμος ξεγελάστηκε πράγματι ,λέτε να μην υπήρχε (δεδομένου του πραγματικού μίσους εναντίον του , όπως φαίνεται στο ιντερνετ ούτε μιά καταδίκη: Αν τώρα ζυγίσουμε όσα έδωσε στον κόσμο με τα βιβλία του και γενικά με όσα λέει,ακόμη και αν η προσωπική του ζωή είναι όπως λέει η κυρία στην πιό πάνω δημοσίευση, σας φαίνεται δίκαιο να προβάλλομε αυτή την πλευρά, αν υπαρχει , γιατί προσωπικά έχω πολλές αμφιβολίες κυρίως ενόψει όσων έχω διαπιστώσει από αναφορές στο ιντερνετ: Οι άνθρωποι που προσφέρουν στους συνανθρώπους τους δικαιούνται και αυτοί αν όχι καλύτερης τουλάχιστον δικαιας μεταχείρισης.Το αν έχουν ανθρώπινες αδυναμίες δεν αποτελεί το γεγονός γιά το οποίο ασχολούμαστε μαζί τους, δεν κάνουμε μεσημεριανή εκπομπή,με τις ιδέες τους καταπιανόμαστε.Εδώ είναι ένας άνθρωπος με επιχειρήματα που ακόμη και αν διαφωνείς μαζί του, δεν μπορείς να πετάξεις αυτά που σου λέει, αντίθετα σε ωθεί σε περαιτέρω έρευνα

Profile  

Post subject: Re: Παναγιωτης Τουλατος
Unread postPosted: 03 Jul 2009, 03:34 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 48 time
Have thanks: 36 time
Μεταφέρω από το forum esoterica :

1) 29/07/2003 -Α-
Γνωρίζει κανείς πληροφορίες περί Τουλάτου; Έχουν κάποια βάση τα όσα αναφέρει σε τηλεοπτικές του εμφανίσεις και στα βιβλία του; Γνωρίζει ή απλά τα έχει μπερδέψει λίγο; Ή μήπως (ακόμη χειρότερα)είναι ένας ακόμα καιροσκόπος που εκμεταλεύεται τη δίψα κάποιον για περισσότερη γνώση;

2) 29/07/2003 -Β-
Ο άνθρωπος είναι αστείος. Στα γραφόμενά του δεν θα ανακαλύψεις καμία επιστημονική αλήθεια, αλλά μία άθλια σαλάτα από ότι ψευδοτεκμηριωμένο έχει υπάρξει. Όσο για την σοβαρότητα των γραφομένων του, αυτήν μπορείς να την συγκρίνεις με την σοβαρότητα του ιδίου...Την μία αρχαιολάτρης, την άλλη χριστιανός, την άλλη Μεσσίας...ΕΛΕΟΣ!!!
"Γνωρίζει ή απλά τα έχει μπερδέψει λίγο; Ή μήπως (ακόμη χειρότερα)είναι ένας ακόμα καιροσκόπος που εκμεταλεύεται τη δίψα κάποιον για περισσότερη γνώση;"
Το 3ο.-

3) 29/07/2003 -Γ-
Φίλε μου, την απάντηση μάλλον θα την βρείς στις εκπομπές της Πάνιας............

4) 29/07/2003 -Δ-
Ο άνθρωπος είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη ) ανέκδοτο. Ακόμα κι αν όντως τα όσα λέει είναι σωστά (λέμε τώρα) με την μεσσιανική συμπεριφορά του και αμφίεση ακόμα και ο ποιο δεκτικός άνθρωπος δεν μπορεί να τον πάρει στα σοβαρά. ας είναι κλά η ελληνική trash tv που κάτι τέτοιοι άνθρωποι βγάζουν το ψωμάκι τους...
πάντως το φαινόμενο είναι γενικότερο. από τα λίγα "εσωτεριστικά" βιβλία και περιοδικά που έχω διαβάσει το μόνο που έχω συναντήσει είναι ακαταλαβίστικα κείμενα που μου φέρνουν στο μυαλό την συνειρμική και αυτόματη γραφή (που διαφημίζουν και διάφορα μεντουμ με "κληρονομικό χάρισμα"). Δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι στον χώρο του "εσωτερισμού" βρίσκουν πρόσφορο έδαφος πολλοί "Τουλιάτοι" για να κοινωνήσουν την παράνοια και τα παραληρήματά τους.
το κακό είναι ότι αυτές οι εξυπνακίστικες αερολογίες, σε ένα πιτσιρικά μπορεί να φανούν ως η "ύψιστη" σοφία και τότε αρχίζουν τα προβλήματα...
"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω

5) 29/07/2003 -Ε-
Το άτομο ΕΙΝΑΙ επικίνδυνο. Μακρυά του!!!!!
Είχε μπλεχτεί στο ρεύμα του και τον ακολουθούσε τυφλά ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Στο τσακ συνήλθε και γλίτωσε. Μιλάμε δεν ήθελε να βλέπει τους γονείς του. Τους θεωρούσε ξένους και προσωρινά "γονείς" του, γιατί όπως έλεγε: ήταν παιδί άπό ανώτερες οντότητες, όπως και όλοι μας απλά δεν το ξέρουμε και άλλες τέτοιες κουλαμάρες!!!!!! Όλη του η συμπεριφορά είχε γίνει εντελώς γειά σου!!!!!

6) 31/07/2003 -ΣΤ-
Χαίρετε και απο μενα ,σχετικα με τον Τουλάτο πιστεύω οτι δεν παιζει τοσο σημαντικο ρόλο η εμφάνιση του, οσο αυτά πού έχει πει.Για μένα ο άνθρωπος αυτός με εντυπωσίαζε για το βάθος της γνώσης που είχε καί το ποσο μπορούσε να εμβαθύνει το κάθε θέμα.Επειδή εχω διαβάσει και τα 2 του βιβλία πολλά πράγματα που αναφέρει τα αποδεικνύει πολλές φορές με ανώτερους μαθηματικούς τύπους και τριγωνομετρία (Πυθαγόριο θεώρημα στον τρισδιάστατο χώρο,δυναμικό σχημα Ε κλπ).
Τωρα το κατα πόσο τσαρλατάνος μπορεί να είναι αυτο δέν γνωρίζω αλλά ολα αυτα που εχει πει και έχει γράψει σίγουρα δεν μπορεί να περάσουν απαρατήρητα.

7) 19/8/2003 -Ζ-
Θα συμφωνήσω με τον -Β- για τον Τουλάτο και όσον αφορά στο "ποιόν" του να συμπληρώσω ότι είχαν γίνει εκπομπές από την Τατ.Στεφανίδου με φιλοξενούμενους που τον κατηγορούσαν (γυναίκες οι περισσότερες) για σεξουαλική βία και παρενόχληση και ότι τους αποξένωναν από τις οικογένειές τους για να τους φάει τα λεφτά. Από πολλές είχε μάλιστα "φάει" ολόκληρες περιουσίες και μάλιστα είχαν γίνει πολλές δίκες στις οποίες περιέργως είχε βγει λάδι...λέγεται μάλιστα ότι οι γνωριμίες του φθάνουν πολύ ψηλά...
Το άτομο αυτό ζούσε για χρόνια στην Αγγλία όπου έκανε διάφορα επαγγέλματα αλλά κυρίως τραγουδούσε σε νυχτερινά μαγαζιά. Μάλιστα η εκπομπή έδειξε και φωτογραφίες από εκείνη τη λαμπρή εποχή!
Ο άνθρωπος πάσχει από φανερή αλλαζονεία και αρχομανία και λατρεύει την πολυτελή ζωή που είναι και ο αυτοσκοπός του. Ελπίζω κάπιοι από σας να είδαν τον θρόνο που είχε σπίτι του για να κάθεται...

