Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 63 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Αποκαλύψεις για τα Τουρκικά σίριαλ
Unread postPosted: 23 Sep 2012, 20:44 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 155 time
Have thanks: 207 time
Σε συζήτηση στον τηλεοπτικό σταθμό ΚΟΝΤΡΑ με τους κ.κ. Κουρή και Ταλαμάγκα και φιλοξενούμενους τον καθηγητή κ. Κοντογιώργη, τον κ. Καραμπελιά κ.λ.π., ακούστηκαν φοβερά πράγματα σχετικά με τα τούρκικα σίριαλ τα οποία ξαφνικά ..
πέφτουν πάνω στο κεφάλι του απελπισμένου πολιτικού ραγιά Έλληνα.

Συγκεκριμένα…

1) Ενώ κάθε παραγόμενο επεισόδιο κοστίζει 200.000 ευρώ περίπου, διατίθεται στα ελληνικά κανάλια μόνο προς 1.500 ευρώ το επεισόδιο!!! με τον όρο όμως να μην γίνεται μεταγλώττιση, αλλά να ακούγεται στον ελληνικό λαό η τουρκική γλώσσα.
(διαβάστε και την αποκάλυψη του taxalia:
Οι Τούρκοι απαιτούν να μη μεταγλωττίζονται τα σήριάλ τους)

2) Έχει υπολογιστεί ότι παίζονται στην ελληνική τηλεόραση συνολικά 8 ώρες το 24ωρο τούρκικα σίριαλ!!! Δηλαδή το 1/3 του 24ώρου καλύπτεται από τούρκικη προπαγάνδα.

3) Παίζονται στις ώρες μεγάλης τηλεθέασης.

4) Υπολογίστηκε ότι τα παρακολουθούν επί καθημερινής βάσεως 4.500.000 Έλληνες.

Οι παριστάμενοι στην πιο πάνω τηλεοπτική συζήτηση αναρωτήθηκαν για το τι κάνει το ΕΣΡ και το Υπουργείο Πολιτισμού (στο οποίο υπενθυμίζουμε ότι υπηρέτησε και ο κ. Σαμαράς) σχετικά με το θέμα.

http://hassapis-peter.blogspot.gr/2012/ ... _4712.html
http://udemand.wordpress.com

Profile  

Post subject: Re: Αποκαλύψεις για τα Τουρκικά σίριαλ
Unread postPosted: 24 Sep 2012, 10:06 
Forum Legend
Forum Legend

