Change font size

Welcome
Τώρα που μας βρήκες θα ανακαλύψεις την Αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς
Tα θέματα πονάνε κάποιους που επιθυμούν να επιβάλουν την νέα τάξη και να συντηρούν τον κόσμο σε μια διαρκείς ύπνωση και ένα βαθύ σκοτάδι, προκειμένου να μην αντιδράσει στις προθέσεις τους και στο διεστραμμένο σχέδιό τους.

Πολλά συμβαίνουν γύρο μας, ακόμα και οι ποιο δύσπιστοι αντιλαμβάνονται οτι κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πολλές φορές ακατανόητες απο κοινούς ανθρώπους.

Κάτι δεν πάει καλά.

Κάποια θέματα θα σας προβληματίσουν, αν δεν έχετε προβληματιστεί ακόμα.

Κάποια τα έχετε απλώς ακούσει αλλά δεν δώσατε σημασία ή σας τα πέρασαν με μαεστρία ώστε να μην αντιδράσετε.

Εμείς προσπαθούμε να Εμβαθύνουμε στα θέματα αυτά.
Πιστεύουμε οτι μας αφορούν όλους και οτι δεν μας ρωτάνε όταν παίζουν με το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας.

Η γνώση είναι προς όλους και όχι μόνο για τον εαυτό μας.

Τα συμπεράσματα τα αφήνουμε σε εσάς μιας και όλα τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Επιθυμούμε να μας βοηθήσετε στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε την θεματολογία μας και να συμβάλετε με τους προβληματισμούς σας, με την γνώση σας και τη γνώμη σας στην ελεύθερη έκφραση των ιδεών.

Γίνε μέλος στο φόρουμ και βοήθησε να διαδοθούν και οι δικές σου αλήθειες, γνώσεις και εμπειρίες!

Post a new topicPost a reply Page 1 of 2   [ 22 posts ]
Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ειναι προκαθορισμενη η πορεια της ζωης? Μοιρολατρικα η οχι..
Unread postPosted: 11 Jun 2008, 18:13 
Guest
Guest

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Η..μοιρα της ζωης μας, η θνησιμοτητα που διανυει ο καθενας μας ειναι προσχεδιασμενη?ΕΙΝΑΙ? το ποιο συνηθισμενο ερωτημα που μου κανουν.. Πως ενας Ελεημων Θεος,πως ο Θεος της αγαπης, απεχει πεισματικα κ αποστρεφει το Προσωπο Του ? ποιο αμαρτημα πληρωνει ενα βρεφος που πεθαινει απο λευχαιμια? ενας-μια νεα απο δυστηχημα-νοσο? ενας λαος σε μια μοιραια πτηση?κ.λ.π.??? Πως Ο Παντελεημωνας χαριζει σε μια μανα εναραιτη η μη τοσο απλοχερα τοση οδυνη?! Ειναι καπου προσημειωμενο? Συχνα με ρωτουν αν με την δυναμη της προσευχης μπορει κατι το μοιραιο να ανατραπει. Η ψυχη.. οταν αποκοπει αιφνιδια απο τη σαρκινη υλη της .. που παει? νιωθει ολα οσα ενιωθε οσο ηταν εν ζωη? Εαν ολα τουτα θεωρηθουν ανοητα η αναπαντητα, παρακαλω αγνοηστε με. ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΑΝΤΑ.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 11 Jun 2008, 18:51 
Advanced Member
Advanced Member

Have thanks: 3 time
Ανόητος είναι αυτός που θα σε αγνοήσει!

Φίλε μου, αυτό το θέμα περίμενα να έρθει ώστε να δώσω την παρακάτω απάντηση! :-)

Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ό,τι είναι να κάνεις έχει προβλεφθεί (μη σου πω και προκανονιστεί). Ο τρόπος, η ώρα, ο χώρος, ο στόχος...όλα!
Το θέμα είναι πως μπορεί να "αλλάξει". Είναι δύσκολο να το εκφράσω με λόγια, γι' αυτό ας περάσουμε σε ένα παράδειγμα.

Ο Γιώργος νομίζει πως ο Θεός του έδωσε την ζωή του χαμένου (φτωχός κλπ.). Κάθεται λοιπόν και κλαίει την μοίρα του, χωρίς να κάνει τίποτα. Έρχεται μετά και ο φίλος του ο Νίκος... (Ν=Νίκος και Γ=Γιώργος)

Ν:Γιατί δεν πας να προσπαθήσεις να αλλάξεις όλα αυτά?
Γ:Γιατί η μοίρα είπε να είμαι εγώ φτωχός και αποτυχημένος.
Ν:Αν όμως η μοίρα σου είναι να έρθω εγώ να σε "ξυπνήσω" και να πας να προσπαθήσεις?
Γ:Δεν γίνεται, η μοίρα αποφάσισε να υπάρχει κάποιος φτωχός...εγώ δηλαδή...
Ν:Αν όμως είναι γραφτό να σε βοηθήσω, ώστε μετά να εξυπηρετήσουμε κάποιον σκοπό? Ποιός ξέρει...ίσως γίνεις κάτι σημαντικό...ίσως είναι γραφτό να γίνεις πολιτκός ηγέτης!
Γ:Μα δεν το ξέρεις, άρα ας το αφήσουμε καλύτερα...
Ν:Άμα προσπαθήσεις θα δούμε αν είναι έτσι η μοίρα!

