Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 29   [ 573 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Next
Author Message
 Post subject: ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ (ανανέωση 15,07,09)
Unread postPosted: 10 May 2009, 23:56 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 5 time
ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ (ανανέωση 15,07,09)

Αυτό που θα σας αναφέρω είναι μετά από συζήτηση με ανώτατο στέλεχος από κυβερνητικό οργανισμό που για προσωπικούς λογούς δεν μπορώ να κατονομάσω
Έχουν ενημερωθεί όλα τα ανώτατα κλιμάκια για σοβαρό επεισόδιο με την Τουρκία μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα και όπως μου είπε « εν δυνάμει ανά πάσα στιγμή » να γίνει σοβαρό γεγονός με τα νησιά μας «Φαρμακονιση Αγαθονιση Ρω Σύμη Αρκιους » όταν τον ρώτησα τι θα κάνουμε εμείς η απάντηση του ήταν απογοητευτική .
Με το στρατό όπως τον κατάντησαν μέσα σε 8 ώρες θα είναι στην Αθήνα ……..
Αυτό που ξέρω να πω είναι ότι για να μου τα πει αυτά τον πίεσα πολύ και δεν είναι άνθρωπος που θα μου έλεγε ψέματα.
Όταν τον ρώτησα γιατί δεν ενημερώνουν τους πολίτες μου είπε ότι παίζονται πολλά που ακόμα και αυτός δεν τα γνωρίζει.
Μην το πάρετε για πλακά ούτε και για λόγια που προσπαθούν να εξάψουν την φαντασία η τον εγωκεντρισμό κάποιου.
Δεν έχετε παρά να διασταυρώσετε πληροφορίες και θα το δείτε και μονοί σας.
Απλά έτυχε να τον γνωρίζω .

Διαδώστε το πάνε να καταστρέψουν την Ελλάδα αυτό το συφερτό των πολιτικών
Μακάρι να μας βοηθήσει ο Θεός

ερχονται οι ημερες που μας προειπαν οι γεροντες οι Προφητες οι Αγιοι

Άλλαξα τον τίτλο διότι με νέα στοιχεία που έχω κινούμαστε προς αυτήν την κατεύθυνση

Last edited by arxaggelos on 14 Jul 2009, 23:57, edited 5 times in total.

Profile  

Post subject: Re: Διαβάστε το είναι κατεπείγον
Unread postPosted: 11 May 2009, 00:00 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 48 time
Have thanks: 36 time
:gr: :gr: :gr: Ας ελπίζουμε να κάνει λάθος ο φίλος σου, γιατί, ο Θεός να μας φυλάει!!! :gr: :gr: :gr:

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 09:23 
Poster
Poster

Have thanks: 2 time
arxaggelos wrote:
Αυτό που θα σας αναφέρω είναι μετά από συζήτηση με ανώτατο στέλεχος από κυβερνητικό οργανισμό που για προσωπικούς λογούς δεν μπορώ να κατονομάσω
Έχουν ενημερωθεί όλα τα ανώτατα κλιμάκια για σοβαρό επεισόδιο με την Τουρκία μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα και όπως μου είπε « εν δυνάμει ανά πάσα στιγμή » να γίνει σοβαρό γεγονός με τα νησιά μας «Φαρμακονιση Αγαθονιση Ρω Σύμη Αρκιους » όταν τον ρώτησα τι θα κάνουμε εμείς η απάντηση του ήταν απογοητευτική .
Με το στρατό όπως τον κατάντησαν μέσα σε 8 ώρες θα είναι στην Αθήνα ……..
Αυτό που ξέρω να πω είναι ότι για να μου τα πει αυτά τον πίεσα πολύ και δεν είναι άνθρωπος που θα μου έλεγε ψέματα.
Όταν τον ρώτησα γιατί δεν ενημερώνουν τους πολίτες μου είπε ότι παίζονται πολλά που ακόμα και αυτός δεν τα γνωρίζει.
Μην το πάρετε για πλακά ούτε και για λόγια που προσπαθούν να εξάψουν την φαντασία η τον εγωκεντρισμό κάποιου.
Δεν έχετε παρά να διασταυρώσετε πληροφορίες και θα το δείτε και μονοί σας.
Απλά έτυχε να τον γνωρίζω .

Διαδώστε το πάνε να καταστρέψουν την Ελλάδα αυτό το συφερτό των πολιτικών
Μακάρι να μας βοηθήσει ο Θεός

Ελπιζω να μην κανεις πλακα όπως καποιοι σε αλλα forum μονο και μονο για να επιβαιωσουν προφητεις και προσωπικους λογους.

Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν και οικογενεια και παιδια και δεν μπορουν να πανικοβαλοντε χωρις λογο.

Εαν γνωριζει κατι καλα ειναι να μας πεις τι πηγη ειναι αυτη στρατιωτικη, πολιτικη ή απο τον Θεό

Φιλικα παντα...

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 10:08 
Forum Legend
Forum Legend

Has thanked: 91 time
Have thanks: 95 time
κάποια στιγμή δυστυχώς θα γίνει κάποιο "ντου"... το περιμένουμε χρόνια...

ας ελπίσουμε ότι θα βγουν οι προφητείες του πατρός Παϊσίου που έχουν μια αισιοδοξία για τους 'Ελληνες.
δυστυχώς όμως τέτοια γεγονότα φέρνουν αναταραχές στις ψυχές και στις ζωές των ανθρώπων, ανεξαρτήτου εθνικότητας, γιατί καλά να αναταραχθούν ή ακόμα και να σκοτωθούν άνθρωποι που ούτως ή άλλως εμπλέκονται σε τέτοια θέματα. είναι κρίμα όμως να υπάρχουν θύματα από ανθρώπους (και παιδιά) που απλά θέλουν να ζήσουν μια ειρηνική και όμορφη ζωή.

άμα είναι να γίνει κάτι ας γίνει κάτι "μικρό" τουλάχιστον..

ουφ...

Ερνέστο Καρντενάλ

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 12:45 
Member
Member

Ότι σας έγραψα δεν αφορά προφητείες ούτε είναι για να ταράξω ανθρώπους με παιδιά.
Αυτά που σας έγραψα είναι από το στόμα ενός ανθρώπου από τις Μ.Υ. της χώρας μας δεν μπορώ να σας πω περισσότερα και πάνω από όλα δεν έχω σκοπό να σπείρω τον πανικό ανάμεσα μας.
Οπωσδήποτε είναι γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που με διάφορα μέσα προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή μας με διάφορα μέσα πχ προφητείες και διάφορα αλλά τεχνάσματα δεν ανήκω σε αυτούς .
Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορείς αρκεί να δείτε τα γεγονότα τα οποία παίζονται πάντα παρασκηνιακά και κρυφίως από τους απλούς ανθρώπους δηλαδή εμάς περά από αυτό όπως σας είπα και στο αρχικό μου μήνυμα τα πράγματα οδεύουν προς την σύγκρουση εδώ και παρά πολύ καιρό θα σας δώσω άλλο ένα στοιχείο που μου ανέφερε το άτομο αυτό ότι μέσα σε ένα βράδυ έγινε λιμενικός σταθμός στο Αγαθόνησο αρκεί να ψάξετε και θα δείτε ότι αυτό είναι πραγματικότητα
Εάν νομίζετε ότι σας λέω ψέματα δεν μπορώ να σας πίσω με κάτι άλλο.