Has thanked: 290 time
Have thanks: 181 time
Highscores: 7
Κάποτε όταν προβαλλόταν στην τηλεόραση η σειρά "Τα Σύνορα της Αγάπης" θυμάμαι ότι το έβλεπα με ιδιαίτερο φανατισμό. Θυμάμαι ότι για να μην χάσω ένα επεισοδιο έκανα κάτι περίεργο, που σήμερα δεν θα έκανα. Ενώ βρισκόμουν εν πλώ, για Σύρο, τα σύνορα της Αγάπης παίζονταν στο σαλόνι της πρώτης θέσης. Εγώ είχα εισιτήριο οικονομικής θέσης. Κάθισα στο σαλόνι και έβλεπα τη σειρά. Έγινε έλεγχος και μου είπε ο ελεγκτής ότι η θέση μας ήταν αλλού. Τότε του είπα: Υπάρχει τρόπος να μείνω εδώ; Βεβαίως, μόνο αν αλλάξετε το εισιτήριο και δώσετε τη διαφορά. Το έκανα!
Το έκανα μόνο και μόνο για να μην χασω το σημαντικό επεισόδιο που παιζόταν στις τηλεοράσεις της πρώτης θέσης εκείνη την εποχή. Ήταν μόδα τότε. Για να μην χάσω ένα άλλο επεισόδιο έμεινα στο ξενοδοχείο ολομόναχη για να δω τη Ναζλί και τον αγαπημένο της Έλληνα που, τι περίεργο, δεν ήξερε πολλά ελληνικά και τα μιλούσε άθλια. Μετά όταν άρχισε να προβάλλεται το δεύτερο τουρκικό δεν το είδα πια. Από τότε δεν είδα άλλο, διότι δεν μου άρεσε όταν έβλεπα σοβαρούς ανθρώπους να μου λένε αρχίζει το έργο συντόμευε. Ειδικά, όταν μια μέρα πήγα στον οδοντογιατρό μου την ώρα που προβάλλονταν μια τουρκική σειρά κάποιος μου έδωσε τη θέση του για να δει στην αίθουσα αναμονής το έργο. Εγώ ωφελήθηκα. Απορούσε, δεν σε συγκινούν. Εγώ θα κλάψω και ήταν 40 ετών παλικάρι περίπου. Δεν χάνει σήριαλ. Κάτι θα πάθει αν δεν τα δει. Νόμιζα ότι τα τουρκικά είναι γυναικεία υπόθεση, αλλά και οι άνδρες δεν πάνε πίσω. Αυτή την ασθένεια εγώ την πέρασα. Γενικά υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να χάσουν το έργο. Σκέφτηκα πιο ώριμα, είδα ότι αυτό που έκανα δεν με τιμούσε τότε σαν άνθρωπο και σαν Ελληνίδα και από τότε άρχισα να δίνω στον εαυτό μου την ευκαιρία να παρακολουθεί πιο ωφέλιμες και σημαντικές σειρες. Επειδή σημαντικές σειρές δεν υπάρχουν σήμερα για μένα, παρακολουθώ Αθλητικά παιχνίδια, ταξιδιωτικές εκμποπές, μαγειρικής, ειδήσεις και ντοκμαντέρ. Εμείς στο σπίτι έχουμε μια τηλεόραση γιατί βλέπουμε σπάνια. Εμένα μου αρέσει το ραδιόφωνο και το ίντερνετ πιο πολύ. Επίσης το Σαββατοκύριακο βλέπω D.V.D. Αν ο καθένας από μας συνειδητοποιήσει τι κάνει, τότε οι Τούρκοι θα πάρουν τα σκουπίδια τους και θα μας απαλλάξουν από την παρουσία τους. Τα βάζουν επειδή τα βλέπουμε. Όταν δεν έχουν ζήτηση θα πάψουν να τα προβάλλουν. Και όχι μόνο τα προβάλλουν αλλά πουλάνε και τα επεισόδια σε D.V.D. τα τηλεοπτικά περιοδικό. Ποτέ δεν αγοράζω περιοδικά, μόνο εφημερίδες.
Οι άνεργοι ηθοποιοί θα βρουν δουλειά όταν στη θέση τους προβάλλονται τα ελληνικά. Λοιπόν Έλληνες τι λέτε δεν πρέπει να πάψουμε να τα βλέπουμε; Δεν πρέπει να βλέπουμε τις δικές μας σειρές; Όπως αρχίσατε να καταναλώνετε ελληνικά προϊόντα δεν πρέπει να βλέπετε και ελληνικές σειρές; Θα μου πείτε κι εσύ δεν τις βλέπεις. Εγώ δεν τις βλέπω γιατί δεν υπάρχουν. Όταν πάψουμε να βλέπουμε τα τουρκικά, θα επανέλθουν οι ελληνικές σειρές. Έτσι θα επανέλθω κι εγώ και θα τις βλέπω αν κάποια αξίζει να τη δεις.
Όταν υπήρχαν έβλεπα το Είσαι το ταίρι μου, τους Απαράδεκτους, τις μάγισσες της Σμύρνης και την Ονειροπαγίδα. Όχι όμως όλα φανατικά. Όταν έχανα κάποιο δεν χάθηκε ο κόσμος. Άλλωστε άνθρωποι είμαστε, μπορεί κάτι να μας συμβεί. Δεν μπορούμε να είμαστε πάντα γύρω από την τηλεόραση!

Image
Mystery has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 25 Sep 2012, 13:54 
Researcher
Researcher

Has thanked: 215 time
Have thanks: 212 time
Καλημέραν

ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΕΙΙΙΙ Ο ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ...

