Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 1   [ 15 posts ]
Author Message
 Post subject: ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΝ ΘΕΩ ΖΩΗ
Unread postPosted: 13 May 2010, 18:58 
New Member
New Member

Has thanked: 6 time
Have thanks: 0 time
Ας βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα : http://www.tlig.org/el/

Έχει απαντήσεις για πολλά ερωτήματα... Ψάξε και θα βρείς ειναι ΔΩΡΕΑΝ

Αν θελετε με ρωτατε και σας απαντω εγω ψαχνοντας. ΑΛΛΑ ετσι δεν θα πειστείτε, οποτε....

Last edited by Pit on 14 May 2010, 07:51, edited 1 time in total.

Profile  

Post subject: Ο Θεός Σας Καλεί Κοντά Του
Unread postPosted: 13 May 2010, 19:06 
New Member
New Member

Καλήτερα να διαβαστεί από την ιδια την πηγή

Πηγή : http://www.tlig.org/el/messages/590/

Ο Θεός Σας Καλεί Κοντά Του
31η Ιανουαρίου, 1991

Το Μήνυμα της Αειπάρθενου Μαρίας για τις 23 Φεβρουαρίου:

Ευλογημένο το Όνομα του Κυρίου και ειρήνη σε όλους σας. Ο Θεός σάς καλεί κοντά Του, στοχασθείτε πάνω σ' αυτό. Ο Θεός σάς καλεί από την ώρα που γεννηθήκατε, που γεννηθήκατε για Κείνον, που γεννηθήκατε για να Τον αγαπάτε, που γεννηθήκατε για να Τον ευχαριστείτε, που γεννηθήκατε για να επιστρέψετε σε Κείνον. Ανταποκριθείτε στο Κάλεσμά του. Προσπάθησα μέσα από τα Μηνύματά Μου εδώ και σε άλλα μέρη του κόσμου, να σας επαναφέρω με αγάπη στην αληθινή εν Θεώ Ζωή, για τη σωτηρία σας.

Μικροί μου, ναι, σας αποκαλώ μικρούς, γιατί ο Κύριος φανέρωσε το Πρόσωπό Του σε σας και όχι στους σοφούς και στους συνετούς. Καταλάβετε επίσης ότι τις αλήθειες, το κατεπείγον και τη χάρη αυτών των Μηνυμάτων της εποχής σας για τη σωτηρία σας, δεν σας τα φανέρωσαν σάρκα και αίμα και σας έκαναν να τα πιστέψετε, αλλά ο ίδιος ο Πατέρας, με τη Χάρη Του επάνω σας. Αν λοιπόν ο πλησίον σας δεν σφραγίστηκε ακόμη με τη σφραγίδα του Αγίου Πνεύματος της Χάριτος, προσευχηθείτε να λάβει κι αυτός τη Χάρη αυτή για τη μεταστροφή του και να εισέλθει στη Βασιλεία του Θεού. Ο Θεός καλεί τους πάντες κοντά Του. Προσπαθήστε να καταλάβετε το Θείο Κάλεσμα της Ειρήνης. Σας παροτρύνω να προσευχηθείτε για την Ειρήνη, να γίνετε ζηλωτές της Ειρήνης. Ευλογημένα παιδιά, επιτρέψτε Μου να επαναλάβω άλλη μια φορά ότι χρειάζομαι τις προσευχές σας για την Ειρήνη. Τις συγκεντρώνω όλες και τις προσφέρω σαν ανθοδέσμη από ανοιξιάτικα λουλούδια στον Παντοδύναμο. Οι προσευχές σας δεν πάνε χαμένες, είναι αληθινή δόξα στο Θεό, είναι η απόδειξη της αγάπης σας.

Ο Σατανάς είναι πολύ δυνατός και ο παράφορος θυμός του καταδιώκει όλους τους πρώτους καρπούς του Κυρίου, αυτούς που δίνουν μαρτυρία για τον Ιησού. Ο Ιησούς, σε προηγούμενα Μηνύματά Του σας έδωσε να καταλάβετε πόσο προσπαθεί ο Σατανάς να σβήσει τη μικρή φλόγα που έχει απομείνει σ' αυτόν τον κόσμο και να σας αφήσει χωρίς φως, χωρίς ευτυχία. Ανελέητα, βλασφημεί όλες τις Θείες Δυνάμεις. Στην πραγματικότητα η γη, χωρίς τις θερμές σας προσευχές για Ειρήνη, θα αισθανθεί τον εμετό του Σατανά1 να ξεχύνεται για να σβήσει το λιγοστό φως που απέμεινε μέσα σας. Νιώθω μια απερίγραπτη μελαγχολία. Προσευχήθηκα για όλους σας, πάντα θα προσεύχομαι. Παιδιά Μου, μελετήστε, σας παρακαλώ, τα Μηνύματά Μας. Ζείτε κατά γράμμα τα Μηνύματά Μας. Εγώ, η Αγία σας Μητέρα, σας ευλογώ.

1 Αποκ. 12:15

Πηγή : http://www.tlig.org/el/messages/590/

Profile  

Post subject: Re: Ο Θεός Σας Καλεί Κοντά Του
Unread postPosted: 13 May 2010, 20:16 
Editor
Editor

Has thanked: 78 time
Have thanks: 89 time
Highscores: 1
Χωρίς να διαβάσω όλο το site σε ένα κομμάτι διάβασα πώς επικοινώνησε με τον άγγελο και γράφει ότι της παρουσιάστηκε άγγελος και τις έδειξε τις αμαρτίες και συνομίλησε, την εξάγνισε, ήταν σοβαρός, καυστικός κ.λπ. Οι άγγελοι δε γνωρίζουν τι έχουμε μέσα στην ψυχή μας ούτε τα μελλούμενα...