*Ας υποθέσουμε ότι ο Γιώργος προσπαθεί συνεχώς, αλλά πάλι τα κάνει θάλασσα, γιατί πράγματι η μοίρα τον θέλει φτωχό.*

Γ:Είδες τελικά που είναι έτσι?
Ν:Μπορεί να χρειάζεται άλλη μία προσπάθεια και μετά ίσως πετύχεις!
Γ:Αυτό θα μου λες μια ζωή, μετά από κάθε μου αποτυχία...
*Εδώ φαίνεται ποιός άνθρωπος θα τα βάλει κάτω και ποιός όχι...*

Ποιά ήταν η μοίρα του Γιώργου? Να μείνει φτωχός...να τα βάλει κάτω και να γίνει ένα καλό παράδειγμα αποτυχημένου...αλλά ποτέ δε ξέρεις πως είναι μέχρι να έρθει το τέλος! Γιατί όλη αυτή η προσπάθεια δεν τον έκανε πλούσιο, αλλά τον έκανε πιο δυνατό!
Όπως και η προσευχή στον Θεό θα τον έφερνε πιο κοντά στον Θεό...ίσως να μην άλλαζαν τα σχέδια...θα καταλάβαινε όμως πως ο πνευματικός πλούτος μετράει, και αυτό μπορούν να το αποκτήσουν όλοι, και έτσι θα ήταν ο πιο χαρούμενος άνθρωπος!

Το θέμα είναι το:
Άμα η μοίρα σου είναι να έρθει κάποιος να σε αγρυπνίσει και να αλλάξεις?

Πίστη, αγάπη, ελπίδα...όλα τα άλλα σβήνουν...

Profile  

Post subject: ΦΙΛΗ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ!
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 09:45 
Guest
Guest

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΗΜΕΡΑ! ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Κ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΕΙΜΑΙ ΕΝΘΕΡΜΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΟΣΗ -ΑΛΛΑΓΗ, ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΜΑΣ. ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ... ΑΝ ΜΕ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΨΑΧΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΕΛΗ. ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΝΑ ΥΠΟΘΟΥΝ.. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ? Η , ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΕΦΥΓΑΝ??? ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΜΟΥ!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 11:15 
Advanced Member
Advanced Member

Θα δεις πως οι κακοί άνθρωποι τιμωρούνται στην ζωή τους...παράδειγμα ο πρόσφατος θάνατος του ηθοποιού Σεργιανόπουλου: είχε μπλέξει με κακιές παρέες (ναρκωτικά κλπ.) και τελικά δολοφονήθηκε με 7 μαχαιριές.
Κανείς δεν την γλιτώνει, γιατί Θεία Δίκη υπάρχει και σε αυτήν την ζωή, αλλά και στην επόμενη.

Αυτή η καλή μητέρα συναντάει δυσκολίες, επειδή ο Θεός θέλησε να γίνουν έτσι, ώστε μετά αυτή η μητέρα να γίνει πιο σκληρή/ανθεκτική. Ίσως είναι και σχεδιασμένο να χάσει την πίστη της και να γίνει κακιά, τίποτα δεν ξέρουμε με βεβαιότητα!

Όταν περνάς εμπόδια το μόνο που κάνεις είναι να προσεύχεσαι...και μετά όταν πεθάνεις και φτάσεις στον Παράδεισο θα σου πει ο Χριστός: "Όλα αυτά τα έκανα ώστε να σε φέρω εδώ!" και εσύ πλυμμηρισμένη από χαρά θα καταλάβεις τα πάντα...γιατί αυτές οι δοκιμασίες είναι απαραίτητες, πρέπει να στάξει αίμα και το σώμα και η ψυχή...και όσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα, τόσο καλύτερη θα είναι η Ουράνια αμοιβή!

Αυτό το παιδί που πεθαίνει αμέσως είναι για κάποιο λόγο! Για να δείξει κάτι στους γονείς, για να δείξει σημάδια κάποιας προφητείας...μην ανησυχείς για εκείνη την ψυχή, γιατί ο Θεός δίνει και δεύτερες (και τρίτες, και τέταρτες...) ευκαιρείες σε κάθε πνεύμα!

Να χαίρεσαι όταν ο Θεός σου δίνει βάσανα, γιατί αυτή είναι η ευκαιρεία σου να αναδειχτείς ακόλουθός Του και πιστός Του!

Όλα γίνονται για ένα λόγο, αλλά ο ανθρώπινος νους δύσκολα θα συμβάλλει το σχέδιο του Θεού στο μυαλό του!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 14:52 
Guest
Guest

Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΔΗΜΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΜΟΥ??? ΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ! ΣΑΦΩΣ Κ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΡΝΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.. ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ.. ΜΗΠΩΣ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΛΕΙ ΩΣ ΕΝΑ ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟΠΟΜΠΗΣ?! Η, ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΑΣ [ΠΑΙΖΕΙ] ΕΝΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ? ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ? ΚΑΙ...ΑΕΝ... Η ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ ΕΣΩΚΕΣΕ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΥΤΟ?! ΕΝΑΣ ΟΛΕΘΡΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΗΣΗ/Η ΕΓΩ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΑΛΕΥΩ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ, ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ? Υ.Γ. ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΜΙΚΡΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΝΩ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ , ΝΙΩΘΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΥΧΝΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΒΑΛΣΑΜΟ ΣΕ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΨΥΧΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ , ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΧΕΡΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΡΩΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΣΑ Κ ΕΓΩ ΡΩΤΩ ΕΣΑΣ .. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ, ΟΜΩΣ ΔΙΝΩ ΕΝΑ ΧΑΔΙ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΒΑΡΥ Κ Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΙΣ ΤΟ ΑΠΑΝΕΙΔΗΝ