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ποτέ δεν ήταν ρατσιστής... και όλα όσα ακουγονται ειναι ανιστόρητες βλακείες.... αποδείξεις πάρα πολλές...τον κατέντησαν ρατσιστή και υπόδουλο...

Ερρωσθε..

... H ροή πληροφοριών και γνώσεων στην ανθρωπότητα κόπηκε τουλάχιστον δύο φορές . Η πρώτη φορά ήταν με το "κάψιμο" της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας που έγινε το 48 π.Χ. Εκει κάηκαν περιπου 502.000 πάπυροι.... Τα κείμενα για εκείνη την εποχή ήταν ήδη παλιά φανταστείτε τι γνώση περιείχαν...Η Δεύτερη κοπή αλυσίδας ροής πληροφοριών και γνώσεων έγινε με το να εξαφανιστούν (τυχαιά;;;) περίπου 45 πάπυροι απο τα Ιερά κείμενα τα οποία προέκυψε το μετέπειτα ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ. (Μερικοί παπυροι έχουν βρεθει.... αλλα...ειναι γνησιοι;;)
Angelos has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 25 Sep 2012, 15:17 
Επίτιμο Μέλος
Επίτιμο Μέλος

Has thanked: 166 time
Have thanks: 53 time
Σημειώστε ότι υπάρχουν και πρωινές επαναλήψεις...

Profile  

Unread postPosted: 25 Sep 2012, 15:38 
Great Poster
Great Poster

Has thanked: 115 time
Have thanks: 85 time
Τούρκικες σειρές.
Τί μάστιγα και αυτή;
Δε μας έφτανε η πνευματική αναπηρία της ελληνικής τηλεοράσεως, θέλαμε και τούρκικα κλαρινάκια προπαγάνδας να σολάρουν κάθε μέρα μέσα στα ελληνικά σπίτια.

Ακόμη και τούρκικα 'μάθαν να μιλούν!
Θα τρελαθώ!

Παρατήρηση:
Σε όλες τις γυναίκες που θα τύχει να διαβάσουν αυτό.
Μη δείτε τούρκικα!
Για κανέναν αλήτη λόγο!
Ούτε πρόκειται να κερδίσετε κάτι, ούτε ποιότητα έχουν, ούτε καλό σας κάνει!
Το μόνο που παθένετε είναι να γίνεστε ακόμη περισσότερο τουρκάλες στον πολιτισμό και καταστρέφετε έτσι κάθε ευγενικό ηθος!
Δε φτάνει που παρήκμασε ο πολιτισμός μας, θα ακολουθούμε τώρα τους βάρβαρους!
Αφού τα βλέπετε αυτά και σας αρέσουν, μη μιλήσετε μετά για ρατσισμό.
Εκεί τις χτυπούν, τις βαρούν, τις δέρνουν και τους αρέσει!
Το θεωρούν "ανδρισμό"! (Όχι, αγαπητές ο άνδρας δεν κρίνεται από το πόσο χιμπατζής είναι!)
Αν θέλεις δικαιώματα, κόψε την τουρκιά!
Μην τους κάνετε άλλο χαρούμενους!
Μην παίζετε άλλο το βρώμικο παιχνίδι της προπαγάνδας τους!
Φτάνει τόσο έδαφος κέρδισαν!

Συγνώμη, ίσως να παρεκτράπηκα λίγο, αλλά δεν είμαι και στα καλύτερά μου σήμερα...

Profile  

Unread postPosted: 25 Sep 2012, 19:07 
Forum Legend
Forum Legend

Εμείς στην εποχή που είχαμε την ηλικία που βρίσκεστε τώρα, βλέπαμε το τόλμη και γοητεία και παίζει ακόμα. Γέρασαν οι πρωταγωνιστές και αυτό ακόμα συνεχίζεται. Στην παιδική μου ηλικία ο κόσμος έβλεπε τα βραζιλιάνικα και τα ινδικά. Μετά ήρθαν τα τούρκικα. Μι ίχο μου τσάτσο μι κορασόν λέγαμε. Κοντεύαμε να μάθουμε ισπανικά. Τότε όμως βλέπαμε ένα ή δύο βραζιλιάνικα το πολύ. Τώρα το κακό έχει παραγίνει με τα τουρκικά.

