Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 53 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: sos sos sos sos sos
Unread postPosted: 06 Apr 2009, 10:37 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 5 time
Αδέρφια εν Χριστό δεν ξέρω αν θα σας κάνω να σκεφτείτε κάποια πράγματα με αυτά που θα σας γράψω .
Θέλω να σας ενημερώσω ότι οι ημέρες είναι κοντά και έπονται μεγάλα γεγονότα. Δεν το παίζω προφήτης ούτε θέλω να τρομάξω κανένα . Το μόνο που θέλω να σας παρακαλέσω από τα βαθύ της ψυχής μου είναι τα έξεις …..
Παρακολουθήστε ποσό γρήγορα τρέχει ο χρόνος δείτε πόσο ηλεκτρισμένη είναι η ατμόσφαιρα κοιτάξτε τον κόσμο που περιπατάει διπλά σας παρατηρήστε ….
Σας ζητώ με πόνο καρδίας όσοι δεν έχετε εξομολογηθεί η ακόμα και όσοι δεν το έχουν σκεφτεί ποτέ να το κάνουν σύντομα μετά το Πάσχα μας θα δούμε πολλά γεγονότα με διαφορετικό αντίκτυπο στον καθένα από μας .
Και όσοι ακόμα δεν πιστεύετε στην εξομολόγηση κάντε μια προσπάθεια μην αφήνετε την ψυχή σας με βάρος όταν δεν ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει αύριο και το αύριο αυτό που σας Λέω δεν είναι ρόδινο.
Συγχωρήστε με που σας θέτω αυτό το θέμα αλλά δεν ξέρω πόσοι από εμάς είναι κοντά στο θεό . θα πείτε και ποιος είσαι εσύ που μας παροτρύνει σε αυτό ………..
Είμαι ένα τίποτα είμαι ο ποιο αμαρτωλός άνθρωπος ο χειρότερος ίσως μόνο να ελπίζω στην αγάπη του Θεού μας για να σωθώ αλλά δεν το επιθυμώ μόνο για μένα αλλά και για όλους εσάς γιατί είστε τα αδέρφισα μου
Αδέλφια καλό παράδεισο και ο Θεός να σας στηρίζει
.

Profile  

Post subject: Re: sos sos sos sos sos
Unread postPosted: 06 Apr 2009, 10:42 
Poster
Poster

Have thanks: 2 time
Ευχαριστώ που νοιαζεσαι πραγματικα για όλους τους ανθρώπους είναι πολύ σπανιο αυτο στην εποχή μας

Και εγώ νοιωθω σαν εσένα οτι είμαστε κοντά σε κοσμοιστορικά γεγονότα αλλα πολλές φορές εμείς με την εμμονή μας για τέτοιες σκέψεις ειναι σαν να το προκαλούμε να γινουν όλα αυτα.

Απόλαυσε την ζωή σου και ζήσε την όσο πιο τίμια γίνεται και να ξέρεις οτι η μοίρα μας διαμορφώνεται από τις πράξεις μας.

Profile  

Unread postPosted: 06 Apr 2009, 14:50 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Have thanks: 16 time
Συμφωνω με τον Αρχάγγελο...

Profile  

Unread postPosted: 06 Apr 2009, 16:04 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Χχμμ... :bigthink: ...χμμμ!!!

Αρχάγγελε, αν και ολίγον "καταστροφολογείς" ...
και κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η κεντρική ιδέα στη ζωή μας, να πλησιάσουμε -γιατί ποτέ δεν θα Τον φτάσουμε-, τον Θεό.
Αλλά, πολύ το δραματοποιείς! Χρώματα κειμένου...!, επικεφαλίδες...!, μήνυμα...!

:bigthink:χμμ!

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 06 Apr 2009, 16:22 
Moderator
Moderator

Has thanked: 302 time
Have thanks: 167 time
Αρχαγγελε, εχω ακριβως την ιδια αισθηση μ εσενα στο θεμα της επιταχυνσης του χρονου και οχι μονο.

Προσευχομε ακαταπαυστα για ολους μας και προσπαθω να μην επιβαρυνω την ψυχη μου με αρνητικες σκεψεις για τους συνανθρωπους μας.

Εξομολογουμε απ ευθειας στον δημιουργο και χαιρομε που μου δινει την χαρη του, να κατανοω την κατασταση που βιωνουμε.

Συνιστω προσευχη και ψυχραιμια. :mad: :o :o :o :gr:

Profile  

Unread postPosted: 10 Jun 2009, 15:27 
Power Poster
Power Poster

Επιλέγω να αφήσω τα ''χριστιανικά'' -όπως τα περί μετάληψης και άλλα- με τα οποία διαφωνώ, αλλά θα συμφωνήσω στο θέμα της διαφοροποιημένης αντίληψης του χρόνου, αντίληψης που δείχνει να είναι κυρίως επιτάχυνση, με ενδιάμεσες παύσεις, ''παγώματα'' χρόνου για μικρά διαστήματα.

