Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 13   [ 259 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next
Author Message
 Post subject: Θεοπνευστία της Βίβλου
Unread postPosted: 11 Jul 2011, 13:57 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 17 time
Have thanks: 30 time
Falcon wrote:
kalispera wrote:
Τα χειρόγραφα εννοώ σε σύνολο. Μέχρι σήμερα σώθηκαν πάνω από 2.500 ελληνικά χειρόγραφα, ο συνολικός αριθμός των ιερών κειμένων, κυμαίνεται γύρω στις 200.000 και όλα αυτά μόνο για την καινή διαθήκη! Αν βάλουμε και τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας καθώς και άλλα, ανεβαίνουμε σε αριθμό. Με αυτά βέβαια ασχολείται η βιβλική αρχαιολογία.

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/Καινή_Διαθήκη

Εγώ μιλώ για την Βίβλο στην ολότητά της. Κομματάκια δεξιά-αριστερά σε περγαμηνές από δέρμα κατσίκας δεν ανεβάζουν το sale rate της Βίβλου.

Προσωπικά δε νοιάζομαι για τα "sale rates" -αυτά τα είπα για εσάς τους πολέμιους της-. Εμένα με ενδιαφέρει η αποδεδειγμένη ιστορική της εγκυρότητα και η θεοπνευστία της. Κάτι που εσείς δεν έχετε ακόμα το θάρρος να αποδεχθείτε παρόλα τα αρχαιολογικά ευρήματα και τις χειροπιαστές αποδείξεις. Το να μη πιστεύετε είναι δικαίωμά σας. Αλλά το να πολεμάτε κάτι που εσείς δεν πιστεύετε ότι καν υπάρχει, είναι ηλιθιότητα.

«Είμαι άρρωστος από γνώμες ... Δώσε μου κάποιον ταπεινό, σεμνό, γεμάτο αγάπη για τον Θεό και τον άνθρωπο, έναν άνθρωπο γεμάτο έλεος και καλά έργα, χωρίς διχοστασία ή υποκρισία και άσε την ψυχή μου να βρίσκεται με τέτοιους Χριστιανούς, όποιοι και αν είναι και οποιαδήποτε γνώμη έχουν.»
Ιωάννης Γουέσλεη (1703-1791).
kalispera has been thanked by:

Profile  

Post subject: Re: Ο Χριστιανισμός δεν είναι εβραιογενής θρησκεία
Unread postPosted: 12 Jul 2011, 22:24 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 80 time
Have thanks: 95 time
Πού είδες να -αποδεικνύεται- η θεοπνευστία;
Falcon has been thanked by:

Profile  

Post subject: Re: Ο Χριστιανισμός δεν είναι εβραιογενής θρησκεία
Unread postPosted: 13 Jul 2011, 07:46 
Master Member
Master Member

Has thanked: 34 time
Have thanks: 54 time
@Falcon γι' αυτούς που πιστεύουν είναι Θεόπνευστο.

@Falcon εσύ σε τι πιστεύεις, αλήθεια - αν δεν σου δημιουργώ πρόβλημα, θα ήθελα να απαντήσεις... ευχαριστώ. ;

Profile  

Post subject: Re: Θεοπνευστία της Βίβλου
Unread postPosted: 14 Jul 2011, 10:52 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Πιστεύω στα αμοιβαίως αποκλειόμενα ενδεχόμενα. Από άποψη φιλοσοφίας εκφράζω πεποιθήσεις Ανθρωπισμού.

Θεωρώ τη Θρησκεία προσωπικό ζήτημα, ενώ τον Ανθρωπισμό πανανθρώπινο. Τον θεωρώ κινητήριο δύναμη για την υλοποίηση μιας κοινωνίας που θα διέπεται από την ανθρωπιά και όχι από τον φόβο ή την αμοιβή από ανώτερες δυνάμεις, χωρίς να αρνούμαι την πιθανότητα ύπαρξης αυτών. Απεναντίας, πιστεύω ότι ένας φιλάνθρωπος θεός θα ήταν υπέρμαχος του Ανθρωπισμού.