Image

Profile  

Unread postPosted: 26 Sep 2012, 16:29 
Great Poster
Great Poster

Mystery wrote:
Εμείς στην εποχή που είχαμε την ηλικία που βρίσκεστε τώρα, βλέπαμε το τόλμη και γοητεία και παίζει ακόμα. Γέρασαν οι πρωταγωνιστές και αυτό ακόμα συνεχίζεται. Στην παιδική μου ηλικία ο κόσμος έβλεπε τα βραζιλιάνικα και τα ινδικά. Μετά ήρθαν τα τούρκικα. Μι ίχο μου τσάτσο μι κορασόν λέγαμε. Κοντεύαμε να μάθουμε ισπανικά. Τότε όμως βλέπαμε ένα ή δύο βραζιλιάνικα το πολύ. Τώρα το κακό έχει παραγίνει με τα τουρκικά.

Τόλμη και γοητεία...
Τί μάστιγα και αυτή;;;

Γιατί μας τιμωρεί η τηλεόραση χρόνια τώρα;
Τί θέλει άλλο από εμάς;
Είμαστε πρόβατα!
Δεν μπορούμε να γίνουμε ακόμη πιο πολύ!
Φτάνει όμως!
Ας μας λυπηθεί!

Ας πάρω εγώ όλο το φταίξιμο πάνω μου!
Ναι το παραδέχομαι εγώ το έκανα!
Εγώ το σκότωσα!
:dead:

Κάποτε έδειχναν το "I love Lucy", όπου η γυναίκα δεν είχε και πολλά πολλά δικαιώματα και εξαρτιόταν από τον άντρα της και επικραττούσε γενικά μία "φοβία" προς τους μαύρους...
Τώρα δείχνουν στα ελληνικά σίριαλς ό,τι διαστροφη υπάρχει και δεν υπάρχει!
Δείχνουν και την τούρκικη ηλίθια προπαγάνδα και ο κόσμος έχει αποτρελαθεί τελείως!
Αν δεν δείχνουν τούρκικα, θα δείχνουν ειδήσεις έτσι ώστε να μπορέσουν να μας αδρανοποιήσουν ολοκληρωτικά. Να γίνουμε πνευματικά ανάπηρες πατσαβούρες!
Αν δεν κόψουμε την τηλεόραση, δεν υπάρχει γιατρειά...
Θα ασχολούμαστε ή με τους celebrities των εκατομμυρίων για την εκπόρνευσή τους ή θα ασχολούμαστε με τους celebrtities της βουλής...
Και το κεφάλι μέσα!
Γρήγορα στο μαντρί!

Κουράστηκα χρόνια τώρα να περιμένω άδικα αλλαγή στον τρόπο σκεψης...
:xara:

Profile  

Unread postPosted: 26 Sep 2012, 16:55 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 53 time
Have thanks: 93 time
BlackPawn wrote:
Mystery wrote:

Τόλμη και γοητεία...
Τί μάστιγα και αυτή;;;

Γιατί μας τιμωρεί η τηλεόραση χρόνια τώρα;
Τί θέλει άλλο από εμάς;
Είμαστε πρόβατα!
Δεν μπορούμε να γίνουμε ακόμη πιο πολύ!
Φτάνει όμως!
Ας μας λυπηθεί!

Ας πάρω εγώ όλο το φταίξιμο πάνω μου!
Ναι το παραδέχομαι εγώ το έκανα!
Εγώ το σκότωσα!