Σκεφτείτε μονό τα γεγονότα με τα Ίμια και θυμηθείτε κάτι και τότε μετά από εκλογές έγιναν και θυμάστε πως προσκυνήσαμε τους αμερικανούς.

Για όποιον επιθυμεί να επικοινωνήσει μαζί μου το mail μου υπάρχει στο site……

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 13:53 
Poster
Poster

arxaggelos wrote:
katsika wrote:

ας ελπίσουμε ότι θα βγουν οι προφητείες του πατρός Παϊσίου που έχουν μια αισιοδοξία για τους 'Ελληνες.
δυστυχώς όμως τέτοια γεγονότα φέρνουν αναταραχές στις ψυχές και στις ζωές των ανθρώπων, ανεξαρτήτου εθνικότητας, γιατί καλά να αναταραχθούν ή ακόμα και να σκοτωθούν άνθρωποι που ούτως ή άλλως εμπλέκονται σε τέτοια θέματα. είναι κρίμα όμως να υπάρχουν θύματα από ανθρώπους (και παιδιά) που απλά θέλουν να ζήσουν μια ειρηνική και όμορφη ζωή.

ουφ...

Ότι σας έγραψα δεν αφορά προφητείες ούτε είναι για να ταράξω ανθρώπους με παιδιά.
Αυτά που σας έγραψα είναι από το στόμα ενός ανθρώπου από τις Μ.Υ. της χώρας μας δεν μπορώ να σας πω περισσότερα και πάνω από όλα δεν έχω σκοπό να σπείρω τον πανικό ανάμεσα μας.
Οπωσδήποτε είναι γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που με διάφορα μέσα προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή μας με διάφορα μέσα πχ προφητείες και διάφορα αλλά τεχνάσματα δεν ανήκω σε αυτούς .
Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορείς αρκεί να δείτε τα γεγονότα τα οποία παίζονται πάντα παρασκηνιακά και κρυφίως από τους απλούς ανθρώπους δηλαδή εμάς περά από αυτό όπως σας είπα και στο αρχικό μου μήνυμα τα πράγματα οδεύουν προς την σύγκρουση εδώ και παρά πολύ καιρό θα σας δώσω άλλο ένα στοιχείο που μου ανέφερε το άτομο αυτό ότι μέσα σε ένα βράδυ έγινε λιμενικός σταθμός στο Αγαθόνησο αρκεί να ψάξετε και θα δείτε ότι αυτό είναι πραγματικότητα

Σκεφτείτε μονό τα γεγονότα με τα Ίμια και θυμηθείτε κάτι και τότε μετά από εκλογές έγιναν και θυμάστε πως προσκυνήσαμε τους αμερικανούς.

Μηπως αυτα που λες εχει σχεση και με το κλεισιμο της βουλης ή ασχετο εντελώς???

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:03 
Member
Member

ad77 wrote:
arxaggelos wrote:
katsika wrote:

ουφ...

Μηπως αυτα που λες εχει σχεση και με το κλεισιμο της βουλης ή ασχετο εντελώς???

δεν γνωριζω τιποτα πανω σε αυτο το θεμα .....

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:06 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Αρχάγγελε, σε παρακαλώ για την ευκολία παρακολούθησης των απαντήσεων
να μην δίνεις απαντήσεις σε όλους με το ίδιο περιεχόμενο!
Είναι κουραστικό.

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:28 
Member
Member

DENNIS wrote:
Αρχάγγελε, σε παρακαλώ για την ευκολία παρακολούθησης των απαντήσεων
να μην δίνεις απαντήσεις σε όλους με το ίδιο περιεχόμενο!
Είναι κουραστικό.

Συγγνώμη εάν σε κούρασα

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:30 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Have thanks: 16 time
Κοντα σιμα....2 μηνες ειναι,εδω θα ειμαστε,πανω απο ολα καλα να ειμαστε, και οοι θα δουμε τι θα γινει...

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:34 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Αρχάγγελε, δεν με κούρασες
αλλά φαντάσου όλοι να απαντούσαμε έτσι. :cool:

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 14:55 
Poster
Poster

Nikos87 wrote:
Κοντα σιμα....2 μηνες ειναι,εδω θα ειμαστε,πανω απο ολα καλα να ειμαστε, και οοι θα δουμε τι θα γινει...

εαν μπορεις πες μας κατι ποιο χειροπιαστο όπως τι αναμενεται να γινει θα ειναι μικρο το κακο, θα το μαθουμε ή δεν θα παρουμε μυρωδια ???

Give us some info please!!!!

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 15:34 
Member
Member

link: http://www.paron.gr/v3/new.php?id=41073 ... 10%200:0:0

link: http://www.defencenet.gr/defence/index. ... &Itemid=83

Εάν τα δείτε αυτά θα σας λυθούν μέρος των αποριών σας

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 15:41 
Advanced Poster
Advanced Poster

Have thanks: 1 time
στο defencenet που το παρακολουθω προειδοποιουν εδω και πολυ καιρο...και λενε οτι αργα η γρηγορα θα γινει το κακο!!θα δουμε... :gr:

Η αλήθεια είναι σαν την θάλασσα για να την γνωρίσεις πραγματικά δεν φτάνει να κολυμπάς στην επιφάνεια της,πρέπει να βουτήξεις στα άδυτα της και να δεις κάθε φωτεινό και σκοτεινό σημείο της!!Το θέμα είναι να μην χαθείς στην αναζήτηση...(Χ.Δ)

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 15:44 
Member
Member

Η ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ - ΑΛΥΣΙΔΩΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΟΛΟΥΘΗ

To Council on Foreign Relations (CFR), ένα από τα πλέον ισχυρά think tanks των ΗΠΑ με σημαντική επιρροή στη διαμόρφωση της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής, εισηγείται με έκθεσή του την άμεση επικύρωση της Σύμβασης για το Δίκαιο της Θάλασσας από την Ουάσινγκτον. Η έκθεση του CFR τονίζει επίσης ότι η επικύρωση του Δίκαιου της Θάλασσας από τις ΗΠΑ καθίσταται αναγκαία μετά την αύξηση των επιθέσεων από πειρατές στα ανοιχτά της Σομαλίας, την άνοδο νέων ναυτικών δυνάμεων, όπως η Κίνα και η Ινδία, και τη τήξη των πάγων που ανοίγει νέα ζητήματα υφαλοκρηπίδας στην αρκτική ζώνη και γεννά συμφέροντα εμπορικής εκμετάλλευσης της περιοχής. Η επιτροπή Εξωτερικών Σχέσεων της Γερουσίας έχει επανειλημμένα συζητήσει και εγκρίνει τη Σύμβαση του Μontego Bay, αλλά η διαδικασία δεν προχώρησε στην ολομέλεια λόγω της έντονης αντίδρασης μιας ηχηρής μειοψηφίας που υποστήριζε ότι η ισχυρότερη ναυτική δύναμη του κόσμου δεν έχει λόγο να αναλάβει τις δεσμεύσεις που επιβάλλει η Σύμβαση.
Η εξέλιξη αυτή έχει και έντονο ελληνικό ενδιαφέρον καθώς ενδεχόμενη επικύρωση της Σύμβασης διευκολύνει την Αθήνα στους χειρισμούς της, ιδιαίτερα όσον αφορά την επέκταση των χωρικών υδάτων στα 12ν.μ. στο Αιγαίο.