8 ) 24/03/2004 -Η-
Φίλε captaincook ειρωνικά μίλησα. Πίστεψες ότι ο Τουλάτος είναι ενσάρκωση του Κοσμά του Αιτωλού; Αυτό ο ίδιος το είχε πει σε μια κοπέλα που τον ξεμπρόστιασε σε τηλεοπτική εκπομπή πριν δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Ε από κει και πέρα τι να πει κανείς; Να κάτσει και να μιλήσει σοβαρά γι’ αυτά τα πράματα; Είναι θα έλεγα ¨άνευ σχολίων¨ και μόνο στ’ αστεία μπορεί να τα πάρει.
Όσο για τα γραφόμενά του, εκεί πάω πάσο. Μπορεί να λέει και αλήθειες. Μόνο που δεν είναι δικά του. Τα είχε πάρει-αγοράσει από έναν δημοσιογράφο….. όπως είχε πει η κοπέλα που τον κατήγγειλε στην εν λόγω εκπομπή. Μίλησε για ένα ποσό 50 εκατομμυρίων αν θυμάμαι καλά, το οποίο κατά ένα μέρος του το είχε δανειστεί από την ίδια. Ποτέ όμως δεν της το επέστρεψε γι’ αυτό και τον κατήγγειλε δημοσίως. Αν έβλεπες την εκπομπή θα καταλάβαινες πολλά πράγματα γι’ τον ίδιο και δε θα πίστευες στα μάτια σου…. πως δηλαδή ένας άνθρωπος μπορεί να έχει διπλή προσωπικότητα. Άλλο έδειχνε και άλλο ήταν. Εγώ σ’ αυτόν τον Μιλωνά που λέτε ότι εμφανιζόταν συστηματικά δεν τον είχα δει. Τον είχα δει όμως κανα δυο φορές σε μια άλλη εκπομπή που εμφανιζόταν περιστασιακά λίγο πριν τον ξεφωνίσουν. Ήταν εκπομπή με τηλεφωνήματα και λοιπά, και την παρουσίαζε ένας ηθοποιός που σήμερα είναι συχνά καλεσμένος σε ένα από τα δύο μεσημεριανά κουτσομπολιά. Είχα λοιπόν σχηματίσει μια εικόνα για τον άνθρωπο ότι είναι καλός και ήσυχος και το μόνο που θέλει είναι να βοηθήσει τους ανθρώπους και τη διάσωση - προβολή του ΑρχαιοΕλληνικού και Χριστιανικού πολιτισμού. Ε λοιπόν δεν περίμενα να είναι τόσο φαύλος και αλαζόνας χαρακτήρας. Δεν περίμενα αυτό το ¨πρώην ανθρωπάκι¨ να έχει κατακλέψει τον κόσμο να γυρίζει με πανάκριβα αυτοκίνητα και να ζει μες στα πλούτη. Τέτοια ματαιοδοξία δεν την είχε ούτε ο Κροίσος. Αλλά τουλάχιστον αυτός δεν υποκρινόταν…ήταν βασιλιάς. Τούτος εδώ…. άλλο πράμα. Πρέπει να πάρει το ρεκόρ Γκίνες στην υποκρισία και τη διπροσωπία.
Για να ξαναγυρίσω όμως στα γραφόμενά του και στα βιβλία του να πω ότι ο δημοσιογράφος από τον οποίο αγόρασε αυτά τα στοιχεία για να γράψει το βιβλίο ίσως να είναι ο Φουράκης, γιατί αν νομίζω καλά, στα πρώτα του βήματα εργάστηκε ως δημοσιογράφος. Δεν έχω βέβαια βιβλία του Φουράκη για να το εξακριβώσω…..όποιος έχει όμως, μπορεί να μας διαφωτίσει και να μας πει αν αναφέρονται στις ίδιες περίπου θεωρίες. Τώρα βέβαια να έδωσε τόσα πολλά χρήματα στον Φουράκη ή οποιονδήποτε άλλον για να πάρει αυτά τα στοιχεία αποκλείεται….ίσως να πούλησε παραμύθι στην κοπέλα για να της αρπάξει τα εκατομμύρια. Πάντως το σίγουρο είναι ότι από κάπου τα πείρε τα στοιχεία.