Κάποτε έδειχναν το "I love Lucy", όπου η γυναίκα δεν είχε και πολλά πολλά δικαιώματα και εξαρτιόταν από τον άντρα της και επικραττούσε γενικά μία "φοβία" προς τους μαύρους...
Τώρα δείχνουν στα ελληνικά σίριαλς ό,τι διαστροφη υπάρχει και δεν υπάρχει!
Δείχνουν και την τούρκικη ηλίθια προπαγάνδα και ο κόσμος έχει αποτρελαθεί τελείως!
Αν δεν δείχνουν τούρκικα, θα δείχνουν ειδήσεις έτσι ώστε να μπορέσουν να μας αδρανοποιήσουν ολοκληρωτικά. Να γίνουμε πνευματικά ανάπηρες πατσαβούρες!
Αν δεν κόψουμε την τηλεόραση, δεν υπάρχει γιατρειά...
Θα ασχολούμαστε ή με τους celebrities των εκατομμυρίων για την εκπόρνευσή τους ή θα ασχολούμαστε με τους celebrtities της βουλής...
Και το κεφάλι μέσα!
Γρήγορα στο μαντρί!

Κουράστηκα χρόνια τώρα να περιμένω άδικα αλλαγή στον τρόπο σκεψης...
:xara:

Χθες είχε μια αμερικάνικη βλακεία ο Alpha (ή το Star ήταν;) που έπαιζε στην τηλεόραση, και την είδα έτσι για να τιμωρηθώ.

Ήταν λέει μια γυναίκα που τα έφτιαξε -κρατηθείτε- με τον πατέρα της γυναικας του πρώην της, με τον οποίον έχει παιδί η πρώτη γυναίκα. Δηλαδή, ο γκόμενός της, είναι ο νυν παππούς του παιδιού της. Και μετά ήταν όλοι στο σπίτι και ήταν σε άβολη θέση και το παιδί γελούσε και αυτά. Και αυτό είναι αστείο, ας πούμε, πρέπει να γελάσουμε με μέτρο για να μην κατουρηθούμε.

Αστείο;
Γελάσατε;

Σκατά είναι. Συγγνώμη για το λεξιλόγιο.

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 10:02 
Forum Legend
Forum Legend

Μήπως είναι εμπνευσμένα τα έργα αυτά από τα χρονικά παραδοξα; Δες το all zombies που αναφέρεται σε ένα περίεργο χρονικό παράδοξο που αφορά τα ταξίδια στο χρόνο. Θα βρεις πολλές ομοιότητες με τις σαπουνόπερες. Ειδικά στο τόλμη και γοητεία η Μπρουκ παντρεύτηκε πατέρα και γιο. Ο Ρίτζ παντρεύτηκε μια φορα την Καρολάιν και εναλλάξ την Μπρουκ και την Τέιλορ. Ποιότητα ε; Κάτι ανάλογο έχει και στα τουρκικά αλλά είναι λίγο πιο προσεγμένα απλά δεν έχουν την Ελληνική γλώσσα. Είναι βαριά προφορά και πολυ κουραστικά να τα ακούς όταν δεν παρακολουθείς το έργο.

Image

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 11:50 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 133 time
Have thanks: 97 time
Highscores: 27
Mystery μεταπτυχιακό στα σίριαλ έχεις κάνει ? (για πλάκα το λέω)

Πάντως ελπίζω όπως είπες και πιο πάνω να σου πέρασε αυτό το κόλλημα.
Καμία συμβουλή για να κάνω και την γυναίκα μου να ξεκόψει από τις χαζομάρες έχεις να μου δώσεις?
Έχω βαρεθεί να την λέω ότι με τις χαζομάρες που βλέπει χάνει τον χρόνο της. Και δεν με ακούει. Συνέχεια μου λέει " Εσένα σου αρέσει να βλέπεις πράγματα που σου δίνουν γνώσεις, και εμένα μου αρέσει να βλέπω <<ελαφριά>> για να διασκεδάζω τον χρόνο μου".