Με κριτικό πνεύμα πάντα σε αυτές τις σελίδες του τύπου ο Θεός έχει ένα μήνυμα για σένα και τα σχετικά...

Profile  

Post subject: Re: ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΝ ΘΕΩ ΖΩΗ
Unread postPosted: 14 May 2010, 00:52 
Moderator
Moderator

Has thanked: 292 time
Have thanks: 159 time
Πολυ ωραιο το μηνυμα και ουσιαστικο, ασχετο με το ποιος το γραψε. Θεωρω οτι πιανει σε ολους τους ανθρωπους αν το στοχαστουν και το βαλουν στην καρδια τους. :mad:
vestromas has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 06:16 
New Member
New Member

vestromas wrote:
Πολυ ωραιο το μηνυμα και ουσιαστικο, ασχετο με το ποιος το γραψε. Θεωρω οτι πιανει σε ολους τους ανθρωπους αν το στοχαστουν και το βαλουν στην καρδια τους. :mad:

Και ομως το μηνυμα αυτο εχει σημασια το ποιος ΑΝ θελεις να μαθεις βεβαια

Εχει και αλλα μηνυματα αν ψαξεις, ακομα και προσευχες, τα οποια θα βοηθησουν στο να καταλαβεις και να κρινεις...οσο για το ποιος το εγραψε, σου λεει αλλα αυτο θα το κρινεις εσυ αν αληθευει.

Προσωπικα δεν κανω καμια διαφημιση απλα μοιραζομαι κατι που βρηκα.

Ειμαι 2 χρονια που παρακολουθω το φορουμ και δεν ενοχλησα ουτε θελω, αυτο φαινετε απο το profile μου.

Δεν θελω να επηρεάσω καμια κριση. Καποια στοιχεια τα διασταυρωσα με πολλες αλλες πηγες πριν κανω post, δεν το εκανα στεγνα.

Last edited by Pit on 14 May 2010, 07:46, edited 1 time in total.

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 06:40 
New Member
New Member

Τα μηνύματα είναι ένα κάλεσμα στ' αληθινά μας θεμέλια και υπενθύμιση του Λόγου Του και της ύπαρξης Του. Καθώς ο Ίδιος ο Θεός είπε:

"Να τους πεις ότι το μήνυμα αυτό δεν τους δίνεται για να τους εντυπωσιάσει, αλλά για να τους κάνει να συνειδητοποιήσουν την κατεπείγουσα ανάγκη της μεταστροφής τους, τη σοβαρότητα της κατάστασης της ψυχής τους, πόσο σπουδαίο είναι ν' αλλάξουν ζωή και να ζήσουν άγια".

Οχι εμενα...την Βασουλα....... Η Βασουλα ειναι : http://www.tlig.org/el/background/vassstory/

Σε ολα τα μηνυματα εκει που λεει Βασουλα βαλε το ονομα σου, ειναι οδηγια

και κατι ακομα... ειναι το 11 μηνυμα απο τον Ιησου στην Βασουλα

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ : http://www.tlig.org/el/messages/11/

Η Σταύρωση
9 Nοεμβρίου, 1986

Eιρήνη σε σένα. Eίμαι εδώ. Eίμαι ο Iησούς Xριστός. Eίμαι μπροστά σου. Eίμαι ο Διδάσκαλός σου και σε αγαπώ. Ο διάβολος νικήθηκε από τη δική Μου Θυσία. Mην κοιμάστε γιατί σύντομα θα είμαι μαζί σας. Eγώ είμαι οι Aποκαλύψεις, έχω νέα που θα μιλήσουν από μόνα τους. Πες Mου για τη Σταύρωσή Mου, Bασούλα.

Tι να πω; Nα σκεφθώ πριν ή στη διάρκεια της Σταύρωσής Σου;

Πριν.

O Iησούς μου έδωσε μια εικόνα του μαστιγώματος.

Aφού Mε μαστίγωσαν, Με έφτυσαν και Mου έδωσαν πολλά δυνατά χτυπήματα στο κεφάλι, που Mε άφησαν ζαλισμένο. Mου έδωσαν κλωτσιές στο στομάχι, που Mου έκοψαν την ανάσα και με έκαναν να πέσω καταγής βογγώντας από τον πόνο. Διασκέδαζαν μαζί Mου, κλωτσώντας Mε με τη σειρά του ο καθένας. Είχα γίνει αγνώριστος. Tο σώμα Mου ήταν τσακισμένο, το ίδιο και η καρδιά Mου. H σάρκα Mου που ήταν ξεσχισμένη, κρεμόταν από όλο Mου το σώμα. Ένας από αυτούς Mε σήκωσε και Mε έσυρε, γιατί τα πόδια Mου δεν Mε βαστούσαν πια. Tότε Mε έντυσαν με έναν από τους χιτώνες τους, Mε έσυραν μπροστά και επαναλαμβάνοντας τα χτυπήματά τους, Mε χτύπησαν στο πρόσωπο ραγίζοντας τη μύτη Mου1 , βασανίζοντάς Mε. Άκουγα τις βρισιές τους,. κόρη Mου. Mε τι μίσος και ειρωνεία αντηχούσαν οι φωνές τους, μεγαλώνοντας το ποτήρι Mου! Tους άκουγα να λένε: "Πού είναι μαζεμένοι οι φίλοι σου, ενώ ο βασιλιάς τους είναι μαζί μας; Eίναι όλοι οι Eβραίοι τόσο προδότες όσο αυτοί εδώ; Nα, ο βασιλιάς τους!" και Mε στεφάνωσαν με ένα αγκάθινο στεφάνι, κόρη Mου. "Πού είναι οι Eβραίοι σου, να σε ζητωκραυγάσουν; EIΣAI βασιλιάς, ή όχι; Mπορείς να τον μιμηθείς; Γέλα! μην κλαις, είσαι βασιλιάς, ή όχι; Φέρσου λοιπόν ανάλογα". Mου δέσανε τα πόδια με σχοινιά και Mου είπαν να βαδίσω προς τα κει που ήταν ο Σταυρός Mου.

