Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 74 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Προμηθέας : Η Εκθρόνιση του Δία
Unread postPosted: 13 Mar 2013, 01:01 
Researcher
Researcher

Has thanked: 235 time
Have thanks: 276 time
Όποιος έχει διαβάσει το έργο του Αισχύλου γνωρίζει ότι ο Προμηθέας κάνει μια αναφορά για κάποιον γιο του Δία που θα είναι ισχυρότερος και θα κερδίσει την βασιλεία του Δία....

Πλοκή :

Ο Προμηθέας δένεται στον βράχο από τον Ήφαιστο και τον Κράτος έπειτα από εντολή του Δία επειδή έδωσε τη φωτιά και άλλα δώρα στους ανθρώπους. Όταν αυτοί αποχωρούν καταφθάνει η Ιώ, η κόρη του Ίναχου ( αυτός ήταν ο Βασιλιάς που οδήγησε τους ανθρώπους στα όρη για να μην πνιγούν από το κατακλυσμό του Δευκαλίωνα) ... αυτή ζητάει από τον Προμηθέα να της πει το μέλλον της και ανάμεσα σε όλα αυτά που της λέει... προλέγει ένα μεγάλο μυστικό.... ότι θα γεννηθεί Υιός από τον Δία που θα είναι ισχυρότερος και θα του πάρει την εξουσία που έχει ... όταν η Ιώ φεύγει ... ο Δίας στέλνει τον Ερμή να "ανακρίνει" τον Προμηθέα.... και να του ομολογήσει ποιος θα είναι αυτός από το γένος των ανθρώπων που θα κλέψει την βασιλεία του Δία. Ο Προμηθέας αρνείται να ομολογήσει και χλευάζει τον Ερμή ο οποίος τελικά αποδέχεται πως δεν θα αποσπάσει το μεγάλο μυστικό.

Ποιος είναι αυτός για τον οποίο ομιλεί ο Προμηθέας; και λέει πως θα γεννηθεί 13 γενιές μετά την Ιώ;;;

Απόσπασμα από το έργο Προμηθέας Δεσμώτης

Πόσο βαρειά θα βάσταγες τα δικά μου πάθη, εμέ που δεν μου γράφει θάνατο το ριζικό μου! ... έτσι θα γλύτωνα κι εγώ απ’ τα βάσανά μου· μα τώρα άλλο κανένα δεν προβλέπω τέλος των δεινών μου πριν πέσει ο Δίας από τον θρόνο

Ιώ

Μπορεί ποτέ την εξουσία να χάσει ο Δίας;

Προμηθέας

Θάχαιρες, βέβαια, να δεις μια τέτοια τύχη

Ιώ

Πως όχι, αφού απ’ αφορμή του Δία τέτοια φριχτά υποφέρω πάθη

Προμηθέας

Μπορείς λοιπόν να χαίρεσαι γιατί θα γίνει

Ιώ

Και ποιος θα του αφαιρέσει της αρχής το σκήπτρο;

Προμηθέας

Ο ίδιος με τα αλαφρόμυαλα καμώματά του

Ιώ

Και με ποιον τρόπο; Πες μου το, αν δεν βλάπει

Προμηθέας

Γάμο θα κάνει τέτοιο, που θα μετανιώσει

Ιώ

Με θεά ή με θνητή; Απάντησέ μου, αν κάνει να το πεις

Προμηθέας

Μη με ρωτάς! Αυτό δεν πρέπει από το στόμα μου να βγει

Ιώ

Καί θα ξεθρονιστή λοιπόν από γυναίκα;

Προμηθέας

Παιδί, τρανότερο απ’ αυτόν, θα του γεννήσει

Ιώ

Και να ξεφύγει το κακό δεν είναι τρόπος;

Προμηθέας

Κανένας εξόν μονάχα αν εγώ λυθώ απ’ τα δεσμά μου

Ιώ

Και ποιός αν δεν το θέλει ο Δίας, θαν’ αυτός που θα σε λύσει;

Προμηθέας

Είναι γραμμένο κάποιος νάναι από δικούς σου.

Ιώ

Τι είπες; Παιδί δικό μου από τα πάθη σου θα σε λυτρώσει;

Προμηθέας

Ναι, τρις γενιές μετά τις δέκα πρώτες

έτσι λοιπόν ....(13 γενιές μετά λογικά) ....ο Ηρακλής ελευθέρωσε τον Προμηθέα... και με αυτό το τρόπο η προφητεία για την η εκθρόνιση του Δία... δεν επαληθεύτηκε ποτέ.

1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.

Image

Profile  

Post subject: Re: Προμηθέας : Η Εκθρόνιση του Δία
Unread postPosted: 13 Mar 2013, 09:07 
Editor
Editor

Has thanked: 467 time
Have thanks: 575 time
Πάμε στις γενιές από την Ιώ και μετά.Η γενεαλογία λοιπόν έχει ως εξής,για να δούμε ποιες είναι οι 13 γενεές.

Γενάρχες: Ίναχος-Μελία/Αργεία Α΄ => Φορωνέας,Φηγέας,Ιώ
(1) Ζευς-Ιώ => Έπαφος
(2) Έπαφος-Μέμφις => Λιβύη
(3) Λιβύη-Ποσειδών=> Βήλος & Αγήνορας
(4) Αγχιρρόη-Βήλος=> Δαναός & Αίγυπτος
Ευρυρρόη-Αίγυπτος=> Λυγκέας & 49 γιοί(Αιγύπτιοι)
(5) Δαναός-Ευρώπη=> Αμυμώνη,48 κόρες(Δαναίδες),Υπερμνήστρα Α΄
(6) Υπερμνήστρα Ά-Λυγκέας=> Άβας(γενάρχης των Αβάντων)
(7) Αγλαία-Άβας=> Ακρίσιος,Προίτος
(8) Ευρυδίκη-Ακρίσιος=> Δανάη
(9) Δανάη-Ζευς=> Περσέας
(10) Περσέας-Ανδρομέδα=> Πέρσης, Γοργοφόνη, Αλκαίος, Ηλεκτρύων, Σθένελος
(11) Αστυμέδουσα-Αλκαίος=>Αμφιτρύων, Αναξώ
(12) Ηλεκτρύων-Αναξώ=>Αλκμήνη
(13) Αλκμήνη-Ζευς=> Ηρακλής

