Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 48 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Ξεπαραμυθιαζοντας τα κομματα
Unread postPosted: 13 Jun 2012, 08:57 
Editor
Editor

Has thanked: 255 time
Have thanks: 396 time
Επειδη οι εκλογες πλησιαζουν και επειδη το καθε κομμα λεει τα δικα του, διαβαστε το ακολουθο αρθρο για να καταλαβετε το μεγεθος της κοροιδιας απο τα δυο αντιμνημονιακα κομματα, Συριζα και Ανεξαρτητους Ελληνες.

Ειδικα για τον φουκαρα τον Καμμενο που πελαγοδρομει τελευταια, θα ηθελα να του υπενθυμισω οτι η Κυπρος εχει λυσει το προβλημα της ΑΟΖ, εχει βρει και εκμεταλλευεται σημαντικα κοιτασματα, εχει μια Αγγλικη νοοτροπια και διοικηση Δημοσιου (που ειναι ημερα με νυχτα σε σχεση με εμας) και ειναι μια απο τις κορυφαιες χωρες σε προσελκυση επενδυτων (κυριως Ρωσων) με εταιρικο φορο 10%(!!!).

Προσφυγή στο μηχανισμό στήριξης εξετάζει η Κύπρος.

Το ενδεχόμενο προσφυγής στο μηχανισμό στήριξης της ΕΕ εξετάζει η Λευκωσία, όπως παραδέχθηκε ο Κύπριος υπουργός Οικονομικών Βάσος Σιαρλή, μιλώντας αργά χθες το βράδυ σε τηλεοπτική εκπομπή του ΡΙΚ.

Ο κ. Σιαρλή διευκρίνισε ότι οι αποφάσεις θα ληφθούν μέχρι τις 30 Ιουνίου, ενώ επισήμανε ότι κανένας δεν δίδει δάνεια χωρίς όρους.

Ο Κύπριος υπουργός διαβεβαίωσε πάντως ότι αν η Κύπρος θα ζητήσει στήριξη, οι όροι δεν θα είναι οδυνηροί, όπως, υποστηρίζουν μερικοί, αφού το δημόσιο χρέος φθάνει το 71% και το δημοσιονομικό έλλειμμα το 2013 θα είναι 2,5%, που είναι από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη.

Η επιλογή σύναψης δανείου από τρίτη χώρα δεν είναι απομακρυσμένη, ανέφερε και πρόσθεσε ότι αναζητούνται 1,8 δισ. ευρώ για την ανακεφαλαιοποίηση της Λαϊκής Τράπεζας

Εξάλλου, στη διάρκεια δείπνου, που διοργάνωσε ο Κυπρο-Ρωσικός Επιχειρηματικός Σύνδεσμος, ο Κύπριος υπουργός Οικονομικών δήλωσε ότι η κυπριακή οικονομία έχει αποδείξει την ικανότητά της να αντιμετωπίζει επιτυχώς τις προκλήσεις, όπως φαίνεται από τις αποδόσεις της στη διάρκεια του τρέχοντος δυσμενούς οικονομικού κλίματος.

Είπε επίσης ότι η Λευκωσία καταβάλλει προσπάθειες και θα πράξει ό,τι μπορεί για να μην αλλάξει το ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς για τις εταιρείες στην Κύπρο, η οποία -τόνισε- είναι σε θέση να διαφυλάξει τον εταιρικό φόρο στο 10%.

Εν τω μεταξύ στην υποβάθμιση του αξιόχρεου δύο κυπριακών τραπεζών κατά μία βαθμίδα, προχώρησε ο οίκος αξιολόγησης Moody's επικαλούμενος αυξημένο κίνδυνο εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη.

Συγκεκριμένα, ο οίκος υποβάθμισε το αξιόχρεο της Τράπεζας Κύπρου και της Ελληνικής Τράπεζας από Β1 σε Β2, θέτοντας παράλληλα υπό παρακολούθηση τη Λαϊκή, με ενδεχόμενο υποβάθμισης και της δικής της αξιολόγησης.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2193142

Ο χρόνος φέρνει στο φως την αλήθεια - Μένανδρος.

