Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 50 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Η αίρεση του 2012
Unread postPosted: 22 Jan 2009, 21:13 
Editor
Editor

Has thanked: 167 time
Have thanks: 599 time
Παιδιά να σας πω την ταπεινή μου γνώμη για το ¨2012¨; νομίζω ότι είναι μια αίρεση, μια προπαγάνδα για διάφορα συμφέροντα , (υλικά και πνευματικά).
όπως και της παραμονές του 2000 τα ίδια έλεγαν , ότι θα έλθει το τέλος του κόσμου , και εγράφησαν βιβλία γυρίστηκαν ντοκιμαντέρ και ταινίες στο Χόλιγουντ ,όπως μια ταινία με ακριβώς αυτόν τον τίτλο ,(το τέλος του κόσμου) με τον Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ, και πολλοί αυτοκτόνησαν (όχι βέβαια λόγω της ταινίας αλλά λόγω του γενικού κλήματος που επικρατούσε στον κόσμο εκείνο των καιρό) ,
αρκετές αιρέσεις δημιουργήθηκαν όπως κάποιας που έλεγε ότι όταν θα αυτοκτονήσουν θα φύγουν η ψυχές τους και θα πάνε σε ένα διαστημόπλοιο <UFO> που τους περιμένει πίσω από ένα κομήτη που περνούσε από την Γη εκείνη την εποχή ,
τρομοκρατούσαν τον κόσμο οι ψευδοδιδάσκαλοι για τα συμφέροντα του ο καθένας , μετά βέβαια έπεσαν έξω όπως ήταν φυσικό.
Οι (επιστήμονες)έλεγαν ότι τα κομπιούτερ θα καταστραφούν από ένα ίο που θα τα χτυπήσει στην αλλαγή του 1999 προς το 2000
διότι λέγει δεν θα μπορούν να διαβάσουν το 00 αφού το πρόγραμμα τους γνωρίζει το 199-και όχι το 00, και όπως είδατε δεν συνέβη τίποτα ,
ακόμα και αυτό δεν γνώριζαν οι μεγάλοι (επιστήμονες) , τώρα θα μου πείτε ότι μετά διόρθωσαν το λογισμικό, ωραία! στην αρχή ώμος δεν το γνώριζαν και επικράτησε πανικός ! η το γνώριζαν αλλά το έκρυψαν,
τώρα όμως γνωρίζουν ότι
1ον θα πέραση κάποιος Νυμπύρου που με την βαρύτητα του θα μας ταρακουνήσει ,
2ον μετά η Γη θα ευθυγραμμιστεί με το κέντρο του γαλαξία και τότε όλοι μας θα πρέπει να στεναχωριθούμε πολύ για αυτό ,
3ον μετά θα εισέλθουν στην Γη ακτίνες Γαμα και θα μας τσουρουφλίσουν τα πούπουλα , και χίλιες δύο αρλούμπες ακόμα , αυτά τώρα τα είδαν, πριν το 2000 δεν φαίνονταν! και που ήμαστε ακόμα , τι θα ακούσομε μέχρι το 2012.

Από την εποχή των αποστόλων υπάρχουν αυτού του είδους οι άνθρωποι και ψευδοδιδάσκαλοι και πλανούν των κόσμο , πίσω από του αποστόλους ακολουθούσαν οι ψευδοδιδάσκαλοι και κήρυτταν ότι πλησίασε η ημέρα του Κυρίου και έρχεται από στιγμή σε στιγμή ,
μετά έλεγαν ήλθεν έγινε η δευτέρα παρουσία κλπ.
Τώρα υπάρχουν περσότερη λόγοι , και δεν είναι μόνο πνευματική λόγοι , είναι όπως είπαμε και υλική ,
να πουλάμε κάθε είδους τσουναμοβιβλιοσαβούρα , τύπου η αργοναύτες επιστρέφουν
οι επιστροφή των ΕΛ
η επιστροφή της Αθηνάς
η επιστροφή του Απόλλωνα
η επιστροφή ανουνάκοι ,
η! η τάδε από των Σύριο
ερχωντε τα ίντιγκο να μας σώσουν ,
και δεν ξερώ και εγώ από πού αλλού, και ποιοι ακόμα όλοι τώρα θα επιστρέψουν πίσω,
τη να πω φίλοι μου, αυτό που ξερώ είναι ότι δυο μόνο θα έλθουν ο Αντίχριστος και ο Ιησούς Χριστός κανείς άλως, αλλά θέλουν να μας μπερδέψουν να μας πλανήσουν .
Το Χόλιγουντ απ’οτι άκουσα γυρίζει και ταινία λέγει με θέμα το ¨2012¨ που θα βγει στης αίθουσες το καλοκαίρι περίπου,
φανταστείτε πόσα εκατομμύρια εισιτήρια θα πουληθούν σε όλο των κόσμο μετά από τόση προπαγάνδα διαφήμιση και τρομολαγνεία .
Βέβαια είναι και το θέμα του αντίχριστου αν εμφανιστεί λέω (εάν) προφήτης δεν είμαι ,
μόνο αμαρτωλός είμαι και παρακαλώ των Θεό μέρα νύκτα να με συχωρέση για όλα τα κακά που έχω κάνει στον κόσμο)
εν πάση περιπτώση αν λοιπόν λέγω εμφανιστεί τότε είναι πολύ πιθανών να πει ένα από τα πολλά ψεύδη του που θα εκστομίσει εκείνο των καιρό,