Στο έργο Προμηθεύς Δεσμώτης του Αισχύλου,ο Προμηθέας όντας φυλακισμένος στον Καύκασο προλέγει ότι ο λυτρωτής του θα γεννηθεί από την παρθένο Ίώ και τον Θεό(στ.772,834,848) θα είναι δηλαδή υιός Θεού και υιός Παρθένου.Αυτός ο Θεάνθρωπος θα καταλύσει την εξουσία των παλαιών θεών και θα αφανίσει αυτούς και την δύναμή τους(908,920).Ο Ερμής τότε σταλμένος από τον Δία προαναγγέλλει στον Προμηθέα τα εξής: "Τοιούδαι μόχθου τέρμα μη τί προσδόκα πριν αν θεός τις διάδοχος των σων πόνων φανή,θελήση τ’ είς αναύγητον μολείν ‘Άιδην , κνέφαια τ’ άμφί Ταρτάρου βάθη" (Νεολ. αποδόση: "μην περιμένεις να λυτρωθείς από τους πόνους προτού θεός πάρει τα πάθη τα δικά σου πάνω του και με τη θέλησή του κατέβει στον Άδη τον ανήλιαγο,στους άφεγγους του Ταρτάρου βυθούς" στ. 1041-1043).

ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ,ΓΙΟ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΚΜΗΝΗΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑ ΑΘΛΟΥΣ Ο ΔΙΑΣ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΘΕΟ!!!Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΑΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΟΝ ΕΥΡΥΣΘΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΒΕΡΟ !!!!!!

Αρχαίο κείμενο

ΧΟΡΟΣ
ή σοφός ή σοφός ήν
ός πρώτος εν γνώμα τόδ’ εβάστασε καί
γλώσσα διεμυθολόγησεν,
ως τό κηδεύσαι καθ’ εαυτόν αριστεύει μακρώ,
καί μήτε τών πλούτω διαθρυπτομένων
μήτε τών γέννα μεγαλυνομένων
όντα χερνήναν εραστεύσαι γάμων.
μήποτε μήποτέ μ’, ώ
Μοίραι μακραίωνες, λεχέων Διός
Ευνάτειραν ίδοισθε πέλουσαν.
μηδέ πλαθείην γαμέτα τινί τών εξ ουρανού.
ταρβώ γάρ αστεργάτορα παρθενίαν
εισορώσ’ Ιούς αμαλαπτομέναν
δυσπλάνοις Ήρας αλατείας πόνων.
εμοί δ’ ότε μέν ομαλός ο γάμος,
άφοβος. όν δέ δέδια, μη
κρειασσόνων θεών έρως άφυκτον
όμμα προσδράκοι με.
απόλεμος όδε γ’ ο πόλεμος, άπορα πόριμος. ουδ’
έχω τίς άν γενοίμαν.
τάν Διός γάρ ουχ ορώ
μήτιν όπα φύγοιμ’ άν.
ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ
ή μην έτι Ζεύς καίπερ αυθάδη φρονών,
έσται ταπεινός, οίον εξαρτύεται
γάμον γαμείν, ός αυτόν εκ τυραννίδος
θρόνων τ’ άιστον εκβαλεί. πατρός δ’ αρά
Κρόνου τότ’ ήδη παντελώς κρανθήσεται,
ήν εκπίτνων ηράτο δηναιών θρόνων.
τοιώνδε μόχθων εκτροπήν ουδείς θεών
δύναιτ’ άν αυτώ πλήν εμού δείξαι σαφώς.
εγώ τάδ’ οίδα χώ τρόπω. πρός ταύτα νύν
θαρσών καθήσθω τοίς πεδαρσίοις κτύποις
πιστός, τινάσσων τ’ εν χεροίν πύρπνουν βέλος.
ουδέν γάρ αυτώ ταύτ’΄επαρκέσει τό μή ου
πεσείν ατίμως πτώματ’ ουκ ανασχετά.
τοίον παλαιστήν νύν παρασκευάζεται
επ’ αυτός αυτώ, δυσμαχώτατον τέρας.
ός δή κεραυνού κρείσσον’ ευρήσει φλόγα,
βροντής θ’ υπερβάλλοντα καρτερόν κτύπον,
θαλασσίαν τε γής τινάκτειραν νόσον,
τρίαιναν αιχμήν τήν Ποσειδώνος, σκεδά.
πταίσας δέ τώδε πρός κακώ μαθήσεται
όσον τό τ’ άρχειν καί τό δουλεύειν δίχα.

