Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 5 of 23   [ 446 posts ]
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Next
Author Message
 Post subject: Re: Παναγιωτης Τουλατος
Unread postPosted: 05 Jan 2012, 00:13 
Member
Member

Has thanked: 0 time
Have thanks: 4 time

;[/quote]
Και ναι και οχι. Ο λογος ειναι οτι ειτε η Καθολικη εκκλησια πιστευε εκεινη την εποχη οτι οι Συβιλλικοι χρησμοι περι χριστιανισμου ηταν σωστοι και αναγκασθηκε ως συνηθως να διαμορφωσει τς ιδεες της οπως φαινεται σημερα στην Καθολικη Εγκυκλοπαιδεια, ή ηξερε οτι οι χρησμοι ηταν προιον προπαγανδας και την συνεχισε.
Ειναι σιγουρο οτι αποικονιζονται οι Συβιλλες?
Παρεπιπτοντως δεν πηρα μηνυμα.[/quote]

1. Δεν έστειλα σε σένα μήνυμα, εννοώ αυτά που γράφουμε στο φόρουμ , πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αποστολή
2.Αν έχεις την καλοσύνη αναλύεις αυτό που λές: Η ήξερε ότι ήταν αληθινοί οι χρησμοί και αναγκάστηκε να διαμορφώσει τις ιδέες της (το άλλο ότι ηταν προιον προπαγάνδας και τη συνέχισε είναι σαφές ως πρόταση , αλλά αποτελεί , εκτός άλλων και προσβολή και δεν υπάρχει κανείς να το υποστηρίζει)
3.Το ότι απεικονίζονται οι Σίβυλλες είναι γραμμένο επάνω στις εικόνες
4. Στο λεξικό Σουϊδα που ξαναεκδόθηκε πρόσφατα και είναι το ας πούμε βιβλίο διδακτικό στο Βυζάντιο-αφού από αυτό διδάσκονταν τα μαθήματα στα παιδιά την εποχή εκείνη (και οπωσδήποτε τον 9ο αιώνα αφού ως γεγονός αναφέρεται από όλους τους συγγραφείς)στη λέξη Σίβυλλα αναφέρει ότι το όνομα αυτό , έφεραν ιέρειες του Απόλλωνα , οι οποίες προφήτευσαν την έλευση και σταύρωση του Ιησού.
5. Αν θέλετε κατά την παράθεση που κάνετε, σβύστε ότι δε χρειάζεται γιατί είναι κουραστικό στην ανάγνωση

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 00:18 
Master Poster
Master Poster

Has thanked: 91 time
Have thanks: 57 time
Alphabet wrote:
ziki19851 wrote:
Εσυ δεν ξερεις τι γραφεις βρε ανθρωπε!!στην αρχη μου ελεγες οτι ειναι προιον χριστιανων και δεν υπαρχουν ενδειξεις απο αρχαια ελληνικη γραμματεια!αφου σου παρεθεσα τις πηγες απο αρχαια ελληνικη γραμματεια μου λες για τον Ταρκυνιο,αυτο δηλαδη που ποσταρα εγω και με επιβεβαιωνεις για αλλη μια φορα και ξανααυτοαναιρεισαι μαις και στην αρχη ελεγες οτι δεν υπαρχουν Σιβυλλικες ρησεις και δημιουργηθηκαν μετα!!Μην μπερδευεσαι!!Η προφητεια με την ακροστιχιδα ΙΗΣΟΥΣ,ΧΡΙΣΤΟΣ,ΘΕΟΥ,ΥΙΟΣ,ΣΩΤΗΡ,ΣΤΑΥΡΟΣ ηταν χαραγμενη σε φυλλο χρυσου και υπηρχαν δυο κοπιες με την συγκεκριμενη προφητεια,μια στο καπιτωλιο της Ρωμης και μια στους Δελφους και σου δινω τις πηγες που το επιβεβαιωνουν αυτο και βλεπεις οτι εχω δικιο !!Δωσε μου την πηγη που λες οτι αντικατασταθηκαν κατα το δοκουν!!Δωσε μου σοβαρη πηγη οτι αποτελουν προιον παραχαραξης!!Δεν προετρεπαν σε αλλες θεοτητες,αντιθετως ο Απολλων ομολογει Ιησου Χριστο!!Φιλε μια τα λες ετσι μια αλλιως!!στην αρχη λες οτι δημιουργηθηκαν απο τον Λακταντιο κατα την περιοδο του μεγαλου Κων/σταντινου και μολις σου δινω πηγη απο τον Αγιο Ιουστινο που προτρεπει να μελετουν την Σιβυλλα μου λες αλλες αρλουμπες!!Οι προφητειες των Σιβυλλων κυκλοφορουσαν και για αυτο ο Ιουστινος προτρεπει τους Ελληνες να την μελετουν αφου προφητευει Ιησου Χριστο!!Κυκλοφορουσαν δηλαδη την περιοδο 100-165 μ.Χ που εζησε ο Αγιος Ιουστινος και αναφερεται συγκεκριμενα σε αυτην της Σιβυλλας της Ερυθραιας που προφητευει Ιησου Χριστο !!Αυτη ομως η προφητεια τοποθετειται το 2700 π.Χ. με το παραπανω που σου παρεθεσα απο τον Αγιο ΑθανασιοΗ ιδια η πηγη σε αυτοαναιρει για τις αρλουμπες που ελεγες παραπανω οτι δημιουργηθηκαν κατα την περιοδο του Μ.Κων/ντινου!!Ειχε επικρατησει ο χριστιανισμος το 100-165 μ.Χ. σαν επισημη θρησκεια?Καινουργια Ιστορια γραφεις Alphabet?Οσο και να προσπαθεις εσυ και οι αλλοι να αναιρεσουν τα συγκεκριμενα χειρογραφα δεν μπορειτει!!Ουτε ο διαολος δεν μπορει!!Οσο για την προτροπη του Παυλου να μελετουν την Σιβυλλα δεν ειπα εγω οτι ειναι στις πραξεις των Αποστολων, αναφερεται απο τον Κλημη στο εργο του Στρωματεις αλλα και να στο παραθεσω θα πεις οτι ειναι προιον παραχαραξης!!Πολυ παραχαραξη τελικα αυτος ο Χριστιανισμος(χαχαχαχχα,ειστε αστειοι και τα επιχειρηματα σας ακομα πιο αστεια)!!

Ας παρουμε τα πραγματα με την σειρα.
Καταλαβες οτι αλλο πραγμα ειναι τα βιβλια (που εκαιγε κατα τριαδες η Συβιλλα) και τελικα πουλησε τρια μονο στον Ταρκυνιο, τα οποια φυλασσονταν στο Καπιτωλιο και τα οποια καηκαν το 83 π.χ. και αλλο πραγμα οι Συβιλλικοι χρησμοι περι χριστιανισμου?