Profile  

Post subject: Re: Ξεπαραμυθιαζοντας τα κομματα
Unread postPosted: 13 Jun 2012, 09:54 
Master Member
Master Member

Has thanked: 34 time
Have thanks: 54 time
@alphabet δεν ξέρω γιατί αλλά τελευταία αρχίζω να συγκλίνω... προς τις απόψεις σου αν και...

δεν πρόκειται να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ/ΝΔ αλλα "Καμμένο" - αν και δεν μου γεμίζει το μάτι... σίγουρα είναι λιγότερο ακίνδυνος στα Εθνικά Θέματα από τον Σύριζα..

Πλέον έχω καταλήξει στο εξής: να ψηφίσω κάποιον όχι για να βγάλει την χώρα από την κρίση (το τέλμα) αλλά για να κάνει λιγότερο "κακό"...

απο την οικονομική κρίση δεν πρόκειται να βγούμε... τουλάχιστον 2-3 χρόνια ... το μόνο σίγουρο..

Πλέον... ένα κόμμα ΑΝΤΙ-ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ έστω ΑΝΤΙ-ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (τωρινού) θα με αντιπροσώπευε... προσωπικά..

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 09:55 
Master Member
Master Member

πώ πώ πόσα ορθογραφικά έκανα... πάει τον "έκαψα" τον εγκέφαλο μου! [email protected] τα PC μου μέσα...!

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 11:38 
Editor
Editor

CyberDreamer wrote:
@alphabet δεν ξέρω γιατί αλλά τελευταία αρχίζω να συγκλίνω... προς τις απόψεις σου αν και...

δεν πρόκειται να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ/ΝΔ αλλα "Καμμένο" - αν και δεν μου γεμίζει το μάτι... σίγουρα είναι λιγότερο ακίνδυνος στα Εθνικά Θέματα από τον Σύριζα..

Πλέον έχω καταλήξει στο εξής: να ψηφίσω κάποιον όχι για να βγάλει την χώρα από την κρίση (το τέλμα) αλλά για να κάνει λιγότερο "κακό"...

απο την οικονομική κρίση δεν πρόκειται να βγούμε... τουλάχιστον 2-3 χρόνια ... το μόνο σίγουρο..

Πλέον... ένα κόμμα ΑΝΤΙ-ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ έστω ΑΝΤΙ-ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (τωρινού) θα με αντιπροσώπευε... προσωπικά..

Φιλε cyberdreamer, δεν μπορουσες να το πεις καλυτερα. Αυτος που θα κανει το λιγοτερο κακο.

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σκεφτουμε λογικα και ρεαλιστικα. Το μνημονιο δεν μπορει να καταγγελθει. Αν το καταγγειλουμε, οχι μονο δεν θα παρουμε αλλα χρηματα, αλλα υπαρχει περιπτωση να μας ζητησουν πισω και οσα εχουμε παρει. Το οτι οι "ξενοι" μπλοφαρουν, ειναι ρωσικη ρουλεττα, με την διαφορα οτι το πιστολι εχει 5 πραγματικες σφαιρες και μια ασφαιρη. Η ανοχη των Ευρωπαιων σε μια χωρα που δεν παραγει τιποτα και θελει να ζει με αιωνια δανεικα, καποια στιγμη θα εξαντληθει. Ειναι και αυτοι υπολογοι στους φορολουμενους τους. Και αν δεν μας διωξουν αμεσως, θα το ζητησουν συντομα οι πολιτες της καθε Ευρωπαικης χωρας. Δεν ειναι δυνατον η Ισπανια και η Ιταλια να δανειζονται με 6-7% και να μας δανειζουν με 2.5%.

Πρεπει, παντα κατα την γνωμη μου, να ψηφισουμε αλλαγες στο μνημονιο. Να βγαλουμε οσες περισσοτερες επιβαρυνσεις απο τον λαο που μονο μιζερια και υφεση φερνουν στη χωρα μας. Αλλα το κυριοτερο ειναι να οργανωθουμε σαν κρατος. Να εφαρμοζονται οι νομοι για ολους. Να καταργηθουν οι νομοι περι ευθυνης υπουργων. Να φυλαμε τα συνορα μας αποτελεσματικα απο μεταναστες. Και τελος, το ενα απο τα πλεον βασικα να ανεβασουμε την παραγωγη μας, αλλοιως θα πρεπει μονιμα να ζουμε με δανεικα, ή με μια συνεχως υποτιμημενη δραχμη, που θα ειναι κολαφος για την ζωη των Ελληνων.