Συγκεκριμένα, κάθε αντιληπτή μονάδα χρόνου δείχνει να είναι συντομότερη απο την προηγούμενη. Δηλαδή, κάθε δευτερόλεπτο συντομότερο απο το προηγούμενο, κάθε λεπτό το ίδιο, ... κάθε μέρα συντομότερη απο την προηγούμενη, κάθε εβδομάδα συντομότερη απο την προηγούμενη, κάθε έτος συντομότερο απο το προηγούμενο. Αυτή την τουλάχιστον φαινομενική ''συντόμευση μονάδων χρόνου'' την συζητώ εδώ και πολλά χρόνια, και έχω βρει πολλούς ανθρώπους που θεωρούν οτι την βιώνουν κατά καιρούς ή μόνιμα και εκείνοι. Έχουμε καταλήξει οτι δεν τους επηρεάζω εγώ, αφου οι περισσότεροι λένε πως το έχουν συζητήσει ήδη παλαιότερα και με άλλους. Συνοδεύεται και απο μία τάση αδράνειας, μη-δράσης, όταν εκδηλώνεται.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis

Last edited by ΙΚΑΡΟΣ on 10 Jun 2009, 15:53, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 10 Jun 2009, 15:44 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 80 time
Have thanks: 95 time
ΙΚΑΡΟΣ wrote:
Επιλέγω να αφήσω τα ''χριστιανικά'' -όπως τα περί μετάληψης και άλλα- με τα οποία διαφωνώ, αλλά θα συμφωνήσω στο θέμα της διαφοροποιημένης αντίληψης του χρόνου, αντίληψης που δείχνει να είναι κυρίως επιτάχυνση, με ενδιάμεσες παύσεις, ''παγώματα'' χρόνου για μικρά διαστήματα.

Συγκεκριμένα, κάθε αντιληπτή μονάδα χρόνου δείχνει να είναι συντομότερη απο την προηγούμενη. Δηλαδή, κάθε δευτερόλεπτο συντομότερο απο το προηγούμενο, κάθε λεπτό το ίδιο, ... κάθε μέρα συντομότερη απο την προηγούμενη, κάθε εβδομάδα συντομότερη απο την προηγούμενη, κάθε έτος συντομότερο απο το προηγούμενο. Αυτή την τουλάχιστον φαινομενική ''συντόμευση μονάδων χρόνου'' την συζητώ εδώ και πολλά χρόνια, και έχω βρει πολλούς ανθρώπους που θεωρούν οτι την βιώνουν κατά καιρούς και εκείνοι. Έχουμε καταλήξει οτι δεν τους επηρεάζω εγώ, αφου οι περισσότεροι λένε πως το έχουν συζητήσει ήδη παλαιότερα και με άλλους. Συνοδεύεται και απο μία τάση αδράνειας, μη-δράσης, όταν εκδηλώνεται.

Ο χρόνος είναι μια έννοια εντελώς υποκειμενική.. Αντικειμενικός και απόλυτος χρόνος δεν υπάρχει. Οι μονάδες χρόνου επιλέχτηκαν από τον άνθρωπο για να μπορούμε να συνεννοούμαστε στις εξισώσεις που σχετίζονται με τις κινήσεις. Η μονάδα του χρόνου εξαρτάται πάντα από τον παρατηρητή και ποτέ δεν είναι ακριβής. Παλιότερα τη μετρούσαμε με το ρυθμό που ξετυλιγόταν ένα ελατήριο, σήμερα με την περίοδο ταλάντωσης των ατόμων Καισίου. Οπότε είναι πολύ πιθανόν αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω, ότι δηλαδή η εσωτερική αντίληψη κάποιων για το χρόνο είναι διαφορετική, να ισχύει. Εξάλλου υπάρχει και το ρητό που λέει : "time flies when you have fun"

:kafe:

Profile  

Unread postPosted: 10 Jun 2009, 19:11 
Editor
Editor

Has thanked: 77 time
Have thanks: 89 time
Highscores: 1
Διάβαζα τις προάλες ότι μετά από έρευνα προέκυψε ότι όσο πιο μικροί ήμαστε τόσο το μυαλό μας μπορεί και αποθηκεύει περισσότερες και πιο λεπτομερείς πληροφορίες για αυτό και όταν είμασταν μικροί όλα τα ζούσαμε πιο έντονα και τα θυμόμαστε πιο περιεκτικά αλλά και το καλοκαίρι κρατούσε μία αιωνιότητα. Όσο μεγαλώνουμε αυτό εκφυλίζεται. Είναι κάτι σαν τα fps. Πιο μικρός πιο πολλά τα fps που αποθηκεύεις όσο μεγαλώνεις αρχίζεις να βλέπεις DivX.

Με όλα αυτά που τρώμε, αναπνέουμε, ακούμε και διαβάζουμε μάλλον το μυαλό αρχίζει να τα παίζει.

Άλλωστε και ο Χριστός είχε πει ότι τους έσχατους καιρούς όσους μείνουν πιστοί σε Αυτόν θα τους βοηθήσει μεταξύ άλλων και επιταχύνοντας τον χρόνο γιατί θα είναι τόσο δύσκολα που κανείς δε θα έμενε πιστός στο τέλος.