Ως εκ τούτου και πιθανοκρατικά υποστηρίζω ότι η θεοπνευστία της Βίβλου είναι ένα ανοικτό πρόβλημα, χωρίς να μπορώ να αποδείξω το κατά πόσο είναι επιλύσιμο.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 12:08 
Master Member
Master Member

Δηλαδή ? "η θεοπνευστία της Βίβλου είναι ένα ανοικτό πρόβλημα, χωρίς να μπορώ να αποδείξω το κατά πόσο είναι επιλύσιμο"

( και δηλ. πιστεύεις ότι βλέπεις και εχει αποδειχθεί ... )
[ σαιεντολογία ή ΜΑΤΣ ]

κλείνω παρένθεση... εγώ ως απλός Χριστιανός Ορθοδοξος μη έχοντας γνώσεις... πιστεύω για να υπάρχω και θεωρώ Θεόπνευστο αυτό που εκφράζει την Πίστη μου -> την Αληθινή Αγάπη.

οπότε για μένα η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ είναι ένα βιβλίο που γράψαν Παλαιότεροι απο μένα και το σέβομαι και το πιστεύω, χρονολογίες και τοποθεσίες παίζουν μικρό ρόλο σε αυτό που μου προσφέρει απο το Α ως το Ω. Οπου στο σύνολο της ανάγνωσης της Αγίας Γραφής παίρνω αυτό που δινω... ΑΓΑΠΗ από τον ίδιο το Θεό.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 13:26 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

CyberDreamer wrote:
Δηλαδή ? "η θεοπνευστία της Βίβλου είναι ένα ανοικτό πρόβλημα, χωρίς να μπορώ να αποδείξω το κατά πόσο είναι επιλύσιμο"

( και δηλ. πιστεύεις ότι βλέπεις και εχει αποδειχθεί ... )
[ σαιεντολογία ή ΜΑΤΣ ]

κλείνω παρένθεση... εγώ ως απλός Χριστιανός Ορθοδοξος μη έχοντας γνώσεις... πιστεύω για να υπάρχω και θεωρώ Θεόπνευστο αυτό που εκφράζει την Πίστη μου -> την Αληθινή Αγάπη.

οπότε για μένα η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ είναι ένα βιβλίο που γράψαν Παλαιότεροι απο μένα και το σέβομαι και το πιστεύω, χρονολογίες και τοποθεσίες παίζουν μικρό ρόλο σε αυτό που μου προσφέρει απο το Α ως το Ω. Οπου στο σύνολο της ανάγνωσης της Αγίας Γραφής παίρνω αυτό που δινω... ΑΓΑΠΗ από τον ίδιο το Θεό.

Δηλαδή η Βίβλος μπορεί να είναι θεόπνευστη, μπορεί και να μην είναι. Δεν μπορώ να αποδείξω αν μπορεί κάποιος κάποτε να αποδείξει ένα από τα δυο και αυτό που λέω αφορά την επιστήμη της Λογικής και όχι τη σαϊεντολογία ή τον ΜΑΤΣ.

Επίσης αντιμετωπίζω τις θρησκείες και τις επιστήμες ως εργαλεία κατανόησης και επεξεργασίας της υφής του Σύμπαντος, γνωρίζοντας ότι τόσο οι μεν όσο και οι δε στηρίζουν τα θεμέλιά τους σε δόγματα και αξιώματα.

Εσύ φαίνεται πως εκφράζεις αυτό που εκφράζουν οι περισσότεροι ISFJs κατά το σύστημα ταξινόμησης προσωπικοτήτων Myers-Briggs: αποδοχή της αυθεντίας λόγω παράδοσης. Όπως διατύπωσα και προηγουμένως, ο Ανθρωπισμός και η πίστη σου (όπως προανέφερες) εκφράζουν το ίδιο πράγμα, μόνο που ο Ανθρωπισμός είναι ανιδιοτελής. Σύμφωνα δηλαδή με τον Ανθρωπισμό είναι καλό να προσφέρεις ανθρωπιά ακόμη κι αν μετά θάνατον δεν υπάρχει τίποτα και σαπίσεις κάτω από τα ραδίκια.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 13:57 
Master Member
Master Member

Οπώς ακριβώς τα λές... ζώ στον κόσμο μου...