Εχεις καταλαβει οτι οι Συβιλικοι "χρησμοι" περι χριστιανισμου γραφοντουσαν επι αιωνες και υπαρχουν απειροι χριστιανοι συγγραφεις που προσθεταν το μακρυ και το κοντο τους, συμφωνα με ολους τους ιστορικους και συμφωνα με ολες τις χριστιανικες εκκλησιες?
Δες τι γραφει και η http://www.oodegr.com/paratir/meletes/stavros3.htm#7.
"Οι Σιβυλλικοί χρησμοί είναι απόκρυφα αποκαλυπτικά κείμενα που περιέχονται σε 14 συνολικά βιβλία. Από αυτά, στα βιβλία 6 & 7 περιέχονται πρωτότυπα χριστιανικά κείμενα που ήταν γνωστά στον Λακτάντιο στα τέλη του 3ου αιώνα μ.Χ. (The Anchor Bible Dictionary, New York-Doubleday, Vol. 6, σελ. 5), ενώ στο βιβλίο 8, περιέχονται χριστιανικές διασκευές ιουδαϊκών χρησμών (The Anchor Bible Dictionary, New York-Doubleday, Vol. 6, σελ. 4) που χρονολογούνται στον 2ο μ.Χ. αιώνα. Μέσα στα κείμενα αυτά αναφέρεται: "ώ ξύλον ώ μακαριστόν, έφ' ου θεός έξετανύσθη" (Συβιλ. Χρ. 6.26)

Σε όλη την έκταση των σιβυλλικών χρησμών που σήμερα γνωρίζουμε ότι γράφτηκαν από χριστιανούς, η θεματολογία αφορά στο χριστολογικό περιεχόμενο των ευαγγελίων. Η λέξη ξύλον αφορά το σταυρικό όργανο στο οποίο θανατώθηκε ο Ιησούς, ο οποίος ονομάζεται επανειλημμένα μέσα στα κείμενα ως Θεός, Σωτήρας, γεννημένος εκ παρθένου. Έτσι, η αναφορά αυτή είναι μια περιγραφή του σταυρικού του θανάτου στο ξύλο επάνω στο οποίο εκτάθηκε όταν θανατώθηκε. Το ξύλο, η λέξη που σχετίζεται στην Καινή Διαθήκη με το σταυρό, δεν απαξιώνεται αλλά χαρακτηρίζεται μακαριστόν."

Εχεις καταλαβει οτι ο Κλημης γεννηθηκε 83 χρονια μετα το θανατο του Παυλου?

Σιγουρα ομως δεν εχεις καταλαβει ποιοι φαινονται αστειοι.

Εγω σου αναφερω συγκεκριμενα την προφητεια της Ερυθραιας με την ακροστιχιδα Ιησους,Χριστος που αναφερει ο Ιουστινος και την τοποθετει ο Αγιος αθανασιος το 2700 π.Χ.!!Την εχει διαβασει καθολου την προφητεια?Η συγκεκριμενη σου ξαναειπα ηταν γραμμενη σε φυλο χρυσου και μια βρισκοταν στο καπιτωλιο και η αλλη στους Δελφους!!Δεν λες να καταλαβεις!!Και σου λεω οτι την συγκεκριμενη την αναφερει ο Ιουστινος στον λογο του προς τους Ελληνες που σημαινει οτι κυκλοφορουσε σε αντιγραφα μεταξυ του τοτε κοσμου και για αυτο τους προτρεπει να την διαβασουν γιατι αποκαλυπτει την ελευση του Ιησου Χριστου!!Και μιας και χρονολογηται το 2700 π.Χ. αναιρειται η παραπανω παπαροπηγη που παρεθεσες που λεει οτι δημιουργηθηκαν απο χριστιανικα χερια!!Και επισης ξανααναιρειται η παραπανω πηγη αφου οι Σιβιλλικοι χρησμοι δεν αναφερονται μονο σε χριστιανικα κειμενα του ευαγγελιου(που το ειδε η πηγη σου αυτο) αλλα εχουμε για παραδειγμα δυο διαφορετικους χρησμους εναν απο την Κλαρο του Κολοφωνα και αλλον ενα απο την Πυθια οπου τοσο ο Διας οσο και ο Απολλωνας αποκαλυπτουν την αγγελικη τους υποσταση και ομολογουν Ιησου Χριστο!!(Μηπως ο Διας και ο Απολλωνας αναφερονατι στα ευαγγελια και δεν το ξερω,χαχχα παλι ιστορια γραφεις)

http://i56.tinypic.com/ifpvux.jpg

http://i56.tinypic.com/r20183.jpg

Και πας τωρα να μας κανεις το ασπρο-μαυρο και επειδη ειδες οτι δεν σε παιρνει μας λες αλλο οι Σιβυλλικες ρησεις του καπιτωλιου και αλλο οι χριστιανικες!!(χαχαχαχα αλλες αστειοτητες τωρα,αληθεια πως τις ξεχωριζουν οι παραπανω πηγες που παρεθεσες)
Ειμαι σιγουρος οτι δεν τις εχεις μελετησει καθολου(δεν ξερεις καν ποσα χειρογραφα υπαρχουν με αυτες αφου ειναι διασκορπισμενες σε πολλες βιβλιοθηκες του κοσμου αρα για αλλη μια φορα η παραπανω πηγη σου μπουρδολογει) και επειδη δεν ταιριαζει στην κοσμοθεωρια σου και επισης παραγεις εργο εδω μεσα... στο forum,θες με νυχια και με δοντια να αποδειξεις το αναποδεικτο!!Οσο και να προσπαθεις,οσες ψευτοπηγες και να παραθεσεις τα ιδια τα ντοκουμεντα και οι διαφορες αναφορες θα σε διαψευδουν!!Καλα ξυπνητουρια!!

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 00:50 
Editor
Editor

Has thanked: 276 time
Have thanks: 401 time
Θελεις να μου πεις οτι μια παναρχαια προφητεία 2700 π.χ. κατεγραψε το ονομα «Ιησους Χρειστος» και προφητεψε περι της ελευσεως του στη γη, των συμβαντων της ζωης του και των συμβαντων που θα προηγηθουν στη γη μεχρι την Δευτερα Παρουσια, μεταξυ των οποιων και το χαραγμα του Αντιχριστου?

Και τα λες ολα αυτα χωρις να γελας, ειδικα οταν ολοι οι ιστορικοι αναφερουν οτι η "προφητεια" ειναι χριστιανικο εργο?

Δεν μου λες ο Αγιος Αθανασιος πως καταλαβε οτι η προφητεια ηταν 2700 ετων? Με τεχνικες carbon dating?

Φιλε Τουλατε εισαι παρα πολυ αστειος και δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι σου. Μεινε με τις Σιββυλες σου, τους ιπταμενους δισκους σου στον κατακλυσμο, τους Ε και τους θεοφοβουμενους θεους του Ολυμπου.

Και πολυ ασχοληθηκα με τις μπουρδες που γραφει ο καθενας βαρεμενος για να πουλησει.

Ο χρόνος φέρνει στο φως την αλήθεια - Μένανδρος.

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 01:13 
Master Poster
Master Poster

Alphabet wrote:
Θελεις να μου πεις οτι μια παναρχαια προφητεία 2700 π.χ. κατεγραψε το ονομα «Ιησους Χρειστος» και προφητεψε περι της ελευσεως του στη γη, των συμβαντων της ζωης του και των συμβαντων που θα προηγηθουν στη γη μεχρι την Δευτερα Παρουσια, μεταξυ των οποιων και το χαραγμα του Αντιχριστου?