Σχετικό δημοσίευμα: Η Τουρκία φοβάται την επικύρωση της Συμβασης του Montego Bay από τις ΗΠΑ
===>
link: http://strategy-geopolitics.blogspot.co ... o-bay.html

μηπως ειναι και αυτος ενας λογος....................................................

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 22:21 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Have thanks: 16 time
ad77 wrote:
Nikos87 wrote:

εαν μπορεις πες μας κατι ποιο χειροπιαστο όπως τι αναμενεται να γινει θα ειναι μικρο το κακο, θα το μαθουμε ή δεν θα παρουμε μυρωδια ???

Give us some info please!!!!

Το συνδεω με πολλα φιλε μου..ας το παρουμε αρχικα απο σημεια-προφητειες.
Παρακαλω να με διορθωσετε αν κανω καποια λαθη,
1.555 χρονια συμπληρωθηκαν φετος,για την ακριβεια συμπληρωνονται το μηνα Μαιο
2.Η εγνατια(περναω σχεδον καθε 2 βδομαδες η μια,αναλογα) εχει σχεδον τελιωσει-(Πρωτα θα τελειωσει ο δρομος και υστερα θα αρχισουν ολα:Π.Κοσμας-Π.Παισιος)
3.Οταν θα δειτε το χιλιαρμενο στο Αιγαιο(απο πολλους εχει παρεμηνευθει αυτη η προφητεια για αυτο δεν δινω μεγαλο βαρος σε αυτη)τοτε θα ερθει το ποθουμενο.Αν παρουμε σαν βαση το μεγαλο πλοιο των Ρωσων που κατεβηκε στο Αιγαιο για την ασκηση τοτε εκπληρωθηκε και αυτη.
4.Π.Παισιος:Ολα θα ξεκινησουν για ενα-δυο νησακια(Να υποθεσουμε Φαρμακονησι-Αγαθονησι?)
5.Π.Παισιος:Πριν μπλεχτουμε στον πολεμο με την Τουρκια θα περασουμε εξετασεις απο το Θεο,και θα πεσει μεγαλη πεινα,θα περασουμε μεγαλη πεινα.Καλο θα ειναι να εχουμε ενα χωραφακι και να το καλιεργουμε και οταν δεν εχει ο διπλανος να δινουμε και σε αυτον.
(Μεγαλη πεινα παντα υπηρχε στην Ελλαδα ,ετσι,αλλα απο οτι βλεπουμε και ακουμε καθε μερα στις τηλεορασεις και στα ραδιοφωνα,και απ'οτι βιωνουμε στα σπιτια μας καθημερινα βλεπουμε οτι μπορουμε να θεωρησουμε οτι βρισκομαστε στο "σταδιο" αυτης της προφητειας,και απο την Commision συνεχως ερχεται η λυπητερη με τους φορους-Ο ελληνας πειναει αυτο το ξερουμε ολοι)
Κ πολλα αλλα θα μπορουσα να συμπληρωσω,αλλα χτες σταθηκα και σε μια δηλωση του Ομπαμα που μου εκανε μεγαλη εντυπωση,οτι στις επομενες 100 μερες του στην εξουσία θα τις ολοκληρώσει σε 72, γιατί την 73η θα αναπαυθεί.Γιατι το ειπε αυτο?Ακομα και χιουμοριστικα....μου κινει υποψιες και περιεργιες...Η 72 μερα συμπληρωνετε νομιζω περιπου 22 Ιουλιου..Θα επρεπε να περιμενουμε κατι τοτε?Ας δουμε..μου φαινεται ξαναλεω πολυ περιεργη η δηλωση.

Βεβεαι ολα αυτα που εγραψα αποτελουν προσωπικες αποψεις,μπορει και οχι ομως..Περιμενω τις δικες σας...

Profile  

Unread postPosted: 11 May 2009, 23:39 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 48 time
Have thanks: 36 time
:gr:
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΤΟ ΠΑΡΟΝ"
10/05/2009
Ο ΣΕΡ ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΚΕΖΙΝΗΣ ΚΡΟΥΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΩΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ
Μια σύγκρουση με την Τουρκία είναι ενδεχόμενη!
Γράφει η ΤΖΩΡΤΖΙΑ ΚΟΝΤΡΑΡΟΥ
Γιʼ αυτό πριν συμβεί («διότι θα συμβεί»!) είναι αναγκαία μια συμμαχία με τη Ρωσία και μην περιμένουμε ότι η Αμερική θα προστατεύσει την εδαφική μας ακεραιότητα!

Να σταματήσουμε να παραπλανούμε τον ελληνικό λαό με καθησυχαστικές δηλώσεις

Η τακτική «σιγά και με το μαλακό» λέγεται πλαδαρότητα!

Η φιλοτουρκική πολιτική του Ομπάμα επιδείνωσε τη θέση μας

Χρειάζεται πιο αυστηρή πολιτική για τους λαθρομετανάστες

// Μεγαλώσαμε με τη φράση «Η Ελλάδα ανήκει στη Δύση». Η πρόσφατη συνεργασία μας με τη Ρωσία διαφοροποιεί αυτή μας τη θέση;

- Από πολιτισμική και πολιτική άποψη, η Ελλάδα ανήκει στη Δύση, κυρίως επειδή ο δυτικός πολιτισμός στηρίζεται εν πολλοίς στην αρχαιοελληνική, τη χριστιανική και την εβραϊκή σκέψη. Από πολιτισμική άποψη, και η ίδια η Ρωσία στη Δύση ανήκει. Στη μετακομμουνιστική εποχή, όμως, πολλοί έχουν συνειδητοποιήσει ότι τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία της Ρωσίας λειτουργούν συμπληρωματικά προς τα αντίστοιχα της Ευρώπης. Μόνον όσοι δεν μπορούν να εγκαταλείψουν την ψυχροπολεμική νοοτροπία πράγμα, ομολογουμένως, όχι και τόσο εύκολο συνεχίζουν να βλέπουν τη Ρωσία σαν εχθρό και επιθυμούν τις λιγότερες δυνατές σχέσεις μαζί της.