ΕΓΩ!!!!!!!!!!! ΣΑΣ ΈΣΩΣΑ! ΕΓΩ!!!!!!!!!!! ΣΑΣ ΈΣΩΣΑ! ΑΠΟ ΤΩΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΝ, ΕΓΩ!!!!!! ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ !!!!! ΚΑΙ ΈΦΕΡΑ ΣΕ ΤΑΞΗ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗ!!!!!!!!!

Φίλοι μου ο μεγας Βασίλειος έλεγε , Κύριε μην με αφήσεις να ζήσω στα χρόνια του Αντιχρίστου γιατί φοβάμαι μήπως σε αρνηθώ και εγώ.
Φίλοι μου δεν είναι μόνο τα βασανιστήρια που θα κάνει ο Αντίχριστος και η διωγμοί , αλλά και τα φοβερά σημεία που θα κάνει για να πλανήσει η δυνατόν και τους εκλεκτούς το είπε ο Χριστός γι’αυτό φοβόταν ο μέγας Βασίλειος ,
και αν φοβόταν ένας μέγας Βασίλειος τι πρέπει να πούμε εμείς σήμερα φίλοι μου .
ο Θεός να μας βοηθά!

Last edited by raimon on 13 Dec 2009, 19:35, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject: Re: Η αίρεση του 2012
Unread postPosted: 22 Jan 2009, 21:26 
Master Member
Master Member

Has thanked: 54 time
Have thanks: 74 time
ΑΝ Ο ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΙΠΕ Κύριε μην με αφήσεις να ζήσω στα χρόνια του Αντιχρίστου γιατί φοβάμαι μήπως σε αρνηθώ και εγώ , ΤΌΤΕ ΤΙ ΝΑΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ !
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ 2012 ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΑΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ .
ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΩΡΑ !
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ 2012 .

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 21:36 
Moderator
Moderator

Has thanked: 135 time
Have thanks: 244 time
Και οι Κινέζοι, με το ημερολόγιο Ι τσι, που ξεκινά το 3500 π.χ. και τελειώνει ακριβώς το 2012.

Ο Πίνδαρος αναφέρει για τους μυημένους στα Μυστήρια των Καβείρων:
Ευτυχής εκείνος ο οποίος αφού είδε αυτό το θέαμα, κατέρχεται στα βάθη της Γης. Γνωρίζει το τέλος της ζωής, γνωρίζει την Θεία πηγή.

Profile  

Unread postPosted: 22 Jan 2009, 22:47 
Editor
Editor

:hmm:

Last edited by raimon on 13 Dec 2009, 19:28, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 01:22 
Moderator
Moderator

Has thanked: 302 time
Have thanks: 167 time
Raimon πολυ ωραια τα ειπες κατα την γνωμη μου. :o :o :o

Ερευνα υπομονη προσευχη και ψυχραιμια θα προτινω, με οποια σερα θελετε. :mad: :evil:

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 07:43 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Υπάρχει λάθος χρονολόγηση το έχουμε ξαναπεί, σήμερα έχουμε 2014-2015 κανονικά και το κρύβουν και αυτό από τον κόσμο. Θεωρίες περί 2012 μόνο παγκοσμιοποιητές εξυπηρετούν και τίποτε άλλο.