Είμαι Ελεύθερος

Ν. Καζαντζάκης

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 15:26 
Forum Legend
Forum Legend

Δεν έχω δει πολλά να γίνει εθισμός. Μοιάζω με το ναρκομανή που παίρνει μια φορά και μετά σταματάει. Όταν όμως έχεις δει τόσα πολλά γίνεται εθισμός. Κάποτε θα αναλογιστεί μόνη της τι κάνει. Φίλε μου στο φόρουμ της αλήθειας δεν λέμε ψέματα. Δεν μπορώ να σου δώσω εγώ το γιατρικό πές της την ώρα που βλέπει τα τουρκικά ότι θα πας να δεις μια φίλη σου ή παλιές συμμαθήτριες. Για να δούμε τι θα κάνει. Να φανείς πειστικός. Παλιά τα έβλεπα. Τώρα όχι. Αυτό είναι στη θέλησή της να το κάνει. Πρέπει να συνειδητοποιήσει η ίδια τι κάνει. Ότι περνάει άσκοπα το χρόνο της. Φαίνεται ότι έχει δει τόσα πολλά που έγινε εθισμός. Ένας γνωστός μου ξέρεις πως την ξεκόλλησε; Της είπε ή τα τούρκικα ή εγώ. Ήταν απόλυτος. Μετά κατάλαβε κι η ίδια τι έκανε. Ή πες της ότι νιώθεις παραμελημένος. Πρέπει να ξέρεις ότι τα τουρκικά για τις γυναίκες είναι όπως το ποδόσφαιρο για τους άνδρες. Δεν κόβονται εύκολα.

Image

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 16:47 
Pro Member
Pro Member

Has thanked: 53 time
Have thanks: 93 time
Mystery wrote:
Μήπως είναι εμπνευσμένα τα έργα αυτά από τα χρονικά παραδοξα; Δες το all zombies που αναφέρεται σε ένα περίεργο χρονικό παράδοξο που αφορά τα ταξίδια στο χρόνο. Θα βρεις πολλές ομοιότητες με τις σαπουνόπερες. Ειδικά στο τόλμη και γοητεία η Μπρουκ παντρεύτηκε πατέρα και γιο. Ο Ρίτζ παντρεύτηκε μια φορα την Καρολάιν και εναλλάξ την Μπρουκ και την Τέιλορ. Ποιότητα ε; Κάτι ανάλογο έχει και στα τουρκικά αλλά είναι λίγο πιο προσεγμένα απλά δεν έχουν την Ελληνική γλώσσα. Είναι βαριά προφορά και πολυ κουραστικά να τα ακούς όταν δεν παρακολουθείς το έργο.

Τί να πω βρε Mystery; Αν φαίνονται όλοι αυτοί οι γάμοι σοβαροί, τί να πω; Είναι αυτό το πράγμα διδακτικό προς τους νέους; Τί μήνυμα περνάει; Μπερδέψτε τα μπούτια σας; Τί να πω βρε Mystery... Έχω απηυδήσει...

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 17:26 
Forum Legend
Forum Legend

Τι να πω φίλε σκορπιε τα έβλεπα στα είκοσι μου χρόνια. Μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου γι' αυτό. Αλλά σήμερα σκέφτομαι αλλιώς. Ίσως η ηλικία αλλάζει τους ανθρώπους, σκέφτονται διαφορετικά. Δεν είναι μόνο ότι τα έβλεπα ήμουν και φανατική τρομάρα μου! Δεν φταίμε εμείς, αλλά αυτοί που τα προβάλλουν. Μάλιστα τα διαφημίζουν κιόλας. Το πιο γελοίο είναι ότι τα βάζουν στα περιοδικά πριν προβληθούν στην τηλεόραση. Όμως δεν είναι όλες χάλια.
Υπήρξε μια ελληνική σαπουνόπερα που και σήμερα θα την έβλεπα. Μου άρεσε. Δεν ήταν χάλια. "Η ζωή της Άλλης" με την Δανδουλάκη. Την έβλεπα αλλά όχι φανατικά, όποτε μπορούσα. Διάβαζα την περίληψη από τα περιοδικά που έπαιρνα τότε και έτσι καταλάβαινα τι γίνεται αν έχανα κάποιο επεισόδιο. Τα ελληνικά τα βλέπω. Έχουν άλλη ποιότητα. Συμφωνείτε ότι είχε άλλη ποιότητα; Προβάλλεται στην Αραβία και σκίζει! Στην Τουρκία δεν είχε ζήτηση. Να τα βλέπουν αυτά οι δικές μας που δίνουν στα τούρκικα αξία.