Kόρη Mου, δεν μπορούσα να βαδίσω, αφού είχαν δεμένα τα πόδια Mου. Mε έριξαν καταγής και Mε έσυραν από τα μαλλιά μέχρι τον Σταυρό Mου. O πόνος Mου ήταν ανυπόφορος. Kομμάτια από τη σάρκα Mου, που κρέμονταν από το μαστίγωμα, αποσπάστηκαν βίαια.

Xαλάρωσαν τα σχοινιά στα πόδια Mου και Mε κλώτσησαν για να Mε κάνουν να σηκωθώ και να σηκώσω το φορτίο Mου.

Δεν μπορούσα να δω πού ήταν ο Σταυρός Mου, γιατί τα Mάτια Mου είχαν πλημμυρίσει από το αίμα Mου που κυλούσε στο πρόσωπό Mου από τα αγκάθια, που είχαν χωθεί στο κεφάλι Mου. Tότε σήκωσαν τον Σταυρό Mου και τον έβαλαν πάνω στους ώμους Mου, σπρώχνοντάς Mε προς την πύλη. Kόρη Mου, πόσο βαρύς ήταν ο Σταυρός που είχα να σηκώσω! Προχώρησα στα τυφλά προς την πύλη, οδηγημένος από το μαστίγιο πίσω Mου. Προσπαθούσα να δω το δρόμο Mου μέσα από το αίμα που Mου έκαιγε τα μάτια.

Tότε ένιωσα κάποιον να Mου σκουπίζει το πρόσωπο. Γυναίκες γεμάτες αγωνία Με πλησίασαν και έπλυναν το πρησμένο Mου Πρόσωπο. Tις άκουσα να θρηνούν και να οδύρονται, τις ένιωσα. "Aς είστε ευλογημένες" ψιθύρισα. "Tο Aίμα Mου θα ξεπλύνει όλες τις αμαρτίες της ανθρωπότητας. Nα, κόρες Mου, ήλθε η ώρα της σωτηρίας σας." Aνασηκώθηκα με δυσκολία. Tα πλήθη είχαν εξαγριωθεί, δεν έβλεπα κανένα φίλο γύρω Mου, κανένας δεν ήταν εκεί για να Mε παρηγορήσει. H αγωνία Mου μεγάλωνε κι έπεσα καταγής.

Aπό φόβο μην ξεψυχήσω πριν από την Σταύρωση, οι στρατιώτες διέταξαν έναν άνδρα, ονόματι Σίμωνα, να κουβαλήσει τον Σταυρό Mου. Kόρη Mου, δεν ήταν χειρονομία καλοσύνης ή συμπόνιας, ήταν για να Mε γλιτώσουν για τον Σταυρό.

Φτάνοντας πάνω στο λόφο Mε έριξαν καταγής, Mου τράβηξαν με βία τα ρούχα, αφήνοντάς Mε να εκτεθώ γυμνός μπροστά στα μάτια όλων. Oι πληγές Mου ξανάνοιξαν και το αίμα Mου χυνόταν πάνω στη γη.

Oι στρατιώτες Mου πρόσφεραν κρασί ανακατεμένο με χολή, το αρνήθηκα γιατί βαθιά μέσα Mου είχα κιόλας την πίκρα που Mου είχαν δώσει οι εχθροί Mου.

Γρήγορα κάρφωσαν τους καρπούς Mου και έπειτα, αφού χώθηκαν τα καρφιά στον σταυρό, τέντωσαν το τσακισμένο Mου σώμα και κάρφωσαν τα πόδια Mου με βία. Kόρη Mου, ω, κόρη Mου, τι πόνος! Tι αγωνία! Tι μαρτύριο της ψυχής Mου! Eγκαταλειμμένος από τους αγαπημένους Mου, απαρνημένος από τον Πέτρο πάνω στον οποίο θα θεμελίωνα την Eκκλησία Mου, απαρνημένος από τους υπόλοιπους φίλους Mου, αφημένος ολομόναχος, εγκαταλειμμένος στους εχθρούς Mου, έκλαψα. H ψυχή Mου ήταν περίλυπη.

Oι στρατιώτες σήκωσαν τον Σταυρό Mου μπήγοντας τον στο χαντάκι. Aτένισα τα πλήθη από κει που βρισκόμουν, βλέποντας με δυσκολία με τα πρησμένα Mου μάτια. Παρατήρησα το πλήθος. Δεν είδα κανένα φίλο ανάμεσα σ'αυτούς που Mε χλεύαζαν, κανένας δεν ήταν εκεί να Mε παρηγορήσει. "Θεέ Mου! Θεέ Mου! Γιατί με εγκατέλειψες; " Eγκαταλειμένος απ'όλους όσους Mε αγαπούσαν.

H ματιά Mου έπεσε πάνω στη Mητέρα Mου. Tην κοίταξα και οι καρδιές μας μίλησαν: "Σου παραδίδω τα αγαπημένα Mου παιδιά, να είναι και δικά Σου παιδιά. Θα είσαι στο εξής η Mητέρα τους".