Δυστυχως εγω προσωπικα αποφασισα μετα σκληρη σκεψη και λογω των ιδιαζουσων περιστασεων, οτι το μονο κομμα που μπορει να κανει το λιγοτερο κακο ειναι η ΝΔ. Και ντρεπομαι λιγο για αυτο γιατι ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου οτι δεν προκειται να ψηφισω ενα απο τα δυο πρωην μεγαλα κομματα. Αλλα μπροστα σε αυτα που βλεπω και ακουω .....

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 12:24 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Alphabet, είπες οτι, "πρεπει να σκεφτουμε λογικα και ρεαλιστικα".
Το κόμμα που αποφάσισες να ψηφίσεις, είναι μάλλον από "διαφορετική διάσταση", αν το συγκρίνω με τις δικές μου σκέψεις και δεδομένα, όσον αφορά το "λογικά και ρεαλιστικά"! :cool:

Όπως πάνε τα πράγματα, σύντομα θα διαλυθεί η ένωση. Τώρα το πότε, μόνο αυτοί το γνωρίζουν.
Οπότε με τα λίγα καλούδια τα οποία παράγουμε, αλλά και τα υπόλοιπα τα οποία μπορούμε να αρχίσουμε να παράγουμε, μπορούμε να επιιζήσουμε και να αναγεννηθούμε, δημιουργώντας ένα νέο κύμα. στην Ευρώπη!

Τώρα θα μου πείς αυτές είναι απόψεις του Καζάκη, ο οποίος δεν ξέρουμε ποιανού συμφέροντα εξυπηρετεί!
Έχω ακούσει κι άλλους οικονομολόγους και μάλιστα ο Σύριζα και οι Ανεξάρτητοι έλληνες "δανείστηκαν", αρκετές από τις απόψεις του τον τελευταίο χρόνο.
Δεν κάνω προπαγάνδα. Απλά προτείνω να ρίξετε μία ματιά σε αυτά που λέει(στην "υπογραφή μου" έχω παραθέσει κάποιες χαρακτηριστικές συζητήσεις και ομιλίες του).
Τίποτα παραπάνω.
Μετά μπορείτε να κρίνετε!

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 12:45 
Editor
Editor

Θα το ακουσω Dennis με την πρωτη ευκαιρια. Δεν εχω ηχο στο γραφειο.

Τωρα το οτι θα διαλυθει η ΕΕ, αυτο δεν μπορει να το ξερει κανενας. Και ο κοσμος ολος μπορει να διαλυθει και να ξαναφτιαχτει μετα απο ενα πυρηνικο πολεμο. Και τελος παντων εως οτου διαλυθει, μας ενοχλει να παιρνουμε οικονομικη βοηθεια ειτε με δανεια, ειτε με επιδοτησεις?

Για μενα το να γινουμε ηθελημενα χειροτεροι απο την Αλβανια του '70 και '80, δεν ειναι λυση. Ειναι σχιζοφρενικη αυτοκτονια.

Παραδειγμα: Μολις αγορασα 4 μικρες μπαταριες απο το περιπτερο. Τιμη €4.50. Δηλαδη 1530 δραχμες. Με μια υποτιμηση τουλαχιστον γυρω στο 60% η τιμη παει στις 2500 δρχ.
Οταν οι μισθοι θα ειναι στα πραγματικα επιπεδα των 100-150.000 δραχμων και το ενα γεμισμα ρεζερβουαρ θα φτανει τις 65.000 δραχμες, το θεωρεις αυτο λογικη και ρεαλιστικη λυση?
Θα αδειασει ολη η Ελλαδα. Μονο τα γεροντια θα μεινουν.

Υ.Γ. Πρεπει να τονισω οτι δεν συμφωνω σε ολα με την ΝΔ, ειδικα δε με τις προηγουμενες τακτικες της και τον τροπο που διακυβερνησε, ουτε την ειχα ψηφισει. Αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση για μενα, το μη χειρον ειναι βελτιστον.

Last edited by Alphabet on 13 Jun 2012, 12:53, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 12:51 
Master Member
Master Member

Τώρα alphabet το πήγες στην άλλη άκρη...