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 15:49 
Nai.. Gold,

ο Θοες ειναι Αγαπη.
Εμεις ειμαστε αχρηστα πλασματα.. δεν ζουμε συμφωνα με τις εντολες του, με ταπεινωση και αγαπη και θυσια για τον συνανθρωπο μας. Αν ζουσαμε ολοι οπως θελει ο Θεος δεν θα υπηρχε ανθρωπινος πονος. Ειναι επιλογη μας.

Τωρα ο,τι αφορα τους θανατους νηπιων και αθωων ψυχων.. κοντα στον Θεο πηγαινουν! Ζουνε μετα θανατου μεσα στην απεριγραπτη χαρα του Κυριου..
ο πονος τον ανθρωπων που μενουν πισω οφειλεται στην ακη σχεση τους με τον Θεο τους και στην απιστια τους, επειδη δεν πιστευουν οτι το παιδι τους βρισκεται κοντα στον Θεο, χωρις να θελω να κρινω αρνητικα αυτην την συμπεριφορα.
Γνωριζω ζευγαρια που θεωρουν πιο ελαφρι το φορτιο μιας σοβαρης ασθενειας η του θανατου ενος εκ των παιδιων τους, ακριβως επειδη εχουν εμπιστοσυνη, δηλαδη πιστη στον Θεο.
βασανιστης δεν ειναι σε καμμια περιπτωση ο Θεος, ισα ισα Αυτος βασανιστηκε και σταυρωθηκε απο Αγαπη για εμας...
Εσυ θα το εκανες για καποιον αλλον αυτο, και μαλιστα για καποιον που σου δειχνει αχαριστια?

Οι σκαμπιλες και οι πειρασμοι κι οι δοκιμασιες χρειαζονται ομως για να ταπεινωθουμε και να σωσουμε την ψυχη μας.. σαν την μαμα που δινει κι απο καμμια ελαφρια στο πισινο του παιδιου της, για να μην καει, για να μην τραυματιστει, για να μην μπλεξει....
μην χανεις το κουραγιο σου.

Αγιος Σιλουανος:

Εάν θέλεις να μάθεις πόσον αγαπά ημάς ο Κύριος, μίσησον τας αμαρτίας και τους κακούς λογισμούς, και προσεύχου ενθέρμως ημέρας και νυκτός, και τότε θα δώση εις σε ο Κύριος την χάριν Αυτού και θα γνωρίσης τον Κύριον δι’ Αγίου Πνεύματος. Μετά θάνατον δε, όταν θα έλθης εις τον παράδεισον, θα αναγνωρίσης και εκεί τον κύριον διά του Αγίου Πνεύματος, καθώς εγνώρισας Αυτόν επί της γής.

Ο Θεός ουδεμίαν ασκεί βίαν επί του ανθρώπου, αλλ’ ίσταται μακροθυμών παρά την καρδίαν και ταπεινώς αναμένει πότε θα ανοιχθή αύτη εις Αυτόν. Ο ίδιος ο Θεός ζητεί τον άνθρωπον, πριν ή ο άνθρωπος εκζητήση Αυτόν. Και όταν, κατά την κατάλληλον στιγμήν, εμφανίζηται ο Κύριος εις τον άνθρωπον, τότε μόνον γνωρίζει ούτος τον Θεόν κατά το δοθέν εις αυτόν μέτρον και τότε μόνον άρχεται ούτος να εκζητή τον Θεόν, ’Οστις αποκρύπτεται από της καρδίας.

Γεροντας Σοφρονιος

Η απελπισία είναι η απώλεια της συνειδήσεως ότι ο θεός θέλει να μας δώσει την αιώνεια ζωή. Ο κόσμος ζει στην απελπισία. Οι άνθρωποι έχουν καταδικάσει οι ίδιοι τον εαυτό τους στο θάνατο. Πρέπει να παλέψουμε σώμα προς σώμα με την ακηδία.

Σου ευχομαι καλη δυναμη!

Post subject: ΜΑΤΡΟΝΑ
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 18:08 
Guest
Guest

ΑΓΑΠΗΤΕ MATRONA, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΣΟΦΙΑ. ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΠΩΣ ΠΛΑΣΤΗΚΑΜΕ Κ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΟΝΟ, ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ Κ ΣΙΔΗΡΟΥ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΙΩΝ ΤΟΥ, ΙΚΑΝΟΙ ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ? ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ..ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ?! ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ? ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ? ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΟΚΙΜΙΟ?! ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΜΕ ΚΑΛΟΙ Κ ΕΝΑΡΕΤΟΙ? ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ, ΕΠΙΖΗΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ. Η ΓΝΩΣΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ. ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ Κ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΟΤΕΟΝ! ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ [ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ]. ΟΥΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΑΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΘΝΙΚΗ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΝ ΕΝΔΟΞΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ. [ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥ Κ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΦΡΟΝΙΣΗ]

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 18:35 
Αγαπητη gold...