Profile  

Unread postPosted: 12 Jun 2009, 16:21 
Great Poster
Great Poster

Has thanked: 5 time
Have thanks: 1 time
Δε ξέρω αν ισχύει. Αλλά θα συμφωνήσω με τον ΝWdisO. Ο χρόνος κυλάει πιο γρήγορα όσο μεγαλώνω. Και το έχω σκεφτεί πολλές φορές γιατί το βλέπω έτσι? Και θα ακουστεί πολύ χαζό αλλά ένας λογος που άρχισα να ασχολούμαι με το χρόνο ειναι η μισθοδοσία!!! Δηλαδή η σκέψη είναι: σήμερα έχουμε 12 Παρασκευή, την Δευτέρα 15 πληρώνομαι ώστε να πληρώσω τα χρέη και γενικά τις υποχρεώσεις! Κατά τα άλλα... ποτέ δεν με απασχόλησε αυτό το θέμα. (ούτος ή άλλως έχω πρόβλημα στο να οργανώνω τον χρόνο μου.)

Στο θέμα όμως. Συμφωνω με τον αρχάγγελο ως προς το να πάμε κοντά Του και να μην τον αφήνουμε. Κοντά Του θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα νομίζω. Και δε πιστεύω οτι πρέπει να έχουμε λόγο να φοβόμασε και να αγχωνόμαστε! Με έπιασε σε κάποια φάση μια κρίση πανικού αλλά δε χρειάζεται. Οτι είναι να γίνει θα γίνει. Εμείς απλά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι! Και πιστεύω στην εξομολόγηση.
Αν και πήγα για εξομολόγηση προσφατα και "έφαγα πόρτα" από την εκκλησία (!!!). Μόνο με ραντεβού πλέον μου είπαν!!! Είναι δυνατόν??? :-P

Profile  

Unread postPosted: 12 Jun 2009, 16:33 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Kate, επειδή πράγματι δεν είναι δυνατόν (ελπίζω βέβαια να είναι θέμα χρόνου, στο οτι δηλαδή έχει πολλούς πιστούς για εξομολόγηση και όχι το οτι, ο ίδιος ο παπάς έχει προσωπικές δουλειές!), πήγαινε σε άλλη εκκλησία...και λύθηκε το πρόβλημά σου.

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 12 Jun 2009, 19:49 
Moderator
Moderator

Has thanked: 73 time
Have thanks: 359 time
Highscores: 15
DENNIS wrote:
(ελπίζω βέβαια να είναι θέμα χρόνου, στο οτι δηλαδή έχει πολλούς πιστούς για εξομολόγηση και όχι το οτι, ο ίδιος ο παπάς έχει προσωπικές δουλειές!), πήγαινε σε άλλη εκκλησία...και λύθηκε το πρόβλημά σου.

Τώρα μπορεί κάποιος να εξομολογηθεί μόνος του ? σε εκκλησία η στο σπίτι του, η όπου θέλει ? Χάνετε η εξομολόγηση ? δλδ δεν είναι αποδεκτή από τον ΘΕΟ εάν δεν είναι ένας παπάς παρών ?

"Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Ταδε εφη Μέγας Αλέξανδρος.
Image

Profile  

Unread postPosted: 12 Jun 2009, 20:37 
Power Poster
Power Poster

NWdisO wrote:
Διάβαζα τις προάλες ότι μετά από έρευνα προέκυψε ότι όσο πιο μικροί ήμαστε τόσο το μυαλό μας μπορεί και αποθηκεύει περισσότερες και πιο λεπτομερείς πληροφορίες για αυτό και όταν είμασταν μικροί όλα τα ζούσαμε πιο έντονα και τα θυμόμαστε πιο περιεκτικά αλλά και το καλοκαίρι κρατούσε μία αιωνιότητα. Όσο μεγαλώνουμε αυτό εκφυλίζεται. Είναι κάτι σαν τα fps. Πιο μικρός πιο πολλά τα fps που αποθηκεύεις όσο μεγαλώνεις αρχίζεις να βλέπεις DivX.

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ, όμως κατέληξα οτι δεν είναι θέμα ηλικιακό, ούτε έχει οργανικά/βιολογικά/παθολογικά αίτια, αφού:

την διαφοροποίηση αντίληψης χρόνου την βιώνουν άτομα όλων των ηλικιών, τόσο μικροί όσο και μεγάλοι, και όχι μόνο άτομα πάνω απο κάποια ηλικία για να πουμε οτι η ηλικία παίζει ρόλο,

και

δεν είναι φαινόμενο συνεχές. Αλλά είναι περιοδικό. Σταματάει και ξανααρχίζει. Όταν ισχύει, άλλοτε είναι αντιληπτή επιτάχυνση, και άλλοτε ''κενό χρόνου'', μία παύση, αυτό που περιέγραψα παραπάνω με την λέξη ''πάγωμα''. Και η αντίληψη σε όλους όσους συμβαίνει, είναι η ίδια. Όταν συμβαίνει σε έναν, συμβαίνει σε όλους που το βιώνουν, με τα ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά, και χωρίς να επηρεάζει ο ένας τον άλλο με περιγραφές ή να του λέει πότε άρχισε. Είναι περίεργο φαινόμενο.