Όλα τελείωναν, η λύτρωση ήταν κοντά, είδα να ανοίγουν οι Oυρανοί και όλοι οι άγγελοι στέκονταν στητοί, όλοι στέκονταν σιωπηλοί. "Πατέρα, στα χέρια Σου παραδίδω το Πνεύμα Mου. Είμαι μαζί Σου τώρα."

Eγώ, ο Iησούς Xριστός, σου υπαγόρευσα την αγωνία Mου. Σήκωσε2 τον Σταυρό Mου, Bασούλα, σήκωσέ τον για Mένα. O Σταυρός Mου κραυγάζει για Eιρήνη και Aγάπη, θα σου δείξω τον Δρόμο γιατί σε αγαπώ, κόρη Mου.

1 Σημ.εκδ.:ρινικός χόνδρος
2 Η πρώτη φορά που Ιησούς αναφέρθηκε στο σήκωμα του σταυρού Του ήταν στις 23-10-1986.

Καλο ειναι τα μηνυματα να διαβαζωνται απο την αρχη

Last edited by Pit on 14 May 2010, 07:04, edited 3 times in total.

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 06:46 
New Member
New Member

Επελεξα το 11ο μηνυμα γιατι χτυπαει κατευθειαν στην καρδια

Επειτα, τα υπολοιπα ειναι στο χερι σας να τα βρειτε, να τα κρινετε και να τα αισθανθειτε. Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος.

Ευχαριστω.

Profile  

Post subject: Re: Ο Θεός Σας Καλεί Κοντά Του
Unread postPosted: 14 May 2010, 07:30 
New Member
New Member

NWdisO wrote:
Οι άγγελοι δε γνωρίζουν τι έχουμε μέσα στην ψυχή μας ούτε τα μελλούμενα...

Δεν εχω διαβασει ολλο το σαιτ(Θελω πολυ)...αλλα καποια κοματια τα εχω εξακριβωσει.

Για καποια κοιταξα στον Πατερ Παισϊο....π.χ. :
-Πατερ υπαρχουν σημερα προφητες του Θεου?
-Παντα υπηρχαν(περιληπτικα).

Γιατι? λεω εγω στον εαυτο μου.... και απαντω -Γιατι δεν μας αφησε ΠΟΤΕ!!! ποτε ομως

Ποιος το ειπε αυτο,που, ποτε? για τα μελουμενα ισως, αλλα ποιος το ειπε οτι γνωριζουν Και ποιος Άγγελος λεει οτι το εκανε αυτο?

Ψαξε και θα βρεις ειπε καποιος καποτε.(Σοφος)

<<Ο Εξαγνισμός

"Ο άγγελός μου ξαναήρθε πάντα πολύ σοβαρός και με έψεξε για ορισμένες πράξεις που είχα κάνει στη διάρκεια της ζωής μου και που είχαν πάρα πολύ δυσαρεστήσει το Θεό. .............................">>

Δεν λεει για μελλοντα

Τα μηνυματα ειναι καλο να τα διαβαζεις απο την αρχη χωρις προκαταληψεις, αλλα με την καρδια σου.(Επισης εχει καπου και μια οδηγια για οταν τα διαβαζεις...Οπου λεει Βασουλα να βαζεις το δικο σου Ονομα)

Αυτο ομως το λεει καπου στο σαιτ:

Οι Γραφές λένε ότι: «Στην αρχή υπήρχε ο Λόγος και ο Λόγος ήταν με το Θεό, και ήταν Θεός ο Λόγος» (Ιωαν. 1:1). «Ο Λόγος ήταν το αληθινό το Φως, που καθώς έρχεται στον κόσμο φωτίζει κάθε άνθρωπο. Μέσα στον κόσμο ήταν, και ο κόσμος δι’ αυτού δημιουργήθηκε, μα δεν τον αναγνώρισε ο κόσμος. Ήρθε στον τόπο το δικό του, και οι δικοί του δεν τον δέχτηκαν.» (Ιωαν.1:9-11).

Μεσω του σαιτ μπορω να σου απαντησω σε οτι μου ρωτησεις αλλα πρεπει πρωτα να ψαξεις.Εγω προσωπικα το αμφισβήτησα αλλα δεν το αφησα ετσι στεγνα.

Ολλα ειναι θεμα του πως βλεπει ο καθενας τα πραγματα ΑΛΛΑ το πως ειναι το κρινει μονο η καρδια μας.

Με αγαπη, Αλέξανδρος Μ.

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 10:28 
Editor
Editor

Have thanks: 89 time
Highscores: 1
Αγαπητέ Αλέξανδρε ένα site είναι απλά ένα site και τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Θέλεις να πεις ότι διάβασες την Καινή και Παλαια Διαθήκη, τις διδαχές των Πατέρων κ.α. βιβλία και σου έμειναν ωστόσο κενά που σου τα απάντησε το εν λόγω site ?

Επειδή με θεωρώ γενικά αρκετά "μικρό" για Θεολογικά ζητήματα δε μπορώ να κρίνω εγώ γραφόμενα τέτοιου τύπου. Ωστόσο για να είσαι και λίγο καλυμένος και για να μη βρεθείς σε περίεργα μονοπάτια καλύτερα πρώτα να κάνεις μία συζήτηση με έναν σοβαρό πνευματικό και να διαβάσει κάποια κομμάτια από αυτά που εσένα σε κάλυψαν.