// Ο εξ Ανατολών κίνδυνος έως πότε θα μας απειλεί;

- Εάν αναφέρεστε στη Ρωσία, σας έχω ήδη εξηγήσει γιατί τη βλέπω ως πιθανό συνεργάτη και όχι ως απειλή. Εάν, πάλι, αναφέρεστε στις ισχυρές οικονομίες της Άπω Ανατολής, τούτες θα αποτελέσουν ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση και ελπίζω ότι θα ωθήσουν και εμάς να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία και την εργασιακή πρακτική μας, καθώς και να συνδυάσουμε τις τεχνολογίες μας για να γίνουμε αποτελεσματικοί σε επίπεδο ανταγωνισμού. Εάν όμως η Ανατολή που έχετε κατά νου είναι η Τουρκία, δεν μιλάμε πλέον για πρόκληση, αλλά για σοβαρό λόγο ανησυχίας.

// Μια και θέσατε το ζήτημα της Τουρκίας σε αυτό το σημείο, για ποιον λόγο σας ανησυχεί τόσο πολύ;

- Για τους ακόλουθους έξι λόγους:

Πρώτον, επειδή για πρώτη φορά μετά την πτώση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας βλέπω την Τουρκία να επιδεικνύει τόσο επεκτατική διάθεση προς τα Βαλκάνια, τον Καύκασο και τη Μέση Ανατολή.

Δεύτερον, επειδή ο αραβικός κόσμος βρίσκεται σε αποδιοργάνωση και, καθώς το Ιράν δεν μπορεί να διεκδικήσει την αρχηγία του, θα το κάνει η Τουρκία.

Τρίτον, επειδή βλέπω τη Ρωσία να ενισχύει μεν τη θέση της, αλλά να μην μπορεί ακόμη να περιορίσει τις αναπτυσσόμενες φιλοδοξίες της Τουρκίας, ιδίως εάν αυτή έχει τη βοήθεια της Αμερικής.

Τέταρτον, επειδή η Αμερική έχει ρίξει όλο της το βάρος στη στήριξη της Τουρκίας, ειδικά μετά την πρόσφατη άρνηση της Ευρώπης να τη βοηθήσει στην αφγανική περιπέτειά της.

Πέμπτον, επειδή η Τουρκία έχει βρει στο πρόσωπο του Ερντογάν έναν ηγέτη που, εκτός από πραγματιστής πολιτικός και δεξιοτέχνης στις κινήσεις τακτικής, παραμερίζει σταδιακά τον στρατιωτικό μηχανισμό της χώρας του, για να τον αντικαταστήσει με το δικό του έξυπνο μείγμα κοσμικότητας και ήπιου ισλαμισμού. Το μείγμα αυτό είναι απατηλά ελκυστικό για τη Δύση και δυσχεραίνει τις δικές μας προσπάθειες να ξεσκεπάσουμε τον συγκαλυμμένο επεκτατισμό του Ερντογάν.

Τέλος, επειδή έχω την εντύπωση ότι το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών αντιμετωπίζει την Τουρκία με βάση τις συσσωρευμένες αλλά παρωχημένες εμπειρίες του και δεν μπορεί ή δεν θέλει (ακόμη) να ενσωματώσει στη στρατηγική του τις πολυάριθμες πρόσφατες αλλαγές που ενισχύουν τις φιλοδοξίες και την αλαζονεία της Τουρκίας. Η τακτική «σιγά και με το μαλακό», από ένα σημείο και μετά, λέγεται «πλαδαρότητα».

// Πώς κρίνετε την επίσκεψη Ομπάμα μόνο στην Τουρκία και όχι στην Ελλάδα;

- Η επίσκεψη του Ομπάμα στην Τουρκία έχει περιπλέξει τα πράγματα όχι μόνο για εμάς αλλά και για όλη την Ευρώπη. Η αντίδρασή μας, πάντως, πρέπει να έχει δύο διαστάσεις:

Πρώτον, επί του παρόντος, πρέπει να αντισταθούμε στον πειρασμό να αλλάξουμε την κατ' αρχήν θέση μας σχετικά με την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη. Πράγματι, μια τέτοια αλλαγή θα μετέθετε την ευθύνη σε εμάς και θα έδινε την ευκαιρία στους Γάλλους και τους Γερμανούς να εμφανιστούν σαν τα καλά παιδιά της Ευρώπης.

Δεύτερον, πρέπει να σταματήσουμε να υποκρινόμαστε ότι η φιλοτουρκική πολιτική του Ομπάμα δεν έχει επιδεινώσει τη θέση μας, διότι σαφώς και την έχει. Η ανανεωμένη αλαζονεία της Τουρκίας θα μπορούσε εύκολα να την ωθήσει σε νέα «Ύμια» ή σε κάτι ακόμη πιο σοβαρό, πολύ δε περισσότερο καθώς βλέπει ότι οι συνεχείς παραβιάσεις του εναέριου χώρου μας μένουν ουσιαστικά αναπάντητες. Πρέπει λοιπόν να σταματήσουμε να παραπλανούμε τον ελληνικό λαό με καθησυχαστικές δηλώσεις και να τον προειδοποιήσουμε:

(α) Για το ενδεχόμενο μιας ανεπιθύμητης σύγκρουσης

(β) Για το γεγονός ότι, εάν παρ' ελπίδα γίνει πραγματικότητα αυτό το ενδεχόμενο, δεν μπορούμε να περιμένουμε από την Αμερική να προστατεύσει την εδαφική μας ακεραιότητα

(γ) για την ανάγκη να αρχίσουμε να διαμορφώνουμε επιπρόσθετες συμμαχίες, οι οποίες θα μας προστατεύσουν, στο μέτρο του δυνατού, από τα επακόλουθα μιας τέτοιας κρίσης προτού αυτή συμβεί, διότι θα συμβεί. Έχω ταχθεί υπέρ μιας συνεργασίας με τη Ρωσία. Αυτές οι μεταβολές της εξωτερικής πολιτικής δεν είναι ποτέ εύκολες, αλλά, εν προκειμένω, μπορούμε να τα καταφέρουμε δείχνοντας στους Ρώσους ότι μπορούμε να τους βοηθήσουμε σε πολλά ζητήματα που τους απασχολούν, ως αντάλλαγμα για την υποστήριξή τους. Αφού όμως κάποιοι αναθεματίζουν κάθε πιθανή συναλλαγή με τη Ρωσία, ακόμη και όταν αυτή δεν αγγίζει τις σταθερές αρχές της εξωτερικής μας πολιτικής, γιατί δεν προτείνουν και οι ίδιοι κάποια εναλλακτική λύση;

Ο μοναδικός έλληνας σερ «εισβάλλει» στη χώρα μας με την αρθρογραφία του και προκαλεί συζητήσεις και ερωτήματα. Με ένα επίθετο, πολιτικά φορτισμένο, Μαρκεζίνης, δίνει τροφή για συζητήσεις, κριτική, αναδρομή, αλλά και προβληματισμό, κυρίως για τα εξωτερικά μας θέματα.
Ο Βασίλης Μαρκεζίνης, γιος του Σπύρου Μαρκεζίνη, επί σαράντα χρόνια ζει στην Αγγλία, εργάστηκε ως καθηγητής σε διεθνούς φήμης πανεπιστήμια όπως το Κέμπριτζ και η Οξφόρδη και διετέλεσε σύμβουλος σε θέματα Διεθνούς Δικαίου σπουδαίων αμερικανών και ευρωπαίων αρχηγών κρατών.