Μετάφραση Κάκτος

ΧΟΡΟΣ
Σοφός αλήθεια, ήταν σοφός
αυτός που πρώτος μες στο νου του
το ζύγιασε και το ’πε πως δεν είναι
καλύτερο απ’ αυτό, γάμο να κάνεις
μ’ ανθρώπους της σειράς σου, μήτε
να θες να συγγενέψεις, όντας
φτωχός, μ’ εκείνους που καυχιούνται
για τα πολλά τους πλούτη, μήτε μ’ όσους
για τη μεγάλη τους γενιά κομπάζουν.
Ω Μοίρες πολυσέβαστες,
ποτέ, ποτέ να μη με δείτε
νύφη να φτάνω στο κλινάρι
του Δία. μήτε απ’ τα ουράνια
κανείς γαμπρός να με ζυγώσει.
Γιατί φοβάμαι την Ιώ θωρώντας,
την άπραγη κι αμάλαγη παρθένα,
με κακοπλάνητους να τυραννιέται
παραδαρμούς εξαφορμής της Ήρας.
Δε με τρομάζει ο ταιριαστός γάμος.
φοβάμαι μόνο την άφευχτη ματιά του να μη ρίξει
πάνω μου των τρανών θεών ο έρωτας.
Τι ο πόλεμος αυτός είναι απολέμητος,
κι η ελπίδα του χωρίς ελπίδα.
μήτε καί ξέρω τί θ’ απογινόμουν.
γιατί δε βλέπω με ποιο τρόπο
θα ξέφευγα τη θέληση του Δία.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Όμως ο Δίας, παρ’ όλο που κομπάζει με φουσκωμένο νου,
θα ’ρθει μια μέρα που ταπεινός θα γίνει, γιατί γάμο είναι έτοιμος να κάνει,
που απ’ το θρόνο κι από την τυραννία θα τον γκρεμίσει.
καί του πατέρα Κρόνου θ’ αληθέψει τότε η κατάρα ολότελα, που εκείνος
ξεστόμιζε καθώς απ’ τους αρχαίους έπεφτε θρόνους. Και τον τρόπο τέτοια
πάθη για να ξεφύγει, άλλος κανένας θεός, εξόν εγώ, δε θα μπορούσε
ξάστερα να του δείξει. Εγώ μονάχα τα ξέρω αυτά και πώς θα γίνουν. Τώρα
περήφανος ας κάθεται όλος θάρρη για τις ουρανοκρέμαστες βροντές του,
το φλογοφόρο αστροπελέκι σειώντας στα χέρια. Όμως αυτά δε θα τον σώσουν
καθόλου από βαθιά καί ντροπιασμένα γκρεμίσματα ανεπίστροφα. ετοιμάζει
τέτοιον αυτός αντίμαχό του, τέρας ακατανίκητο, που θα ’βρει φλόγα του κεραυνού
τρανότερη καί βρόντο απ’ της βροντής φριχτότερον ακόμη, που καί του Ποσειδώνα
το κοντάρι, την κοσμοσείστρα τρίαινα, τη φοβέρα της θάλασσας, κομμάτια θα σκορπίσει. Κι όταν στη συμφορά βουλιάξει ετούτη, θα μάθει τότε πόσο ξέχωρο είναι αφέντης να ’σαι ή να ’σαι σκλάβος.

Πηγή: Αισχύλος - Προμηθεύς Δεσμώτης,στίχοι 898-940,τόμος 7 των εκδόσεων Κάκτος στη σειρά Αρχαίων Ελλήνων Συγγραφέων - Οι Έλληνες.

Όπως δηλαδή είναι γνωστό,ο Δίας πόθησε την Θέτιδα και θέλησε να τη νυμφευθεί.Ωστόσο,η κατά τον Αισχύλο μητέρα του Προμηθέα και Τιτανίδα,θεά Θέμιδα,η Θεά της Δικαιοσύνης,είχε ήδη προειδοποιήσει τον Προμηθέα,ότι η Θέτιδα πρόκειται να γεννήσει γιο ο οποίος θα είναι ισχυρότερος από τον πατέρα του.Έτσι λοιπόν,ο αλυσοδεμένος στον Καύκασο Προμηθέας,γνωρίζει αυτό το κρίσιμο μυστικό ώστε να είναι σε σχέση ισχύος έναντι του Διός.Βέβαια αυτό το μυστικό του,ο Προμηθέας το υπονοεί αλλά δεν το αποκαλύπτει στη συγκεκριμένη τραγωδία του Αισχύλου,δηλαδή τον Προμηθέα Δεσμώτη αλλά στην χαμένη τραγωδία Προμηθεύς Λυόμενος,οπότε και ο Προμηθέας λύνεται και απελευθερώνεται από τον Ηρακλή.

Μάλιστα,για τη γνώση αυτού του μυστικού και τη ματαίωση του συγκεκριμένου γάμου,μας πληροφορούν άλλοι Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς.Άρα το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος γάμος ματαιώθηκε ο Προμηθέας απεκάλυψε το κρίσιμο μυστικό στον Δία,ο οποίος υποχρέωσε τη Θέτιδα να παντρευτεί θνητό άνδρα,διότι όποιον θεό και αν παντρευόταν ο Δίας θα εκθρονιζόταν,με τελικό αποτέλεσμα η Θέτιδα να παντρευτεί τον Πηλέα και να γεννηθεί ο Αχιλλέας.Ακόμα,ο Όμηρος στην Ιλιάδα(Α 393-412),αναφέρει ότι ο Αχιλλέας παρακαλεί τη μητέρα του Θέτιδα να πείσει τον Δία ακόμα και επικαλούμενη την παλαιά κρίσιμη υποστήριξή της όταν οι άλλοι θεοί με αρχηγούς τον Ποσειδώνα,την Ήρα και την Αθηνά επεχείρησαν την ανατροπή και την αιχμαλωσία του Διός αλλά η Θέτιδα επενέβη και αφού ειδοποίησε τον Βριάρεω ή αλλιώς Αιγαίωνα,απέτρεψε αυτήν την συνωμοσία.

Συμπέρασμα η προφητεία εκπληρώθηκε ως προς το μέγιστο πλήν της εκθρόνισης,για τον λόγο που είπα.Τα λέω όλα αυτά πριν αρχίσει κάποιος τις κοτσάνες και τις παραχαράξεις για προφητείες περί ελεύσεως του Ιησού Χριστού!!!

:lol:

Profile  

Unread postPosted: 13 Mar 2013, 17:05 
Researcher
Researcher

Καλά τα λες, εκεί καταλήγει κανείς, ότι πράγματι ... η προφητεία εκπληρώθηκε σε όλα εκτός τελικά από την εκθρόνιση...

Image

Profile  

Unread postPosted: 13 Mar 2013, 18:55 
Researcher
Researcher

... εκτός αν λάβουμε υπόψη την άλλη άποψη ότι ο Αισχύλος πέρασε κωδικοποιημένη πληροφορία... και εννοούσε 13 γενεές αργότερα από τη παρούσα ...

άρα ... 35 Χ 13 = 445 χρόνια αργότερα. (οπότε έτσι εκπληρώθηκε η προφητεία περί "εκθρόνισης Δία")

ο Αισχύλος πέθανε το 455 π.Χ. άρα αν το δεις και έτσι δεν πέφτει και τόσο έξω. Η προφητείες έχουν αυτό το κακό ... κρύβουν πάντα μυστήριο....