Image

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 18:38 
Editor
Editor

Has thanked: 114 time
Have thanks: 332 time
Επι του θέματος, όμως, τα τουρκικά σήριαλ, υποτίθεται, προωθούν την ελληνοτουρκική φιλία,
πέραν του κέρδους, που αρχικά αναφέρεται,τουλάχιστον, απο ελληνικής πλευράς....
Αλλά, απο τουρκικής πλευράς, πιστεύω,θα καθιερωθούν, για τους μουσουλμάνους της χώρας, πιο δημοφιλή και φυσικά, θα ενταχθούν,
στα σχέδια της Τουρκίας,για εξάρτηση, ή και για επανένωση(!!!!!) της Ελλάδας με την οθωμανική αυτοκρατορία, που ανασιστάται,κατά τα σχέδια, ή όνειρα, των τούρκων...

Profile  

Unread postPosted: 27 Sep 2012, 19:02 
Forum Legend
Forum Legend

Πάντως στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν μπαίνουν. Άκουσα προχθές ότι η Ισλαμική τους θρησκεία τους εμποδίζει κατά πολύ να ενταχθούν. Δεν το άκουσα από έγκυρη πηγη γι' αυτό επιφυλάσσομαι.

Image

Profile  

Unread postPosted: 28 Sep 2012, 08:45 
Editor
Editor

Οπότε, αγαπητή μου mystery, όπως καταλαβαίνεις, πάλι εμείς, θα τους "φάμε στη μάπα", όλους
τους Ευρωαφρικασίας, ...
Αλλά, όλα γίνονται, για να γίνουμε εμείς, η Ελλάδα, σύνορα, χωρίς συνέπειες, για την Ευρώπη και
συγχρόνως, ο σκουπιδότοπος τους...
Αλλά, η άλλη διάσταση, των τουρκικών σήριαλ, που δεν θίξαμε ακόμη, έχει να κάνει με την ξεκάθαρη
προπαγάνδα των γειτόνων μας, μέσα απο αυτά τα σήριαλ, όπως με τον Σουλειμάν...Δεν θέλω να επεκταθώ,
στο συγκεκριμένο σήριαλ, αλλά,όπως βλέπουμε, θα μας μάθουν και .....ιστορία οι Τούρκοι...

Profile  

Unread postPosted: 28 Sep 2012, 11:50 
Forum Legend
Forum Legend

Ναι, αντί να μάθουν τα παιδιά μας ελληνική ιστορία θα μάθουν τουρκική. Θα τους τη μάθει η μητέρα τους που παρακολουθεί αυτές τις σειρές ανελειπώς. Θυμάμαι και γελώ φίλε Ευάγγελε ότι κάποτε έκαιγαν οι γυναίκες τα φαγητά τους προκειμένου να μην χάσουν σκηνή από το έργο. Μαλώνανε με τους συζύγους. Μην το άλλαζεις ο Ρίτζ θα φιλήσει τη Μπρουκ. Ένα παράδειγμα φέρνω γιατί δεν βλέπω τουρκικά. Σήμερα την θέση του Ρίτζ πήρε ο Ιμπραήμ, και όλοι οι τούρκοι ήρωες που δεν γνωρίζω. Τότε που πρωτοβγήκαν οι σαπουνόπερες έβλεπες αγανακτισμένο το σύζυγο να βρίζει μέσα από τα δόντια να λέει: Να βράσω εσένα και το Ρίτζ. Και πήγαινε να φάει έξω ή έκλεινε το γενικό για να φάει ο Χριστιανός! Εδώ βρήκες να μου το κόψεις στην πιο σημαντική σκηνή. βάρβαρε! Ήταν σημαντικό! Πάει το έχασα. Κατάντια! Από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια και ο φανατισμός παραμένει. Τουλάχιστον οι σύζυγοι τώρα τρώνε γιατί τα Τουρκικά έχουν επαναλήψεις το πρωί ή δεν προβάλλονται μεσημέρι. Το μεσημέρι βλέπεις αγαπημένες ελληνικές σειρές ο Δήμαρχος, Κωνσταντίνου και Ελένης κ.λ.π., αλλά επειδή ξέρουμε την πλοκή δεν τις βλέπουμε φανατικά. Η τόλμη και γοητεία πια δεν έχει την λάμψη που είχε τότε. Δεν ξέρω καν αν το βλέπουν σήμερα. Άλλωστε, οταν σου σερβίρουν το ίδιο φαγητό για 20 χρόνια συνεχόμενα θα το αηδιάσεις. Μάλιστα, μπήκε και στο Γκίνες σαν την πιο μακροβιότερη ξένη σειρά.