Και τα λες ολα αυτα χωρις να γελας, ειδικα οταν ολοι οι ιστορικοι αναφερουν οτι η "προφητεια" ειναι χριστιανικο εργο?

Δεν μου λες ο Αγιος Αθανασιος πως καταλαβε οτι η προφητεια ηταν 2700 ετων? Με τεχνικες carbon dating?

Φιλε Τουλατε εισαι παρα πολυ αστειος και δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι σου. Μεινε με τις Σιββυλες σου, τους ιπταμενους δισκους σου στον κατακλυσμο, τους Ε και τους θεοφοβουμενους θεους του Ολυμπου.

Και πολυ ασχοληθηκα με τις μπουρδες που γραφει ο καθενας βαρεμενος για να πουλησει.

Οχι γελαω με τις αστειοτητες που παραθετεις σαν πηγες !!Σε χαλαει πολυ που αποκαλυπτεται η αληθεια και δεν εχεις αλλα επιχειρηματα να την αντικρουσεις!!Βαλε παλι την ουρα στα σκελια και καντη να οπως εκανες και στο τοπικ του Publius Lentulus!!Καλα ξυπνητουρια!!
ziki19851 has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 11:28 
Editor
Editor

ziki19851 wrote:
Οχι γελαω με τις αστειοτητες που παραθετεις σαν πηγες !!Σε χαλαει πολυ που αποκαλυπτεται η αληθεια και δεν εχεις αλλα επιχειρηματα να την αντικρουσεις!!Βαλε παλι την ουρα στα σκελια και καντη να οπως εκανες και στο τοπικ του Publius Lentulus!!Καλα ξυπνητουρια!!

ΟΙ πηγες μου φιλε Ziki ειναι η Καθολικη Εγκυκλοπαιδεια, η Βιβλικη Εγκυκλοπαιδεια (Encyclopaedia Biblica), η Εβραικη Εγκυκλοπαιδεια και αλλες πολλες. Αν τις θεωρεις αστειες, δικο σου το προβλημα.

Ο καθηγητης Κλασσικης και Αρχαιας Ιστοριας στο New College του Πανεπιστημιου της Οξφορδης, Robin Lane Fox, αναφερει στο βιβλιο του Pagans and Christians (σελ 643) οτι ο πρωτος ανθρωπος που διεσωσε και δημοσια διακηρυξε τον χρησμο της Ερυθραιας Σιβυλλας περι Χριστου, ηταν ο Μεγας Κωνσταντινος σε ενα λογο του προς τους Αγιους Συλλογους την Μεγαλη Παρασκευη του 325 μ.χ., οπως επιβεβαιωνει και ο Ευσεβιος. Καταλαβες που παιζει ο Λακταντιος?

Οι δικες σου πηγες ποιες ειναι? Το κοκκινο βιβλιο, ή το φούξια?

Δεν μου απαντησες παλι ομως, πως ο Αγιος Αθανασιος καταλαβε οτι η προφητεια ηταν 2700 ετων?

Οσο για την παρατηρηση σου οτι εβαλα την ουρα στα σκελια, ξερεις υπαρχουν και ορια στη συζητηση που μπορει να κανει καποιος σοβαρα σχετικα με ιπταμενους δισκους, "προφητειες" και αλλα παρομοια.

Και αυτα για να βαλω ενα τελος στην δικια μου συζητηση επι του θεματος.

Alphabet has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 12:34 
Editor
Editor

ziki19851 wrote:
Η αγγελική φύση των Ολυμπιων επισφραγίζεται και από έναν αρχαίο κύλινδρο ο οποίος βρέθηκε στις σπηλιές του Κουμράν πλησίον της Νεκράς Θαλάσσης. Αυτό που διακρίνει τον συγκεκριμένο κύλινδρο από τους συνηθισμένους, είναι ότι δεν ήταν κατασκευασμένος από φύλλα παπύρου ή περγαμηνής, αλλά από φύλλα χαλκού. Ανακαλύφθηκε στην τρίτη σπηλιά του Κουμράν και σήμερα φυλάσσεται στο μουσείο Shrine of the Boo kτων Ιεροσολύμων. Το περιεχόμενο του ουδέποτε γνωστοποιήθηκε στην ανθρωπότητα.
Όταν οι επίδοξοι μελετητές του προσπάθησαν να τον ξετυλίξουν, από αδεξιότητα τον έσπασαν σε δύο κομμάτια, τα οποία σήμερα ονομάζονται χάλκινος πάπυρος Α' και χάλκινος πάπυρος Β'.
Το πρώτο απόσπασμα σχετίζεται με τον προφήτη Ιερεμία και ο λόγος εκφέρεται από τον ίδιο τον Θεό.

''Οι κατώτεροι μου θεοί που αποκαλούνται με το όνομα μου, με έχουν δεχθεί ως παντοτινό τους Θεό. Θα αρχίσουν να δοξάζονται ενώ ευρίσκονται ακόμη εις την γην. Οι εκλεκτοί μου είναι εκείνοι που αναφέρονται εις το βιβλίον της ζωής και δεν θα εξαλειφθούν ποτέ απ' αυτό. Θα ακμάσουν εν μέσω βαθέων υδάτων θλίψεως, θα θεραπευτούν από το όνομα του Αγίου και θα ζήσουν με χαρά ανείπωτη από ανθρώπους ή αγγέλους. Οι εκλεκτοί μου θα απολαύσουν αληθινή αδελφότητα και κοινωνία με τους άλλους μου υιούς και κόρες απ' άλλους κόσμους και σφαίρες.
Ο λόγος του Κυρίου μιλά μέσω του προφήτου μου Ιερεμία και μέσω των προφητών και αποστόλων μου των εσχάτων ημερών. Ακούστε τα λόγια αυτά και ζήστε με φρόνηση προς τον Θεόν και θα ευημερήσετε αληθώς εις όλα σας τα έργα.
(Χάλκινος κύλινδρος Κουμράν)

Να και το δευτερο αποσπασμα:

"Δεν γνωρίζετε ότι είμαι όχι μόνον ο Θεός της γης αλλά και όλων των δημιουργημάτων; Οι ουράνιοι άγγελοι μου από μακριά είναι υπεύθυνοι δια τις ενέργειες σας. Αρουν, μιλούν και κινούνται όπως τους διατάξω. Είναι οι αγγελιοφόροι μου που έχουν την ευθύνη σας. Είναι αυτοί που θα αναζητήσουν τα παιδιά του Θεού, τα οποία δέχονται να πληρώσουν το τίμημα μου και να δεχθούν γελοιοποίηση χάριν του ονόματος μου. Αυτοί οι άνθρωποι θα εκπροσωπήσουν την Αλήθεια μου, η οποία θα σώσει τα έθνη.
(Χάλκινος κύλινδρος Κονμράν)

Λεει οι κατωτεροι θεοι που αποκαλουνται με το ονομα μου,δηλαδη με τη λεξη Θεος, με εχουν δεχθει ως παντοτινο τους Θεο!!Αναφερεται στους Ολυμπιους και επισφραγιζει τις Σιβυλλικες ρησεις οπου ο Απολλων ομολογει οτι ειναι ουρανια οντα της ιεραρχιας του Θεου και τον ομολογουν!!Αν επιμενετε ακομη και αμφισβητειτε την φυση και την αποστολη των Ολυμπιων καλα ξυπνητουρια!!Ο Θεος να σας φωτισει!!