Image
LAPTONAS has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 13 Mar 2013, 21:12 
Editor
Editor

Has thanked: 109 time
Have thanks: 185 time
Επιλέγεις αυθαίρετα τα 35 έτη ως την χρονική διάρκεια της μία γενιάς, έτσι ώστε να καταλήξεις σε ένα προεπιλεγμένο συμπέρασμα. Δηλαδή με απλά μαθηματικά, διαίρεσες το 455 με το 13 (γενιές) και προέκυψε ο αριθμός 35.

Στην πραγματικότητα, ενώ στις μέρες μας στατιστικά η γενιά έχει διάρκεια 25 χρόνια (ανάλογα με την περιοχή βέβαια, για την Ευρώπη πχ έχει διάρκεια γύρω στα 28 με 29 χρόνια), εκείνη την εποχή και για ευνόητους λόγους η γενιά θα είχε ακόμη μικρότερη διάρκεια από τα 25 έτη.

Πρωταγόρας
Agnostic has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 13 Mar 2013, 22:48 
Editor
Editor

LAPTONAS wrote:
... εκτός αν λάβουμε υπόψη την άλλη άποψη ότι ο Αισχύλος πέρασε κωδικοποιημένη πληροφορία... και εννοούσε 13 γενεές αργότερα από τη παρούσα ...

άρα ... 35 Χ 13 = 445 χρόνια αργότερα. (οπότε έτσι εκπληρώθηκε η προφητεία περί "εκθρόνισης Δία")

ο Αισχύλος πέθανε το 455 π.Χ. άρα αν το δεις και έτσι δεν πέφτει και τόσο έξω. Η προφητείες έχουν αυτό το κακό ... κρύβουν πάντα μυστήριο....

Φίλε μου δεν χωράει καμία αμφιβολία για το ποια χρονική στιγμή μιλάει εφόσον αρχίζει η γενεαλογία από την Ιω. Δεν μιλάει για αργότερα όπως το απέδειξα και πριν,καθώς επίσης και για ποιο λόγο δεν έγινε η εκθρόνιση του. ;)

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 02:26 
Researcher
Researcher

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε τον σχολιασμό. Γιατί μου φαίνεται ότι δεν έχετε διαβάσει το έργο και αλληλο-δουλευόμαστε

EL-SENTAI wrote:
Στο έργο Προμηθεύς Δεσμώτης του Αισχύλου,ο Προμηθέας όντας φυλακισμένος στον Καύκασο προλέγει ότι ο λυτρωτής του θα γεννηθεί από την παρθένο Ίώ και τον Θεό(στ.772,834,848)

.... Ο Προμηθέας δεν λέει ποτέ ότι θα γεννηθεί παιδί από την Ιώ. Λέει στη 13 γενιά της και όχι από αυτή της ίδια.

Στίχοι 772-774
Προμηθέας
Είναι γραμμένο κάποιος νά ναι από δικούς σου.
Ιώ
Πώς είπες; γυιός μου τάχα λες να σε λύτρωση;
Προμηθέας
Από τρείς κι άλλες δέκα σου γενιές κατόπι.

EL-SENTAI wrote:
θα είναι δηλαδή υιός Θεού και υιός Παρθένου.Αυτός ο Θεάνθρωπος θα καταλύσει την εξουσία των παλαιών θεών και θα αφανίσει αυτούς και την δύναμή τους(908,920).

Εδώ συμφωνώ :ho:

Στοίχοι 919-924
γιατί ετοιμάζει τώρα ο ίδιος του εαυτού του
αντίπαλο απολέμητο, τέρας αντρείας,
που πιο καλή απ' τον κεραυνό θενά 'βρει
φλόγα,κι ανώτερο από τη βροντή τρομερό χτύπο,
και που στάχτη θα κάμει και του Ποσειδώνα
την κοσμοσείστρα τρίαινα, σύνεργο ολέθρου.

EL-SENTAI wrote:
Ο Ερμής τότε σταλμένος από τον Δία προαναγγέλλει στον Προμηθέα τα εξής: "Τοιούδαι μόχθου τέρμα μη τί προσδόκα πριν αν θεός τις διάδοχος των σων πόνων φανή,θελήση τ’ είς αναύγητον μολείν ‘Άιδην , κνέφαια τ’ άμφί Ταρτάρου βάθη" (Νεολ. αποδόση: "μην περιμένεις να λυτρωθείς από τους πόνους προτού θεός πάρει τα πάθη τα δικά σου πάνω του και με τη θέλησή του κατέβει στον Άδη τον ανήλιαγο,στους άφεγγους του Ταρτάρου βυθούς" στ. 1041-1043).

Αυτό τι σχέση έχει ; Όπως γνωρίζουμε από τη μυθολογία, ο Κένταυρος χείρων ήταν αυτός που κατέβηκε στον Άδη. Επίσης το παραπάνω μας δείχνει ότι ένας Θεός κατά την ελληνική μυθολογία μπορούσε να πάρει τα πάθη πάνω του ... αλλά όταν σας λένε ότι ο Ιησούς Χριστός πήρε τα πάθη πάνω Του ... τότε... γιατί δε λέει τίποτα :?

EL-SENTAI wrote:
ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ,ΓΙΟ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΚΜΗΝΗΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑ ΑΘΛΟΥΣ Ο ΔΙΑΣ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΘΕΟ!!!Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΑΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΟΝ ΕΥΡΥΣΘΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΒΕΡΟ !!!!!!

Λάθος ....μόλις τώρα έλεγα ότι ο Χείρον ο Κένταυρος ήταν αυτός....