9) 19/04/2004 -Θ-
Σήμερα ο Τουλάτος έκανε την εμφάνισή του στο STAR γύρω στις 12, σε εκπομπή με θέμα μιά γεώτρηση στη Σιβυρία απ' την οποία ακούγονταν φωνές από τον Άδη... καί απ' την τρύπα της οποίας ξεπετάχτηκε μιά Άρπυα (δεν ξέρω τι είναι). Προσωπικά, δεν τον είχα ξαναδεί στην τηλεόραση καί μπορώ να πω ότι ο λόγος του δεν με έπεισε σε μεγάλο βαθμό (ίσως γιατί ανέφερε πολλά πράγματα μαζί σε μικρό χρονικό διάστημα), εντούτοις, δεν θα τον χαρακτήριζα γελοίο ή ανόητο, ή ακόμη, άνθρωπο που μπορεί να παρασύρει φίλε/η savel (από αυτήν την παρουσία του). Η αλήθεια είναι ότι υποστήριζε με πίστη τα γραφόμενά του κάι με χαραστηριστική άνεση (χωρίς να τον ενδιέφερε τι θα πεί ο κόσμος-που δεν ασχολείται με αυτά). Τέλος, βγήκε καί η είδηση πως το βιβλίο του φιλοξενείται στην βιβλιοθήκη του αμερικανικού Κογκρέσου!!! ενώ παράλληλα, διδάσκεται στον ιστορικό τομέα του πανεπιστημιόυ του Χάρβαρντ!!!!!!!!!! με παίρνει να βάλω μερικά θαυμαστικά ακόμα;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10) 5/5/2006 -Ι-
Όσον αφορά την σχέση του με την βιβλιοθήκη του Κογκρέσου, πράγματι υπάρχει ένα βιβλίο του κατατεθειμένο εκεί, ονόματι «Τα Αρχεία της χαμένης Γνώσης» από το 2003 και καταχωρημένο στην θεματολογία «Χριστιανισμός και άλλες θρησκείες - ελληνική θρησκεία».
Από εκεί και πέρα όμως καλό είναι να γνωρίζουμε πως οποιοσδήποτε επιθυμεί μπορεί να καταθέσει (το ίδρυμα δεν αγοράζει βιβλία) στην βιβλιοθήκη αυτός ή ο εκδοτικός του οίκος το σύγγραμμα που επιθυμεί να συμπεριληφθεί εκεί και θεωρεί ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει αποδεκτό από τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης εφ’ όσον μπορεί να καταχωρηθεί σε κάποιο θεματικό τομέα.
Αυτό που θα πρέπει να γίνει κατανοητό στο συγκεκριμένο σημείο είναι πως το Ίδρυμα μελετά μεν το βιβλίο όμως δεν λαμβάνει θέση για τα υποστηριζόμενα έκαστου τίτλου (για παράδειγμα η βιβλιοθήκη διαθέτει το σύνολο των έργων, βιβλίων του Αδόλφου Χίτλερ ~ οι ύπαρξη τους δεν σημαίνει ότι δικαιώνεται ο συγγραφέας τους από την βιβλιοθήκη -απλά παρέχονται ), συνεπώς η καταχώρηση ενός βιβλίου δεν συνεπάγεται αυτομάτως και αναγνώριση ex officio των λεγομένων του συγγραφέα.
Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα, όπου ανθεί η υπερβολή, αυτά είναι «ψηλά γράμματα» συνεπώς η συμπερίληψη ενός τίτλου στην εν λόγο βιβλιοθήκη αυτομάτως το καταξιώνει στην συνείδηση των πολλών.

11) 01/08/2006 -ΙΑ-
Ο ΤΟΥΛΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ Η ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ.
ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΔΙΜΟΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΙΝ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ.
(ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ-ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ. ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ.ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ.ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.)

12) 04/12/2006 -ΙΒ-
Παιδιά το άτομο είναι πολύ περίεργο
Θα σας αποκαλύψω κάτι:
Παλιότερα όταν ακόμα τον έβγαζε ο Κώστας Μυλωνάς στα Παιδιά της Νύχτας έκανε "μυστικές"συγκεντρώσεις στο ξενοδοχείο Ιλλίσια στην αθήνα
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση μια μέρα ήταν ότι δεν είχε έρθει μόνος του αλλά με 2 άτομα στυλ μπράβοι. Δεν έδωσα σημασία
Το άλλο που θυμάμαι και αποδυκνύει το ποιόν αυτού του ανθρώπου είναι ότι μία βραδία σε μία απ'τις εκπομπές με τον Μυλωνά και ενώ έπεφταν οι τίτλοι τέλους έλεγε ο Τουλάτος στον Μυλωνά ότι είχε δει στα Ιεροσόλυμα εκέι που υποτίθεται ήταν το σημείο της σταύρωσης 2 τουρίστες να κοροιδεύουν το μέρος και να δείχνουν ότι και καλά το κάνουνε!!!!Και ο τουλάτος το λεγε και γέλαγε!!!!
Παιδιά σοβαρά είχαν αφήσει ανοικτά τα μικρόφωνα και το έπιασαν!!!!
Αυτός δλδ που το παίζει της θρησκείας και θυμώνει με όποιον λέει κάτι για τον Χριστό έλεγε αυτά τα πράγματα και κορόιδευε????
Μάλλον κάτι δεν πάει καλά μ'αυτόν και υποκρίνεται(και κατά την γνώμη μου μάλλον υποκινείται)
Αυτά παιδιά και ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