Ναι... ζώ..

Δεν ξέρω κατα πόσο σωστό είναι, αλλά έχω επιλέξει "στρατόπεδο" όπως και εσύ... που δηλώνεις απλά ανθρωπιστής, όπως και πολλές ανθρωπιστικές εταιρίες !

Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο πάει κόντρα στους κανονισμούς που έχεις θέσει ο Administrator, να σου "αντιμιλάω" και κατα πόσο έχεις το δικαίωμα να πέρνεις θέσεις ;

Πάντα καλοπροαιρετα..

η απάντηση μου στο θέμας μας όμως:
Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της Αγίας Γραφής είναι Θεόπνευστο, διότι σύμφωνα με ιστορικές αποδείξεις υπήρξε (υπάρχει) Ιησούς Χρηστός.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:01 
Advanced Member
Advanced Member

Has thanked: 32 time
Have thanks: 61 time
η Βιβλος σαφως και δεν ειναι θεοπνευστη....αφου υπαρχουν λαθη μεσα σε αυτη και κυριως στην Παλαια Διαθηκη.....και τα λαθη ξεκινουν απο πολυ νωρις.....συγκεκριμενα απο την δημιουργια του κοσμου που δινεται με λαθος σειρα.....

@cyberdreamer δεν υπαρχει η εννοια κατα μεγαλο μερος θεοπνευστη...ή ειναι ή δεν ειναι....και αν δεν ειναι ας μας ξεκαθαρισει η εκκλησια τι δεχεται και τι οχι.....οπου στριμωχνεται δηλαδη το μυαλουδακι του χριστιανου λεμε ''ααα...αυτο δεν ειναι θεοπνευστο κομματι...ξεχαστε το?''..μιλαμε για αγια γραφη και οχι για σχεδον αγια γραφη :naii:

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:06 
Master Member
Master Member

@Μαϊμουδίτσο: το ότι προσπαθώ να στηρίκη ως απλός Χριστιανός Ορθόδοξος δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα - προσπαθώ, το βιβλίο της Αγίας Γραφής μπορεί να είναι εν μέρει Θεόπνευστο γιατι αποτελεί μετάφραση... ως σύνολο αυτό που σου μένει είναι ότι είναι Θεόπνευστο...

Οι εξηγήσεις που δίνουμε δεν έχουν καμια Θεοπνευστία.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:13 
Advanced Member
Advanced Member

αυτο που λες ειναι αιρετικο και δεν το αποδεχεται η ορθοδοξη εκκλησια...

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:21 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

CyberDreamer wrote:
Οπώς ακριβώς τα λές... ζώ στον κόσμο μου...

Ναι... ζώ..

Δεν ξέρω κατα πόσο σωστό είναι, αλλά έχω επιλέξει "στρατόπεδο" όπως και εσύ... που δηλώνεις απλά ανθρωπιστής, όπως και πολλές ανθρωπιστικές εταιρίες !

Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο πάει κόντρα στους κανονισμούς που έχεις θέσει ο Administrator, να σου "αντιμιλάω" και κατα πόσο έχεις το δικαίωμα να πέρνεις θέσεις ;

Πάντα καλοπροαιρετα..

η απάντηση μου στο θέμας μας όμως:
Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της Αγίας Γραφής είναι Θεόπνευστο, διότι σύμφωνα με ιστορικές αποδείξεις υπήρξε (υπάρχει) Ιησούς Χρηστός.

Δεν είπα ποτέ ότι ζεις στον κόσμο σου, ούτε ότι εγώ έχω επιλέξει κάποιο στρατόπεδο. Δεν υπάρχει κανένας πόλεμος να κερδίσω. Έχω επιλέξει μια, κατά τη γνώμη μου, φιλάνθρωπη φιλοσοφία ζωής που μπορεί να ενστερνιστεί ο κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτως θρησκείας.