EL-SENTAI wrote:
Όπως δηλαδή είναι γνωστό,ο Δίας πόθησε την Θέτιδα και θέλησε να τη νυμφευθεί.Ωστόσο,η κατά τον Αισχύλο μητέρα του Προμηθέα και Τιτανίδα,θεά Θέμιδα,η Θεά της Δικαιοσύνης,είχε ήδη προειδοποιήσει τον Προμηθέα,ότι η Θέτιδα πρόκειται να γεννήσει γιο ο οποίος θα είναι ισχυρότερος από τον πατέρα του.Έτσι λοιπόν,ο αλυσοδεμένος στον Καύκασο Προμηθέας,γνωρίζει αυτό το κρίσιμο μυστικό ώστε να είναι σε σχέση ισχύος έναντι του Διός.Βέβαια αυτό το μυστικό του,ο Προμηθέας το υπονοεί αλλά δεν το αποκαλύπτει στη συγκεκριμένη τραγωδία του Αισχύλου,δηλαδή τον Προμηθέα Δεσμώτη αλλά στην χαμένη τραγωδία Προμηθεύς Λυόμενος,οπότε και ο Προμηθέας λύνεται και απελευθερώνεται από τον Ηρακλή.

Έχεις διαβάσει ποτέ το έργο Προμηθέας Λυόμενος Ελ Σαντάι;;; Αν είναι χαμένη τραγωδία τότε πως ξέρεις τι λέει; Εκτός αν δεν είναι χαμένη. Αν την έχεις να μου τη στείλεις...διότι τέτοιο έργο δεν υπάρχει :xaxa: εκτός αν δεν την έχεις διαβάσει και γράφεις ότι θέλεις. Πάντως αν μου στείλεις το κείμενο θα σε παραδεχτώ.

EL-SENTAI wrote:
Μάλιστα,για τη γνώση αυτού του μυστικού και τη ματαίωση του συγκεκριμένου γάμου,μας πληροφορούν άλλοι Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς.

Παράδειγμα;

EL-SENTAI wrote:
Άρα το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος γάμος ματαιώθηκε ο Προμηθέας απεκάλυψε το κρίσιμο μυστικό στον Δία,ο οποίος υποχρέωσε τη Θέτιδα να παντρευτεί θνητό άνδρα,διότι όποιον θεόκαι αν παντρευόταν ο Δίας θα εκθρονιζόταν,με τελικό αποτέλεσμα η Θέτιδα να παντρευτεί τον Πηλέα και να γεννηθεί ο Αχιλλέας.Ακόμα,ο Όμηρος στην Ιλιάδα(Α 393-412),αναφέρει ότι ο Αχιλλέας παρακαλεί τη μητέρα του Θέτιδα να πείσει τον Δία ακόμα και επικαλούμενη την παλαιά κρίσιμη υποστήριξή της όταν οι άλλοι θεοί με αρχηγούς τον Ποσειδώνα,την Ήρα και την Αθηνά επεχείρησαν την ανατροπή και την αιχμαλωσία του Διός αλλά η Θέτιδα επενέβη και αφού ειδοποίησε τον Βριάρεω ή αλλιώς Αιγαίωνα,απέτρεψε αυτήν την συνωμοσία.

Μήπως είναι εκτός θέματος όλα αυτά;

EL-SENTAI wrote:
Συμπέρασμα η προφητεία εκπληρώθηκε ως προς το μέγιστο πλήν της εκθρόνισης,για τον λόγο που είπα.Τα λέω όλα αυτά πριν αρχίσει κάποιος τις κοτσάνες και τις παραχαράξεις για προφητείες περί ελεύσεως του Ιησού Χριστού!!!

Ποιος κοτσάνες, που κάθομαι και διαβάζω όλες αυτές τις κοτσάνες για να δω μέχρι που θα το πάτε.

Image
LAPTONAS has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 09:47 
Editor
Editor

LAPTONAS wrote:
EL-SENTAI wrote:
Ο Ερμής τότε σταλμένος από τον Δία προαναγγέλλει στον Προμηθέα τα εξής: "Τοιούδαι μόχθου τέρμα μη τί προσδόκα πριν αν θεός τις διάδοχος των σων πόνων φανή,θελήση τ’ είς αναύγητον μολείν ‘Άιδην , κνέφαια τ’ άμφί Ταρτάρου βάθη" (Νεολ. αποδόση: "μην περιμένεις να λυτρωθείς από τους πόνους προτού θεός πάρει τα πάθη τα δικά σου πάνω του και με τη θέλησή του κατέβει στον Άδη τον ανήλιαγο,στους άφεγγους του Ταρτάρου βυθούς" στ. 1041-1043).

Αυτό τι σχέση έχει ; Όπως γνωρίζουμε από τη μυθολογία, ο Κένταυρος χείρων ήταν αυτός που κατέβηκε στον Άδη. Επίσης το παραπάνω μας δείχνει ότι ένας Θεός κατά την ελληνική μυθολογία μπορούσε να πάρει τα πάθη πάνω του ... αλλά όταν σας λένε ότι ο Ιησούς Χριστός πήρε τα πάθη πάνω Του ... τότε... γιατί δε λέει τίποτα :?

Όπως πληροφορούμαστε από τους Αρχαίους Έλληνες Συγγραφείς,πράγματι βρέθηκε Έλληνας Θεός,ο οποίος αντάλλαξε τη ζωή του με αυτήν του Προμηθέα.Ο Προμηθέας κατά μία παράδοση ήταν θνητός και σύντομα θα πέθαινε,έτσι λοιπόν ο Χείρωνας αντάλλαξε την κάθοδό του στον Άδη κα άρα τον θάνατό του με την αντίστοιχη αποθέωση του Προμηθέα.Αυτήν την παράδοση αναφέρει ο Απολλόδωρος(Β' 119).
Πράγματι περνώντας από τον Καύκασο ο Ηρακλής, με κατεύθυνση τη Χώρα των Εσπερίδων, σκοτώνει τον αετό και σπάει τις αλυσίδες του Ήφαιστου.Ο Προμηθέας,από ευγνωμοσύνη προς τον ημίθεο,του λέει πως θα πάρει τα Χρυσά Μήλα.Όμως ο Προμηθέας ήταν Τιτάνας και δεν μπορούσε να κατοικήσει τα δώματα του Ολύμπου.Η λύση δόθηκε από τον Κένταυρο Χείρωνα.Ο Χείρωνας τραυματίστηκε κατά λάθος από βέλος του Ηρακλή,το οποίο είχε ποτιστεί με το δηλητηριώδες αίμα της Λερναίας Ύδρας.Το αίμα αυτό σκότωνε οτιδήποτε ζωντανό άγγιζε.Ο Χείρων επειδή ήταν αθάνατος,βασανιζόταν φρικτά από την πληγή που του έκανε το βέλος.Έτσι ζήτησε από τον Δία να δώσει την αθανασία του σε κάποιον άλλον, ώστε να πεθάνει και να λυτρωθεί από τους πόνους.Με αυτήν την αίτηση,η αθανασία του Κένταυρου Χείρωνα δόθηκε στον Προμηθέα.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF% ... E%B1%CF%82