οι τιμές θα μειωθούν αναγκαστικά ! - και το παράδειγμα με την βενζίνη είναι ατυχές... το περισσότερο είναι φόροι...

και φυσικά... τα είδη πολυτελείας... π.χ. τα είδη τεχνολογίας θα πάνε στα ύψη !

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 12:59 
Editor
Editor

CyberDreamer wrote:
Τώρα alphabet το πήγες στην άλλη άκρη...

οι τιμές θα μειωθούν αναγκαστικά ! - και το παράδειγμα με την βενζίνη είναι ατυχές... το περισσότερο είναι φόροι...

και φυσικά... τα είδη πολυτελείας... π.χ. τα είδη τεχνολογίας θα πάνε στα ύψη !

Φιλε μου καλε, ειμαστε στην κριση σχεδον 2 χρονια. Εχεις δει καμμια μειωση τιμων? Οσοι εχουν θα περνανε καλα, οι υπολοιποι στα Ταρταρα.
Θα γινουμε σαν την Ρωσια που οι πρωην κομματικοι και νυν επιχειρηματιες περνανε ζωη και κοτα και ο κοσμακης πειναει.

Και επειδη η τιμη της βενζινης ειναι φοροι? Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα μειωσουν τους εμμεσους φορους που δεν εχουν πολυ μεγαλο αντικτυπο στην εικονα των κομματων?

Και τελος ποιος ο λογος οχι μονο να μειωσουμε κατα πολυ το βιωτικο μας επιπεδο, αλλα να πεινασουμε κιολας? Απο γινατι?

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 13:00 
Super Administrator
Super Administrator

Has thanked: 1137 time
Have thanks: 680 time
Highscores: 12
Alphabet, μακάρι "να τους τα παίρναμε" :), αλλά απ' οτι φαίνεται μας τα παίρνουνε. Το μεγαλύτερο μέρος των δανείων, καλύπτουν τα ψευτοπανωτόκια των ψευτοπανωτοκίων!
... και επιμένω στο οτι δεν το λέει μόνο ο Καζάκης με την ιδιότητα του οικονομολόγου, αλλά και άλλοι οικονομολόγοι, εκτός Ελλάδας.
Οι περισσότεροι -εντός-, ή είναι θεωρίκλες ή ανήκουν σε συμφέροντα ομίλων.
Θα με ρωτήσετε και λογικό είναι, πως γνωρίζω το ποιόν του;
Γι' αυτό το τοποθετώ εδώ, πρός έρευνα και προβληματισμό... μακριά από τους "καθημερινούς" προβαλλόμενους και δεδομένους του συστήματος.

Alphabet, όσο για την υποτίμηση του νομίσματος,
ο τύπος έχει τις δικές του απαντήσεις, στους συνδέσμους που έχω συνήψει στην υπογραφή μου.

Νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ.

Image

Truth

Ν. Λυγερός - Η στρατηγική ανάκαμψη της Ελλάδας
https://www.youtube.com/watch?v=JTtECrt3ZlE
Στηρίξτε την προσπάθεια ενημέρωσης

Μακριά
από κομματικούς σχηματισμούς.
Ρίξτε μία ματιά στους παρακάτω συνδέσμους!
Αξίζει την προσοχή σας:

- Το πλήρες σχέδιο Ε.ΠΑ.Μ. για έξοδο Ελλάδας από«κρίση»!
https://www.youtube.com/watch?v=3QOU9FMvQto

www.antistasitora.org
ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ
ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 13:06 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 133 time
Have thanks: 97 time
Highscores: 27
Θα συμφωνήσω με τον CyberDreamer.

Alphabet μην ψεχνάς τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ ο οποίος λέει ότι η Αγορά αυτορυθμίζετε.

Αν δεν συμφωνείς με αυτό τότε πρέπει να δούμε τί από τα δύο που λένε το ΠΑΣΟΚ & η Ν.Δ. δεν ισχύει.
Η δεν ισχύει ο ΚΑΝΟΝΑΣ της ΑΓΟΡΑΣ που οι ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ έφτιαξαν, ή δεν ισχύουν οι ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΕΣ με τις τιμές.