Η ελληνοκεντρική προσέγγιση της ευρωπαϊκής, αμερικανικής, ρωσικής και τουρκικής πολιτικής πυροδότησε τη συζήτηση για τον ρόλο που ο ίδιος ενδεχομένως να επιδιώκει να παίξει στην ελληνική πολιτική πραγματικότητα, είτε ως ευρωβουλευτής, είτε, ακόμη, και ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

«Δεν με ενδιαφέρει η κομματική πολιτική», δηλώνει ο ίδιος, ενώ χαρακτηρίζει «αβάσιμες» τις πληροφορίες για τυχόν εμπλοκή του στον εσωτερικό πολιτικό στίβο. Εμφανίζεται αποστασιοποιημένος από πολιτικές φορτίσεις του παρελθόντος, κυρίως αυτές που αφορούν την πολιτική του πατέρα του, υπογραμμίζοντας σε όλους τους τόνους πως «αρνείται να αφήσει τις σκέψεις που κάνει εν έτει 2009 να καθορισθούν από προσωπικές διαφωνίες που εκδηλώθηκαν πριν από εξήντα χρόνια».

Από τη στιγμή που ο κ. Χρήστος Λαμπράκης του ζήτησε να αρθρογραφήσει στο «ΒΗΜΑ», ο σερ Βασ. Μαρκεζίνης, με τις απόψεις που εξέφρασε, χαρακτηρίστηκε αντιαμερικανός, εχθρός των Τούρκων και υποστηρικτής της στενής ελληνορωσικής συνεργασίας.

Στη συνέντευξη που παραχώρησε στο «Π» θεωρεί σοβαρή απειλή την Τουρκία και χαρακτηρίζει την εξωτερική μας πολιτική «πλαδαρή», δεν περιμένει βοήθεια από τους Αμερικανούς, γι' αυτό προτείνει τη σύσφιγξη των σχέσεων μας με τη Ρωσία, ενώ ενδεχόμενη είσοδος της Τουρκίας στην Ευρώπη θα οδηγήσει και στην είσοδο του Ισραήλ, την ώρα που Αμερική και Αγγλία επιδιώκουν τη διεύρυνση της Ευρώπης ώστε να καθυστερήσει να γίνει ισχυρός ανταγωνιστής των ΗΠΑ.

// Η οικονομική κρίση που έπληξε και την Ευρώπη πιστεύετε ότι έφερε πιο κοντά τις ευρωπαϊκές χώρες ή ανέδειξε τις διαφορές τους;

- Μόνον επιφανειακά τις έφερε πιο κοντά, όχι όμως και στην ουσία, μια και ανέδειξε με ενάργεια τη διαφορετική νοοτροπία μεταξύ Αγγλοσαξόνων και ηπειρωτικής Ευρώπης, καθώς και την άσχημη οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερα η Ανατολική Ευρώπη. Αποδείχθηκε έτσι ότι τα επιχειρήματα υπέρ της ταχύρρυθμης διεύρυνσης ήταν εσφαλμένα. Παρεμπιπτόντως, η χρηματοοικονομική αποδυνάμωση της Ανατολικής Ευρώπης μπορεί να προκαλέσει το είδος της αποσταθεροποίησης που παρατηρούμε στα κράτη της Βαλτικής και να ενισχύσει έτσι τον ρόλο της Ρωσίας.

// Σ' αυτό το πλαίσιο εντάσσετε τη μη συμμετοχή βαλτικών χωρών, όπως η Λετονία και η Εσθονία, στις ΝΑΤΟϊκές ασκήσεις;

- Από καιρό προβλέπω στην αρθρογραφία μου ότι η αμερικανική προσπάθεια περικυκλώσεως της Ρωσίας θα αποτύχει. Η Ρωσία έχει ήδη αρχίσει να ξαναεπιβάλλεται στον Καύκασο και βοηθούσης της οικονομικής κρίσεως στην Ανατολική Ευρώπη αναγκάζει σιγά σιγά τα αποσχισθέντα κράτη της Βαλτικής να αρχίσουν να ξανασκέπονται το μέλλον τους. Η ανακοίνωση ότι η Λετονία και η Εσθονία δεν θα συμμετάσχουν στις ασκήσεις του ΝΑΤΟ στη Γεωργία έχει τεράστια συμβολική σημασία διότι:

Πρώτον, υπονομεύει το δόγμα της ΝΑΤΟϊκής ενότητας και, δεύτερον, θέτει τουλάχιστον εμμέσως το ερώτημα τι κέρδος αποκομίζουμε εμείς με το να συνεχίζουμε να προκαλούμε τα συμφέροντα της Ρωσίας σ' αυτήν την περιοχή.

// Μιλάτε για περισσότερο ενοποιημένη Ευρώπη και όχι ενιαία. Μας προσδιορίζετε τη διαφορά;

- Το όνειρό μου είναι μια περισσότερο ενοποιημένη Ευρώπη, που θα εκτείνεται από τον Ατλαντικό έως τα Ουράλια και θα στηρίζεται στην αρχαιοελληνική φιλοσοφία και τη χριστιανική πίστη, θα δείχνει βαθύ σεβασμό προς τα ανθρώπινα δικαιώματα ειδικά προς την ανθρώπινη προσωπικότητα και θα είναι δίκαιη απέναντι στους νόμιμους μετανάστες. Όσον αφορά τους λαθρομετανάστες, όμως, θα ήθελα να τη δω να ακολουθεί πιο αυστηρή πολιτική, καθώς θεωρώ αυτό το θέμα και ευρωπαϊκό και, ως εκ τούτου, θα περίμενα περισσότερη βοήθεια από την ΕΕ. Η εν λόγω ενοποίηση δεν θα είναι μια μορφή ομογενοποίησης που θα καταπιέζει τις εθνοτικές και τις πολιτισμικές διαφορές, ακυρώνοντας κάθε αίσθημα κρατικής ταυτότητας. Αποτελεί, υποθέτω, ζήτημα βαθμού και, κυρίως, χρόνου. Για το άμεσο μέλλον, όμως, προβλέπω το ακριβώς αντίθετο: Μια Ευρώπη δύο ή και τριών ταχυτήτων αν και πολλοί έχουν απορρίψει αυτήν την ιδέα κατά το παρελθόν.