NWdisO wrote:
ο Χριστός είχε πει ότι τους έσχατους καιρούς όσους μείνουν πιστοί σε Αυτόν θα τους βοηθήσει μεταξύ άλλων και επιταχύνοντας τον χρόνο

Ναι η διαφοροποίηση αντίληψης του χρόνου περιγράφεται στην αναφορά αυτή, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν έχει να κάνει με ''πιστούς'' ή ''άπιστους'' σε κάποιο δόγμα. Έχει να κάνει με τους ''δικούς του'' και τους ''μη-δικούς του''. ''Φίλους/Συμμάχoυς'' και ''εχθρούς'' του. ''Kαλούς'' και ''κακούς'' με άλλα λόγια.

Και μην πανικοβάλλεστε, για Καλό γίνονται όλα αυτά.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis

Profile  

Unread postPosted: 12 Jun 2009, 21:12 
Forum Legend
Forum Legend

Has thanked: 91 time
Have thanks: 95 time
yianni wrote:
Τώρα μπορεί κάποιος να εξομολογηθεί μόνος του ? σε εκκλησία η στο σπίτι του, η όπου θέλει ? Χάνετε η εξομολόγηση ? δλδ δεν είναι αποδεκτή από τον ΘΕΟ εάν δεν είναι ένας παπάς παρών ?

σύμφωνα με την Ορθοδοξία η εξομολόγηση γίνεται δεκτή όταν δοθεί η συγχωρητική ευχή.
φυσικά μπορούμε να ζητήσουμε συγνώμη από το Θεό οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε και αυτό είναι πολύ καλό δείγμα της μετάνοιάς μας. αλλά αν κάποιος έχει εξομολογηθεί ειλικρινά μπροστά σε έναν παπά θα καταλάβει τη διαφορά της εξομολόγησης "κατ'οίκον" και της εξομολόγησης σε κάποιον τον οποίο βλέπει ως αντιπρόσωπο του Θεού εκείνη τη στιγμή.

ένα άλλο θέμα σημαντικό κατά τη γνώμη μου, είναι η πνευματική καθοδήγηση.
είμαστε μαθητές στον πνευματικό βίο και χρειαζόμαστε καθοδηγητές. μία σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης ανάμεσα σε μαθητή και δάσκαλο είναι πολύ ωφέλιμη για την πρόοδο του μαθητή. αυτό φυσικά δε σημαίνει τυφλή υποταγή σε ό,τι μας λέει ο πνευματικός δάσκαλος-οδηγός-εξομολόγος.

δεν μπορώ να τεκμηριώσω με άλλο τρόπο τη χρησιμότητα της εξομολόγησης μπροστά σε πνευματικό γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.
απλά θέλω να σημειώσω κάτι το οποίο πολλοί ίσως να μη γνωρίζουν.

σύμφωνα με την Ορθόδοξη πίστη (συγνώμη που επαναλαμβάνω τη λέξη "Ορθοδοξία" αλλά το κάνω μόνο και μόνο για να ξεκαθαρίσω ποιο μέρος του Χριστιανισμού υιοθετεί αυτό που προσπαθώ να πω) η εξομολόγηση είναι τόσο σημαντική ώστε ένας ετοιμοθάνατος που θέλει να εξομολογηθεί αλλά δεν έχει πρόσβαση σε εξομολόγο μπορεί να κάνει εξομολόγηση σε λαϊκό και ο λαϊκός με τη σειρά του έχει χρέος με την πρώτη ευκαιρία να κάνει την εξομολόγηση αντ'αυτού σε πνευματικό ώστε να ληφθεί η συγχωρητική ευχή.

μπορεί κάποιοι να κατακρίνουν την εν λόγω κίνηση, παρ'όλ'αυτά φανερώνει τη σπουδαιότητα με την οποία ο Ορθόδοξος κόσμος βλέπει αυτή την πράξη-μυστήριο.

Ερνέστο Καρντενάλ

Profile  

Unread postPosted: 15 Jun 2009, 15:28 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 3 time
Have thanks: 19 time
προβατίνα wrote:
yianni wrote:

σύμφωνα με την Ορθοδοξία η εξομολόγηση γίνεται δεκτή όταν δοθεί η συγχωρητική ευχή.
φυσικά μπορούμε να ζητήσουμε συγνώμη από το Θεό οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε και αυτό είναι πολύ καλό δείγμα της μετάνοιάς μας. αλλά αν κάποιος έχει εξομολογηθεί ειλικρινά μπροστά σε έναν παπά θα καταλάβει τη διαφορά της εξομολόγησης "κατ'οίκον" και της εξομολόγησης σε κάποιον τον οποίο βλέπει ως αντιπρόσωπο του Θεού εκείνη τη στιγμή.