Δεν λέω ότι στην αρχή δεν θα είναι δύσκολα (θα είναι πάρα πολύ δύσκολα). Αλλά πολύ σύντομα (το πολύ κανένα δίμηνο) θα έρθει η ισορροπία. Και επίσης η έλλειψη κάποιον προϊόντων θα μας αναγκάσει (επιτέλους) να αρχίσουμε να παράγουμε δικά μας...

Είμαι Ελεύθερος

Ν. Καζαντζάκης

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 13:41 
Editor
Editor

Dennis, σιγουρα θα το κοιταξω.
Αν τα αγγλικα σου ειναι καλα, ριξε μια ματια σε αυτο γιατι ειναι πολυ μεγαλο να το μεταφρασω.
http://en.wikipedia.org/wiki/European_s ... ebt_crisis

Θα βαλω ενα μονο κειμενο.
"Σύμφωνα με την ιαπωνική χρηματοοικονομική εταιρεία Nomura η έξοδος θα οδηγήσει σε μια υποτίμηση 60% της νέας δραχμής. Οι αναλυτές της γαλλικής τράπεζας BNP Paribas πρόσθεσαν ότι η επίπτωση από την ελληνική έξοδο θα εξαλείψει 20% του ΑΕΠ στην Ελλάδα, θα φέρει την σχεση του δημόσιου χρέους προς το ΑΕΠ πάνω από 200% και ο πληθωρισμός θα φθάσει στα ύψη του 40% -50% (επιπλεον της υποτιμησης). Επίσης, η ελβετική τράπεζα UBS προειδοποίησε για υπερπληθωρισμό, υπερογκες αναλήψεις απο τράπεζες (ηδη εχουμε αναληψεις της ταξεως των 100-500 εκατ. την ΗΜΕΡΑ) και ακόμα πιθανοτητες για στρατιωτικά πραξικοπήματα μεχρι και εμφύλιο πόλεμο που θα μπορούσαν να πλήξουν εξοδο της χωρας απο το ευρω".

Κατα την γνωμη μου παντα αν θελουμε κυριολεκτικα να "φαμε το κεφαλι μας", ας ψηφισουμε αντιμνημονιακους, ετσι για να τιμωρησουμε οχι τα δυο πρωην μεγαλα κομματα, αλλα τους εαυτους μας, που σαν [email protected]@κες τους ψηφιζαμε αδιαμαρτυρητα παλια γιατι ειμαστε μεσα και εμεις στην λαμογια, στην λουφα και στην καλοπεραση ....με δανεικα.

Δυστυχως οι περισσοτεροι Ελληνες ψηφοφοροι, δεν εχουν την παραμικρη ιδεα του τι ψηφιζουν. Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι οτι ο Τσιπρας και ο Καμμενος θα μας βγαλουν απο το μνημονιο για να παρουν παλι πισω τους παλιους τους μισθους, χωρις να καταλαβαινουν οτι μονο ονομαστικα θα ειναι οι ιδιοι για κανενα μηνα ακομα και μετα η απολυτη καταστροφη για εμας και τουλαχιστον τα δισεγγονα μας.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 14:04 
Editor
Editor

alex_1983 wrote:
Θα συμφωνήσω με τον CyberDreamer.

Alphabet μην ψεχνάς τον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ ο οποίος λέει ότι η Αγορά αυτορυθμίζετε.

Αν δεν συμφωνείς με αυτό τότε πρέπει να δούμε τί από τα δύο που λένε το ΠΑΣΟΚ & η Ν.Δ. δεν ισχύει.
Η δεν ισχύει ο ΚΑΝΟΝΑΣ της ΑΓΟΡΑΣ που οι ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ έφτιαξαν, ή δεν ισχύουν οι ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΕΣ με τις τιμές.

Δεν λέω ότι στην αρχή δεν θα είναι δύσκολα (θα είναι πάρα πολύ δύσκολα). Αλλά πολύ σύντομα (το πολύ κανένα δίμηνο) θα έρθει η ισορροπία. Και επίσης η έλλειψη κάποιον προϊόντων θα μας αναγκάσει (επιτέλους) να αρχίσουμε να παράγουμε δικά μας...

Φιλε μου Alex ειναι πολυ μεγαλη ιστορια για να αναλυσουμε την αυτορυθμιση της αγορας. Με λιγα λογια αυτο συμβαινει με την σχεση προσφορας και ζητησης, κατω αν οχι απο ιδανικες συνθηκες, τουλαχιστον απο πολυ ευνοικες. Και σημερα εχουμε τραγικες συνθηκες.