// Η οικονομική κρίση που πλήττει την Ευρώπη έχει βαρύτερες συνέπειες σε χώρες εκτός ΟΝΕ, όπως είναι η Αγγλία;

- Καθώς η Αγγλία βρίσκεται εκτός Ευρωζώνης, έχει την ελευθερία να προβαίνει σε κινήσεις όπως η εκτύπωση χρήματος, οι οποίες δεν είναι διαθέσιμες στις χώρες που ανήκουν στην Ευρωζώνη. Είναι όμως αμφίβολο εάν αυτό έχει βοηθήσει τη βρετανική οικονομία, η οποία, θεωρώ, βρίσκεται στη χειρότερη κατάσταση από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Γενικώς, θα αρχίσουμε σύντομα να βλέπουμε τα πρώτα σημάδια του τέλους της χρηματοπιστωτικής κρίσης, αλλά, στις αρχές του επόμενου έτους, θα εισέλθουμε σε μια νέα, πολύ πιο επώδυνη φάση: Στην εξόφληση των τεράστιων χρεών μας, αν όχι και στην επάνοδο του πληθωρισμού. Σε αυτό το πλαίσιο, επίσης, η Αγγλία τα έχει πάει χειρότερα από τη Γαλλία και τη Γερμανία.

// Μεγαλώσαμε με τη φράση «Η Ελλάδα ανήκει στη Δύση». Η πρόσφατη συνεργασία μας με τη Ρωσία διαφοροποιεί αυτή μας τη θέση;

- Από πολιτισμική και πολιτική άποψη, η Ελλάδα ανήκει στη Δύση, κυρίως επειδή ο δυτικός πολιτισμός στηρίζεται εν πολλοίς στην αρχαιοελληνική, τη χριστιανική και την εβραϊκή σκέψη. Από πολιτισμική άποψη, και η ίδια η Ρωσία στη Δύση ανήκει. Στη μετακομμουνιστική εποχή, όμως, πολλοί έχουν συνειδητοποιήσει ότι τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία της Ρωσίας λειτουργούν συμπληρωματικά προς τα αντίστοιχα της Ευρώπης. Μόνον όσοι δεν μπορούν να εγκαταλείψουν την ψυχροπολεμική νοοτροπία πράγμα, ομολογουμένως, όχι και τόσο εύκολο συνεχίζουν να βλέπουν τη Ρωσία σαν εχθρό και επιθυμούν τις λιγότερες δυνατές σχέσεις μαζί της.

// Ο εξ Ανατολών κίνδυνος έως πότε θα μας απειλεί;

- Εάν αναφέρεστε στη Ρωσία, σας έχω ήδη εξηγήσει γιατί τη βλέπω ως πιθανό συνεργάτη και όχι ως απειλή. Εάν, πάλι, αναφέρεστε στις ισχυρές οικονομίες της Άπω Ανατολής, τούτες θα αποτελέσουν ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση και ελπίζω ότι θα ωθήσουν και εμάς να εκσυγχρονίσουμε την οικονομία και την εργασιακή πρακτική μας, καθώς και να συνδυάσουμε τις τεχνολογίες μας για να γίνουμε αποτελεσματικοί σε επίπεδο ανταγωνισμού. Εάν όμως η Ανατολή που έχετε κατά νου είναι η Τουρκία, δεν μιλάμε πλέον για πρόκληση, αλλά για σοβαρό λόγο ανησυχίας.

// Μια και θέσατε το ζήτημα της Τουρκίας σε αυτό το σημείο, για ποιον λόγο σας ανησυχεί τόσο πολύ;

- Για τους ακόλουθους έξι λόγους:

Πρώτον, επειδή για πρώτη φορά μετά την πτώση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας βλέπω την Τουρκία να επιδεικνύει τόσο επεκτατική διάθεση προς τα Βαλκάνια, τον Καύκασο και τη Μέση Ανατολή.

Δεύτερον, επειδή ο αραβικός κόσμος βρίσκεται σε αποδιοργάνωση και, καθώς το Ιράν δεν μπορεί να διεκδικήσει την αρχηγία του, θα το κάνει η Τουρκία.

Τρίτον, επειδή βλέπω τη Ρωσία να ενισχύει μεν τη θέση της, αλλά να μην μπορεί ακόμη να περιορίσει τις αναπτυσσόμενες φιλοδοξίες της Τουρκίας, ιδίως εάν αυτή έχει τη βοήθεια της Αμερικής.

Τέταρτον, επειδή η Αμερική έχει ρίξει όλο της το βάρος στη στήριξη της Τουρκίας, ειδικά μετά την πρόσφατη άρνηση της Ευρώπης να τη βοηθήσει στην αφγανική περιπέτειά της.

Πέμπτον, επειδή η Τουρκία έχει βρει στο πρόσωπο του Ερντογάν έναν ηγέτη που, εκτός από πραγματιστής πολιτικός και δεξιοτέχνης στις κινήσεις τακτικής, παραμερίζει σταδιακά τον στρατιωτικό μηχανισμό της χώρας του, για να τον αντικαταστήσει με το δικό του έξυπνο μείγμα κοσμικότητας και ήπιου ισλαμισμού. Το μείγμα αυτό είναι απατηλά ελκυστικό για τη Δύση και δυσχεραίνει τις δικές μας προσπάθειες να ξεσκεπάσουμε τον συγκαλυμμένο επεκτατισμό του Ερντογάν.

Τέλος, επειδή έχω την εντύπωση ότι το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών αντιμετωπίζει την Τουρκία με βάση τις συσσωρευμένες αλλά παρωχημένες εμπειρίες του και δεν μπορεί ή δεν θέλει (ακόμη) να ενσωματώσει στη στρατηγική του τις πολυάριθμες πρόσφατες αλλαγές που ενισχύουν τις φιλοδοξίες και την αλαζονεία της Τουρκίας. Η τακτική «σιγά και με το μαλακό», από ένα σημείο και μετά, λέγεται «πλαδαρότητα».

// Πώς κρίνετε την επίσκεψη Ομπάμα μόνο στην Τουρκία και όχι στην Ελλάδα;

- Η επίσκεψη του Ομπάμα στην Τουρκία έχει περιπλέξει τα πράγματα όχι μόνο για εμάς αλλά και για όλη την Ευρώπη. Η αντίδρασή μας, πάντως, πρέπει να έχει δύο διαστάσεις:

Πρώτον, επί του παρόντος, πρέπει να αντισταθούμε στον πειρασμό να αλλάξουμε την κατ' αρχήν θέση μας σχετικά με την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη. Πράγματι, μια τέτοια αλλαγή θα μετέθετε την ευθύνη σε εμάς και θα έδινε την ευκαιρία στους Γάλλους και τους Γερμανούς να εμφανιστούν σαν τα καλά παιδιά της Ευρώπης.