Επειδη μαλλον πιαστηκες να γραφεις μπαρουφες ξανα και ξανα, κοιτα τι γραφει το Dead Sea Scrolls Foundation στην ιστιοσελιδα του σχετικα με τον χαλκινο κυλινδρο που βρεθηκε στην σπηλια Νο. 3.

Χαρτης θησαυρου ειναι. Και δεν φυλασσεται στο Ισραηλ αλλα στο Ιορδανικο Αρχαιολογικο Μουσειο στο Αμμαν.

http://www.deadseascrollsfoundation.com ... tml#copper
http://en.wikipedia.org/wiki/Copper_Scroll

Ευχαριστουμε για τα καλα ξυπνητουρια. Εχουμε ξυπνησει καιρο τωρα και δεν χαβουμε τις κοτσανες του καθενος.

Alphabet has been thanked by:

Profile  

Unread postPosted: 05 Jan 2012, 13:25 
Editor
Editor

Phanny wrote:

2.Αν έχεις την καλοσύνη αναλύεις αυτό που λές: Η ήξερε ότι ήταν αληθινοί οι χρησμοί και αναγκάστηκε να διαμορφώσει τις ιδέες της (το άλλο ότι ηταν προιον προπαγάνδας και τη συνέχισε είναι σαφές ως πρόταση , αλλά αποτελεί , εκτός άλλων και προσβολή και δεν υπάρχει κανείς να το υποστηρίζει)

Εαν η Καθολικη εκκλησια (ο Παπας) πιστευε οτι Σιβυλλικος χρησμος περι Ιησου Χρειστου (sic) ηταν αληθινος και ζητησε απο τον Μιχαηλ Αγγελο να ζωγραφισει τις Συβιλλες, τοτε πρεπει να αλλαξε γνωμη αργοτερα, γιατι η Καθολικη Εγκυκλοπαιδεια τους ονομαζει τωρα, υποθετικες προφητειες.
http://www.newadvent.org/cathen/13770a.htm

Γιατι ειναι προσβολη? Εχεις την εντυπωση οτι η καθε εκκλησια ειναι αγγελικα πλασμενη? Το πιθανοτερο ηταν οτι ηξεραν οτι ειναι μεταγενεστερη προφητεια γραμμενη απο χριστιανους, αλλα αφου κανενας δεν το ειχε αμφισβητησει δημοσια, δεν υπηρχε λογος να το αναφερουν μονοι τους, εφ' οσον το συστημα δουλευε.

Phanny wrote:
4. Στο λεξικό Σουϊδα που ξαναεκδόθηκε πρόσφατα και είναι το ας πούμε βιβλίο διδακτικό στο Βυζάντιο-αφού από αυτό διδάσκονταν τα μαθήματα στα παιδιά την εποχή εκείνη (και οπωσδήποτε τον 9ο αιώνα αφού ως γεγονός αναφέρεται από όλους τους συγγραφείς)στη λέξη Σίβυλλα αναφέρει ότι το όνομα αυτό , έφεραν ιέρειες του Απόλλωνα , οι οποίες προφήτευσαν την έλευση και σταύρωση του Ιησού.

Αυτο δεν ειναι αποδειξη.
Εντελως νορμαλ και επομενο ειναι, αφου ο Μ. Κωνσταντινος διεκηρυξε οτι η μαντης "επληρωθη απο Θεια Εμπνευση και προφητεψε την ελευση του Ιησου στην γη".
Τι περιμενες τα παιδια να διδαχθουν?

Profile  

Unread postPosted: 06 Jan 2012, 13:00 
Editor
Editor

Has thanked: 129 time
Have thanks: 327 time
Το ότι υπήρξαν και είναι αληθινά τα συβιλλικά κείμενα, είναι που αμφισβητείς, καλέ μου Άλφαμπετ;
Βλεπεις, ακόμη δεν έχω καταλαβει, αν αμφισβητείς τις πηγές, επειδή τις γράψαν χριστιανοί, ή τις ίδιες
της συβιλλικές ρήσεις...Που έχουν αποδειχτεί, απο πολλούς κι όχι ένα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ...
Στην προκειμένη περίπτωση,πάντως, αν αμφισβητείς αυτές τις ρήσεις,όπως με τον Μέγα Κων/νο,τότε
πρέπει να αμφισβητήσεις και παμπολλα αρχαια ελληνικα χειρόγραφα,με έργα αρχαίων προγόνων μας, που
διέσωσαν, αντιγράφοντας, οι χριστιανοί...Όπως επισης και τους 16000 κωδικούς, της Αγίας Γραφής
που καταγράφηκαν σε διάφορα σημεια του τότε γνωστού κόσμου και είνα ίδιοι, δίχως διαφορές....
Πράγμα που σημαίνει, ότι δεν αλλοιώθηκαν κείμενα....
Κοινώς, πάλι την αληθεια διαπραγματεύεται ο χριστιανισμός και αλλού είναι η παραποίηση...
Με τη λογική τουλαχιστον...
Δηλαδή, θέλω να πω,ο χριστιανισμός, διέσωσε χιλιάδες κείμενα, δίχως ποτέ να αμφισβητηθεί
η πιστότητα του κειμένου, τώρα, γιατί να έχεις δίκιο;....

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 14:12 
Editor
Editor

Εύ-Άγγελος wrote:
Το ότι υπήρξαν και είναι αληθινά τα συβιλλικά κείμενα, είναι που αμφισβητείς, καλέ μου Άλφαμπετ;
Βλεπεις, ακόμη δεν έχω καταλαβει, αν αμφισβητείς τις πηγές, επειδή τις γράψαν χριστιανοί, ή τις ίδιες
της συβιλλικές ρήσεις...Που έχουν αποδειχτεί, απο πολλούς κι όχι ένα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ...
Στην προκειμένη περίπτωση,πάντως, αν αμφισβητείς αυτές τις ρήσεις,όπως με τον Μέγα Κων/νο,τότε
πρέπει να αμφισβητήσεις και παμπολλα αρχαια ελληνικα χειρόγραφα,με έργα αρχαίων προγόνων μας, που
διέσωσαν, αντιγράφοντας, οι χριστιανοί...Όπως επισης και τους 16000 κωδικούς, της Αγίας Γραφής
που καταγράφηκαν σε διάφορα σημεια του τότε γνωστού κόσμου και είνα ίδιοι, δίχως διαφορές....
Πράγμα που σημαίνει, ότι δεν αλλοιώθηκαν κείμενα....
Κοινώς, πάλι την αληθεια διαπραγματεύεται ο χριστιανισμός και αλλού είναι η παραποίηση...
Με τη λογική τουλαχιστον...
Δηλαδή, θέλω να πω,ο χριστιανισμός, διέσωσε χιλιάδες κείμενα, δίχως ποτέ να αμφισβητηθεί
η πιστότητα του κειμένου, τώρα, γιατί να έχεις δίκιο;....