Επισης βεβαιως η αγορα αυτορυθμιζεται, ως προς τις ισοτιμιες νομισματων. Οταν κανεις δεν χρειαζεται την δραχμη γιατι δεν εξαγουμε σχεδον τιποτα πια, παρα μονο για 2 εβδομαδες διακοπες στην Ροδο, ειναι επομενο οτι η αγορα θα αυτορυθμισει την δραχμη στις 1000 δραχμες ως προς το ευρω.

Να σου υπενθυμισω οτι το βραδυ της 8ης Οκτωβριου 2008 η Ισλανδικη κορονα ηταν 131 κορονες=1 ευρω. Την επομενη ημερα, 9 Οκτωβριου η ισοτιμια πηγε στο 340 κορωνες=1 ευρω.

Ειπες τιποτα για τρομολαγνειες?

Παντα φιλικα.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 14:18 
Editor
Editor

Τουλαχιστον αν μεινουμε στην Ευρωπη με αναθεωρημενο μνημονιο και την κατακραυγη του κοσμου για βελτιωσεις σε μισθους και συνταξεις θα αναγκαστουμε να βαλουμε ταξη στο σπιτι μας που τοσο πολυ χρειαζομαστε. Δεν εχουμε αλλη λυση.

Αν βγουμε, ε, ρε γλεντια για οσους βολευει η συνεχιση του μπαχαλου.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 14:36 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 88 time
Have thanks: 147 time
Για μενα η μονη λυση στο να εχουμε αναπτυξη ειναι να φυγουμε απο το ευρω που μας εχει κατα φαει. Με το μνημονιο μας διαλυσε τελειως.
Ναι η ελλαδα θα πεινασει και θα πεινασω κι εγω. Αλλα τουλαχιστον τα νεα παιδια σε 1 χρονο (αν οχι σε λιγοτερο) θα μπορουν να ονειρευονται ξανα στον τοπο τους.

Εχω μαναβικο στην λευκαδα. Ρωτηστε με ποσα προιοντα βρισκω ελληνικα και ποσα εισαγωγης να παθετε πλακα. Τουλαχιστον καποια στιγμη θα αρχισουμε επιτελους να παραγουμε δικα μας προιοντα και να εχουμε αναπτυξη.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 15:15 
Editor
Editor

Vasilis1818 wrote:
Για μενα η μονη λυση στο να εχουμε αναπτυξη ειναι να φυγουμε απο το ευρω που μας εχει κατα φαει. Με το μνημονιο μας διαλυσε τελειως.
Ναι η ελλαδα θα πεινασει και θα πεινασω κι εγω. Αλλα τουλαχιστον τα νεα παιδια σε 1 χρονο (αν οχι σε λιγοτερο) θα μπορουν να ονειρευονται ξανα στον τοπο τους.

Εχω μαναβικο στην λευκαδα. Ρωτηστε με ποσα προιοντα βρισκω ελληνικα και ποσα εισαγωγης να παθετε πλακα. Τουλαχιστον καποια στιγμη θα αρχισουμε επιτελους να παραγουμε δικα μας προιοντα και να εχουμε αναπτυξη.

Φανταζομαι καλε μου Βασιλη οτι εννοεις οτι τα εισαγομενα ειναι φτηνοτερα για αυτο εισαγουμε και αν βγουμε απο το ευρω, θα αναγκαστουμε να παραγουμε τα δικα μας λογω ακριβειας των εισαγομενων.

Εχεις σκεφτει που θα παει το κοστος της ΔΕΗ που εισαγουμε ηλεκτρικο ρευμα και πρωτες υλες? Εχεις σκεφτει που θα παει το κοστος των καυσιμων? Εχεις σκεφτει που θα παει το κοστος πρωτων υλων, αναγκαιων για την "αναπτυξη" που γραφεις? Εχεις σκεφτει που θα παει το κοστος των φαρμακων?