Άμα αρχίσω και εγώ να σου μιλάω για αγάπη και για το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους αδερφούς μας να είσαι σίγουρος ότι επίσης μπορεί και να σε καλύψω. Δε θα πει όμως ότι κατ'ανάγκη έχω σχεση με τον Χριστιανισμό αφού μόλις κερδίσω την εμπιστοσύνη σου θα μπορώ να σου περνάω και άλλα πράγματα χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι...

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 18:27 
New Member
New Member

NWdisO wrote:
Αγαπητέ Αλέξανδρε ένα site είναι απλά ένα site και τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Θέλεις να πεις ότι διάβασες την Καινή και Παλαια Διαθήκη, τις διδαχές των Πατέρων κ.α. βιβλία και σου έμειναν ωστόσο κενά που σου τα απάντησε το εν λόγω site ?

Επειδή με θεωρώ γενικά αρκετά "μικρό" για Θεολογικά ζητήματα δε μπορώ να κρίνω εγώ γραφόμενα τέτοιου τύπου. Ωστόσο για να είσαι και λίγο καλυμένος και για να μη βρεθείς σε περίεργα μονοπάτια καλύτερα πρώτα να κάνεις μία συζήτηση με έναν σοβαρό πνευματικό και να διαβάσει κάποια κομμάτια από αυτά που εσένα σε κάλυψαν.

Άμα αρχίσω και εγώ να σου μιλάω για αγάπη και για το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους αδερφούς μας να είσαι σίγουρος ότι επίσης μπορεί και να σε καλύψω. Δε θα πει όμως ότι κατ'ανάγκη έχω σχεση με τον Χριστιανισμό αφού μόλις κερδίσω την εμπιστοσύνη σου θα μπορώ να σου περνάω και άλλα πράγματα χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι...

Ευχαριστω για την απαντηση με καλυψες σε ολα τα θεματα και εχεις δικιο, κ εγω το ιδιο νιωθω. Δεν διαβαζα ποτε μου(μονο του ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ του ΙΩΑΝΝΟΥ...οχι οτι καταλαβαινω, πριν τα δω αυτα που λεει). Τωρα θελω ομως.

Δηλαδη, αν εσυ εισαι "μικρος" εγω μαλλον "τιποτα+κατι"

Οσο για τον πνευματικο... αυτο ειναι το επομενο βημα, μου το ειπαν κι αλλοι παλλια δεν ακουσα, τωρα ομως θελω απο μονος μου.

Να εισαι καλα.

Profile  

Unread postPosted: 14 May 2010, 23:28 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 3 time
Have thanks: 19 time
Όταν πριν από ένα χρόνο περίπου ένας γνωστός μου μίλησε για τη ΑΕΘΖ και για το πόσο ωραία τα λέει η Βασούλα αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά μόνο και μόνο ότι μία γυναίκα είναι ο δάσκαλος και ο ηγέτης.
Α΄ Τιμόθεου 2:15
12 σε γυναίκα, όμως, δεν επιτρέπω να διδάσκει ούτε να αυθεντεύει επάνω στον άνδρα, αλλά να ησυχάζει.
13 Επειδή, ο Αδάμ πλάστηκε πρώτος, έπειτα η Εύα.
14 Και ο Αδάμ δεν απατήθηκε• αλλά, η γυναίκα, αφού εξαπατήθηκε, διέπραξε παράβαση•

Όμως, επειδή αυτό δεν θα το θεωρούσε σημαντικό σημείο του είπα θα κοιτάξω την ιστοσελίδα και θα σου πω.
Έτσι έψαξα για πιο αποδεικτικά στοιχεία και βρήκα αρκετά. Τώρα που ξανακοίταξα την ιστοσελίδα βρήκα πάλι μερικά και παρουσιάζω παρακάτω μερικά αποσπάσματα με τα Link τους.

[b]Μία Μοναδική Συμβολή στο Διαθρησκειακό Διάλογο: Η Βασούλα στην Dhaka

Ο διαθρησκειακός διάλογος είναι ένας πολύτιμος θησαυρός [/b]
Ένας διαθρησκειακός διάλογος είναι ένας πολύτιμος θησαυρός από μόνος του γιατί φέρνει κοντά διάφορους ηγέτες ώστε να ανακαλύψουν ότι έχουμε πολλά κοινά σημεία πάνω στα οποία θα μπορούσαμε να χτίσουμε έναν κοινό διάλογο. Σε όλες τις θρησκείες υπάρχει πάντα ένας άγιος νόμος για να τον ακολουθήσει κανείς. Σκοπός του είναι να μας οδηγήσει στην ενάρετη οδό της αγιότητος, είτε είναι Χριστιανικός νόμος, Μουσουλμανικός, Βουδιστικός, Ινδουϊστικός, Εβραϊκός ή ο,τιδήποτε άλλο. Αλλά δεν πρέπει μόνο να ακούμε ή να διαβάζουμε τον νόμο, η τήρησή του είναι σημαντική και αυτή η τήρηση θα κάνει το λαό άγιο στα μάτια του Θεού.

http://www.tlig.org/el/interreligious/dharmarjika/
Εδώ βλέπουμε πως σύμφωνα με τα λεγόμενά της δεν είναι απαραίτητο κάποιος να έχει ως Σωτήρα του τον Ιησού Χριστό εφόσον με τη δική του πίστη μπορεί να οδηγηθεί στο δρόμο της αγιότητας.