Και πότε είπα εγώ ότι ο Ιησούς δεν μπορεί να πάρει τα πάθη κάποιων πάνω του;;;

LAPTONAS wrote:
EL-SENTAI wrote:

Λάθος ....μόλις τώρα έλεγα ότι ο Χείρον ο Κένταυρος ήταν αυτός....

Πήγαν και οι 2!!!.Δική μου παράλειψη που ξέχασα να πω για τον Χείρων.Ευχαριστημένος;;;O ένας πήγε και γύρισε και ο άλλος μια για πάντα.

EL-SENTAI wrote:

LAPTONAS wrote:
Έχεις διαβάσει ποτέ το έργο Προμηθέας Λυόμενος Ελ Σαντάι;;; Αν είναι χαμένη τραγωδία τότε πως ξέρεις τι λέει; Εκτός αν δεν είναι χαμένη. Αν την έχεις να μου τη στείλεις...διότι τέτοιο έργο δεν υπάρχει :xaxa: εκτός αν δεν την έχεις διαβάσει και γράφεις ότι θέλεις. Πάντως αν μου στείλεις το κείμενο θα σε παραδεχτώ.

Παίρνουμε πληροφορίες από άλλους συγγραφείς.Παρένθεση,κρίμα που χάθηκε όμως.Γιατί και πώς όμως :hmm:
Συνεχίζουμε...

EL-SENTAI wrote:
Μάλιστα,για τη γνώση αυτού του μυστικού και τη ματαίωση του συγκεκριμένου γάμου,μας πληροφορούν άλλοι Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς.

LAPTONAS wrote:
Παράδειγμα;

"Κι ο Ζεύς θα με λύση (λέει ο Προμηθέας) ανταποδίδοντας εκδούλευση που θα του κάνω, όχι μικρή". (Λουκιανός,Προμηθεύς ή Καυκάσιος 21).Και λέει ο Προμηθέας στον Δία:"να μην κοιμηθείς μαζί με την κόρη του Νηρέα, γιατί αν κυοφορήσει από σένα, τότε το παιδί που θα γεννηθεί, θα κάνει σε σένα ό,τι έκανες κι εσύ(στον πατέρα σου τον Κρόνο)." (Λουκιανός, Θεών Διάλογοι, Προμηθέως και Διός, 2)

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%98%CE ... F.8C.CF.82

Μια πρόβλεψη για την Θέτιδα, την Νηρηίδα, ήταν ότι ο γιος της θα γινόταν μεγαλύτερος/σπουδαιότερος από τον πατέρα του. Κανείς άλλος δεν το ήξερε αυτό παρά μόνο ο Προμηθέας. Επίσης ήξερε ότι ο Δίας επιθυμούσε να ξαπλώσει μαζί της. Έτσι, ο Προμηθέας αποκάλυψε το μυστικό στον Δία με αντάλλαγμα να τον απελευθερώσει από τις αλυσίδες του. Ο Δίας συμφώνησε, δεν κοιμήθηκε με την Θέτιδα, αλλά την πάντρεψε με τον Πηλέα (κι αργότερα έκαναν τον Αχιλλέα). Ο Δίας έστειλε τον Ηρακλή να σκοτώσει τον αετό και να ελευθερώσει τον Προμηθέα από το μαρτύριό του" (Υγίνου, Μύθοι LIV).
[54] LIV. THETIS
[A prediction about Thetis, the Nereid, was that her son would be greater than his father. Since no one but Prometheus knew this, and Jove wished to lie with her, Prometheus promised Jove that he would give him timely warning if he would free him from his chains. And so when the promise was given he advised Jove not to lie with Thetis, for if one greater than he were born he might drive Jove from his kingdom, as he himself had done to Saturn. And so Thetis was given in marriage to Peleus, son of Aeacus, and Hercules was sent to kill the eagle which was eating out Prometheus’ heart. When it was killed, Prometheus after thirty thousand years was freed from Mount Caucasus.]
http://www.theoi.com/Text/HyginusFabulae2.html

Αυτούς βρήκα τώρα...και στην Ομήρου Ιλιάδα όπως προείπα,από την οποία παίρνουμε στοιχεία που μας βοηθούν στην πλοκή της υπόθεσης.

EL-SENTAI wrote:
Άρα το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος γάμος ματαιώθηκε ο Προμηθέας απεκάλυψε το κρίσιμο μυστικό στον Δία,ο οποίος υποχρέωσε τη Θέτιδα να παντρευτεί θνητό άνδρα,διότι όποιον θεόκαι αν παντρευόταν ο Δίας θα εκθρονιζόταν,με τελικό αποτέλεσμα η Θέτιδα να παντρευτεί τον Πηλέα και να γεννηθεί ο Αχιλλέας.Ακόμα,ο Όμηρος στην Ιλιάδα(Α 393-412),αναφέρει ότι ο Αχιλλέας παρακαλεί τη μητέρα του Θέτιδα να πείσει τον Δία ακόμα και επικαλούμενη την παλαιά κρίσιμη υποστήριξή της όταν οι άλλοι θεοί με αρχηγούς τον Ποσειδώνα,την Ήρα και την Αθηνά επεχείρησαν την ανατροπή και την αιχμαλωσία του Διός αλλά η Θέτιδα επενέβη και αφού ειδοποίησε τον Βριάρεω ή αλλιώς Αιγαίωνα,απέτρεψε αυτήν την συνωμοσία.