Ως διαχειριστής είναι βέλτιστο να μην παίρνω θέση στα θέματα, ως σκεπτόμενος άνθρωπος όμως οφείλω να παραθέτω την γνώμη μου όπου κρίνεται απαραίτητο. Επιπλέον δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που σου απαγορεύει να συνομιλείς με κάποιον διαχειριστή. Το φόρουμ λειτουργεί πάντα στα πλαίσια της αμεσοδημοκρατικής συζήτησης.

Για την θεοπνευστία, όπως ανέφερα, η γνώμη μου είναι πως τα δυο ενδεχόμενα είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα, τουλάχιστον σχετικά με την Καινή Διαθήκη. Ή το σημερινό κείμενο που μπορούμε να μελετήσουμε είναι θεόπνευστο ή δεν είναι. Δεν αναφέρομαι στα πρωτότυπα του κειμένου, καθώς δεν έχουν διασωθεί για να αποφανθούμε.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:24 
Advanced Member
Advanced Member

ακολουθωντας παντως καθαρα μαθηματικη λογικη ειναι ευκολο να αποδειχθει η μη θεοπνευστια της αγιας γραφης...φτανει φυσικα να βρεθει ενα και μονο λαθος (μικρο ή μεγαλο) σε καποιο κειμενο της παλαιας ή της καινης διαθηκης....και ειδικα η παλαια εχει μπολικο υλικο!!! :saycool:

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:29 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να αποδειχθεί το μη αλάθητο του τωρινού κειμένου. Δυστυχώς τα πρωτότυπα δεν υπάρχουν για να μελετηθούν με αυτόν τον τρόπο.

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 14:35 
Advanced Member
Advanced Member

σωστα... ομως η συγχρονη εκκλησια τα αποδεχεται ως σωστα και η αποδοχη τους αυτη οφειλεται στη φωτιση του αγιου πνευματος συμφωνα με τους ιδιους....αρα στα πλαισια της θρησκειας τους ειναι και αυτα θεοπνευστα

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 15:27 
Researcher
Researcher

Has thanked: 59 time
Have thanks: 62 time
Highscores: 1
Quote:
Θεωρώ τη Θρησκεία προσωπικό ζήτημα, ενώ τον Ανθρωπισμό πανανθρώπινο. .

Όπως διατύπωσα και προηγουμένως, ο Ανθρωπισμός και η πίστη σου (όπως προανέφερες) εκφράζουν το ίδιο πράγμα, μόνο που ο Ανθρωπισμός είναι ανιδιοτελής.

Να συμπληρώσω και ζητώ συγνώμη που είμαι εκός θέματος .

Δεν μπορεί η αρετή να χαρακτηρίζεται ιδιοτελής πράξη ακόμη και αν προκύπτει προσωπικό όφελος .

Ο πανανθρώπινος Ανθρωπισμός προκύπτει και από την Χριστιανική ανθρωπιστική κοινωνία δομημένος με τα διδάγματα αρετής της συγκεκριμένης θεοσυναρτώμενης κοσμοθεωρίας , μέσα από την οποία αντλείται η υποχρέωση απόδοσης ¨ανθρωπιάς¨ ίσως υπό όρους . Άλλωστε και ο Ανθρωπισμός εκτός θεολογικής ρουτίνας μπορεί να εφαρμοστεί μόνο κάτω από ένα θεσμικό πλαίσιο αξιών , αξιωμάτων και φυσικών αναγκών . Το όφελος και εδώ προκύπτει ωσάν συνολική ευημερία των μελών του συνόλου .
Η διαφορά καταφανέστατη στη Χ.Αν κοινωνία ένα έξτρα όφελος , ενώ στην Αν. Κοιν. εκτός χριστιανισμού αδιάφορο αν προκύπτει , μη ουσιώδες κατ εμέ μιας και οι δύο ευαγγελίζονται την αρετή .
Βασικό είναι ότι και οι δύο πράξεις είναι μη χειραφετημένες , η μια λειτουργεί κάτω από Θεικά οριζόμενες εντολές , ενώ η άλλη κάτω από τους κανόνες του Ανθρωπισμού οι οποίοι πρέπει να είναι συγκεκριμένοι .