Η Βασούλα στο Μπαγκλαντές
21-25 Μαίου 2002

Είναι σημαντικό να αναφέρω εδώ κάτι που μας είπε η Βασούλα. Όταν άρχισε να λαμβάνει τα μηνύματα το 1985, είχε αγοράσει ένα Κοράνι για να δει τι ομοιότητες έχει ο Χριστιανισμός με το Ισλάμ. Καθώς διάβαζε το Κοράνι τότε κρατούσε μερικές σημειώσεις από εδάφια που είναι όμοια με μερικά εδάφια που υπάρχουν στην Αγία Γραφή. Εκείνο τον καιρό δεν είχε την παραμικρή ιδέα ότι μετά από 16 χρόνια, τις ίδιες σημειώσεις που το Άγιο Πνεύμα της είχε υποδείξει μέσα από το Κοράνι, θα τις χρησιμοποιούσε στην ομιλία της μετά από τόσα χρόνια!

Πολλοί άνθρωποι είχαν δουλέψει σκληρά τους τελευταίους μήνες για την επιτυχία αυτής της συνάθροισης. Ακόμη και Μουσουλμάνοι και Ινδουιστές που δούλευαν κάτω από την επίβλεψη του Gerhard Doege, δούλεψαν για την δόξα του Κυρίου μας. Η ομιλία της Βασούλας ξεκίνησε στις 15:55 με την απαγγελία μιας προσευχής από το Κοράνι από τον Ιμάμη. Ο Gerhard έκανε μια μικρή εισαγωγή για την Βασούλα και την αποστολή της. Μετά από αυτό, η Βασούλα αφού σκέπασε το κεφάλι της με ένα μαντίλι όπως κάνουν και οι ντόπιες γυναίκες, και από σεβασμό στις παραδόσεις τους, ξεκίνησε την ομιλία της με μια προσευχή από το Κοράνι στα Αραβικά. Αυτή η χειρονομία άγγιξε πάρα πολύ το κοινό, το οποίο αποτελείτο από Μουσουλμάνους, Ινδουιστές, Βουδιστές και Χριστιανούς. Η Βασούλα απάγγειλε και άλλα εδάφια από το Κοράνι που άγγιξαν πολλούς παρευρισκόμενους.
http://www.tlig.org/el/interreligious/bangladesh/

Είναι αδύνατον το Άγιο Πνεύμα να της μίλησε μέσα από το κοράνιο το οποίο διαστρεβλώνει την Αγία Γραφή και ο Χριστός παρουσιάζεται εκεί ως ένας απλός και θνητός προφήτης.

1. Βλέπουμε λοιπόν πως τα ανακατεύει όλα και κάνει πολλούς συμβιβασμούς.
2. Ένα άλλο σημείο είναι ότι παίρνει βραβεία τιμής, ενώ ποτέ κάποιος απόστολος του Χριστού δεν πήρε κάτι τέτοιο. Όλη η δόξα ανήκει στον Ιησού Χριστό. (Αποκ. 1:6)
3. Άλλο σημείο είναι ότι επιδιώκει την ειρήνη σε όλο τον κόσμο, όμως σύμφωνα με την Αγία Γραφή, ποτέ οι άνθρωποι από μόνοι τους δεν θα καταφέρουν την ειρήνη παρά όταν γίνει θα είναι ένα σημάδι για την συντέλεια του κόσμου.
Επειδή, όταν λένε: Ειρήνη και ασφάλεια, τότε έρχεται επάνω τους αιφνίδιος όλεθρος, όπως οι πόνοι τής γέννας στην έγκυο γυναίκα• και δεν θα ξεφύγουν. Α΄ Θεσ. 5:3
Προφανώς λοιπόν είναι κι αυτή ένας πρόδρομος για τον ηγέτη της παγκοσμιοποίησης που έρχεται.
4. Ακόμη τα μηνύματά της, περισσότερο αγγίζουν την ψυχή παρά το πνεύμα. Μοιάζουν δηλαδή με παραμυθάκι για παιδιά.

Αυτό το θέμα μάλλον πρέπει να μπει στις αιρέσεις και όχι στο: χριστιανισμός και ιστορικότητα.

Profile  

Unread postPosted: 15 May 2010, 19:34 
New Member
New Member

dimitris7 wrote:

1. Βλέπουμε λοιπόν πως τα ανακατεύει όλα και κάνει πολλούς συμβιβασμούς.
2. Ένα άλλο σημείο είναι ότι παίρνει βραβεία τιμής, ενώ ποτέ κάποιος απόστολος του Χριστού δεν πήρε κάτι τέτοιο. Όλη η δόξα ανήκει στον Ιησού Χριστό. (Αποκ. 1:6)
3. Άλλο σημείο είναι ότι επιδιώκει την ειρήνη σε όλο τον κόσμο, όμως σύμφωνα με την Αγία Γραφή, ποτέ οι άνθρωποι από μόνοι τους δεν θα καταφέρουν την ειρήνη παρά όταν γίνει θα είναι ένα σημάδι για την συντέλεια του κόσμου.
Επειδή, όταν λένε: Ειρήνη και ασφάλεια, τότε έρχεται επάνω τους αιφνίδιος όλεθρος, όπως οι πόνοι τής γέννας στην έγκυο γυναίκα• και δεν θα ξεφύγουν. Α΄ Θεσ. 5:3
Προφανώς λοιπόν είναι κι αυτή ένας πρόδρομος για τον ηγέτη της παγκοσμιοποίησης που έρχεται.
4. Ακόμη τα μηνύματά της, περισσότερο αγγίζουν την ψυχή παρά το πνεύμα. Μοιάζουν δηλαδή με παραμυθάκι για παιδιά.

Η Βασούλα γράφει: Ο Ιησούς Χριστός μου υπαγόρευσε αυτήν την προσευχή μετάνοιας, θεραπείας και απολύτρωσης. Είπε ότι αυτή η προσευχή εξορκισμού είναι αναγκαία για τους καιρούς μας, τους τόσο πονηρούς.