Κατ' αρχας φιλε μου Ευαγγελε, δεν πιστευω στις "προφητειες". Και ο "Δανιηλ" πιαστηκε να γραφει "ιστορια" γιατι μεχρι περιπου το 165 π.χ., ολες οι "προφητειες" του εβγαιναν απολυτα σωστες, αλλα απο εκει και περα, χαλια μαυρα! Μια σωστη προφητεια πρεπει να αναφερει συγκεκριμενα γεγονοτα με ονοματα και ημερομηνιες. Η γενικοτητα, η ασαφεια και οι διφορουμενες προτασεις δεν καθιστουν τα λογια, προφητειες.

Συγκεκριμενα στο θεμα με τις Σιβυλλες, πιστευω οτι υπηρξαν γραπτοι χρησμοι προ χιλιαδων ετων, αλλα η ακροστοιχεια περι Ιησου δημιουργηθηκε επι Χριστιανικης εποχης.

Περιεργο δεν ειναι οτι ολοι οι ιστορικοι, εγκυκλοπαιδειες και εκκλησιες πιστευουν το ιδιο, αφηνοντας μερικους γραφικους να πιστευουν διαφορετικα?

Και για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα διαβαστε το εξης (απο το Ορθοδοξια φορουμ):

"Ο Μέγας Αθανάσιος (295 - 373) υπήρξε πολυγραφότατος συγγραφέας. Στο όνομά του σώζονται πολλά έργα. Σώζονται όμως και μερικά έργα, τα οποία φέρονται στο όνομά του, τα οποία δεν είναι γνήσια. Ένα από αυτά, τα μη γνήσια, είναι και το « Εξηγητικόν περί του εν Αθήναις ναού».

Το εν λόγω έργο, «Εξηγητικόν περί του εν Αθήναις ναού» (ή, «Περί του Ναού… των διδασκαλείων και των θεάτρων των εν Αθήναις»), είναι δημοσιευμένο στην Πατρολογία του Migne, στον τόμο 28, σ.1428, μαζί με πολλά άλλα μη γνήσια έργα, φερόμενα δήθεν ως έργα του Μεγάλου Αθανασίου. Στη σειρά αυτή ο Migne θέτει τον χαρακτηρισμό «spuria». Η λέξη «spuria» σημαίνει «αμφιβαλλόμενα», γιατί μπορεί να είναι «νόθα», ή «ψευδεπίγραφα». Στη Βιβλιοθήκη Ελλήνων Πατέρων (ΒΕΠ), τόμος 35, της Αποστολικής Διακονίας, στον πίνακα περιεχομένων. Σελ. 7 το έργο αυτό είναι καταχωρισμένο κάτω από τον τίτλο «αμφιβαλλόμενα»!
Το ότι το έργο αυτό είναι ψευδεπίγραφο αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι η Πατερική Παράδοση, πουθενά δεν το αναφέρει ως γνήσιο. Αλλά, και η σύγχρονη επιστήμη απορρίπτει τη γνησιότητά του. Ο καθηγητής της Πατρολογίας στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας Στυλιανός Παπαδόπουλος ρητά το αναφέρει ως νόθο ( βλ. Στ. Παπαδοπούλου, Πατρολογία, Β΄ σ. 322). "

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 14:25 
Editor
Editor

Phanny wrote:
Γύρισα πρόσφατα από την Ιταλία. Βλέπω λοιπόν στις φωτογραφίες μου από την Καπέλα Σιξτίνα στο Βατικανό, ανάμεσα στους Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης και Σίβυλλες. Οταν λοιπόν κτίστηκε το περίφημο παρεκκλήσι, μήπως κ. Αλφαβετ ήταν κοινή γνώση το ότι οι Σίβυλλες προφήτεψαν την έλευση του Ιησού και τις αποδέχθηκαν, μεταξύ των Προφητών; Επίσης, κοιτάζω τώρα μια άλλη φωτογραφία μου από ένα Ναό στο Μιλάνο τη Σάντα Μαρία ντέλε Γράτσιε (ξέρετε εκεί που υπάρχει και ο πίνακας Μυστικός Δείπνος του Ντα Βίντσι)βλέπω σε έναν άλλο αναγεννησιακό΄πίνακα που κοσμεί το Ναό να εικονίζει τη Σίβυλλα να θρηνεί τη Σταύρωση του Ιησού.Λέτε να αποτελούν τυχαίες συμπτώσεις;

Φιλε Phanny διαβασε και αυτο για τις εικονογραφιες (παλι απο το Ορθοδοξια φορουμ):

"Η παράδοση για τις Σίβυλλες είναι πανάρχαιη και βασίζεται σε απόκρυφα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης, τα λεγόμενα βιβλία των Σιβυλλών. Σύμφωνα με αυτά διάφορες μάντισσες, που λέγονταν Σίβυλλες, είχαν κατά καιρούς προφητεύσει μεταξύ των εθνικών τον επικείμενο ερχομό στον κόσμο του Χριστού. Είναι προφανές τα απόκρυφα αυτά βιβλία τα δημιούργησαν χριστιανοί, για να δείξουν ότι η ενσάρκωση του Κυρίου, δεν είχε προφητευτεί μόνο από τους προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά και από τους εθνικούς!
Την ύπαρξη των Σιβυλλών δέχτηκε ενθουσιωδώς στη Δύση ο Αυγουστίνος, γνωστόν του Θεού φανερόν έστιν εν αυτοί. Ο γαρ Θεός αυτοίς εφανέρωσε. Τα γαρ αόρατα αυτού από κτίσεως κόσμου τοις ποιήμασι νοούμενα καθοράται, η τε αΐδιος αυτού δύναμις και θειότης, εις το είναι αυτούς αναπολόγητους» (Ρωμ, 1, 19-20 )! ΄Ετσι, τη γνώση του Θεού, έλεγαν οι Λατίνοι, δεν απόκτησαν μόνο οι προφήτες, αλλά και οι αρχαίοι φιλόσοφοι και μάντεις!
Τα θεολογικά αυτά συμπεράσματα, στα οποία, μετά από τρεις αιώνες συζητήσεις, κατέληξαν οι Λατίνοι, είχαν ως πρακτική συνέπεια να αρχίσουν να αγιογραφούνται στη Δύση οι μορφές των Σιβυλλών και των φιλοσόφων! Στην Ορθοδοξία, η Ζ΄ Οικουμενική Σύνοδος έχει ορίσει επακριβώς ορίσει ποιους επιτρέπεται να αγιογραφούμε. Η Φράγκικη Σύνοδος της Φραγκφούρτης του 815 καταδίκασε την Ζ΄ Οικουμενική Σύνοδο, ως αιρετική και επέτρεψε την ελεύθερη αγιογράφηση!
΄Ετσι, στη Δύση άρχισαν οι Φράγκοι να αγιογραφούν στους ναούς τους, παράλληλα με τους Πατριάρχες και προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης, τόσο τις Σίβυλλες, όσο και τους αρχαίους φιλοσόφους, γιατί κι΄ αυτοί, κατ΄ αυτούς έφτασαν στη γνώση του Θεού!