ένα άλλο θέμα σημαντικό κατά τη γνώμη μου, είναι η πνευματική καθοδήγηση.
είμαστε μαθητές στον πνευματικό βίο και χρειαζόμαστε καθοδηγητές. μία σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης ανάμεσα σε μαθητή και δάσκαλο είναι πολύ ωφέλιμη για την πρόοδο του μαθητή. αυτό φυσικά δε σημαίνει τυφλή υποταγή σε ό,τι μας λέει ο πνευματικός δάσκαλος-οδηγός-εξομολόγος.

δεν μπορώ να τεκμηριώσω με άλλο τρόπο τη χρησιμότητα της εξομολόγησης μπροστά σε πνευματικό γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.
απλά θέλω να σημειώσω κάτι το οποίο πολλοί ίσως να μη γνωρίζουν.

σύμφωνα με την Ορθόδοξη πίστη (συγνώμη που επαναλαμβάνω τη λέξη "Ορθοδοξία" αλλά το κάνω μόνο και μόνο για να ξεκαθαρίσω ποιο μέρος του Χριστιανισμού υιοθετεί αυτό που προσπαθώ να πω) η εξομολόγηση είναι τόσο σημαντική ώστε ένας ετοιμοθάνατος που θέλει να εξομολογηθεί αλλά δεν έχει πρόσβαση σε εξομολόγο μπορεί να κάνει εξομολόγηση σε λαϊκό και ο λαϊκός με τη σειρά του έχει χρέος με την πρώτη ευκαιρία να κάνει την εξομολόγηση αντ'αυτού σε πνευματικό ώστε να ληφθεί η συγχωρητική ευχή.

μπορεί κάποιοι να κατακρίνουν την εν λόγω κίνηση, παρ'όλ'αυτά φανερώνει τη σπουδαιότητα με την οποία ο Ορθόδοξος κόσμος βλέπει αυτή την πράξη-μυστήριο.

Στο θέμα της εξομολόγησης (όπως και σε πολλά άλλα) η ορθοδοξία δεν συμβαδίζει με την Αγία Γραφή.

Εξομολογείστε ο ένας στον άλλον τα πταίσματά σας, και προσεύχεστε ο ένας για τον άλλον για να γιατρευτείτε. Πολύ ισχύει η δέηση του δικαίου που γίνεται ένθερμα.
(Ιακώβου 5:16)

Παιδάκια μου, αυτά σας τα γράφω, για να μη αμαρτήσετε• αν, όμως, κάποιος αμαρτήσει, έχουμε παράκλητο προς τον Πατέρα, τον Ιησού Χριστό τον Δίκαιο.
Κι αυτός είναι μέσον εξιλασμού για τις αμαρτίες μας• και όχι μονάχα για τις δικές μας, αλλά και για τις αμαρτίες όλου τού κόσμου. (Α΄ Ιωάννη 2:1-2)

Επειδή, ένας Θεός υπάρχει, ένας είναι και ο μεσίτης μεταξύ Θεού και ανθρώπων, ο άνθρωπος Ιησούς Χριστός (Α΄ Τιμόθεου2:5).

Οι πρώτοι χριστιανοί δεν είχαν κάποιον ιδιαίτερο πνευματικό, όπου εξομολογούταν, αυτές είναι ανθρώπινες επινοήσεις, όπως και οι καθολικοί πληρώνανε και έπαιρναν συγχωροχάρτια.
Όπως βλέπουμε παραπάνω μπορούμε να εξομολογούμαστε ο ένας με τον άλλον και αυτό γίνεται για να έρθει γαλήνη μέσα μας.
Όσο για τη συγχώρεση των αμαρτιών, μόνο στον Ιησού Χριστό μπορούμε να εξομολογηθούμε, διότι Αυτός είναι ο μόνος αναμάρτητος και Αυτός είναι ο μόνος μεσίτης.
Δεν μπορεί κάποιος άνθρωπος, ο οποίος είναι γεμάτος αμαρτίες να μεσιτεύσει για μας• άλλωστε και γι’ αυτόν τον «πνευματικό» ποιος θα μεσιτεύσει, άλλος «πνευματικός» και για τον άλλον πάλι, άλλος, κ.ο; Αυτό δεν γίνεται! Οι ίδιοι χρειάζονται σωτηρία.

Ο Χριστός έχει την ιδιότητα, ότι πήρε την ανθρώπινη φύση και παρόλα αυτά αν και πειράστηκε δεν αμάρτησε και γι’ αυτό μπορεί και να μεσιτεύσει για μας, γι’ αυτό λέγεται και παράκλητος, - παρακαλεί για μας.

Profile  

Unread postPosted: 15 Jun 2009, 20:07 
Editor
Editor

dimitris7 wrote:
προβατίνα wrote:
yianni wrote:
Στο θέμα της εξομολόγησης (όπως και σε πολλά άλλα) η ορθοδοξία δεν συμβαδίζει με την Αγία Γραφή.

Εξομολογείστε ο ένας στον άλλον τα πταίσματά σας, και προσεύχεστε ο ένας για τον άλλον για να γιατρευτείτε. Πολύ ισχύει η δέηση του δικαίου που γίνεται ένθερμα.