Οι άνθρωποι δεν ξέρουν πως να αποκηρύττουν με τις προσευχές τους τον διάβολο, που τους ελέγχει, τους τυφλώνει και τους προκαλεί πολλά βάσανα είτε με ασθένειες είτε με το να τους υποδουλώνει. Ο Χριστός λέει επίσης ότι πολλοί άνθρωποι λατρεύουν ψεύτικους θεούς (είδωλα).

Αυτή η προσευχή θα είναι πολύ αποτελεσματική αν γίνετε εγκάρδια και με ειλικρίνεια.

Ο Κύριος είπε: "Να μετανοήσουν ενώπιον Μου με αυτά τα λόγια:"

Κύριε με ανέχτηκες όλα αυτά τα χρόνια με τις αμαρτίες μου, κι όμως με σπλαχνίστηκες.

Πλανήθηκα με κάθε τρόπο. Τώρα όμως δεν θα ξαναμαρτήσω. Φέρθηκα άδικα απέναντι Σου και υπήρξα άδικος, Δεν θα το ξανακάνω. Απαρνίεμαι την αμαρτία, απαρνιέμαι τον διάβολο, απαρνιέμαι την κακία που σπιλώνει την ψυχή μου. Λύτρωσε την ψυχή μου από καθετί που είναι αντίθετο στην αγιότητά Σου.

Σε παρακαλώ, Κύριε, να με γλιτώσεις από κάθε κακό. Έλα τώρα, Ιησού, έλα τώρα να κατοικήσεις στην καρδιά μου.

Συγχώρησε με, Κύριε κι επίτρεψέ μου να αναπαυθώ σε Σένα, γιατί Εσύ είσαι η Ασπίδα μου, ο Λυτρωτής μου και το Φως μου και σε Σένα ελπίζω.

Από σήμερα, θα Σε ευλογώ, Κύριε, πάντοτε.

Απαρνιέμαι τον πονηρό και κάθε άλλο θεό και είδωλο, γιατί Εσύ είσαι Ύψιστος πάνω σε όλη τη γη, υψώθηκες ψηλότερα από όλους τους θεούς

Με τον ισχυρό Σου βραχίονα, φύλαξέ με από κακή υγεία, φύλαξέ με από αιχμαλωσία, φυλαξέ με από τη θλίψη Και κατατρόπωσε τον εχθρό μου τον διάβολο. Σπεύσε σε βοήθειά μου, Σωτήρα!

Aμήν

Profile  

Unread postPosted: 15 May 2010, 19:56 
New Member
New Member

Πιστευε και μη, ερευνα. (το κομα το βλεπεις ε???????????)

Μιση η ερευνα δεν γινετε....και οπως σε βολευει, λεω εγω.

Εμενα δεν με βολεψε αλλα.....τα υπολοιπα ειναι οπως τα βλεπει κανεις.

Δες στο λεξικο σου και δες τι ειναι αιρεση Και μετα δες οτι δεν λεει για μια νεα Θρησκεια,ουτε επιβαλει κατι αλλο. Ο Θεος ενωνει ΔΕΝ διχαζει, αλλος διχαζει... Διαίρει* και βασιλευε/Διαιρει και βασιλευει στις καρδιες.
Και μετα ισως καταλαβεις οτι μιλαει για στον Χριστιανισμο(Τον Ορθοδοξο διοτι αναφερεται στην Τριαδικοτητα)

Το εργο της Βασουλας ΔΕΝ ειναι να αλλαξει τις γραφες(πχ Αγια Γραφη) και ΔΕΝ το κανει, απλα ισως να θελει να ξυπνησει τον κοσμο(λεω εγω) και να διαβασουν/με τις
γραφες στους καιρους τους τοσο πονηρους. Αν ζεις Αγια τοτε δεν λεει για σενα, για μενα λεει ομως....Να μοιραστω κατι ηθελα, ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα.

(*Διαίρει και βασίλευε
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Η έκφραση «διαίρει και βασίλευε» μπορεί να σημαίνει:

* Τη λατινική έκφραση Divide et impera.
* Τη μέθοδο επίλυσης προβλημάτων που χρησιμοποιείται στην επιστήμη των υπολογιστών, «διαίρει και βασίλευε».)

Την αληθεια μου θα την πω, την αγαπη μου θα την μοιραστω. Αλίμονο σε μενα αν ειναι λιγη.

Με εκτιμηση,

Αλέξανδρος Μ.

Profile  

Unread postPosted: 17 May 2010, 17:09 
Advanced Poster
Advanced Poster

Has thanked: 3 time
Have thanks: 19 time
Pit wrote:

Μιση η ερευνα δεν γινετε....και οπως σε βολευει, λεω εγω.

Εμενα δεν με βολεψε αλλα.....τα υπολοιπα ειναι οπως τα βλεπει κανεις.

Δες στο λεξικο σου και δες τι ειναι αιρεση Και μετα δες οτι δεν λεει για μια νεα Θρησκεια,ουτε επιβαλει κατι αλλο. Ο Θεος ενωνει ΔΕΝ διχαζει, αλλος διχαζει... Διαίρει* και βασιλευε/Διαιρει και βασιλευει στις καρδιες.
Και μετα ισως καταλαβεις οτι μιλαει για στον Χριστιανισμο(Τον Ορθοδοξο διοτι αναφερεται στην Τριαδικοτητα)

Το εργο της Βασουλας ΔΕΝ ειναι να αλλαξει τις γραφες(πχ Αγια Γραφη) και ΔΕΝ το κανει, απλα ισως να θελει να ξυπνησει τον κοσμο(λεω εγω) και να διαβασουν/με τις
γραφες στους καιρους τους τοσο πονηρους. Αν ζεις Αγια τοτε δεν λεει για σενα, για μενα λεει ομως....Να μοιραστω κατι ηθελα, ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα.