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 10:37 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 16 time
3 χρονακια μεινανε...........δεν ειναι πολλα!! :lol:

Και γω ειμαι υπερ της κρυμμενης πραγματικης χρονολογησης παντως!!!

-="Ελλην" σημαίνει Φώς καί Πνεύμα. Σημαίνει Ανθρωπος καί Εξανθρωπιστής. Σημαίνει Αρετή καί Κάλος κι Ανδρεία. Σημαίνει Ελευθερία καί Δίκαιον καί σεβασμό Ετεροδόξων. "Ελλην" σημαίνει Αρμονία καί Ηθος καί Ερως γιά τήν Φύση καί τόν Κόσμο. Βαρύ τό φορτίο τής κληρονομιάς ενός τέτοιου ονόματος καί λίγοι έχουν τό δικαίωμα νά τό φέρουν.''=-

-="ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.''=-

-=BOYS DONT FORGET THAT BEST YOUR POST COUNT THE BIGGER YOUR PENIS GETS=-

Image
Image

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 18:56 
Administrator
Administrator

Has thanked: 119 time
Have thanks: 232 time
Highscores: 9
raimon wrote:
Sorry: από την Διοικητική Ομάδα του forum για την λάθος Ενότητα (Μεγάλοι Πολιτισμοί) παρακαλώ τους Μοderators να το μεταφέρουν όπου θέλουν. :cry:

Το 'πες κι έγινε φίλε raimon!! :cool:

καί τα γόνατά τους θα λυγίσουν,
οι τρανοί σου
καί θα γίνουν των ραγιάδων
οι ραγιάδες...

Κωστής Παλαμάς
«Ο Δωδεκάλογος του Γύφτου»

Profile  

Unread postPosted: 23 Jan 2009, 21:11 
Power Poster
Power Poster

Have thanks: 2 time
Έχεις ανακατέψει ανεπιτυχώς πολλές πληροφορίες με τρόπο πρόχειρο -αποτέλεσμα ημιμάθειας ή καλύτερα πραγματικής άγνοιας για το θέμα-, ωραία τα λες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, όμως κάπου την πάτησες. Διάβασε τι έγραψες...

raimon wrote:
Από την εποχή των αποστόλων υπάρχουν αυτού του είδους οι άνθρωποι και ψευδοδιδάσκαλοι και πλανούν των κόσμο , πίσω από του αποστόλους ακολουθούσαν οι ψευδοδιδάσκαλοι και κήρυτταν ότι πλησίασε η ημέρα του Κυρίου και έρχεται από στιγμή σε στιγμή

Εδώ, αναφέρεις ότι εκείνοι που έλεγαν ότι ''πλησίασε η ημέρα και έρχεται από στιγμή σε στιγμή'' είναι ''ψευδοδιδάσκαλοι'' και ''πλανούν τον κόσμο'', ενώ όπως μπορείς να δεις στα ''Ευαγγέλια'' αυτό το έλεγε και ο ''Πρόδρομος'' / ''Βαπτιστής'': ''μετανοείτε, ήγγικεν η ώρα της βασιλείας των ουρανών'', και στην ''Αποκάλυψη'' ο ''Χριστός'' φέρεται να λέει ''Έρχομαι ταχύ'' δηλαδή ''Έρχομαι πολύ γρήγορα'', και το υποστήριξαν και πολλοί άλλοι ''άγιοι''. Ισχύουν και για εκείνους κατά τη γνώμη σου οι χαρακτηρισμοί που έδωσες; Δε νομίζω. Συνεπώς, μήπως έχεις μπερδέψει ορισμένα πράγματα και υπάρχει κάποια συναισθηματική / ψυχολογική φόρτιση με διανοητική σύγχυση; Γιατι σε βλέπω να κατηγορείς την πληροφορία ότι ''είναι κοντά'', δηλαδή κατηγορείς αυτό ακριβώς που γράφουν τα βιβλία στα οποία πιστεύεις.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis

Profile  

Unread postPosted: 24 Jan 2009, 01:14 
Editor
Editor

Παρακαλώ κ. Ίκαρε όταν απευθύνεσαι σε κάποιων και στα γραφόμενα του να τεκμηριώνεις πρώτα όσα διαβάζεις και μετά να τα σχολιάζεις
διότι παρουσιάζοντας εγώ τα όσα προείπα αποδεικνύεσαι εσύ ημιμαθείς που θέλεις να εντυπωσιάσεις και να μπερδέψεις και τους υπόλοιπους ,
και πάμε στο θέμα μας , ο Ιωαννης όταν λέγει ἐν δὲ ταῖς ἡμέραις ἐκείναις παραγίνεται Ἰωάννης ὁ βαπτιστὴς κηρύσσων ἐν τῇ ἐρήμῳ τῆς Ἰουδαίας λέγων μετανοεῖτε ἤγγικεν γὰρ ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν.
δεν εννοεί ότι θα γίνει από στιγμή σε στιγμή η δευτέρα παρουσία φυσικά , αλλά ότι έστω και τα 2000 χρόνια που έχουν περάσει δεν είναι τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα. Και προχωρώ στο θέμα των ψευδοδιδασκάλων και σε παραπέμπω στον Παύλο (β Θεσσαλονικείς) για να δεις τους ψευδοδιδασκάλους .
Β ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ 2
Ἐρωτῶμεν δὲ ὑμᾶς, ἀδελφοί, ὑπὲρ τῆς παρουσίας τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ καὶ ἡμῶν ἐπισυναγωγῆς ἐπ᾿ αὐτόν, Σας παρακαλούμεν δε, αδελφοί, ως προς την Δευτέραν Παρουσίαν του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και της συγκεντρώσεως ημών πλησίον του, εἰς τὸ μὴ ταχέως σαλευθῆναι ὑμᾶς ἀπὸ τοῦ νοὸς μήτε θροεῖσθαι μήτε διὰ πνεύματος μήτε διὰ λόγου μήτε δι᾿ ἐπιστολῆς ὡς δι᾿ ἡμῶν, ὡς ὅτι ἐνέστηκεν ἡ ἡμέρα τοῦ Χριστοῦ.
( να μη συναρπασθήτε ταχέως και σαλευθήτε από την λογικήν και αντικειμενικήν σκέψιν του νου σας ούτε να ταράσσεσθε και ανησυχήτε ούτε από προφητικόν τάχα χάρισμα του πνεύματος, ούτε από λόγον ούτε από επιστολήν, δια τα οποία θα προσπαθήσουν να σας πείσουν, ότι τάχα προέρχονται από ημάς και δια των οποίων σας ειδοποιούμεν τάχα ημείς, ότι έχει φθάσει η ημέρα του Χριστού.)
Β Θεσ. 2,3 μή τις ὑμᾶς ἐξαπατήσῃ κατὰ μηδένα τρόπον· ὅτι ἐὰν μὴ ἔλθῃ ἡ ἀποστασία πρῶτον καὶ ἀποκαλυφθῇ ὁ ἄνθρωπος τῆς ἁμαρτίας, ὁ υἱὸς τῆς ἀπωλείας,
( Λαβετε τα μέτρα σας να μη σας εξαπατήση κανείς κατά κανένα τρόπον διότι η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου δεν θα έλθη, εάν προηγουμένως δεν έλθη η αποσκίρτησις πολλών από την πίστιν η αποστασία δηλαδή συνέπεια της σκληρύνσεώς των εξ αιτίας των αμαρτιών των και δεν φανερωθή ο άνθρωπος, ο κατ' εξοχήν αμαρτωλός και υποκινητής προς κάθε αμαρτίαν, ο υιός της απωλείας,)
βλέπουμε να δέχεται και η εκκλησία της Θεσσαλονίκης. Ο Παύλος γράφει τη Β' Θεσσαλονικείς προσπαθώντας να τους προφυλάξει από τα πνεύματα της πλάνης, να τους υπενθυμίσει τη σωστή διδασκαλία και παράλληλα, δίνει σ' εμάς μία πολύ καθαρή εικόνα για το είδος της επίθεσης που έχει να αντιμετωπίσει και η σημερινή εκκλησία.
Β' ΘΕΣ. β':1-4 - "Σας παρακαλούμε δε, αδελφοί, περί της παρουσίας του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, και της εις Αυτόν επισυνάξεως ημών, να μην σαλευθήτε ταχέως από του φρονήματός σας, μηδέ να θορυβήσθε, ΜΗΤΕ ΔΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, μήτε διά λόγου, μήτε δι' επιστολής ως γραφομένης υφ' ημών, ότι τάχα επλησίασεν η ημέρα του Χριστού. Ας μη σας εξαπατήση τις κατ' ουδένα τρόπο, διότι δεν θέλει ελθεί η ημέρα εκείνη, εάν δεν έλθει πρώτον η αποστασία, και αποκαλυφθή ο άνθρωπος της αμαρτίας, ο υιός της απωλείας, ο αντικείμενος και υπεραιρόμενος εναντίον εις πάντα λεγόμενον θεόν ή σέβασμα, ώστε να καθίσει εις τον ναόν του Θεού ως Θεός, αποδεικνύων εαυτόν ότι είναι θεός."
Όλη αυτή τη μελετημένη επίθεση κατά της εκκλησίας ο Παύλος λίγο παρακάτω στο 7ο εδάφιο την ονομάζει "μυστήριον της ανομίας". Από τις πρώτες μέρες της εκκλησίας ο πονηρός εργάζεται ακατάπαυστα, ώστε να φέρει σε πέρας ένα δικό του σχέδιο, το οποίο θα κορυφωθεί στις μέρες μας. Είναι μία απάτη που θα ξεγελάσει και θα εξαπατήσει πολλούς χριστιανούς και γι' αυτό του δίνει το χαρακτηρισμό "μυστήριο". Όλη αυτή την επίθεση του εχθρού ο Λόγος του Θεού την ονομάζει επίσης "ενέργεια πλάνης" και είναι κάτι που ο Θεός "θέλει πέμψει επ' αυτούς"
Και ο Ιησούς καθώς δίδασκε τους μαθητές τα γεγονότα των τελευταίων ημερών εφιστούσε την προσοχή σε όλη τη διάρκεια της ομιλίας του για την πλάνη που θα κυριαρχήσει στις μέρες αυτές.
ΜΑΤΘ. κδ':11,24 - "Και πολλοί ψευδοπροφήται θέλουσιν εγερθή, και πλανήσει πολλούς."
"Διότι θέλουσι εγερθή ψευδόχριστοι, και ψευδοπροφήται, και θέλουσι δείξει σημεία μεγάλα και τέρατα, ώστε να πλανήσωσι, ει δυνατόν, και τους εκλεκτούς.