Από τη φράγκικη Δύση η αγιογράφηση στους ναούς των Σιβυλλών και των αρχαίων φιλοσόφων, πέρασε στη Ρωσία, ύστερα στη Ρουμανία, Βουλγαρία, στο άγιο Όρος, την Ήπειρο, αλλά και σ΄ άλλα μέρη τα Ελλάδας.
Τα πρόσωπα, που άρχισαν να αγιογραφούνται, με φωτοστέφανο μάλιστα, στους ναούς ήταν ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Πυθαγόρας, ακόμα και ο Κικέρων, ο Όμηρος, ο Ευριπίδης κ.α.
Στα μοναστήρια της Μπουκοβίνα της Ρουμανίας αγιογραφήθηκε ο νεοπλατωνικός Πορφύριος, μεγάλος διώκτης και υβριστής του χριστιανισμού, εναντίον του οποίου έγραψε 15 βιβλία! Επίσης, αγιογραφήθηκε ο Μανιχαίος, οπαδός του Πλωτίνου, Αριστόκριτος, καταδικασμένος από την Εκκλησία για το βιβλίο του «Θεοσοφίαι» στο οποίο υποστηρίζει ότι ο ιουδαϊσμός, ο χριστιανισμός και ο ελληνισμός, είναι «εν και το αυτό δόγμα»!
Πρέπει όμως να υπήρξαν αντιδράσεις για τις αγιοποιήσεις αυτές των φιλοσόφων και των μάντεων
Ο Νικόδημος Αγιορείτης, αναφέρει ότι ο επίσκοπος Νικήτας Σερρών βρήκε την εξής ιστορία, η οποία πρέπει να απηχεί τέτοιες αντιδράσεις. Γράφει:«ένας χριστιανός πολλά εκατηγόρει και ύβριζε τον σοφόν Πλάτωνα, ως άθεον και πονηρόν. Ο δε Πλάτων εφάνη εις τον ύπνον του και λέγει αυτώ. Μη με κατηγορείς, ω άνθρωπε. Δια το ότι εγώ είμαι αμαρτωλός. Τούτο δεν το αρνούμαι. Όταν δε ο Χριστός εκατέβη εις τον Άδη, πρώτος από όλους εγώ επίστευσα!…» (Νικοδήμου Αγιορείτου, Επτά Καθολικαί επιστολαί, Αθήναι 1971, σελ. 121, υποσημ. 4.)
Το όνειρο αυτό του χριστιανού, δεν νομίζω, ότι μπορεί να μας οδηγήσει σε συμπεράσματα, ότι ο Πλάτων κατέστη άγιος, κα μπορεί πλέον να …αγιογραφείται στους ναούς!

Με τα όσα είπαμε πιο πάνω, επανήλθε στο χώρο της Ορθοδοξίας, η …… ειδωλολατρία!

Τι λέει όμως η Ορθοδοξία για όλα αυτά τα πράγματα; Τι λένε οι Πατέρες;

Κατ΄ αρχήν λένε, ότι οι δήθεν προρρήσεις των μάντεων και των φιλοσόφων, για τον ερχομό του Χριστού στον κόσμο, είναι … παραμύθια, για τους αφελείς!

Αν έχουν ειπεί κάτι γνήσιο, αυτό ή το έχουν δανειστεί από την Παλαιά Διαθήκη, ή τους το έχει σφυρίξει ο … δαίμονας!

Εύγλωττο παράδειγμα από την Αγία Γραφή είναι η παιδίσκη στους Φιλίππους, που είχε «πνεύμα πύθωνας» και έλεγε για το Σίλα και τον Παύλο, ότι είναι «δούλοι του Θεού» (Πράξ. 16,16)!

Ο άγιος Γρηγόριος Παλαμάς αναφέρει για τον Σωκράτη ήταν συνδεδεμένο ένα «δαιμόνιο», στο οποίο υπήκουε σε όλη του τη ζωή (βλ. Παλαμά, Έργα 6, ΕΠΕ, σ. 527)! Όταν δε πέθανε ο Πλωτίνος φάνηκε ο δράκοντας, που τον συνόδευε ( βλ. Παλαμά, Έργα 1, ΕΠΕ, σ.499)! "

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 20:43 
Editor
Editor

Δηλαδή, φίλε μου Άλφαμπετ,δεν πιστεύεις, ουτε σε ...χρησμούς,ούτε σε ...προβλέψεις, γενικως;...
Θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν σε πειράζει η λέξη,"προφητείες"...Όσο για τον Δανιήλ,θεωρώ, μάλλον ατυχές το παράδειγμα σου, αφού, όσα έγραψε μέχρι στιγμής,βγήκαν, άρα και τα υπολοιπα, που δεν συμβήκαν μέχρι τώρα, έχουν ακόμη περισσότερο το περιθώριο να συμβούν, επίσης...
Συγκλονιστικό το παράδειγμα με τη Δαμασκό και την βόμβα νετρονίου,
που όντως, διαθέτει σήμερα, το Ισραήλ και θα πέσει εκεί....
Σκοτώνει την ζωή, αλλά, όχι τα φυτά....Πως μπορούσε
ο Δανιήλ, αν δεν ήταν προφήτης, να δει μια τέτοια δυναότητα;....
Ποιό συγκλονιστικό, είναι η αναφορά στην πυρηνική ενέργεια, όταν αναφέρεται, απο Δανιήλ - Ιωάννη,
ότι τα συνεργεία που θα μαζεύουν τα συντρίμια, απο τον 3ο ΓΠΠ, θα είναι ειδικά, με στολές και για
έξι μήνες, δεν θα πλησιάζει κανείς εκεί, που υπάρχει αποτέλεσμα πολέμου....
Έξι μήνες, λέει η επιστήμη, θέλει για να φύγει μια σχετική έκλυση ραδιενέργειας, απο μια περιοχή....
Τόση ακριβεια ρε φίλε, που την ξαναβρήκες;...
Τώρα, για την ακρίβεια των σιβυλλικών κειμένων, να είμαστε προσεκτικοί...
Πως βεβαιώνεσαι για τους ...υπόλοιπους, εκτός όσων αναφέρουν τον Χριστό;..Γιατί να τα διαφοροποιούμε;
Τέλος, περι ψευδεπίγραφου έργου, πολλοί συγγραφείς, χρησιμοποιήσαν ονόματα, άλλων
για να γράψουν, αυτό δεν μείωσε την αξία, ή την αλήθεια των κειμένων τους....
Θυμήσου τον ...Σαίξπηρ...

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 22:31 
Editor
Editor

1) Που ειδες βρε Βαγγελη μου τις πυρηνικες βομβες και τις βομβες νετρονιου στις "προφητειες"?

2) Ειπα εγω ποτε οτι πιστευω τους μη χριστιανικους χρησμους των Σιβυλλων, η μηπως ειπα οτι δεν πιστευω καμμια προφητεια?

3) Τα ψευεδεπιγραφα μειωνουν την αξια των γραμμενων, ειδικα οταν βασιζονται στην αυθεντια και το κυρος του κλεμμενου ονοματος.

4) Ξερεις οτι συμφωνα με το ψευδεπιγραφο ευαγγελιο του Θωμα για την παιδικη ηλικια του Ιησου, που βρεθηκε στα χειρογραφα του Ναγκ Χαμαντι ανακαλύφθεντα το 1945, (μεταφρασμενα αποσπασματα βρεθηκαν επισης στην Οξυρρυγχο), ο Ιησους σκοτωσε δυο παιδακια επειδη τον ενοχλησαν?