Το 1990 ειχα παει στην Αβανα στην Κουβα. Και αυτοι ειχαν προβληματα πρωτων υλων λογω εμπαργκο απο την Αμερικη. Και αυτοι ειχαν μονο τουρισμο. Με ξενο συναλλαγμα αγοραζες οτι σχεδον ηθελες. Στους ντοπιους ομως απαγορευοταν να εχουν η να χρησιμοποιουν συναλλαγμα. Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ηταν οτι τα κρεοπωλεια, μαναβικα και μπακαλικα ανοιγαν μια φορα την εβδομαδα. Καθε Πεμπτη. Υπηρχαν δε και κατι μαγαζια ρουχων που ειχαν 2-3 φορεματα ολα και ολα καθως επισης και 3-4 ζευγαρια μεταχειρισμενα παπουτσια.

Αν σου αρεσει αυτη η εικονα, τοτε σιγουρα μπορεις να επιμενεις για δραχμη.

Αλλα δεν φταιει το ευρω, ουτε χρειαζεται να πεινασουμε για να φτιαξουμε δικια μας παραγωγη. Τα μυαλα μας φταινε που αν δεν τα αλλαξουμε, ειμαστε καταδικασμενοι 5 φορες περισσοτερο εξω απο το ευρω.

Αν νομιζεις φιλε μου οτι το μνημονιο σε διαλυσε, περιμενε να δεις τι θα παθουμε ολοι, αν χτυπα ξυλο βγουμε εκτος ευρω.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 15:27 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 88 time
Have thanks: 147 time
Τα εισαγωμενα δεν ειναι παντα φθηνοτερα.
Τουλαχιστον στην δουλεια που κανω εγω ξερω γιατι και πως.
Σε αλλα πραγματα δεν γνωριζω.

Παντως και με το μνημονιο δεν εχουμε ελπιδες.
Μας σκοτωνουν καθε μερα.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 15:48 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 49 time
Have thanks: 58 time
Κατά την γνώμη μου πάντως το θέμα δεν είναι αν θα πτωχεύσουμε η όχι. Αυτό νομίζω είναι δεδομένο ανεξαρτήτως του αποτελέσματος που θα φέρουν οι κάλπες. Μπορεί να μην γίνει τώρα σε περίπτωση που δεν βγει κάποιο αντιμνημονιακό κόμμα. Αλλά κάποια στιγμή μπορεί να είναι 2 , 3 χρόνια που με τα μέτρα που θα επιβληθούν αναγκαστικά θα πάμε μπρος τα εκεί. Η κοινωνική αναταραχή είναι βέβαια με όλα τα συνεπακόλουθά της. Επίσης δεν είναι τυχαίο που όλο αυτό το διάστημα μεγάλες εταιρίες έχουν επιλέξει να φύγουν από την Ελλάδα.

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 16:16 
Editor
Editor

adiavroxos wrote:
Κατά την γνώμη μου πάντως το θέμα δεν είναι αν θα πτωχεύσουμε η όχι. Αυτό νομίζω είναι δεδομένο ανεξαρτήτως του αποτελέσματος που θα φέρουν οι κάλπες. Μπορεί να μην γίνει τώρα σε περίπτωση που δεν βγει κάποιο αντιμνημονιακό κόμμα. Αλλά κάποια στιγμή μπορεί να είναι 2 , 3 χρόνια που με τα μέτρα που θα επιβληθούν αναγκαστικά θα πάμε μπρος τα εκεί. Η κοινωνική αναταραχή είναι βέβαια με όλα τα συνεπακόλουθά της. Επίσης δεν είναι τυχαίο που όλο αυτό το διάστημα μεγάλες εταιρίες έχουν επιλέξει να φύγουν από την Ελλάδα.

Φιλε Αδιαβροχε, εκτος ευρω και ΕΕ ειναι σιγουρο οι θα πτωχευσουμε. Δεν ειναι στο χερι μας να το αποφυγουμε οταν δεν εχουμε να πληρωσουμε οχι μονο αυτα που χρωσταμε, αλλα και τους δημοσιους υπαλληλους και συνταξεις. Εκτος ευρω, δεν υπαρχουν δανεικα ουτε απο αλλες χωρες, οταν η οικονομικη μας κατηγορια ειναι "default", δηλαδη πτωχευση. Δανειζεις εσυ λεφτα σε καποιον που εχει κηρυξει πτωχευση εκτος αν του υποθηκευσεις κατι αλλο δικο του?