Λοιπόν εγώ είμαι ημιμαθεις ; η εσύ αδιάβαστος ? :bigthink: :evil:

Profile  

Unread postPosted: 24 Jan 2009, 02:29 
Power Poster
Power Poster

Αυτά τα οποία έγραψες μου είναι γνωστά.

Όμως όπως προείπαμε, ήδη ο ''Πρόδρομος'' / ''Βαπτιστής'' με το ''Μετανοείτε Ήγγικεν γαρ η ώρα της Βασιλείας των Ουρανών'', να μετανοήσουν τους έλεγε, γιατι ήρθε -ήδη- η ώρα. Την οποία, εννοούσε επί των ημερών του.

Συνεπώς όλοι οι επόμενοι, νομιμοποιούνται να πιστεύουν ότι ''η ώρα'', είναι στο δικό τους ΤΩΡΑ -όπως συνέχισαν να λένε ''μετανοείτε κλπ'' και άλλοι ''άγιοι'' και ''πιστοί''-, και να ορίζουν και χρονολογίες,... αναλόγως των συμπερασμάτων τους.

Μην κατηγορείς δηλαδή κάποιους που προσπαθούν να εντοπίσουν το ακριβές χρονικό σημείο, εφόσον μεγάλοι ''άγιοι'' και ο ''Χριστός'' έλεγαν ''η ώρα έχει έρθει'', ήδη από τότε.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩

Profile  

Unread postPosted: 24 Jan 2009, 14:01 
Editor
Editor

Ίκαρε, γνώριζε ότι ο Θεός είναι άχρονος και υπάρχει μέσα στον χρόνο , μαζί παρελθόν, παρόν, και μέλλον , από την στιγμή της δημιουργίας έως και της συντέλειας είναι μια στιγμή,η ίδια στιγμή για τον Θεό , το ίδιο ισχύει κατά κάποιον τρόπο και για το ύψους της αγιότητας του Ιωάννου του προδρόμου και τους αγίους ,
δεν είναι τίποτα σου ξαναλέω τα 2000 χρόνια η και τα δέκα χιλιάδες χρόνια για τον Θεό, και τους αγίους που ζουν τη βασιλεία του Θεού από την ζωή τους εδώ στην Γη.
Είναι βλασφημία να λες για για τον μεγαλύτερο προφήτη και άγιο της εκκλησίας μας όταν κήρυττε στην έρημο , ότι πλησίασε η βασιλεία του Θεού αλλά έπεσε έξω στης προβλέψεις του .
Τα δισεκατομιρια του κόσμου από την εποχή του Χριστού που έζησαν στην Γη, γνώριζαν και γνωρίζομε ότι η αποστολή του προδρόμου ήταν να προετοιμάσει τον δρόμο του Χριστού στη Γη ,
πιστεύω ότι είσαι ο πρώτος που λέγει ότι ο Ίωάννης ο πρόδρομος έπεσε έξω στης προφητείες του η έλεγε ψέματα στον κόσμο .

Profile  

Unread postPosted: 24 Jan 2009, 19:45 
Power Poster
Power Poster

Εγώ δεν είπα κάτι εναντίον του προσώπου αυτού. Εσύ είσαι που λες ''ψευδοπροφήτες'' αυτούς που προσπάθησαν στο παρελθόν να εντοπίσουν το ακριβές ''χρονικό'' σημείο. Εγώ δεν τους λέω έτσι, αλλά τους χαρακτηρίζω απλώς ''εσφαλμένους'' ως προς το συγκεκριμένο συμπέρασμά τους.

Σχετικά με την Αληθή αντίληψη ''χρόνου'', συμφωνούμε ότι δεν είναι όπως τον αντιλαμβάνονται οι υλικοί εγκέφαλοι. Στα ''Θεία Πεδία'' δεν υφίσταται ''χρόνος'' αλλά ''Αιών''. Όχι υπό την έννοια του αιώνα ''εκατό ετών'', αλλά υπό την έννοια της ''Αιωνιότητας''.

✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩

Profile  

Unread postPosted: 24 Jan 2009, 21:14 
Guest
Guest

Πραγματικά ακούγονται διάφορα και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο κόσμος να μπερδεύετε τόσο πολύ , που στο τέλος θα πάψει να ενδιαφέρετε γιατί όλα θα του φαίνονται αναξιόπιστα . Μία είναι η αλήθεια , για όσους πιστεύουν πραγματικά στον Θεό ...Ο Χριστός όταν μιλάει στους μαθητές του σχετικά με την δευτέρα παρουσία ,απάντησε : Τo Χρόνο δεν τον ξέρει κανείς, ούτε εγώ, παρά μόνον ο Πατήρ μου!
Μήπως κάποιοι κατά καιρούς θέλουν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο?

Ας μην ξεχνάμε, πως μετά το τέλος του κατακλυσμού, ο Θεός έδωσε σημείο για να φανερώσει την νέα συνθήκη της ειρήνης με τον άνθρωπο. Και το σημείο αυτό είναι το ουράνιο τόξο. «Το τόξον μου», είπε, «τίθημι εν τη νεφέλη και έσται εις σημείον διαθήκης ανά μέσον εμού και της γης» (Γεν. 9,13).

Το νέο ουράνιο τόξο, αναγγέλλει την νέα εποχή, την εποχή της χάριτος και της ειρήνης του πλάσματος με τον Πλάστη, του δημιουργήματος με τον Δημιουργό, του ανθρώπου με τον Θεό.

Ο Θεός μας αγαπάει, ο άνθρωπος όμως από την αχαριστία του και τη πλεονεξία του ,την αμφισβητεί...και αυτοκαταστρέφεται. Φίλοι μου αυτή είναι η αλήθεια.

Profile  

Unread postPosted: 25 Jan 2009, 11:33 
Webmaster
Webmaster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 151 time
Highscores: 3
Συμφωνώ απολύτως.
Ας μην ξεχνάμε οτι ως άνθρωποι προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε το ουράνιο με γήινη λογική και εδω φαίνεται το σκοτάδι κάποιον που "ερμηνεύουν" είτε είναι θεολόγοι είτε επιστήμονες.
Πως γίνεται να προσδιορίσεις χρονικά το ουράνιο άχρονο;
Όσοι το προσπαθούν γελοιοποιούνται κάθε φορά που τους βλέπω σε εκπομπές να το παίζουν ειδήμονες. Τουλάχιστον εγώ γελάω μαζί τους και δεν μπαίνω καν στον κόπο να τους μεταπείσω.