Μειωσε την αξια η την αληθεια το συγκεκριμενο ευαγγελιο, η μηπως μπορουμε να το παρουμε ως αληθες?

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 23:25 
Editor
Editor

10 Και ο τρίτος αγγελος εσάλπισεν. και επεσεν εκ του ουρανου αστηρ μέγας καιόμενος ως λαμπάς, και επεσεν επι το τρίτον των ποταμων και επι τας πηγας των υδάτων. 11 και το ονομα του αστέρος λέγεται ο Αψινθος. και εγένετο το τρίτον των υδάτων εις αψινθον, και πολλοι των ανθρώπων απέθανον εκ των υδάτων, οτι επικράνθησαν.
:1 Και ο πέμπτος αγγελος εσάλπισεν. και ειδον αστέρα εκ του ουρανου πεπτωκότα εις την γην, και εδόθη αυτω η κλεις του φρέατος της αβύσσου. 2 και ηνοιξεν το φρέαρ της αβύσσου, και ανέβη καπνος εκ του φρέατος ως καπνος καμίνου μεγάλης, και εσκοτώθη ο ηλιος και ο αηρ εκ του καπνου του φρέατος.3 και εκ του καπνου εξηλθον ακρίδες εις την γην, και εδόθη αυταις εξουσία ως εχουσιν εξουσίαν οι σκορπίοι της γης. 4 και ερρέθη αυταις ινα μη αδικήσουσιν τον χόρτον της γης ουδε παν χλωρον ουδε παν δένδρον, ει μη τους ανθρώπους οιτινες ουκ εχουσι την σφραγιδα του θεου επι των μετώπων. 5 και εδόθη αυτοις ινα μη αποκτείνωσιν αυτούς, αλλ ινα βασανισθήσονται μηνας πέντε. και ο βασανισμος αυτων ως βασανισμος σκορπίου, οταν παίση ανθρωπον. 6 και εν ταις ημέραις εκείναις ζητήσουσιν οι ανθρωποι τον θάνατον και ου μη ευρήσουσιν αυτόν, και επιθυμήσουσι 10 και εχουσιν ουρας ομοίας σκορπίοις και κέντρα, και εν ταις ουραις αυτων η εξουσία αυτων αδικησαι τους ανθρώπους μηνας πέντε. 11 εχουσιν επ' αυτων βασιλέα τον αγγελον της αβύσσου. ονομα αυτω Εβραϊστι Αβαδδων και εν τη Ελληνικη ονομα εχει Απολλύων. ν αποθανειν και φεύγει ο θάνατος απ' αυτων.
Απο την αποκάλυψη, κειμενα, που μιλάνε, για άψινθο, που είναι ραδιενέργεια, ως πικρό, αλλά και οι πέντε μήνες,
που απαιτούνται,για την μειώση της ραδιενέργειας, απο μια περιοχή, μετά απο βόμβα, ή έκλυση ραδιενέργειας....
Δεν είναι συγκλονιστικό, το πόσο ακριβείς είναι;...
Τα κειμενα που έχουν ιστορική αξία, πρέπει να διακρίνονται απο τα συμβολικά...
Για την τελευταία σου παρατήρηση....
Φίλε, άλλο η ιστορία και άλλο ο στοχασμός....Και τα δυο με ενδιαφέρουν, αλλά, δεν τα μπερδεύω...

Profile  

Unread postPosted: 09 Jan 2012, 23:40 
Editor
Editor

Μηπως εννοουσε μετεωριτη φιλε μου Βαγγελη? Γιατι καποια στιγμη καποιος θα πεσει. Οποτε η προφητεια θα ειναι σωστη.

Εισαι σιγουρος οτι εννοουσε βομβες νετρονιου και πυρηνικες? Γιατι δεν κολλανε ρε φιλε στρατοι δισεκατομμυριων με τετοια οπλα!
Καποιο λαθος εχει κανει.

Στην τελευταια μου παρατηρηση ποιο εννοεις ιστορια και ποιο στοχασμο?

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 00:01 
Editor
Editor

Δεν εννοούσε μετεωρίτη,αλλα, όπλο..."Και εγένετο το τρίτον των υδάτων εις αψινθον, και πολλοι των ανθρώπων απέθανον εκ των υδάτων, οτι επικράνθησαν."
Εδώ ,μιλάει για δηλητηρίαση, εκ του υγρού, φίλε Alphabet....Και οι 5-6 ,μήνες, που αναφέρονται αφορούν καθαρά, στο διάστημα, για την εξασθένιση της ραδιενέργειας...Αυτή την προφητικότητα,
μπορείς να τη ....διανοηθείς;;
Για άνθρωπο, που έζησε, χιλιάδες χρόνια και υπο άλλο εντελώς, πρωτογονο πολιτισμό, δέχεσαι να προβλέπει
τέτοια σημερινά δεδομένα;...Απίθανο...Ή, πρέπει να ήταν ...καλός, που λέμε...

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 00:42 
Master Poster
Master Poster

Alphabet,

Οσο αναφορα την προφητεια της Σιβυλλας σου παρεθεσα δυο πηγες που αναφερονται σε αυτη απο αρχαια ελληνικη γραμματεια,για την φυλαξη της στο καπιτωλιο και αλλο ενα αντιγραφο στους Δελφους!!Με ρωτησες πως ηξερε ο Αγιος Αθανασιος οτι ηταν 3000 ετων!!Εδω υπηρχε ολοκληρο συστημα καταγραφης και αντιγραφης κειμενων στις μεγαλυτερες βιβλιοθηκες του κοσμου!!Μην ξεχνας οτι ο Αγιος Αθανασιος ηταν κυριος της βιβλιοθηκης της Αλεξανδρειας!!Ηταν δυνατον να μην ηξερε την αρχαιοτητα του συγκεκριμενου χρησμου?Επισης ηταν αυτος που διεσωσε ενα μεγαλο μερος των κειμενων της αρχαιας ελληνικης γραμματειας που τωρα εσυ και ολοι μας εχουμε στα χερια μας και μελεταμε!!Οποτε μην υποτιμας το εργο του!!Αν ειναι ετσι οπως τα λες εσυ τοτε ολη η αρχαια γραμματεια ειναι παραχαραγμενη,οποτε να μην δεχομαστε τιποτα απο αυτη!!Αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη!!

Απαντησε μου στο εξης:

Σε μια εποχη οπου ο χριστιανισμος ηταν επισημη θρησκεια του κρατους και οτιδηποτε ελληνικο κυνηγιοταν με σφαγες,καψιμο μνημειων,βιβλιοθηκων κ.τ.λ. ειναι λογικο να εφτιαχναν δηθεν Σιβυλλικους χρησμους που αναφερονται στον Απολλωνα,Δια κ.τ.λ.?

Και δευτερον σου παρεθεσα πηγη απο ιουστινο που εζησε το 100-160 μ.Χ που προτρεπει τους Ελληνες να μελετουν την Σιβυλλα και σου αντιστρεφω τωρα το ερωτημα:

Στην συγκεκριμενη εποχη(του Ιουστινου) που ο Χριστιανισμος δεν ειχε επιβληθει ως επισημη θρησκεια του κρατους και οι χριστιανοι διωκοταν ειναι δυνατον οπως λες οι χριστιανοι να δημιουργησαν δηθεν χρησμους?