δεν ειμαι καθολου σοφος! Απλα προσπαθω να μοιραστω μαζι σου την δικη μου προσωπικη εμπειρια που ταυτιζεται με τα γραφομενα των Αγιων Πατερων που ανεφερα...
Οπως κι εγω πολλες φορες αναρωτηθηκα πολλα πριν γνωρισω τον Χριστο, οπως λεμε...Και ολοι αναρωτιωμαστε πολλακις διαφορα, ιδιαιτερα οταν ποναμε.. ομως ο Θεος ειναι μακροθυμος και καποια στιγμη καταλαβεις οτι οι δοκιμασιες σου σε εκαναν καλυτερο ανθρωπο και ειχαν την δυναμη να σε φερουν κοντα στον Θεο..
και δεν εννοω μια επιπολαια πιστη που να εκφραζεται με την επισκεψη καποιας λειτουργιας μια δυο φορες τον χρονο, ομως για πραγματικη εμπειρια του Αγιου Πνευματος και της Αγαπης μεσα στην ψυχη σου, για πραγματικη πνευματικη ζωη. Οπως ζει μ αυτο το τροπο και δεν μπορει να ηττητθει απο κανεναν και απο τιποτα!
Στον παραδεισο.. αν τα καταφερουμε βεβαια να φτασουμε ως εκει.. θα μας αγκαλιασει ο Χριστος με την γλυκητατη παρουσια του, η υπαρξη μας θα ειναι πολυ διαφορετικη, χωρις πονο, λυπη, ασθενειες, θανατο και οτιδηποτε αρνητικο.
Αυτη η μεταθανατια κατασταση θα ειναι η οντως, η πραγματικη ζωη, και η αιωνια ζωη.. οποτε δεν υπαρχει "μετα".

Αν χτυπησεις την πορτα του Θεου μονη σου, στην προσευχη σου, θα σου φανερωθει. Η ζωη σου θα αλλαξει, στο υπογραφω..

Ειπα πολλα ομως και αυτα τα λογια πρεπει να λεγονται απο ανωτερους , πνευματικοτερους ανθρωπους. Δεν εισαι κουραστικη καθολου απλα εγω φοβαμαι να μιλαω γι αυτα γιατι φοβαμαι.. ειμαι αναξιος.

Μην απελπιζεσαι! Πιο δυνατη θα γινεις μεσα απ τις δοκιμασιες.

Ναι δυστυχως τιποτα δεν διδασκουν πλεον στα παιδια.. θελουν να τα χαντακωσουν τα αμοιρα. Εσυ μπορεις ομως να δωσεις τα παντα στο παιδι σου αμα θελεις.

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 21:15 
Advanced Member
Advanced Member

Gold...ξέρω τι εννοείς πάνω-κάτω, γιατί και στο σπίτι μου παρόμοιες περιπτώσεις έχουμε.

Άμα προσεύχεσαι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! Αλλά η πίστη σου είναι λίγη (όπως και η δικιά μας).
Καλά θα κάνεις να βάλεις το παιδί σου στον δρόμο του Θεού από νωρίς (όπως προτείνει και ο π. Παΐσσιος). Ο Θεός μόνο καλό μπορεί να μας κάνει!

Σκέψου κιόλας πως ως άνθρωποι που πιστεύουμε στην Αλήθεια, και έχουμε καταλάβει πια πως αυτό που μετράει είναι ο άλλος κόσμος και όχι εδώ, θα καταλάβεις πως άδικα ανησυχείς για την ύλη.

Αίμα στάζουμε όλοι μας κάποτε...και εσύ τώρα περνάς αυτήν την φάση...η οποία ίσως κρατήσει και μία ζωή ολόκληρη!
Αλλά όταν θα φτάσεις Εκεί Πάνω μαζί με το παιδί σου στην αγκαλιά..."ο Θεός θα πάρει κάθε δάκρυ από τα μάτια σας"...και θα σας το επιστρέψει διπλάσιο σε χαρά!

Να χαίρεσαι που τα καταφέρνεις...γίνε παράδειγμα στο παιδί σου και όταν αυτό μεγαλώσει θα καταλάβει πως είναι ο κόσμος...πως η μητέρα του επιβίωσε όσα βάσανα και αν της έδωσε ο Θεός!

Όλα θα πάνε καλά! Και να ξέρει πως η ευχή ("Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησέ με") σώζει και ζωές...να την λες συχνά αν γίνεται, χάραξέ την μέσα σου!

Και ο Θεός μαζί σου.

Profile  

Post subject: Re: Ειναι προκαθορισμενη η πορεια της ζωης? Μοιρολατρικα η ο
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 23:05 
Moderator
Moderator

Αγαπητέ gold,

Τα ερωτήματα που έθεσες είναι ένα τεράστιο θέμα και δεν δύναμαι σε λίγες σειρές να στο αναπτύξω, όμως θα προσπαθήσω επιγραμματικά να σου μεταφέρω μερικά πράγματα.
οι δικές μου απαντήσεις ίσως να σε ξενίσουν, όμως θα σου τις δώσω όπως προσωπικά έχω ψάξει και τις έχω βρει για να λύσω τα δικά μου ερωτήματα.

gold wrote:
Η..μοιρα της ζωης μας, η θνησιμοτητα που διανυει ο καθενας μας ειναι προσχεδιασμενη?ΕΙΝΑΙ? το ποιο συνηθισμενο ερωτημα που μου κανουν..