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 15:35 
Advanced Member
Advanced Member

μην μπερδευεις τον αναγεννησιακο ουμανισμο με τον fake ''ανθρωπισμο'' που πλασαρει ο χριστιανισμος..

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 16:52 
Master Member
Master Member

σύμφωνα με το razor kenshin, δεν μπορεί κάποιος Χριστιανός να είναι σκεπτόμενος... είναι αιρετικός...

Οι εξηγήσεις, υποτιθέμενες χρονολογήσεις, ότι αφορά μετάφραση, μετέπειτα μετα-γραφή του αρχικού κειμένου μπορεί να περιέχουν λάθη... όχι όμως σε ότι αφορά την Θρησκεία.

ο λόγος που υπάρχει η Αγία Γραφή δεν είναι επιστημονικός... αλλα Θρησκευτικός....

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 16:53 
Master Member
Master Member

Αυτό βοηθάει, ίσως κατα ένα σημείο...

link: http://www.oodegr.com/oode/grafi/grafi5.htm

:o

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 16:59 
Advanced Member
Advanced Member

CyberDreamer wrote:
Αυτό βοηθάει, ίσως κατα ένα σημείο...

link: http://www.oodegr.com/oode/grafi/grafi5.htm

:o

το βρηκα χθες καθως εψαχνα και το διαβασα....αυτες οι θεσεις δεν ειναι ομως οι επισημες θεσεις της εκκλησιας....καλο θα ηταν να μας πειτε τι ακριβως ειναι θεοπνευστο στις γραφες και τι οχι...η γενεση ειναι θεοπνευστη? αν ναι γιατι εχει λαθη???

Profile  

Unread postPosted: 14 Jul 2011, 17:10 
Master Member
Master Member

....αυτες οι θεσεις δεν ειναι ομως οι επισημες θεσεις της εκκλησιας....
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ, ΤΟΤΕ (δειξε μου τις επίσημες θέσεις) ;;; (sorry για τα κεφαλαία...)

π.χ. για το λάθος (που δεν υπάρχει λάθος γιατι δεν αναφέρετε χρονολογικά και με τρόπους μέτρησης, και δεν αναφέρετε σε έτη την εποχή του παραδείσου για τον Αδάμ) που είχαμε αναλύσει στο προηγ. θέμα.

...σου ξαναγράφω:
Κατά συνέπεια, η χρονολόγηση με βάση το έτος 5.508 π.Χ. αποτελούσε "το χρονολογικόν σύστημα της εποχής εκείνης"[34] ο υπολογισμός του οποίου με βάση το έτος "'από κτίσεως κόσμου'" αντικαταστάθηκε σταδιακά από την "μετά Χριστόν χρονολογίαν" η οποία χρησιμοποιείται αρχικά "υπό του πατριάρχου Θεοφάνους Α' κατά Φεβρ. 1597, κατόπιν υπό Κυρίλλου του Λουκάρεως το 1626, καθιερούται δε επισήμως υπό της Εκκλησίας το 1728"[35].

Η Ορθόδοξη θεολογία, σύμφωνα με τον δογματολόγο Νικόλαο Ματσούκα, "μπορεί να μη ενοχλείται από καμιά άλλη επιστημονική γνώση ή υπόθεση (όπως είναι η θεωρία της εξελίξεως)"[36] αφού "ο θαυμασμός μας, λέγει ο Μ. Βασίλειος, για το μεγαλείο της δημιουργίας δεν μειώνεται διόλου, αν μάθουμε με την έρευνα τον τρόπο με τον οποίο έγιναν όλα τα θαυμαστά έργα"[37][38]. Έτσι, "η μωσαϊκή κοσμογονία οιαδήποτε και αν πρόκειται να είναι τα απροσδόκητα φαινόμενα του μέλλοντος των θετικών επιστημών" θα παραμείνη στην Εκκλησία όχι ως επιστημονική γνώση αλλά ως "η κλεις της ερμηνείας και κατανοήσεως της αρχής του κόσμου και του ανθρώπου"[39].

http://el.orthodoxwiki.org/%CE%88%CF%84 ... E%BF%CF%85

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 13   [ 259 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next