Και απο τις δυο πλευρες να το δεις αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη!!Οι Σιβυλλικοι χρησμοι κυκλοφορουσαν και για αυτο ο Ιουστινος προτρεπει να τους μελετουν,αν εσυ δεν τους δεχεσαι επειδη ξεσκεπαζει την απατη της δηθεν συγκρουσης ελληνισμου-χριστιανισμου στην οποια εχουν πεσει οι ελληνες ειναι δικαιωμα σου!!Βλεπω ομως οτι ολα τα ποστ σου εδω μεσα εχουν την ταση να αμφισβητουν οτιδηποτε χριστιανικο αλλα δεν εχεις την ιδια ευαισθησια σε οτι εχει να κανει με τον Σιωνισμο,την μασωνια,την νεα ταξη πραγματων!!Οποτε ειτε εισαι εντεταλμενος να παραγεις αντιχριστιανικο εργο εδω μεσα εν συνειδησει η (οπως θελω να πιστευω) εχεις πεσει στην πλανη της ΝΤΠ!Οπως και να εχει ο Θεος να σε φωτιζει!!

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 09:56 
Editor
Editor

Ιστορικά στοιχεία, δεν σηκώνουν αλλοίωση, φίλε Άλφαμπετ, ενώ μπορεις να στοχαστείς, πάνω
σε ότι δεν ξέρεις, εκ των όσων ξέρεις...
Απλό...

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 12:49 
Editor
Editor

ziki19851 wrote:
Alphabet,
Οσο αναφορα την προφητεια της Σιβυλλας σου παρεθεσα δυο πηγες που αναφερονται σε αυτη απο αρχαια ελληνικη γραμματεια,για την φυλαξη της στο καπιτωλιο και αλλο ενα αντιγραφο στους Δελφους!!Με ρωτησες πως ηξερε ο Αγιος Αθανασιος οτι ηταν 3000 ετων!!Εδω υπηρχε ολοκληρο συστημα καταγραφης και αντιγραφης κειμενων στις μεγαλυτερες βιβλιοθηκες του κοσμου!!Μην ξεχνας οτι ο Αγιος Αθανασιος ηταν κυριος της βιβλιοθηκης της Αλεξανδρειας!!Ηταν δυνατον να μην ηξερε την αρχαιοτητα του συγκεκριμενου χρησμου?Επισης ηταν αυτος που διεσωσε ενα μεγαλο μερος των κειμενων της αρχαιας ελληνικης γραμματειας που τωρα εσυ και ολοι μας εχουμε στα χερια μας και μελεταμε!!Οποτε μην υποτιμας το εργο του!!Αν ειναι ετσι οπως τα λες εσυ τοτε ολη η αρχαια γραμματεια ειναι παραχαραγμενη,οποτε να μην δεχομαστε τιποτα απο αυτη!!Αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη!!

Φιλε Ziki, δυστυχως και οι δυο πηγες σου ειναι αναξιοπιστες. Ειναι πλεον αποδεδειγμενο οπως σου εδειξα οτι το βιβλιο του Α. Αθανασιου ειναι ψευτικο, και αυτο το αποδεχονται ολες οι εκκλησιες συμπεριλαμβανομενης της Ορθοδοξης.

Διαβασε τι γραφει ο Johann Joseph Ignaz von Döllinger στο βιβλιο του History of the Church Vol 1. (Δικη μου ελευθερη μεταφραση)
"Στη περιοδο του Ανδριανου και των Αντωνινων, καποιος χριστιανος, ή και πολλοι, εφτιαξαν πλαστες προφητειες σχετικα με την ζωη και τις πραξεις του Ιησου. Οι συγγραφεις αυτων των Σιβυλλικων συγγραματων ισως δεν ειχαν σκοπο να εξαπατησουν. Διαλεξαν αυτο τον τροπο, που γινοταν για πολυ καιρο, οπως νομιζαν αυτοι σωστο για να περασουν τις ιδεες τους στους ειδωλολατρες. Αλλα στην εποχη του Α. Ιουστινου, πολλοι χριστιανοι πιστευαν οτι αυτοι οι Συβιλλικοι χρησμοι ηταν γνησιοι χρησμοι μιας αρχαιας Σιβυλλας, οπως πιστευε και ο Α. Ιουστινος.
Αυτο οχι μονο εδωσε ευκαιρια στους ειδωλολατρες για επικριση, οτι οι χριστιανοι παραποιησαν τους Σιβυλικους χρησμους, αλλα θεσπησθηκε νομος με ποινη θανατου που απαγορευε το διαβασμα του Υστασπη, των Σιβυλλων και του βιβλιου των προφητων, οπως αναφερει ο ιδιος ο Α. Ιουστινος."

http://books.google.gr/books?id=FiVMAAA ... ls&f=false

Ο νοων, νοητω!

Υ.Γ. Σου εδειξα σε προηγουμενα ποστ οτι οι χρησμοι που φυλασσονταν στο καπιτωλιο, ηταν τρεις χρησμοι που δεν ειχαν να κανουν τιποτα με χριστιανισμο και οι οποιοι καηκαν το 83 π.χ. και αντικατασταθηκαν απο αλλους κατα το δοκουν.

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 12:57 
Editor
Editor

Και βγαινει η απλή,κοινή λογική, φίλε Alphabet και λέει:Όταν, όλοι οι τότε σύγχρονοι των,
ξέρανε πως έχουν τα πράγματα, ποιούς, θα ξεγελούσαν;...
Και αν ήταν ψεύτικα, θα τους κοροιδεύανε,διαπομπεύανε και όχι τιμούσανε, μπορεί και να
τους κατηγορούσανε γι αιρετικούς, ποιός θα τολμούσε να παραχαράξει τέτοια κείμενα και δη, προφητικά;....
Στον χριστιανισμό, υπήρχε υλικό, δεν χρειάζονταν να "εφευρεθεί"....Η ζωή του Χριστού, τα κείμενα
των αποστόλων,αγίων, είχαν αλήθεια, ποιός ο λόγος, να κάνουν άλλα ψεύτικα και μάλιστα των ειδωλολατρών
που τους διώκανε;....
Κάπου,μου φαίνεται, παραδέχεσαι, ότι θέλεις, με βάση τις θέσεις σου φίλε μου....
Δεν είσαι αντικειμενικός....

Profile  

Unread postPosted: 10 Jan 2012, 13:11 
Editor
Editor

Βαγγελη μου, δεν ειμαι αντικειμενικος οταν δεχομαι τις θεσεις ολων των ιστορικων, ολων των εγκυκλοπαιδιων και ολων των εκκλησιων, συμπεριλαμβανομενης και της δικης μας, αλλα ειστε εσεις που δεν δεχεσθε τιποτα απο αυτα και ειστε κολλημενοι σε αποδεδειγμενα ψεμματα?

Αυτο ειναι το ακρον αωτον της ειρωνειας.

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 5 of 23   [ 446 posts ]
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Next