(*Διαίρει και βασίλευε
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Η έκφραση «διαίρει και βασίλευε» μπορεί να σημαίνει:

* Τη λατινική έκφραση Divide et impera.
* Τη μέθοδο επίλυσης προβλημάτων που χρησιμοποιείται στην επιστήμη των υπολογιστών, «διαίρει και βασίλευε».)

Την αληθεια μου θα την πω, την αγαπη μου θα την μοιραστω. Αλίμονο σε μενα αν ειναι λιγη.

Με εκτιμηση,

Αλέξανδρος Μ.

Φίλε Pit

Οπωσδήποτε έχει και καλά μέσα, βλέπεις το πνεύμα του πονηρού χρησιμοποιεί πάντα και τον Λόγο του Θεού. Εγώ μίλησα για τις πλάνες που έχει μέσα όπως και τις σημείωσα. Εσύ γιατί δεν τις βλέπεις αυτές;
Αν και σ’ αυτά που έγραψες πάλι έχει κάτι που δεν είναι σύμφωνο με τον Λόγο.
Η Βασούλα είπε:
Πλανήθηκα με κάθε τρόπο. Τώρα όμως δεν θα ξαναμαρτήσω. Κάτι που είναι αδύνατον να γίνει επειδή λέει:

8 Αν πούμε ότι δεν έχουμε αμαρτία, εξαπατούμε τον εαυτό μας και η αλήθεια δεν υπάρχει μέσα μας.
9 Αν ομολογούμε τις αμαρτίες μας, ο Θεός είναι πιστός και δίκαιος ώστε να συγχωρήσει σε μας τις αμαρτίες, και να μας καθαρίσει από κάθε αδικία.
10 Αν πούμε ότι δεν αμαρτήσαμε, κάνουμε αυτόν ψεύτη και ο λόγος του δεν υπάρχει μέσα μας. Α΄ Ιωάννη 1

Είπες:

Αυτό το ρητό δεν υπάρχει στη Βίβλο είναι από τους ανθρώπους, απεναντίας λέει:
Όλα να τα εξετάζετε, το καλό να κατέχετε. Α΄Θεσ. 5:21

Είπες:
Δες στο λεξικο σου και δες τι ειναι αιρεση Και μετα δες οτι δεν λεει για μια νεα Θρησκεια,ουτε επιβαλει κατι αλλο.

Δεν είπα ότι αίρεση είναι μία νέα θρησκεία.
Αίρεση σημαίνει δικαίωμα εκλογής είτε δογματική είτε ιδεολογική. Στην προκειμένη περίπτωση όσον αφορά τον Λόγο του Θεού, αίρεση είναι κάθε τι που δεν συμφωνεί με τον Λόγο του Θεού και επομένως δημιουργεί σχίσματα στην εκκλησία η οποία είναι το σώμα του Χριστού.

Η Βασούλα γράφει: Ο Ιησούς Χριστός μου υπαγόρευσε αυτήν την προσευχή μετάνοιας, θεραπείας και απολύτρωσης. Είπε ότι αυτή η προσευχή εξορκισμού είναι αναγκαία για τους καιρούς μας, τους τόσο πονηρούς.

Αμφιβάλω ότι ο Χριστός υπαγόρεψε κάτι σε κάποια ιδιαίτερα άτομα και μάλιστα σε μία γυναίκα για να μας τα μεταφέρει. ο Κύριος ότι υπαγόρεψε το έγραψε μέσα στον Λόγο του και αυτά είναι αρκετά για να μας κατηχήσουν.

Προσέχετε δε από τους ψευδοπροφήτες, που έρχονται σε σας με ενδύματα προβάτων, από μέσα όμως είναι αρπακτικοί λύκοι. Ματθ. 7:15

Profile  

Unread postPosted: 17 May 2010, 19:48 
Forum Legend
Forum Legend

Have thanks: 134 time
Νομίζω ότι θα προσυπογράψω την άποψη του φίλου dimitris7 και θα προσθέσω ότι κατά πάσα πιθανότητα βρισκόμαστε μπροστά σε μια κατάσταση πλάνης από την εν λόγω κυρία. Δεν γνωρίζω εάν γίνεται εν συνειδήση ή απλά παρασύρθηκε αλλά είμαι σχεδόν απόλυτα πεπεισμένος ότι οι "επαφές" που είχε με τις πνευματικές οντότητες που παρουσιάζονταν ως Χριστός, Παναγία ή Άγγελλοι είναι δαιμονικές δυνάμεις που έχουν ως σκοπό να την αποπροσανατολίσουν για να επηρρεάσει κι αυτή με τη σειρά της κάποιους εν αδυναμία πίστεως. Σάφως δεν την κατακρίνω γιατί ο καθένας θα μπορούσε να πλανηθεί. Άλλωστε οι "δυνάμεις" που αντιμετωπίζουμε είναι κατά πολύ πέρα από τις ανθρώπινες δυνάμεις. Απλά το αναφέρω για να προσπαθήσουμε όλοι μας να έχουμε διάκριση και κυρίως τα ώτα και τους οφθαλμούς μας ανοιχτά για να κατανοούμε την προσπάθεια που κάνει ο διάβολος για να μας παρασύρει σε δρόμους μακρυά από τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 1   [ 15 posts ]