link: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1815

Profile  

Unread postPosted: 03 Jul 2009, 16:02 
Member
Member

(Γιά την LOVELIFE)
Αμέσως μόλις έγραψα ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα συγκεκριμένες καταστάσεις σε απάντηση παρατίθενται αοριστολογίες από άλλο φόρουμ με έντονα αρνητική χροιά. Πάλι καλά γιατί έχω δεί και χειρότερα στο ιντερετ , πως σας ξέφυγαν. Εχετε δαβάσει τα βιβλία να τα συζητήσουμε ? αυτό θα ήταν σοβαρή αντιμετώπιση κατά η γνώμη μου

Profile  

Unread postPosted: 03 Jul 2009, 23:34 
Moderator
Moderator

Φανη , εδω θα συμφωνησω μαζι σου. Τα βιβλια του Τουλατου, ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα και καλογραμενα και παραθετουν και τεραστιας βιβλιογραφιας για να κανει καποιος την προσωπικη του ερευνα.

Καλο θα ηταν να αναφερομασταν ολοι σε αυτα. Το κοκκινο το εχω και το εχω διαβασει κιολας και ειναι ακρως ενδιαφερον βιβλιο, αλλα δεν βρηκα καποιον ακομα να το σχολιασει.

Επισης εχω ακουσει οτι το μελετανε σε καποιο πανεπιστημιο των ΗΠΑ, αλλα δεν το εχω διασταυρωσει γι αυτο το αναφερω με επιφυλαξη. :o

Profile  

Unread postPosted: 04 Jul 2009, 07:45 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 80 time
Have thanks: 95 time
ves δε σε ξέχασα :p σε 2.5 βδομάδες περίπου θα είμαι ελεύθερος να το σχολιάσω :gioupi: :kafe:

edit:

Quote:
6) 31/07/2003 -ΣΤ-
Χαίρετε και απο μενα ,σχετικα με τον Τουλάτο πιστεύω οτι δεν παιζει τοσο σημαντικο ρόλο η εμφάνιση του, οσο αυτά πού έχει πει.Για μένα ο άνθρωπος αυτός με εντυπωσίαζε για το βάθος της γνώσης που είχε καί το ποσο μπορούσε να εμβαθύνει το κάθε θέμα.Επειδή εχω διαβάσει και τα 2 του βιβλία πολλά πράγματα που αναφέρει τα αποδεικνύει πολλές φορές με ανώτερους μαθηματικούς τύπους και τριγωνομετρία (Πυθαγόριο θεώρημα στον τρισδιάστατο χώρο,δυναμικό σχημα Ε κλπ).
Τωρα το κατα πόσο τσαρλατάνος μπορεί να είναι αυτο δέν γνωρίζω αλλά ολα αυτα που εχει πει και έχει γράψει σίγουρα δεν μπορεί να περάσουν απαρατήρητα.

Ω ρε έχει να πέσει γέλιο με τους ανώτερους μαθηματικούς τύπους...Θα γελάω 40 μέρες και 40 νύχτες μου φαίνεται....
Παναγιά μου και Χριστέ μου... Το πυθαγόρειο θεώρημα ισχύει μόνο σε δισδιάστατες Ευκλείδειες επιφάνειες..........Ό,τι να'ναι όμως...
Falcon has been thanked by:

Profile  

Post subject: Re:
Unread postPosted: 04 Jul 2009, 11:04 
Moderator
Moderator

Has thanked: 73 time
Have thanks: 359 time
Highscores: 15
Priamos wrote:
link: http://www.youtube.com/watch?v=9oI_-jUb1p8

link: http://www.youtube.com/watch?v=39Jzs5HjpoM

Tα παραπάνω links του φίλου Priamos, δεν μου δούλεψαν, παραθέτω και αυτά ….