Παιδάκια μου, αυτά σας τα γράφω, για να μη αμαρτήσετε• αν, όμως, κάποιος αμαρτήσει, έχουμε παράκλητο προς τον Πατέρα, τον Ιησού Χριστό τον Δίκαιο.
Κι αυτός είναι μέσον εξιλασμού για τις αμαρτίες μας• και όχι μονάχα για τις δικές μας, αλλά και για τις αμαρτίες όλου τού κόσμου. (Α΄ Ιωάννη 2:1-2)

Επειδή, ένας Θεός υπάρχει, ένας είναι και ο μεσίτης μεταξύ Θεού και ανθρώπων, ο άνθρωπος Ιησούς Χριστός (Α΄ Τιμόθεου2:5).

Οι πρώτοι χριστιανοί δεν είχαν κάποιον ιδιαίτερο πνευματικό, όπου εξομολογούταν, αυτές είναι ανθρώπινες επινοήσεις, όπως και οι καθολικοί πληρώνανε και έπαιρναν συγχωροχάρτια.
Όπως βλέπουμε παραπάνω μπορούμε να εξομολογούμαστε ο ένας με τον άλλον και αυτό γίνεται για να έρθει γαλήνη μέσα μας.
Όσο για τη συγχώρεση των αμαρτιών, μόνο στον Ιησού Χριστό μπορούμε να εξομολογηθούμε, διότι Αυτός είναι ο μόνος αναμάρτητος και Αυτός είναι ο μόνος μεσίτης.
Δεν μπορεί κάποιος άνθρωπος, ο οποίος είναι γεμάτος αμαρτίες να μεσιτεύσει για μας• άλλωστε και γι’ αυτόν τον «πνευματικό» ποιος θα μεσιτεύσει, άλλος «πνευματικός» και για τον άλλον πάλι, άλλος, κ.ο; Αυτό δεν γίνεται! Οι ίδιοι χρειάζονται σωτηρία.

Ο Χριστός έχει την ιδιότητα, ότι πήρε την ανθρώπινη φύση και παρόλα αυτά αν και πειράστηκε δεν αμάρτησε και γι’ αυτό μπορεί και να μεσιτεύσει για μας, γι’ αυτό λέγεται και παράκλητος, - παρακαλεί για μας.

Ο Χριστός είπε προς τους Αποστόλους και κατ'επέκταση προς τους κληρικούς σε ελεύθερη απόδοση πως όσα εσείς λύνετε κάτω θα είναι λυμένα και πάνω και όσα αφήνετε δεμένα κάτω θα μένουν δεμένα και πάνω.

Επιπλέον σε άπειρα γραπτά αναφέρεται ρητά από γέροντες της Ορθοδοξίας ότι όλα τα επιχειρήματα του τύπου θα εξομολογηθώ στην εικόνα ή θα σταματήσω να αμαρτάνω ή θα το πώ στον κολλητό είναι τεχνάσματα του πονηρού και ως εκ τούτου δεν πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Η εξομολόγηση πρέπει να γίνεται σε κανονικά χειροτονημένο ιερέα ώστε στο τέλος να μας βάλει τον κανόνα ανάλογα την περίσταση και το ύψος του πνευματικού επιπέδου που βρισκόμαστε ώστε τελικά να δεχθούμε τη συγχωρητική ευχή. Μόνο τότε θεωρείται ότι έχουμε εξομολογηθεί.

Profile  

Unread postPosted: 15 Jun 2009, 23:57 
Poster
Poster

Have thanks: 7 time
Ο Χριστός είπε προς τους Αποστόλους και κατ'επέκταση προς τους κληρικούς !!!!!

Συγνώμη αλλά αυτο το είπε στους αποστόλους... δεν υπάρχει κατ'επέκταση στους κληρικούς.
Αυτό είναι ανθρώπινη επινόηση και θα συμφωνήσω με τον dimitris7 διότι πρέπει να πιστεύουμε ότι γράφη ή Αγία Γραφή.

Επίσης ..... "σε ελεύθερη απόδοση πως όσα εσείς λύνετε κάτω θα είναι λυμένα και πάνω και όσα αφήνετε δεμένα κάτω θα μένουν δεμένα και πάνω." Η εξουσία εδόθηκε στους αποστόλους, αλλά δεν βλέπουμε να έγινε χρήση σε κάποιο χωρίο της Γραφής

Επίσης η Αγία Γραφή μας Προτρέπει:
A' Ιωάννου 1:9 Εάν ομολογώμεν τας αμαρτίας ημών, είναι πιστός και δίκαιος, ώστε να συγχωρήση εις ημάς τας αμαρτίας και καθαρίση ημάς από πάσης αδικίας.

Ψαλμοί 32:5 Την αμαρτίαν μου εφανέρωσα προς σε, και την ανομίαν μου δεν έκρυψα· είπα, Εις τον Κύριον θέλω εξομολογηθή τας παραβάσεις μου· και συ συνεχώρησας την ανομίαν της αμαρτίας μου. Διάψαλμα.