Δεύτερον, πρέπει να σταματήσουμε να υποκρινόμαστε ότι η φιλοτουρκική πολιτική του Ομπάμα δεν έχει επιδεινώσει τη θέση μας, διότι σαφώς και την έχει. Η ανανεωμένη αλαζονεία της Τουρκίας θα μπορούσε εύκολα να την ωθήσει σε νέα «Ύμια» ή σε κάτι ακόμη πιο σοβαρό, πολύ δε περισσότερο καθώς βλέπει ότι οι συνεχείς παραβιάσεις του εναέριου χώρου μας μένουν ουσιαστικά αναπάντητες. Πρέπει λοιπόν να σταματήσουμε να παραπλανούμε τον ελληνικό λαό με καθησυχαστικές δηλώσεις και να τον προειδοποιήσουμε:

(α) Για το ενδεχόμενο μιας ανεπιθύμητης σύγκρουσης

(β) Για το γεγονός ότι, εάν παρ' ελπίδα γίνει πραγματικότητα αυτό το ενδεχόμενο, δεν μπορούμε να περιμένουμε από την Αμερική να προστατεύσει την εδαφική μας ακεραιότητα

(γ) για την ανάγκη να αρχίσουμε να διαμορφώνουμε επιπρόσθετες συμμαχίες, οι οποίες θα μας προστατεύσουν, στο μέτρο του δυνατού, από τα επακόλουθα μιας τέτοιας κρίσης προτού αυτή συμβεί, διότι θα συμβεί. Έχω ταχθεί υπέρ μιας συνεργασίας με τη Ρωσία. Αυτές οι μεταβολές της εξωτερικής πολιτικής δεν είναι ποτέ εύκολες, αλλά, εν προκειμένω, μπορούμε να τα καταφέρουμε δείχνοντας στους Ρώσους ότι μπορούμε να τους βοηθήσουμε σε πολλά ζητήματα που τους απασχολούν, ως αντάλλαγμα για την υποστήριξή τους. Αφού όμως κάποιοι αναθεματίζουν κάθε πιθανή συναλλαγή με τη Ρωσία, ακόμη και όταν αυτή δεν αγγίζει τις σταθερές αρχές της εξωτερικής μας πολιτικής, γιατί δεν προτείνουν και οι ίδιοι κάποια εναλλακτική λύση;

// Η Τουρκία έχει θέση στην Ευρώπη;

- Η πλήρης ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη:

(α) θα είναι καταστροφική για τη μέθοδο του συστήματος ψηφοφορίας με «ειδική πλειοψηφία».

(β) θα φέρει την Τουρκία στη θέση της de facto ηγέτιδας 120 και πλέον εκατομμυρίων μουσουλμάνων στην Ευρώπη (με όλα τα πιθανά επακόλουθα που θα έχει κάτι τέτοιο).

(γ) θα οδηγήσει αναπόφευκτα σε περαιτέρω διεύρυνση της Ευρώπης προς Ανατολάς, λ.χ. με την πιθανή μελλοντική ένταξη κατά διαταγή, βεβαίως, της Αμερικής, του Ισραήλ

:gr:

Profile  

Unread postPosted: 12 May 2009, 14:27 
Member
Member

Πάντως τα πράγματα δεν είναι καλά και αυτό μπορείτε να το δείτε παντού εξαθλίωση κακομοιριά απατεωνιά ξεπούλημα δεν υπάρχει τσαγανό σε κανέναν όλοι κοιτανε πως θα φανέ πως θα ποιούν και …..
Βόλτα θα κάνουν στην Ελλάδα και θα τους υποδέχονται οι «μετανάστες» με χαρά ως απελευθερωτές κατά τον ομπαμα.

Profile  

Unread postPosted: 12 May 2009, 22:07 
Member
Member

Και η Ελλάδα δεν έδωσε καμία απάντηση...
Το πρόβλημα είναι "μέσα από τα τείχη"...