Ο χρόνος παραμονής του κάθε ανθρώπου στο γήινο πεδίο είναι προκαθορισμένος. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Διότι όπως γνωρίζεις κι εσύ ο κάθε άνθρωπος γεννιέται με διαφορετικό ψυχικό σθένος.
Τι σημαίνει ψυχικό σθένος; είναι η δυνατότητα της ψυχής του ανθρώπου να επιβάλλετε στο πνεύμα του, το οποίο πνεύμα είναι επιρρεπείς στον πονηρό και στην ύλη.
Στο γήινο πεδίο ερχόμαστε για να καλλιεργηθούμε πνευματικά, δηλαδή να αντισταθούμε όσο γίνεται περισσότερο στον πονηρό και στην ύλη, εκφράζοντας παράλληλα με τις πράξεις μας αγάπη και συμπόνια για τον συνάνθρωπό μας.
Λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν να αντισταθούν και να ισοσταθμίσουν πνεύμα και ψυχή σε κάθε γενιά ανθρώπων.
Όσοι τα καταφέρνουν μεταφέρονται σε ένα άλλο επίπεδο στο Ουράνιο Βασίλειο φυσικά με το άυλο μέρος της ανθρώπινης οντότητας τους. Άυλο είναι το πνεύμα και η ψυχή.
Απο εκεί και πέρα η ανθρώπινη οντότητα περνάει κάποια άλλα στάδια καλλιέργειας του πνεύματος μέχρι να φθάσει στον λεγόμενο απο εμάς "παράδεισο".
Όσοι όμως άνθρωποι παραμένουν στάσιμοι ή προσκολλώνται στην ύλη και πράττουν το άδικο έναντι των συνανθρώπων τους, επανέρχονται στο γήινο πεδίο, ως άλλοι άνθρωποι για να ξαναδοκιμαστούν και τις περισσότερες φορές μέσα απο δυσμενείς συνθήκες.
Αυτοί που φεύγουν νέοι, νωρίτερα (οι περισσότεροι ασθενικοί ή με αναπηρίες), επιλέγουν την ασθένεια ως μέσω εξιλέωσης των πράξεων των στην προηγούμενη ζωή τους, έτσι αυτό το λίγο που έχουν να διορθώσουν το κάνουν με το σύντομο πέρασμά τους απο την γη.

Υπάρχουν όμως και οι θυσιαζόμενες ψυχές, δηλαδή ανθρώπινες οντότητες που κατέρχονται όχι διότι πρέπει να δοκιμαστούν, αλλά με την παρουσία τους να βοηθήσουν άλλους αδελφούς τους (γονείς) μέσω της δοκιμασίας του πρόωρου θανάτου τους, να στρέψουν απο νωρίς οι γονείς και τα αδέλφια τους, το βλέμμα τους στον Ουρανό.

Η πορεία της ζωής μας είναι προσυμφωνημένη είναι το συμβόλαιο που κάνουμε με τον Πνευματικό Κόσμο και τον Θεός μας οτι θα προσπαθήσουμε να είμαστε πιστοί στις οδηγίες του Θεού και δεν θα επαναλάβουμε τα λάθη του παρελθόντος.
Στην ουσία μας δίνεται η ευκαιρία απο τον Θεό να ξαναπροσπαθήσουμε σε αυτήν την γη η οποία είναι γεμάτη πειρασμούς και δυστυχία.

Μετά τον θάνατό μας ανακλινόμαστε στο Ουράνιο πεδίο και δεν μας κρίνει κανένας άλλος πέραν απο την συνείδησή μας, η οποία έχει καταγράψει όλες τις καλές και κακές πράξεις που κάναμε στην γη και δεν μπορούμε να της ξεφύγουμε. Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, αλλά αγάπη και θέλει όλα τα τέκνα του να ανυψωθούν ψυχικά.

Στο γήινο πεδίο βέβαια δεν θυμόμαστε τίποτα, ούτε απο την προηγούμενη ζωή μας στην γη, ούτε απο τον Ουρανό.
Όμως κάθε φορά το σθένος μας είναι όλο και ποιο δυνατό ή ποιο αδύναμο και έτσι αντιστεκόμαστε περισσότερο ή λιγότερο στους πειρασμούς. Έτσι βλέπουμε πόσο διαφορετικά τοποθετείται έναντι ενός πειρασμού ο ποιο καλλιεργημένος έναντι του λιγότερο καλλιεργημένου ακόμα και απο την παιδική μας ηλικία.

Η προσευχή που ανέφερες είναι οτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε, έτσι ώστε να ζητήσουμε απο τον Πνευματικό κόσμο, τον Κύριο και Θεό μας την συνδρομή του στο πρόβλημα που μας απασχολεί. Η πίστη όταν είναι αληθινή και η προσευχή μέσα απο την ψυχή μας εισακούεται και ο Κύριος ο οποίος γνωρίζει τις ανάγκες μας πριν απο εμάς, βοηθάει, όχι μόνο στο συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά δημιουργεί και τις κατάλληλες συνθήκες για να έχουμε μια ποιο ομαλή πορεία στον μετέπειτα βίο μας.