Η εξομολόγηση στον Θεό προετοιμάζει το δρόμο για τη συγχώρεση. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Αν ομολογούμε τις αμαρτίες μας, ο Θεός είναι πιστός και δίκαιος, ώστε να συγχωρήσει σε μας τις αμαρτίες και να μας καθαρίσει από κάθε αδικία." (Επιστολή Ιωάννη Α΄ 1:9)

Η εξομολόγηση στον Θεό προετοιμάζει το δρόμο για τη λατρεία. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Και καθώς [οι Ισραηλίτες] στάθηκαν όρθιοι στον τόπο τους, διάβασαν στο βιβλίο του νόμου του Κυρίου του Θεού τους, για ένα τέταρτο της ημέρας· και για ένα τέταρτο εξομολογούνταν και προσκυνούσαν τον Κύριο τον Θεό τους." (Νεεμίας 9:3.)

Η εξομολόγηση προετοιμάζει το δρόμο για τη συμφιλίωση και την αδελφοσύνη. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Εξομολογήστε ο ένας στον άλλο τα πταίσματά σας και προσεύχεστε ο ένας για τον άλλον, για να γιατρευτείτε. Πολύ ισχύει η δέηση του δικαίου, που γίνεται ένθερμα." (Επιστολή Ιακώβου 5:16.)

Η εξομολόγηση κάνει πιθανή την επιτυχία. Η Αγία Γραφή αναφέρει: "Αυτός, που κρύβει τις αμαρτίες του, δεν θα ευοδωθεί· αλλ’ αυτός, που τις εξομολογείται και τις εγκαταλείπει, θα ελεηθεί." (Παροιμίες 28:13.)

μετά από όλα αυτά NWdisO τι θα πρέπει να κάνουμε ? να εξομολογούμαστε σε ανθρώπους, σε εικόνες? έχεις δίκιο σε αυτά που λές γιατί έτσι τα βρήκαμε και έτσι μας τα αφήσανε, αλλά πρέπει και λέω πρέπει να "Ερευνάτε τας Γραφάς" και ο "Πίστευε και μή, Ερεύνα".

Προβατίνα... Αυτός που αναζητά πραγματικά το Θεό, θα βρεί σίγουρα το δρόμο του και χωρίς πνευματικούς καθοδηγητές. Καθοδηγητής σου θα είναι ο Ιησούς Χριστός και λέει ο ίδιος: "Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ψάχνετε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί· επειδή, καθένας που ζητάει, παίρνει, κι αυτός που ψάχνει, βρίσκει, και σ' αυτόν που κρούει, θα ανοιχτεί."

Profile  

Unread postPosted: 16 Jun 2009, 01:02 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 3 time
Have thanks: 19 time
NWdisO wrote:
dimitris7 wrote:
προβατίνα wrote:
yianni wrote:

Ο Χριστός είπε προς τους Αποστόλους και κατ'επέκταση προς τους κληρικούς σε ελεύθερη απόδοση πως όσα εσείς λύνετε κάτω θα είναι λυμένα και πάνω και όσα αφήνετε δεμένα κάτω θα μένουν δεμένα και πάνω.

Επιπλέον σε άπειρα γραπτά αναφέρεται ρητά από γέροντες της Ορθοδοξίας ότι όλα τα επιχειρήματα του τύπου θα εξομολογηθώ στην εικόνα ή θα σταματήσω να αμαρτάνω ή θα το πώ στον κολλητό είναι τεχνάσματα του πονηρού και ως εκ τούτου δεν πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη.

Η εξομολόγηση πρέπει να γίνεται σε κανονικά χειροτονημένο ιερέα ώστε στο τέλος να μας βάλει τον κανόνα ανάλογα την περίσταση και το ύψος του πνευματικού επιπέδου που βρισκόμαστε ώστε τελικά να δεχθούμε τη συγχωρητική ευχή. Μόνο τότε θεωρείται ότι έχουμε εξομολογηθεί.

Αγαπητέ φίλε NWdisO. Δεν μπορείς να λες πράγματα που αφοράνε τον Λόγο του Θεού έτσι αόριστα, επειδή έτσι πιστεύεις ή έτσι σε μάθανε. Πρέπει αυτά που λες να τα στηρίζεις κάπου. Εμείς με τον gekum όπως βλέπεις, αυτά που λέμε δεν τα στηρίζουμε σε διδασκαλίες ανθρώπων αλλά στην Αγία Γραφή που είναι το μόνο αξιόπιστο βιβλίο.
Δεν γίνεται να λέει ο καθένας ότι πιστεύει. Ο Θεός έδωσε ένα πρότυπο και πάνω σ’ αυτό πρέπει να βαδίζουμε, ώστε να μην υπάρχουν διαφωνίες.