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 25 Jan 2009, 23:08 
Member
Member

Has thanked: 3 time
Have thanks: 1 time
Αφού δεχόμαστε ότι τα κείμενα των προφητών είναι θεόπνευστα, δεν μπορούμε παρά να παραδεχθούμε ότι το περιεχόμενό τους αφορά γεγονότα αληθή που αφορούν το μέλλον, αφού είναι προφητικά.
Στην αποκάλυψή του ο Ιωάννης, λέει:
α.3 «Μακάριος ο αναγιγνώσκων, και οι ακούοντες τους λόγους της προφητείας, και φυλάττοντες τα γεγραμμένα εν αυτή· διότι ο καιρός είναι πλησίον.»
και απευθύνεται στις επτά εκκλησίες. Φυσιολογικά ο Κύριός μας παρουσιάζει τις επτά εκκλησίες της Ασίας για να εξετάσουμε ο καθένας μας την παρούσα κατάστασή μας και να διορθώσουμε την οδό μας, πριν έρθει. Στην καθεμιά Εκκλησία μπορεί να ανακαλύψουμε και τη δική μας Εκκλησία, τα δικά μας ελαττώματα και να μετανοήσουμε. Δεν θα σας αναφέρω τα παραπτώματά τους, παρά μόνον τις προτροπές ….
ΑΠΟΚ γ.2 «Γίνου άγρυπνος, και στήριξον τα λοιπά τα οποία μέλλουσι να αποθάνωσι• διότι δεν εύρηκα τα έργα σου τέλεια ενώπιον του Θεού. 3 Ενθυμού λοιπόν πως έλαβες και ήκουσας, και φύλαττε αυτά, και μετανόησον• εάν λοιπόν δεν αγρυπνήσης, θέλω ελθεί επι σε ως κλέπτης, και δεν θέλεις γνωρίσει ποίαν ώραν θέλω ελθεί επί σε.»
Ως κλέπτης λοιπόν θα έλθει ο Κύριος δια την κρίσιν, αν δεν φυλάξουμε τον Λόγο του τον οποίο ΛΑΒΑΜΕ… καμία προειδοποίηση για τους μη τηρούντες τον Λόγο του…
Όσο για τους πιστούς… αυτοί δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, αφού τους διαμυνύει:
ΑΠΟΚ γ.10 «Επειδή εφύλαξας τον λόγον της υπομονής μου, και εγώ θέλω σε φυλάξει εκ της ώρας του πειρασμού ήτις μέλλει να έλθῃ επί της οικουμένης όλης, διά να δοκιμάσῃ τους κατοι¬κούντας επὶ της γης.»
Άποψή μου λοιπόν, είναι ότι τα κείμενα των προφητειών, μας προειδοποιούν για τα δεινά που θα περάσει η ανθρωπότητα κατά τη διάρκεια της βασιλείας του αντίχριστου, χωρίς εμείς (ως αμαρτωλοί) να είμαστε ικανοί να γνωρίζουμε πότε θα λάβει χώρα αυτό το γεγονός.
Θα πρέπει να προετοιμάζουμε αδιαλείπτως τους εαυτούς μας, σαν να ήταν η αυριανή η κρίσιμη ημέρα, αφού ο καιρός είναι πλησίον.
Ποιος ο λόγος λοιπόν να προσπαθεί ο άνθρωπος να προσδιορίσει χρονικά την ημέρα της κρίσης? Και γιατί? Για να γνωρίζει μέχρι πότε έχει περιθώριο να…. αμαρτάνει…?
Μααα.. αυτό είναι..ζαβολιά… Και ξέρουμε ποιος είναι ο Μέγας ζαβολιάρης!
Ας μην πλανόμαστε λοιπόν με διακηρύξεις του τύπου «την τάδε ημέρα, του τάδε μήνα… θα πέσει φωτιά να μας κάψει...», και ας επικεντρωθούμε στην προσπάθεια της τήρησης του Λόγου Του ΣΗΜΕΡΑ.
Θα πρέπει όμως να παραδεχθούμε ότι πολλοί «χλιαρή τι πίστη» Χριστιανοί, ωφελούνται από αυτού του είδους τις προβλέψεις, αφού συνειδητοποιούν το σοβαρό και επείγων της κατάστασης, μετανοούν και συμμορφώνονται στην μελέτη και την εφαρμογή του Λόγου Του.
Αν τώρα απογοητευτούν από την μη εκπλήρωση του ποθούμενου, στον προβλεπόμενο χρόνο και… ξανακυλήσουν… τότε μάλλον η μετάνοιά τους δεν ήταν και τόσο ειλικρινής αλλά και η μελέτη τους ανεπαρκής.
Ας μην ξεχνάμε τα λεγόμενα στο κατά Μάρκον Ευαγγέλιο,
ιγ 32 « ΠΕΡΙ ΔΕ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΟΥΔΕΙΣ ΓΙΝΩΣΚΕΙ ΟΥΔΕ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΟΙ ΕΝ ΟΥΡΑΝΩ ΟΥΔΕ Ο ΥΙΟΣ ΕΙΜΗ Ο ΠΑΤΗΡ 33 ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΑΓΡΥΠΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ»