Μέρος πρώτο : 10/09/2008
link: http://www.youtube.com/watch?v=QeEhHUtu5WM&eurl=http%3A%2F%2Fbattlefield.gr%2Findex.php%3Ftopic%3D5811.0&feature=player_embedded

Μέρος δεύτερο : 10/09/2008
link: http://www.youtube.com/watch?v=r7IhXuJgpyE&eurl=http%3A%2F%2Fbattlefield.gr%2Findex.php%3Ftopic%3D5811.0&feature=player_embedded

…λέει…. Το δάκρυ – ρέει, ο ιδρώτας - ρέει , το νερό – ρέει, το αίμα - ρέει,
τα ονομάσαμε ρευστά ….. ( ρευστά - ρευστά η ρευστά ???? : bigthink: )

…… η Βίβλος των Σατανιστών, στην εκπομπή της Στεφανίδου ( Alter)
link: http://www.youtube.com/watch?v=eY_jwmPJY8U&feature=related

:hmm:

"Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Ταδε εφη Μέγας Αλέξανδρος.
Image

Profile  

Post subject: Re: Re:
Unread postPosted: 04 Jul 2009, 14:50 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

yianni wrote:

…… η Βίβλος των Σατανιστών, στην εκπομπή της Στεφανίδου ( Alter)
link: http://www.youtube.com/watch?v=eY_jwmPJY8U&feature=related

:hmm:

Tο βιβλίο που αποκαλεί Βίβλο των Σατανιστών λέγεται Equinox, αποτελείται από 10 τόμους και δεν είναι δύσκολο να βρεθεί... Εκδόθηκε με έξοδα του Ordo Templi Orientis...

Και για να μη μιλάω με λόγια του αέρα παρακάτω είναι ο πρώτος τόμος online...
Spoiler:
link: http://www.scribd.com/doc/11936008/Equinox-Vol-1

:kafe:

Profile  

Unread postPosted: 03 Dec 2009, 17:38 
Member
Member

Falcon wrote:
ves δε σε ξέχασα :p σε 2.5 βδομάδες περίπου θα είμαι ελεύθερος να το σχολιάσω :gioupi: :kafe:

edit:

Ω ρε έχει να πέσει γέλιο με τους ανώτερους μαθηματικούς τύπους...Θα γελάω 40 μέρες και 40 νύχτες μου φαίνεται....
Παναγιά μου και Χριστέ μου... Το πυθαγόρειο θεώρημα ισχύει μόνο σε δισδιάστατες Ευκλείδειες επιφάνειες..........Ό,τι να'ναι όμως...[/quote]

Κύριε Falcon ακόμα περιμένουμε να γελάσουμε και μείς, αν ευαρεστηθείτε να μας εξηγήσετε

Profile  

Unread postPosted: 03 Dec 2009, 19:10 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Αν ο φίλος που ανέφερε τα ανώτερα μαθηματικά που χρησιμοποιεί ο Τουλάτος εννοεί τη σελίδα 149 του κόκκινου βιβλίου, τότε έχω να πω ότι είναι απλή επίλυση δευτεροβάθμιας εξίσωσης και μαθηματικά β λυκείου.

Αν τώρα υπάρχουν πουθενά αλλού ανώτερα μαθηματικά στα βιβλία του, παρακαλώ κατατοπίστε με για να τα κοιτάξω και να σας πω.

Profile  

Unread postPosted: 11 Dec 2010, 03:03 
Moderator
Moderator

Δειτε τα ολα με προσοχη, ολοι οι Ελληνες και οι πραγματικοι αναζητητες της αληθειας. :?
http://www.youtube.com/watch?v=j19nhw6EDHs
vestromas has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 11 Dec 2010, 09:19 
Great Poster
Great Poster

Have thanks: 1 time
http://www.youtube.com/watch?v=EclDVrII ... re=related

ΠΤΩΣΗ ΑΓΓΕΛΩΝ-ΦΑΕΘΩΝ
Πολύ δυνατή εκπομπή.
TSIP has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 05 Feb 2011, 03:19 
Researcher
Researcher

Has thanked: 284 time
Have thanks: 34 time
μιλάει σε Αμερικάνικο κανάλι στο http://www.wpso.com/ και για της ανακοινώσεις του πηγαινεται στο facebook panagiotis toulatos

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 23   [ 454 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Next