LAPTONAS wrote:
Μήπως είναι εκτός θέματος όλα αυτά;

Θα 'θελες... :naii: Όχι δεν είναι!!!Όλα παίζουν ρόλο γιατί εκ του αποτελέσματος ο Δίας δεν χάνει τον θρόνο του,κανείς άλλος θεός δεν το έριξε,κανείς άλλος δεν τον αντικατέστησε και κανείς δεν τον κατέκτησε.Οπότε οι όποιοι ευσεβής πόθοι αγαπητέ μου πάνε περίπατο.

EL-SENTAI wrote:

LAPTONAS wrote:
Ποιος κοτσάνες, που κάθομαι και διαβάζω όλες αυτές τις κοτσάνες για να δω μέχρι που θα το πάτε.

Και μεις καθόμαστε και διαβάζουμε τις κοτσάνες για τις δήθεν αρχαιοελληνικές προφητείες για τον Κύριο αλλά...:razz: :razz: :razz:
Εξάλλου εσύ το ξεκίνησες το θέμα με τη ερώτηση "Ποιος είναι αυτός για τον οποίο ομιλεί ο Προμηθέας; και λέει πως θα γεννηθεί 13 γενιές μετά την Ιώ;;;".Μην στραβώνεις επειδή δεν έχει την κατάληξη που θα ήθελες ;)

Ή μήπως δεν πήγαινε προς αυτή την κατεύθυνση αυτό το θέμα,δηλαδή προς τον Ιησού Χριστό;;;Γιατί εγώ από την ανάρτηση σου αυτό κατάλαβα αλλά και να μην όδευε προς τα εκεί απάντησα στα αρχικά ερωτήματα και απορίες σου.Οπότε είμαστε οκ :saycool: :o

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 10:35 
Editor
Editor

Has thanked: 123 time
Have thanks: 327 time
Αγαπητοι μου φίλοι, καλό ειναι να βάλουμε γυαλιά, γιατί, όντως, περι Χριστού, μίλησε,ο
Προμηθέας,όπως και άλλες ελληνικές μαντείες, που όλες μαζι,αν τις δει κανείς, δείχνουν
προς τον Χριστό...
Περι Ηρακλή,ο μύθος,καθότι, Ηρακλειδείς, υπήρξαν πολλοί,οπως διεκυρινίζουν πολλοί ιστορικοί,
καθώς, είναι γνωστή Η ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ λογικη των μύθων και των θρύλων, με διαφορετική
κι όλας, χρονολόγηση βιου, μεταξύ τους....
Το ιδιο ισχύει και για την Αργοναυτική εκστρατεία, που δεν ήταν μια, καθώς, αναφέρει τόσο διαφορετικές
κατευθύνσεις, προφανώς, όχι απο λάθος,ώστε, φαίνονται διαφορετικά μεταξύ των ταξίδια....
Το είπα, αυτο περί Αργοναυτικής, για να ισχυροποιήσω τη θέση του Λάπτονα, με τον οποίο συμφωνώ, όσον αφορά,την αποκαθήλωση του Δία και του 12 θέου, αφού, περί τέτοιας εκθρόνισης μιλάει ο Προμηθέας...
Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνουμε,ότι άλλο ο Ηρακλής, που λάτρεψε τον Δία και άλλος ο Χριστός,
που πήρε τη θέση του, στις καρδίες των ανθρώπων....Η διαφορά, ενός σκληρού,ενστικτώδους και ζωώδους
θεού, με ένα άγιο,όπως ο Θεός, είναι τεράστια, για να μπερδεύεται με ανθρώπους,όπως οι Ηρακλειδείς,
ημίθεοι της ιστορίας´..
Ας μένουμε στα νοήματα, αντί των λόγων δίχως την συνεκτικότητα των γεγονότων,
που παραπλανούν.....
Δεν στέκουν αλλοιώς...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 10:40 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Αγαπητοι μου φίλοι, καλό ειναι να βάλουμε γυαλιά, γιατί, όντως, περι Χριστού, μίλησε,ο
Προμηθέας,όπως και άλλες ελληνικές μαντείες, που όλες μαζι,αν τις δει κανείς, δείχνουν
προς τον Χριστό...
Περι Ηρακλή,ο μύθος,καθότι, Ηρακλειδείς, υπήρξαν πολλοί,οπως διεκυρινίζουν πολλοί ιστορικοί,
καθώς, είναι γνωστή Η ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ λογικη των μύθων και των θρύλων, με διαφορετική
κι όλας, χρονολόγηση βιου, μεταξύ τους....
Το ιδιο ισχύει και για την Αργοναυτική εκστρατεία, που δεν ήταν μια, καθώς, αναφέρει τόσο διαφορετικές
κατευθύνσεις, προφανώς, όχι απο λάθος,ώστε, φαίνονται διαφορετικά μεταξύ των ταξίδια....
Το είπα, αυτο περί Αργοναυτικής, για να ισχυροποιήσω τη θέση του Λάπτονα, με τον οποίο συμφωνώ, όσον αφορά,την αποκαθήλωση του Δία και του 12 θέου, αφού, περί τέτοιας εκθρόνισης μιλάει ο Προμηθέας...
Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνουμε,ότι άλλο ο Ηρακλής, που λάτρεψε τον Δία και άλλος ο Χριστός,
που πήρε τη θέση του, στις καρδίες των ανθρώπων....Η διαφορά, ενός σκληρού,ενστικτώδους και ζωώδους
θεού, με ένα άγιο,όπως ο Θεός, είναι τεράστια, για να μπερδεύεται με ανθρώπους,όπως οι Ηρακλειδείς,
ημίθεοι της ιστορίας´..
Ας μένουμε στα νοήματα, αντί των λόγων δίχως την συνεκτικότητα των γεγονότων,
που παραπλανούν.....
Δεν στέκουν αλλοιώς...