Προς το τέλος λέει:

Επειδή, δίνω μαρτυρία σε καθέναν που ακούει τα λόγια τής προφητείας αυτού τού βιβλίου: Αν κάποιος προσθέσει σ' αυτά, ο Θεός θα προσθέσει σ' αυτόν τις πληγές, που είναι γραμμένες σ' αυτό το βιβλίο.
Και αν κάποιος αφαιρέσει από τα λόγια τού βιβλίου τής προφητείας αυτής, ο Θεός θα αφαιρέσει το μέρος του από το βιβλίο τής ζωής, και από την άγια πόλη, και από τους γραμμένους στο βιβλίο αυτό. (Αποκάλυψη 22:18-19).

Άλλες διδασκαλίες λοιπόν που δεν είναι γραμμένες μέσα στην Αγία Γραφή δεν ισχύουν και θεωρούνται πλάνες και θέλει προσοχή, γιατί δεν είναι για το ποιος έχει δίκαιο ή άδικο, αλλά πρόκειται για τη σωτηρία μας και τη σωτηρία των άλλων που μεταδίδουμε αυτά που λέμε.

Ο Κύριος μαζί σου

Profile  

Unread postPosted: 16 Jun 2009, 08:05 
Editor
Editor

Σεβαστά όσα παραπάνω γράφετε. Σε κάποιο σημείο στην Αγία Γραφή αναφέρεται στη Θεία Ευχαριστία ή στη συγχωρητική ευχή?

Η Θεία Ευχαριστία βάση της Αγίας Γραφής είχε τη μορφή που έχει σήμερα ?

Ποια είναι η ιστορική πορεία της συγχωρητικής ευχής? Από που προέκυψε?

Από μία σύντομη έρευνα η Θεία Ευχαριστία δεν περιγράφεται στην Αγία Γραφή με τη μορφή που έχει σήμερα. Επίσης θέλει προσοχή το θέμα της Εξομολόγησης γιατί επίσης διάβασα πως είναι βλασφημία προς το πνεύμα το Άγιο η μη ορθή εξομολόγηση.

Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω εκτός και αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα.

Profile  

Unread postPosted: 16 Jun 2009, 13:38 
Poster
Poster

Have thanks: 7 time
κατά Ματθαίον κζ:26-28
-----------------------
Και ενώ έτρωγαν, παίρνοντας ο Ιησούς τον άρτο, και αφού τον ευλόγησε, έκοψε, και έδινε στους μαθητές, και είπε: Λάβετε, φάγετε· τούτο είναι το σώμα μου.
Και παίρνοντας το ποτήρι, κι αφού ευχαρίστησε, τους έδωσε, λέγοντας: Πιείτε απ' αυτό όλοι· επειδή, τούτο είναι το αίμα μου, αυτό τής καινούργιας διαθήκης, που χύνεται χάρη πολλών για άφεση αμαρτιών.

Α' Κορινθίους ια΄:23-32
----------------------
Επειδή, εγώ παρέλαβα από τον Κύριο εκείνο το οποίο και παρέδωσα σε σας, ότι ο Κύριος Ιησούς κατά τη νύχτα που παραδινόταν, έλαβε άρτον, και αφού ευχαρίστησε έκοψε και είπε: Λάβετε, φάγετε· τούτο είναι το σώμα μου που κόβεται για χάρη σας· αυτό να κάνετε στη δική μου ανάμνηση.
Παρόμοια και το ποτήρι, αφού δείπνησε, λέγοντας: Τούτο το ποτήρι είναι η καινή διαθήκη, με βάση το αίμα μου· τούτο να κάνετε, όσες φορές πίνετε, στη δική μου ανάμνηση.
Επειδή, όσες φορές αν τρώτε το άρτον τούτον, και πίνετε το ποτήρι τούτο, τον θάνατο του Κυρίου εξαγγέλλετε, μέχρι την έλευσή του.
Ώστε, όποιος τρώει τούτον τον άρτο ή πίνει το ποτήρι τού Κυρίου με ανάξιο τρόπο, θα είναι ένοχος του σώματος και του αίματος του Κυρίου.
Ας δοκιμάζει, λοιπόν, ο άνθρωπος τον εαυτό του, και έτσι ας τρώει από τον άρτο, και ας πίνει από το ποτήρι.
Επειδή, αυτός που τρώει και πίνει με ανάξιο τρόπο, τρώει και πίνει κατάκριση στον εαυτό του, μη διακρίνοντας το σώμα τού Κυρίου.
Γι' αυτό, υπάρχουν ανάμεσά σας πολλοί ασθενείς και άρρωστοι, και πεθαίνουν αρκετοί.
Επειδή, αν διακρίναμε τον εαυτό μας, δεν θα κρινόμασταν.
Αλλά, όταν κρινόμαστε, παιδαγωγούμαστε από τον Κύριο, για να μη κατακριθούμε μαζί με τον κόσμο.

Profile  

Unread postPosted: 16 Jun 2009, 19:37 
Editor
Editor

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι και η Θεία Λειτουργία δεν περιγράφετε στην Αγία Γραφή με τη σημερινή μορφή αλλά ούτε και κατά τους πρώτους Χριστιανικούς χρόνους είχε τη μορφή που έχει σήμερα.

Άρα να μην πηγαίνουμε ούτε και εκκλησία?

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 53 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next