Profile  

Unread postPosted: 25 Jan 2009, 23:16 
Webmaster
Webmaster

Ωραία διατύπωση :shock:

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 02 Mar 2009, 22:02 
Member
Member

Argonaut wrote:
3 χρονακια μεινανε...........δεν ειναι πολλα!! :lol:

Ακριβώς, αντε να τελειώνουμε γιατί βαρέθηκα το θέμα.
Και αν ισχύει το 20% από όσα ακούμε για το 2012 (ανανέωση της Γης κλπ), δε θα είναι άσχημα
Να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο επιτέλους.

Profile  

Unread postPosted: 03 Mar 2009, 10:28 
Webmaster
Webmaster

Το 2000 ήταν η ημερομηνία όπου ο Διεθνής Σιωνισμός των 300 θα αυτοανακηρυσσόταν ως ο κυρίαρχος του κόσμου τούτου. Βέβαια αυτό δεν θα γίνει ποτέ μιας και τα σχέδια του Θεού είναι τα ακριβώς αντίθετα του Εωσφόρου και των ακολουθούντων αυτόν. Τώρα βρήκαν την καραμέλα του 2012, οτι κάτι θα συμβεί κ.τ.λ. διότι απλούστατα μετέθεσαν τα σχέδιά τους για μια ακόμα 12ετία, όσες και οι φυλές του Ισραήλ.
Τα νούμερα ήταν πάντα συμβολικά και υψίστης σημασίας για τους ραβίνους της νέας εποχής και επειδή τον κόσμο τον διακατέχει η προκατάληψη, ένα στρογγυλό νούμερο με πολλούς συμβολισμούς δίδει την απαραίτητη αίγλη στα σχέδιά των.
Προσωπικά πιστεύω οτι τίποτα δεν πρόκειται να συμβεί, πέραν του όι ο κόσμος ξυπνάει και αυτοί δεν θα έχουν στο τέλος που να κρυφτούν!

Truth

Image

Profile  

Unread postPosted: 03 Mar 2009, 10:52 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
oceangr2 wrote:
1)...τα σχέδια του Θεού είναι τα ακριβώς αντίθετα του Εωσφόρου και των ακολουθούντων αυτόν....

2)...πέραν του το ότι ο κόσμος ξυπνάει και αυτοί δεν θα έχουν στο τέλος που να κρυφτούν!...

Oceangr2, συμφωνώ με το πρώτο μέρος των λεγόμενών σου,
αλλά στο δεύτερο αν και θα το επιθυμούσα απ' ότι ξέρουμε από τον γέροντα Πα'ί'σιο όταν θα έρθει η στιγμή "να μην γυρίσουμε να πάρουμε ουτε το πανωφόρι μας", τόσο κρίσημα θα είναι και τα δευτερόλεπτα!, (και από άλλες προφητείες του). Αυτό "μάλλον" σημαίνει, οτι οι απλοί οι άνθρωποι θα δεχτούν το πλήγμα και όχι το κακό, στην αρχή τουλάχιστον.
Το οτι ο κόσμος ξυπνάει, πολύ δύσκολα μπορώ να περάσω κάποια μυνήματα , δεν αποκλλείω βέβαια να κάνω κάποια λάθη εγώ, αλλά...!
Φυσικά, πράγματι στο τέλος ..."δεν θα έχουν που να κρυφτούν"... αλλά, αυτό στο "τέλος"!

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 50 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next