:bang: :bang: :bang: :eleos : :dead:
:xaxa: :xaxa: :ho: :ho: :nyyaya: :nyyaya: :|

Με δουλεύτε τώρα έτσι; Μόλις τώρα απέδειξα το αντίθετο!!!!Μην εκτίθεσαι Ευάγγελε...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 10:42 
Editor
Editor

Αγαπητέ μου ΕΛ, πιστεύω, ότι πρέπει να αρχίσεις, να διαβάζεις τι γράφουμε....
Θα είναι μάταιο αλλοιώς, να προσπαθούμε να συννενοηθούμε...
Αυτά, που γράφω, τα πέρασες καθόλου, απο το ...μυαλό σου;
Ἁπο περιέργεια ρωτάω...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 10:47 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Αγαπητέ μου ΕΛ, πιστεύω, ότι πρέπει να αρχίσεις, να διαβάζεις τι γράφουμε....
Θα είναι μάταιο αλλοιώς, να προσπαθούμε να συννενοηθούμε...
Αυτά, που γράφω, τα πέρασες καθόλου, απο το ...μυαλό σου;
Ἁπο περιέργεια ρωτάω...

Ναι τα πέρασα.Και απέδειξα ότι δεν μιλάνε για τον χριστό,μέσα από τα κείμενα οπότε πες μου τι χρώμα γυαλιά θέλεις και τι στυλ. :| :| :|

:? :? :?

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 10:58 
Editor
Editor

Θα το ξαναπώ, πάντα,για το καλό σου,αφού σ αγαπάω, μπρέ....
Η εκθρόνιση του Δία,ήρθε με τον Χριστό,αυτός τον εξεδίωξε, ως θρησκεία, ως θεό, όχι ο
Ηρακλής, που τον τίμησε και τόνωσε στην πιστη των αρχαίων προγόνων μας...
Ή λέει κοτσάνες ο Αισχύλος, ή ο Προμηθέας, εννοούσε τον Χριστό...
Ότι σε ....πονάει λιγότερο πάρε....

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 11:05 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Θα το ξαναπώ, πάντα,για το καλό σου,αφού σ αγαπάω, μπρέ....
Η εκθρόνιση του Δία,ήρθε με τον Χριστό,αυτός τον εξεδίωξε, ως θρησκεία, ως θεό, όχι ο
Ηρακλής, που τον τίμησε και τόνωσε στην πιστη των αρχαίων προγόνων μας...
Ή λέει κοτσάνες ο Αισχύλος, ή ο Προμηθέας, εννοούσε τον Χριστό...
Ότι σε ....πονάει λιγότερο πάρε....

Συνέχισε αγαπητέ μου μέχρι να το πιστέψεις.Άλλη είναι η αλήθεια αλλά δεν πειράζει.Έχω και σοδίτσα για καλύτερη χώνεψη. :o

Διάβασε αυτά που έγραψα Ευάγγελε και απάντησε πάνω σε αυτά με πλήρη και λογική ανάπτυξη και στοιχεία-αποδείξεις ότι κάνω λάθος και όχι αερολογίες και ανεκπλήρωτες επιθυμίες.Μην εξεφτελίζεσαι!!!

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 12:30 
Editor
Editor

Βρε καλέ μου ΕΛ,εξεφτελιζεται, οποιος αγνοεί τη λογική...
Ο Αισχύλος, έγραψε τον προμηθέα Δεσμώτη, όχι εγώ στο ...ορκίζομαι!!!!!
Αυτός έγραψε, ότι κάποιος θα ΡΙΞΕΙ τον Δία, όχι ότι θα τον εξυμνήσει,όπως έκανε
ο Ηρακλής....
Ο Χριστός, τον έριξε, απο τις καρδιές των ανθρώπων...
Αυτή είναι η ιστορικη αλήθεια, που δεν δέχεσαι,αλλά,να ξέρεις, ο στρουθοκαμηλισμός, ειλικρινά, δεν βοήθησε κανέναν...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 12:50 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Βρε καλέ μου ΕΛ,εξεφτελιζεται, οποιος αγνοεί τη λογική...
Ο Αισχύλος, έγραψε τον προμηθέα Δεσμώτη, όχι εγώ στο ...ορκίζομαι!!!!!
Αυτός έγραψε, ότι κάποιος θα ΡΙΞΕΙ τον Δία, όχι ότι θα τον εξυμνήσει,όπως έκανε
ο Ηρακλής....
Ο Χριστός, τον έριξε, απο τις καρδιές των ανθρώπων...
Αυτή είναι η ιστορικη αλήθεια, που δεν δέχεσαι,αλλά,να ξέρεις, ο στρουθοκαμηλισμός, ειλικρινά, δεν βοήθησε κανέναν...

Όσο δεν φέρνεις πλήρης και ανεπτυγμένη σκέψη,εμπεριστατωμένη, με στοιχεία και αποδείξεις απλά τρολάρεις!

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 13:50 
Editor
Editor

Βρε χρυσέ μου,τρόλ και ο Αισχύλος;
Επιτέλους, συνέλθετε...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 13:56 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Βρε χρυσέ μου,τρόλ και ο Αισχύλος;
Επιτέλους, συνέλθετε...

Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ αγαπητέ μου...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 14:00 
Editor
Editor

Εσύ,άσε εμένα, είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις, τι σου γράφουμε φίλε μου;...
Για δες το λίγο,δεν ειναι κακό...
Ο Αισχύλος, έλεγε ανοησίες, ή σωστά;...
.Θα μας πεις καμιά φορά;...

Profile  

Unread postPosted: 14 Mar 2013, 14:02 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Εσύ,άσε εμένα, είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις, τι σου γράφουμε φίλε μου;...
Για δες το λίγο,δεν ειναι κακό...
Ο Αισχύλος, έλεγε ανοησίες, ή σωστά;...
.Θα μας πεις καμιά φορά;...

Βρε αγόρι μου τα έχω εξηγήσει όλα.Γιατί επιμένεις;;;

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 4   [ 74 posts ]
Go to page 1, 2, 3, 4  Next