Image

Profile  

Unread postPosted: 29 Sep 2012, 11:32 
Editor
Editor

Ήταν μια διαδικασία προπαγανδισμού,για πολλά χρόνια, με πολλούς τρόπους και πολύ χρήμα, που πέτυχε να εξαρτήσει τον Έλληνα, απο το χαζουκούτι...
Τώρα, όπως καταλαβαίνεις φίλη μου, θα περνάνε, κυριολεκτικά, ότι θέλουνε.῎..
Ο κινηματογράφος, η τηλεόραση, αγοράζονται....
Άρα, πλύση εγκαφάλου σταθερή, ώστε να υπακούσουμε στους νόμους της Νέας Τάξης Πραγμάτων,
που επιβάλλει η Νέα Εποχή...
Εύ-Άγγελος has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 07 Oct 2012, 14:37 
Researcher
Researcher

Has thanked: 199 time
Have thanks: 281 time
Αναρωτιέμαι η χρυσή αυγή που δέρνει τους μετανάστες από «πατριωτισμό» γιατί δε πάει να τα σπάσει όλα στα κανάλια που παίζουν όλη μέρα τους τούρκους και μας έχουν κάνει φιλότουρκους στα καλά καθούμενα....;

1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.

Image

Profile  

Unread postPosted: 07 Oct 2012, 15:12 
Great Poster
Great Poster

LAPTONAS wrote:
Αναρωτιέμαι η χρυσή αυγή που δέρνει τους μετανάστες από «πατριωτισμό» γιατί δε πάει να τα σπάσει όλα στα κανάλια που παίζουν όλη μέρα τους τούρκους και μας έχουν κάνει φιλότουρκους στα καλά καθούμενα....;

Γιατί όλα τα προβλήματα λύνονται δέρνοντας τους μετανάστες.
Αν δέρνεις κάθε μέρα μερικούς, σώζεις την Ελλάδα.
Αν δεν το κάνεις, είσαι προδότης.
Αν δέχεσαι συνεχώς καινούργιους μετανάστες, παίρνεις τα χρήματα της Ε.Ε. γι' αυτό και μετά τους δέρνεις και τους στιβάζεις σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, είσαι καθαρός, γνήσιος, αμόλυντος Άριος Έλλην.
Εν τω μεταξύ βλέπεις τούρκικα, ψηφίζεις μη πουλημένα κόμματα, αγανακτείς μουντζώνοντας ένα κτίριο χτυπώντας κατσαρόλες και πίνοντας φραπέδες, μιλάς για πατριωτισμό έχοντας στο μυαλό σου σαν πρότυπο την ανάμειξη του Ράμπο και του (iron!) Mike Zambidi πάνω στο μηχανάκι του Μήτρογλου, κρατάς ελληνικές σημαίες χρησιμοποιώντας αυτές σα λοστό για να σπας πάγκους μαύρων στο κέντρο και λέγοντας και γράφοντας λάθος αρχαίες ελληνικές εκφράσεις όπως πχ το "έροσθε" και το "εγαιρθιτο".
Αλλά αν τα κάνεις αυτά σώζεις την Ελλάδα.
Αν δεν τα κάνεις, είπαμε, είσαι προδότης.

Βασικά πρέπει αναγκαστικά να κάνεις και να είσαι κάτι, απαραίτητα!
Αν είσαι απλά Έλληνας και σκεπτόμενος πολιτισμένος άνθρωπος που νοιάζεται για την πατρίδα του χωρίς να δέρνει και να ψηφίζει ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και ΧΑ σε μισεί ο Θεός!

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 63 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next