Εντος ευρω και ΕΕ, υπαρχει ελπιδα για πολλα πραγματα. Απο αναθεωρηση του μνημονιου, χρεους μεχρι και τραπεζικη ενωση, αν γινουν ορισμενες μεταρυθμισεις που ολοι παραδεχομαστε οτι επρεπε να ειχαν γινει πριν πολλα χρονια. Και κανενας λογικος ανθρωπος δεν αποφασιζει να αυτοκτονησει οταν υπαρχει ελπιδα ζωης. Αλλα ειπαμε η Ελλαδα ειναι ενα απεραντο φρενοκομειο και πολλες φορες η λογικη παει περιπατο, οποτε ποτε δεν ξερεις.

Υ.Γ. Μολις το ειδα.
Διατεθειμένη να διαπραγματευθεί με την Ελλάδα τη χαλάρωση του προγράμματος λιτότητας, εμφανίζεται η Ε.Ε., σύμφωνα με αποκλειστικό ρεπορτάζ των γερμανικών Financial Times.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2193236

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 18:58 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 133 time
Have thanks: 97 time
Highscores: 27
Μην τσιμπάς Alphabet. Αυτή η είδηση είναι ΔΟΛΩΜΑ.

Με το που είδαν προς τα που γέρνει ο κόσμος (ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ) σου κάνουν δώρο μερικά ψίχουλα μπας και σώσουν την παρτίδα.
Ακόμα να τους μάθεις ???

Οι Ευρώπη (που κυβερνιέτε από τα διεθνή συμφέροντα) και έχει σαν αρχινταβατζή την Γερμανία αυτό που κάνει εδώ και 3 σχεδόν χρόνια είναι να μας ξεζουμίζει. Δεν μας Αγαπούν, και ούτε μας λυπούνται. Σκοπός τους είναι να επαναφέρουν την φτηνή εργασία σε χώρες - παρίες για να την βγάζουν λάδι αυτοί. Οι Γερμανοί ξέρεις πόσα κέρδισαν από τους τόκους των δανείων που μας έδωσαν ?
Στο παρελθόν Ολανδοί , Βέλγοι, Νορβηγοί, Βρετανοί και Γερμανοί είχαν κάνει την Αφρική ΔΟΥΛΟΥΣ τους. Τώρα που τους ξεζούμισαν πάνε να κάνουν ΔΟΥΛΟΥΣ εμάς και όποιον άλλο αδύναμο βρουν.
Το ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ δεν έχει καθόλου ενδιαφέρον στην ποιότητα ζωής των ανθρώπων. Παρά μόνο στο ΚΕΡΔΟΣ.

ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...
Και εδώ έχει πολύ ζουμί για άρμεγμα...

Είμαι Ελεύθερος

Ν. Καζαντζάκης

Profile  

Unread postPosted: 13 Jun 2012, 19:55 
Editor
Editor

Ναι φιλε μου alex, το καταλαβαινω οτι μπορει να μην ειναι οτι ακριβως περιμενουμε, αλλα ειναι μια απο τις κινησεις προς την σωστη κατευθυνση.
Δηλσδη η αλλη εναλλακτικη λυση ειναι η περιθωριοποίηση και η απολυτη καταστροφη της δραχμης?

Γιατι αρνειται ο Τσιπρας να πει τι θα γινει σε περιπτωση που σταματησει η χρηματοδοτηση? Πως μπορει καποιος να φηψισει αυτο το κομμα, οταν ο αρχηγος του δεν λεει τι θα γινει αν το πλανο του δεν δουλεψει? Η μηπως το ξεκαθαρισε ο Λαφαζανης σημερα, που ειπε οτι αν σταματησει η χρηματοδοτηση θα αναγκαστουμε να κοψουμε δραχμες?
Εχετε καταλαβει ρε παιδια τι σημαινει αυτο?

ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ?
Γιατι ο Τσιπρας ειπε χθες για ενωμενη αριστερα χωρις να διευκρινισει με ποια κομματα θα γινει η ενωση?

Υ.Γ. Οφειλω να ομολογησω ομως οτι η Παπαρηγα ακουγεται πολυ πιο σοβαρη και τιμια απο τον Τσιπρα.

Last edited by Alphabet on 13 Jun 2012, 22:59, edited 1 time in total.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 3   [ 48 posts ]
Go to page 1, 2, 3  Next