Με απλά λόγια ο Τούρκος ΥΠΕΞ δήλωσε προς την Ελληνική κυβέρνηση πως ή θα μας δώσετε το Αιγαίο ή θα επιτεθούμε για να το πάρουμε. Και η από εδώ πλευρά, ο πρωθυπουργός και όλοι οι συν αυτών, σιώπησαν!
Είναι γνωστό και η Άγκυρα φροντίζει καθημερινά να μας κάνει να το νιώθουμε όλο και περισσότερο, πως η σύγκρουση στο Αιγαίο είναι αναπόφευκτη ανάμεσα στην Ελλάδα και στην Τουρκία. Γνωρίζουμε όλοι μας, πλέον, πάρα πολύ καλά πως μετά την αναβάθμιση που δόθηκε στην Τουρκία από τον Ομπάμα, θα υπάρξουν εξελίξεις που θα είναι (το λιγότερο) δυσάρεστες για την χώρα μας (στην χειρότερη περίπτωση θα αποβούν καταστροφικές).
Και φυσικά το νέο-οθωμανικό κράτος της Τουρκίας δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και θεωρείται βέβαιο πως θα προσπαθήσει να επιβληθεί ως «πασάς» στην ευρύτερη περιοχή του Αιγαίου, αλλά ταυτόχρονα θα επιχειρήσει να επωφεληθεί από τα ανατολικά της σύνορα ελπίζοντας πως θα κερδίσει εδάφη και στο Κιρκούκ.
Σχετικά με την χώρα μας, όμως, το πρόβλημα δεν βρίσκεται στους γείτονες, οι οποίοι προσπαθούν να επαναλάβουν τον ιστορικό τους ρόλο, δηλαδή να κλέψουν και αν χρειαστεί να σκοτώσουν, προκειμένου να αποκτήσουν περισσότερες πλουτοπαραγωγικές πηγές (τα κοιτάσματα του πετρελαίου στο Αιγαίο δεν θεωρούνται ευκαταφρόνητα από κανέναν).
Οι Τούρκοι παίζουν το παιχνίδι τους, παραλάσσοντάς το κάποιες φορές (λόγω συγκυριών) αλλά παραμένουν πιστοί στους στόχους τους (και αυτό θεωρείται μειονέκτημα στα πολιτικά αλλά και στα στρατιωτικά –κυρίως- «παιχνίδια»), χωρίς να δημιουργούν τις μεγάλες εκείνες εκπλήξεις που δεν θα ήταν δυνατόν να είχαν προβλεφθεί από τους αντιπάλους τους (αυτούς που οι ίδιοι οι Τούρκοι ορίζουν ως αντιπάλους τους)...
Το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στη χώρα μας, μέσα στην Ελλάδα, αφού κανείς πολιτικός και από κανένα (σχεδόν) κόμμα δεν δείχνει διατεθειμένος να σηκώσει το ανάστημά του, να χτυπήσει τη γροθιά του (στο μαχαίρι αν χρειαστεί), να συγκρουστεί με όλους τους καλοβολεμένους (η επανάληψη της ιστορίας στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι τραγική, εάν σκεφθούμε ποιοι αρνιόντουσαν την πραγματοποίηση της επανάστασης του 1821) και να ζητήσει τη γνώμη του Ελληνικού λαού, προκειμένου να προχωρήσει σε όλα εκείνα που η θέση του (ως πολιτικού άνδρα), η τιμή του (ως άνδρα) και η αξίες του (ως Έλληνα) του επιβάλλουν.
Η έλλειψη σταθερής και ενιαίας (υπερκομματικής) εξωτερικής πολιτικής, τα τελευταία χρόνια (τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια) έχει γίνει πολυτέλεια και έχει αντικατασταθεί από την πλήρη έλλειψη οποιασδήποτε εθνικής εξωτερικής πολιτικής!!! Ελέω κομματικοποιήσεων ή «υποχρεώσεων», προώθησης προσωπικών φιλοδοξιών και ανικανότητας, η εθνική μας εξωτερική πολιτική έχει παύσει να υφίσταται και έχει παραδοθεί βορά στο έλεος ακόμη και του πρωθυπουργού των Σκοπίων, Νίκολα Γκρούεφσκι, ο οποίος εμπαίζει σε κάθε ευκαιρία την Ελλάδα και τον Ελληνισμό!
Η πλήρης ανυπαρξία ικανών ηγετικών στελεχών, αλλά και η μη πλήρωση των κατάλληλων θέσεων με στελέχη ικανά, με γνώσεις και σοβαρότητα, έχουν στερήσει από την χώρα μας την δυνατότητα να «σκέφτεται» και να πράττει» και την έχουν περιορίσει μόνο στο να βλέπει ως απλός θεατής τους κάθε λογής τσαρλατάνους και εγκληματίες να παραβιάζουν τα δικαιώματά της, να εξευτελίζουν το διεθνές δίκαιο και να σοδομίζουν επί ιερών και οσίων, απειλώντας μας ταυτόχρονα με απώλεια εθνικών εδαφών μας…
Και όλα αυτά, αντιμετωπίζονται με κομπασμούς, με ψελλίσματα, με μισόλογα και ασυναρτησίες, με «ευφυολογήματα» της στιγμής και με ξερές -κενές πολιτικού περιεχομένου- επαναλήψεις από τους αρμόδιους της εκάστοτε κυβερνήσεως!!!
Τα think-tank της χώρας μας δεν είναι πλέον ούτε think (σκέψη) αλλά ούτε και tank (δεξαμενή)!!! Οι διπλωμάτες μας διασύρονται συνεχώς και υποβάλλονται στη βάσανο να μεταφέρουν προσωπικές (και όχι εθνικές) απόψεις υπουργών και πρωθυπουργών, οι οποίες προκαλούν γέλωτες στους παραλήπτες αλλά και στην διεθνή πολιτική και διπλωματική κοινότητα.
Το ζοφερό αυτό τοπίο στην ανύπαρκτη εθνική εξωτερική μας πολιτική, έρχεται να συμπληρωθεί και από το «μπάχαλο» που επικρατεί στο εσωτερικό της χώρας, όπου η ανικανότητα έχει μεταβληθεί σε προσόν, αλλά και η δειλία έχει γίνει καθεστώς στον τρόπο επιλογής μεγάλων προβλημάτων που δημιουργήθηκαν ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια. Οι λέξεις πολιτική και πολιτικός έχουν γίνει αντικείμενο χλευασμού και όσοι φέρουν την ιδιότητα ζητούν να προστατεύονται από τις αρμόδιες υπηρεσίες!!! Η μη αντίδραση, η μη ενέργεια και η μη πολιτική, η πολιτική του "βλέποντας και κάνοντας", έχουν μεταβάλει την χώρα σε ένα ξέφραγο αμπέλι, όπου η ατιμωρησία είναι κανόνας (η εξαίρεση του κανόνα εμφανίζεται και επιβάλλεται σκληρότατη μόνο σε όσους δεν έχουν «μπάρμπα στην Κορόνη» ή ανήκουν στα χαμηλά οικονομικά στρώματα) και η εκ των υπευθύνων πλήρης εγκατάλειψη του κράτους είναι ορατή δια τυφλού οφθαλμού!
Η προσέλευση λαθρομεταναστών είναι πλέον ελεύθερη (συλλαμβάνονται μόνο εάν κάποιος αρμόδιος αποφασίσει να εργαστεί) και ο τρομερός ρυθμός αύξησής τους δημιουργεί τεράστια κοινωνικά, δημογραφικά και οικονομικά προβλήματα. Το σχέδιο που πρόσφατα μας ανακάλυψε ο αρμόδιος υπουργός Εσωτερικών (Προκόπης Παυλόπουλος) είναι η ενσωμάτωσή τους στην Ελληνική κοινωνία και η εγγραφή τους ως Ελλήνων πολιτών αποσκοπεί στο να δημιουργηθεί μία νέα δεξαμενή ψήφων (αυτή που περιέχει τους Έλληνες πολίτες έχει «στερέψει»…) προκειμένου το αποτυχημένο πολιτικό σύστημα να βρει ένα σημείο στήριξης για την συνέχισή του… Φυσικά, τα κόμματα της αντιπολίτευσης (ιδιαίτερα αυτό του ΣΥΡΙΖΑ) προσπαθούν να επωφεληθούν προτείνοντας λόγους ανθρωπισμού, αυτή την «διάβρωση» του Ελληνικού στοιχείου, χωρίς όμως να αναρωτηθούν τι πρόκειται να γίνει σε βάθος χρόνου (κατά πόσο δηλαδή στην Ελλάδα θα κατοικούν Έλληνες ή πολιτογραφημένοι Έλληνες Πακιστανοί, Αφγανοί, Ιρακινοί κ.α.)…
Η έλλειψη στρατηγικού σχεδιασμού και η αντιμετώπιση των ευθυνών από όλους αυτούς που εθελοντικά (δεν τους πίεσε κανείς) προσήλθαν στον στίβο της πολιτικής, είναι το σημερινό καθεστώς, το οποίο εκμεταλλεύεται η Άγκυρα μέσω του κυρίου Νταβούτογλου, ο οποίος δείχνει να είναι καλά «διαβασμένος» και αποφασισμένος, ώστε να προκαλέσει τους ανίκανους στα άκρα, γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως η δειλία και η ανικανότητά τους είναι όπλα που βρίσκονται στα δικά του τα χέρια, όπλα που μπορεί να χρησιμοποιήσει προκαλώντας είτε σε «συγκυριαρχία» είτε σε «σύγκρουση»…
Γνωρίζει πως έχει και την πίτα αλλά και τον σκύλο. Το μόνο που μένει να δούμε είναι τον σκύλο να γλύφει το χέρι του αφεντικού (του Νταβούτογλου) για να επιβεβαιωθεί ο παραλογισμός της Ελληνικής πολιτικής και η πλήρης ανυπαρξία εθνικής βούλησης των Ελλήνων πολιτικών…
Κωνσταντίνος

link: http://kostasxan.blogspot.com/2009/05/blog-post_462.html

Profile  

Post subject: Re: Διαβάστε το είναι κατεπείγον σημερα πριν απο 3 λεπτα
Unread postPosted: 12 May 2009, 23:40 
Member
Member

το Αγαθονησι υπο καταλυψη μεταναστων πριν 3 λεπτα στο αλτερ και ερχονται και αλλα

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 29   [ 573 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Next