Ελπίζω με αυτά τα λίγα να βοήθησα.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 23:11 
Guest
Guest

ΚΥΡΙΟΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΣΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΥΨΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.! ΜΑΓΑΛΩΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ 8 ΕΤΩΝ , ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ Κ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Κ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΔΙΔΑΣΚΩ ΣΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΘΩΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΥΛΑΣ ΤΟΥ! ΝΑ ΜΙΛΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ Κ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΝΑ ΤΟΝ ΖΗΤΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΑΙ ΤΗΣ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΗΣ,ΕΝΩ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ! ΚΑΙ ΟΜΩΣ! ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΚΕΝΤΡΟ -ΧΛΕΥΑΣΜΟΥ- ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΣ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΤΗΣ! ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΡΘΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΥΜΝΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΟΥΝ ΣΗΜΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΕΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!ΕΑΝ ΕΓΩ ΠΟΘΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΟΛΙΤΗ Κ ΝΑ ΓΑΛΟΥΧΗΣΩ ΜΕ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΠΩΣ ΝΑ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΩ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΤΟΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ? ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ Κ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ.. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ, ΑΝΑΨΤΕ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΩΤΑ..ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΗ ΟΥΤΕ ΜΙΚΡΟΣ ΘΩΜΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΑΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΧΟΛΕΝΕΙ. ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 12 Jun 2008, 23:29 
Advanced Member
Advanced Member

Ο Armagedon τα έθεσα όλα πολύ σωστά! Άξιος!

Αν η κόρη σου συνεχίσει έτσι θα αγιάσει!

Δεν υπάρχουνε πια οι διωγμοί, θα πει κάποιος...να οι διωγμοί...φίλοι, "επιστήμονες", αλλοδαποί, μόδες...
Όταν διώκεσαι επειδή έχεις δει την Αλήθεια και επειδή είσαι καλός άνθρωπος πρέπει να νοιώθεις περήφανη! Μάθε το και αυτό στην κόρη σου, γιατί η κοινωνία που έρχεται τα επόμενα χρόνια...μόνο Χριστιανική δεν θα είναι!

Το καλύτερο που κάνεις είναι που βάζεις το παιδί σου στον δρόμο του Θεού! Εσύ συνέχισε την προσευχή και την δουλειά και ο Θεός θα σου φέρει όλα τα άλλα...με έναν "μαγικό" τρόπο! Θα έρθει μία μέρα που θα ξυπνήσεις και θα δεις πόσο ωραία είναι όλα...και η κόρη σου θα χαρεί αφάνταστα.
Ο Θεός θα βρεο τρόπο να σου μιλήσει, και νομίζω πως ήδη έκανε κάτι ώστε να σου μιλήσουμε εμείς.

Αλλά όλα αυτά είναι πολύ ωραία! Η κόρη σου θα νοιώθει ακόμα μεγαλύτερη χαρά στον αντι-χριστιανικό κόσμο που έρχεται, αλλά έτσι θα υπάρχει και μία αντίθεση...θα καταλαβαίνει τι χάλι υπάρχει εδώ και τι χαρά της προσφέρει ο Θεός!

Θα της τα μάθεις όλα σίγα-σιγά...θα βοηθήσουν και οι γονείς σου σίγουρα. Ο Θεός φροντίζει για όλους!
Θα της μάθεις τις ηθικές αξίες, τι είναι σωστό και τι όχι, πως τα έφερε η κοινωνία σήμερα...αλλά πρόσεχε μην αλλάξει η κοινωνία την κόρη σου! Καλύτερη να αλλάξει η κόρη σου την κοινωνία!

Κάνε προσευχές, πήγαινε κάθε Κυριακή στην εκκλησία να κοινωνήσεις, εξομολόγηση (ένας πνευματικός θα σε βοηθήσει πάρα πολύ)...εσύ έγινες θυσία για το παιδί σου και αυτό σίγουρα το εκτίμησε πολύ ο Ουράνιος Πατέρας!
Και η κόρη σου άμα συνεχίσει έτσι όπως της μαθαίνεις θα μπορέσει να ζήσει χαρούμενη μετά...και μην φερθείς εγωϊστικά λέγοντας πως έχασες την ζωή σου όλη για την κόρη σου...γιατί θα την έχεις κάνει χαρούμενη και αυτή θα σε θυμάται μια ζωή ολόκληρη!

Καλή επιτυχία!

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 13 Jun 2008, 00:48 
Guest
Guest

ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ! ΜΕ ΒΑΛΑΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ!!! ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ, ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ..ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΑΤΕ ΑΠ ΤΟ ΑΥΤΙ!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΞΑΝΑ, ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΠΑΟΔΙ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΣΑΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΗ -ΦΩΝΗ- ΕΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΑΡΡΩ ΣΩΡΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ. ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΕΛΕΤΩ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΛΙΓΟ ΚΟΝΤΙΤΕΡΑ ΣΕ ΕΣΑΣ! ΚΑΛΕ ΜΟΥ GAMMARAY ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΩ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΑΝΑΘΡΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ! ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΜΟΥ, ΜΙΑΣ Κ ΓΝΩΡΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΑΝ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΠΛΑΙ ΤΗΣ . ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΝΑ -ΠΑΡΑΜΕΛΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΙΑ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΑΨΩ ΚΑΠΟΤΕ ...ΕΥΘΗΝΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ! ΜΕ ΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΥΠ ΕΥΘΥΝΗ ΜΟΥ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΓΟΝΕΙΣ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΑΛΛΟΣ, ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ?! ΕΑΝ Η ΓΗ ΑΚΟΜΗ ΓΥΡΙΖΕΙ.. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ! :razz: :razz: :razz:

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 13 Jun 2008, 01:06 
Moderator
Moderator

gold wrote:
ΚΥΡΙΟΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΣΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΥΨΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.! ΜΑΓΑΛΩΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ 8 ΕΤΩΝ , ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ Κ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Κ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΔΙΔΑΣΚΩ ΣΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΘΩΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΥΛΑΣ ΤΟΥ! ΝΑ ΜΙΛΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ Κ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΝΑ ΤΟΝ ΖΗΤΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΑΙ ΤΗΣ. ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΗΣ,ΕΝΩ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ! ΚΑΙ ΟΜΩΣ! ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΚΕΝΤΡΟ -ΧΛΕΥΑΣΜΟΥ- ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΣ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΤΗΣ! ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΡΘΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΥΜΝΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΟΥΝ ΣΗΜΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΕΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!ΕΑΝ ΕΓΩ ΠΟΘΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΟΛΙΤΗ Κ ΝΑ ΓΑΛΟΥΧΗΣΩ ΜΕ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΠΩΣ ΝΑ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΩ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΤΟΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ? ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ Κ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ.. ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ, ΑΝΑΨΤΕ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΩΤΑ..ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΗ ΟΥΤΕ ΜΙΚΡΟΣ ΘΩΜΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΑΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΧΟΛΕΝΕΙ. ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ

Στην σημερινή εποχή, το κακό έχει παραγίνει. Η μηχανική πρόοδος ήρθε ως αντιστάθμισμα της πνευματικής.
Το αποτέλεσμα είναι γνωστό. Ο άνθρωπος θεωρεί τον εαυτό του Θεό και οτι κάνει το κάνει χωρίς να ζητάει φώτιση απο τον Δημιουργό.
Η δασκάλα αυτή πιστεύει μόνο στον εαυτό της και θα τύχη ανάλογης μεταχείρησης απο τον Θεό και στην εδώ ζωή και στην μετά.
Ο δρόμος που έχεις επιλέξει είναι δύσκολος, όμως να έχεις σαν γνώμονα οτι η ζωή στην γη είναι μια στιγμή στην αιωνιότητα. Ερχόμαστε δοκιμαζόμαστε και φεύγουμε. Η ζωή είναι μετά το εδω και το εδώ είναι ο Θάνατος.

Αυτό που πράττουμε παίρνουμε μαζί μας και όχι αυτό που αγοράζουμε ή κτίζουμε.
Έτσι και με το παιδί σου, μάθε το να κτίζει τον εσωτερικό της κόσμο, με πίστη και αφοσίωση σε Αυτόν που το δημιούργησε και στο έστειλε.
Η παραμονή στην γη δεν είναι δύσκολη μόνο για εμάς, πρωτίστως ήταν δύσκολη και άδικη στον Χριστό.
Βασανίστηκε, χλευάστηκε, Σταυρώθηκε.
Όμως το μήνυμα που άφησε είναι η Ανάσταση της ψυχής η οποία είναι και ο προορισμός του ανθρώπου.

Η συμπεριφορά των άλλων που δεν σου αρέσει οφείλεται στο γεγονός τοι δεν πιστεύουν σε τίποτα.
Το μόνο που πιστεύουν είναι οτι η ζωή ξεκινά εδω και τελειώνει εδώ. Όμως και αυτοί βοηθάνε στην οικονομία του Κυρίου.Θα ρωτήσεις πως;
Εαν δεν υπήρχαν αυτοί, δεν θα υπήρχαν και οι αναγκαίες δοκιμασίες, με αποτέλεσμα να ήμασταν σε μια διαρκή στασιμότητα, δηλαδή δεν θα προσπαθούσαμε για τίποτα καλύτερο για τον εσωτερικό μας κόσμο, δεν θα είχαμε προβλήματα και δεν θα ζητούσαμε την βοήθεια του Θεού και πολύ περισσότερο δεν θα ψάχναμε να βρούμε την Ύπαρξή Του. Και το αποτέλεσμα ποιο θα ήταν;
Μια κοινωνία με ένα μάτσο άθεους εγωιστές. Αυτό όμως δεν είναι το ζητούμενο, το ζητούμενο είναι μέσα απο τις αναγκαίες δοκιμασίες, μέσα απο αυτούς τους ανθρώπους που μας γεμίζουν πίκρες και αγκάθια, να ανακαλύπτουμε τον Θεό και να τον ζητάμε.

Πάψε να βλέπεις όλα τα στραβά σαν εμπόδια και δες τα σαν αναγκαίες δοκιμασίες, άλλαξε οπτική γωνία σε αυτό που βλέπεις. Δες τον εχθρό σου σαν ευεργέτη σου, σαν αυτόν που βοηθάει την δική σου ανύψωση με τα εμπόδια που σου δημιουργεί. Είναι ο νόμος της φύσης. Όσο μεγαλύτερα εμπόδια υπερπηδάς, τόσο ποιο ψηλά θα φτάσεις.

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 13 Jun 2008, 09:25 
Κάποιο χρόνο, την νύχτα των Χριστουγέννων ο άγιος Ιερώνυμος προσευχόταν γονατιστός στο σπήλαιο της Βηθλεέμ. Έστρεφε τον νου του στους μακάριους μάγους, πού αξιώθηκαν να ιδούν τον Σωτήρα βρέφος, να Τον προσκυνήσουν και να Του προσφέρουν τα πολύτιμα δώρα τους: χρυσό, λιβάνι και σμύρνα.
Και ενώ αυτά είχε στον νου του, άκουσε την φωνή του Χρίστου, πού του έλεγε:
Ιερώνυμε, συ τι δώρο θα μου κάμης σήμερα; "Ω θείο Βρέφος, απάντησε ο άγιος. Ότι είχα τα άφησα όλα για Σένα. Σπίτια, αξιώματα, πλούτη. Τώρα είμαι φτωχός και ταπεινός καλόγηρος για Σένα. Ολόκληρο τον εαυτό μου τον έχω προσφέρει σε Σένα. Δεν έχω πια τίποτε, πού δεν Σου το έχω προσφέρει.
- Έχεις κάτι, Ιερώνυμε! Και αυτό το θέλω!
- Τι είναι αυτό, θείον Βρέφος, Υιέ της Παρθένου;
- Οι αμαρτίες σου, Ιερώνυμε!
- Οι αμαρτίες μου; Και τι τις θέλεις, Κύριε:
- Θέλω να σου τις συγχωρήσω, Ιερώνυμε. Μην αργείς να μου τις προσφέρεις.
Ο άγιος Ιερώνυμος άρχισε να κλαίη από συγκίνηση. Κατάλαβε ακόμη πιο βαθειά, ότι ο Χριστός δεν ήρθε να μας κρίνει, αλλά να μας σώσει από το χειρότερο κακό πού υπάρχει στον κόσμο από την αμαρτία.

Post subject:
Unread postPosted: 13 Jun 2008, 12:39 
Moderator
Moderator

+1

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 13 Jun 2008, 13:56 
Καλή μου gold. Για σένα και το αγγελούδι σου ενα πολύ αγαπημένο μου τραγούδι:

Πως θα πάρεις τον στέφανο αν δεν τρέξεις στην μάχη
αν τα βέλη τριγύρω σου δεν σφυρίζουν βροχή
Πότε ορθός πότε σκύβοντας, απ΄τους πόνους στην πλάτη
πως θα πάρεις τον στέφανο, κάποια μέρα χρυσή

Σαν τελειώσεις τον δρόμο σου και κερδίσεις στην μάχη
θ΄αντικρύσεις τα σύνορα του γαλάζιου ουρανού
κει θα λάβεις τον στέφανο που για σενανε θάχει
η αγάπη η απέραντη του Σωτήρα Χριστού....

Και επειδή καταλαβαίνω πόσο πολύ ανησυχείς, πάλι με στίχο από τραγούδι θα σου πω:

Στον τελευταίο μας χορό,
ο ήλιος να βγει δεν θα αργήσει
μες στου Θεού είμαστε τ΄όνειρο
και όπου νάναι θα ξυπνήσει....

ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπόν και ΕΠΙΜΟΝΗ
και προπαντός ΠΡΟΣΕΥΧΗ

Post subject:
Unread postPosted: 27 Jul 2008, 14:19 
Guest
Guest

Αγαπητή gold! Μου άρεσαν πολύ τα λόγια σου και οι ερωτήσεις σου! Μόνο ένα θα σου πώ καλύτερα ο θεός να μας δίνει βάσανα σε αυτήν την θλιβερή αλλά και αντάμα τόσο όμορφη ζωή παρά στην επόμενη γιατί η επόμενη είναι αιώνια και αυτή μικρή! Να σου ζήσει και το παιδάκι σου! Παναγιώτης Μ. Ιωάννινα

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 27 Jul 2008, 14:22 
Guest
Guest

Αγαπητή gold! Μου άρεσαν πολύ τα λόγια σου και οι ερωτήσεις σου! Μόνο ένα θα σου πώ καλύτερα ο θεός να μας δίνει βάσανα σε αυτήν την θλιβερή αλλά και αντάμα τόσο όμορφη ζωή παρά στην επόμενη γιατί η επόμενη είναι αιώνια και αυτή μικρή! Να σου ζήσει και το παιδάκι σου! Παναγιώτης Μ. Ιωάννινα

Profile  

Post subject:
Unread postPosted: 27 Jul 2008, 15:13 
Forum Legend
Forum Legend

Have thanks: 5 time
Highscores: 19
Αγαπητοί φίλοι

Τίποτε δεν είναι προκαθορισμένο.
Απολύτως...! Όλα είναι στο χέρι μας και στην επιθυμια που έχουμε να ενστερνιστούμε ή οχι τον λόγο του Κυρίου, ο οποίος, παρεπιπτότως, σε καθε έναν και μια απο εμάς, δίνει τον σταυρό του καθενός, τόσο βαρύ όμως όσο δύναται έκαστος ημών να αντέξει. Μας οπλίζει όμως με την χάρη του, με την δυνατότητα της προσευχής και της ταπείνωσης, και με την ελευθερία να πιστέψουμε στον λόγο του ή όχι.

Ω ξήν, αγγέλεις Λακεδαιμονίοις, ότι τήδε κείμεθα, τοις κείνων ρήμασι (αεί) πειθόμενοι!

Profile  

Post a new topicPost a reply Page 1 of 2   [ 22 posts ]
Go to page 1, 2  Next